a: Zeventien militairen besmet met tbc Meeste shampoo's remmen haargroei Uit Leef gegrepen: Zang, dans en spektakel bij PvdA blijft nog op coalities aangewezen 9< WDM BESCHULDIGT MGD VAN ONVERANTWOORDELIJK HANDELEN Geen kort geding Folkerts tegen uitlevering Méér ge Barry Manilow dvoor fietspaden Jongen wurgt vriendin Kort geding tegen benoeming Lanser tot commissaris BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1978 pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Vrijwel alle bekende shampoo's remmen de baargroeL Het regelmatig gebruik van shampoo's, die een hoog percentage van de stoffen cholesterol, lanoltne bevatten, kan telfs op den dtmr haaruitval veroorzaken, aldus één van de conclusies van huidartsen, plastiscb-chirurgen, huisartsen en farmaceuten uit diverse Europese landen tijdens het tweede symposium over haaruitval dat in Den Haag werd gehouden. Haaruitval is geen ziekte, maar een symptoom, aldus Dr. Curtze, medewerker van de Duitse commissie voor geneesmiddelen onderzoek. Er zijn talloze oorzaken aan te wijzen, zoals schildklierafwijkingen, suikerziekte, eiwit- en ijzergebrek of ontstekingen van de tandwortel. Hoewel in feite geen gezondheidsprobleem, veroorzaakt haaruitval wel een grote psychische belasting. De Finse hoogleraar K. Setfilfi heeft een stof ontwikkeld die de groei van de zogenaamde ingeslapen of sluimerende haarzakjes tot nieuwe activiteit prikkelt Over de resultaten van dit middel is uitvoerig gesproken, want voor het eerst is wetenschappelijk aangetoond dat een haargroeimiddel succesvol kan werken.Het nieuwe middel, per toeval ontdekt is op diverse „uitvallers" beproefd. Met goed resultaat De eventuele schadelijke bijwerkingen van het preparaat is ook onderzocht men kwam tot de conclusie dat het een betrouwbaar „schoonheidsmiddel" is. Het patent van dit middel, dat zeker niet als tovermiddel beschouwd moet worden, is aan een Duitse firma verkocht en komt waarschijnlijk ook op de Nederlandse markt Het middel stelt twee eisen aan de gebruiker: een grote mate van zelfdiscipline, de eerste resultaten zijn pas na ongeveer negen maanden zichtbaar, en een dikke portemonnee. Want het produkt is niet goedkoop. De algemene conclusie van het symposium luidde dat de beste resultaten zijn te verwachten bij vróuwen met haaruitval. Voor de kale ménnen is het dus afwachten geblazen tot de „professoren in het haar" ook voor hen een elixir gevonden hebben. ardgas in 3 jaar ct. duurder PELDOORN (ANP) - De ereniging van exploitanten to gasbedrijven in Neder- nd (VEGIN) en de Gasunie bben overeenstemming be- ikt over de stijging van de rdgastarieven voor klein- jrbruikers in de komende je jaar. De overeenstem- jog moet nog worden goed- keurd door de algemene le- overgadering van de EGIN. Voorwaarde is dat minister van Economische ken er zijn goedkeuring ia hecht gesproken is dat het tarief or het verbruik boven 600 ibieke meter per jaar met gang van 1 januari 1979, 30 en 1981 stijgt met res- jctievelijk 2 cent, 2 cent en cent. De minister wilde een jhoging van 7,5 cent gedu nde de eerstkomende drie ar. et tarief tot 600 kubieke me- blijft 27 cent en wordt op januari 1981 verhoogd tot cent. Door de voorgestelde rhogingen komt het verschil niejssen de eerste 600 kubieke eter en het meerverbruik lledig te vervallen. Verder afgesproken dat het vas- najJechttarief in 1979 niet wordt rhoogd. Inderwijsbonden n strijde igen Pais onze parlementaire re dactie) EN HAAG - De Neder- lodse Federatie van Onder- ijsvakorganisaties (NFO), raarbij 120.000 onderwijs- nchten zijn aangesloten, wkt ten strijde tegen de be- ninigingsplannen van minis- it Pa is. )p zes plaatsen in het land lillen deze en de komende laand demonstratieve bijeen- omsten worden gehouden m de bewindsman duidelijk maken dat het hun „ernst let is voor het eerst dat de IFO-bonden