Grote bijval voor Meer dan 100 meisjes gedood na aanval Rhodesisch leger i paus bij rede ambtsaanvaarding "wZd!md Paus ontspannen tussen g"ï'Jle, duizendtal journalisten Mikojan overleefde alle zuiveringen BUITENLAND BESCHULDIGING NKOMO Staat de postcode rin een advertentie of brief?' Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. POST# CODE OUD-PRESIDENT SOVJETUNIE OVERLEDEN LEIDSE COURANT/ MAANDAG 23 OKTOBER 1978 PAGINA"'7 Een overzicht van de plechtigheden gistermorgen op het overvolle St. Pietersplein. gesprek van een uur. Op voorstel van de paus hebben allen na afloop hand in hand in stilte gebeden. Dit zou sy mbolisch moeten zijn voor de eenheid die wij zoeken, aldus de paus. De president van Polen, Henryk Jablonski heeft in Rone gezegd, dat als paus Johannes Paulus naar Polen gaat, hij hartelijk zal worden ontvangen, door de staatsau- toriteiten en door de gehele Poolse gemeenschap. Overi gens heeft de Poolse regering verschei dene Poolse katholieke intel lectuelen een paspoort gewei gerd, waardoor zij met in staat waren de installatie van de paus mee te maken. Bij hen waren persoonlijke vrienden van de paus. Tij dens de uitzending van de plechtigheid in Polen waren de straten uitgestorven. gebruiken J De paus was m zijn toespraak met afge weken van de Franse tekst die hij op papier had. Nu en dan op de grond tik kend om zijn woorden meer nadruk te geven, verdedigde hij de persvrijheid, maar spoorde hij de journalisten ook aan haar goed te gebruiken. Ook toonde hij begrip voor de specifieke vakmoei lijkheden, waarmee journalisten soms te maken hebben: „Feiten zijn altijd moei lijk te interpreteren en te presenteren, omdat ze gecompliceerd zijn. Bovendien eisen degenen, voor wie jullie werken, vaak boven alles sensatie", aldus de paus. Ook toonde hij begrip voor de klacht van de zijde van de nieuwsmedia dat kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders soms zo moeilijk toegankelijk zijn. Hij beloofde zijn best te zullen doen zo breed en objectief mogelijke informatie te doen verschaffen. Hij vroeg de jour nalisten ook om begrip. „Als u verslag doet van leven en activiteit van de Kerk, probeer dan nog meer de authentieke, diepe en geestelijke motieven te begrij pen van de gedachten en daden van de Kerk". (Van onze correspondent PIET TUM- MERS) VATICAANSTAD Het is in de ge schiedenis van de Kerk nog nooit ver toond: een paus die na het voorlezen van zijn officiële toespraak drie kwar tier de tijd neemt om volkomen ont spannen tussen twee dichte rijen verte genwoordigers van publiciteitsmedia door te wandelen, honderden handen te schudden en met tientallen van hen een praatje te maken, daarbij met het groot ste gemak overschakelend van Pools op Italiaans, van Engels op Frans, van Spaans op Portugees. Of hij wel eens naar de Sovjet-Unie zou willen gaan, vroeg er een. „Wel ja, als ik dat van ze mag", luidde het antwoord. Of hij 's winters nog wel eens gaat skiën in Terminilla op dertig kilometer van Rome, zoals hij vroeger nog wel eens deed? Opnieuw luidde het antwoord: „Als ik dat van ze mag". Hetzelfde ant woord gaf paus Johannes Paulus II op de vraag van een Pool, of hij volgend jaar naar het negende eeuwfest van de Poolse patroonheilige Stanislas gaat, waarvoor hij als kardinaal van Krakau zijn voorganger Paulus VI had uitgeno digd. „Natuurlijk, als ik dat van ze mag....", daarbij in het midden latend wie hij met „ze" bedoelde. Aan het eind van de wandeling tussen de persvertegenwoordigers door leende hij de camera van een persfotografe om zelf een plaatje te schieten van de au diëntie in de Sala dei Benedizione. De fotografe is de enige ter wereld die een foto heeft kunnen ontwikkelen, genomen door een paus in functie. Voordat hij tenslotte de zaal verliet draaide de paus, geflankeerd door hoge prelaten met stoïcijnse gezichten, zich om. Beide handen aan de mond zettend, riep hij enkele malen om „silencio", want hij had bijna iets vergeten: zijn ze gening. De arbeiderszoon uit Krakau die naar Rome was gekomen met niet meer op zak dan een retourbiljet en de offi ciéél toegestane tien dollar, had „het he lemaal gemnaakt" tijdens de speciale au diëntie voor de duizendkoppige vertegenwoordiging van de wereldpers, waarvoor zijn onmiddellijke voorganger Johannes Paulus I het initiatief had ge nomen. ALISBURY/LUSAKA De vallen die Rhodesië de afge- ag Jopen vier dagen heeft uitge- n oerd op doelen in Zambia> en lozambique lijken de kansen iari« P overleg tussen alle betrok- en partijen in het Rhodesische onflict de grond in te hebben 3(0» eslagen. De