eidse recherche speurt ononderbroken haar moordenaar Leidse juwelier -(reen verdere strafzaken Endegeest L® ui cstK P ©3 Teleurstellend deelnemersaantal sjoelwedstrijden in de Vlietschans M familiedrama eidt tot Steekpartij Ïna OLITIE ONTVING WAARDEVOLLE TIPS NDANKS AAN HET UCHT GEBRACHTE DIEFSTALLEN ïlectriciën verdronken ill n Ringvaart Veel belangstelling voor dansende ski-modeshow in V&D LEIDSE COURANT MAANDAG 23 OKTOBER 1978 PAGINA 3 Gl« JDEN - D Leidse recherche 9'ul volop aan het speuren naar Pee' moordenaar van de Leidse Ro' ivelier H. J. van Amerongen. et wachten is nog steeds op t sectie-rapport van de pa- oloog-anatoom dr. Zelden- st, dat onder meer het tijd- schap is gistermiddag het stof felijk overschot van de heer Van Amerongen op de Joodse be- Inmiddels heeft de politie het graaf plaats in Katwijk ter aarde huis-aan-huisonderzoek in en besteld. rond de Haarlemmerstraat af- Hoewel de recherche het afgelo- gerond. Onder grote belangstel- pen weekeinde een behoorlijk ling van de Israëlische gemeen- aantal tips betreffende de roof moord heeft ontvangen, ont- binnengekomen. Er is nu door breekt er tot nu toe nog elk de politie redelijk vast te stellen spoor dat naar verdenking zou wat de dader aan buit heeft kunnnen leidenmeegenomen. Behalve antiek en Vooral van de kant van de geld is er een aanzienlijke hoe- uitgebreide klantenkring van de veelheid ringen uit de winkel vermoorde juwelier zijn een ontvreemd, aantal waardevolle inlichtingen In verband met het onderzoek kon de politie vandaag niet meer informatie verschaffen. Wel stelde de woordvoerder van de politie, hoofdinspecteur J. La Rivièra dat de kring waarbin nen de dader moet worden ge zocht langzamerhand kleiner wordt. en 2 ft LEIDEN Het Open Nederlands jeugdkam- iioenschap sjoelen, dat zaterdag in sporthal ,,De Vlietschans" in Leiden werd gehouden had 0 De ie kampen met een zeer gering aantal deelne- e, afl. iners. De sjoelclub „Plan Noord" die het kam- l. 19. pioenschap georganiseerd had, rekende op een Morg^maximum aantal van 450 deelnemers. Zater dagmiddag kwamen er echter ongeveer hon derd kinderen om hun kansen te wagen aan Vall]de sjoelbak. Voor de sjoelclub was deze geringe opkomst bijzonder teleurstellend. Het kampioenschap was georganiseerd voor kinderen van 6 t/m 15 jaar uit heel Nederland, maar ook jongere kinderen konden een plaatsje vinden in de klasseindeling. Het jongste deelne- t MaJmertje was slechts 3 jaar oud. De organisatoren Zigzi verklaarden, dat het gebrek aan belangstelling 18 te wijten was aan het ontbreken van bezigheden urd'h voor de ouders. surna itEen gezin uit Groningen komt over het alge- j ratio meen niet helemaal naar Leiden omdat Marietje van 6 jaar mee wil doen aan een kampioenschap sjoelen". De heer J. Vervoorn, een van de leiders had met opzet niets voor de ouderen georgani seerd omdat hij het een echte kindermanifesta tie wilde houden. Hij vreesde dat de ouderen anders de kinderen zouden overspelen. Voor de kinderen die meededen was het zater dag in ieder geval een geslaagd kampioenschap. Met grote ernst probeerden ze zoveel mogelijk punten te scoren. Waar dat mislukte vielen dan ook af en toe wat tranen, terwijl de wat meer gelukkigen triomfantelijk in de sporthal rondlie pen. Van de kant van de oudere sjoelliefhebbers bleek de belangstelling in de persoon van de wereldkampioen de heer J. van Leeuwen. Hij liep langs de sjoelbakken om de spelers aan te moedigen. De wedstrijden begonnen 's morgens om 10.00 uur en om 17.00 uur konden de uitslagen bekend worden gemaakt. De winnaars waren in de D klasse :1. Petra Slagwein, 13 jaar, uit Leiden, De finale van de A. klasse, die een overwinning werd voor Swier Copinga uit Groningen. 