Ali Blanchard houdt eer Oranje hoog Japan superieur in wereldstrijd turnen Geld voor schaatsers Jong Oranje MATHEID OVER FINALEAVOND HOLLAND-BOKSTOERNOOI Persoonlijk klassement Ni- Hans Vultink nog niet akkoord Monument voor KHFC Tips voor Duindigt SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER 1978 PAGINA 11 ROTTERDAM De in het vak vergrijsde boks manager Theo Huizenaar keek rond in „Ahoy", zag tóch achttienhonderd toeschouwers op de fina leavond van het zevende Holland bokstoernooi maar fluisterde be droefd: „Dit doet me zo'n verdriet". Hij doelde op de geringe publieke be langstelling die het toer nooi zowel wat sfeer als financieel betreft had ge teisterd. En dan lag er over de elf eindstrijden, waarvan vuurwerk mocht worden verwacht, ook nog te vaak een on verklaarbare matheid. In de lichte gewichten over heerste de voorzichtig heid, in zwaardere was het krachtverschil enige malen te groot en de voorronden die tot de finales moesten leiden hadden kennelijk toch te veel kracht gevergd. Ne derland sprong er met een „kampioen, midden gewicht" Ali Blanchard. goed uit maar de be perktheid van lichtwel- ter Erik Huigenvoort le verde een verliespartij op in het toernooi waarin de titels keurig werden verdeeld over negen lan den, waarbij de vier Oostbloknaties in totaal vijf winnaars oplever den. Er waren overigens ook boksers die met hun beste vorm hadden gewacht tot de eindstrijd. Een van hen was de Fransman Bouabdallah die Erik Huigen voort bestreed, die in de eerste ronde acht tellen kreeg toegewe zen toen de Fransman „moker de" met linksen en rechtsen. In de tweede ronde leek het einde voor de Bosschenaar snel nabij. Bouabdallah gooide er een serie stoten uit maar eensklaps was zijn conditie verdwenen. Bouab dallah was een van hen waar aan de voorgaande duels condi tioneel zo hadden geknaagd dat hij niet meer kon. Huigenvoort trouwens ook niet, als gevolg van de vele treffers. Maar de Bosschenaar kwam keurig te rug in de derde ronde, waarin hij door zijn gebrekkige dek king echter nog zo veel moest incasseren van de totaal uitge bluste Bouabdallah die zich met afklemmen enige malen moest redden en daarvoor ook een openbare waarschuwing kreeg, dat hij, ondanks het „voordeel" dat een van de juryleden hem Alex Blanchard, die zichzelf blijkens zijn boksjas Ali noemt, rechts in actie in zijn finalepartij tegen de Zwit serse middengewicht Mi chel Gillieron. Blanchard veroverde in het Holland bokstoernooi de enige eer ste plaats voor Nederland. Volgend jaar wil hij prof worden. gaf, met 32 verliezer werd. Als Huigenvoort een betere conditie had bezeten, zou hij in de laatste ronde enige levensgrote kansen niet hebben laten liggen. Het mag onbegrijpelijk heten dat twee pugilisten van negentien jaar zo snel hun „adem" hebben Onbetwist gei om. Tegen de goed dekken de Zwitser Gillieron zocht de Amsterdammer lang «aar ope ningen die hij ondanks zijn veel langere reach een kop groter pas in de derde ronde vond. De Zwitser vocht niet ongevaar lijk in, temeer omdat Blan- chards stijl niet ideaal is. Hij staat te rechtop en laat zijn kin altijd vrij. Gillieron kon er ech ter nauwelijks bij komen en toen Blanchard in de laatste ronde minder lakoniek optrad en zijn temperament doorbrak, bouwde hij zijn puntenvoor- sprong royaal uit