i 1 Schoolvoetbal 'jibbe de Groot lapte 'm weer: tweede pijp n Nederlands verband Arie Bun nik;verheven tot het gilde van de zelf-worstmakende slagers oordwijkerhoutse PvdA-raadsleden Ihlijven bij ambtsgebed voortaan zitten der wet ARMLAMPJE VERBODEN egstgeest steunt iderdorpse andidaat voor Btreekenergiebedrijf LEIDSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1978 Op mijn omwegen door stad én land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. foch even een ver- Helding waard: Tjib- ie de Groot, de lang- doorroker van pen uit Alphen a.d. jn, heeft de schand- ik die vorige week Afc zijn ziel werd ge- frand tijdens de Eu- ipese kampioen- chappen pijproken er elemaal uitgekregen, fi Bremen ging hij in aar jet rookgeweld (voor- i sj dat van de gewiek- we Italiaan, „man, o piraat me er niet van") '3 PJjolkomen onder en am niet verder dan driehonderdzo- :1ste plaats na een luut of 17 sappe len. Vrijdagavond evenwel kon zijn haan bijna victorie kraaien, toen hij met 56 mede- rokers uit alle delen van het land in Gou da meedeed aan het Nederlands kampioen schap. Men merkte, daar onder het Goudse raadhuis, weer dat Opa Tjibbe op pad was en achter de prijzen aanzat als een jachthond achter de patrijzen. Hij werd tweede, in 70 minuten en 28 secon den, na meneer Goudriaan uit Oudewater die 't sprankje leven ongeveer 90 en een halve minuut in z'n pijp ih stand wist te hou den. Tjibbe was best te spreken over het resultaat: „het ging prima, veel beter dan in Bremen. Ik zat ook effe rustiger, snap je. Beste sfeer ook, maar die is altijd goed. Vooral in de jonge- renhoek, waar volop gela chen werd als er weer één „de pijp uitging". Alleen bij de laatst overgeblevenen, zoals bij mij, bleef het tot het einde bloedige ernst Binnenkort rook ik weer op gemeentelijk Alphens niveau. Bij Gemeentewer ken hebben ze er ook een handje van, maar dat komt nooit in de krant, niet waar?" Nee, meneer De Groot, gelijk hebbie, maar volgend jaar hopen we met z'n allen weer iets van u te vernemen; want die aspira ties van u gaan toch nooit in rook op, heb ik begre pen. Arie Bunnik, 30 jaar oud en voorzien van frisroze handen waarmee hij de meest problematische achterham zal eten te bedwingen, is gildebroeder geworden. Hij voelde zich al geruime tijd een worstmaker bij uitnemendheid en dat bracht deze al 14 jaar in het slagersvak zittende Aarlanderveense boerenzoon ertoe, zich als meester-worstmaker te melden bij het een jaar of vier bestaand kwaliteitslichaam: Stichting „Het Worstmaakers-Gilde", een soort „Europese Raad" op worstgebied en alert wakend over oorspronkelijkheid en vakbekwaamheid. Niet dat in Nederland een zelf-worstmakende slager de status van éénoog-koning zou hebben, maar uiteindelijk heeft het Gilde slechts een stuk of 150 de effectieve hakbijl hanterende lieden tot zijn gelederen toegelaten. Daar is nu Arie Bunnik één van. Hij is inmiddels geïnstalleerd en begiftigd met een oorkonde die hem veel lauweren heeft verschaft. Van Arie hoorde ik, dat het Worstmakers-Gilde destijds op touw werd gezet door een groep gespecialiseerde slagers, teneinde alle eer te verschaffen aan het optimale produkt dat in „eigen keuken" gefabriceerd wordt. Arie vertelde me ook, dat vandaag de dag de zelf-worstmakende slager in opmars is, zoals de echte warme bakker en de keurslager en de met ketenen uitgedoste vinologen, de bezonken wijn- en fijnproevers. In die groeperingen vindt men dan nog verfijningen, want het meest pure, het meest authentieke, het meest afwijkende naar de