niet onder eigen aam maar onder die van de ideratie naar buiten treden, aarmee willen zij het belang enadrukken van de door un gesignaleerde situatie. Er moet een beter beleid ko len ter bestrijding van de erkloosheid en voor de ver- etering van de kwaliteit van ndeft onderwijs",aldus de bon en, die erover verbolgen zijn at de ministewr onlangs hun rbeidsplaatsenplan als te 'wees. ADVERTENTIE Leef. een nieuw tijdschrift ut het huis van Margriet, heeft len uw gezin heel wat te bieden. Zoals: Mondhygiëne vanaf leeerste tand. Over de verzor- van uw gebit. Nationale parken: noodzaak. lederland is mooi. Hoe houden het zo? Gaat het niet meer zo fijn in s hij uw vertrouwensman of neer een receptenschrijver? Verder: Goed licht in huis. an eten weten.puzzels en spel djes. plus een buitenkansje: ;ratis Buitenboekie. Om mee e nemen op uw wandelingen de natuur. 'n Nieuw blad voormensen die actief, bewust.ontspannen vn gezond willen leven. >gd? Ideeën die de relatie met partner ten goede komen. Jeugdtelevisie in Nederland. ld Kooyman plaatst kritische anttekeningen. De huisarts onder de loep. Overal verkrijgbaar, voor f 4,95. DEN HAAG/UTRECHT De Militaire Geneeskundige Dienst heeft niet onver antwoordelijk gehandeld door zeventien met tbc-besmette soldaten verder mee te laten doen aan de oefening Saxon-drive. Aldus de reactie van een woordvoerder van het ministerie van Defensie op door de WDM in haar blad Twintig ge uitte beschuldigingen. Vijftien van de solda ten bleken geen acute tbc-verschijnselen te vertonen en slechts twee van hen moesten een nader onderzoek onder gaan. Volgens de WDM hebben zeventien sol daten van de Johan-Willem-Friso-kazerne door onzorgvuldig optreden van hun meerderen lichte besmettingen van tbc opgelopen. Op 14 september werd bij een soldaat van de kazerne open tbc, een in Nederland weinig voorkomende ziekte, vastgesteld. Hij werd al acht maanden door artsen behandeld. Bij een mantoux-test onder de overige soldaten op 20 september tijdens de oefening Sa- xon-drive bleken zeventien ook besmet te zijn. Het duurde echter tot 25 september tot deze soldaten naar Nederland werden teruggebracht. Dit is volgens de WDM onverantwoordelijk, de slachtoffers lie pen,zeker gezien de barre omstandighe den waaronder zij moesten werken,grote medische risico's. Na de constatering van het tbc-geval heeft de Militaire Geneeskundige Dienst de burgerlijke instanties gewaarschuwd. Er werd hierop een oproep verspreid on der de bezoekers van een Utrechtse bar- dancing, waar het eerste tbc-slachtoffer regelmatig kwam. Over de uitslag van dit onderzoek is nog niets bekend. Gouden harp Gouden Harpen zijn gistermid dag in het Am sterdamse Carl- tonhotel uitgereikt aan Harrie Geelen (links; tekst schrijver, teke naar en tv-re- gisseur), Henry Mildenberg (medewerker Conamus, rechts) en aan Pierre Kartner (zanger-compo nist) die zich liet vervangen door het zan- MAASTRICHT/AM STERDAM - Het RAF- lid Knut Folkerts heeft afgezien van zijn aan vankelijke voornemen om zich middels een kort geding tegen de staat te verzetten tegen zijn uitlevering aan West-Duitsland. Fol kerts wil „solidair" zijn' met 'zijn uitgeleverde mede-RAF-leden Wac- kernagel en Schneider. Hij heeft via zijn advo caat laten weten niet van een proces te wil len profiteren om ver andering te brengen in de feitelijke situatie. Het proces had tot doel moeten hebben zijn uit levering althans op te schorten tot het tijdstip waarop de afdeling Rechtspraak van de Raad van State een uit spraak doet in het be roep dat Folkerts bij dit college heeft ingesteld tegen de beschikking om hem uit te leveren. Deze door staatssecreta ris Haars getroffen be schikking dateert van mei van dit jaar. Het beroep werd vanmorgen behandeld in het huis van bewaring in Maas tricht. Voor zover be kend zou het RAF-lid hierbij persoonlijk