tot een onbe twiste zege die door alle vijf juryleden werd onderstreept. Juryleden zijn evenwel soms onberekenbaar. Erik Huigen voort keek ten onrechte ver baasd bij het horen van de uitslag maar vlieggewicht Hugh Russell, de Ierse juniorkam pioen, had gelijk. Pas achttien jaar bokste hij in voortreffelijke stijl vanaf de tweede ronde, toen hij zijn schroom voor de gerepu teerde Europese jeugdkam pioen Daniel Radu (Roemenië) had overwonnen, op zeker ge lijk niveau. Niettemin werd Ra- du winnaar met vier tegen een en dat was veel te ruim beme ten. Een „naam" zegt de jury kennelijk wat, te veel in dit geval. Overigens leverden de lichtere gewichten kleurloze partijen op, zoals die tussen de supervlieggewichten Kild Jen sen (Denemarken) en Joe Daw son (Engeland) die meteen in de finale kwamen omdat er maar twee van die mannetjes onder de 48 kilogram waren. Een „vrij blijvend" duel dat Dawson de zege opleverde, vooral omdat Jensen in de laatste ronde acht tellen rust kreeg toebedeeld. De scheidsrechters waren, zeer terecht, met de opdracht dit toernooi ingegaan om snel te tellen. Voorts waren de boks- handschoenen voor het eerst van tien ounces maar dat bleek niet geheel aan de verwachtin gen te beantwoorden want on danks die ruim half ons meer aan gewicht dus „dikker" moest voor zeventien boksers in dit toernooi van 83 partijen worden geïntervenieerd, moest er worden opgegeven of vielen erk.o.'s. Effectief Op de finaleavond werden alle partijen uitgebokst, op die in het lichtgewicht na waarin de verrassend sterke Zambiaan Jtjhn Sichula zijn Tsjechische tegenstander Konecny met rus tig en effectief stoten zo „sloop te" dat deze in de tweede ronde tweemaal een waarschuwing kreeg voor vasthouden en ook nog eens acht tellen rust moest nemen voor de scheidsrechter in de derde ronde het pak slaag beëindigde omdat de helper van Konecny weigerde zijn pu pil te hulp te snellen door de handdoek te gooien, waarom zelfs het publiek riep. Uitstekend werk leverde de ze ventienjarige juniorkampioen van de Commonwealth, de Ier Finnbar McGuigan in het ban- tamgewicht die Russel Jones (Wales) overklaste, in de tweede ronde een eind aan het duel leek te maken (acht tellen voor de Welshman) maar in de laatste ronde sterk terugviel zonder iets van zijn overtuigende winst in te boeten. Heersend in zijn duel was ook de Poolse vedergewicht Roman Gotfryd Oandskampioen, derde in de W.K. en tweede op de E.K. plus kwartfinalist van Mont real) die liefst 227 partijen bok ste. Donald George (Wales), met 130 partijen ook geen beginne ling, bleef op de been en ver diende zijn ene jurystem onte recht Beste De Britse zwaarwelterkam pioen Hero! Graham uitge roepen als beste bokser van het toernooi speelde eveneens met zijn tegenstander, de Joe goslaaf Skaro, juniorkampioen van zijn land, die de beweeglij ke kleurling niet „op de korrel" kon nemen hoewel deze naar mate het einde naderde ook al terugviel. Dat de Tsjechische welter Pa vlov (kampioen) de viervoudige Schotse titelhouder Alan Mann er niet uit kreeg, was slechts te danken aan het incasserings vermogen van de Schot, die pas in de derde ronde aan acht tellen toe was na een daverende linkse van Pavlov die met een puntenzege, erg royaal, genoe gen moest nemen Evenals de Hongaarse halfzwaargewicht Pal