volendam laat qêlf zege guppen rbv met iiiii man in laatste minuten naar winst FC Pen Haag een ..gespleten" ploeg Keizer negatieve attractie in oostelijke derby Hard spel baat VVV niet ERSTE VERLIES FC TWENTE MAANDAG 23 OKTOBER 1978 Fred André in de aanval, hevig belaagd door Gerrie Deijkers. Harry Lubse (12) soort met het hoofd. PSV staat op 1—1. Doelman Hoek (links), Guyt (3), Van Mierlo en Vonk (rechts) zien dat allemaal gebeuren. In de beginopstelling van Volerv dam stond Eddy Kraal. Voor het eerst sinds zijn nog steeds aange vochten schorsing en zijn daarop volgende blessure mocht Kraal de Volendamse kleuren nu ook offi cieel dragen. Een succes werd dat debuut van Kraal niet, want al bij •de warming up liep hij opnieuw een blessure op, waardoor hij de eerste helft op halve kracht voet balde. Terecht werd Kraal in de rust dan ook door Kwakman ver vangen. De eerste helft kwam Volendam tot aanvaardbaar spel en een treffer van Bijvank. Minder reden om verheugd te zijn had Jan Mak over het tweede bedrijf. Van het Volendam dat voor de rust PSV knap tegenstand bood, was wei nig meer over. Vooral op het middenveld werd de slag defini tief verloren, omdat Tuyp en Vis ser het hoge tempo niet meer bij konden benen waardoor het wils krachtige PSV over Voiendam heen walste. De al zo rijk voorziene ziekenboeg (Van Beveren, Willy van de Kerk hof, Smits, Van der Kuijlen) werd nog uitgebreid met Stevens en Postuma, een tweetal dat het einde niet haalde. Rijvers later: „Met Stevens valt het gelukkig allemaal wel mee. Postuma daarentegen heeft vermoedelijk een gebroken kaakbeen. Opnieuw een tegenval ler dus". Een meevaller in het Eindhovense kamp was overigens de terugkeer van René van de Kerkhof. Nog geen drie weken geleden lag PSV's snelle rechterspits op de operatie tafel, gisteren speelde hij al weer een helft mee. Snelle René: „Ik kwam er in bij een achterstand, maar stapte toch met een ovenwin ning het veld af. Ik ben dan ook erg tevreden. Zelf had ik ook niet verwacht zo snel terug te zijn". Met tien spelers moest PSV na uitvallen van Postuma en de twee spelers gewisseld verder, het niet verhinderde dat de grotere klasse werd uitgedrukt in twee treffers en de volle winst. Scoreverloop: 18. Bijvank 1—0. 79. Lubse 1—1, 82. Deijkers 2—1. Scheids rechter: Van Dijken. Toeschouwers: 10.000. Volendam: Hoek; Molenaar, André. Guyt, Vonk: Visser, Tuyp, Jonk; Kramer, Kraal (Kwakman), Bijvank (Bond). PSV: Van Engelen; Krijgh, Brandts, Poortvliet, Stevens (Van Mierlo); Jan sen, Deijkers, Lubse; Van Kraay, Postu ma. Hoyer (René van de Kerkhof). NSCHEDE De oostelijke derby tussen FC Twente Go Ahead Eagles bevestigde nog eens dat een netbalduel waarin de spelers grove fouten maken vaak mtrekkelijker is dan een partij waarbij de spelers recies doen wat de trainers hebben opgedragen. Tempelaar niet voor zich zag en eerst met het hoofd en daarna met de voet nauwkeurig de kruising boven Hans Galjé vond. Twee vrijwel identieke treffers, die De Visser niet tot de gedachte brach ten Romeo Zondervan en Korevaar op de flanken te wisselen. „Zon dervan had in Gozems een hele snelle tegenstander. Een wisseling zou niets hebben opgelost", moti veerde hij zijn beslissing. Blessure FC Utrecht bleef het spel spelen, dat De Visser FC Den Haag zo graag ziet maken en dreigde de Haagse formatie volkomen onder de voet te lopen. Met Joop Wild- bret als laatste man in een hoof drol, na nota bene anderhalf