oorsprong en eenvoud toe, heeft 't in onze nostalgische dagen voor het zeggen. Het is een terug naar de natuur, waar de fabrieksmatige Arie Bunnik. worstenmakende gildebroeder instellingen met hun fosfaten en vetverbindingen geen kaas van lusten, maar mensen als Arie Bunnik lachen in hun schoongeboende vuiste en wrijven in hun formidabele handen. Immers, als een exclusieve groep zien ze de consumenten met smaak op zich afkomen. Hoe ging het nou toe bij Arie? Een week of wat terug vroeg hij bij het Güde de „introduktiekeuring" aan en deze viel positief uit. Dan is er dus iets. Ik moet erbij vermelden, dat het Gilde van Worstmaakers een stichting is zonder winstoogmerk, dié zich op breed terrein (ik weet alleen nog niet hoe breed) beijvert voor kwaliteitsverbetering van vleeswaren en worsten. Zij de stichting dus wil terug naar de „ouderwets lekkere slagersworst van weleer." Er wordt op forse schaal gedaan aan keuringen en wedstrijden en aan recept-uitwisselingen. Zelf-worstmakende slager Arie Bunnik heeft zich al voorbereid op de konsekwenties van zijn „uitverkiezing". Hij maakt ongeveer 85 procent van zijn vleeswaren zelf, tussen de verkoopbedrijven door. De rest betreft een minder gevraagd en wellicht wat loshangender assortiment dat hij van de „fabriek" betrekt. „Dat mijn kwaliteit goed is, wordt bewezen vooral door de klanten, die er erg content mee zijn. Er zijn veel mensen onder van soms ver buiten de buurt hier, de Professorenwijk." Aan de Van der Waalsstraat hakt Bunnik nu vijf jaar met hetzelfde bijltje, werkend aan de opmars van de eigenbereide worst en vleeswaren. Daarbij moet hij als pas uitverkoren telg van het Worstmaakend Gilde terdege op z'n tellen passen. Maar liefst tien keer per jaar worden Arie en mede-gildeconsorten onverwacht verrast met een van gildewege verordonneerde keuring. .Dat mag je beschouwen als een test die onze leden moet weerhouden van het „afzwakken". Je moet op peil blijven." De worsten en hammen worden gekeurd door het TNO en de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen, vaklieden en een beslagen ten ijs komend en goedwillend panel van huisvrouwen dus. Het lidmaatschap van het Gilde schept zekere verplichtingen, bijvoorbeeld tot het meedoen aan internationale wedstrijden. Alles met de doelstrelling: handhaven van het niveau en het verruimen van de worstmakende horizon. Ook Arie gaat die kant met een zekere berusting en vertrouwen tegemoet. Internationaal gezien verwacht hij binnenkort dat zal dan zowat eind november zijn mee te doen aan een hooggekwalificeerde inzending ter Europese beoordeling. „Ik denk, dat het West-Duitsland zal zijn. Ik zal proberen, daar een aantal produkten heen te krijgen." Via allerlei keuringen en testen, die onophoudelijk zijn middenstandsleven komen verstoren, kan Arie Bunnik (die overigens nog hooggenoteerde vestigingen heeft in Alphen, Amsterdam en aan de Leidse Zijlsingel) zich nog opwerken tot een, laat ik maar zeggen, „super-worstmaker". Dat gebeurt dan in een onderlinge competitie van de 150 gildebroerders, die spelenderwijs het neusje van de zalm en het naadje van de kous kunnen bereiken zonder al teveel bokkesprongen te maken. Het is wél te proeven, moet ik bekennen. De hand van de meester is er in te bespeuren, attent spelend op de smaak behoeften. „Wat ik nou best zou willen", aldus Arie", „is de Nederlandse en in mijn geval de Leidse huisvrouw meer worstminded te maken. Tot nog toe vindt die alleen vlees het allervoornaamste, maar als je de worst-appreciatie in