zware leiders Nko- Vi 10 en Mugabe hebben gisteren rklaard niets te willen weten a besprekingen met „de •ordenaars in Salisbury", ^...omo beschuldigde de Rho- j esische regeringstroepen er van meer dan 100 ongewapende meisjes vermoord te hebben. In Zambia wordt vernomen dat bij de acties van het Rhodesi sche regeringsleger honderden mensen om het leven zijn geko men. Het opperbevel in Sahsbu- ry heeft verklaard dat 1500 zwarte nationalisten zouden zijn gedood maar de nationalisten zelf noemen dit cijfer belache lijk. Volgens hen zijn honderden burgers bij de acties om het leven gekomen. Joshua Nkomo verklaarde in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka dat bij een Rhodesische aanval op het kamp Mkushi 110 meisjes ge dood zijn. De Rhodesische regering liet gisteren weten dat de kansen op een conferentie waaraan alle betrokken partijen zouden deel nemen volgens haar niet ge daald waren na de acties. De blanke premier Ian Smith zei dat hij een Amerikaanse en een Britse delegatie verwacht die hem nadere informatie zullen verschaffen. Smith heeft tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten verklaard akkoord te gaan met een overleg, waarbij ook de zwarte nationalisten be trokken zouden zijn. Hij heeft ook verklaard, dat de aanvallen van het Rhodesische leger door gaan, zolang de guerilla-aanval- len doorgaan. Guerrillaleider Joshua Nkomo reageerde zeer afwijzend op plannen voor overleg. „Laten we hen ontmoeten op het slag veld", zo zei hij. „Het enige waarover gesproken kan wor den is, dat Groot-Brittannië ons land onvoorwaardelijk terug geeft". Nkomo zei dat de solda ten van het Rhodesische rege ringsleider voornamelijk bur gers hadden gedood. „In de strijd met de guerilleros moes ten zij hun meerdere erkennen", aldus de nationalistenleider. Ro bert Mugabe, de andere zwarte voorman, verklaarde dat de oor log door zal gaan. Ook hij wil Het Rhodesisch opperbevel heeft bandjes vrijgegeven waar op gesprekken tussen vliegers van Rhodesische bommenwer pers en Zambiaanse verkeers- controleurs te horen zijn. Hie ruit blijkt dat de Rhodesische vliegers de Zambianen lieten weten wat zij gingen doen. Van de Zambiaanse luchtverkeers- controle kregen zij alle voor rang. 7BtL pttpost ndvl F" 3 ielgische jongen (14) loodt meisje (11) "Antwerpen in Antwer- *n heeft een jongen van 14 jaar gisteravond zijn zusje van 11 doodgeschoten. Het meisje 4de met een vriendin in boort haar kamer, en weigerde haar pw«« broer binnen te laten. Deze 01711 haalde daarop een geweer uit de kamer van zijn ouders en sommeerde zijn zusje de deur open te doen. Toen zij weigerde schoot hij door de deur heen en trof het meisje dodelijk. leroïnegebruik daalt in VS WASHINGTON (AFP) Voor het eerst sinds 1970 is het aan- bl aan heroïne verslaafden in de Verenigde Staten gedaald. In 1977 verminderde hun aantal met ongeveer honderdduizend lot tussen de 416.000 en 496.000, dit is meegedeeld door het Amerikaanse nationale insti tuut voor misbruik van drugs. De oorzaak van de verminde ring is volgens het instituut het Keslonken aanbod, de hoge prijs to de slechte kwaliteit. MOSKOU (AFP) Anastas Ivanovitsj Miko jan, voormalig president van de Sovjet-Unie en een van de weinige leiders van het eerste uur die alle zuiveringen heeft kunnen overle ven, is zaterdag op 82-jarige leeftijd na een langdurig ziekbed overleden. Zijn dood werd zondag bekend gemaakt, nadat geruchten over zijn dood de ronde waren gaan doen. Mikojan is in de wereld bekend geworden als handelsvertegenwoordiger en diplomaat, als de man die voor het Kremlin allerlei moeilijke zaken moest opknappen. Hij was in het wes ten gezien vanwege zijn kwaliteiten en zijn ge-- voel voor humor. Mikojan is altijd iemand geweest die fijn aan voelde aan wiens zijde hij zich in het Kremlin moest scharen. Zo koos hij ook de zijde van Stalin tegen Trotzky en in 1957 de zijde van Kroetsjov. En toen deze in 1964 tot aftreden werd gedwongen, maakte Mikojan al deel uit van de nieuwe „collectieve leiding" die Kroets jov zou opvolgen. Mikojan, het eerste niet-Russische staatshoofd, werd in 1895 geboren als zoon van een tim merman in het Armeense dorp Sanain, dicht bij de grens van Georgië waar Stalin geboren werd. Evenals de latere dictator studeerde Mi kojan voor priester, in Tiflis. Hij voltooide zijn studie in 1915, maar hij trad vervolgens toe tot de bolsjewistische partij. „Hoe meer ik religieuze onderwerpen bestudeerde, des te minder ging ik in God geloven", zei hij later. Twee jaar na zijn priesterstudie, tijdens het begin van de revolutie, was hij