Gat valt in Leidse woningmarkt [ieuwe puzzel voor verkeer in Leiden 2LECTROF ABRIK ANTI KOET PAND UIT GROTE ACTIE VOOR KRINGLOOPPAPIER T r College legt raadsbesluit over burgemeester naast zich neer Leiden vraagt toestemming voor bouw bejaardenoord JINKS COLLEGE BOUWDE VEEL TE WEINIG WONINGWETWONINGEN HENK ELSINK Terrein Rotogravure nog dit jaar bouwrijp TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1978 PAGINA 3 jEN De gemeente Lei- UT'biedt het verkeer weer een *~pe kruisverkeerspuzzel Nu de oplossing van de puzzel om een route door id te vinden bijna is ge- _n, heeft het de bestuurde- van de stad behaagd een ive hindernis op te werpen, terkzaamheden aan de wal- ke'i en en de "ollering van de ,0| denroute is gisteren een ede fase ingegaan. De riole- wordt doorgetrokken van jotermarkt naar het Stad huisplein. Hierdoor staat het verkeer dat zo langzamerhand gewend was geraakt aan de route van de Breestraat om het stadhuis heen naar de Vis markt nu voor een gesloten Koornbrugsteeg. De aannemer van de werkzaam heden is gisteren begonnen met het doortrekken van de riole ring en men hoopt als het weer niet tegen zit op 17 november klaar te zijn. Het is de bedoeling dat dan ook de Botermarkt helemaal afgewerkt zal zijn. Tot die tijd heeft de gemeente om de Botermarkt, Aalmarkt en Vismarkt bereikbaar te houden een tweerichtingsverkeer inge steld tussen het Kort Rapen burg en het stadhuis. Het Stad huisplein kan dan gebruikt wor den als draaipunt om weer te rug te rijden. Omdat de Kippen- brug door zijn slechte toestand niet gebruikt kan worden bij de verkeersafwikkeling heeft de gemeente het tweerichtingsver keer op de Boommarkt als op lossing gekozen. Nadeel van deze oplossing ech ter is dat het parkeerprobleem dat in Leiden toch al gigantisch is wordt vergroot. Om het tweerichtingsverkeer mogelijk te maken moeten de kortpar- keerplaatsen langs de bebou wing aan de Aalmarkt, langs de waterzijde van de Vismarkt en op het Stadhuisplein worden opgeheven. De parkeerplaatsen voor de in validen worden van het Stad huisplein verplaatst naar de Vismarkt aan de kant van het stadhuis. Vanaf 27 oktober ko men er op de Botermarkt naar mate de afwerking ervan vor dert, weer kortparkeerplaatsen beschikbaar. Voor de voetgangers en fietsers probeert men met behulp van loopplanken de bestaande rou tes over het kruispunt Koorn brugsteeg zo goed mogelijk be gaanbaar te houden. De fiets- klemmen langs het trottoir van de Vismarkt krijgen een nieuwe plaats op het middengedeelte van het Stadhuisplein. Zodra het verkeer aan deze situatie gewend zal zijn heeft het stadsbestuur al een andere puzzel in gedachten. Wanneer op 17 november de Botermarkt klaar is, begint de tweede fase „Operatie marktenroute", n.l. de vernieuwing van de walmu- ren en de riolering aan de Vis markt. Een oplossing voor die situatie hoopt de gemeente te gen die tijd te geven. Woningbouw in Leiden: te weinig en te duur TV^an een onzer verslaggevers) LEIDEN Er valt onvermijdelijk een Pl ink gat in de Leidse woningmarkt. *j leze conclusie kan getrokken worden lit woningbouwnota van de directeur alkshuisvesting en ruimtelijke orde- ing van de Dienst Gemeentewerken, e heer M. Logtenberg. Volgens hem loet de gemeente de grootste spoed etten achter het ontwikkelen van een „fieuwe flinke bouwlokatie, waarop noemenswaardig aantal nieuwe koningen gebouwd zou kunnen wor- J en. De eerste huizen op zo'n nieuwe ié ikatie zouden al in 1982 opgeleverd moeten worden. Omdat de voorberei- lnl ling van een nieuwbouwgebied zeker een jaar of vier kost stelt Logtenberg in zijn nota dat het in feite daarvoor mal te laat is. Van het echt bestrijden van de Leidse woningnood zal dus de tkomende jaren geen sprake kun- zijn. De directeur volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van de Dienst Gemeentewerken noemt als streefgetal van te bouwen woningen in de periode