lijnproces vandaag in ■Rotterdam voortgezet Orgaan transplan ta tie: lijdende medemens helpen w Aantjes boos op Van Agt Jonge boeren willen behoud agrarisch werk WETTELIJKE REGELING NODIG 'egenstander moet ich melden >weer IINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 23 OKTOBER 1978 PAGINA trej i Duitsland zullen tegenstanders van het egnemen van organen, vóór hun dood een intekening op hun persoonsbewijs moeten halen, illen ze voorkomen dat na hun overlijden ganen worden weggehaald. Dat is de strekking ,te i 11 een wetsvoorstel dat de Bondsregering 'ia i Jangs aanvaardde. Mensen die zich uitdrukke- et th t verzetten, krijgen dan de letter W op het rsoonsbewijs dat elke Westduitser moet hebben. orfst-Duitsland beeft deze regeling getroffen idat de vraag naar organen voor transplantatie 1 hoofdzaak nieren) steeds groter wordt. inlj kei* aartegenover staat dat maar weinig Westduit- 'd; >rs vóór hun dood een verklaring afleggen dat n,scl in organen mogen worden gebruikt na hun zre verlijden. Er is van diverse zijden kritiek kw lieverd op dit Westduitse voorstel. Sommigen erke ragen zich af, waarom niet juist toestemming tot eiudi ansplantatie op het persoonsbewijs wordt n Al ermeld. Men noemt het uitgangspunt negatief ma verze* tegen transplantatie alleen ambtelijk )ew- ordt vastgelegd. Voor een Nederlandse kap, enswijze op de problematiek bijgaand een total terview met de uroloog prof. P.W. Boer. Den Haag In heel Nederland kan de behoefte aan nieren grofweg jaar lijks op ruim 400 worden gesteld. Het aanbod zal ongeveer de helft zijn van de vraag. Een probleem derhalve. Duitsland heeft niet een wettelijk regeling gemaakt, andere landen de den dat al in een eerder stadium. Zweden bijvoorbeeld was daarin zeer vooruitstrevend en maakte in 1958 al een wet waarin werd bepaald dat medici van overleden personen orga nen mogen gebruiken tenzij de patiënt of de familieleden uitdrukkelijk heb ben gezegd dat dat niet mocht of dat de chirurg merkte dat orgaantrans plantatie niet in overeenstemming zou zijn met de levensbeschouwing van de overledene. Denemarken aanvaard de twee jaar geleden een soortgelijke regeling. Frankrijk kent sinds 1944 al het geen-bezwaar-systeem. Dat bete kent dat een orgaan mag worden weg genomen zonder de specifieke vooraf gegeven toestemming van de overle den patiënt. Daar staat weer tegen over dat voor hoornvliestransplanta tie-toestemming wel is vereist. Ook zijn er landen die regelingen hebben getroffen op een andere basis namelijk de uitdrukkelijke toestem ming van donor of nabestaanden. Zuid-Afrika is daar een voorbeeld van (kreeg in 1970 een op deze basis ge schoeide wet). Nederland heeft zich nog niet in deze strijd gemengd. Er is over deze materie een rapport ve- schenen van de Gezondheidsraad. Prof. Boer zegt het gevoel te hebben dat de bereidheid in Nederland om organen af te staan na overlijden heel geleidelijk aan toeneemt. De mensen raken er steeds meer mee vertrouwd. Hij is ook een uitdrukkelijk voorstan der van een geleidelijke ontwikkeling. In de wet ligt op dit moment niets vast. Je zult wel, wil je een regeling op poten zetten, dat heel behoedzaam en soepel moeten laten verlopen. Dat is voor alle betrokken partijen het beste. Op het ogenblik is het zo dat men toestemming moet vragen aan nabe staanden voor het wegnemen van orga nen. Tenzij de overledene vóór zijn dood te kennen heeft gegeven geen bezwaar te hebben tegen transplanta tie. I'rof. Boer: „Als je na het overlijden van iemand aan de familie toestem ming moet vragen, dan is het vaak heel