2. Paul Kaay, 13 jaar uit Leiden en 3. Frank Walraven, 12 jaar uit Beneden Leeuwen. In de C klasse: 1. Sylvia Wichert, 14 jaar uit Lisse, 2. Mario van der Meij, 13 jaar uit Lisse en 3. Frank de Butter 13 jaar uit Lisserbroek. In de B klasse: 1. Hans van As, 13 jaar uit Leiden, 2. Ellen Zuiderduin, 14 jaar uit Lisse en 3. Robert van Efferen, 14 jaar uit Putters- hoek. Tot slot de A klasse: 1. Swier Copinga, 13 jaar uit Groningen, 2. Harm Zoutman, 14 jaar uit Groningen en 3. Peter Oosterhof, 14 jaar uit Hoogkerk. Voor de beste speler in de groep kinderen onder de 12 stond nog een speciale beker ter beschik king. Deze ging naar Herman Harteveld 10 jaar uit Leiden. Alle deelnemers werden verder beloond met een oorkonde. an een onzer verslaggevers) EIDEN/OEGSTGEEST Er komt tweede strafzaak rond Ende est, het gemeentelijk psychiatrisch ienhuis van Leiden. Officier van stitie mr. J. A. Blok heeft besloten strafvervolging in te stellen te- de werkgroep Endegeest van „Pet (Loeit de Z", de groepering die in maart ii dit jaar pamfletten uitdeelde aan poort van Endegeest. Daarin ston- beschuldigingen tegen een met ime genoemde hoofdbroeder van de deling Jongens Voorgeest, die zich huldig zou hebben gemaakt aan (stallen. De officier van justitie ft nu besloten noch tegen de leden de actiegroep, noch tegen de van efstal beschuldigde hoofdbroeder rafvervolging in te stellen. ging in deze zaak in feite om twee iuw met elkaar vervlochten delicten, hoofdbroeder beschuldigde de ac- groep van smaad en aantasting van goede naam. Wil hiervan echter irake kunnen zijn dan moeten de gedane bèschuldigingen aan zijn adres uiteraard onwaar bevonden worden en dat brengt dan meteen een onderzoek naar diefstal met zich mee. De rijkspo litie van Oegstgeest heeft zich de laat ste maanden met het onderzoek naar de juistheid van de beweringen van de actiegroep Pet met de Z beziggehou den. Na een eerste proces-verbaal moest zij zoals bekend haar huiswerk nog eens overdoen, omdat de officier van justitie aanleiding zag tot een nader verhoor van twee getuigen die de belastende verklaringen tegen de hoofdbroeder ondersteunden. Uit deze verhoren is een waslijst van onoorbare handelingen gekomen die door de hoofdbroeder zouden zijn gepleegd. In zijn conclusie stelt de officier van justitie zich echter op het standpunt dat, hoe fout het handelen van deze man ook geweest mag zijn, er toch onvoldoende aanleiding bestaat om voor deze „lichte feitjes" een strafver volging in te stellen. In opspraak Daarbij schijnt ook mee gespeeld te hebben dat door zo'n zaak het gemeen telijk psychiatrisch ziekenhuis van Lei den en deze intussen tot coördinerend hoofd gepromoveerde ex-hoofdbroe der opnieuw in opspraak gebracht zouden worden. Officier van justitie mr. Blok wees er desgevraagd op dat het juist de hoofdbroeder is geweest die een klacht wegens smaad tegen de actiegroep heeft ingediend en dat het ook uit oogpunt daarvan al minder opportuun geacht wordt om hemzelf daarvan het slachtoffer te laten wor den door alles nog eens op te rakelen in een nieuwe strafzaak, bij voorbeeld tegen de leden van de actiegroep. Als tweede reden om tot een sepot van deze zaak over te gaan noemde mr. Blok overigens het feit dat het twijfel achtig is of van smaad gesproken kan worden. „Bij een ruime interpretatie van de wet kan in dit geval de uitzon deringsbepaling worden gehanteerd, waarbij iemand niet strafbaar is als hij te goeder trouw dingen beweert", aldus mr. Blok. Wel waar Bovendien geeft de officier van justitie toe dat de gewraakte beweringen in het pamflet van de actievoerders niet helemaal Onjuist zijn gebleken. „Inte gendeel, er zijn wel degelijk onregel matigheden begaan door de hoofd broeder. Ik kan de actie van deze mensen dan ook wel begrijpen, hoewel ze misschien een verkeerd middel ge kozen hebben om deze zaak wereld kundig te maken", aldus de officier van justitie. Ook puur juridisch gezien ziet hij onvoldoende aanleiding om in deze affaire nog tot strafvervolging over te gaan. Dat neemt allemaal niet weg dat uit het politieonderzoek is gebleken dat de hoofdbroeder zich inderdaad aan ontoelaatbare handelingen heeft schuldig gemaakt. Onafhankelijk van elkaar hebben getuigen tegenover de politie verklaard dat de man grote hoeveelheden fruit heeft meegenomen voor eigen gebruik. Ook verdwenen er schoonmaakmiddelen, koffie en an dere, niet-eetbare zaken die uit het magazijn naar de afdeling kwamen. De hoofdbroeder zou de patiënten ook min of meer hebben gedwongen hem en zijn vrouw bij gelegenheid van hun verjaardagen allemaal een tientje te geven voor een cadeau. De raadsman van een van de actievoer ders, mr. M. Teekens jr. stelde desge vraagd in deze