Kings" nemen Ie leiding over Amerikaans Congres na energiewet en belasting verlaging naar verkiezingen UIT DE DROOMWERELD VANiUROBEUA! 1. De Kings 17—7, 2. Formule Bombers 168. 3. Formule Winners 168, 4. De Strike Angels 12—12,5. De Giants 11—13,6. De Boosters 0—24. Dinsdagleague: Uitslagen: Boston LPGde Nachtegaal 0—4. Van onze sportredactie )EN De Kings hebben in de jeugdleague ide Bowling Bond Leiden de hegemonie ide Formuleteams doorbroken en bezetten fc eerste plaats. De Strike Angels wonnen Ïnatig met 4—0 van de Boosters en ver en de kloof tussen hen en de kopgroep. Union Jacks—Tettero 4 1—3, de Nachtuil—For mule Pentagoon 0—4, Formule BvMTettero 6 40, Les Imbattables—Bakkerij Raaphorst 13. Stand: dinsdagavond werd Boston LPG teruggewe- door de Nachtegaal en won de koploper- nule Pentagoon gemakkelijk van de nachtuil. 1. Formule Pentagoon 10—2, 2. Tettero 4 7—5, 3. Formule BvM 7—5, 4. de Nachtegaal 6—2, 5. Boston LPG 66, 6. Bakkerij Raaphorst 66, 7. Union Jacks 57, 8. Les Imbattables 5—7, 9. de Ui ver 3—1, 10. Tettero 6 1—11, 11. de Nachtuil 0—4. lero 4 en Formule Baronnen van Munchausen n zich met de leiderspositie te willen gaan loeien. Bfd Scheffer van Pentagoon gooide een serie i619 (gemiddeld 206). Irioleague wordt nog steeds volledig beheerst r Computer Hardware Corp. en de jeugdige Panthers. Tettero 3 heeft echter een wedstrijd der gespeeld en kan zich bij deze groep jen. Alle topteams wonnen hun wedstrijd. Trioleague: Uitslagen: HI Panthers—Formule 4 40, Tettero 5You Never Can Tell 1—3, Tettero 2—Tettero 7 3—1, Tettero 3Formule 3 40, Euro Coiffeu r—Computer Hardware Corp. 1—3. Stand: de posities bijna ongewijzigd zijn gebleven, league: agen: Formule Bombers—de Giants 1—3, dé Formule Winners 31, de Strike Angel- de Boosters 40. 1. Computer Hardware Corp 10—2,2. HI Panthers 9—3, 3. Tettero 7—1, 4. Tettero 2 61/2—51/2, 5. You Never Can Tell 61/2—1 1/2, 6. Tettero 7 5—7, 7. Tettero 5 48, 8. Euro Coiffeur 3—9, 9. Formule 3 39,10 Formule 4 2—10. Nachtmode van zacht behaaglijk tricot. Veel romantische kleuren. Boven; 36-44 Onder: 38-46 OQm 'n Gewone doordeweekse dag. Zorgen dat de boel aani kant is. Dat er eten in huis komt. De melkboer en de meteropj/nemer. Kinderen naar school en de radio aan. Even thee Xj drinken bij de buren en hup... is 't al weer tijd om aardappelen te schillen, 'n Gewone dag, eten, televisie kijken en dan is er nog even tijd om weg te dromen.Trek je iets moois j /aan voor de nacht. Relaxen. Even napraten over gezellige ^dingen. Goed gevoel is dat. Nét tussen de dag en de^'nacht in. Voor die momenten is Eurobella gemaakt. Exklusief bij C&A. j Huur nü bij Skala, dan hebt u: 1. Nooit meer reparatiekosten, 2. De laagste huurprijs, slechts f 9,98 per week. U huurt voor_ maar zes maanden en dan beslist u opnieuw of iSSfc u onbezorgd wilt blijven j kleurkijken. Skala staat 365 dagen per jaar voor u klaar met perfekte j service. Bel meteen of 1 V kom es praten. Presentator: "Lieve dames, 10 rond het middennachtelijk uur is 't eigenlijk heel gezellig om een mooi gewaad aan te trekken. Dat geeft extra glans aan het slapen gaan. En wat isdaarnouop tegen?" 