Duijvestein Hemes tactisch ten onder W Bokspubliek is Holland toernooi niet waard Begin de week vers bij AH! In de winkel vol winkeltjes van AH SPORTTRIBUNE kruin ofirfL yan k'P Blauw Wit bekert door HUIGENVOORT EN BLANCHARD IN FINALES LEIDSE COURANT NEERPELT Het Europa Cup-avon tuur van landskampioen Duijvestein- Hermes is afgelopen. Met een neder laag van 28-17 werden de Hage naars, die reeds zaterdag naar Bel gië waren vertrokken, teleurgesteld naar huis gestuurd. Een zware tegen valler voor het technisch betere team van coach Joop Meershoek die, ondanks alle emoties, erg bedaard bleef. „Ze hebben zich niet aan de afspraken gehouden", was de kern van zijn verklaring voor het volledig falen van de verdedigers, waar Spor ting Neerpelt gretig van profiteerde en met een geflatteerd verschil kon zegevieren. De afspraken, die coach Joop Meershoek gistermorgen met zijn team maakte, bestonden uit het afdekken van de twee gevaarlijkste spelers van Neerpelt, te weten Jaak Schuur- mans, die een week eerder in de Vliegermolen negen maal doelpunte. en Dirk Verhofstadt, die toen zes treffers achter zijn naam liet schrijven. De linkshandige Schuurmans zou een persoonlijke dekking krijgen, Verhofstadt zou desnoods ten koste van een overtreding afgestopt worden. Verder zou hij met een halve mandekking in bedwang worden gehouden. In theorie zou zodoende de doelpuntenproduk- tie van Sporting Neerpelt beperkt moeten worden, maar het tegendeel gebeurde. Verhof stadt kreeg nog te veel ruimte en werd topscorer met tien treffers (en wanneer hij niet Arco Harm Wiersma en Anatoli Gantwarg zijn gelijk geëindigd in het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen, dat in de Italiaanse plaat Arco werd gehou den. In een enerverende slotron- de werd de Nederlander zaterdag nog ingehaald door de Russische nationale kampioen, die vrij ver rassend Rob Clerc versloeg. Wiersma deelde de punten met Tsjegolev. Een tweekamp tussen Wiersma en Gantwarg zal nu moeten uitmaken wie zich wereld kampioen mag noemen. De ver liezer mag dan de titelhouder uitdagen tot wederom een tweek amp om de hoogste damkroon. De eerste tweekamp wil Wiersma het liefst niet in Nederland spe len, zo vertelde hij in Area Over zijn vertoonde spel in dit toernooi zei Wiersma slecht gemo tiveerd te zijn begonnen na een al even matige voorbereiding. „Ik heb vier goede partijen gespeeld", aldus Wiersma. „Die tegen Mits- janski was wel de beste, waar schijnlijk van het hele toernooi. Verder speelde ik vier redelijke duels en drie van mindere kwali teit. Over het algemeen viel het peil me hiertegen". Wiersma streed in een wat lastig eindspel van elk wijf tegen vijf schijven. Tsjegolev was na een foutje van de Nededander plotse ling scherp gaan spelen en dwong Wiersma tot grote oplet- Coach Joop Meershoek zocht de oorzaak van de nederlaag in het niet goed uitvoeren van de tactische op drachten. hardhandig werd gestopt ten koste van een overtreding dan was het Jaak Schuurmans die de bal uit een vrije worp hard inkogelde). in sporthal De Dommelhof in het 10.000 inwoners tellende Neerpelt namen de Belgen voor een uitzinnig duizendkoppig publiek, dat zelfs op de speelvloer had plaatsgenomen, al snel een voorsprong door vier doelpunten van Verhofstadt en één van Schuurmans. Door tegentreffers van Nanne Prevo en Kees Kooij Kwam het verschil op vier punten en dit bleef lange tijd gehandhaafd tot een ruststand van 10-6. Hermes leek de wedstrijd onder controle te hebben en met twee punten voorsprong uit de eerste wedstrijd (18-16) leek de volgende ronde binnen bereikt Het stoppen van de snelle uitbraken was goed en Jaak Schuur mans liep bijna de hele wedstrijd onaanspeel- baar door de zaal, omdat zijn bewaker Peter Hendriks hem geen meter vrijheid gunde. Aanvallend ging het bij Hermes ook niet zo goed. De bal werd nog te traag rondgespeeld, zodat de verdediging van Neerpelt nauwelijks in de war werd gebracht en er amper ruimte in de hoeken ontstond voor Jan Koster en Martin Beringer. Vandaar dat coach Meershoek de tweede helft de opstelling veranderde. Arie Pottuijt trad inplaats van Hans Beugel op als spelverdeler, terwijl deze laatste als vaste bewaker van Schuurmans en als cirkelloper ging fungeren. Ron de Jonge werd op eigen verzoek vervangen door Nico van der Lubbe, die in de eerste minuten al werd getroffen door een schot op zijn gezicht, maar zich daarna („Dan word ik pas kwaad") voortreffelijk weerde. Hermes kwam