Bollenstreek gaat eigen televisiemast aanbesteden Protesten tegen winkelvestiginj op industriegebied Voorschotel Rijk blokeert m stadsvernieuwingspo Sassenheim neemt hernieuWE/ bankgebouw in gebruik Jamboree on the ail Noordwijk praat met Voorhout over woningbouw 2102 Handtekenin gen voor fietspad KORtWEG WASSENAAR IN STICHTING JEUGDTANDVERZORGING REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 PAGlifAC KUST- EN BOLLENSTREEK Langza merhand beginnen de plannen om in de kust- en bollenstreek tot een kabeltelevisie net te,komen, wat meer gestalte te krijgen. Volgens de heer Floors, gemeentesecretaris van Noordwijkerhoud, die het secretariaat verzorgt van de werkgroep die zich met kabeltelevisie bezighoudt, kan half oktober een offerte tegemoet worden gezien van een drietal bedrijven. Deze bedrijven heb ben bekeken tegen welke kosten ze een kabeltelevisie-net en vooral ook een bijbe horende televisiemast kunnen verwezenlij ken. Het betreft hier bedrijven die primair in dit soort werk gespecialiseerd zijn. De bedrijven die de offerte zullen gaan uitbren gen hebben rekening te houden met een pakket van eisen zoals die door de werkgroep is samenge steld. Deze werkgroep is geformeerd via het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek (SOB) en bevat vertegenwoordigers van Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en Noordwij- kerhout. De voorzitter is burgemeester Kret van Sassenheim. Deze werkgroep is het erover eens geworden dat alle kabels van de mast naar de verschillende huizen in de regio voor gemeenschappelijke regeling zullen komen. Het is dus niet zo dat een gemeente die dicht bij de televisiemast ligt minder zal hoeven te betalen, dan een gemeente die verder van de mast af ligt: de kosten worden per gemeente omgeslagen. Volgens een onder zoek van de KEMA zijn twee plaatsen het meest aantrekkelijk voor een dergelijke mast: langs de Leidse Vaart bij Noordwijkerhout, of ten zuiden van Sassenheim. Waar de mast uiteindelijk ge plaatst zal worden hangt onder meer af van de PTT. Het program van eisen zoals dat door de werkgroep is opgesteld houdt in dat de mast zodanig moet worden geconstrueerd dat de ont vangst van Nederland één en twee, de drie Duitse televisiezenders, en de Vlaamse en Frans/Belgi sche zenders mogelijk is. Daarnaast wordt de mast gebruikt om via het kabelnet twaalf FM radiozenders te distribueren. Het voordeel van dit laatste zou zijn dat de ontvangst van deze radiozenders via de kabel aanmerkelijk beter zou worden, dus zonder de gebruikelijke storingen. Met name 's avonds zou dit veel uitmaken. Oegstgeest Volgens Floors is het niet mogelijk de gemeenten in de kust- en bollenstreek aan te sluiten op de mast in Oegstgeest. Zou aansluiting op deze mast, waarvan overigens Katwijk wel gebruik maakt, plaatsvinden, dan kan een deel van Noordwijk, Noordwijkerhout, Hillegom en Lisse geen goede ontvangst krijgen. „Aanvankelijk stond wel in het voorontwerp streekplan Zuid-Holland west dat alle gemeenten in de kust- en bollenstreek op de mast in Oegstgeest moesten worden aangesloten. Behalve Hillegom en Lisse die van de mast in de Haarlem mermeer afhankelijk zouden worden. Later bleek dat dit geen goede ontvangst zou kunnen garan deren en het streekplan werd zo gewijzigd dat in een eigen mast voor de bollenstreek werd voorzien. De provincie onderschrijft dus ons standpunt dat een eigen mast in deze regio wenselijk is", aldus Floors. Of er maatregelen genomen zullen worden, als een verbod om antennes op de daken te plaatsen wanneer de kabeltelevisie er eenmaal is, kan Floors nog niet zeggen. Wel stelde hij dat het hem twijfelachtig leek dat een dergelijk verbod in de toekomst gehandhaafd kan blijven, op grond van uitspraken van de AROB rechter. Over kosten en een mogelijk „filtersysteem" hetgeen inhoudt dat mensen die niet zoveel willen betalen voor hun t.v.