aan wezig zijn. Staatssecre taris Haars had hem hiervoor in ieder geval toestemming gegeven. Inmiddels heeft een van de advocaten van de Westduitser, mevrouw mr. J. Dubois-Brink- man, staatsecretaris Haars beschuldigd van „aperte leugens" om haar doel te kunnen be reiken. Volgens me vrouw Dubois is het niet waar dat Wacker- nagel en Schneider in dorst waren gegaan. Het verhaal van de dorststaking is kennelijk opgehangen om aan de uitlevering de schijn van een juiste beslissing te geven, aldus de advo caat MOLUKSE MOSLIMS NA RONDREIS: Molukse jongeren uit isolement RIJSWIJK - „Wij hebben het als hoopgevend ervaren dat de Molukse jongeren in Nederland kennelijk uit hun isolement komen. Zij ontvan gen als gevolg van de ver sterking van de samenwer king tussen Nederland en Indonesië steeds meer infor matie uit Indonesië". Dit zei de leider van een dele gatie van Molukse Moslims uit Indonesië, de heer A. So- leiman uit Jakarta, gisteren na een reis van drie weken door Nederland. Desgevraagd zei de heer So- leiman dat er op de Moluk- ken naar zijn indruk na de aanhouding van Joop Hatu- mena (die op Ambon propa ganda voor de RMS maakte) bepaald geen sprake was van een arrestatiegolf (zoals de berichten luidden). „Wellicht zijn er wel mensen opgeroe pen om informatie te geven, maar ze zijn snel weer naar huis gezonden", aldus de heer Soleiman. KAMERMEERDERHEID: De Amerikaanse zanger, com ponist, tekstschrijver, pianist en arrangeur Barry Manilow is in eigen land een feno meen. In Nederland was zijn bekendheid niet zo groot tot dat hij enkele maanden gele den in de hitlijsten verscheen met het nummer „Copacaba- na". Sinds die tijd is hij ook hier uitgegrbeid tot een ster. Vandaar dat zijn show in het Amsterdams Concertgebouw gisteravond, ondanks de hoge toegangsprijzen bijna volledig was uitverkocht Barry Manilow manifesteerde zich tijdens het gebeuren als een rasentertainer, die niet al leen over een goede stem be schikt Het concert was tot in de puntjes verzorgd en had veel weg van een Las Vegas show, met wisselende decors en een hoop dans en spekta kel op het toneel. Barry Manilow sprak veel tussendoor, maakte grappen en vroeg zich steeds weer af wat hij moest zingen omdat hij veel nummers zong die hij tijdens zijn Amerikaanse tour nee niet had gebruikt In het begin was hij erg zenuwach tig, maar door het enthousias me van het publiek was dit snel verdwenen. Hij bracht veel mooie ballades en melo dieuze popmuziek, die veelal was voorzien van strijkers. Hij liet het publiek ook weten van muziek uit de jaren veer tig te houden, door de medley „Jump, Shoot, Boogie Woo gie" te zingen en te dansen. Vocaal werd hij ondersteund door Lady Flash, de drie da mes Debra Byrd, Reparata en Muff Hendrix, die niet alleen over voortreffelijke stemmen bleken te beschikken, maar ook geweldig konden dansen. Instrumentaal werd hij bege leid door zijn band, The New York City Rhythm, en een strijkers orkest Tijdens de show werden er tv-opnamen gemaakt, wat in hield dat hij twee maal zijn hit „Copacabana" zong. Je vraagt je dan wel even af of hij een concert geeft of een televisie-show aan het maken is? Het publiek vond het ech ter niet erg omdat het een nogal sensationeel gebeuren was. De Lady Flash dansde tijdens het nummer in rose jurken, die uitgevouwen kon den worden tot grote ronde hoepels met een hoop glitter. Vooral tegen het einde van het lied ging het er erg sexy aan toe toen hij met de da mes, ieder apart dansde. Tijdens het optreden neemt hij de zaal ook even mee te rug in de tijd, naar de perio de dat hij nog als bar-pianist werkte. Er ontstaat de „Dew drop Inn" op het podium en Barry speelt „The shadow of your smile", maar gaat dan snel over tot het brengen van een aantal ballades, die hij met een wat Paul Simon-acht- ige stem zingt, gevolgd door het bekende „Could