terug tot 10-7 en hield stand tot 14-10, terwijl het scoringstempo flink om hoog ging. Na deze stand ging het voor Hermes snel bergafwaarts. Het veldoverwicht (Verhofstadt zat voor twee minuten aan de tendheid. De Moskoviet heeft nog lang naar winstmogelijkheden ge zocht, maar zo ver liet Wiersma het niet komen en op zijn voorstel werd tot remise besloten. Op de gedeelde vierde plaats eind igden Bastiaannet en Korenevski. Door dit resultaat haalden beide spelers het niveau van internatio naal meester. Een fraaie prestatie van de Nederlander, die in de laatste ronde het remisevoorstel van Mitsjanski na 20 zetten aan vaardde. Mitsjanski moet nu met Clerc een tweekamp spelen om de zesde plaats, die ook nog recht geeft op automatische plaatsing voor de eindstrijd van het toernooi om de wereldtitel 1980 in Mali. Frank Drost, die lange tijd goed meedraaide, besloot het toernooi met een nederlaag. Hij overzag de damcombinatie. die Korenevski tot zijn beschikking had. De Neder landse nationale kampioen eindig- Di/ Wo Versvoordeel: AlelhMfc IA 2t BEEK Het herenzaal- handbalteam van Blauw Wit heeft zich zaterdag- avond volgens verwach ting geplaatst voor de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup der bekerwinnaars. In Beek won de Lim burgse ploeg met 1914 (ruststand 97) van het Luxemburgse Dudelange. Het eerste duel tussen beide teams, vorige week zaterdag in Dude lange gespeeld, had de equipe van Leo Reind- ers overigens al met 30—23 gewonnen. Hans Beugel gaf de rol van spelverdeler over aan Arie Pottuijt, maar het baatte Hermes weinig. kant) resulteerde in één doelpunt van Martin Beringer (15-11), maar het was Martin Tielens die daarop twee vrije kansen kreeg die hij uitstekend benutte. Terwijl het publiek de nieuwe hal op de akoestiek testte, waren het Jaak en Louis Schuurmans en Verhofstadt die het verschil op negen punten brachten (20-11) in een periode dat Hermes werd weggespeeld. Spor ting Neerpelt groeide met zijn krachthandbal tot grote hoogte en speelde aan het slot van de wedstrijd beter handbal. De overgang op een persoonlijke dekking, een noodgreep van Meershoek, bracht ook weinig voordelen en zo eindigde met duel voor Hermes teleurstellen de in 27-18. Coach Joop Meershoek vond achteraf niet dat zijn ploeg slecht had gespeeld. „Alleen verdedigend klopte het niet", vertelde hij. „De afspraken zijn maar voor een deel nageko men. En dan kun je er nog zoveel ingooien, je blijft achter staar?. Aanvallend vond ik het onder deze omstartdigsheden goed gaan", aldus de coach, die met zijn gedachten al weer bij de volgende wedstrijd, zaterdag tegen Sittardia.was. Voor Hermes is hiermee het Eurq Cuptoernooi verrassend snel afgelope De wijze waarop de Hagenaars gistere echter tot de laatste seconden pai leverden, was bewonderenswaardig, ho wel het Belgische publiek dit nauwelijl besefte. Zij zagen uitsluitend hun dorpsg noten die de Nederlanders naar regelrechter nederlaag speelden. Er z dan ook de eerste weken nog menig pilsi op worden gedronken. Bas Groot Wesseldi Anatoli Gantwarg de nu als achtste en zal in Mali weer in de halve finales moeten beginnen. Uitslagen elfde ronde: Mitsjanski (So- v)—Bastiaannet (Ned) 1—1; Verpoest (Bel)—N'daye (Mal) 0—2; Gantwarg (Sov)—Clerc (Ned) 2—0; Tsjegolev (So- v)—Wiersma (Ned) 1—1; Korenevski (Sov)—Drost (Ned) 2—0; Diaw (Sen) Nimbi (Kon) 11. Eindstand: 1. Wiersma en Gantwarg 15; 3. Tsjegolev 14; 4. Bastiaannet en Korenevski 13; 6. Clerc en Mitsjanski 12; 8. Drost 10; 9. N'daye 9; 10. Diaw 8; 11Nimbi 6; 12. Verpoest 5. Rotterdam r Van de negentien landen die inschreven voor het zevende Holland Bok- stoernooi hebben er liefst vijftien vertegen woordigers in de finales. Nooit meer dan twee overigens waarbij Nederland met de lichtwelter Erik Huigenvoort en de mid dengewicht Alex Blanchard wat erop duidt dat de krachtsverschillen geririg waren maar ook dat de Oostbloklanden verre van hun sterkste afvaardiging hebben gezonden. Po len, Joegoslavië (nota bene zeven finalisten in de laatste wereldkampioenschappen in Belgrado) en Roemenië konden zelfs maar een enkele finalist leveren. Desondanks vielen ook zaterdag, op de derde dag van het toernooiverscheidene aantrek kelijke partijen te bewonderen. Maar er was wederom bitter weinig publiek, enige honder den. Het Nederlandse bokspubliek is kenne lijk een Holland Bokstoernooi niet waard en „Ahoy" zal zich wel driemaal bedenken om nogmaals het evenement tot zich te