'wintig mille aan Kees Veikerks neus voorbij op Duindigt Finale gemakkelijkste partij Guillermo Vilas GROEN LICHT VOOR KNSB IZC De Robben talve finalist Biljarters halen bakzeil Franse judoka's te sterk voor Russisch team Korfbalzege dankzij inbreng dames Veertiende zege Joop Zoetemelk ZIJDELINGS LEIDSE COURANT PAGINA 15 DEN HAAG De crisis in de Nederlandse biljart- sport is voorbij. Nederland zal begin november tijdens het Europees kampioenschap vijfkamp in Amersfoort vertegenwoordigd worden door twee nationale teams in hun oorspronkelijke samenstel ling. De actie vlan de gepasseerde Ben Velthuis - met assistentie van Hans Sundquest - om de wedstrijden in Amersfoort te boycotten, is mislukt. Donderdagavond, in Utrecht, stonden de partijen nog lijnrecht tegenover elkaar. Actievoerder Ben Velthuis wist zich verzekerd van de steun van alle topbiljarters om het sectiebestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond onder druk te zetten om het Nederlands B-team te veranderen. Daaraan werd niet toegegeven. waarna beide partijen in crisissfeer uiteen gingen. Het zag er op dat moment naar uit dat het toernooi om het Europees kampioenschap in Amersfoort zonder Nederlanders zou worden gespeeld. Vrijdag gingen twee onafhankelijke bemiddelaars in het conflict aan het werk om een oplossing te zoeken: Rini Wagtmans, persoonlijk manager van Christ van der Smissen en coach van de amateurwielrenners, en NOS-sportregisseur Paul Römer. Het tweetal slaagde er vrijdag al in spelers over te halen wel in actie te komen en de boycot van Velthuis te laten schieten. Daarna volgden snel alle andere protesterende, die dus volledig bakzeil hebben ge haald. LUGANO Joop Zoetemelk heeft gisteren in Lugano de Grote Prijs van Lugano, een internationale individuele tij drit, gewonnen. Het was de laatste wegwedstrijd van het seizoen in Europa. Zoetemelk behaalde zijn veer tiende overwinning dit jaar. Hij versloeg onder andere oud wereldkampioen Francesco Moser en tijdritspecialist Roy Schuiten. Zoetemelk startte bijzonder snel. De eerste (van vijf) ronde van 15,5 kilometer legde hij af in 19.52.5. Dat had hem in het verleden nooit iemand voorgedaan. Later zakte zijn tempo iets. maar hij legde wel elke ronde af in een tijd onder de 21 minuten. Er moest dan ook een recordtijd uitkomen. Zoete melk haalde het ruim. Hij was een minuut en 42 seconden sneller dan Felice Gimondi in 1972 en finishte met een gemiddelde snelheid van 45.573 kilometer per uur. UTRECHT Het bondsbestuur van de Koninklijk Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft zaterdag op de buitengewone algemene ledenvergadering in Utrecht het groene licht gekregen voor de nieuwe opzet van de KNSB, zoals die door het bestuur was voorgenomen. Belangrijkste punt in die nieuwe struktuur is de taakomschrijving van de trainer: zij krijgen de eindverantwoording voorde selecties. Voorts komt er een nieuwe Advies Raad Top (ART), waarin Harm Kuipers, dr. Hermans en Henk Landertsen en een nieuwe Landelijke Technische Commissie, die al ad interim bestond uit Jacques de Koning, Chris Albers en Henk Landerts. Het resultaat van de buitengewone algemene ledenvergadering werd een duidelijke overwinning voor het bondsbestuur. De vergadering was bijeengeroepen door dertien ijsverenigingen op instigatie van de oude Landelijke Technische Commissie, die de plannen van het bestuur wilde aanvechten, omdat zij daardoor haar bevoegdheden in zake de selecties kwijtraakt. Overigens heeft het bondsbestuur toegezegd dat nog in het lopende seizoen gepraat zal worden met alle betrokken partijen: de LTC de Art en de trainers. Op de algemene ledenvergadering van 9 december zal het bondsbestuur komen