m Warmond verwelkomt schippers van vijfdestront-race" Automobilist strandde in de branding Oosterduinsemeer wordt stil Ikemadese peuters willen lijven spelen en leren Eigen woonwagenkampje Leiderdorp ESTUUR PEUTERSPEELZALEN BELAAGT llvtEMEENTEBESTUUR PROVINCIE EN GEMEENTE TREDEN OP LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. het nheii 75 5 kw SGh wen met hoteiis. mee- rr. i e at LJ buitf Alkemade zijn jeders van plan, volgende week fandag vriendelijk, «ar zeer beslist te roeren. Ochtends om art voor elf zullen zich in rekkelijk gesloten lederen begeven r het raadhuis in lofarendsveen, ar ze hopen rgemeester drs. Bolten in 'Sogsteigen persoon zullen ontmoeten hem enkele Jrdige zaken en een L-e eekschrift in Inden te stellen. Als i. P.J. Bolten doet of z'n neus bloedt jen de dames zich kunnen wenden tot wethouder van ancien om hem int te kunnen ken „op onze na hopeloze uatie". 1 vertelt me mevrouw L de Haan-Van de Wiel, "in het dagelijks leven huishouden bestiert, ar tevens voorzitster is de stichting (terspeelzalen emade. Maandag is de hting jarig: 5 jaar terspeelgelegenheid in gemeente. Daarom rdt er feest gevierd van >n centen, maar men meteen de gelegenheid jatro )aat nemen, op die dag gemeentebestuur een I eautje aan te bieden in is dfvorm van zoiets als itmutsen die de id V lenkomende raadsleden 21 vonds als „ingekomen dewkken" 0p kunnen zetten n 8ei daarbij aan de [terspeelzalen denken, wo )rai dit laatste is pure lats^dzaak, want die lterspeelgelegenheid-op- feau staat op haar dhai^te benen. Er is te ïndifoig geld om de zaak te ven voeden, stichting, voor mij L!haamd in de dames Ran en M.C.M. lerhoud-Smit (die •voorzitter is, benevens "inatrice van het nu lerende „zorgenkind"), :n einde raad. Vijf jaar 'den nu in twee lokalen de Schoolbaan in e Wetering onder de ner „Mammoef" Itallen peuters op een itwoorde manier niet :n beziggehouden, indien worden ze er Irbereid op het Jor|uterschap. „Op net hebben we 96 iters, die in twee 'pen „draaien"; elk ial herbergt elke 30 tol ergacy ochtend een groep van 16 kinderen met twee leidsters. Dat is de landelijke norm", aldus mevrouw De Haan. Contributie: 20 gulden (per maand) voor één ochtend, 40 gulden voor twee ochtenden in de week; hetgeen ongeveer neerkomt op 5 gulden per ochtend. Mevrouw De Haan heeft me de hele vrij zorgelijke geschiedenis van de peuterspeelzalen verteld. Uiteindelijk komt 't erop neer, dat er een barrière van onbegrip en onwetendheid rond het verschijnsel peuterspeelgelegenheid in Alkemade bestaat: „men staat er nogal eens onwennig en vreemd tegenover. Die situatie schijnt ook op het gemeentehuis te bestaan", vertelt mevrouw Minderhoud, „maar het is een maatschappelijk instituut dat nuttig en effectief functioneert. Zeker in steeds groter wordende nieuwbouwwijken, waar men elkaar minder goed kent. Ziet u, het is geen chrèche. geen „opbergplaats". In een peuterspeelzaal wordt iets met die kinderen gedaan; het is, zeg maar, een primitieve vorm van onderwijs, een voorbereiding op de kleuterschool, onder leiding van deskundig opgeleid personeel. Zoiets kan „moe" of de buurvrouw niet doen zonder er weer een „crèche" van te maken". Mevrouw de voorzitter: „het enthousiasme van de deelnemende ouders is erg groot. Er is, ook in materieel opzicht, veel medewerking. Op die ouders kunnen we rekenen, ook met ons feest bijvoorbeeld. Maar ze kunnen geen personeelstaken op zich nemen. Wij zitten nu met de verplichting van het minimum loon plus vakantietoeslagen voor onze vier leidsters. Uit de ouderbijdrage is dit niet te financieren natuurlijk. De gemeente deed veel voor ons: de behuizing is prima in orde, er is een subsidieregeling, een vergoeding voor de exploitatiekosten .ter \yaarde van de huurkosten, ofwel 5600 gulden per jaar. Waar we dik aan te kort komen, ondanks de (rijks)bijdrage van nog eens 5000 gulden via de gemeente". Tenslotte blijkt, dat er een jaarlijks tekort is van ruim 13.000 gulden. Nu kan de stichting de leidsters opdoeken, op de ouderbijdrage aanmerkelijk verhogen Wat dit laatste betreft: zo'n bedrag zou voor veel ouders niet meer op te brengen zijn. En het eerste, het opdoeken van bekwame leidsters, druist ten enenmale in tegen de principes van het stichtingsbestuur. Er rest nog