vervelend en moeilijk. Die mensen hebben een hoop te verwerken en kunnen in die situatie vaak geen beslis sing nemen of ze willen daar eerst rustig over nadenken. En daar komt dan het meest lastige aspect om de hoek kijken. Tijd om rustig te denken is er niet. Het wegnemen van een nier moet zeer kort na het overlijden van een patiënt gebeuren. Het komt voor dat de mensen een dag later komen zeggen dat ze spijt hebben eerst nee te hebben gezegd. Of het alsnog niet kan. Helaas dan kan het niet meer. Niet alleen de bereidheid voor het wegnemen van organen is een pro bleem. Er zijn ook zorgen van organisa torische aard". Prof. Boer „Het wegnemen van een orgaan vereist acute actie. Dat grijpt in in de normale gang van zaken in een ziekenhuis. Wil je het goed doen, dan heb je landelijk een goede organi satie nodig, waarbij ook in streekzie kenhuizen organen kunnen worden weggehaald. Dat gebeurt trouwens al wel, maar nog niet op grote schaal. Soms ook gaat een team van een bepaald ziekenhuis, dat gebeurt ook elders wel, naar een ander ziekenhuis om bij een overledene een orgaan weg te halen. Het is in ieder geval van belang dat chirurgen en urologen van ziekenhuizen, waar men geen trans plantaties verricht, vertrouwd raken met het wegnemen van organen. Transplantatiecentra zijn in Nederland behalve in Groningen gevestigd in Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Ut recht en Nijmegen. Wordt er gesproken over de organisatie dan komt men al snel terecht op de problematiek die de academische ziekenhuizen al gerui me tijd kwelt: het gebrek aan ruimte en mensen. Dat is een enorme sta in de weg voor een soepele opbouw van de orgaantransplantaties. Het is iets dat ons uiterst benauwd" aldus prof. Boer. „Dagelijks is het passen, meten en schuiven geblazen. En dat komt de zaak niet ten goede". Blijft de vraag of je een wettelijke regeling moet treffen voor transplanta tie van organen. Prof. Boer meent van wel. "Je krijgt iets meer ruimte van handelen, primair blijft echter voor mij dat er omtrent deze kwestie duidelijk heid bestaat bij de bevolking. Heel belangrijk is de, bereidheid van de mensen om de toestemming op schrift te stellen en die bij zich te dragen. Daarvoor kan men een codicil invullen dat bij ieder ziekenhuis verkrijgbaar is. Ik zou de mensen met nadruk willen wijzen op dit codicil. Laten ze het invullen, daarmee kunnen mensen in binnen- en buitenland zijn gediend". „De vraag is welk uitgangspunt han teer je: de toestemming van de patiënt of het feit dat hij vóór zijn dood zich niet uitdrukkelijk tot tegenstander ver klaarde. In het rapport van de Gezond heidsraad meent men dat de weg naar een algemene moraal ten gunste van orgaantransplantaties open ligt als men het geen-bezwaar-systeem in de wet op zou nemen. De nadruk zal moeten worden gelegd op het feit dat door het beschikbaar stellen van orga nen de lijdende medemens wordt ge holpen". Prof. Boer meent dat er sprake is van een situatie waar men naar toe moet groeien. Het hangt af van informatie die aan de bevolking wordt verstrekt Te denken zou zijn aan het dragen van een schildje aan een ketting of aan een horlogebandje bijvoorbeeld, waarmee te kennen wordt gegeven dat de betrokkene toestemming geeft voor het wegenemen van zijn of haar orga- Prof. Boer: „Natuurlijk moeten er een voudige systemen te bedenken zijn, die ons een eind op weg kunnen helpen, zoals gezegd, geleidelijk begint het erop te lijken dat men ietwat gewend raakt aan orgaantransplantaties. Voor Nederland is het zaak aan de hand van ervaringen in binnen- en