met een stuk waarin de toekomstvisie wordt uiteengezet. Op grond van deze aankondigingen werden alle moties tegen het bestuur ingetrokken. an 1 lotterdam - Vijftig re- irodukties om de her- nnering van het be- foek aan het Van ;er iogh-museum levend e houden en veertig 'ijk buizend (snel in waar- i verminderde) dol l's vormen de neer- escilag van het zesdaag- jndt e cultureel/sportieve bh ezoek dat Guillermo lias aan Nederland leeft gebracht De eldprijs vormde de m leloning met het win- imph ien van vijf partijen ouw n het wereldsterren. oernooi, dat in een 'eek de acht deelne- lers in kennis bracht Bnnet alle streken van iet land- van Gronin- nn A |en tot Kerkrade en >v 5 an Zwolle tot Haar- laatste partij, de finale istermiddag in het Rotter- lamse sportpaleis, was ver houdingsgewijs voor de inkshandige Vilas een van lie gemakkelijkste uit de eeks: 7-5, 6-4 tegen Tim ïullikson. Zeker in vergelij king tot woensdagavond j.l. Zwolle, toen hij de 27-jari- 9e Amerikaan pas in de iebreak van de beslissende et klopte. De rechtshandige »an de Amerikaanse tennist- ling had zaterdagavond Guillermo Vilas lacht tevreden met de trofee, de financiële revenuen zullen hem zonder twijfel meer hebben geïnteresseerd. in de halve finales in Haar lem verrassend gewonnen van John McEnroe (6-7, 64, 6-2), terwijl Vilas had afgere kend met de winnaar van de laatste twee jaar. Ilie Nastase (6-3, 64). Bij de verliezers was daarmee de wil tot win nen definitief verdwenen. Zij maakten gistermiddag van hun partij om de derde prijs (nog altijd zo'n 12.000 dollar waard) een kolderiek gebeu ren, dat met tennis niets en met show alles te maken had. Het was een goede compensatie voor de finale, die weliswaar van goed ge halte was, maar die eindigde voordat het echt spannend kon worden. Betty Stöve verloor zater dag de finale van het dame senkelspel van het toernooi in Brighton (GBr) verloren van de Roemeense Virginia Ruzici. De setcijfers waren 5-76-2. Björn Borg had zaterdag in Hamburg slechts 41 minuten nodig om in de finale de Pool Wojtek Fibak te ver slaan: 6-1, 6-1. De eerste prijs bedroeg 80.000 gulden. In de finale van het heren dubbelspel wonnen de Zuid afrikanen Bob Hewitt en Frew McMillan met 6-1 7-5 7-5 van Hans Günthardt en Mark Cox (Zwi/Gbr) De Australiërs John New- combe en Tony Roche won nen het dubbelspel met 64 6-3 van hun landgenoten John Marks en Mark Ed- mondson. ILVERSUM Het Joegoslavische KPK en HZC de obben hebben zich in de voorronden van het toernooi de Europese beker voor bekerwinnaars waterpolo, in Hilversum is gespeeld, het sterkste getoond. PK bleef ongeslagen en de Nederlanders zagen zich Bos» len verslagen door de sterke Joegoslaven. Deze ftig i zaten vooral in de 193-voudige international Bojan >n tr Eika (1.96 meter lang en 95 kg. zwaar) een uitzonderlijk n d ent, dat met het grootste gemak doelpunten fabriceer- 'rspr Robben, gehandicapt door het spelen van de nationale doel- Alex Boegschoten (na moei- heden met andere spelers van selectie bedankte hij) en Hans )its (geelzucht), terwijl boverv i door tal van oorzaken zoals lie en militaire dienst enkele jelers niet in optimale conditie Ho1u_t^ fkeerden, heeft verrassend goed 5' ,j speeld. In de eerste ontmoeting i jen de zwakste van de vier, het needse Sparvagan, haalde de ipe hard uit (143). Het tweede tegen KPK ging door gebrek aan volwassenheid (8—10) verlo ren en in een zenuwslopend duel werd tenslotte het Spaanse Manre- sa (8—7) bedwongen. De halve finales van het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars worden van 10 tot 12 november in Dubrovnik (Joe) ge houden. De Robben ontmoet dan KPK, AZC, Antwerpen en CSKA Sofia. Eindstand voorronde in Hilversum. 