één hoop: de gemeente moet bijspringen. Burgemeester en zijn college en de raadsleden zijn al bewerkt met beleidsnota's die een hogere subsidie moeten zien uit te lokken. Een antwoord daarop? Tot nog toe ho maar. Een onderhoud met drs. P.J.B. werd afgewenteld naar diens wethouder, die zich vrij pessimistisch uitliet tegenover de verantwoordelijke bestuursleden. Vorige week ging er een brief naar de raad die komende maandag vergadert. Mevrouw De Haan wil nog graag vermelden, dat de huisartsen, wijkverpleging en consultatiebureaus in de gemeente „ons werk kennen en waarderen en ons ook weten te vinden als er probleemgevallen zijn. Deze instanties vallen ons bij". Vijf jaar peuterspeelgelegenheid in Alkemade, waarvan bijna honderd kinderen met veel vrucht en blijdschap profiteren, is een fenomeen dat niet zomaar ongedaan gemaakt kan worden. Ook de gemeente Haarlemmermeer heeft dit ingezien: daar werd redding geboden, vertelt me mevrouw De Haan. „We hebben vertrouwen in een goede afloop voor een werk dat vijf jaar goed heeft gelopen, zij het met de nodige zorgen. Wat we nu maandagmorgen gaan doen, moet je zien als een gezellige prik in de richting van het gemeentebestuur. Er is geld nodig. Mensen op straat zetten omdat ze te duur zouden zijn, zoiets wijzen we categorisch van de hand. We hebben een taak die niet te vervangen is door het instituut van de „hulpmoeders", de crèche. We zijn geen hulpmiddel voor vrouwen die hun kinderen een deel van de dag kwijt willen, waarom dan ook. Wat wij hebben helpen instandhouden ligt op een heel ander peil. Het is een basis waarop ...doorgeborduurd" kan worden in een kinderleven. Het stomme van alles is, dat zoiets „geld" kost. Welnu, daar willen we best om komen vragen bij het orgaan aan wiens zorgen wij als gemeentenaren zijn toevertrouwd. Als het geld er niet komt, vrees ik dat we „dicht moeten". En dat zou eeuwig zonde zijn van heel wat moeite die velen zich hebben getroost WARMONDWie is het die schippert daar op Warmonds wijde plassen. Wien van de Fransche kroon een glaasje niet zou passen, werwaarts de steven naar 't breed of naar den zoom. Wie tot de klare noodt 't is de jeneverboom" Doordat er gisteren zeer weinig wind was konden de zeilsche pen in het geheel niet opschie ten, zodat de verwachte aan komst gistermiddag niet door ging. De schepen moesten de nacht in de buurt van Leimui- den doorbrengen omdat de brug daar 's nachts niet wordt be diend. Vanmorgen vroeg werd de reis weer voortgezet. De zeil schepen hebben allen wel een motor, maar gebruik hiervan is slechts in noodgevallen toege staan. Bij gebruik van de motor worden strafpunten gerekend. De zeilschepen in de strontrace hebben nu keurig verpakte ge droogde koemest aan boord. Dit was vroeger echter wel anders. Toen werd de natte koemest, afkomstig uit Friesland, met onder zeil varende schepen naar, de Bollenstreek vervoerd. De mest werd gebruikt voor de bloembollen velden. Nu ge bruikt men in de Bollenstreek gedroogde koemest, die door vrachtauto's worden aange voerd. De Heer Reid. architect te Wor- kum, kwam enige jaren geleden met het idee om allerlei vormen van zeilvaart met nog resteren de oude schepen, inmiddels ei gendom van particulieren te la ten herleven. Vijf jaar geleden organiseerde hij voor het eerst een /„Stront-race" met zeilsche pen naar de Bollenstreek. Het eerste jaar werd de in zakken verpakte mest naar Sassenheim vervoerd. In verband met de betere bereikbaarheid is de laat ste vier jaar Warmond het keer punt in de stront-race van de zeilschepen. Hier lossen zij dan de meegebrachte lading. De schepen moeten de reis hoofdzakelijk zeilende, jagende (het schip voorttrekken vanaf de wal, door middel van een lijn naar de mast) of met de vaar boom voortbomend afleggen. De route van de negen deelne mende schepen gaat van Wor- kum via het IJsselmeer door Amsterdam. Dan kan er een keuze worden gemaakt uit twee routes. Door de Ringvaart langs de Haarlemmermeer over de Kagerplassen naar Warmond of via de Amstel, Amstel-Drecht- kanaal, langs Uithoorn, over de Rijn, langs Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp naar War mond. Op de terugreis moet een andere route dan op de heenreis worden gevolgd. De schipper die het eerst weer in Workum arriveert