Totka, die de belachelijke waardering van 5—0 verwierf terwijl hij pas in de derde ronde een inderdaad knappe prestatie leverde maar tevoren slechts had kunnen scoren in de clinch waarvan de Deense juniorkam pioen Michel Madsen geen kaas had gegeten. Dat zwaargewicht Levai (Hongarije) geen schim meer was van de.geweldenaar" van zaterdagavond, verhinder de hem niet de Deen Hennings- en, die zich in de tweede ronde het initiatief liet ontfutselen, met de royale score 5—0 te verslaan. De matheid over de finale avond en het feit dat er welis waar behoorlijk tot soms zeer goed werd gebokst maar het grote spektakel ontbrak, deed het publiek met gemengde ge voelens huiswaarts gaan. Toch had dit toernooi (veel) meer toeschouwers verdiend. Bonds voorzitter Hans Hofman ver zuchtte dan ook terecht: „Ik weet niet meer hoe je het pu bliek naar zo'n toernooi moet praten". HERMAN VAN BERGEM tea STRAATSBURG Nikolai Andrianov, de Olympische turnkampioen, beeft al een ge deelte van de rente van die titel uit Montreal kunnen bijschrij ven. Op de eerste dag van de wereldkampioenschappen in Straatsburg, waar de heren voor de verplichte oefenstof in actie kwamen, werd de 26-jari- ge Rus wel erg coulant behan deld door de jury. Toch kon die .bescherming" hem niet hele maal redden. Na de verplichte onderdelen staat Andrianov met een totaal van 57.70 punten als vijfde geklasseerd met een achterstand van 0.8 punt op de Japanse leider Shigura Kasa- matsu die zijn vier jaar geleden in Varna veroverde wereldtitel verdedigt. Toch behoeft de achterstand van Andrianov voor het verove ren van zijn eerste wereldkam pioenschap, de enige titel die nog aan zijn rijke verzameling ontbreekt, geen consequenties te hebben. De verplichte oefen stof van gisteren en de keuze onderdelen van woensdag zijn m eerste instantie van belang voor de landenwedstrijd. Met tiet gemiddelde puntentotaal van de landentwaalfkamp als start gaan de 36 beste turners vrijdag met een nieuwe zes kamp, bestaande uit keuzestof, strijden om de individuele titel. Io vergelijking met twee jaar Meden in Montreal lijkt aan de lop van het wereldturnen wei nig veranderd in de krachtsver-* houdingen. Japan en Rusland uilen - zoals de laatste 25 jaar 'ebruikelijk is - goud en zilver aan verdelen. Zo spannend als hij de Spelen van Montreal, toen 'apan uiteindelijk met een ver- lehil van 0,4 punt zegevierde, Ql het in Straatsburg waar schijnlijk niet worden. De Ja panners waren gisteren volledig uperieur aan de Russen, die als loeg veel minder imponerend 'arkten dan de Aziaten, let een natuurlijke souplesse Deen weergaloze techniek, die uist in de voorgeschreven oefe- De Japanse titelverdediger Shigura Kasamatsu zweeft door de lucht tijdens zijn vrije oefening waarmee hij 9.85 punten scoorde. ningen zo sterk tot uitdrukking komt, bleef Japan zijn grote concurrent bijna drie plinten voor: 290,15 tegen 287,20. Het lijdt dan ook weinig twijfel of de Japanners zullen woensdag voor de vijfde achtereenvolgen de maal sedert 1962 (Praag) wereldkampioen bij de landen worden. Veel interessanter is wat achter de Japanners en de Russen gaat gebeuren. In de strijd om het brons zullen vier landen elkaar bijzonder weinig ontlopen. Oost-Duitsland, sedert 1966 (Dortmund) derde en ook bij de Spelen winnaar van het brons, de