1. KPK 3 3 0 0 6 28—19 2. De Robben 3 2 0 1 4 29—21 3. Manresa 3 1 0 2 2 25-25 4. Sparvagan 3 0 0 3 0 14—31 PARIJS Frankrijk heeft, onder leiding van halfzwaargewicht An- gelo Parisi en weltergewicht Alain Landart, in Parijs de Europese titel voor landenploegen heroverd op titelverdediger Rusland. De Fran sen zegevierden in de finale met 4-2. In de halve finales kwam Frankrijk zonder problemen voorbij West- Duitsland (61), terwijl de Russen het ongeslagen Polen van zich af hielden (5—1). De absolute verras sing in de eindstrijd was de neder laag van wereld- en Olympisch kampioen Vladimir Nevzorov tegen de onervaren Landart. Het tweede grote succes werd behaald door Angelo Parisi. die op de spelen van 1972 in München nog een bronzen medaille veroverde voor Groot Brittannië, maar die inmid dels Frans staatsburger is. In een schitterend gevecht in het half zwaargewicht won hij van Vladimir Verttsjev. Beide Russen waren door de leiding van de ploeg gespaard voorde finale. De enige teleurstelling voor de Fransen .was het verlies van Jean- Luc Rouge, de regerende wereld kampioen in het zwaargewicht, die op het nippertje ten onder ging tegen Viktor Koesnetsov. De laat ste maakte zijn comeback na een afwezigheid op topniveau van zes jaar (in 1972 werd hij tweede in München). Nederland eindigde als vierde in groep 1 na een zege en een nederlaag tegen resp. Zwitserland (3—3, 27.16 punten) en Oostenrijk (3-4). Nederland won zaterdag in de voorronde èén wedstrijd en verloor twee duels. Van Joegslavië werd met gering verschil gewonnen. Beide teams wonnen drie keer, maar Nederland kreeg 27 punten tegen Joego Slavië 18. De ontmoe ting tussen Rob Hoogendijk en Vukorepa eindigde onbeslist. De overwinningen kwamen op naam van Hans Hoogendijk, Knegjensen Adelaar. Later verloor Nederland met 42 van Rusland en met 43 van West-Duitsland. Gedetailleerde uitslagen Nederland NederlandJoego Slavië R Hoogendijk en Vukorepa onbeslist; H. Hoogendijk verslaat Freser; Vujeviv verslaat Hellegers; Knegjens verslaat Spacek; Todorovic verslaat Van Oos ten; Zuvela verslaat Numan; Adelaar verslaat Miranovic. N ederla ndR usla nd Emisj verslaat R. Hoogendijk; Monoma- rev verslaat H. Hoogendijk; Razvolkien verslaat Hellegers; Knegjens verslaat Bitsjenok; Jatsjevitsj verslaat Van Oos ten; Goerien en Numan onbelist; Ade laar verslaat Novikov. NederlandWest-Duitsland Grobelin verslaat R. Hoogendijk; Walter verslaat H. Hoogendijk; Dorbrandt v slaat Hellegers; Knegjens verslaat Bit- terberg; Frank verslaat Van Oosten; Numans verslaat Schnabel; Adelaar ver slaat Gröben. Ron Regeer maakt het eerste doelpunt voor het Neder landse team. Duitse tSSENAAR Gipsy ei fudson kan in Frankrijk Et meer in de prijzen men. Eigenaar Lefèvre, ook trainer is van het rd, maakte gisteren op Ivies van de oud-paar- sportmedewerker van niet meer bestaande land-igblad De Tijd, Sjef Ha- io Pik n, een uitstapje naar 'i Indigt. Hagen weet wat n de Franse koersen af kon vroeger, toen hij or het dagblad werk- im was, ook in de Ne- rlandse drafsportkeu- n kijken. Voor hem stond t als een paal boven iter dat Gipsy D'Hudson nsrijk zou zijn in het ayerskampioenschap n Nederland. Op papier is er maar een tegen- ander en dat was Kees irkerk, de titelhouder, ftien paarden kwamen rond half aan de start voor een afstand 3800 meter. Kees verkerk, isy D'Hudson, Grief, Fantine en Eglemont hadden in deze fam"Jers met een eerste Prijs van Brajn mtigduizend gulden een handi- i t/an vpprtin mpfpr Ril Hp istflrt van veertig meter. Bij de start mg Lola Hollandia in de fout. stalgenote van Kees Verkerk er ook de oorzaak van dat SVC isy ^'Hudson in de fout ging. veel kunst- en vliegwerk kon nel