jaar niet spelen wegens een blessure, kwamen de vleugels vaak tot de achterlijn door. Wildbret kon doen en laten wat hij wilde omdat Van Leeuwen hem niet voor de voeten liep en Blijie (voor Jonker) en Goemans veel bleven hangen. Leo van Veen schoot via het muurtje 30 achter Galjê en trof ook nog eens de paal. Juist in die uitzichtloze situatie richtte FC Den Haag zich op. Simon van Vliet, de uitblinker aan Haagse kant, schoof op naar de spits en kopte een minuut voor rust maar meteen een afgeketste inzet van Hoekema achter de atletische doelman Hans van Breukelen 1). Dat beeld zette zich in de tweede helft voort. Wickel schoof eindelijk op tot bij de middenlijn, de verdediging durfde één tegen een te spelen en zette FC Utrecht onder druk. Trainer Han Berger („we hebben deze week voor het eerst met alle spelers kunnen werken") raakte in paniek. Korevaar liet Van Staa achter zich aan lopen, Zondervan sprak zijn uitmuntende conditie nog meer aan. FC Den Haag hield het spel breed en dreigde met Van Vliet in de punt waar Van Leeuwen op slag onzichtbaar werd. Blijie schoof alleen voor Van Breukelen de bal nog naast, maar Korevaar volleyde hard en erg mooi 32 in het net na een dubbele combinatie met Albertsen en Van Vliet. Met nog slechts tien minuten te spelen schoof Wildbret op tot voor zijn verdedigers en gooide Berger zijn formatie hele maal om. FC Utrecht zocht naar de goede samenstelling, Van Vliet strafte in de 84e minuut een slor digheid in de Utrechtse verdedi ging af (3—3). FC Den Haag had karakter getoond en was tevreden. Te vroeg. Van Vliet zakte weer terug tot opluchting van FC Utrecht, dat in zijn vertrouwde concept nog zes minuten kon aanvallen. Dat resul teerde in een hoekschop, waaruit Witbaard na een slecht wegge werkte bal Galjé toch nog passeer de. In de ontreddering bij FC Den Haag haalde Van Staa waarachtig nog uit voor 5—3. „Het publiek is de winnaar", zei De Visser teleurgesteld, maar terecht. DICK HOFLAND Scoreverloop: 3. Cabo 1—0, 29. Cabo 2—0, 34. Van Veen 3—0, 44. Van Vliet 3—1, 80. Korevaar 3—2, 82. Van Vliet 3—3, 87. Witbaard 4—3, 89. Van Staa 5-3. Scheidsrechter: Oetelmans; toeschou wers: 3.000. FC Utrecht: Van Breukelen; De Kruyk, Wildbret, Van der Vlag, Witbaard; Ter voort. Cabo, Flight; Gozems, Van Veen en Van Staa. FC Den Haag: Galjé; Korevaar, Van Vliet. Wickel. Zondervan; Tempelaar. Hoekema, Jonker (Blijie); Albertsen, Van Leeuwen en Goemans. (Van onze sportredactie) (OLENDAM —Vijfminuten n h« ioor het slot stond Volen- jam tegen het met tien ?0™'Ban spelende PSV nog net 10 voor. Toch won i% het vooral in de tweede helft beter en sterker PSV ,2 ian het, naarmate de strijd -A* orderde, steeds meer uit geputte Volendam. fólendams oefen meester Jan „Zo'n voorsprong mag je tooit meer uit handen geven. Ook agen PSV niet. Wij zijn door een antal persoonlijke fouten toch log voor schut gegaan. En dat vas niet nodig". Zijn Eindhovense tollega Kees Rijvers: „Het heeft lang geduurd en het was moeilijk, toch wel dik verdiend. Na Ie rust heeft de strijd zich alleen naar op de helft van Volendam (gespeeld". Jan Mak als Kees Rijvers ad gelijk. Want hoewel Eindho- ense triomf de verhoudingen in veld uitstekend weergeeft, ging indam eigenlijk geheel onno- in de slotminuten de boot in. it mocht Lubse van dichtbij ihinderd de gelijkmaker in- ipen en vervolgens mocht Deij- irs zonder noemenswaardige te- istand van Volendam scoren, ardoor de