lijst voldoende aanlei ding te zien om een nader onderzoek in te stellen en zelfs tot strafvervolging van de hoofdbroeder over te gaan. „In ieder geval blijkt uit het procesverbaal heel duidelijk dat de actievoerders het met hun beschuldigingen wel degelijk bij het rechte eind hebben gehad en dat van smaad nooit sprake is geweest Dat had de officier van justitie best wat duidelijker mogen zeggen", aldus mr. Teekens. EIDEN - Een familiedrama heeft zaterdagmiddag in de Meren- nnk geleid tot een steekpartij. Hierbij raakte een 27-jarige Leidse mstig gewond. De dader, die de ex-man van de vrouw is, heeft ch later vrijwillig aangegeven bij de Leidse politie. J e man, een 32-jarige Leidenaar, kwam zaterdagmiddag naar Jii j# e woning van zijn ex-vrouw om zijn dochtertje te zien. Dit werd 'sch« em door de vrouw geweigerd. AI eerder was het tussen de van i x-ech te lieden tot. ruzie gekomen over het kind. Zaterdagmiddag wam het tot een uitbarsting. De man pakte een mes en stak e vrouw drie maal in de buik. De vrouw is met ernstige S 17. erwondingen aan de lever in het ziekenhuis opgenomen. Zij thans buiten levensgevaar. (S)Li ijpwetering Tijdens werk- aïnheden aan de gasleiding :io.JI ibij de Ringvaart is zaterdag- ^^j'fgen een werknemer van de Nakap te water geraakt verdronken. -jarige electriciën uit Gou- viel van een boot en verdween onder water Een En gelse werknemer van het be drijf sprong hem nog na, maar raakte zelf door de kou bevan gen en kon ternauwernood ge red worden. Verdere naspeurin gen naar de onfortuinlijke elec- triciëri leverden niets op. Vakopleiding volwassenen houdt open huis Het centrum vakopleiding voor volwasse- centrum wordt aan volwassenen gelegen- kunnen worden opgenomen. Tijdens het nen in de Rooseveltstraat hield het afgelo- heid geboden om te scholen. Met name voor open huis demonstreerden de leerlingen pen weekeinde open huis. De bedoeling werklozen vervult het centrum een belang- waarmee zij in het centrum bezig zijn. Op hiervan is meer personen voor het werk rijke functie. Zij kunnen hier een vak leren de foto zijn enkele cursisten van de afdeling van het centrum te interesseren. In het waardoor zij weer in het arbeidsproces timmeren in actie. Wijkkollektief In de grote zaal van het buurthuis de Zevensprong aan de Bernhardkade wordt vanavond een algemene vergade ring van het Wijkkollektief Plan Noord gehouden. Op deze avond komen de volgende onderwerpen aan de orde: nieuwe buurtgebouwen in Noorderkwartier en Groenoord, verkie zing bestuursleden, vaststellen huishoudelijk reglement, financiën, verslag werkzaamheden wijkkollektief en de rondvraag. De vergadering begint om acht uur. Tentoonstelling De Leidse Amateur Fotografen Vereniging (LAFV) houdt van 30 oktober tot en met 11 november een tentoonstelling van het werk van leden in „Ars Aemula Naturae" aan de Pieterskerkgracht 9 te Leiden. De expositie zal worden geopend door mevrouw M. S. J. Vos, directeur van de Culturele Raad te Leiden. De openingstijden van de tentoon stelling zijn: werkdagen van 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.30 uur. Zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Collectè De landelijke collecte van de Nierstichting Nederland die in de week van 25 september tot en met 1 oktober onder het motto „Geld maakt gelukkig, geef gul" gehouden werd, heeft in Leiden 21.425,94 opgebracht. Volgens de Nier stichting is dat een „geweldig" resultaat, dat dankzij de medewerking van 200 collectanten en een goede publiciteit kon worden bereikt Magie der Getallen De stichting Gesprekscentrum Leiden organiseert morgen in het pand aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de derde en laatste avond van de cyclus „Magie der Getallen". Op deze avond zal door Mia Leene van de Esoterische Gemeen schap Sivas de symboliek van de samengestelde getallen en van de letters worden behandeld. De samenkomst begint om acht uur. De toegang bedraagt 3,- en voor leden is het gratis. Expositie In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 te Leiden wordt vanaf vandaag tot en met 23 november een expositie gehouden van de kunstenaar Henk Hollebeek. De expositie betreft een serie tekeningen en zogenaamde photo-mades