Intellectueel met het figuur van een Poolse arbeider Wereld reageert positief op 9verrassende9keuze LffENLAND k US JOHANNES PA UL US H: Film en foto enthousiasten kiezen voor de speciaalzaak, kiezen voor Combifot Nieuwe paus vertegenwoordigt de ruggegraat van katholiek Polen [itspraken van paus ihannes Paulus II EINDELUK WEER EEN BUITENLANDER LEIDSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1978 PAGINA 9 (Van onze correspondent) Ue De nieuwe paus, die de [geschiedenis zal ingaan als Jo- Paulus II, werd geboren in fpoolse Wadowice, op 18 mei Op 1 november 1946 werd hij iter gewijd, en op 28 september tot bisschop. Op 26 juni 1967 hij door paus Paulus VI tot ioaal benoemd. ieuwe paus studeerde Poolse taalkunde e universiteit van Krakau. Tegelijkertijd it hij de toneelschooLEen uitvloeisel '"'Jan was, dat hij lid werd van het clandes- ÉManti-nazistische theaterin 1942 midden oorlog, werd hij ingeschreven als stu- van het groot-seminarie. Toen dit door •^zetters werd gesloten, zette hij zijn stu- in het geheim voort. De vader van Karo ila was onderofficier; zijn zoon moest ^de Duitsers dwangarbeider worden. Hij toen in een chemische fabriek in Kra- de schaarse vrije tijd die hem over studeerde hij verder voor het priester Ée In ens •inBelgie jjn priesterwijding in 1946 verhuisde de geestelijke naar Rome, waar hij zijn ging voortzetten aan het pauselijk athe- Angelicum. In 1948 behaalde hij daar loctorstitel in de filosofie. Het onderwerp zijn proefschrift was: Het geloofspro- n in de geschriften van de H. Johannes iet Kruis". Kort na zijn promotie werkte Is pastor onder de in België verblijvende Zijn terugkeer naar zijn vaderland viel olreir met de communistische machtsoverna- aar. Onder zware beperkingen werkte hij stral'1 ils kapelaan in het aartsbisdom Krakau. 'ste bisschop Karol Wojtyla in 1958 - hij was toen 38 tot bisschop werd gewijd, was hij het te lid van het Poolse episcopaat. Als bis- werkte hij tijdens het Tweede Vati- Concilie vooral mee aan de totstandko- van de constitutie over Kerk en Wereld, reeg in die jaren de naam gematigd pro^ ief te zijn, maar hij werd ook wel om- ven als nogal doctrinair en theologisch rvatief. „Hij benadert de problemen van laf. Dat wil zeggen, hij begint vanuit het ipe om vandaaruit naar de werkelijkheid werken", aldus een van zijn vrienden. ien bestuurder fe nieuwe paus kan niet gezegd worden fcjgeen bestuurservaring heeft. Jarenlang hij het aartsbisdom Krakau geleid, dat miljoen gelovigen en 1500 priesters telt. lien was hij vice-voorzitter van de Pool- "loppenconferentie en sinds 1974 lid De latere Johannes Paulus de Tweede verkiezing tot opvolger van paus Paulus van de permanente raad van de bisschop pensynode bij de H. Stoel. De nieuwe paus heeft een gezonde constitutie. Hij is van gemiddelde lengte en stevig ge bouwd. Men zegt van hem dat hij het figuur heeft van een Poolse arbeider, maar het ge zicht van een intellectueel. Het feit dat de bis schoppensynode in Rome hem tot lid van de permanente raad koos, zou men kunnen uit leggen als een aanduiding dat de nieuwe paus de synode zal opwaarderen tot meer dan een simpel adviesorgaan voor de paus. Juist zoals zijn voorganger heeft aangeduid, zou de syno- Steve Hackett, de ex-gitarist 1 van de Engelse formatie Ge- j nesis komt naar Nederland, j Hoewel hij onlangs nog ver- klaarde geen concerten meer te zullen geven, staat hij op j 19 oktober op het toneel van i het Haagse Congresgebouw j Hackett heeft tot nu toe twee I solo-elpees gemaakt („Voyage begroet zijn onmiddellijke voorganger Johannes Paulus de Eerste, kort na diens of the Acolyte" en „Please don't touch"). Zijn muziek is een mengeling van diverse stijlen. Marinekoor viert zi jn dertigjarig bestaan DEN HAAG - De Personeelsvereniging Marine organiseert op donderdag 19 oktober in het Circustheater te Scheveningen zijn jaarlijkse concert, te geven door het zijn dertigjarig jubi leum vierende Marinekoor, het Haags Gemengd Shellkoor en de Marinierskapel der Koninklijke Marine. Solistische mede werking wordt verleend door sopraan Henny May en bas- bariton Marco Bakker. Koren en kapel staan onder leiding van John Verheyen