halverwege de eerste Ift gemaakte openingstreffer van ui Bijvank alle waarde had verlo- 'ersoonlijke fouten", brieste Jan ak. „Frans Hoek had die voorzet n René van de Kerkhof moeten iderscheppen. En ook bij het reede doelpunt ging er van alles ut. Natuurlijk calculeer je verlies gen PSV in. maar een nederlaag deze manier betekent toch een entale opdoffer, want we hadden i zo broodnodige punten voor I oprapen". e ontmoeting in het Diekmanstadion telde zo veel temde momenten dat de toeschouwers van begin tot nd werden geboeid door een uitermate attractieve edstrijd waarin scheidsrechter Jan Keizer overigens een (langrijke rol speelde door de meest verrassende (slissingen te nemen.' Het begon al in de derde minuut et een curieuze treffer van de Eagles. Van Zoghei trapte ir uit, de bal stuitte een keer op de grond en zette (rvolgens koers richting Pasveer, die buiten het straf- ihopgebied zijn handen niet wilde gebruiken, maar tot ijn ontzetting het leer zag doorschieten. Voor Groeneweg as het toen niet moeilijk meer te scoren, al moest dat wel met een paar pijnlijke ribben bekopen, omdat asveer hem een flinke por toediende toen hij hem asseerde. Keizer vond blijkbaar dat Pasveers blunder genoeg straf betekende en hield de gele kaart in jnzak. oorspelen de 22e minuut schitterde Keizer opnieuw door afwezigheid toen nstiansen na een hoekschop van Groeneweg doel trof en Van ff Vall de bal achter de doellijn weghaalde. Keizer liet gewoon oorspelen. 'en later raakte Van Zoghei, ver uitlopend, fors geblesseerd aan in knie. Oplapwerk mocht niet baten en de Eagles moesten verder «len met Kluitenberg onder de lat. Vandaag zal blijken of de vrees Wr een meniscusblessure bij Van Zoghei terecht is. Het duel werd nor deze ontwikkelingen grimmiger, wat onder meer bleek uit een choppartij tussen Drost en Groeneweg, zonder dat Keizer met geel greep. i de rust, met Bruggink op de plaats van de zwaar geblesseerde i lerssel, ondernam FC Twente verwoede pogingen het eerste verlies ontlopen. Dat lukte niet. al moest Koopman hardhandig ingrijpen •Thoresen af te stoppen. Keizer noteerde de sterk spelende verdediger echts waar een gele kaart op zijn plaats was geweest. Uit de vrije p kogelde Thijssen tegen de lat. 'en minuten voor tijd waren de Eagles succesvol. Woudsma bediende goed doorzetten van Kristiansen aanvalsleider Groeneweg, die niet fcr hoefde te doen dan de bal in het doel lopen (0—2). De strijd as beslist. Dat Wildschut er met een schitterend schot nog 2—1 maakte telde slechts voor de statistiek. Oreverloop: 3. Groeneweg 0—1, 83. Groeneweg 0—2, 88. Wildschut 1—2. oeidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 11.500. 'Twente: Pasveer; Van lerssel (Bruggink), Drost, Overweg, Wildschut; Thijssen, «ider Vall (Smand), Pahlplatz; Sanchez Torres, Gritter, Thoresen. Ahead: Van Zoghei (Kluitenberg); Koopman, Schneider, Oude Wesselink, Salfischberger, Van der Veen, Woudsma; Koerver, Groeneweg (Kerling), UTRECHT Zo langzamerhand zal Piet de Visser zich wel gaan afvragen of hij de spelers heeft, die zijn inzichten kunnen uitvoeren. De trainer is een fel voorstander van het werkvoetbal, dat is bekend. Het is zijn verdienste dat hij het eens zo logge FC Den Haag in beweging heeft gekregen. Zijn probleem is echter dat jagen, storen, blijven gaan een instelling vergt, die niet iedereen kan opbrengen. Tegen FC Utrecht maakten Henk van Leeuwen, Oeki Hoekema, Cees Tempelaar, Ton