-ontvangst alleen maar de Neder landse zenders kunnen ontvangen en dat de buitenlandse zenders worden „weggefilterd", kon hij evenmin nu al iets zeggen. „Het zijn allemaal zaken die in een later stadium pas aan de orde komen en die we dan in werkgroepverband moeten bespreken", zei Floors. Wel deelde hij mee dat het eerst de gebieden die het makkelijkst op het kabeltelevisienet zijn (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Staatssecretaris Koning (fi nanciën) dreigt een streep te halen door de provinciale stadsvernieuwingspot. Volgens hem begeeft de provincie zich met deze pot op het ter rein waar het rijk zelf de no dige initiatieven ontplooit en kan Zuid-Holland de vier miljoen die voor het eerste jaar in deze pot was gestort wel beter besteden. Blijft de bewindsman bij zijn bezwa ren dan dreigen stukjes stadsvernieuwing in de parti culiere sector in de provincie in gevaar te komen. Op grond van deze stadsvernieu wingspot hadden onder meer de gemeenten Gouda, Leiden, Benthuizen en Delft aan vragen bij de provincie diend. Gedeputeerde Staten Zuid-Holland zijn het me de staatssecretaris eem het rijk zelf al voldoend tiatieven ontplooit in h( der van de stadsverniei „Anders waren wij als vincie niet tot de insl van dit fonds overge§ stelde Gedeput drs. Borgman gisteren, gens hem voorziet het p ciale fonds juist in een behoefte, hetgeen oo blijkt uit de binnengek aanvragen. Gedeputeerd< ten zullen dan ook pogi bewindsman tot andere dachten te brengen. SASSENHEIM Met veel feestvertoon is gisteren het nieuwde bankgebouw van de Rabobank in Sassenheii gebruik genomen. De heropening viel samen met het 75- k bestaansfeest van de bank. De plaatselijke bevolking kv^ groten getale opdagen. Ir. S. van Veen hield 's middags een feestrede, waarin I geschiedenis van de bank schetste. Hij vertelde, dat voorj laatste twintig jaar een onstuimige groei hebben gekend] j 150 rekeningen in de eerste jaren, via 1500 in 1950 naarr^ 10.000 nu, hetgeen betekent dat tachtig procent van de Sap*1 heimse bevolking bij deze bank een rekening heeft lopenaan daadwerkelijke opening werd verricht door loco-burgemmar P. Westerbeek.Ter gelegenheid van de opening bood banken zitter Van Veen de plaatselijke speeltuinverenigingen een|Qc que van 2000 gulden aan. Zowel de receptie als het 'openL i werden zeer druk bezocht. Ook in de Bollenstreek gaat het „antennewoud" verdwijnen aan te sluiten, zullen worden aangesloten. Dit „makkelijk aansluiten" hangt af van de woning dichtheid in een bepaald gebied. Het is eenvoudi ger om met een bepaalde kabel een heel flatge bouw te bereiken dan één huisje midden in een weiland. Floors: „Het gaat net zo als destijds met de aansluiting op gas, electriciteit en waterlei ding. Eerst worden de meest rendabele gebieden voorzien, dan pas gaan we kijken wat we aan de andere gebieden kunnen doen. Voor de mast in de bollenstreek zal gekozen worden voor een zogenmaamd mini-ster systeem. Een systeem dat er in het kort op neerkomt dat vanuit een bepaald contactpunt in een gemeente de kabels naar ieder huis apart lopen. Dit systeem heeft als voordeel dat als er eens iets misgaat met een kabel, hooguit één huisgezin hier last van heeft, en niet een heel huizenblok zonder televisie zit, zoals het geval zou zijn bij doorverbonden kabels. Waar al centraal antenne systeem bestaan, zal door de werkgroep contact worden gezocht met de beheerder. Onderzocht moet dan worden of dit systeem aan de moderne eisen voldoet en of de beheerder bereid is het centraal antennesys teem over te doen aan het kabel-televisienet. Door aansluiting op bestaande systemen zal hè't creeer- en van kabeltelevisie zo makkelijk mogelijk kunnen verlopen. Met alle voorbereidingen zal de werkgroep Kabel televisie eind dit jaar klaar zijn. Vervolgens komt het proces van de bestuurlijke besluitvorming op gang, dus het bespreken van de plannen m de gemeenteraden en de gemeentelijke commis sies. Is dat gebeurd dan kan met de bouw-van de mast begonnen worden. Rond 1981 mag verwacht worden dat de kust- en bollenstreek dan kabeltelevisie heeft. FRITS BEUTICK VOORSCHOTEN De gezamenlijke