Biljartbond n diskrediet op Zeehonden Betere positie voor Frank Drost luitse socialisten willen af van Radicalendecreet >EI Namibische groepering duldt geen uitstel van verkiezingen Nobelprijs economie voor oO Herbert Simon Nederland pleit voor meer evenwicht in handel met Japan ITENLAND/SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1978 PAGINA 11 pnze correspondent Ami van Vree) Als het aan het bestuur van de SPD LV7lj[omt er in de Bondsrepubliek een einde g intensieve controles van de Duitse BVD ge staatsrechtelijke betrouwbaarheid van Jtanten voor overheidsfuncties (waartoe |e onderwijssector wordt gerekend) die j meer jongeren onzeker maken en die de naam „beroepsverboden" ook buiten de landsgrenzen scherp werden bekritiseerd. Deze praktijk die er volgens velen toe heeft geleid dat de Bondsrepubliek langzamerhand tot een „snuffelstaat" dreigt te ontaarden waarvan veiligheidsdiensten de loon aangeven, is een uitvloeisel van het zgn „radicalendecreet" van 1972 dat nog onder het kanseliersschap van Willy Brandt werd ingevoerd. Een werkgroep onder voorzitterschap van SPD- vice-voorzitter en burgemeester van Bremen, Hans Koschnicks heeft nu een rapport ingediend waarin voorstellen worden gedaan om al volgend jaar drastisch met deze praktijk te breken. Het routine-onderzoek door de „Verfassungsschutz" (de veiligheidsdienst) moet worden afgeschaft Een dergelijk onderzoek vindt alleen plaats als er feiten bekend zijn die twijfels doen rijzen aan de grondwettelijke betrouwbaarheid van de be treffende persoon. Deze feiten moeten bovendien zonder een speciaal onderzoek bekend zijn. Slechts voor bepaalde beroepen (rechter, advo caat, politie-agent en beroepssoldaat) blijft con trole door de Duitse BVD voorgeschreven. I lNWEGE protesten (hetg JL Tanker weer boven water regei (Van onze correspondent) Ie wejDEN De Britse regering heeft gisteren haar vonnis over de 5000 grijze zeehonden, die leven b Schotse Orkney-eilanden zonder meer inge- be hetl louter het gevolg van de openbare protesten, geleid door D^hpeace", een internationale groepering van milieubescher- wet] ffirittannië laat het uitdunnen van de zeehonden nu over p plaatselijke bevolking en de natuur. De Noorse robbenja- die door Londen aangeworven waren om 4000 jonge plus 1000 vrouwelijke robben en hun jongen dood i^^rSeten, keren terug naar hun thuishaven Bergen. Z_ji nu twintigduizend pond rijker - de prijs van een exclusief Bet met de Britse regering - maar ze beschikken uiteraard Bier robbenvellen, die zij mee naar Noorwegen hoopten te "jn nemen. Het vel van een jong zeehondje wordt vrij duur :1 umedienne in Moskou n° de [jou (Reuter) President Bo umedienne Van Algerije heeft !ers en» leiders in het Kremlin besprekingen over het Midden-Oos- inen ejvoerd. Dit heeft het Sovjetpersagentschap TASS gisteren iodelb0, lende &s voor het eerst dat de Algerijnse president in het openbaar >k l\lu* sedert 24 september toen hij van een Arabische topconfe- in Damascus was teruggekeerd. Zijn verdwijning uit de ï2emStarheid had in de Westelijke pers aanleiding gegeven tot icht dat hij mogelijk terzijde was geschoven door een coup. De gestrande tanker Christos Bitas die vrij dag in de Ierse Zee tegen een rots aan voer. is bijna weer he lemaal boven water komen te liggen. Uit de zwaar beschadigde tanker wordt gemid deld 800 ton ruwe olie per uur overgepompt in een ander schip dat langszij ligt. Niettemin maken natuurliefheb bers zich ernstig zor gen dat vogelreserva ten en stranden wor den aangetast door de olie die al uit de tanker is gelopen. WINDHOEK (DPA-UPI) - De "Democratische Turnh alle-Allian tie", een verbond van politieke par tijen in Namibië, dat de steun heeft van Zuid-Afrika, zal niet dulden dat Namibië volgens de VN-blauwdruk onafhankelijk wordt De DTA houdt vast aan de Zuidafrikaanse formule voor onaf hankelijkheid, met verkiezingen in de cember. "Als we de verkie zingen uitstellen, zullen we