al een van de leidende communisten in de havenstad Bakoe. De commune hield echter geen stand, Mikojan viel in handen van de „Witten" en zou worden geëxecuteerd, maar door een vergissing kwam zijn naam niet voor op de lijst van de veroor deelden en hij ontsprong de dans. Na zijn ontslasg uit de gevangenis kwam hij in Moskou in contact met Lenin en Stalin. Via het Centrale Comité klom hij steeds hoger op de hiërarchieke ladder. Hij werd commissaris (minister) voor buiten- en binnenlandse handel en in 1935 lid van het allesbeheersende Polit buro. Hij hield er zich voornamelijk bezig met de voedseldistributie. In 1937 werd hij vice- premier en commissaris van buitenlandse za ken, in welke hoedanigheid hij handelsakkoor den sloot met Engeland, Frankrijk, Italië en Zweden. Hij was ook de man achter het pakt met nazi-Duitsland in 1939. In de Tweede Wereldoorlog speelde Mikojan een belangrijke rol bij de overplaatsing van de Russische industrie naar het oosten. Hij vergezelde Stalin naar de conferenties van Te heran en Jalta en organiseerde na de oorlog de economie in de Oosteuropese landen. Zijn banden met Kroetsjov waren hecht: hij steunde hem tegen de anti-partijgroep van Malenkov en hij luidde de ontluisteringscam pagne tegen Stalin op het 20ste,partijcongres in. Tot zijn benoeming in 1964 tot staatshoofd maakte hij veel buitenlandse reizen, onder an dere naar Cuba om Castro te verzoenen met de Amerikaans-Russische overeenkomst waar bij de Russische raketten, van het eiland wer den gehaald. Hij was ook de eerste Russische leider die de Bondsrepubliek bezocht. Zijn functie van president legde hij neer na de val van Kroetsjov. Een jaar later gaf hij om ge zondheidsredenen ook zijn andere werk op. Lioe Sjao-tsji nog in leven PEKING (Reuter) Het voor malige Chinese staatshoofd Lioe Sjao-tsji, van wie al ver scheidene jaren werd gezegd dat hij dood zou zijn, blijkt nog in leven te zijn, zo is van gezaghebbende bron vernomen. Volgens dezelfde bron zal hij echter niet meer in het open baar verschijnen. Lioe is het prominenste slach toffer van de Culturele Revolu tie van de jaren zestig. In het begin van de jaren zeventig deden sterke geruchten de ron de dat Lioe, nu tachtig jaar, dood zou zijn. In 1968 werd hij uit al zijn functies ontheven en volgens muurkranten zou hij een „revisionist" zijn met sym pathie voor de Sovjet-Unie. Van 1959 tot 1968 was hij staatshoofd van de volksrepubliek China. Een deel van de Poolse delegatie in klederdracht tijdens de ambtsaanvaarding van paus Johannes Paulus. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD - „Ik moet nu ophouden, want het is voor u en voor mij tijd om te eten". Men deze on conventionele woorden sloot paus Johannes Paulus II gis teren de plechtigheid af, waarin hij zijn ambt als paus had aanvaard. Hij deed dit voor de meest internatio naal gemengde menigte, die het St.- Pietersplein sinds lang had bevat. Zelf had hij in zijn predikatie het inter nationaal karakter gemar keerd door, behalve in het Italiaans, ook in het Pools, Russisch, Frans, Duits, En gels en Spaans, passages in te lassen. In zijn predikatie die her haaldelijk door grote bijval werd onderbroken, legde paus Johannes Paulus getui genis af van zijn geloof en riep ieder op „om Christus tot de mensen te laten spre ken". In antwoord op de overal levende twijfel, die aldus de paus soms tot vertwijfeling voert, dient de mens zich tot Christus te wenden, die woorden heeft van leven en van eeuwig le ven. Dat het hem niet gemakke lijk was gevallen Polen voor goed te verlaten maakte de paus duidelijk door te wijzen op Petrus, die in gehoor zaamheid jegens Christus naar Rome was gegaan. Hij was .waarschijnlijk liever bij zijn boot en zijn visnetten ge bleven Het viel op, dat de paus bij het voorlezen van zijn toe spraak geen bril droeg. Ook droeg hij bij zijn pauselijk gewaad een gewoon stalen digitaal horloge van Japanse makelij, dat na de begroeting der kardinalen tersluiks door een priester van zijn pols werd verwijderd. Na de eu charistieviering ging hij de trappen voor de basiliek af om ongedwongen de mensen van dichterbij te begroeten. Even ongedwongen was zijn optreden op de buitenloggia, waarmee hij de traditie van de Angelustoespraak voort zette. Gisteravond heeft paus Jo hannes Paulus protestantse, joodse en oosters-orthodoxe leiders ontvangen in de pau selijke bibliotheek voor een John Wojtyla, een neef van de paus, die tegenwoordig in Detroit woont, was aanwezig bij de ambtsaanvaarding van de nieuwe paus.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7