Leidse politie werkt met 26 man aan j uweliersmoord Joodse Gemeenschap geslagen ,,Ik dacht, misschien is hij wel ziek.." GEEN VERGUNNING VOOR FLAT KAISERSTRAAT ONBEKENDE HOEVEELHEID SIERADEN GESTOLEN TIMDELERCLUB GOED OP DREEF ^STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 pagina 3 LEIDEN - De Joodse Ge meenschap in de Leidse ag glomeratie is geslagen door de moord op juwelier H. J. van Amerongen. Diep be droefd is men over het ver scheiden van „hun" ere-lid, een autoriteit binnen de klei ne maar" uiterst hechte ge meenschap. De 72-jarige H. J. van Amerongen was een be lijdend lid van de Joodse Gemeenschap. Hij was de „paraas" tijdens de diensten in de onlangs gerestaureerde Synagoge aan bet Levendaal, hetgeen zoveel betekent dat 4iij de diensten leidde. Tot voor enkele jaren was hij actief bestuurslid van de ge meenschap. Bij zijn afscheid werd hij benoemd tot ere-lid. „Iedereen liep met hem weg", zegt A. Lesgever, „hij was binnen onze gemeenschap een zeer geliefd man. Hij was min of meer een autoriteit. We zullen Louis van Amerongen missen bij de restauratie van de Joodse begraafplaats. Dat besef ik des te meer als ik me realiseer hoe vaak ik bij hem advies heb ingewonnen tijdens de restauratie van de Synagoge. Hij wist hoe alles hoorde, wat de plaats was van alle voorwerpen. Ik zie hem nog staan. Het horloge in de hand en met een kort, hulpge- vend knikje met het hoofd als iemand tijdens de dienst een bepaalde handeling moest verrichten". H. J. van Amerongen had een vaste plaats in de 'Synagoge. In feite is het zelfs zo geweest, dat een bank in het midden van de Synagoge bij de res tauratie gehandhaafd bleef, omdat niemand Louis van Amerongen van zijn vaste stek wilde beroven. „Als jullie die bank weghalen, waar moet ik dan zitten", had hij eens vertwijfeld gezegd toen hem ter ore kwam, dat men de bank wilde verplaatsen. En na die opmerking wilde nie mand de bank meer ver plaatst zien. LEIDEN Met 26 man maakt de Leidse recherche bijgestaan door le den van het Recherche Bijstandsteam uit Den Haag sinds gistermorgen kwart voor tien jacht op de dader(s) van de roofmoord op de 72-jarige juwelier L. van Amerongen. Het leven loze lichaam van de Leidse winkelier die gold als een van de hoogste leiders binnen de Joodse gemeenschap in de Leidse regio werd gistermor gen om even over half tien badend in het bloed door melkboer J. W. van Leeuwen aangetroffen in de winkel van het slachtoffer aan de Haarlem merstraat 233. Een regenjas verhulde het door slagen met een hard voor werp zwaarverwonde hoofd van de juwelier. Woning en winkel droegen nog maar nauwelijks de kenmerken van het ordelijke leven dat het slach toffer leidde. De gretigheid van de dader(s) om een grote hoeveelheid sieraden bijeen te grissen veranderde het antieknjke interieur van het pand aan de Haarlemmerstraat in een totale ravage. Over hoe de dader(s) is (zijn) binnengekomen en wat zich daarna precies heeft afgespeeld tast de politie nog in het duister. Tot vanochtend in alle vroegte waren leden van de technische ïcherche druk bezig om op de plaats van het isdrijf aanwijzingen te verzamelen. Vast staat ,at bij het binnenkomen van de woning geen De heer H. J. van Amerongen geweld werd gebruikt. Melkboer Van Leeuwen trof de ongeschonden deur van de winkel, die tevens toegang tot de achter- en bovenliggende woning verschaft, weliswaar dicht maar niet op slot aan. Vandaar dat hij, zoals hij al jaren gewoon was te doen, gistermorgen de winkel hinnenstapte om de dagelijkse fles melk voor het slachtoffer neer te zetten. Daarbij ontdekte hij het gedeeltelijk door de regenjas van de juwelier zelf afgedekte lichaam. Tien minuten