en kapitein-directeur J.J.Koops. Voor de pauze zal de kapel werken uitvoeren van Williams, Ruiz en Ibert. Solisten, koren en orkest vertolken gezamenlijk werken van Oscar Strauss en Gershwin (selectie uit Porgy and Na de pauze treden alle medewerkenden op in een geheel nieuw samengestelde muzikale show, waarin de veelkzijdigheid van de uitvoerenden ten volle tot zijn recht komt. de dan een werkelijk mee-beslissende instantie kunnen worden. De Poolse bisschoppen beschrijven de paus als een hartelijk en bijzonder intelligent mens. De gelovigen van Polen zien in hem een van geen wijken wetende verdediger van het ka tholieke geloof en van de katholieke beginse len. Zij die hem in zijn werk hebben leren kennen, beschrijven hem als een man die de problemen koel analyseert en die na rijpe overwegingen zijn beslissing neemt om dan nooit meer toe te geven of af te wijken van het doel dat hij zich gesteld heeft. De Italianen die gezegd hebben dat de paus zich moest kunnen verstaan met de gelovigen van zijn bisdom, Rome, kunnen gerust zijn. De nieuwe paus spreekt door zijn studies in de Eeuwige Stad niet alleen Italiaans, maar ook (natuurlijk) Pools, Frans, Duits, Engels en Latijn. Hij heeft de hele wereld afgereisd; in de Verenigde Staten en Australië gaf hij lezin gen over problemen van ethiek en kerkmo- raal. Als amateur-skiër reisde hij - om bij te komen van de vergaderingen in het Vaticaan vaak naar Terminillo, een wintersportplaats ten oosten van Rome. Het Haagse concert is het laatste van zijn korte Europe se tournee, die op 4 oktober begon in het Noorse Oslo. Zijn band bestaat uit John Schiraer (drums), Pete Hicks (lead-zanger), John Hackett (fluit en gitaar), Dick Cad- bury (basgitaar) en Nick Mag nus (toetsen). Keuze, kwaliteit van wereld merken, vakkundige persoonlijke* bediening, unieke service, 2 jaar garantie. 2 jaar verzekering, gemeenschappelijke inkoop dus lage prijzen uw specialist heet Combifoto Vraag de folder met ruim 200 adressen in Nederland aan bij Combifoto. Postbus 142. Nijkerk. (Van een onzer verslaggevers) 1CHAU Tot de dag van gisteren Karol kardinaal Wojtyla in de luw gestaan van de Poolse primaat, inaal Wyszynski. Niettemin verte- roordigt de nieuwe paus de levende van de rooms-katholieke kerk in n, die sinds 35 jaar rechtovereind t tegenover het communisme. Tach- lot negentig procent van de 35 mil- Polen is overtuigdkatholiek. ijn vaderland staat de nieuwe paus 1 als een gematigd man, die bij de nunistische machthebbers tal van i voor begrip gepleit heeft. Bij de inwijding van een kerk in Nowa Huta, in 1977, een gebouw dat zonder toestem ming van de partij was neergezet, vroeg de kardinaal openlijk: „Is een verzet van 25 jaar nu eigenlijk nodig geweest? Kon en kan het bouwen van kerken die voor de katholieke bevolking van Polen zo noodzakelijk zijn, niet anders gaan?" Want Nowa Huta zou na de Tweede We reldoorlog de eerste volledig socialisti sche flees: communistische) stad van Po len worden. „Het zou een stad worden zonder God, een stad zonder kerken", zei de kardinaal bij de inwijding van het godshuis. Want zonder vergunning voor de bouw van een kerk gingen de duizen den katholieken in de stad over tot het houden van eucharistievieringen in de openlucht. En pas nadat de betrekkingen tussen kerk en staat het was 1956 wat waren verbeterd, gaven de autoritei ten een vergunning af. Maar voordat de eerste steen was gelegd, werd die ver gunning weer ingetrokken. Toen de communisten in 1960 probeerden een ter plaatste opgericht houten kruis te verwijderen, braken er gevechten uit tussen politie en burgers. Het kruis staat er desondanks nog steeds, maar op de plaats waar de kerk had moeten verrij zen, staat nu een schoolgebouw. De nieuwe bouwvergunniung kwam af in 1967, en in datzelfde jaar werd bisschop Wojtyla door paus Paulus VI tot kardi naal benoemd. Hij was toen de enige va nachter het ijzeren gordijn die de eer van het purper waardig werd. De laatste jaren zijn de betrekkingen tussen kerk en staat in Polen sterk ver beterd. Zelfs de communistische autori teiten erkennen nu dat de r.