van vandaag tot medio 1982 het aantal van 4875. Daarbij zijn slechts een paar grotere projecten, zoals de Merenwijk (471), het Waardei- land (336) Koppelstein-Bockhorst (581), de Coe- bel (665), waarvan de bebouwing overigens nog een omstreden zaak is, de Kaiserstraat (189), evenmin zeker gezien het schorsen van de bouwvergunning door de Raad van State en Nieuw Groenhoven (190). De rest van de wonin gen (ruim 2400) zou gebouwd moeten worden op 62 verschillende kleine lokaties in de stad, ook wel het vullen van de „open gaten" genoemd, waarover binnenkort een nota zal verschijnen. Bij dit soort woningbouw doen zich volgens de heer Logtenberg echter grote problemen voor: slechts voor een heel beperkt deel heeft de gemeente zelf greep op de uitvoering van bouw programma's voor deze lokaties, zodat de eis in deze vierjarige periode 2400 huizen op dit soort plaatsen te bouwen als een „zeer zware" wordt omschreven. In vele gevallen kan de gemeente niet meer doen dan stimulerend optre den en bevorderen dat inspraak- en goedkeu ringsprocedures zo snel mogelijk verlopen. Ook de betaalbaarheid van de woningen is in het geding. In niet mis te verstane cijfers komt de bouwnota tot de onvermijdelijke conclusie, dat het links college dat de laatste vier jaar Leiden heeft bestuurd een absoluut dieptere cord scoort in de bouw van betaalbare woning wetwoningen. Onder verantwoordelijkheid van PvdA-wethou- der Verboom kwamen de laatste vier jaar maar 638 woningwetwoningen gereed met als uitschie ter naar boven 363 in 1977. Onder het confessio neel-liberale college dat Leiden tussen 1970-1974 bestuurde werden maar liefst 2314 woningwet woningen gebouwd, met als uitschieter onder verantwoordelijkheid van wethouder Ham (nu CDA-raadslid) in 1973 maar liefst 884 woning wetwoningen. Uit de cijfers blijkt voorts dat onder verantwoordelijkheid van het links college in 1976 het absolute dieptepunt werd bereikt van slechts 6 woningwetwoningen in één jaar tijd, terwijl de woningnood onder de Leidse bevolking in de periode Verboom opliep tot boven de 3.000 urgente inschrijvingen... Ook in de naaste toekomst acht DGW-directeur Logtenberg het bouwen van betaalbare wonin gen voor de Leidenaars een uiterst moeilijk haalbare zaak. In vele gevallen zullen de grond- kosten dermate hoog zijn, dat overgeschakeld zal worden op de bouw van premiekoopwonin gen of vrije sectorwoningen, zo vreest hij. Hij pleit er voor alle mogelijke subsidies aan te wenden om dit tegen te gaan. In sommige gevallen zal de gemeente er wel toe over moeten gaan de grond beneden de kostprijs uit te geven om de bouw van betaalbare woningen mogelijk te maken. Volgens Logtenberg zal de gemeente Leiden de komende vier jaar elk jaar 1000 woningen moeten bouwen. In 1979 zal dat dankzij de bouw in de Merenwijk en het Mors kwartier (Koppel stein-Bockhorst) ruimschoots lukken, maar in de jaren daarna zal maar met de grootste moeite het getal van 600 gehaald kunnen worden. Omdat de eerder genoemde 2400 woningen op de open plekken in de bestaande woongebieden vrijwel geheel en al zullen worden opgeslokt door het woningverlies dat optreedt bij renova tie- en stadsvernieuwingswerkzaamheden is vol gens de directeur gemeentewerken grote spoed geboden met het ontwikkelen van nieuwe grote lokaties om een sterke daling van het bouwpro gramma te vermijden. In dit verband kan gedacht worden aan het omstreden volbouwen van de Stevenshofpolder, hoewel de nota in alle talen over deze mogelijkheid zwijgt. stpand van fabrikant Jesse aan de Ververstraat. emeente twijfelt over voeren rechtzaak (Van een onzer verslaggevers) EIDEN Opnieuw heeft de •meente Leiden de ontrui- ing- van het pand Verver- raat 8 weer wat op de lange ian geschoven. De juridische •mmissie uit de Leidse ge- eenteraad kon gisteravond et tot een eensluidend oor- fel komen op de vraag of er 1 dan niet een ontruimingsge- ing