M Sprookje van eenvoudige planter, die een onmetelijk rijk man werd URN HUIS UT Rabobank Voorzichtig optimisme over SALT-gesprek MERKBAAR GOEDKOPER t9 I ^jair) Op naar de Rabobank tijdens de Spaar week Want tijdens de Spaarweek van 23 t/m 27oktober ligt weer de prachtige Rabobank kalender voor u klaar. Kado! MAANDAG 23 OKTOBER 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 8^ MOSKOU (AFP/AP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren na een zes uur durend overleg met zijn Russische ambtgenoot Gromiko de besprekingen over de beperking van strate gische wapens (SALT) opbou wend genoemd. Beide par tijen verklaarden dat zaken als de neutronenbom en de rechten van de mens de be sprekingen gisteren niet heb ben vertraagd. De besprekin gen zouden vandaag verder gaan. De besprekingen waren giste ren begonnen in de verwach ting dat Carters beslissing om Overigens waren de Russisch- Amerikaanse betrekkingen de laatste tijd, na een periode van afkoeling, weer wat ver beterd. Toen Vance zaterdag morgen voor de derde maal in zijn ambtstermijn in Mos kou aankwam, werd door westerse diplomaten de stem ming er een van grote voor zichtigheid genoemd op weg naar een doorbraak naar een tweede SALT-akkoord. Naar verwachting zullen de Ameri kanen morgen weer naar huis terugkeren. Amerikaanse raketten ge schikt te maken voor neutro nenkoppen remmend zou wer ken op de besprekingen. Fresh-Up after shave Depper. Inhoud 75 ml. Adviesprijs 7.95 Elmex tandpasta 2 Tubes (a 100 gram) tandplakverklikkers. Adviesprijs 8.10 V&D aktieprijs Proset shampoo Inhoud 300 ml. Adviesprijs 3.95 V&D prijs 2.69 V&D aktieprijs Nivea douche/badschuim Inhoud 500 ml. Inklusief 2 stukken zeep (2x90 gram). V&D aktieprijs Proset haarlak Inhoud 360 gram. p Adviesprijs 6.50 V&D aktieprijs Zwitsal shampoo Inhoud 200 ml. Adviesprijs 5.25 V&D aktieprijs Jordan tandenborstel Medium of hard. Adviesprijs 3.25 V&D aktieprijs Zeep aan koord 200 Gram. V&D prijs 2.50 V&D aktieprijs Prodent Fluor tandpasta 3 Tubes a 72 gram. Adviesprijs 4.60 V&D aktieprijs Odorex roller Inhoud 49 ml. Adviesprijs 3.65 V&D prijs 2.50 V&D aktieprijs Fenjal zeep 100 Gram. Adviesprijs 3.50 V&D prijs 2.79 V&D aktieprijs Op een pleintje van de oude keizerstad Goslar in Niedersachsen, niet ver van de wachttorens in het grensgebied met de DDR, woont een man met twee ge zichten: Karl Heinz Pfitzner, juwelier. Hier een uiterst keurig gekleed heer, die de bezoeker welwillend tegemoet treedt in zijn schrijn vol gesteenten, waarvoor hijzelf in de mijnen van Zuid-Afrika, Thailand en Perzië is afge daald om de brokken erts aan te wij zen, die hij wilde hebben. Dan ziet hij er niet zo keurig uit. Met een lamp in de hand, een oud hemd aan en een helm op het hoofd graaft hij in holen en spelonken om de kostbaarheden te ontdekken. „Ik wil zien hoe de stenen groeien", zegt hij. „Toermalijn, ame thist, bergkristal. Het is een wonderlij ke wereld die zich ontvouwt. Zo'n berg wordt afgegraven en je staat voor de grootste verrassingen. Stenen zoeken is mijn leven. Bovendien brengt mijn hobby (want dat is mijn Geschaft") mij in vreemde landen en op plaatsen waar haast niemand doordringt. Als je de oneindige verfijning hoort van de muziek uit de tempels van Thailand en het suizen van de wind, die vrij spel heeft met de klokken onder het