Kim's-hoevegroepc de Beatrix-, de Duivenvoorde- en de Marijkegroep, L samenwerking met een achttal zendamateurs van de Venl en de VRZA houden op zaterdag 20 en zondag 21 oktolk op de Kim's hoeve op de Lord Baden Powell weg 11 Voorschoten eenJamboree on the air". L Dit internationale evenement berust op samenwerking tussT zendamateurs en padvinders. De bedoeling is radio-contac{ te leggen met andere JOT A-stations waar ook ter were?' zodat padvinders van verschillende nationaliteiten met 1 kaar van gedachten kunnen wisselen. De Voorschotels padvinderij heeft al twee maal met dit evenement mee-k daan. Alle amateurs hebben een machtiging van het mi/iisj, rie en hun apparatuur is goedgekeurd door de PTT. Jfl zenden gaat continu door, zodat ook 's nachts voor etfe gezorgd moet worden. Iedere belangstellende is zaterd{ of zondagmiddag van harte welkom op de Kim 's hoeve. NOORDWIJK Bij het vaststellen van het streek plan heeft de provincie een motie aanvaard, waarin Ge deputeerde Staten werden uitgenodigd om - met het oog op de goede kwaliteit van de agrarische grond in het Vinkenveld - wederom met de gemeente Noordwijk in overleg te treden teneinde zich te beraden over de mo gelijkheid de woningbouw elders te situeren. Bij het overleg van Noordwijk met de provincie is onder meer de vraag aan de orde geko men een deel van het Noord- wijkse woningcontingent over te hevelen naar Voor hout. Het betreft slechts een bescheiden deel van dit con tingent. Men denkt aan 200 250 woningen over een periode van vijftien jaar. B en W hebben toegezegd deze suggestie te zullen onderzoe ken. In de komende maan den gaat men over een en ander praten met het ge meentebestuur van Voor hout. In de Noordwijkse raad ligt deze kwestie zeer gevoelig. Meer dan eens vielen daar vernietigende uitspraken te beluisteren over de wens van de provincie. Het Noordwijk se college stelt in de nota vast, dat de ontwikkeling van het plan Vinkenveld in het afgelopen jaar in ernstige mate is gestagneerd. Als oor zaak wordt gewezen op de diepgaande studie naar alter natieven voor dit plan, dan wel naar de mogelijkheid van variante>aplossingen. Verder is een nieuwe berekening ge maakt van de woningbehoef te voor de komende vijftien jaar op basis van de leeftijd sopbouw van de bevolking per 1 'januari jl. Nog dit jaar nullen de uitkomsten van de ze en andere studies aan de raad worden voorgelegd. Daarna kan de planontwik keling weer met voortva rendheid worden aangepakt, delen B en W mede. Daaruit kan worden afgeleid dat het college reeds bij voorbaat onverkort vasthoudt aan het plan Vinkenveld, ondanks de bezwaren, die tegen dit plan zijn gerezen, in het bijzonder van de kant van de agrariërs. Somber is het 'perspectief voor de woningbouw in de komende jaren. Het staat vast, aldus het college, dat na de voltooiing van het Mid dengebied-Noord gedurende minstens twee jaar in het geheel geen woningen gereed zullen komen. In deze ver wachting klinkt een verwijt door aan de gemeenteraad, die destijds eerst alternatie ven onderzocht wilde zien voor de bouw in het Vinken veld. In het Middengebied-Noord zijn alle voor woningbouw bestemde gronden inmiddels eigendom van de gemeente. Men streeft ernaar in het najaar van 1979 met de bouw te beginnen. Andere projec ten in dit gebied, zoals de nieuwbouw van de biblio theek, de uitbreiding van de openbare school, de vervan ging van de openbare kleu terschool „Hummelhof" en de bouw van een sport-speel- zaal dreigen echter vertra ging te ondervinden als ge volg van ernstige moeilijkhe den bij het verwerven van de grond. In de nota betrekken B en W ook het initiatief van de winkeliersvereniging „Noordwijk Actief" om te komen tot een parkeerkelder onder het gehele gebied van ,,'t Stille Zuie" In zo'n kelder zouden circa 240 auto's ge stald kunnen worden. Een dergelijke vergroting van de parkeercapaciteit in het cen trum van Noordwijk aan Zee zal door ons zeer worden toegejuicht, deelt het college mede, maar men wil toch eerst