it be Ma gie" en „Mandy". Naast een groot aantal beken de Nederlanders zoals Patri cia Paay, werd de show ook bijgewoond door de momen teel in Nederland vertoefende Bette Midler, die samen met Paul Acket naar Amsterdam was gekomen om de show te zien. Hans Piët (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Kamerfracties van PvdA, CDA en D'66 willen dat minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) vol gend jaar meer geld uitgeeft voor de aanleg van fietspaden. In de begroting voor 1979 is 41 miljoen voor nieuwe fietspaden uitgetrokken. PvdA en D'66 willen dat dit 50 miljoen wordt, maar het CDA heeft nog geen uitspraak ge daan over de omvang van het extra be drag. De Kamerleden Rienks (PvdA) en Zee- valking (D'66) dienden gisteren tijdens een vergadering van de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat een voorstel in tot wijziging van de begroting. Vol gens dit amendement moet de post voor aanleg en uitbreiding van wegen worden verlaagd met 59 miljoen. Een deel daarvan moet ten gunste komen van de fietspaden en een ander deel moet be stemd worden voor verbetering van het openbaar vervoer. De CD A-woordvoerder Cornelissen dien de een motie in met het verzoek aan de regering om de komende jaren meer geld uit te geven voor de aanleg van fietspaden via een „verschuiving" binnen het rijkswegenfonds. Ook wordt in de motie gevraagd om ten aanzien van de fietspadenaanleg een actiever en meer stimulerend beleid te voeren. ZEVENBERGEN (ANP) Een 22-jarige jongeman uit Zevenbergen heeft bekend zondagnacht zijn 19-jarige vriendin te hebben gewurgd. werd zondagnacht door de jongeman, met wie zij al en kele maanden bevriend was, naar huis gebracht. Vlak bij de ouderlijke woning ontstond een ruzie, waar een vechtpar tij op volgde. Na zijn daad vluchtte de jongeman, om zich later bij de politie te melden. Aanvankelijk bestond bij de politie het vermoeden dat het meisje door mesteken in de hals om het leven was gebracht, maar die verwon dingen bleken met een balpen te zijn aangebracht. Gespreide betaling bij boete rechter ASSEN (ANP) De politie rechter in Assen, mr. J.C.F. Semmelink, heeft gisteren als eerste gebruik gemaakt van een nieuwe regeling, die het een strafrechter mogelijk maakt een boete op afbetaling op te leggen. Die regeling is deze week van kracht geworden. Mr. Semmelink veroordeelde een 30-jarige opperman uit Kla- zienaveen tot een boete van duizend gulden, te voldoen in vijf driemaandelijkse termijnen van 200 gulden. De man kreeg verder twee weken voorwaarde lijk en zes maanden voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid opgelegd. Dit alles omdat hij begin dit jaar twee maal werd betrapt op het nege ren van een rijverbod van negen maanden, dat hem op 7 decem ber was opgelegd. ROTTERDAM (ANP) - Tijdens een kort ge ding, dat gisteren dien de voor de Rotterdamse rechtbank, hebben twee van de zes onderne mingsraden van Smit Internationale Haven sleepdienst en Smit-Vos nietigverklaring van de voordracht van ex- CNV-voorzitter Jan Lanser tot commissaris van hun bedrijf geëist. Vorige maand oordeel de de Sociaal-Economi sche Raad (SER), dat de aangevoerde bezwa ren van de twee onder nemingsraden onge grond zijn. Mr. W. P. Bekenkamp, die namens beide on dernemingsraden op trad, zei dat de SER al leen een oordeel heeft gegeven over de per soon van de heer Lan ser en niet over de door de raad van commissa rissen gevoerde proce dure. Volgens de raads man is bij de voordracht volledig voorbij gegaan aan de mogelijkheid tot in spraak van de onderne mingsraden. Hij wees verder op de structuur wet van 1971, die er is om te voorkomen dat commissariaten zich bij één man ophopen. „De heer Lanser is sinds zijn aftreden als voorzit ter van CNV bezig be- roepscommissans te worden", aldus mr. Be kenkamp. In zijn tegenpleidooi wees