ürauss behoudt de absolute meerderheid dj het met enig verlies lelgische formateur ermijdt erkiezingen Tweemaal zwarte rook enige duidelijkheid bij keuze paus Olie Griekse tanker wordt overgepompt Generaal Figueiredo volgens verwachting president Brazilië GERUCHTEN OVER LOT VAN BOUMEDIENNE VS-Congres aanvaardt Carters energieprogram WA UITENLAND LEIDSE dOURANT/ MAANDAG 16 OKTOBER 1978 PAGINA 9 WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat en het Huis van afgevaardigden hebben giste ren het energieprogramma van president Carter goedge keurd. Dit gebeurde na een „filibus ter", een .redevoering zonder einde", die nog in de laatste uren van de zitting werd ge voerd door de democratische senator Abourezk van Dakota. In de Senaat was de stemver houding 60-17; in het Huis 231-168. Het desbetreffende wetsont werp gaat thans naar het Witte Huis waar Carter het zal on dertekenen. Carter heeft betoogd, dat de aanvaarding van zijn program noodzakelijk was om de Ame rikaanse olie-invoer te vermin deren en de rest van de wereld te tonen, dat de Verenigde Staten het ernstig menen met de oplossing van hun energie vraagstukken. Waarnemers beschouwen de stemmingen in Senaat en Huis als een grote overwinning voor de Amerikaanse president, zelfs als men in aanmerking neemt, dat veel van Carters plan verwaterd is en dat een van zijn voornaamste elemen ten: een heffing op ruwe olie teneinde de prijs van benzine te verhogen, er uitgelicht is. MRALEN BLUVEN IN BEIERSE LANDDAG HUSSEL (ANP) De Belgische informateur, de christen-demo- aat Paul Vanden Boeynants, heeft als opdracht na te gaan de huidige regeringscoalitie in België, zonder dat er verkiezin- n worden gehouden, kan doorregeren. Vanden Boeynants die ijdag door koning Boudewijn van België benoemd werd tot formateur, nadat woensdag de regering was gevallen, zei dat teren in Brussel op een persconferentie. situatie moet niet gedramati- erd worden, maar als er nieu- verkiezingen nodig zijn zou it land toch zeker zo'n drie aanden onbestuurd blijven, tgeen in de huidige sociaal- onomische crisissituatie toch er gevaarlijk kan zijn, aldus inden Boeynants. i voorlopige conslusies die inden Boeynants trok uit de nsultaties die hij tot dusverre ld, zijn de volgende: niemand ut iemand uit voor het pre- lierschap. Dat betekent dat iok de afgetreden eerste minis- r, Leo Tindemans, door geen in de coalitiepartijen uitgesto rt wordt voor het premier- tap. Voorts is gebleken dat een dialoog mogelijk is over it „Egmont-pact", de bereikte 'ereenkomst inzake de Belgi- !he staatshervorming waarte- in binnen de christelijke volks- *rtij (CVP) op het laatste mo tent ernstige bezwaren heston en. •ver het Egmont-pact kan vol- ens Vanden Boeynants niet Dnieuw onderhandeld worden ,ant dat zou een ineenstorting tan de situatie betekenen. „Maar wel is mij gebleken dat er een dialoog mogelijk is over bepaalde wijzigingen en verbe teringen", aldus Vanden Boey nants. De CVP had vorige week gesteld dat onderdelen van het pact die strijdig zijn met de huidige Belgische grondwet pas in een tweede fase doorgevoerd zouden moeten worden. Vanden Boeynants zei ook dat hij als informateur bij zijn poli tieke consultatie de economi sche en sociale situatie waarin België verkeert aanroert. „Men kan de huidige politieke crisis nu eenmaal niet behandelen zonder die situatie erbij te be trekken", aldus de informateur. Vandaag is Vanden Boeynants vrijwel de gehele dag in verga dering geweest met de voorzit ters van de zes regeringspartij