buiten land voor duidelijke wettelijke regeling zorg te dragen. De huidige situatie is beslist onbevredigend". ir« p, eriël (Van een onzer verslaggever) ICHIEDAM/ROTTERDAM Zo- rwi ta de Rotterdamse rechtbank in iele, et Rijnproces een positieve uit raak doet, zal de stichting Rijn- rater direct met een kort geding e zoutlozingen van de Franse alimijnen in de Rijn proberen top te zetten. De stichting is rvan overtuigd dat de kalimijnen egen een dergelijke uitspraak be- oep zullen aantekenen. De behan- leling daarvan kan weer enkele iren duren en de zoutlozingen $e, kunnen dan gewoon doorgaan. Een kort geding is de enige mogelijk heid om daar direct een einde aan te maken, aldus professor Jessu- run d'Olievera, afgelopen zaterdag op een door zijn stichting Reinwa- ter georganiseerde Rijndag. De dag was mede bedoeld om tussentijds de balans op te maken van het proces, dat vandaag in Rotterdam wordt voortgezet. Dat proces, dat nu al vier jaar loopt, is door Reinwater en een aantal tuinders uit het Westland aangespannen om aan de dagelijk se zoutlozingen van 20 miljoen kilo een einde te maken. Minister Ginjaar van milieuhygië ne zei veel belang aan het proces te hechten, maar zag zelf meer heil in een voortdurend overleg op in ternationaal niveau over de kwest ie. De zoutlozingen duperen de West- landse tuinders met name door de snel voortschrijdende verzilting van de grond. Scheepje kijken Duizenden Rotter dammers, vanouds nauw verbonden met de zeevaart, hebben gisteren in ded Rotterdam se haven een smaldeel van de Navo bezocht, dat voor een infor meel bezoek was binnengelopen. Bezoek aan boord van de schepen was een attractie apart voor de zee- minnende Rotter dammers PvdA wil uistel beslissing over Jog! rj aanvoer aardgas niet een DEN HAAG- Nu gebleken is kken 'at Algerije Nederland nog ■ninj wee maanden uitstel wil ge- voor de beslissing over aanlandingsplaats voor idus loeibaar aardgas, zou de Veede Kamer die tijd best plan unnen gebruiken om zich omtader te verdiepen in het atei euzeprobleem tussen de lemsmond, de Maasvlakte en anvoer per pijpleiding. )at meent het Tweede Ka nerlid voor de PvdA, me- touw Epema, die morgen na- nens haar fractie over de anlanding van vloeibaar ardgas (LNG) het woord zal loeren. Het kabinet vindt dat Ie Kamer deze week een de- initief oordeel moet uitspre- en over de beslissing van et kabinet om het vloeibare ardgas via de Eemsmond ian te voeren. Mevrouw Epe- [hen na verwacht overigens dat en meerderheid van de 1Iuj hveede Kamer de keuze voor ie Eemsmond zal ondersteu- •i«en Surinaamse )remier boos op politici Paramaribo. A NP. Premier Arron van Suriname vindt, dat de Nederlandse parlemen tariërs en de Nederlandse Pers regelmatig een totaal verkeerd beeld van zijn land ophangen.In de hoofdstad van zijn land zei hij dezer dagen, dat hierdoor meege werkt wordt aan het "ver troebelen van de verhoudin gen tussen Suriname en Nederland." De premier meent, dat door ven verkeerd beeld in Neder land van zijn land te tekenen, in Nederland verblijvende inamers terugschrikken naar eigen land terug te feren. Hij doelde daarbij op opmerkingen over "chaotische economische toestanden", op een bankroete situatie" en °P het "over de balk gooien jan Nederlandse ontwikke- angshulp aan Suriname", ®als in Nederland door par- tevnentariers en journalisten "a hun bezoek aan Suriname tyfdt omschreven. OVER KRITIEK OP N-BOM-DEBAT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - CDA-fractieleider Aantjes heeft boos gerageerd op de vrijdag door pre mier Van Agt gedane uitlating, dat