dak van sommige huistempels, als je het teer schemeren ziet van het goud van de Boeddhabeelden, de verwarrende pracht van paleizen in dat onvergetelij ke land, dan leef je in een heel andere wereld". „Mijn eerste reis naar Thailand kwam door een toeval, stof genoeg voor een roman. Op een dag bezocht ik een afne mer van ruwe steen, die een paar losse blauwe stenen uit zijn achterzak haalde. Hij sprong er achteloos mee om en leg de ze voor mijn neus op een tafelkleed. „Wat zijn dat voor dingen?", vroeg hij. Eerst keken we er een beetje sceptisch naar, want we wisten ook niet dat we met een paar van de mooiste saffieren in de wereld te doen hadden. Ik liet ze op echtheid controleren en het bleek dat ze niet alleen van de allerbeste kwaliteit, maar ook van een zeldzaam voorkomen de kleur waren. Toen begon ik mijn klant eens te vragen hoe hij eigenlijk aan die kostbaarheden gekomen was. Het bleek dat hij ze als relatiegeschenk had ontvangen van een eenvoudige plan ter in Thailand, wie hij een landbouw werktuig had geleverd". „De planter had die paar „steentjes", zoals hij ze noemde, op zijn erf gevon den en ze tijdens een etentje in zijn huis als aandenken gegeven. Hij had er zo weinig ophef over gemaakt, dat mijn cliënt ze gewoon in zijn zak had gesto ken en mee terug naar Goslar had ge nomen. Hij wist in de verste verte niet dat hij een vermogen vervoerde...". SCHAT GRAVER VAN GOSLAR VERTELT „Tot dan toe was aan geen enkele juwe lier (want dat ben ik van beroep) be kend dat er in de grond van Thailand zoveel saffieren te vinden waren. Wel wisten we dat er nogal wat robijnen uit Burma werden geïmporteerd, die al hon derden jaren een soort „handelsweg" volgden.... Wie daar een beetje groef kon wel eens op een prachtige robijn stoten. Hier bood zich een kans, dacht ik. Edelsteenhandelaren kopen ontzet tend veel van hun omzet bijvoorbeeld op beurzen in Londen of Parijs. Ook zijn er prachtige exemplaren te bemach tigen in het bekende Idar-Oberstein. Van deze laatste beurs zijn vrijwel alle Duitse juweliers lid. Dan zijn er natuur lijk ook specialisten, die uit de hand aan de juweliers verkopen. Maar die stenen hebben meestal al een lange weg achter zich. Ze zijn door zoveel handen gegaan, dat ik persoonlijk het authentie ke ervan voor een deel verloren acht Niet wat de prijs aangaat natuurlijk, maar wel wat de herkomst betreft. Ik wil ze zelf voor het eerst in mijn hand palm houden, ze betasten, eraan ruiken, de steen voelen!". „Toen begon de gedachte bij mij te rij pen zelf naar die landen te reizen en van mijn naar mijn te trekken om steeds zeldzamer wordende stenen eigen handig uit te bikken. Daarna konden ze door vakkundige behandeling voor de verkoop gereed worden gemaakt. Wat die eerste middag eigenlijk toevallig plaatsvond is mijn levenswerk gewor den". „Mijn cliënt gaf mij het adres van de planter, die mij meteen gastvrij uitno digde. Tien procent van de op zijn grondgebied gevonden stenen zou hoe dan ook zijn eigendom blijven, de rest wilde hij ons graag verkopen". „Om een lang verhaal kort te maken: In Bangkok ontmoetten we hem in hotel Oriëntal, Ma Sang Usavadilokchai, de eenvoudige planter, in wiens grond de stenen ver borgen lagen. Het werd een reis naar zijn plantage langs uiterst smalle weg getjes, langs enorme rijstvelden, door rubberplantages