trekken. Vier Nederlanders van wie drie al een ronde hadden overleefd, werden zaterdag zonder pardon uit het toernooi gebokst. Vederge wicht Huub Mesters (Eindhoven) maakte zijn debuut, rechtstreeks in de halve finales, en werd door de Welshman Donald George in de tweede ronde tot opgave, gedwongen, waardoor de Eindhovenaar de opvolger werd van zijn vele landgenoten die veel te zwak waren voor dit toernooi van middelmatige bokskwaliteit. De Utrechtse lichtgewicht Ton Verrips had al een ronde overleefd maar tegen de uitgeruste Tsjech Konecny, die reeds een slechte (winst) partij op zijn naam had toen hij vrijwel rechtstreeks uit de trein in de ring had gemoeten, had Verrips geen schijn van kans. Ook lichtwelter Cbr Ever- steijn (Rotterdam) haalde het niet. Tegen de bepaald niet imponerende Fransman Bouab- dallah, die geen vuist te veel uitstak, deed hij als vanouds wel erg druk met zijn armen maar scoorde er niet mee. Middengewicht Henk van der Tak (Den Haag) had voor de halve finales landgenoot Alex Blanchard (Amsterdam) geloot, die met de gedachte speelt om maar prof te worden omdat in eigen land vrijwel geen amateur tegen hem durft uit te komen. Van der Tal wel. Hij koos de juiste weg door meteen in de aanval te gaan tegen de rustige, droog stotende Blanchard die weinig kans tot scoren kreeg de beweeglijke Hagenaar die in de tweede ronde net had geplaatst en terugstapte maar toch nog door de lange reach van de Amsterdammer van rechts werd getroffen en acht tellen rust moest nemen. Tumultueus De derde ronde verliep dramatisch en tumultueus. De Oostenrijkse scheidsrechter Schausberger had het kennelijk niet voor zien op de kleinere Van der Tak, die binnen enige seconden twee waarschuwingen kreeg voor te laag inkomen, toen de Hage naar uitgleed, begon Schausberger zowaar te tellen en na tweemaal tellen is de strijd voorbij. Van der Tak wachtte daarop niet en ging naar Blanchard, hem beduidend dat hij de partij in zijn zak mocht steken. Schausberger nam dat niet en diskwalifi ceerde Van der Tak, die totaal niets man keerde. De jury d'appel, onder voorzitter schap van bondspraeses Hans Hofman, maakte er toch interventie van. Van der Tak was uitgeschakeld, Blanchard stapt de finale in tegen de Zwitser Gillieron die al een puntenzege op Sbra (Tsj.SI) en een k.o. op Seys (België) achter zijn naam heeft. Erik Huigenvoort doet dat ook. De Bossche naar overwon de Joegoslaaf Cestar die al een discutabele zege op de Schot McCallum had betaald terwijl Huigenvoort reeds twee keer had moeten aantreden. De moedige Bosschenaar is verre van een complete bokser ziet te weinig fouten van zijn tegenstander en bokst te wijduit met zijn armen maar door zijn temperament kwam hij veelvuldiger tot treffers dan de Joegoslaaf en dat betekent ronduit winst, al had hij er twee voordeelstemmen van de vijfkoppi! jury voor nodig. De beperkingen van de vaderlandse teurs traden evenwel, doordat de mi landen hun tweede keus hadden gestut niet zo evident aan het daglicht. Niettei toonden de zwaargewichten Awone en Levai (Hong) hoe hoog het peil ook deze klasse kan zijn. De snelle, conditierijke Hongaar stootte i een moker, vooral hoeken. Daarmee f hij de Britse kleurling op het hoofd dat wil wat zeggen tweemaal neer ii duel dat een finale waardig was gewees Dat de Europese jeugdkampioen Dani (Roem) finalist zou worden, was geen verra sing. Ook de Zambiaanse vlieggewicht Sek letti was niet tegen de fraai boksera Roemeen opgewassen. DeZambiaan Sichu bereikte (als enige van de drie) wel eindstrijd doordat hij twee ronden de Hoi gaarse lichtgewicht Botos bestookte i daarna pas tot actie overging. En toen w het te laat. Fraai boksen garandeert evenwel niet alti succes. De Britse bantamgewicht Rose hef een prachtige stijl stoot „volgens het boekji maar dolf in een uitstekend gevecht i onderspit tegen de stugge Ier McGuigj pas zeventien jaar en een onophoudelip aanvaller. Zijn landgenoot Holmes boks even dapper tegen de Poolse vedergewifl - Gotfryd (een van de toppers, kwartfinal in Montreal 1976) die niet alleen in de ril stond als een heerser maar het ook wi En zo haalden twee boksers uit Tsjecho-SI wakije, Ierland, Wales, Denemarken, Eng land, Hongarije en Nederland de finales v vanavond terwijl Denemarken, Polen, Zw seriand Roemenië, Zambia, Frankrijk, SclX land en Joegoslavië met een man vertege woordigd zijn. Herman van E Cor Eversteijn

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22