eens afwachten of een dergelijk plan technisch en financieel een haalbare kaart is. Nieuws is ook dat de bussen- garage van Beuk aan de Bin- - nenweg gaat verdwijnen. Men vindt het een hinderlijk en niet-passend bedrijf in die omgeving. Het provinciaal bestuur is er ten langen leste in principe mee akkoord ge gaan dat dit bedrijf, alsmedp de Fiat-garage aan de Golf- weg, worden verplaatst naar een terrein aan de Van Berc- kelweg nabij de jachthaven. Het terrein aan de Binnen weg wordt ingericht voor parkeren. Van belang is ook wat er met het parkeerter rein aan de Jan Kroonsweg gaat gebeuren. Energiebespa ring in Leidschendam LEIDSCHENDAM Het ge meentebestuur van Leidschen dam wil op korte termijn plan nen indienen voor energiebe sparing bij openbare verlich tingen. Bij de aanleg van open bare verlichting in de nieuwe woonwijk Duivenvoorde zijn al energiebesparende lichtbron nen toegepast. In de algemene toelichting van de begroting van Leidschendam zegt het college verder dat een dalende tendens valt op te mer ken bij het gasverbruik. Aan het beleid van isolatie van wonin gen zal meer aandacht worden gegeven Verder heeft de ge meenteraad een crediet ver leend voor het vervangen van gasgeisers uit de jaren 1956/1962. Het college stelt de raad voor om de huurprijs van 3 gulden 90 op 4 gulden 10 te brengen. ZOETERWOUDE Gister morgen heeft een delegatie van het vrouwengilde een pakket van 2102 handtekeningen aan Burgemeester en Wethouders aangeboden. Hiermee hoopt het gilde „een steuntje in de rug van de gemeente te geven" voor de aanleg van een fietspad én eventueel een voetpad langs de Nieuweweg. De Nieuweweg geldt als bijzon der gevaarlijk voor fietsers door de hoge snelheid waarmee au to's over deze smalle weg rijden. Burgemeester Detmers bena drukte dat de houding van de provincie erg belangrijk zal zijn, vooral vanwege de financiële kant van de zaak. Een dergelijk fietspad, de lengte zal bijna twee kilometer worden, zal te gen de miljoen gulden gaan kosten. VOORSCHOTEN-Bij het ge meentebestuur van Voorscho ten is een verzoek ingediend voor het oprichten van een bedrijfsruimte annex sho wroom (verkoopgelegenheid) op een perceel grond gelegen aan de Rouwkooplaan. Het bouwplan is niet in overeen stemming met het geldende be stemmingsplan „uitbreidings plan in onderdelen Centrum 1949 gedeelte Veurseweg", maar past wel in het nieuwe plan dat voor deze buurt wordt opgesteld. Aldus een officiële gemeentelijke aankondiging met een zeer verstrekkende achtergond. De indiener van het verzoek is de heer J. C. van der Kooy uit Voorschoten, die thans op de plaats, waar vorig jaar vele kleine fabriekjes door brand verwoest werden, een grote in dustriehal aan het bouwen is. De voorgenomen industriële vestiging is door omstandighe den vervallen en thans wil Meu belfabriek Oisterwijk die hal gaan huren en gebruiken deels als werkplaats en deels als ver koopruimte. In afwachting^ van de beslissing van b en w is de bouw stil gelegd. Hoewel het verlenen van bouw vergunningen door de gemeen teraad gedelegeerd is aan het college van burgemeester en wethouders wint het college van b en w thans advies in bij de commissies van advies en bij stand. De meningen over deze bouwvergunning lopen dwars door alle politieke partijen in en hoewel G.S. uiteindelijk de beslissing moeten goedkeuren, wil het gemeentebestuur van Voorschoten een eigen mening bepalen. De heer H. Ch. I. Hulshoff, di- rekteur van „Hulshoff Wonen" heeft aan de kop van het indus triegebied Rouwkoofclaan het hoofdkantoor gevestigd met 60 arbeidsplaatsen. Hij ziet de aan vraag voor een vergunning tot het openen van een showroom ernstig in: „De aanvraag wil dat rondom de Rouwkoplaan een detailhandelsbestemming komt in plaats van een industriële bestemming". De heer Hulshoff meent dat men principieel vesti gingen van de detailhandel bui ten stads- en dorpskernen moe ten afwijzen. Allereerst bete kent dat een oneerlijke concur rentie. De grondprijs in een industriegebied is veelal