ikreg es lis f (Van onze korfbalmedewerker) HELMOND Het Nederlandse korfbalteam heeft gisteren de 83ste interland tegen het Belgi sche nationale twaalftal met 5—3 gewonnen. Bij rust was de stand in deze overigens qua spel mati ge interland nog 2—2. Het Nederlandse twaalftal maakte het zich voornamelijk zelf moeilijk. Vooral in het eerste aanvalsvak werd de bal vaak en langdurig rondgespeeld zonder dat er echt gevaar ontstond. Het spel liep in dit vak voornamelijk over Ron Regeer, die, gekoppeld aan de niet opvallend debuterende Koos Snel. zijn rol als aanvalsleider niet waar maakte. Was zijn afstandschot in de openingsfase zuiver, hij zorgde voor 1—0 na zes minuten, hierna kon hij de korf ondanks vele pogingen niet meer vinden. Geruime tijd bleef deze schotloos heid ongestraft, want ook de Belgi sche aanval maakte er weinig van. De snelle Carlo de Waele werd nauwelijks in het spel betrokken, en werd knap verdedigd door de robuust spelende Joost Leonhard. Éénmaal ontsnapte de kleine Belg. Met een fraaie doorloopbal scoor de hij de gelijkmaker. Inmiddels waren er wel 37 minuten verstre ken. Hierna ging het scoren de beide ploegen beter af. Joost Leonhard verzilverde een door hem zelf geforceerde strafworp en een minuut later zorgde Marc van Leuven, eveneens van de straf- worpstip voor de 2—2 ruststand. Vijfendertig seconden na de her vatting kwamen de Belgen door een treffer van Jacky Math is voor het eerst aan de leiding. Het Neder lands twaalftal leek door deze snelle treffer even aangeslagen. Zes minuten later maakte Yvonne Majka Duivenvoorden nam een hoofdrol voor haar re kening in de totstandko ming van de korfbalwinst op de Belgen. Reeker zich vrij onder de korf, maar haar schotpoging werd op onreglementaire wijze gestuit. Jan van der Peut benutte de hierop door de verdienstelijk leidende Belgische scheidsrechter Stessens toegekende strafworp. Na de va kwisseling ontstond weer de situa tie als in het begin van de wed strijd. Nederland, veelal in de aan val, maar zwak in het creëren van doelrijpe kansen. Nu bleek echter de kracht van het Nederlands dameszestal, vooral in de tweede helft, superieur aan hun Belgische collega's. In verdedi gend opzicht was het duo Rini Keereweer, betty Slop goed voor een groot aantal onderscheppin gen voor en onder de korf. Aanval lend groeide Majka Duivenvoorden tot grote hoogte. Zij was gevaarlij ker dan Ron Regeer en nam diens aanvallende taak dan ook in feite over. De twee winnende treffers kwamen dan ook uit haar handen. Aan de overkant van de piste, met nog zo'n achthonderd meter, vloog Kees Verkerk zijn tegenstan ders voorbij. Maar in de bocht kwam zijn opmars tot stilstand. In de rechte lijn sloeg Kees Verkerk weer toe, maar het ging aan kop te hard. Gipsy D'Hudson. die in Frankrijk geen stuiver meer kan verdienen, pakte de eerste prijs voor Nico Kid met de Noordhollan der Siem Hartman. Kees Verkerk moest genoegen nemen met een derde plaats - toch nog vijf mille - voor Meindert O. die lang aan het front was geweest, Nicola H en Pedro Casind ra. Langste De volbloeds kwamen op de laat ste Duindigt-zondag van het sei zoen ook voor een krachttoer in actie. Elf paarden traden aan in de Cesarewitch, de langste ren van het jaar over liefst 3600 meter. Door de regenval was de baan behoorlijk zwaar, dus stond bij voorbaat al vast dat de lichtge wichten de dienst zouden uitma ken. Onder een gewicht van 47 kilo bracht Toni Treanor de zesjarige merrie Danish Delight als eerste over de eindstreep. Een leuk suc ces, ook voor de jonge trainer Frits van der Ham. De eerste prijs in deze ren was 13.400 gulden. Erik Bloem moest met zijn Mush Kabad genoegen nemen met een tweede plaats voor Pfalzgruss. The Toy en Regency Tune. ARTHUR VAN RIJSWIJK pikeur Yvon Martin nog net voor de springende Lola Hollandia uit wijken. Maar zo'n foutje bij de start mag geen naam hebben omdat de afstand erg lang is. Kees Verkerk was met pikeur Ge rard van Eykelenborg zeer lang zaam gestart. Met nog een ronde had de Westlandse negenjarige ruin pas aansluiting gekregen met het peloton. Gipsy D'Hudson was toen al in de voorste lijn te vinden. - - - r/s+ - - - - - r.