-k. kerk door de eeuwen heen bij de talrijke bezettin gen door buitenlandse mogendheden de ruggegraat van de Poolse natie heeft ge vormd. Ruim een jaar terug had de Poolse par tijleider Gierek in het Vaticaan een ont moeting met paus Paulus, waarbij ook de Poolse primaat Wyszynski aanwezig was. Op een persconferentie nadien zei Gierek dat de communistische partij van Polen de kerk voldoende ruimte zou la ten om het morele karakter van het Poolse volk te versterken. En ook de kerk toonde zich tot verzoening bereid. Maar zij bleef aandringen op grotere vrijheid en toegang tot de door de staat beheerste media, als pers, radio en tele visie. Kardinaal Wyszynski en kardinaal Wojtyla ondertekenden kortgeleden nog, samen met het Poolse episcopaat, een herderlijke brief, waarin de censuur door de overheid werd gekenschetst als „een wapen van totalitaire regimes". Enkele dagen daarna reisden beide kar dinalen naar de Duitse Bondsrepubliek, een reis waaraan de Poolse media als nooit tevoren aandacht schonken. Het bezoek van beide kerkvorsten leek zo meer weg te hebben van een diplomatie ke missie, om daarmee de betrekkingen met Bonn te verbeteren. Ondanks het feit dat radio, teevee en kranten in Polen de neiging hebben ker kelijke activiteiten te negeren, bleek de verkiezing van een Poolse kardinaal tot paus toch voor de radio aanleiding te zijn voor een uitzending van dertig mi nuten.... (Van een onzer verslaggevers) IE Paus Johannes Paulus II heeft meer aan de weg rd dan zijn voorganger. Het was dan ook niet zo om zijn geschriften, preken en vraaggesprekken een lal citaten op te diepen, die ertoe kunnen bijdragen een scherper omlijnd beeld van deze nieuwe paus te krijgen. r het pausschap: Ie Kerk is een gebouw dat een fundering nodig heeft. En tones Paulus de Eerste werd tot het pausschapo geroepen, it hij het fundament kon zijn van dit gebouw dat de Kerk et koninkrijk Gods op aarde..." 'de encycliek Humanae Vitae van Paulus VI: te bevat niet alleen duidelijke en expliciete normen met ekking tot het huwelijk, verantwoord ouderschap en de le methode van geboortenbeperking, maar door deze nor- I wijst zij tevens'op waarden..." fr de „identiteitscrisis" van de priesters: Idendom ligt niet binnen ieders bereik, maar betekent het ven ernaar een nederlaag?..." het atheïsme: in kan niet begrijpen hoe het mogelijk is mensen op te !en: Geloven Is Verboden..." sr de Kerk in de wereld van nu: i grote armoede van de mensen - in het bijzonder in de ue Wereld honger, economische uitbuiting, kolonialisme... ut alles is verzet tegen Christus, gepleegd door de machti- ongeacht de regimes of de culturele tradities..." over de geloofsvervolging, met een indirecte verwijzing jr de communistische regimes: "O leven in een tijd waarin de hele wereld strijdt voor een ineid van geweten, maar ook in een wereld waarin de strijd en het geloof dat opium voor het volk wordt genoemd Na 455 jaar is de Pool Karol Wojtyla de eerste buitenlander die de Stoel van Petrus bezet. Sinds de dood van Adrianus VI in 1523, hebben uitslui tend Italianen het pauselijk ambt bekleed. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Na 455 jaar is er dan eindelijk weer een „buitenlander" op de pauselijke zetel gekomen. De laat ste niet-Italiaan was zoals bekend, de Nederlander Adriaan Boeyens, die als Adrianus VI een kortstondig pontificaat vervulde, van 1522 tot 1523. In de kerkgeschiedenis hebben ruim tweehonderd Italia nen het pauselijk ambt vervuld; ongeveer de helft van hen was Romein. Dat het aantal niet juist is aan te ge ven, komt doordat de pauslijst zeker die van de eerste eeuwen van het Christendom niet nauwkeurig is te re- contrueren. Vaststaat in ieder geval dat in de loop der eeuwen zeven tien Fransen de oppermacht in de kerk van Rome be kleed hebben. Vier pausen waren afkomstig uit Duits land, tien uit de oude Griekse wereld, acht uit het Midden-Oosten en drie uit Noord-Afrika, dat in de oud heid ook onder de Romeinse invloedssfeer stond. Daarnaast is de r.-k. kerk ook geleid door drie Spanjaar den, twee Dalmatiërs, twee Portugezen, een Roemeen, een Engelsman, en de Nederlander Adrianus. