Ajax weet zich PSY bewaart kalmte gewaarschuwd KARPOV PROTESTEERT toortwereld Ondanks blessureregen geen paniek da Mare loopt uit LEIDSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1978 PAGINA 13 Cor Brom vermijdt onderschatting Lausanne BAGUIOSTAD Wereldkampioen weken geleden, toen deze met 5—2 ach- nin- Afgelopen zondag demonstreerde zijn tegenstander, arbiters, juryleden en Anatoli Karpov heeft uitdager Viktor terstond. Kortsjnoj voor fotografen de yoga-tech- andere officials." De organisatoren van Rortcinoi in een officieel nrotest be- De uitdager beschuldigde destijds Kar- nieken, die hem door het tweetal zijn de tweekamp zullen het protest bespre- vt n nn.ntt.ii iifö r.Z pov's psycholoog dr. Vladimir Zoekhar bijgebracht. Volgens het pro'cst van ken tijdens een speciale juryvergadering, schuldigd van opzettelijke provocatie en ervan hem te h^notiseren. Nu gelden Karpov blijkt uit de omgang van Kortsj. psychologische oorlogsvoering. Zijn ac- Karpov's beschuldigingen Kortsjnoj's noj met de twee mystici een gebrek aan Deze is gepland zes uur voor het begin tie aan de vooravond van de 32ste partij, omgang met twee Amerikaanse yogi's, respect voor het land dat de schaakt- van de 32-ste partij. Kortsjnoj's hoofdse- die bij de stand 5-5 mogelijk de beslis- die wegens een aanval met een mes op weekamp organiseert. condant Raymond Keene, die een kopie sing brengt in de tweekamp en de een ^d^ diplomaat zijn veroordeeld van het protest kreeg, zei in een eerste wereldtitel schaken reent herinnerin<r»n tot Jaar gevangenisstraf, maar „Bovendien," zegt Karpov „heeft het een reactie nog niet te weten, of hij Kortsjnoj oHTde vITKor^Zreïkele van de behandeling van provocerend karakter en heeft het ten wel zou inlichten, omdat het zijn concen- hun zaak in hoger beroep, op vrije voeten doel psychologische druk te leggen op tratie zou kunnen verstoren. Bffila Praag, lijstaanvoerder i:. v23)|echo Slowakije, had totaal in moeite met Skoda Pilzen: T '1- Banik Ostrava, met één Vl89jt achterstand, evenmin met Slfdrla Banska Bystrica (4—0). ia eLt0PPer in de Deense voetbal- .ri.^Petitie tussen AGF Aarhus unifvejle BK werd door eerstge- (6r*mde met 3—0 ruim gewon- P- Niettemin heeft Vejle BK altljd een voorsprong van punten op Aarhus. Anatoli Karpov (rechts) beschuldigde uitdager Viktor Kortsjnoj van opzettelijke provocatie en psychologische oorlogvoering an Poortvliet (rechts) zal morgenavond in de wedstrijd tegen Glasgow Rangers waarschijnlijk zijn rentret de hoofdmacht van PSV maken. De spierblessure van Willy van der Kuijlen laat zich ernstiger aanzien dan aanvankelijk werd vermoed. Eindhoven Het is een geha vend gezelschap Eindhovenaren lat vanmorgen is vertrokken paar Glasgow, waar PSV morgen noet trachten een redelijke basis e leggen voor verdere successen n het toernooi van de Europacup Voor landskampioenen tegen de Ichotse titelhouder, Glasgow Jtangers. Het is zelfs niet uitge floten dat van het normale basis- am van PSV een zestal spelers Irerstek zal moeten laten gaan lanwege allerhande blessures, maar met dit wel wat erg sombe- e perspectief probeert men zo nin mogelijk rekening te houden. Vant hoewel afgelopen zaterdag nderdaad zes plaatsen in de j iloeg, die desondanks FC Dord- echt in de nationale bekerstrijd I net een monsternederlaag (11-1) confronteerde, door invallers werden bezet, gaat men er bij PSV een beetje van uit dat mor genavond in Glasgow Willy van de Kerkhof en Jan Poortvliet hun rentree zullen maken. De gene zing van hun blessures is zeer gunstig beïnvloed door de rust die het duo afgelopen weekeinde genoot. Anders ligt het met Willy van der Kuijlen. De tegen Fenerbahce in de vorige ronde nog zo trefzekere aanvoerder was gisteren nog een groot vraagteken. De tijdens een training opgelopen spierblessure laat zich ernstig aanzien. De medische staf van PSV kon twee dagen voor het treffen met Glasgow Rangers dan ook nog niets zeg gen over het al dan niet meespelen van Van der Kuijlen. Indien de productieve PSV-er inderdaad verstek moet laten gaan, bevindt hij zich gezelschap van doelman Jan van Beveren (wiens vinger blessure nog altijd niet helemaal genezen is en die er de voorkeur aan geeft in Eindhoven te blijven inplaats van, zoals gebruikelijk, met het hele gezelschap mee te reizen naar Schotland), de van een knie-operatie herstellende P.ené van de Kerkhof en de nog immer tobbende Tom Smits. Met René