later arriveerden rechercheurs van de Leidse politie. Inmiddels is vast komen te staan dat een flinke hoeveelheid sieraden vermist wordt. Hoeveel is niet bekend, omdat het slachtoffer de zaak alleen dreef. Ook navraag bij het winkelmeisje, dat de vermoorde juwelier bij tijd en wijle assisteer de, leverde weinig op. Aan de hand van leegge- griste etalage-tableaus kon echter worden vast gesteld, dat de stevige buit haastig is bijeen gegaard. Over wat er precies uit de woning, waar voor vele honderdduizenden gulden aan antiek stond, is verdwenen, tast de politie even eens nog in het duister. Sectie Gistermiddag al verrichtte patholoog-anatoom dr. Zeldenrust sectie op het lichaam van de Leidse juwelier. Hoewel het officiële rapport pas laat vanmiddag verwacht wordt, stond tijdens de gisteravond gehouden persconferentie al vast dat het slachtoffer is overleden aan de gevolgen van de zware verwondingen aan het hoofd Over het tijdstip van overlijden viel gisteravond nog weinig te zeggen. Derhalve moest de Leidse recherche het ook doen met gegevens die uit een inderhaast opgezet buurtonderzoek duide lijk waren geworden. Daaruit blijkt dat het slachtoffer woensdagavond om half zeven nog gezien is op weg naar zijn woning, nadat hij zoals hij sinds het overlijden van zijn vrouw enige jaren geleden gewoon was, in een cafetaria in de Haarlemmerstraat een maaltijd had ge bruikt. Tussen dat tijdstip en gisterochtend acht uur moet de juwelier volgens een voorlopige politie-reconstructie om het leven zijn gebracht. Acht uur houdt de politie als laatst mogelijk tijdstip aan omdat daarna de drukte in de Haarlemmerstraat al zo groot is, dat het lawaai dat de dader(s) maakte(n) zeker zou zijn opgeval- Tips Uit de vele tips die de politie gistermo/gen na het bekendworden van de beestachtige moord op juwelier Van Amerongen kreeg is vooralsnog geen bruikbare informatie gekomen. Hoofdin specteur La Rivière van de Leidse politie wijt dit vooral aan het feit dat nog geen exact tijdstip van de moord bekend is. „We hebben natuurlijk vooral tijdens het buurtonderzoek veel informa tie gekregen. Maar zolang we niet weten wanneer een en ander zich nu precies heeft afgespeeld kunnen we weinig met dit tips beginnen". „Voorlopig kunnen we de informatie alleen maar ter kennisgeving aannemen. Bovendien hebben we nog niet alle buurtbewoners kunnen horen, omdat er zich veel studenten onder bevinden, die we alleen maar later op de avond te pakken kunnen krijgen". Een verklaring van de enige zoon van het slachtoffer en die van enkele collega-winkeliers hebben de politie inmiddels wel duidelijk ge maakt dat de heer Van Amerongen een zeer geregeld leven leidde. Iedere ochtend om half negen nam hij de luiken, waarmee hij zijn zaak 's avonds blindeerde, weg en opende de zaak. 's Avonds om zes uur gingen die luiken, op die van de deur na, weer op hun plaats. Het luik voor de deur ging er pas 's avonds rond een uur of elf op, wanneer de juwelier geen bezoekers meer verwachtte. In de nacht van woensdag op donderdag bleef het luik echter binnen, hetgeen weliswaar bij een enkele omwonende verwondering wekte, maar meer ook niet. Daarvoor leefde de bejaarde winkelier te solitair. Melkboer Van Leeuwen: Melkboer Van Leeuwen: „Al twintig jaar. De luiken gesloten. Politie op wacht. LEIDEN „Al twintig jaar lang bracht ik de heer Van Amerongen iedere ochtend een fles melk en wat frisdrank. Het was een fijne kerel. Een man die veel had meegemaakt in zijn leven. Een jaar of zes terug is zijn vrouw overleden en dat heeft hem erg aangegrepen. We kenden elkaar zo goed, dat ik 's morgens nooit wachtte tot hij in zijn winkel verscheen, maar ik liep