het chao tische debat over de neutronenbom „geen bijdrage was aan de verheffing van het ge zag van het parlement". In een radio-interview verweet Aantjes Van Agt, dat deze zelf ook had bijgedragen aan de weinig verheffende sfeer van het kamerdebat. Aantjes herinnerde eraan, dat Van Agt op een gegeven moment geweigerd heeft, te voldoen aan het verzoek van PvdA-leider Den Uyl, om zijn oor deel over een gewijzigde CD A-motie te geven. „Dat was parlementair niet zonder bedenkingen", aldus Aantjes, die erop wees dat hij uiteindelijk Van Agt uit die impas se heeft gered. Aantjes vond het wel begrijpelijk dat Van Agt zich nega tief had uitgelaten over het gebrek aan eensgezindheid tussen de regeringsfracties CDA en WD. „Alleen vind ik, dat hij er niet zo gedistantiëerd over kan praten, zon der te zeggen wiens schuld dat is", zo zei de CDA-frac tieleider. De beschuldigingen van WD-zijde, dat het CDA herhaal delijk gebrek aan contact en loyaliteit toont, wees Aan tjes van de hand. „Bij de behandeling van Bestek '81 zijn wij voortdurend naar de WD gegaan om fractieleider Rietkerk de gelegenheid te geven te reageren op CDA- voornemens. Het is vreemd dat je dan toch nog het ver wijt van gebrek aan contact krijgt". DRONTEN (ANP) - Het land bouwbeleid zal moeten worden afgestemd op de kleinere en middelgrote bedrijven. Veel meer jonge agrariërs zullen daardoor een redelijk bestaan in land- en tuinbouw kunnen opbouwen. Dit zegt het Nederlands Agra risch Jongeren Kontakt, samen werkingsorgaan van katholieke, protestants-christelijke en alge mene organisaties van jonge boeren en tuinders, in zijn dis cussienota „boer blijven". Dit stuk is zaterdag tijdens een jongerendag in Dronten gepre senteerd. Het Najk wil een beleid, gericht op behoud van de werkgelegen heid in land- en tuinbouw: Rede lijke inkomens voor alle boeren en tuinders in meer normale werktijden, een eerlijker verde ling van de beschikbare produk- tiemogelijkheden, kleiner wor den van de verschillen in groot te tussen de bedrijven, behoud van het zelfstandig onderne merschap en onafhankelijkheid van de industrie. Een bezwaar van het Najk tegen het huidige beleid is, dat dit erop gericht is zo veel mogelijk te produceren met zo weinig mogelijk mensen. Door voort durende schaalvergroting en specialisatie zijn na de oorlog de landbouwbevolking en het aantal bedrijven met de helft teruggelopen. In het jaar tweeduizend, vindt het Najk, zullen er nog 150.000 mannelijke arbeidskrachten werkzaam moeten zijn bij een zo groot mogelijk aantal gezins bedrijven. Dit betekent dat er dan, bij een gelijkgebleven ge middelde arbeidsbezetting, nog 100.000 hoofdberoepsbedrijven zullen moeten zijn. Bij voortzetting van het huidige landbouwbeleid zou het huidige aantal van 180.000 mannelijke arbeidskrachten met ongeveer 100.000 verminderen in het jaar tweeduizend. Het aantal hoofd beroepsbedrijven zou in die tijd afnemen van 130.000 tot 50.000. Koreaans Met zijn echtgenote is minister van der Klaauw van buitenlandse zaken de gast van de Zuidkore- aanse regering. De Nederlandse offficiele bezoe kers werden gisteren op het vliegveld van de Zuidkoreaanse hoofdstad verwelkomd door minis ter Tong-Jin Park. links. Op de achtergrond staatssecretaris Beyen van economische zaken. Het bezoek heeft daarmee ook economische ach tergronden. MAX VAN DEN BERG: Gelegenheidscoalitie met CDA mogelijk (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM Oud-wethouder van Gronin gen drs. Max van den Berg, een van de kan didaten voor het voorzitterschap van de Par tij van de