is de winnaar. Dit opschrift siert de fles zo genaamd Kaagwater (oude je never, vervaardigd door distil leerderij 'De Fransche Kroon van Hartevelt), die vanmorgen om kwart over negen werd overhandigd aan de eerste binnenvarende 'stront-schip per'. Het eerste schip was 'De Ver wisseling' en werd gevaren door de drie gebroeders Bon stra uit het Friese IJlst. Zij vertelden bij aankomst, dat de overytocht dit jaar veel moeizamer was verlopen dan voorgaande keren. „Vooral op Het schip is in de haven: nen. het Ijsselmeer was het zwaar. Vele schepen verloren zwaar den. Soms scheurden de zei len", vertelde een van de drie broers.Twaalf schepen zijn aan de stront-race begonnen, waarschijnlijk is dit aantal snel is met het lossen van de gedroogde mest begon- door het slechte weer sterk gereduceerd. Tot vanmiddag rond het middaguur waren tenminste niet meer dan vijf schepen in Warmond aange komen. De schippers Bonstra kregen een fles Kaagwater aangeboden door burgemees ter De Vreeze van Warmond. Na het nemen van een flinke slok, werd snel met lossen be gonnen, omdat de race pas is afgelopen als men weer in Workum is gearriveerd. NOORDWIJK Een Groningse auto mobilist met z'n vrouw en een tante van tachtig jaar beleefden gisteren op het strand tussen Noordwijk en Zand- voort een hachelijk avontuur. Na tante in Bennebroek te hebben opgepikt, reed de Groninger op de zonnige herfstvakantiemiddag in zijn fonkelnieuwe Opel Kadett naar de Lan- gevelderslag voor een bezoekje aan het strand. Staande op de hoog gelegen afrit, strekte zee en kust zich wijd voor de familie uit. De chauffeur kwam toen op het idee een „ommetje" te maken en over het strand, dat zich als een heerbaan uit oude tijden voor hem uitstrekte, naar Zandvoort te rijden. Voor alle zekerheid informeerde hij bij een paar werklieden of dit wel kon. ,,'t Gaat best, mijnheer", was het ant woord. Deze nonchalante informatie is de man duur te staan gekomen, want nog geen drie kilometer noordwaarts, liep de auto in het drijfzand vast. Geen bewe ging was er meer in de wagen te krijgen. Tot overmaat van ramp kwam inmid dels de vloed opzetten. Steeds dichterbij kwam de zee en tenslotte drong het water de wagen binnen, waarop het gezelschap de wijk nam naar een hoger gelegen strandgedeelte. Tot hun geluk trok het gebeurde de aandacht van een jeugdige strandzeiler, die er in looppas op uitging om hulp te halen. Daar aan de Langevelderslag geen telefoon be reikbaar was. holde de strandzeiler nog eens drie kilometer verder naar de Kapelleboslaan. Hij trod daar het raad slid Piet Warmerdam, die direct bereid bleek met een trekker hulp te bieden. „Het was geen eenvoudig karwei", ver telde Warmerdam later. „De Opel Ka dett stond zeker zo'n dertig meter in zee, toen ik erbij kwam, en de golven sloegen tegen de voorruit". De moeilijk heid was een touw onder de achterbum per te krijgen en toen dit gelukte, brak de lijn. Daarop werd het touw vervan gen door een ketting. „Bij elke golf lichtte de achterzijde van de wagen even öp en daarvan moest ik gebruik maken om haar telkens een stukje verder naar het strand te trekken", aldus het Noordwijkse raadslid. Ui teindelijk kreeg men de auto toch op het droge, zij het dan ten koste van een nat pak. Het probleem was toen, tante weer in de bewoonde wereld te brengen. „Eerst zou ze bij mij op de trekker komen zitten", vertelde War merdam, „maar dat werd niks". Met op het strand gevonden bussen hebben we toen de wagen leeggehoosd. Met de dames op de achterbank was de Opel Kadett toen opgesleept naar het bedrijf van het raadslid aan de Kapelleboslaan. „Zij kwamen er met een natte broek af", grapte hij. Tante werd later op*de middag weer veilig in Bennebroek afge leverd en de ANWB zorgde ervoor dat het gestrande voertuig weer in Gronin gen kwam. Meer beplanting langs wegen LEIDEN Gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland vinden dat er in de provincie te veel wegen en landelijke weggetjes zijn die een karige beplanting hebben. Zij willen provinciale staten voorstellen gedurende enkele jaren 50.000 gulden per jaar uit te trekken voor beheer ders van wegen (particulieren, waterschappen) als zij bomen langs hun wegen gaan planten. Er zijn volgens GS voor plaat sen waar het landschappelijk