altijd gelijk door naar zijn woonkamer, die ach ter in de zaak ligt". Dit zegt melkboer J. \V. van Leeuwen uit de Van der Werfstraat die gisteren de roofmoord op de Leidse juwelier Louis van Amerongen ontdekte. „Donderdags ben ik altijd wat vroeger op pad met de bezor ging dan op andere dagen. Toen ik gisterochtend om half tien bij zijn winkel aankwam vond ik het vreemd, dat de luiken nog voor de ramen za ten. Ik dacht nog misschien is Van Amerongen wel ziek. Zoals gebruikelijk ging ik met mijn flesje melk onder mijn arm naar binnen. Ik wilde ge lijk doorlopen naar de woonka mer waar de heer Van Ameron gen in zo'n ouderwetse rook- stoel placht te zitten. Op het moment dat ik mijn voet al over de drempel van de huiska mer had gezet deed ik die vreselijke ontdekking. Vlak voor de trap naar het boven huis zag ik hem liggen. Het eerst dacht ik aan een grapje van hem. Het lichaam lag er zo gek bij. Tussen de trapdeur en de toonbank net als een pop. Over zijn hoofd lag een regen jas geslagen. Ik begreep al snel dat het geen lolletje was toen er geen beweging in hem te krijgen was en ik onder zijn rug, waar hij op lag, een plas bloed ontdekte". „In paniek ben ik na de ontdek king van de moord naar de groenteboer tegenover de ju welierswinkel gerend. Zij heb ben daar direct de meldkamer van de politie opgebeld. Samen met de kaasboer Wim van Har- tevelt, die een paar huizen ver derop woont ben ik hierna teruggelopen naar de winkel. In de woonkamer troffen we een onbeschrijvelijke chaos aan. Kasten waren opengetrok ken, laden lagen op de grond, overal was het bezaaid met papier, kussens waren uit de stoelen getrokken, kortom het was een gigantische puinhoop. In de winkel zelf viel het nogal mee. Wel waren alle deurtjes van de vitrinekasten geopend en hier en daar lagen er wat sieraden verspreid". Bij de bewoners van de Haar lemmerstraat, meest winke liers, kwam de klap, dat juwe lier Van Amerongen was ver moord, hard aan. Louis van Amerongen was erg gezien bij zijn buren. Kaashandelaar Wim van Hartevelt die als een van de eerste bij de ontdekking van de moord betrokken werd, omschrijft het slachtoffer als een heel gezellige man. „Verle den week stond hij nog met me te praten in mijn winkel. Het was net joodse verzoendag geweest. Van Amerongen zei toen tegen mij, dat hij er weer een tijd tegenaan kon, omdat het vasten achter de rug lag. We hebben nog een tijd staan lachen en elkaar wat moppen verteld. Ik ben wel erg ge schokt, maar vreemd is het niet, dat de dader Van Ameron gen als slachtoffer heeft uitge kozen. In de winkel zelf was misschien niet zoveel te halen, want de heer Van Amerongen deed het wat zijn zakendoen betreft wat kalmer aan, maar boven de winkel waar hij woonde had hij een kostbare collectie antiek staan. Dat moet voor minstens een miljoen zijn geweest. Dat was zijn hobby en je zag hem dan ook vaak met een kostbare klok of iets anders zijn winkel in gaan". De Haarlemmerstraat is giste ren gedurende de hele dag bevolkt geweest met af- en aanrijdende politie-auto's. Voor de juwelierszaak zelf stond permanent een aantal agenten op wacht. De moord op de juwelier bracht veel volk op de been, maar van een afzetting van dat deel van de Haarlemmerstraat is het niet gekomen. Macaber was het, dat op het moment dat het lijk de deur uit werd gedragen tien meter van de plaats des onheils draaiorgel „Het Buikie" vrolij ke deuntjes stond te spelen. Een lange nacht De Nieuwe Komedie brengt morgen 21 oktober het toneelstuk „De Lange nacht" in het LAK-theater aan het Levend aal. Het stuk is geschreven door Chileense vrouwen en behandeld de „verdwijningen" in Chili. Aanvang 20.30 uur. Kindertheater