Nederland vergelijkt met die in Duitsland en Denemarken, valt er in ons land nog erg veel te doen en te bereiken, zou ik zo zeggen." Worsten-Arie heeft helemaal gelijk. Let u, bij het zoeken naar de ware worstmaaker, vooral op het gilde-embleem op de winkeldeur: een „ossebloedrood veld" met daarop twee gouden worsten. rSTGEEST De Oegst- gemeenteraad zal wet- J. Bezemer van Leider- steunen in de kandidaat- iing voor het college van van het Streekenergie- De oorspronkelijke itgeestse kandidaat, wet- O. C. van Belle, wordt, hij hiermee instemt, :en als plaatsvervan- besloot de gemeente nadat de discussie om it de slordige kandidaatstel- nog even was opgelaaid. De •lemen waren ontstaan toen dat Oegstgeest zich eigen- niet aan de afspraak met lorp wilde houden om bij iurt een kandidaat voor college van beheer te leve- De afgelopen vier jaar had itgeest - met steun van Lei- lorp - wethouder Van Belle •t bestuursorgaan van het tkenergiebedrijf gehad, nu was het weer de beurt Leiderdorp. Wethouder Van Belle wilde zelf graag in het college van beheer blijven en ook de Oegstgeestse raad was hier voorstander van. Twee brieven stuurde men naar Lei derdorp. In de eerste werd de bestaande afspraak nog even, gememoreerd. In de tweede werd Leiderdorp meegedeeld, dat men zich niet meer aan de afspraak wilde houden. Leider dorp reageerde geprikkeld op de tweede brief en na ampele overweging besloot de Oegst- geestse raad voor de „slordige" handelwijze excuus aan te bie den. Gisteravond ging men ook akkoord met het voorstel van het college om geheel af te zien van een eigen kandidaatstelling. Wethouder Van Belle was niet aanwezig. „Maar als hij besluit af te zien van zijn kandidaatstel ling als plaatsvervangend lid, dan zal zijn fractiegenoot Van der Reij den worden voorgedra gen", aldus de PvdA-fractie- voorzitter Kohlbeck gister avond. Het elftal van de Rembrandt Scholengemeenschap, winnaar bij de B-junioren LEIDEN De Leidse school jeugd is gisteren begonnen met het schoolvoetbaltoernooi. Op de terreinen van de Vliet speel den de teams van de lagere scholen hun voorronde-wed strijden. Vandaag wordt het programma voortgezet met de tweede ronde en de finalepar tijen. Op de velden aan de Boshuizer- kade werkten de B- en C-junio- ren een volledig programma af. Bij de B-junioren toonde de ploeg van de Rembrandt Scho lengemeenschap zich de sterk ste door in de finale het tweede team van de Agnes Scholenge meenschap te verslaan. Na het verstrijken van de officiële speeltijd was de stand 1—1 en moesten strafschoppen de be slissing brengen. Rembrandt S.G. toonde zich hierin de sterk ste. De strijd om de derde en vierde plaats werd gewonnen door het elftal van Don Bosco: De Oranje Nassau mavo moest met 30 het onderspit delven. Winnaar bij de C-junioren werd het team van de Vlietschans; door in de finale het Stedelijk' Gymnasium met 20 te ver slaan. De wedstrijd om de derde en vierde plaats werd eveneens beslist door het nemen van strafschoppen. Het Rijnland ly ceum was hierin het meest suc cesvol, de Christelijke LTS moest daardoor genoegen ne men met de vierde plaats. ^fjïOORDWIJKERHOUT - In en open brief (gericht aan de emeenteraadsleden van ïoordwijkerhoct en de leden '<fïan de PvdA) kondigt fractie- Qorzitter Van Koningsveld g (PvdA) aan, dat zijn fractie 'oortaan tijdens het ambtsge- >ed aan het begin van een aadsvergadering blijft zitten. Van Koningsveld schrijft, dat evpjn fractie zich vanaf de instal- atie in de gemeenteraad onge- 2oui ukkig heeft gevoeld met het vaststaande