is vereist, ongeveer 10.000 tot 15.000 bomen nodig. De provinciale subsidie zou dan voor- de beheerders een extraat je zijn boven de bijdrage die staatsbosbeheer in de kosten van boombeplanting levert. NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG Provincie en gemeen te Noordwijkerhout zullen er samen voor zorgen dat de oe vers van het Oosterduinsemeer gevrijwaard blijven van illega le crossers en in bussen of woonwagens huizend publiek. Dat bleek gisteren uit de woor den van PvdA-gedeputeerde Borgman. Zoals bekend heelt de provincie onlangs de oevers van het Oos terduinsemeer voor de prijs van één gulden aangekocht en ligt het in de bedoeling om hier een eenvoudige voorziening voor dagrecreatie te scheppen. In fei te wordt de omgeving van het meer nu al voor dit doel ge bruikt. De laatste tijd werden recreanten echter veelvuldig ge hinderd door illegale crossers. De gemeente Noordwijkerhout is al tegen hen optreden, maar heeft geen alternatief crosster rein ter beschikking. Bovendien acht de gemeente zich niet ge roepen om voor een alternatief te zorgen, omdat-de jeugd niet uit het eigen dorp, maar uit Sassenheim afkomstig blijkt te zijn Volgens gedeputeerde Borgman zal echter wel streng worden toegezien op het hand haven van de rust op de meeroe- vers. Dat geldt dan ook de illegale bewoning in bussen en woonca- ravans in de omgeving van het meer. Ook op dit punt zal een strenger, zij het menselijk, be leid worden gevoerd, zo bleek uit de woorden van de gedepu teerde. De caravans en bussen staan in strijd met diverse ver ordeningen op dit terrein en zullen zeer beslist moeten ver dwijnen, al was het alleen al uit milieuoverwegingen. Vol gens drs. Borgman is de ge meente Noordwijkerhout be reid om in goed overleg te pogen vervangende woonruimte te vinden voor de mensen die uit de omgeving van het meer moe ten vertrekken. LEIDERDORP Het ge meentebestuur, vertegen woordigd door burgemees ter M. A. van der Have en wethouder I. J. Gehner—El len Berger, heeft gister avond in het clubgebouw van voetbalvereniging RCL de toekomstige bewoners van het nieuwe woonwa genkampje welkom gehe ten. Het clubgebouw van RCL werd gekozen omdat de voetbalver eniging min of meer de „naaste buurman" van de woonwagen bewoners wordt. Bij de bijeen komst was dan ook het bestuur van RCL vertegenwoordigd. Verder was de heer Peeters van woning- en bouwtoezicht, de heer C. van Garderen van socia le zaken en adjudant Slofstra van de Leiderdorpse rijkspolitie aanwezig om de bewoners wel kom te heten en eventuele vra gen te beantwoorden. Het woonwagenkampje dat te genover Alberts Corner gelegen is, biedt plaats aan acht woon wagens. Op het terrein is voor iedere woonwagen een stenen onderkomen gebouwd met sani taire voorzieningen zoals dou che, toilet. Ook biedt het een Het Leiderdorpse woonwagenkampje in wording berging. De acht gezinnen die woonwagenkamp. Het woonwa- zich op het kampje gaan vesti- gen-kamp in Leiden was over- gen komen allen van het Leidse vol zodat de plaatsingsmogelijk heid van acht gezinnen in Lei derdorp graag wordt aanvaard. Een van de bewoners die ook op de bijeenkomst aanwezig was, zegt al vier jaar te wachten op de plek in Leiderdorp. Hij is alvast op het terrein gaan staan. Hierdoor is hij in staat een oogje in het zeil te houden bii de bouwmaterialen. De heer Springer die met zijn gezin dus al op het terreintje staat is echter nog tot de ople vering in half november versto ken van electriciteit en water „Ik was de eerste die zich voor dit terrein in Leiderdorp in schreef dus ik wil er ook als eerste staan", aldus de heer Springer op de bijeenkomst. De heer Springer is de eerste maar ook de oudste van het kampje Verwacht wordt dat de rest van de bewoners eind november of begin december het terrein zul len betrokken. De totale kosten van het project bedragen dan ongeveer zes ton. Wachtmeester De Jong van de Leiderdorpse politie gaat de „wijkagent" van de woonwa genbewoners worden. In andere gemeenten wordt ook vaak een man aangewezen die zich in de problemen van de bewoners verdiept zodat een soort band ontstaat. Dit heeft goede resul taten volgens adjudant Slofstra die dit voorstel aan de bewoners voorlegde.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5