moet worden aangespan- en tegen de firma Jesse, pro- ucent van voedings- en mee- apparatuur. esse heeft thans een bedrijf in 'et pand Ververstraat 8 dat 'gendom is van de gemeente, 'eze wil zijn bedrijf hier uit ebben om het pand te slopen en behoeve van de bouw van 'oningen. Jesse weigert met z'n 2 man personeel echter te ver rekken en stelt zich op het tandpunt dat hem geen redelij- le vervangende huisvesting is leboden. Al eerder verzette hij ich voor de Leidse kantonrech- er tegen het opzeggen van de 'uur en eiste daarbij 10 miljoen schadevervoeding. Jesse werd in deze vordering echter niet ontvankelijk verklaard. Op de vraag of de gemeente dan nu maar over moet gaan tot een gerechtelijke ontruimingspro cedure, konden de rechtskundi ge specialisten uit de Leidse gemeenteraad gisteren nog geen positief antwoord geven. Me vrouw mr. Hes (PvdA) vroeg zich af of de gemeente wel zorgvuldig genoeg te werk is gegaan met het bieden van an dere mogelijkheden aan het be drijf. CDA-woórdvoerders Ham en Walenkamp pleitten er voor de werkgelegenheid van dit schone bedrijf voor Leiden te behouden. Zij kregen steun van de communist Hoeven die zich op het standpunt stelde dat herstellen van de woonfunctie een schoon goed is maar dat dit niet mag gaan ten koste van bedrijven en werkgelegenheid. De commissie voor economi sche zaken zal zich nu eerst nog eens over de problemen van het bedrijf buigen voordat de juri dische commissie de knoop over het voeren van een rechtzaak doorhakt. Jesse blijft in het geval van een gedwongen slui ting aanspraak maken op een aanzienlijke schadevergoeding, zo liet hij gisteren via zijn advo- kaat weten. LEIDEN De Kern groep Leiden van de Vereniging Milieude fensie organiseert op zaterdag 18 november in de Sleutelstad een groots opgezette krin glooppapieractie. De actie is bedoeld om mensen te interesse ren voor het gebruik van het milieuvrien delijke kringlooppa pier. Het kringlooppa pier wordt tegenwoor dig in stijgende lijn gebruikt door kanto ren, overheidsinstel lingen en boekhande laren. Het papier is vooral afkomstig uit bedrijven die met computers werken, waar het als afval de deur uitgaat. Vanavond 17 oktober vindt er om acht uur op Rapenburg 102 een algemene ledenverga dering plaats van de Vereniging Milieude fensie. De vereniging heeft 600 uitnodigin gen verstuurd aan die genen, die in aanmer king komen voor het gebruik van deze pa piersoort. Het ministe rie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne onder Ginjaar heeft onlangs te kennen ge geven van het verder gebruik van kringloop papier af te zien. De minister gaf als reden hiervoor op, dat het papier te duur zou zijn. „Onzin", volgens Peter Gorter van de Leidse Kerngroep, „want kringlooppapier is juist goedkoper dan andere soorten. Het ge bruik moet alleen nog wat op gang komen. Dan worden de pro ductiekosten ook steeds lager. Het minis terie zou dat toch wel moeten weten". Wegens groot succes EXTRA VOORSTELLING VRIJDAG 20 OKTOBER 20.15 uur Theater en Thuis f 12.50- f 15.- 117.50-120.- BESPREEKBUREAU HAAGSCHE COURANT/ HET BINNENHOF WAGENSTRAAT 37 Zaterdag geopend 10-14 uur ma [lm vr 9.-17 uur Tel res. 60.04.94of6245.62 I 1st 210 01193 LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden hebben besloten de raadsuitspraak, dat burgemeester Vis niet de wet houders uit het college bij hun afwezigheid zou mogen vervan- LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland medewerking gevraagd voor de totstandkoming van een nieuw bejaardenoord van ongeveer 100 bedden om de stijging van de vraag op te vangen. Op deze wijze kan voorkomen worden dat de bejaardenhuisvesting in Leiden binnen afzienbare tijd in grote proble men komt. Deze problemen dreigen te ontstaan door het verlies van 46 bedden door de renovatie van drie bejaardencentra, te weten Haagwijk, Groenho ven en Roomburgh. Bovendien zal het aantal