ons over geven aan de chaos PRETORIA/en terreur waar mee alle marxistische machts overnamen in Afrika geken merkt zijn. Als we daartoe ge dwongen worden zullen we de wapens opnemen om te verhin deren dat dit in Namibië ge beurt", aldus de groepering in een telegram aan de Britse minister van buitenlandse za ken David Owen. De westerse landen hebben Zuid-Afrika voorgesteld de verkiezingen uit te stellen tot april 1979, en een VN-macht van 7.500 manschappen in het gebied te stationeren om een eerlijk verloop van de verkie zingscampagne en de stembus gang te waarborgen. Op grond van deze regeling wil de bevrij dingsbeweging SWAPO deelne men aan verkiezingen, maar een verkiezing in december vol gens de Zuidafrikaanse formu le zal door SWAPO geboycot worden. Pretoria heeft dit VN-plan vo rige maand van de hand gewe zen. Gisteren is in Pretoria het beraad begonnen tussen pre mier Botha en de ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, Engeland, Fran krijk, West-Duitsland en Cana da. Het Westen probeert Botha te overreden alsnog akkoord te gaan met het VN-plan. Over het verloop van die besprekingen worden geen mededelingen ge daan. Prof. Herbert Simon STOCKHOLM (UPI/AFP) - Voor zijn baanbrekend werk op het terrein van de besluitvorming in economische organisa ties is de Nobelprijs voor economie voor 1978 toegekend aan de Amerikaan Herbert Simon, hoogleraar aan de Carnegie- Mellon Universiteit van Pittsburg. De prijs, groot 360.000 gul den, is toegewezen door de Zweedse academie van weten schappen. Het wetenschappelijk werk van prof. Simon beslaat de terrei nen van wetenschapstheorie, toegepaste wiskunde, statistiek, analyses voor werkmethoden, economie en zakenadminstratie. Maar hij is bovenal, zo verklaarde de academie, een econoom, in de wijdste betekenis van het woord. Zijn naam is verbon den aan publicaties over de structuur en het besluitvorming sproces in econiomische organisaties, een betrekkelijk nieuw gebied van onderzoek. Herbert Simon werd in 1916 in Milwaukee in de staat Wiscon sin geboren. Hij studeerde in Chicago en behaalde in 1943 de doctorsgraad in de politieke wetenschappen. Voor hij hoogle raar in de computerkunde en psychologie werd, was hij onder meer werkzaam bij de universiteit van Californië en het tech nologisch instituut in Illinois. Simon verwerpt op het terrein van de economie de stelling van de klassieke bedrijfseconomische theorie dat de onderne ming een alwetend rationeel geheel is, gericht op het zo groot mogelijk maken van de winst. In zijn baanbrekend werk „Ad ministratieve behaviour" omschrijft hij de onderneming als een systeem dat zich gemakkelijk weet aan te passen, en samengesteld is uit fysieke, persoonlijke en sociale elementen. Al deze elementen worden bijeengehouden door een netwerk van onderlinge verbindingen en door de bereidheid van de leden van de onderneming samen te werken en te streven naar een gemeenschappelijk doel. Hij ontwikkelde zijn theo rieën zo dat ze niet alleen voor wetenschappelijke studies maar ook in de moderne zakenwereld en het openbaar be stuur gebruikt konden worden. Zijn theorieën zijn met succes gebruikt voor het verklaren en voorspelen van zaken als de toegankelijkheid van informatie, het besluitvorminsgproces in de onderneming, de aanpassing van de markt aan een situatie van onvolledige concurrentie en het kiezen van een land dat geschikt is om in te investeren. Prof. Simons is de zevende Amerikaan die deze onderschei ding ten deel valt. De Nobelprijs voor economie wordt sinds 1969 toegekend. Op 10 december zal de prijs in Stockholm- worden uitgereikt. TOKIO (ANP) De drie Japanse ministers met wie minister Van der Klaauw en staatssecretaris Beyen gis teren in Tokio hebben gesproken zijn ervan overtuigd dat iets moet worden gedaan om meer evenwicht te brengen in de handel tussen beide landen. Thans is de Japanse uitvoer naar Nederland bijna het vijfvoudige van de Nederlandse uitvoer