Verenigde Staten, Hongarije en West-Duitsland - de laatste twee landen in Montreal respec tievelijk vierde en vijfde - ver schillen erg weinig. Vooral de Amerikanen, in Montreal nog zevende, hebben een spectaculaire vooruitgang geboekt. Zij staan na de eerste dag achter de Oostduitsers vierde maar daarbij dient wel te worden aangetekend dat de jury het team in vergelijking met de andere ploegen bepaald niet welgezind was. De hoogste waardering van de eerste dag ging naar de Olympi sche kampioen paardvoltigeren Zol die voor zijn verplichte oefe ning slechts 0,05 van het maxi mum van tien punten verwij derd bleef. Achterin Dick Ooykaas en Ton Hoen- camp kunnen zeggen dat zij een wereldkampioenschap hebben meegemaakt. Nationaal kam pioen Ooykaas viel met zijn totaal van 52.75 punten niet direct uit de toon. Zijn oefening aan de ringen leverde hem zelfs een interna tionaal aanvaardbare waarde ring op van 9,000. Toch bleef hij bijna een half punt achter bij het totaal van 53.10, dat Cor Smulders vier jaar geleden in Varna op de eerste dag de 76e plaats bracht. Ooykaas („Ik heb lekker gedraaid en ben tevreden ook al had ik graag 53 punten gemaakt") staat op de 95e plaats. Hoencamp, die bij het voltigeren niet verder kwam dan 6.30 revancheerde zich bij het paardspringen met 9.20. Toch was zijn totaal van 48 punten niet meer waard dan een positie in de achterhoede. Hij is na de eerste dag 136e. nogmaals Kasamatsu, dit keer met zijn paardoefening, rvoor bij de hoogste waardering kreeg: 9.80. Na de eerste dag is de stand in het persoonlijk klassement Verplichte oefenstof: vr. oef.-voltige-ringen-sprong-brug-totaal: 1. Shigura Kasamatsu (Jap.) 9.85 9.80 9.75 9.50 9.80 9.80 58.50; 2. Eizo Kenmotsu (Jap.) 9.65 9.60 9.75 9.80 9.80 9.80 58.40; 3. Unichi Shimizu (Jap.) 9.75 9.50 9.70 9.65 9.80 9.45 57.85; 4. Alexander Ditjatin (Rus.) 9.60 9.65 9.85 9.60 9.60 9.45 57.75; 5. Nikolai Andrianov (Rus.) 9.80 9.05 9.75 9.65 9.75 9.70 57.70; 6. Hiroji Kjijama (Jap.) 9.85 9.40 9.60 9.20 9.90 9.70 57.65; 7. Eberhard Gienger (WD) 9.60 9.65 9.55 9.50 9.50 9.70 57.50; 8. Michael Nikolaj (OD) 9.45 9.80 9.70 9.50 9.45 9.55 57.45; 95. Dick Ooykaas (Ned.) 8.80 8.50 9.00 8.85 8.90 8.70 52.75; 136. Ton Hoencamp (Ned.) 8.15 6.30 8.50 9.20 8.457.4048.00. De stand in het 1 andenklassement na de verplichte oefenstof: 1. Japan 290 pnt; 2. Rusland 287.20; 3. Oost-Duitsland 285; 4. Ver. Staten 283.10; 5. West-Duitsland 282.25, 6. Hongarije 282.10; 7. Roemenië 279.15; 8. Frankrijk 276; Tsjecho-Slowakije 275.80; 10. Polen 274.60. Opzien barend debuut Voor het eest van haar le ven nam Gre ta Waitz deel aan een ma rathon. De Noorse had zich daartoe naar New York begeven waar het af gelopen weekeinde deze „mon- sterrace" door de stad werd gelo pen. Greta Waitz deed het meteen maar hele maal goed, won bij de da mes en verbe terde en pas sant het we reldrecord dat de West- duitse Christa Vahlensieck vorig jaar had gevestigd met 2 uur 34 min. 48 sec. Greta Waitz liep veel snel ler 2.32.30. Een opzien barend de buut van deze rappe Noor se. Op de foto haar finish. 