benodigde verblijfseenheden voor bejaarden naar verwachting stijgen van 1700 tot 2200 in 1980. Het verlies van bedden door de renovatie en het ontwikkelen van de wachtlijst maakt de bouw van een nieuw bejaardenoord noodzakelijk, zo stelt het gemeentbestuur in een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. gen, naast zich neer te leggen. De gemeenteraad nam vorige week maandag met ruime meerderheid een motie-Beijen (PPR) aan waarin werd vastge legd dat dr Vis niet als vervan ger van de wethouders zou mo gen optreden. Het college had aanvankelijk intern een afspraak gemaakt op grond waarvan dat wel zou gebeuren. De meerderheid van de raad vond echter dat de taken van de niet gekozen bur gemeester beperkt moeten blij ven tot zijn strikt wettelijke en vroeg het college deze afspraak te herzien. Gisteren maakten b en w bekend deze wens niet te zullen honoreren. De indiener van de motie, drs Beijen, heeft aangekondigd de zaak opnieuw in de gemeenteraad aan de orde te zullen stellen. Amnesty International houdt morgen vanaf half negen een informatie bijeenkomst over de schending van de mensen rechten in Oeganda. Het systeem van de onderdrukking staat centraal. Dit systeem heeft ertoe geleid dat in korte tijd de gehele samenleving van Oeganda in een meedogenlo ze dictatuur is veranderd. Amnesty vertoont een film waarin deze situatie wordt toegelicht De hijoonkomot is in het Pelikaanhof. Toegang is gratis. Open dagen Het centrum vakopleiding voor volwassenen aan de Roose- veltstraat houdt vrijdag 20 en zaterdag 21 oktober open huis. In het centrum wordt aan werklozen onderwijs gegeven, teneinde ze weer in het arbeidsproces te doen opnemen. Niet werklozen krijgen de gelegenheid hier een omscholingscursus te volgen. Het open huis wordt gehouden om meer bekendheid aan de vakopleiding te geven. De ventweg langs de Willem de Zwijgerlaan tussen de Musschenbroekstraat en de Koningstraat wordt volgende week herstraat. Het wegdek bevindt zich in zeer slechte staat Gisteren is begonnen met de voorbereidende werk zaamheden. Volgende week maandag zal de ventweg gedu rende drie weken in verband met de werkzaamheden zijn afgesloten vooralle verkeer. Herindeling De bewoners van een aantal straten in Leiden-Noord praten vanavond over de herindeling van hun woonstraten in clubhuis De Zevensprong aan de Bernhardkade. Aan de orde komt de herindeling van de Koningstraat. Hier wordt de rijbaan versmald. Het parkeren wordt geregeld door middel van parkeervakken. Er zullen verschillende soorten bestratingen worden gebruikt. De Maresingel en de Heren singel krijgen eveneens parkeervakken. Het fietspad wordt in bochten met behulp van gekleurde bestrating aangege ven. Bij de schooluitgang aan de Lusthoflaan worden zebra 's en verkeersdrempels aangelegd. De rijbaan wordt iets versmald. De Os- en Paardenlaan en de Mecklenburgstraat blijven grotendeels ongewijzigd, alleen zullen ook deze straten worden berstraat De bewonersvergadering begint om acht uur. Bijbel „Is de Bijbel betrouwbaar", is het thema van een serie van vier lezingen die de komende maanden in de Leidse Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 worden gehouden. De eerste lezing is vrijdag 20 oktober. De heer J. Fijnvandraat uit Sneek zal spreken over de bijbel als een betrouwbare gids voor het heil van de mens. De tweede lezing wordt gegeven door de heer W. Ouweneel uit De Bilt op vrijdag 3 november. Hij zal spreken over de betrouwbaarheid van de bijbel met betrekking tot de geschiedschrijving. De derde lezing is vrijdag 17 november. Dan behandelt de heer Fijnvandraat de betrouwbaarheid van de bijbel met betrek king tot toekomstvraagstukken. De vierde lezing wordt vrijdag 1 december gegeven door de heer Ouweneel. Deze handelt over wat een kernpunt in het christendom is, namelijk de opstanding van Jezus Christus. De vier lezingen beginnen om acht