ambtsgebed. Vooral bewiflet staand aanhoren daarvan oto Spft onoverkomelijke bezwa- van *en. Vandaar dat hij dit onder- jpeljwerp (0ok namens zijn collega :hielVerberne) in de raadsvergade- ig eiring van 28 september ter dis cussie stelde. Het CDA en de WD bleven echter vasthouden aan het ambtsgebed in de hui dige vorm, terwijl de PvdA, de EZP en D'66 het wilden af schaffen of wilden gieten in een minder uiterlijke vorm. Een voorstel was, dat alle raadsle den zouden blijven zitter ter wijl de burgemeester het staan de zou uitspreken. Het werd echter verworpen door het CDA en de WD. Het CDA en de WD bleven volhouden, dat Noordwijker- hout een overwegend christelij ke gemeente is en dat daarom het ambtsgebed gehandhaafd diende te blijven. Van Konings veld- stelt in zijn brief, dat Noordwijkerhout en de ge meenteraad van Noordwijker hout niet christelijk zijn. Hun opdracht is namelijk de belan genbehartiging van alle bur gers, ongeacht hun maatschap pelijke positie, levensbeschou wing, afkomst, sexe, huids kleur, enz. Hij stelt, dat de gemeente als openbaar li chaam niet christelijk is noch socialistisch, maar principieel neutraal. Volgens Van Ko ningsveld tast het ambtsgebed het openbare karakter van de gemeenteraad aan en vervalt daardoor tot een symbool, dat de ongelijkheid benadrukt en een symbool, dat het geven van voorrang aan belangen van de ene groep burgers boven de andere groep gaat betekenen. Van Koningsveld is erg teleur gesteld in de WD. Hij ver wachtte, dat deze partij het in dit opzicht met hem eens zou zijn. Wethouder Heemskerk verklaarde echter openlijk het lang niet in alle opzichten met de WD en haar voormannen eens te zijn en ook als christen in de gemeenteraad zitting te hebben genomen. Wat sarcas tisch constateert Van Konings veld, dat de klassiek-liberale beginselen van de openbaar heid van de staat (vooral gestal te gegeven door de liberaal Thorbecke) niet langer door de WD in de gemeenteraad van Noordwijkerhout worden ver dedigd. Burgemeester Bosma wordt geprezen voor zijn dege lijke voorbereiding van dit punt op de agenda en voor zijn gebleken bereidheid dit ambts gebed nu af te schaffen. Aan' de suggestie van de heer Sluis (PvdA) om tijdens het ambtsge bed even naar het toilet te gaan, wil de PvdA geen gehoor ge ven. De PvdA-raadsleden ho pen dat de burgers van Noord wijkerhout hun zitten blijven zullen opvatten als een teken, dat zij als raadsleden staan voor het algemeen belang van de bevolking en tevens als een protest tegen de instandhou ding van historische symbolen, die binnen het kader van de openbare gemeenteraad de on gelijkheid van de burgers bena- Uitvoering Symfonieorkest Bloembollenstreek LISSE Het Symfonieorkest Bloembollenstreek geeft zater dag 21 oktober een concert in de Pauluskerk aan de Lissese Ruishoornlaan. Het symfonieor kest is twee jaar geleden opge richt en heeft onder leiding van dirigent Wim van Duijn een veelzijdig repertoire eigen ge maakt. Het programma bestaat uit: Wa termuziek van Handel; Hobo- concert-Corelli; Symfonie no. 5 van Schubert; Duitse dans no. 12 van Beethoven; Sarabande et Doubles-Handel; Allegro-Mo- zart; Suite l'Arlésienne-Bizet en Movimento Ostinato van Jur- riaan Andriessen. De toegangsprijs bedraagt 3.50 gulden. Kinderen tot 12 jaar hebben gratis toegang. Leiden Een Leidse boek handelaar wilde onlangs wat overtollig zit- en lees- vlees kwijtraken en schafte daartoe een hevig opgevoer de fiets aan, dat wil zeggen een echte race-fiets met vele versnellingen. Hoe duurder deze fietsen