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Een bijzonder teken voor Polen." Aldus reageerde de Poolse regeringswoordvoerder Janiurek op de verkiezing van kardinaal Wojtyla tot paus. „Het conclaaf koos een Pool, een man wiens levensbeschrijving alles be vat Hij is door de hel van de oorlog ge gaan. Daarom reageren wij met bijzon dere aandacht op zijn verkiezing", zo zei Janiurek in een van de zeer schaarse re acties uit de Oostbloklanden. De rest van de wereld heeft veelvuldig en posi tief op de keuze van de nieuwe paus ge reageerd. In Polen zelf is door vele rooms-katholie- ken aanvankelijk met ongeloof en verba zing, maar tenslotte met vreugde gerea geerd, hetgeen ook het geval was bij de ongeveer vijfduizend Polen in Nederland. Een van hun aalmoezeniers, pater T. Frankow, typeerde de nieuwe paus als iemand, die zeer dicht bij de mensen staat, een intellectueel en zeer bereisd, al heeft hij Nederland nooit bezocht. Mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam, noemde de verkiezing onder meer een keuze voor de belijdende kerk, een keuze voor wat geloven in feite is: tegen de verdrukking in. Carel ter Maat, oud-secretaris van Pax Christi zei, dat de nieuwe paus zich te genover hem zeer geinteresseerd toonde in de kerk van Nederland en onder de kritische, vooruitstrevende Polen wordt de nieuwe paus gewaardeerd als een man van deze tijd met een open koers. Dr. A. v.d. Heuvel, secretaris van de her vormde kerk noemde het voor de oecu menische beweging van belang, dat de nieuwe paus geen curie-kardinaal is en dat daarmee de internationalisering van het bestuur van de r.-k. kerk wellicht door deze keuze wordt voortgezet Prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken, die vorige keer nogal kritisch reageerde, zei nu blij te zijn met deze betrekkelijk jonge niet-Italiaan uit de „tweede wereld". Dat laatste noemde hij de grootste verrassing. „Hij komt dus met hele nieuwe ervaringen het Vaticaan binnen." Mgr. Th. Zwartkruis, bischop van Haar lem, meende, dat de nieuwe paus een be langrijke schakel zal kunnen zijn in de gesprekken tussen Rome en de Oostblok landen. Hij heeft bovendien leren leven onder de moeilijke omstandigheden van een communistisch regiem. Ook een woordvoerder van de Werel draad van Kerken toonde zich ingeno men met de keuze. De nieuwe paus zal bij de vervulling van zijn ambt „de rijke traditie en spiritualiteit van het Poolse volk" tot hun recht laten komen. President Carter zei met vreugde kennis te hebben genomen van de verkiezing. „Evenals zijn voorganger heeft paus Jo hannes Paulus II de ervaringen van de werkende mens gedeeld en verstaat hij de dagelijkse vreugden en tegenslagen in het leven van de mens." Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft nogal snel gereageerd op de keuze van de nieuwe paus. Het liet weten, dat de nieuwe paus een Pool is en de eerste niet-Italiaanse opperherder van de r.-k. kerk na ruim vier eeuwen. Nader com mentaar ontbrak. Het Joegoslavische persbureau Tanjug noemde de verkiezing een volkomen verrassing, die ongetwij feld ook belangrijke gevolgen voor de politiek van het Vaticaan zal hebben. De nadruk wordt erop gelegd, dat de nieu we paus als arbeider heeft gewerkt In Wenen zagen kenners van het commu nisme in de Oosteuropese landen de ver kiezing van kardinaal Wojtyla als een spectaculaire stimulans voor godsdienst vrijheid in communistisch Oost-Europa. Metropoliet Damaskinos, woordvoerder van het orthodoxe patriarchaat van Con- stantinopel, zei, dat Johannes Paulus II „nieuw bloed" zal brengen in de r.-k. kerk en dat de keus „een geheel nieuw program" inhoudt. De Franse aartsbisschop Roger Etchega- ray, voorzitter van de Europese bisschop penconferentie vond de verkiezing „een van de grootste gebeurtenissen in de kerk" en volgens Roger Schutz, prior van de oecumenische kloostergemeen schap in het Franse Taizé, is de nieuwe paus bijzonder oecumenisch en voor al les een pastoraal iemand, vol aandacht voor de mens van vandaag. „Hij zal nieuw leven geven aan de universaliteit van de kerk" aldus Schutz, die de aart sbisschop van Krakau tweemaal in Taizé heeft ontvangen en die ook bij hem in Polen werd uitgenodigd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9