-ÏSfcpOÖ In de langste draverij van Duindigt is Kees Verkerk in de achterhoede nog niet zichtbaar. Strop Om quitte te kunnen spe len zouden twaalfeneen- half duizend toeschou wers naar het Holland Bokstoernooi hebben moeten komen. Tot de finales van vanavond zijn er nog geen twëeeneen- half geweest. Financieel is het voor Ahoy' dus een gigantische strop en er zal daar dan ook geen volgend toernooi meer worden gehouden. De opzet is verkeerd. De Ne derlandse Boksbond no digt landen uit, zo veel mogelijk. Het ware beter er een stuk of tien te inviteren, waaronder na tuurlijk sterke boksnaties als Rusland. Oost-Duits- land, West-Duitsland en wat Oostbloklanden de eerste drie gingen niet op de uitnodiging in die dan min of meer gedwongen worden hun beste boksers af te vaar digen. De NBB staat ster ker met te zeggen „u mag komen, een van de tien", dan met de invita tie „komt u maar". Het toernooi duurt ook te lang. Drie dagen, liefst avonden, is genoeg. Wie kan er nu op donderdag en vrijdagmiddag naar boksen gaan kijken? Kor te. flitsende program ma's wenst men, wat o.a in de atletiek waar in vroeger tijden ook einde loze wedstrijden werden gehouden omdat de or ganisatie zo trots was op meer dan duizend in schrijvingen. is begre pen. En dan zal het toer nooi, wat vroeger ge beurde, het land in moe ten. Als tien van de zes tien Nederlandse deelne mers uit Brabant en Lim burg komen, moet men niet in Rotterdam gaan zitten. En als dan de twee Rotterdammers ook nog in een schema worden gezet waardoor zij op vrijdagmiddag moeten boksen, is dat de duivel verzoeken. Desondanks is gebleken dat in weste lijk Nederland nergens ware boksliefhebbers wonen. Zij begeven zich liever voor „een avondje uit" naar zwakbezette toernooien, door boks scholen georganiseerd. Want al is het peil van het Holland Bokstoer nooi niet de top, er valt vele malen meer te genie ten dan bij programma's met voor het merendeel junioren en C-partijen. Dit zijn in elk geval alle maal A-klassers. Radicaal De reclamebazen zijn de oorzaak geweest dat Glasgow RangersPSV niet werd uitgezonden. Zij storen zich niet aan internationaal vastgestel de regels en hopen erop dat de tv-organisaties wel door de knieën zullen gaan, wat dan ook di kwijls gebeurd is. In En geland niet. Daar werd radicaal geweigerd tot uitzenden over te gaan. Een harde maar wel juis te maatregel waardoor het voetbalpubliek welis waar een wedstrijd of flitsen daarvan door de neus werd geboord, maar er tevens op werd gewezen welk een „on heil" de reclamebonzen kunnen stichten. Grote mond De rust in de biljartwe reld is weergekeerd. De biljarters die zo'n grote mond opzetten omdat ze het niet eens waren met de samenstelling van het B-team, zijn weer makke schapen. Twaalf biljar ters weigerden uit te ko men in het toernooi om het Europees kampioen schap vijfkamp in Amers foort. Vorige week don derdag stonden bonds bestuur en biljarters nog als kemphanen tegen over elkaar. Vrijdag gin gen V.d. Smissen en Van Bracht door de knieën en toen volgden ook de an deren. Storm in een glas water en voor de biljar ters, die zo hoog van de toren bliezen en met boy cot dreigden, een regel rechte afgang.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15