echter zijn, des te minder onderdelen zitten eraan en toen de boekhande laar 's avonds dan ook zijn familie in Voorschoten wil de befietsen kwam hij tot de ontdekking dat hij voor wat betreft verlichting niet op zijn fiets hoefde te rekenen, 's Rijks reclame „Goed licht, Allicht" indachtig besloot hij zichzelf van verlichting te voorzien middels een ankervormig batterijlampje, dat aan de arm van een te verlichten persoon wordt bevestigd en dat van voren wit licht, van achteren rood licht uitstraalt. Om zekerheid te krijgen voor wat betreft de rechtsgeldig heid van deze uitdossing belde hij eerst de politie Leiden, waar hij welwillend te woord werd gestaan. Formeel gezien is het niet juist, deelde de politieman hem mee, maar U kunt zonder risico met dat lichtje rijden. Dat een zeker risico nooit is uit te sluiten bleek toen de boekhandelaar op een avond armverlicht op weg naar Voorschoten zonder pardon door een gretige politieauto de berm in werd gereden en geverbaliseerd, hetgeen leidde tot een bezoek aan het kantongerecht gistermorgen. „Volgens mij is er in dit geval toch sprake van rechtsongelijk heid. De meeste agenten die het zien zeggen er niets van, maar een enkele wil er niets van weten. Je weet dan toch niet waar je aan toe bent, vooral niet als je zoals ik van tevoren hebt geïnformeerd of het kon", aldus de boekhande laar Verkeersschout Van Ham zag er geen probleem in". De 'wet is duidelijk. Lampjes aan het lichaam zijn niet toegestaan. Wat betreft dat oogluikend toestaan; de politie hoeft iemand niet te verbaliseren, dat kan zij voor zichzelf uitmaken", aldus de schout die 15 gulden boete eiste. Rechter Van Dijke vond dat te ver gegaan, temeer daar verdachte had aangegeven tegenwoordig voor familiebezoek 's avonds een ander type fiets te pakken, minder snel maar des te beter verlicht, en vonniste derhalve schuldig zonder straf. Beerenburger Een ambtenaar in buitendienst werd aangewreven het met de voorrangsregels niet zo nauw genomen te hebben toen hij de Langegracht vóór een taxi probeerde op te draaien, een niet geheel begrepen manoeuvre getuige de botsing die volgde. Rechter Van Dijke hield het op de invloed van een alcoholische kruidendrank, waarvan verdachte toegaf er het nodige van genuttigd te hebben". U bent zeker niet gewend aan Beerenburger"9, vroeg hij de ambtenaar". Het is mijn winterdrank", ontkrachtte de verdachte deze veronderstel ling. „Die taxi reed gewoon veel te hard, zo hard dat hij mijn neus wegreed en je kunt trouwens ook aan de remsporen zien dat zijn snelheid ver boven de 50 gelegen moet hebben", meende de ambtenaar. Verkeersschout Van Ham kon zich daar niet' mee verenigen. „Voorrang geven wil zeggen: de hele kruising vrijlaten en U stond er met uw neus op. Gezien eerdere overtredingen de schout refereerde aan een voorwaardelijke ontzegging waarvan de proeftijd nog maar net was afgelopen" eis ik 150 gulden boete en vier maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid", aldus de schout. De advocaat van de verdachte liet het kantonge recht nog weten dat een blaastest indertijd had aangetoond dat zijn cliënt niet ontoelaatbaar veel drank op had dus dat dat niet als argument kon worden aangevoerd. Rechter Van Dijke meende dat er altijd wel sprake is van enige invloed.als iemand vijf kruidenbitter achter de kiezen heeft, maar vonniste toch naast 150 gulden boete een voorwaardelij ke rijontzegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Frank Buurman

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5