'i BERGEN De heren schaatsploeg van Jong Oranje kent momenteel louter positieve ontwik kelingen. Twee weken ge leden werd de Bergense gymnastiekleraar en oud- kernploeglid Jorrit Jor- ritsma als trainer-coach aangetrokken, vorige week werd als fysiothera peut de Alkmaarder Bou- ke de Boer aan het bege leidingsteam toegevoegd en gisteren werd weer een belangrijke stap voorwaarts voor de ploeg gemaakt met het aantrek ken van een sponsor. Jorrit Jorritsma, wiens visie op het gebeuren rond de Neder landse schaatstalenten voor een groot gedeelte op het beschik baar zijn van geld is gebaseerd, kreeg gisteren de verheugende mededeling, dat Nikon Neder land zijn ploeg met vijftiendui zend gulden gaat sponsoren. De kersverse bondscoach: „Een belangrijke stap voorwaarts voor de Nederlandse schaats sport. We kunnen nu ook voor de jeugd, de opvolgers van de huidige top, een aantal buiten landse wedstrijden realiseren, waardoor ervaring kan worden opgedaan. Het gat, dat tussen de kernploeg en Jong Oranje ligt, kan op deze manier einde lijk een beetje gedicht worden. Het bedrag dat we daarvoor ter beschikking hebben gekregen is uiteraard niet overdreven, maar het is een eerste stap in de juiste richting. Jong Oranje heeft nog nooit een sponsor gehad." Amerika softbalkampioen San Salvador Het team van de Verenigde Staten heeft in San Salvador het vierde toer nooi om de wereldtitel softbal gewonnen. De Amerikaanse da mes bleven ongeslagen. Canada eindigde als tweede voor Nieuw Zeeland en Taiwan Den Haag Het staat nog steeds niet vast dat Hans Vul tink zich beschikbaar zal stel len voor een van de Nederland se teams bij het Europees kam pioenschap vijfkamp, dat begin november in Amersfoort wordt gehouden. Vultink behoorde tot degenen, die Ben Velthuis steunden in zijn pogingen om in het team te worden opgenomen. Hij was er niet bij toen de anderen na interventie van derden besloten de boycotactie niet door te zet ten. Toen hij bij zijn terugkeer van een korte vakantie in West- Duitsland hoorde wat er was gebeurd, besloot hij zich daar aan niet te confirmeren. De oud-wereldkampioen wil eerst het gesprek dat hij en zijn colle ga's vanavond in Utrecht heb ben met het bondsbestuur, af wachten eer hij zijn standpunt bepaalt. Haarlem De gemeente Haar lem heeft ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Konin klijke Haarlemse football Club (KHFC) een prijsvraag uitge schreven voor een monument Van 2 tot en met 12 november zullen de ingezonden ontwerpen en modellen naar aanleiding van de prijsvraag tentoonge steld worden in het Frans Hals museum. Het monument wordt aan de jubilerende vereniging aangeboden. De tentoonstelling heeft als titel „de aftrap". Gedu rende de maanden november tot en met februari zal het museum gratis geopend zijn. (Van onze sportredactie) WASSENAAR De tips voor de zeven draverijen en drie rennen woensdagmiddag (13.00) op de Wassenaarse renbaan Duindigt. KASTANJEPRUS: Robin d'Es- poir, Paulien en Pollux. BEAUGESTEPRUS: Queen Ann, Jewel en Gold Spark. EIKENPRIJS: Rindy Fortuna, Radja en Only Fortuna. BEUKENPRUS: Nike Volann, Pretty Dream en Peter Post. BEAUFORTPRUS: Hopeful Future S, Woodfeets Danny en Esther. WILGENPRIJS: Narvik, Orma Pride en Lola Hollandia. ESSENPRUS: Nestor Volann, Pimpelmees D en Nevil Fez. BEKER DER AMATEURS: Sal ly Breen, Out of Date en George Sand. POPULIERENPRIJS: Ossian. Nancy Baker en Majoor Rara. HERFSTPRUS: Reprise. Royaal Gerda en Rara Extra.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11