Het LAK-theater brengt op zondag 22 oktober kindertheater. Nelly Roeters komt naar het Levendaal 150 met haar Poppenkiosk, waar onder meer een voorstelling sneltekenen in verwerkt zit. Aanvang 15.00 uur. Rooie Sien Beppie Nooy's Amsterdams Volkstoneel brengt op maandag 23, dinsdag 24 en woensdag 25 oktober „Rooie Sien" in de Leidse Schouwburg. In 1968 besloot het gezelschap de uitvoeringen van „Rooie.Sien" te stoppen na 1500 voorstel lingen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Volkstoneel zal „Rooie Sien" echter nog één seizoen herleven in een'massale bezetting. In de hoofdrol Carry Tefsen als Rooie Sien. Aanvang 20.15 uur. Reünie De heer J. Claproth is van plan een reünie te organiseren voor vrouwen die tussen 1942 en 1945 in Japans krijgsgevan genschap hebben gezeten. De reünie wordt gehouden in Amicitia in Den Haag. Belangstellenden worden opgeroepen namen en adressen en eventuele telefoonnummers van aspirant-reünisten op te geven aan de heer Claproth, Peppelrode 9, tel. 121407. Verbandcursus Dienstencentrum Morschwijck start binnenkort met een verbandcursus voor huis-, tuin- en keukenongelukken. De cursus is bestemd voor alle wijkbewoners en niet alleen ouderen. Hij bestaat uit veertien lessen, die dinsdagmorgen van half elf tot twaalf uur worden gegeven. De kosten bedragen 1,50 per les. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 761196. Onibepi us De groep Ombepus treedt vanavond op in soos Mirakel in 't Breehuys aan de Breestraat. De groep brengt luistermu- ziek ten gehore, die door henzelf geschreven is. De muziek neigt naar symfonische rock. Het concert begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden. Cantatedienst De Leidse oratoriumvereniging Ex Animo, verzorgt zondag middag 22 oktober in de Zuiderkerk een cantatedienst. Uitgevoerd worden het Gloria en het Sanctus, uit de Paukenmesse van Joseph Haydn. De oratorium vereniging staat onder leiding van Wim de Ru. De voorganger in de dienst, die om vijf uur begint, is ds. P. Sijtsma. Lord's Folks Jongerengroep The Lord's Folks, verzorgt morgen een eucharistieviering in de r.-k. kerk in Oud-Ade. De viering begint om zeven uur. Hot House Loek Dikker treedt morgenavond in jazzzolder Hot House, Breestraat 66, op. De bekende Nederlandse jazzmusicus zal tijdens het concert worden bijgestaan door enkele buiten landse collega's, dié een toernee door Nederland maken. De muziek kan gekarakteriseerd worden als humoristische free-jazz. Loek Dikker treedt jaarlijks met verschillende groepen op in Hot House. Hij bracht tot nu toe al vele goede musici naar de jazzzolder, zoals Elton Dean, Louis Moholo, Frank Grasso en Pierre Courbois. Dit keer wordt hij muzikaal bijgestaan door Keshavan Maslak (alt en tenorsax), Mark Miller (bas), Sidiq Abdu Shahid (drums) en Gerd Dudeck (alt en sopraansax). Het concert begint om negen uur. De toegangsprijs is zes gulden, en voor donateurs vier gulden. LEIDEN „Op de nieuwe ge neratie, moge hun tantes en hun ooms hen tot afschrikwekkend voorbeeld zijn". Met die wens beëindigde Nico van Leeuwen, de charmanste man van Leiden, in ieder geval van De Timdeler- club, gisteravond in de Schouwburg de bijzonder suc cesvolle voorstelling: „Kleine kinderen worden groot", ge schreven door Noël Langley. Die toast mocht dan in eerste instantie slaan op de figuren uit het stuk, in twee instantie kon men hem net zo goed betrekken op een aanstormende generatie jonge spelers bij de club die de toekomst er zeker rooskleurig laat uitzien. Zo mochten we gisteravond meemaken dat moeder Riet Krispijn-de Wolf, die in het stuk en op het toneel weer als spelbe- palende middenvelder optrad, naar de