van de Kerkhof gaat het overi gens bijzonder goed. De snelle rechter spits, die zich pas na een conflictsituatie met trainer Kees Rijvers liet operen, ver scheen gisteren voor het eerst weer op de training. „De verwachting is dat René volgende week dinsdag weer kan spelen. Dan komt PSV in Parijs uit tegen Saint Etienne voor een invitatiewedstrijd, geor ganiseerd door de Franse Sportpers", aldus manager Ben van Gelder, die de blessureregen bij zijn club ook met lede ogen heeft gadegeslagen. „Maar er is geen sprake van een paniekerige situatie", meent de Eindhovense manager. „Ja, als je nu zoals wij op hetzelfde moment ineens vijf of zes uitgeschakelde spelers hebt, ontstaan er problemen. Maar tegen FC Dordrecht bleek dat geen beletsel om flink te scoren. Weliswaar ligt de ontmoeting tegen Glasgow Rangers op een geheel ander niveau, maar ik heb toch wel enig vertrouwen in de jongere vervangers. Bo vendien hebben we natuurlijk altijd de mogelijkheid het een en ander straks in Eindhoven recht te zetten als het in Schot land eventueel niet helemaal naar wens mocht verlopen. Dan zullen de nu niet beschikbare spelers er, naar het zich nu laat aanzien, allemaal weer bij zijn. Alleen krijg je dan weer het probleem dat enkele jongere spelers, die verscheidene weken hebben opgetreden, er weer naast komen te staan. Maar ik heb liever dat soort problemen dan de moeilijkheden waar we nu mee worden geconfronteerd." Ben van Gelder erkent het eerder al door Kees Rijvers aangestipte probleem van de dreigende onderbezetting in de selectie van PSV. „Maar", volgt hij de visie van zijn trainer, „aan uitbreiding van de groep met een speler, die niet kan worden gerekend bij de beste zes van het elftal, hebben we niets. En een dergelijke aan winst hebben we tot dusver ook nog niet in het oog gekregen". Vandaar ook dat PSV zich niet zal laten verleiden tot het doen van een paniek-aan koop als de reeks absenties onverhoopt langer mocht duren dan verwacht. PSV, in welks gelederen sommigen zich in deze periode nogal eens kritisch hebben uitgela ten over het laten vertrekken van de vorig seizoen regelmatig ingezette wisselspelers Guy Frangois en Nick Deacy naar België, zal de openvallende plaatsen dan ook voorlopig zeker door jongere figuren uit de selectie laten innemen. Bij wie zich overigens zeker enige lichtpuntjes hebben aangediend. Zo maakt Kees Rijvers zich bijvoorbeeld in ieder geval nauwelijks zorgen over de afwezigheid van Jan van Beveren die meer dan voldoende door Ton van Engelen wordt vervangen. Vooral nu de overigens niet eens meer zo jonge plaatsvervanger zich naar mate hij langer vast in het team van de landskampioen staat steeds meer ontpopt als een rustbren- gend figuur. Een zekerheid heeft Kees Rijvers in ieder geval. Met hoeveel blessures hij op dit moment ook wordt opgezadeld zijn achter hoede is intact gebleven. En dat is toch een geruststellend gegeven met de eerste ontmoeting tegen de Schotten in het voor uitzicht. Hoewel Glasgow Rangers, dat zich ietwat uit de schaduw van stadgenoot Celtic heeft gewerkt en alom waardering ondervond voor de wijze waarop in de vorige ronde Juventus werd uitgescha keld, niet meer de vroeger zo vaak geeta- leerde blinde aanvalsdrift demonstreert. Vandaar ook dat Kees Rijvers er veel aan gelegen is morgen te kunnen beschikken over middenvelder Willy van de Kerkhof en de veelzijdige Jan Poortvliet, die zou den moeten fungeren als ontregelaars van Schotse opbouwactiviteiten. Want de slag van Glasgow zou morgen wel eens kunnen worden beslist op het middenveld. Frank Werkman Spitz Kohn (links) en aanvoerder Epi Drost i trots met de Fair Play Cup, die FC Twente het j seizoen heeft gewonnen in de Nederlandse voetbal- hpetitie. Dit overigens reeds voor de tweede achtereen- jende maal. Bij de toekomstteams bleek Fortuna SC neest faire ploeg. *BURG Eerste divisieclub Willem II krijgt van de gemeente ||urg voor het lopende voetbalseizoen een exploitatie-subsidie T 170.000 gulden. (NTWORTH De Japanner Isao Aoki is gisteren wereldkam- f match play geworden. De 35-jarige golf speler verdiende ee zestigduizend dollar. Tweede werd Simon Owen uit '-Zeeland. YORK De New York Yankees hebben de vijfde wedstrijd World Series, het officieuze wereldkampioenschap honkbal sip" clubs, met 12—2 gewonnen van de Los Angeles Dodgers, pankees hebben nu met 3—2 de leiding. ANDAM In de achtste finales van de strijd om de