'n Paar 1 lekkere i huis slippers met konijnen bont, 36-41, EEN EUROBEUA-PANTY- AANBIEDING vijf stuks voor t,50 Haarlemmerstraat 168 Leiden ANDAG 23 OKTOBER 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 9 onze correspondent Dick Toet) iIGTON Het 95ste Amerikaanse is naar huis. Dat gebeurde begin :ek, twee dagen later dan was and. Maar de eindsprint was dan ook letterend. Op de valreep kwamen Se- Huis van Afgevaardigden in de gste eruptie van wetgevende he iende arbeid uit de Amerikaanse ge- nis tot overeenstemming over o.m. ergiewet, een forse belastingverla- een blauwdruk voor terugdringing rkloosheid. ngresleden kunnen zich nu volop in de campagnes voor de tussentijd- iezingen, waarbij op 7 november 35 100 Senaatszetels en alle 435 van is van Afgevaardigden op het spel a. zij zullen daarbij vooral veel te llen, maar ook te verklaren hebben merkwaardige lotgevallen van de tingwetgeving. Sedert president Car- it jaar een forse belastingverlaging ondigde, is de fiscale wetgeving bijna durend aan een complete chaos ten geweest. Vooral aangewakkerd door Californië ontketende belastingrevolu- an wat wel wordt aangeduid als „nieuw maakte zich ook van het Congres soort belastingkoorts meester, waarin belastingverlaging te gortig bleek te Het door de Democratische Partij erste Congres zag in de om zich heen- ende „belastingrevolutie" al gauw een electorale nachtmerrie, vooral toen Republikeinen (senator Roth en afge- digde Kemp) op nationaal niveau op roppen kwamen met een plan om de mstenbelasting in enkele jaren met niet Ier dan 30 pet. te verlagen. Pas toen lannen van Kemp en Roth door de lat waren verworpen, haalden de De- aten enigszins verlicht adem. Een De- itische senator, Sam Nunn, nog wel Jarter's eigen Georgia, kwam vervol geheel onverwacht met zijn versie van belastingvoorstel: een belastingverla- van ruim 300 miljard gulden. De ring mocht daar wel vijf jaar over doen Ie verlaging ging alleen door als de fheid er ook in zou slagen overeenkom stige bedragen in de uitgaven te snoeien, maar het recordbedrag lag op tafel en dat is in verkiezingstijd nooit weg. Nunn's plan sneuvelde in de chaotische eindronde, maar er bleef nog wel een aardig verschil te overbruggen, namelijk tussen de door het Huis van Afgevaardigden aanvaarde be snoeiing van bijna 36 miljard en de later door de Senaat opgestelde verlaging met bijna 65 miljard. President Carter, die zijn verlaging (een kleine 45 miljard gulden) gepaard wilde laten gaan met een aèntal hervormingen, was al geschrokken van het voorstel van het Huis van Afgevaardigden. Niet alleen zette het Huis een streep door de meeste van zijn hervormingen, maar ook was dat plan veel gunstiger voor de hogere inko mens en voor hen die kunnen bogen op vermogenswinst. Hoewel de Senaat weer wat aardiger was voor de lagere inkomens, ging dat voorstel qua omvang zo ver buiten de door Carter vastgestelde proporties, dat hij al vrij snel liet weten het Senaatsvoorstel van een veto te zullen voorzien. Het compromis dat Senaat en Huis van Afgevaardigden tijdens het afgelopen week einde klaarstoomden, is voor Carter vrij onverwacht toch nog redelijk uitgekomen: een totale verlaging van ruim 40 miljard gulden, waarvan ca. 28 miljard ten goede ■ral komen aan de individuele belastingbeta ler, bijna 7 miljard aan bedrijven en de rest aan investeerders. De lagere inkomens gaan er minder op vooruit dan Carter wilde. De inkomens tot ca. 33.000 gulden pakken slechts 21 pet. van het voordeel, de rest is voor de hogere inkomens. Ook de fiscale aftrekmogelijkhe den voor zakenlieden worden aanzienlijk minder beperkt. Carter's aanval op de zgn. „drie-martini-lunch" is geen succes gewor den, maar luxe jachten, die voor zakelijke doeleinden worden gebruikt en jachtpartij en om de klanten bezig te houden zullen tenminste uit de fiscale trukendoos verdwij nen. Toch ligt het eindresultaat zo dicht bij wat Carter intussen als aanvaardbaar heeft aangemerkt, dat de presidentiële