mr. De Witt Wij nen de meeste bezwaren van de hand. Volgens hem is het de twee on dernemingsraden alleen om de persoon van de heer Lanser te doen, en daar heeft de SER al een oordeel over gege ven. Mochten er proce durele fouten zijn ge maakt, dan zijn volgens de raadsman dezelfde fouten begaan bij de benoeming van commis saris Ruys, waartegen niemand bezwaar had. Uitspraak op 7 novem ber. Den Uyl in nieuw verschenen boek: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat in ons land socialisten en pro gressieve democraten kunnen regeren zonder coalities met het midden of zelfs rechts daarvan. De PvdA zal, zoals in de kabinets formatie van 1977, telkens weer de keus moeten maken tussen vormgeving aan de toekomst in coalities met dreigende onher kenbaarheid, en helderheid in de oppositie". Deze partijpolitiek actuele uitspraak doe oud premier Den Uyl in zijn vandaag verschenen opstellenbundel „Inzicht en uitzicht". Hij vindt het van de grootste betekenis dat de PvdA regeringspartij is, juist omdat de beslis singen nu en in de komende jaren van zo in grijpend belang zijn. De voorwaarden die PvdA aan het te voeren beleid dient te stel len zullen zwaar zijn, aldus den Uyl, die op merkt dat het CDA in de politieke praktijk voorlopig nog driftig zoekt naar een eigen profilering ten opzichte van de WD. „De uit komst van dat pogen zal een belangwekkend antwoord opleveren op de gebleven vraag hoe in Nederland een meerderheid voor een progressief beleid tot stand te brengen is. Het nieuwe boek bevat artikelen en redevoe ringen van Den Uyl uit de periode 1947-1978. Eén opstel is geheel nieuw, nl. „De toekomst onder ogen zien". Daarin wordt o.a. het pro bleem van de economische groei geplaatst te gen de achtergrond van de welvaartsverschil len en de bewapeningswedloop in de wereld. Den Uyl schrijft daarin ook: „De maatschap pelijke activering die in de jaren zestig haar beslag kreeg mag niet verloren gaan. De ge vaarlijkste dreiging voor de komende periode is het overheersen van de technocraten en de anonieme machten. Bureaucratie wordt een lege huls als de burgers het wel geloven en in feite afstand doen van met strijd en moei te verworven rechten. Wat ons in eigen land en elders vooral bedreigt is niet dat in con servatieve of kapitalistische richting wordt bestuurd, maar dat in het geheel niet wordt gestuurd; dat richting en visie ontbreken; dat wordt gedepolitiseerd; dat stuurloosheid bo vendrijft; dat maatschappelijke tegenstellin gen niet meer worden vertaald in politieke te genstellingen; dat onder de wattendeken van de sussende bezweringen het politiek bewust zijn wordt verdoofd". Het boek wordt uitge geven door Bert Bakker te Amsterdam. Het weer in onze omgeving zal geleidelijk enige verbetering on dergaan. Achter een front, dat gisteravond onze kust bereikte en daarna snel naar Duitsland wegtrok, stroomde met noord westelijke wind vrij koude en onstabiele lucht ons land bin nen. Hierin kwamen talrijke buien voor waarvan sommige met hagel en op veel plaatsen werd onweer waargenomen. De noordwestelijke stroming staat tussen een krachtig hogedruk- gebied op de oceaan en een lagedrukgebied, dat zich uit strekt van Skandinavië tot in midden Europa. Het hogedruk- gebied breidt zich in het komen de etmaal in de richting van Schotland en IJsland uit Waar door er geleidelijk een einde zal komen aan de aanvoer van de onstabiele lucht. Voor morgen worden daarom minder buien verwacht en neemt de wind in kracht af. Het blijft nog vrij koud voor de tijd van het jaar. Af en toe buien, ook opklarin gen. Middagtemperaturen onge veer 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een" geheel droog et maal: 50 procent. Aberdeen Berlijn Genève Helsinki Innsbrück Klagenfurt Luxemburg Stockholm Wenen Casablanca

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7