naar Japan. In geen van de negen landen van de Europese Gemeenschap is de verhou ding zo ongunstig als in Nederland. Op de economische topconferentie van Bonn, afgelopen zomer, heeft de Japanse premier Takeo Fukuda toegezegd te zullen streven naar een jaarlijkse economische groei met 7 procent, een toezegging die tegenover de Nederlandse bewind slieden werd herhaald. De bedoeling is, het overschot op de Japanse betalingsbalans, dat vórig jaar ca. 14 miljard dollar bedroeg, te verminderen. Maar buitenlandse waarnemers in Tokio achten het niet uitgesloten dat deze groei slechts 5 tot 5,5 procent zal bedragen, en dat het overschot dit jaar tot 16 a 20 miljard zal toenemen. Minister Van der Klaauw en staatssecretaris Beyen zetten de minister van buitenlandse zaken Sonoda, de minister voor externe economische betrekkingen Ushiba, en de minister voor interna tionale handel en industrie Jomoto uiteen dat Nederland, „sterk afhankelijk van zijn buiten landse handel", een groot voorstander van vrij handel is. Het probeert ook zijn EEG-partners ervan te overtuigen dat protectionisme, het be schermen van de eigen industrie, heilloze gevol gen zal hebben. Juist daarom is het van belang dat Nederland niet wordt belemmerd in zijn traditionele activi teiten als dienstverlening, en de uitvoer van de landbouwproducten en hoogwaardige technolo gie. Nederland meent niet dat de handel meer in evenwicht moet worden gebracht door beper ken van de Nederlandse invoer uit Japan, maar door het vergroten van de Nederlandse uitvoer naar dit land. spelers eisen meer zeggenschap ZQl S i tENZAAL Twaalf Nederlandse topbiljarters hebben zich gisteren met eigende brief gewend tot het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederland- .jartbond (KNBB) om zo een einde te maken aan de vele problemen m -zich regelmatig tussen de gevestigde ereklassers en het leidinggevend f an van de bond voordoen. De spelers Jean Bessems, Rini van Bracht, i van Deventer, Louis Havermans, Henk de Kleine, Herman Popeijus, jt van der Smissen, Willy Steurcs, Hans Sundquest, Ben Velthuis, Piet en Hans Vultink zijn van mening dat ze zich nu lang genoeg hebben hikt naar de grillen van een aantal heren, die in hun ogen langzamerhand r eens goed tot de orde moeten worden geroepen. Wim van Deventer was èén van de twaalf Nederlandse topbiljarters, die de boze brief naar de KNBB ondertekenden Ipreekwoordelijke emmer was al een tijdje jorlijk gevuld en het peil daarin steeg tot randje toen de KNBB besloot individuele Inale kampioenschappen, waarbij twee of spelers gelijk eindigden, te laten beslissen de resultaten die in de onderlinge duels len geboekt. Een besluit, dat nogal wat 'el wekte, omdat daarmee weliswaar werd muleerd dat de spanning er tot de laatste m m ttrijddag zou blijven, maar tevens dat het M ïn van carotte stellig veelvuldig zou worden inteerd om op papier sterkere tegenstanders van een verdiende titel te beroven, logal wat geharrewar over het nieuwe biljart- ettocc' *aats*e nationale titelstrijd 71/2 in ichteten onderwerp van veel ergernis, vormde ire sc7lmenstehmg van het B-team voor het Euro- jg kampioenschap pentathlon in Amersfoort en m^PP^ emmers deed overlopen, ^bijgaand aan alle resultaten uit het verleden pnder overleg met de topspelers nodigde de !B onder meer de jonge Jan Arnouts voor kheidlibre en Jos Bongers voor het bandstoten en rictnvitaties, die nogal wat kwaad bloed zetten loofle spelers die al jaren nationaal en internatio- diverse goede resultaten hadden ge- i het ajd. De topbiljarters schreven naar aanleiding het vele ongenoegen op 27 september een f naar de bond, waarin ze om opheldering fcen. Ze kregen antwoord in brieven, geda- trektj 29 september en 12 oktober, waarvan vooral lts te niets aan duidelijkheid te wensen over n de (Kort samengevat luidde het standpunt van NBB, die inmiddels een vergadering met 'Iers had gepland voor komende donderdag. de orde komende