Wickel, Joop Korevaar en de snel uitgevallen Jos Jonker duidelijk dat zij niet elke wedstrijd negentig minuten kunnen opbrengen wat De Visser van hen verlangt. In de eerste helft deugde er niets van, in de tweede helft was er veel karakter, durf en inzicht. Een tref fend voorbeeld als het gaat om een van de kenmerken van FC Den Haag. De ploeg is onvoorspelbaar, en dat is een gevaarlijke eigen schap in voetbal. Dat zou ook wel eens kunnen betekenen, dat De Visser met spelers zit, die als elftal te labiel zijn. Misschien dat de psychologisch adviseur eens een van zijn therapieën kan wagen aan de spelersgroep. Want FC Utrech t—FC Den Haag was het snoepje van de week, maar FC Den Haag mag alleen het papiertje houden. Opvallend was dat FC Den Haag startte met Ton Wickel, die als laatste man vrijwel constant op de zestien-meterlijn stond. Daardoor liet de formatie zich opsluiten door FC Utrecht, dat het spel breed hield en de kleine Jan van Staa zich liet uitleven tegen Joop Kore vaar. Henk van Leeuwen stoorde niet serieus, Oekie Hoekema ver school zich met risicoloze passes en Jos Jonker kreeg al snel weer last van zijn liesblessure. Cees Tempelaar kwam te zwemmen, omdat hij soms niet wist of hij nu Marco Cabo of Wim Flight moest tegenhouden. Uit die desorganisatie kwamen de eerste twee Utrechtse treffers. Van Staa speelde Korevaar uit en be diende de inkomende Cabo, die Kerkrade Roda JC heeft In de derby tegen provlnciegenoot FC VW een bijzonder moeizame zege behaald, die pas drie minuten voor tijd een feit werd. Beide ploegen brouwden er weinig van. Roda, omdat het niet kon, VVV omdat het niet wilde. De Venlonaars waren er op uit de 00 vast te houden en toen bovendien in de 32e minuut, geheel tegen de verhouding in, door een doelpunt van Janssen 0—1 op het scorebord verscheen, was VW helemaal niet meer vooruit te branden. Bovendien bezondigden de Venlose spelers zich herhaaldelijk aan grove overtredingen. Op momenten dat zij door een tegenstander omspeeld werden, bedachten zij zich geen moment en haalden de tegenstander onderuit. Roda, gehandicapt door eht ontbreken van de geblesseerde Dick Nanninga, opereerde erg lauw en zag geen vooralsnog kans de massale defensie van VW te omzeilen. Dat lukte wel The de Jong met een kopbal en pal voor tijd ook Lees. Het harde spel leverde VW drie gele kaarten op. Van Rosmalen, Jansen en Kurcinac werden door scheidsrechter Beek bestraft voor grove overtredin gen. Scoreverloop: 32. Janssen 0—1, 64. De Jong 1—1, 87. Lees 21. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 12.000. Roda JC: Jongbloed; Degens, Pfeiffer, Ziegler, De Wit; Toonstra, De Jong. Ehlen; Koster, Kolding, Vermeulen (Lees). FC VW: Sobzcak; Nijssen, Advocaat. Rettkowski. Van Rosmalen; Pala, Van der Weide, Bothmer; Janssen, Hilkes, Kurcinac. De doelpunten-van FC Den Haag kwamen niet van de aanval. Daar moesten verdedigers voor zorgen. Simon van Vliet nam er twee voor zijn rekening. FC Den Haag houdt het voetbal levendig, maar profiteert daar zelf op geen enkele manier van. Dat duidt al op een tekortkoming. De Visser weet alleen niet waar hij die moet zoeken. „Anders zouden we wel winnen, dat is niet zo moeilijk", stelde hij simplistisch na de nederlaag van 53. Ook in die verrukkelijke wedstrijd waarin tak- tische blunders vooreen verhoogd kijkgenot zorgden, was FC Den Haag: weer een „gespleten" ploeg.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13