handtekening wel verzekerd is. Energiewetgeving In ieder geval zit er minder lucht tussen, dan in het geval van Carter's oorspronkelij ke energiewetgeving (daterend van april vorig jaar) en het thans bereikte eindresul taat. De sterk afgezwakte energiewetgeving, die al sedert enkele weken vrijwel gereed was, kwam de afgelopen dagen toch nog enkele malen in gevaar. Fervente tegenstan ders hebben tot het laatst toe geprobeerd via politieke trucages de wet tegen te houden. Wat er uiteindelijk is overgebleven is vooral van symbolisch belang. Van de prognose op basis van Carter's oorspronke lijke plannen (een besparing van 4,5 miljoen barrel vaten olie per dag in de tachtiger jaren) is volgens optimistische verwachtin gen nog ongeveer de helft over. Maar, zoals Carter later meermalen heeft betoogd, het gaat er vooral om de wereld te tonen, dat Amerika in staat is een energiebesparende wetgeving tot stand te brengen. De derde belangrijke wet, die het Congres in allerijl tot stand bracht, een vooral door wijlen senator Hubert Humphrey geïnspi reerde werkgelegenheidswet, haalde vrijwel ongeschonden de eindstreep. In deze wet worden wegen aangegeven, waarlangs de werkloosheid kan worden teruggebracht van spel nu tot ca. 4 pet. in 1983. Woordvoerder middenklasse Mede door het overweldigende slot kan het 95ste Congres bogen op een kwantitatief ijzersterke periode. Over de kwaliteit zullen de meningen sterk verdeeld zijn. Vooral progressief Amerika moet wel zwaar teleur gesteld zijn in dit door de Democratische Partij beheerste Congres. De progressiefste van de twee Amerikaanse partijen heeft zich vooral ingespannen ten behoeve van de beter gesitueerde middenklasse, de hoge re inkomens en het bedrijfsleven. De Demo cratische Partij üjkt zich de woordvoerder te hebben gemaakt van de relatief welvaren de middenklasser met werk en een eigen huis. Vrijwel alle door Carter voorgestelde her vormingen (energie, belastingen, welzijns werk, gezondheidszorg, hulp aan de grote steden, vakbondswerk, consumentenbe scherming) zijn door het Congres of sterk afgezwakt of op de lange baan geschoven. De enige belangrijke hervorming, die Car ter vrijwel ongeschonden door het Congres heeft gekregen, is een hervorming van de federale bureaucratie. De belangrijkste ze ges van Carter lagen dan ook op buiten lands terrein: het Panama-Kanaal-akkoord, de wapenverkopen aan Egypte, Israël en Saoedi-Arabië, de opheffing van het Turkse wapenembargo, een recordbedrag aan ont wikkelingshulp en buiten de wetgevende arbeid het succes van de Midden-Oosten conferentie in Camp David. Volgens sommige politieke commentatoren is de conservatieve instelling van het Demo cratische Congres vooral een gevolg van het feit, dat veel Democraten slechts na nek-aan-nek-races met Republikeinen hun zetel in het Congres hebben kunnen beha len. De enorme Democratische winst bij de laatste twee verkiezingen is voor een belangrijk doel tot stand gekomen met de hete Republikeinse adem in de nek. Wat dat betreft zullen de verkiezingen van 7 november weinig verandering brengen. De Republikeinen, die vooral dankzij de nieu we belastingwetgeving proberen terug te krabbelen, zullen niet veel zetels winnen. Maar hun acties zullen waarschijnlijk wel tot gevolg hebben, dat het 96ste Congres zeker niet minder conservatief zal zijn. Hoewel de verkiezingsgeluiden natuurlijk niet geheel maatgevend zijn, blijft de furore die nogal reactionaire Democratische kan didaten maken, vooralsnog een voortzetting van de trend.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9