Arbeid, sluit een „gelegenheidscoalitie" met het CDA niet uit, maar dan zullen aan het CDA wel harde voorwaarden gesteld moeten worden. Van het huidige CDA vindt hij dat dit zich „rechts" geplaatst heeft in de Nederlandse po litiek. Van den Berg zei dit zaterdag in een uitzending van de Vara, waarin hij een toe lichting op zijn kandidatuur gaf. Samenwer king met de WD acht hij uitgesloten. „Ik zie PvdA en WD noch nu noch in 1981 samen in een coalitie zitten", aldus Van den Berg., die een erkend voorstander is van de meerder heidsstrategie van de PvdA. Tweede gesprek FNV met bisschoppen UTRECHT (ANP) - In Utrecht zal morgen het tweede gesprek plaatsvinden tussen een delega tie van de Federatie Nederland se Vakbeweging en een delega tie van de Nederlandse r.k. bisschoppen. De ontmoeting van 8 september vorig jaar was een eerste ge- dachtenwisseling. Morgen zal worden gesproken over het functioneren van het secreta riaat voor levensbeschouwing van de FNV, dat binnenkort wordt opgericht. Hevige vechtpartij politie-jongeren PURMEREND (ANP) De politie van Purmerend heeft zaterdagavond hardhandig moeten optreden tegen onge veer twintig jongelui van een wijkgebouw, die de auto's van de politie met stenen be kogelden. Een agent kreeg een barkruk op zijn hoofd en moest door een arts worden behandeld. De moeilijkheden ontstonden nadat de politie belet had dat de jongeren uit het wijkge bouw op de vuist gingen met dertig jongeren uit een jeugd- societeit. Er ontstond,toen de politie ingreep, een fikse vechtpartij waarbij de wapen stok eraan te pas kwam.- Spoorwegen introduceren luchtdouches UTRECHT Bij wijze van. proef zullen in vijftien Inter city-rijtuigen van de NS zoge naamde „luchtdouches" wor den aangebracht De luchtdouche, veel toege past in touringcars en in vliegtuigen, is een systeem waarbij een op de reiziger ge richte luchtstroom verkoeling geeft. Afhankelijk van de re sultaten van de proef zal wor den beslist of alle honderdze sentachtig thans in bestelling zijnde rijtuigen met dit ver koelingssysteem zullen wor den uitgerust Het achter ons liggend week einde gaf een wisselvallig weer beeld te zien. Zaterdag zorgde een rug van hogeluchtdruk voor opklaringen, zondag passeerde een regenzone ons land. Het komende etmaal wordt het weer in onze omgeving bepaald door een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje en Fran krijk en depressies in het gebied Groenland-IJsland-Noord- Skandinavië. Tussen deze twee luchtdruk sys temen staat een krachtige wes telijke stroming, die tamelijk zachte oceaanlucht via de Britse eilanden naar het oosten voert. In deze stroming trekt een fron tensysteem mee, dat over de Noordzee zuidoostwaarts koer st. Dinsdag zal dit frontensys teem dichtbij of over het Noord en van Nederland liggen, maar de aktiviteit ervan is met groot. Voor dinsdag wordt dan ook meer bewolking maar overwe gend droog weer verwacht. Het blijft zacht voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten woendsdag, af en toe regen, ook enkele opkla ringen en vrij zacht. Weersvoor uitzichten in cijfers voor woens dag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 10 graden. Max. temp.: omstreeks 14 gra den. Kans op een droge periode •van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Vooruitzichten tot dinsdag avond: morgen meer bewolking, maar overwegend droog. Vrij zacht Eindhoven Oen Helder luchth. R'dam Aberdeen Barcelona Berlijn Genéve Helsinki Innsbruck Klagenlurt Mallorca Munchen Casablanca LasPalmas invangen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5