en een cocosplantage totdat we voor een soort mijn stonden". „Uiteindelijk is deze mijn voor de plan ter een bron van rijkdom geworden. Ma Sang Usavadilokchai, die eerst een een voudige boer was, werd een ongelooflijk bemiddeld man. Hij bezit nu huizen en gronden en is nog steeds onze vriend. Zeker tweemaal per jaar gaan wij hem bezoeken". „In die tijd is er natuurlijk veel veran derd in Bangkok. Ik spreek nu van ja ren terug, maar het is net een sprookje van Ali Baba. Vroeger waren er drie hotels, nu over de duizend". Aldus begon de bezetenheid van Karl Heinz, die ook het gebied van de Rio Grande doorkruiste om amethisten en agaten te vinden, kleine en grote. Ze wegen in ruwe staat van één tot twee kilo en kosten ca. tienduizend mark. Be rgkristal komt per kilo op twintig tot tweehonderd mark. Met zijn partner trekt Karl Heinz Pfitzner op safari, laat de gevonden stenen soms ter plaatse slijpen en vervoert ze naar zijn eigen land. Soms behoudt hij ze in de staat waarin ze uitgehouwen werden. Als cu riositeit verkoopt hij ze. In Zuid-Afrika is hij eveneens kind aan huis. Soms houdt Karl Heinz Pfitzner ten toonstellingen, waarvoor de mensen van heinde en ver komen om ze te bezoe ken. Wie verre reizen doet kan veel ver halen. En verhalen kan hij. In het oude stadje, dat tijdens de oorlog niet werd beschadigd omdat het lazaret was en de daken der middeleeuwse Fachhauser in de kromme, smalle straatjes bedekt wa ren met een vlag van het Rode Kruis. De tijd heeft er stilgestaan. Karl Heinz hier met een man, die eens een eenvou dige planter was. Ma, die een onmetelijk rijk man werd door een, in zijn ogen, onaanzienlijk geschenk aan een bezoeker. „Zijn het echte saffieren of niet", schijnt Karl Heinz hier te vragen aan een van de mijnarbeiders Tekst: Tiny Francis Spaarweek is spaarfeest bij de Rabobank! En dat betekent niet alleen dat de bekende kalender klaar ligt, maar ook dat er leuke attenties zijn voor de kleintjes, de wat rijpere jeugd, de ouderen, kortom voor iedereen die tijdens de Spaarweek komt sparen of dan een spaarrekening bij ons opent. En zoals er voor iedereen een attentie is, zo heeft de persoonlijke bank ook voor iedereen de best passende spaarvorm. Op naar de Rabo-| bank dus, spaar u die kleine moeite niet! geld en goede raad f Moeder Noor is op weg naar de /Rabobank, zoon Dirk van 11 fietst al J vooruit, hij gaatGrijp-5 sparen, Ispaarplan met 5% extra premie het gespaarde bedrag èn de bijgeschreven ij rente. Broer Barend is 'op hoge poten' op weg naar de Rabobank. Hij wil een spaar-extra-premie boekje openen; dat is de voordeligste spaarvorm als niet vaak geld opgenomen ~7 hoeft te f worden. Oom Karei en tante Eugenie sparen al jaren op lange termijn, dat brengt ze mooi een extra hoge rente op. Nu zijn ze onderweg naar de Rabobank met neef Geurt. Hij wil Zilvervloot gaan sparen, dat levert, maarliefst 10% extra spaarpremie op. Agent Bart regelt behalve het verkeer, ook zijn spaarzaakjes goed. Hij heeft met de bank afgesproken, dat die elke maand Ik heb hem al! een vast bedrag van zijn privérekening/De populaire Rabobank naar zijn --/Kalender, dit jaar gewijd aan) spaarrekening l "Ons Water" met grandioze boekt. J foto's van de bekende fotograaf Kees Scherer. VROOMmDREESMANN enV=KO=T

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8