goed koper dan in de kernen van gemeenten, daarnaast verstoort een detailvestiging buitej kernen het verkeerspatrol tenslotte wordt ook noij detailhandelgebeuren ter verstoord. Daarom is stemmingsverandering ongewenst. Het beleid vL overheid moet gericht zij[- een bescherming van de v centra en kernen van g ten. Zodra toegestaan wort detailverkoop mogelijk wo[ industriegebieden is dat styt met de landelijke richtlijn^ heer Hulshoff meent dat ie belang van alle detailha». ren de Rouwkooplaan indi|r gebied moet blijven. Pauselijk Tijdens de gisteravond gehouden kerkeveiling is de Katwijker P. van der Valk pauselijk onderscheiden. Voor zijn 35-jarig bestuurslidmaat schap van de veiling ontving hij Pro Ecclesia et Pontefici. De veiling Wassenaars Time Outdoet beroep op raadsleden WASSENAAR De Stichting Jongeren contact „Time Out", die al verscheidende jaren, een veel te klein, onderdak vindt in de kelder van de Salvatorschool, heeft zich met een brief tot de leden van de gemeenteraad gewend over de noodzakelij ke aanstelling van een gesubsidieerde be roepskracht. Het bestuur van „Time Out" deelt in een brief de raadsleden meedat uitsluitend met vrijwilligers wordt gewerkt en dat de leden van de staf zeer zwaar belast worden. Gemiddeld is een staflid 40 tot 50 uur per week bezig. In veel gevallen moet de studie van de stafleden onder het werk voor de jongeren lijden. Het bestuur zal binnenkort een rapport opstellen waaruit blijkt dat de stichting een beroepskracht niet zelf geheel of gedeelte lijk kan betalen. Daarom vraagt het bestuur de gemeente deze kracht voor 100 procent te subsidiëren. „Time Out" hoopt dat de beslissing door de gemeenteraad nog voor het einde van dit jaar te verwachten valt. Het bestuur van Time Out" heeft de leden van de raad, die niet onwelwillend tegenover het voorstel van het bestuur staan, uitgenodigd voor een informatieve bijeenkomst op woensdag avond 8 november. LISSE Het eerste koffiecon cert in het nieuwe seizoen wordt zondag 22 oktober gegeven in sociëteit Artemis aan de Lissese Heereweg. Musicoloog Amir Pool geeft een introductie op de cursus „Wegwijs in de muziek" die het winterseizoen gevolgd kan worden. De koffie wordt vanaf 12.00 uur geserveerd. De toegangsprijs bedraagt 2 gulden voor volwassenen. Kinderen be talen 1 gulden. LISSE De politieke partij D'66 houdt donderdag 26 okto ber een openbare ledenvergade ring. Aan de orde komen onder meer de onderwerpen: gemeen schappelijk gemeenteprcL. het contact tussen de afdeL en de samenwerking rrt statenfractie. De vergat begint om half negen tenL van de heer P. Alkemade, Halsstraat 15, Lisse. OEGSTGEEST De StiL Jeugd en Jongerenwerk L op donderdag 19 oktobeL knutselinstuif voor jo% van 6 tot en met 12 jaar.L ook kinderen die ouder zL, zin hebben om te komeije van harte welkom. De 1 linstuif wordt van 14.30 tof uur gehouden in het Gem centrum aan de LijtweJ WASSENAAR De Wassenaarse gemeenteraad heeft bei toe te treden tot de stichting ter bevordering van de tandverzorging in Katwijk en omgeving. Men had al i stappen in de richting ondernomen door de aanschaf val 'dental-car' met 150.000 gulden te subsidiëren. De 'denta bezoekt thans scholen in Katwijk, Oegstgeest, War] Rijnsburg en Sassenheim Jubileumconcert Sint Jans Fanfarq ZOETERWOUDE De Sint Jans Fanfare zal vrijdag 20 oktober een jubileumconcert geven. Na afloop van dit con cert zal er gelegenheid zijn het bestuur te feliciteren met het 75-jarig bestaan van de Fanfa- In het licht van dit jubileum worden er deze dagen ook stic kers verkocht met het wapen van Zoeterwoude. Binnenkort zal ook een lompenaktie georga niseerd worden o spekken. Het programmi vrijdag bevat niet alle# mars maar ook licht I werk zoals New Baroueï van Ted Huggens en zelfs! try and Western (H. L. W§| Ook een bewerking val ber-Hautvast van Jesusl Superstar zal o.a. ten f worden gebracht. De uitvoering zal gegeve| den in „Ons Huis" Kosterspad, aanvang 20.ff

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4