uur. Inlichtingen over de serie lezingen zijn te krijgen bij de heer E. de Jong, Faljerilstraat 2, leiden, tel. 152683. Herinrichting Bewoners van De Genestetstraat tussen de Haagweg en de Van Lennepstraat praten donderdag 19 oktober over de herinrichting van hun straat. De bijeenkomst die om acht uur begint wordt gehouden in clubhuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat De gemeente zal de bewoners plannen voorleggen die ondermeer verschillende maatrege len om snel rijden tegen te gaan en die verbetering van de leefbaarheid in de straat door middel van kinderspeel plaatsen, meer bomen en afwisseling van bestrating inhou den. Dinsdag 24 oktober is het de beurt aan de bewoners van de Borgerstraat en de Tollensstraat om hun zegje te doen over de herinrichtingsplannen van de gemeente in hun straat Ook hier zullen snelheidsbeperkende maatrege len worden genomen en zal de leefbaarheid van de straat worden verbeterd. Deze bewonersbijeenkomst begint even eens om acht uur. Plaats van samenkomst is bet Leonardus- huis aan de Haagweg. Django Edwards Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organi seert vrijdagavond 20 oktober een avond waarbij theaterele menten en popmuziek hand in hand gaan. Op het programma staan de R.K. Veulpoepers, Django Edwards en pianist Stanley. De R.K. Veulpoepers zijn een uit Brabant afkomsti ge elf-man-tellende popformatie. Hun repertoire is uiterst veelzijdig en bevat naast folk ook rock&roll en punk-num mers. Naast muziek maken de Veulpoepers op het podium een show met grappen en grollen die bij het publiek zeer blijken aan te slaan. Behalve de Veulpoepers zal tevens Django Edwards optre den, begeleid door zip pianist Stanley. Voor de liefhebbers van muziek-theater is Django Edwards beslist geen onbe kende. Als oprichter en animator van zowel de Friends Roadshow als het Festivals of Fools kreeg hij in Nederland al enige bekendheid. Deze uit Amerika afkomstige perfor mer weet met zijn sketches, mime, muziek en acrobatiek een show op de planken neer te zetten die grote indruk maakt. Django Edwards staat op het punt tot internationale roem door te breken. De artiest is op dit moment voor korte duur in Nederland. De toegang bedraagt 3 gulden voor leden en 5 gulden voor niet-leden. De voorstelling begint om 21.00 uur, terwijl om 20.00 uur de zaal al open gaat Kerkdienst In de kapel van het Diaconessenhuis wordt zondagochtend 22 oktober om half elf een kerkdienst gehouden. In deze dienst zal Dominee H. W. Hemmes zijn afscheidspreek houden. Na afloop is iedereen van harte welkom in de Medische Bibliotheek. FNV De Industriebonden van de NW en NKV houden dinsdag 24 oktober een bijeenkomst in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. Gesproken zal worden over'het arbeidsvoorwaardenbe leid voor dit jaar. De bijeenkomst begint om acht uur. LEIDEN Het voormalig ter rein van de Rotogravure tussen het Galgewater en het Noord einde wordt voor het einde van het jaar bouwrijp gemaakt. De sloop van het voormalige be drijfsgebouw van de Rotorgra- vure is op een oor na gevild. B en w stellen de gemeenteraad op korte termijn voor bijna acht ton beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van het terrein. De Westland/Utrecht Projec tontwikkeling b.v. zal op het terrein 76 woningen er een par keerkelder bouwen. Tevens is in het plan het restaureren van enkele panden aan het Noord- einde opgenomen. Het ligt in het voornemen van de gemeente het woonklimaat rond het Noord einde in de nabije toekomst te verbeteren. Op dit moment wor den de subsidiemogelijkheden voor het aanleggen van een park langs de Witte Singel en op het voorterrein van de voor malige zeevaartschool aan het Noordeinde te onderzoeken. Te vens zal binnenkort worden ge sproken over de aanleg van een voetgangers- en fietsbrug over het Galgewater.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3