onderwerpen worden ivang van de bijeenkomst op 19 oktober [esteld. De samenstelling van de teams, die len aan het pentathlon voor teams (TEP) "sfoort, worden niet ter discussie gesteld. J1611 formeren van ploegen is uitsluitend het recht ^iJtet sectiebestuur, dat overigens rekening 1 met de instelling en de speelsterkte van Iers die voor een plaats in zo'n team in •king komen", de diverse topbiljarters nog wat kribbi- tde. Ben Velthuis, woordvoerder van het 1: „De heren komen eens in de vier jaar keertje een borreltje bij (Ben of ander bureau in Leusden werd verzonden. Een brief, die het bestuur van de KNBB het mes op de keel zet. De letterlijke tekst: „Naar aanleiding van ons schrijven d.d. 27 september j.l. en uw schrijven d.d. 29 september j.l. en 12 oktober daaropvolgend hebben wij kennis genomen van uw standpunt ten opzichte van de opstelling van het B-team TEP te Amers foort, hetgeen u niet ter discussie wilt stellen. Ondergetekenden zeggen bij deze allemaal af voor deelname in Amersfoort voor zowel A- als B-team. Mocht thans het bondsbestuur haar standpunt niet willen wijzigen of niet bekwaam genoeg zijn, dan is deze afzegging onherroepelijk. Voorlopig willen wij alleen als groep nog praten, vermits bij voorbaat vast staat dat het bondsbe stuur bereid is: 1 het deelnemen van beide teams zeker te stellen, 2 het B-team ons inziens naar eer en geweten samen te stellen". „Met name vinden wij het onverteerbaar dat de kampioen van Nederland ereklasse bandstoten, Hans Sundquest, zelfs niet eens in het B-team staat opgesteld. Ten aanzien van de punten één en twee alsook naar alle waarschijnlijkheid ten aanzien van nog een groot aantal punten willen wij samen met alle andere ereklassers wel een gesprek, doch zeker niet a.s. donderdag, doch op een in onderling overleg vast te stellen datum en op een wijze waarmede wij akkoord kunnen gaan. Hopende dat u thans de zaak serieus wilt behandelen, tekenen...". En dan volgen de reeds genoemde twaalf namen in alfabetische volgorde. Ben Velthuis: „Het deksel moet nu maar eens helemaal van de beerput" toernooi drinken. Dan kennen ze de instelling van alle ereklassers toch exact?" Brief Velthuis was ook één van de gangmakers van het spelersoverleg, dat afgelopen vrijdag in Ut recht leidde tot het opstellen van een door alle twaalf ondertekend schrijven aan het sectiebe stuur, dat gistererwter expresse naar het bonds- Beerput Ben Velthuis licht toe: „Drie of vier jaar al stapelen de problemen zich op. Het deksel moet nu maar eens helemaal van de beerput We hadden het bestuur al veel eerder op het goede spoor willen zetten, zonder rotzooi naar buiten uit te dragen. Maar nu kunnen we niet anders meer. Als het aan mij ligt, dan wil ik de hele zaak nog wel een tijdje heel netjes blijven spelen. Er zijn er echter bij die twaalf van wie de heren direct mogen opkrassen. Als we nu niet als groep optreden, komt er trouwens toch een hoop rotzooi aan de oppervlakte waar de honden geen brood van lusten. Het bondsbestuur kan nujwee kanten op: of schuld bekennen, dan zijn we wel bereid haar onze hand te reiken, of op het huidige standpunt blijven staan. In dat geval zullen we nooit meer een hand naar de bond uitsteken en ook nooit meer voor de KNBB spelen". De brief van de twaalf topbiljarters aan de bond betekent hierdoor, dat het Europese kampioen schap pentathlon in Amersfoort, begin november, waar Nederland zijn titel moet verdedigen, in ernstig gevaar komt. De organisatoren hebben de KNBB al laten weten nooit meer een titelge vecht te willen houden, als de boycot van de twaalf inderdaad doorgaat. Overigens heeft Her man Popeijus persoonlijk al definitief besloten onder geen beding naar Amersfoort te gaan. Het hoofdbestuur van de KNBB heeft weinig keus. Wanneer twaalf gerenommeerde biljarters, toch vaak pure individualisten, het zo roerend met elkaar eens zijn als nu het geval is, mag de leiding van de geen greintje inspraak duidende