van de Leidse kunstenaar. Afscheid De heer J. G. van der Sluys neemt woensdag 25 oktober afscheid als chef van het vervoersdistrict Zuid van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Mij N.V. Van drie uur t<jt half zes wordt er ter gelegenheid van dit afscheid een receptie gehouden in resaurant „Wienerwald" (voorheen In den Vergulden Turk). Tevens bestaat er gelegenheid kennis te maken met de opvolger van de heer Van der Sluys, de heer B. Leeuwenburgh. j Verenigingsmarkt I De stichting Leidse Vrouwen Raad houdt voor de bij haar aangesloten organisaties woensdag 25 oktober een vereni gingsmarkt in het Waaggebouw. De markt, waarop informa tie te krijgen is over de Vrouwenraad en over de bij haar aangesloten verenigingen, is geopend van tien tot vier uur. Vrijwilligers De Vrijwilligers-centrale neemt vrijdag 27 oktober afscheid van haar coördinator, Jaap Bregman. Tijdens een afscheids receptie in het gebouw van de Welzijnsraad aan de Stations weg kan tevens kennis worden gemaakt met Bregmans opvolger, Huub Heeger. De receptie begint om zeven uur. Ideële communicatie De stichting ideële communicatie voert zaterdag 28 oktober in de Leidse Schouwburg het blijspel „The Knack" op. Het spel is geschreven door Ann Jellicoe, een vooraanstaand Engelse toneelschrijfster en regisseuse. De inhoud van het stuk lijkt op het eerste gezicht alleen maar geestig en absurd, totdat men zich realiseert dat alles wat op het toneel gebeurt in werkelijkheid ook kan gebeuren. Het handelt over de relatie van drie jonge mannen met zeer uiteenlopende karakters, die gezamelijk een huis in Londen huren. LEIDEN - Dansgroep The Dan cing Machine liet zaterdagmid dag op de meubelafdeling van Vroom en Dreesmann in Leiden dansend de skimode van dit jaar zien. Deze Haagse dans groep, bestaande uit 9 meisjes en 1 man bracht drie wervelen de modeshows op beatmuziek. Presentatrice Judith Bos praat te daarbij de show aan elkaar. Het Leidse publiek toonde veel belangstelling voor de voorstel ling die mede gegeven werd naar aanleiding van het in ge bruik nemen van de skishop in de Leidse vestiging. Veel nieuws op het gebied van de skimode is er niet getoond. Opvallend is wel dat de strakke stretchbroek weer is teruggeko men. De mannelijke danser Ri- cardo toonde een jasje met uit- ritsbare mouwen dat bij de toe schouwers veel enthousiasme opriep. Jasjes zonder mouwen over de trui heen gedragen zul len dit jaar erg en vogue zijn en werden in verschillende kleu ren en modellen geshowd. EMOTIONEEL SPEL IN EEN LANGE NACHT LEIDEN - De Nieuwe Komedie heeft de afgelopen jaren gegros sierd in voorstellingen in de sector vormingstheater die zo droog waren als een stuk over jarig roggebrood. De laatste tijd vindt er mogelijk in het gezelschap een kentering plaats. In ieder geval verlaat De Komedie het heilloze pad van het emotieloze spel. Dat bleek zaterdag in het uitver kochte LAK uit hun voorstel ling van „Een lange nacht". „Een lange nacht" is een stuk van Chileense vrouwen over Chileense vrouwen in één van de fascistische gevangenissen opgesloten van het onwettige regiem Pinochet. Omdat het vijf jaar geleden is dat dat regiem aan de macht kwam, omdat er in het Chili van nu zo'n 2500 politieke gevangenen zijn, speelt De Nieuwe Komedie „Een lange nacht". „Een lange nacht" is vooral een emotioneel document. Het toont een gevangeniscel, vier vrou wen, hun angsten, hun onderlin ge spanningen en hun hoop om in ieder geval de buitenwereld te laten weten dat zij gevangen zijn, zodat ze niet langer als „vermist" kunnen worden opge geven. De Nieuwe Komedie heeft dat emotionele aspect volledig recht gedaan. De vier actrices maken in vijf kwartier de hele situatie duidelijk. Vanaf de eerste se conde staat de voorstelling stijf van de spanning, die soms bijna te veel wordt en te opdringerig. Door middel van die spanning, harde gevangenis-geluiden en grove cipiersbevelen (helaas elektronisch voortgebracht) probeert De Nieuwe Komedie de toeschouwers emotioneel te overtuigen van de mensonteren de toestanden in het Chili van na Allende. Mijns inziens een terecht streven, waarmee De Komedie toont op een goede weg te zijn. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3