nationale (eybalbeker won Interlance Zaan gisteravond met 3—1 van «ÏLycurgus. SALVADOR Het Nederlands dames softballteam heeft het wereldkampioenschap in El Salvador met 3—2 verloren i Canada. PEKAREST In de Roemeense voetbalcompetitie heeft ploper Baia Mare de voorsprong aanmerkelijk uitgebreid. Zelf p men met 3—1 van Bacau, terwijl naaste rivaal Steaua tkarest bij Poli Iasi een ne- ?laag van 1—0 moest accepte- t Baia Mare heeft nu drie Uten meer dan Steaua Boeka- t en vier meer dan Universi ty Craiova, Arges Pitesti en fli Iasi. AMSTERDAM Cor Brom sprak gistermiddag, voor Ajax naar het traditionele trainingsverblijf Duinoord bij Wassenaar vertrok, over: „de waar schuwing van Eindhoven". Ajax' trainer herin nerde er twee dagen voor de wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup tegen Lausanne, ten overvloede, aan dat de overwinning op Eindhoven zaterdagavond moeilijk tot stand was gekomen. Trainers zoeken vaak lichtpunten. Brom ook. „Ieder praat over het gevaar van onderschatting, maar dat gebeurt toch altijd weer. Daarom is die wedstrijd tegen Eindhoven voor ons goed geweest. De praktijk is de beste leermeester". Ajax, dat morgenavond op een kleine vijfentwin tigduizend toeschouwers rekent in eigen huis (het Olympisch Stadion is pas rendabel bij veertigdui zend) had en heeft wat blessureproblemen. Zou den de licht geblesseerden van zaterdag, Krol en Lerby, en de afwezigen toen, E verse en Van Dord, morgenavond niet kunnen spelen, dan zullen letterlijk en figuurlijk de reserves moeten worden aangesproken. Een te verwaarlozen kans overigens. „Lerby en Krol", zei Brom, „spelen vrijwel zeker, Van Dord is vijftig procent". Veldtrainer Bobby Haarms was optimistischer. „Van Dord en ik hebben hard gewerkt de laatste dagen, ik ben er vrijwel zeker van dat hij kan spelen". De voorstopper zelf dacht er net zo over. Twee man in het centrum die maar net de vereiste fitheidsgrens overschrijden. Is dat geen risico? Haarms: „Nee. Het is niet omdat wij Lausanne als gemakkelijk beschouwen, ik zou voor iedere wedstrijd met iedere tegenstander hetzelfde standpunt hebben ingenomen. Krol en Van Dord kunnen morgenavond voetballen". Van de geblesseerden trainde alleen Krol gisteren niet mee. „Rust", verklaarde de aanvoerder, „is de beste geneeswijze. Daarom. In deze fase van het seizoen is het missen van een paar trainingen geen ramp. Het wordt pas erger ais het werkelijk een slepende zaak is. Zoals vorig jaar. Dan ga je het wel degelijk merken. Dan zoek je aanpas singen in je speelwijze, omdat je bepaalde dingen niet kunt of durft te doen. Zaterdagavond is dat ook wel gebeurd, maar morgen zal ik er toch weer bij zijn. Het blijft natuurlijk mogelijk dat ik er uit stap als de beslissing is gevallen. Het heeft namelijk geen nut risico's te nemen". Brom wil Lausanne tegemoet treden zoals Athle tic de Bilbao in de thuiswedstrijd. „Toen moest er een achterstand worden weggewerkt, nu een voorsprong behaald. De Zwitsers voetballen niet zó slecht, we zullen er wel degelijk wat voor moeten doen". Brom is zelf niet bij Lausanne gaan kijken. „Ik vind dat ik hier belangrijker werk kan doen. Ik ben nog niet zo lang bij de groep. Zeker zaterdag, met die geblesseerden, wilde ik niet weg naar Zwitserland. Ton Pronk is een paar weken geleden geweest en Bobby Haarms zou zaterdag naar Lausanne vliegen, maar hij kwam door de mist niet weg". Brom heeft, in weerwil van zijn plannen, nog geen definitieve opstelling kunnen maken. Te verwachten is dat Ajax de volgende ploeg binnen de lijnen zal brengen: Schrijvers; Meutstege; Krol; Van Dord; Lerby; Er kens; Arnesen; Taha- mata; Ling; Clarke; Meijer. Zou Van Dord niet kunnen voetballen, dan zal Schoenaker voorstop per spelen, waardoor dezelfde ploeg in het veld komt, als waarmee werd begonnen tegen Eindho ven. Problemen met geblesseerden zijn overigens niet het alleenrecht van Ajax. Ook Lausanne, dat gistermiddag op Schiphol aankwam, is gekwetst in zijn laatste lijn. De verdedigers Scharvoz en Parietti, net als zaterdag tegen Basil, blijven vrijwel zeker op de bank. En dat betekent, dat publiek en scheidsrechter Lipatov uit Rusland vermoedelijk het volgend elftal van Lausanne zullen zien: Burgener; Ley-Ravello; Ryff; Gretler; Niggl; Seiler; Favre; Guillaume; Cornioley; Kunz- li; Diserens. Pim van Dord: al of niet voorstopper tegen Lausanne Sports?

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13