kroon werd gestoken door haar dochter Auke, die alles in zich heeft het „afschrik wekkend voorbeeld" van moe te volgen. Met de haar voortreffelijk te genspel biedende Ronald van Brandwijk, belooft zij een prachtig duo te worden. Zoals Nico van Leeuwen nu al jaren lang zijn gedistingeerd tegen spel biedt Gisteren iets minder keurig. Wij vernamen zelfs een vloek op het toneel uit zijn mond. Gelukkig was dat slechts het hoogtepunt van een geac teerde woedeaanval van zeldza me klasse. Maar ook de anderen overtrof fen zichzelf. Nog niet eerder heb ik René Rudolphi zo los en ontspannen over het toneel zien bewegen. Hij bleek zelfs in staat in de zaal spontane lach op te wekken. De twee andere toneeldochters van Riet Krispijn-de Wolf (haar eigen dochter was de derde) waren echte dames, die de pro blemen evenwel niet hautain langs zich 'af konden laten glij den. Tjeerd van Wijk sloop als butler nogal dreigend rond en bleek later dan ook een misdadi ger. Agnes Ouwerkerk-v.d. Blij ont popte zich als een pinnige ver pleegster, Taco de Roode als een dubbelzinnige huisbaas-amant en Lodewijk Kapel als een dich ter die een wel wat al te hoge vlucht had genomen. Kortom het was gisteren werke lijk een vrolijke avond. Er kon echt gelachen worden. Met „Kleine kinderen worden groot" maakte De Timdelerclub een bovenste beste beurt PAUL V.D. PLANK Advies beroepschriften LEIDEN De commissie voor de beroepschriften heeft het bezwaarschrift tegen de bouw van een studentenflat aan de Kaiserstraat toegewezen. De commissie heeft het college van b en w geadviseerd het besluit tot verlening van de bouwvergun ning voor de bouw van appartementen en studentenkamers aan de Kaiserstraat niet te handhaven. Zij adviseert de door de stichting Leidse Studentenhuisvesting gevraagde bouwvergun ning alsnog te weigeren. Ho rommissie voor de beroepschriften wordt door de ligging en de afmetingen van het te bouwen complex de belangen van omwonenden aangetast. Hierdoor heeft een volgens de commissie ongewenste verdichting plaats, waardoor omwonenden, te weinig ruimte wordt gelaten. Ook de bezwaren tegen de hoogte van de te bouwen flat deelt de commissie met de indieners van het beroepschrift. Het college had alleen vrijstelling van de in de bouwverordening toegestane hoogte kunnen verlenen wanneer hierdoor het overschrijden van de toegestane hoogte een voor de omgeving betere en meer verantwoorde oplossing wordt bereikt dan wanneer beneden de toegstane hoogte wordt gebletten. De commissie vindt dat niet is aangetoond dat dit in het geval van de Kaiserstraat aan de orde is. Het college van b en w had volgens de commissie beroepsschriften geen vrijstelling mogen verlenen voor een beperktere oppervlakte van de kamers. Deze moet tenminste 14 vierkante meter bedragen, mits de aard van de bestemming aanleiding geeft tot een kleinere oppervlakte. Zonder verdere motivatie heeft het college van b en w vrijstelling verleend. Met de komst van zo'n tweehonderd studenten, wanneer de flat zal zijn gebouwd, bestaat er grote kans dat de parkeeroverlast immense vormen zal aannemen. De commissie vindt dat het college van b en w te weinig rekening heeft gehouden met deze te verwachten overlast voor de huidige bewoners, door toestemming te verlenen voor de bouw van de flat. De commissie heeft geconcludeerd dat het college bij zijn belangenafweging bij het verlenen van de bouwvergunning onzorg vuldig te werk is gegaan. Bovendien voldoet de bouwvergunning volgens de commissie op tal van punten niet aan de Bouwverorde ning. Op grond van deze conclusie stelt de commissie de bewoners dan ook in het gelijk.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3