bond niet volharden in zijn koppige houding. Dat die koppig is, bevestigt de passage in de brief van het bondsbestuur dat over de samenstelling van de teams geen discussie meer mogelijk is, terwijl dat juist een erg heet hangijzer voor de spelers is. Velthuis: „Als ze niet willen praten, hoeven we al niet meer te gaan. Het is door ons vrijdag in elk geval wel overwogen of een vereniging van ereklassers geen pure noodzaak is. Als het kan moeten we, geloof ik, een organisatie zien te vinden als bijvoorbeeld Inter Football, die voor ons met de heren van de bond willen stoeien". Het bondsbestuur zelf was gisteravond moeilijk bereikbaar. Van de zeven leden bleek alleen algemeen adjunct-bestuurslid Lou Lensen telefo nisch aanspreekbaar. Veel had echter ook hij niet te zeggen. Lensen: „Sorry hoor, maar ik heb geen brief gehad of er over gehoord. Ik kan u dus ook nog geen commentaar leveren. Het spijt me zeer". Ben Velthuis tenslotte: „Er kunnen er twee verliezen. Of de bond, wat in deze omstandighe den winst voor de biljartsport zou zijn, of de organisatoren in Amersfoort als die boycot doorgaat. Voor die laatste groepering zou dat wel erg sneu zijn. Hopelijk is het bondsbestuur ook zo verstandig om dat in te zien". WILLEM PFEIFFER ARCO Ook na de zesde ronde heeft oud-wereldkampioen Tsjegolev de leiding behouden in het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen in Arco. De Nederlandse kampioen Frank Drost verbeterde zijn positie door een overwinning op Diaw en staat nu bij het grote peloton, dat de tweede plaats deelt. Eveneens voegde zich Nicolai Mits janski daarbij, die Nimbi versloeg. Bij deze twee beslissingen bleef het ook gisteren. Het belangrijke duel Clerc Tsjegolev werd al vrij vroeg remise gegeven. Aanvanke lijk beloofde het wel een interessante strijd te worden, maar na wat afwikkelingen bleef er een positie over met ieder elf stukken en een stuk niemandsland daartussen. De Rus stelde remise voor, maar Clerc verkoos na vijfentwintig zetten en één uur spelen door te gaan. Na nog een vijftal zetten wilde hij ook wel een puntendeling. Voor Wiersma de kans om gelijk te komen met Tsjegolev. Het moet gezegd, dat de Nederlander er alles aan gedaan heeft Korenevski te verslaan, maar verder dan een voordelig eindspel van drie tegen drie stukken kwam hij niet. De jeugdige Rus verdedigde zich zeer koelbloedig tegen de inventief spelende wereldkampioen in een onregelmatige spelkarakteristiek. Ook N'Diaye heeft goed gespeeld tegen Gantwarg. In een moeilijke partij gaf hij de Russische nationale kampioen geen kans om zich met Tsjegolev boven Wiersma te plaatsen. In een lastige stelling van elk negen stukken koos de Rus een variant, die de Malinees een goede remise overliet Frank Drost veroverde twee kostbare punten op Diaw. Positioneel zeer goed spelend verkreeg hij een betere stand. Waarschijnlijk heeft de Senegalees in tijdnood een remise gemist, maar de winst voor de Nederlandse kampioen was zeer verdiend. Uitslagen: Bastiaaimet (NedVVerpoest (Bel) 1-1; N'Diaye (Mal)-Gantwarg (Bus) 1-1; Clerc (Ned)-Tsjegolev (Rus) 1-1; Wiersma (Ned)-Korenevski (Rus) 1-1; Drost (Ned)-Diaw (Sen) 2-0; Nimbi (Kon)-Mitsjanski (Rus) 0-2. Stand: 1. Tsjegolev 8 punten; 2. Gantwarg, Bastiaannet, Wiersma, Clerc, Drost Mitsjanski 7; 8. Korenevski 6; 9. N'Diaye 5; 10. Verpoest, Diaw 4; 12. Nimbi 3. Frank Dros» won van de Senegalees Diaw Nederlaag schaakploeg AMSTERDAM Nederland heeft gisteren de eerste wed strijd in de voorronde van het toernooi om de Europese schaakbeker voor landenploe gen tegen Israël met 3 1/2-4 1/2 verloren- Ook Oostenrijk zit in d«e groep. De tMuc* komen elk twee keer tegen elkaar uit. Uitslagen: Timman-Dzmdzmdasivibi 1/2-1/2; Sosonko-Liberzon 1/2-1/2; Donner- Kagam 1/2-1/2; Ree-Bleiman 1/2-1/2; Ligterink-Bimboim 1/2-1/2; Lange- weg-Grünfeld 0-1; Van Wijgerden- Radasjkovitsj 1-0; Bohm-Bernstem <y-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11