en. Vanavond zou de informateur verslag uitbrengen bij de ko ning. Op een vraag of hij zijn informatieopdracht zal terugge ven als er vanavond geen ac- coord is bereikt, wilde de infor mateur zondag geen antwoord geven. VS verbiedt drijfgas in spuitbus 'ASHINGTON (AFP) In de Het speciale gas dat als drijfgas 'erenigde Staten zijn gisteren wordt gebruikt in de bussen, eerste maatregelen van doch schadelijk is voor de iono- 'acht geworden die erop zijn sfeer, mag vanaf gisteren niet encht het gebruik van spuit- meer in het groot worden ver- °ssen voor commerciële pro- kocht voor het maken van spuit gaten te verbieden. bussen. Noodlanding bij poolcirkel 1EW YORK (Reuter) De ge- loerder van een DC-10 van "tish Airways, die met 231 assagiers onderweg was van «s Angeles naar Londen, heeft toestel gisteren bij de pool- Jtekel aan de grond gezet, nadat ;,r anoniem was gemeld dat er ac" een bom aan boord bevond. De DC-10 landde op een afgele gen Canadese luchtmachtbasis te Frobisher Bay op het eiland Baffin, het enige vliegveld bin nen een afstand van duizend kilometer waar straalvliegtui gen van deze grootte kunnen landen. Er werd geen bom ge vonden. nonze correspondent Ami van Vree) NN Evenals vorige week bij de belangrijke Istaatverkiezingen in Hessen hebben de libe- in van de vrijstaat Beieren gisteren ruim- oots de gevreesde vijf-procents drempel over men; de FDP kwam uit op 6 pet. van de nmen. De CSU van Strauss behield zijn rweldigende meerderheid van de stemmen j pet.) maar moest toch, vergeleken met vier geleden, ruim 2 pet. aan de SPD afstaan. SPD kreeg 31 pet. tegen 30,2 in 1974. De rige parijen, waaronder de „Groene Milieu- epering", konden slechts een te verwaarlozen aanhang op de been brengen. Het „Schmidt-effect" van de sociaal-liberale rege ringscoalitie in Bonn heeft zich dus ook in Beieren afgetekend, al heeft het op de interne verhoudingen in deze zuidelijke deelstaat geen- enkele invloed. Daarentegen kan Strauss zich erop beroemen dat de CSU met zijn ongekend succes - al voor de derde keer wist deze partij bijna twee derde van de kiezers voor zich te winnen - een veel beter figuur slaat dan de CDU in de Bondsrepubliek als geheel. Dit kan tot heftige discussies binnen de Unie-partijen leiden en wellicht de vorming van een „vierde partij" (namelijk een uitbreiding van de CSU over heel West-Duitsland om daardoor in 1930 de absolute meerderheid van de huidige oppositie in de Bondsdag te verkrijgen) stimuleren. Voor een dergelijke partij-interne standpuntbepaling is des te meer aanleiding omdat zowel in Hessen als in Beieren is gebleken dat CDU-CSU vooral in hun voormalige bolwerken stemmen verliezen en omdat jongeren, die voor het eerst kiezen, zich van de christelijke partijen blijken af te wenden. Opvallend bij de verkiezingen in Beieren was verder dat het grootste deel van de kiezers op CSU-voorzitter Franz Josef Strauss en zijn echtgenote Marianne brengen hun stem uit bij de Landdagverkie zingen in Beieren. een bepaalde partij had gestemd vanwege zijn betere politici. In Hessen daarentegen ging het veel meer om de betere politiek. Men kan daaruit de gevolgtrekking maken dat de omstreden figuur van Franz-Jozef Strauss in Beieren van doorslaggevende betekenis voor de uitslag is geweest. De zetelverdeling in de Beierse landdag: CSU 129 (132), SPD 66 (64) en FDP 9 (8). (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN De harde strijd in de Ierse Zee om de lekgestoten Griekse tanker „Christos Bitas" (58.000 ton) te redden, duurt nog steeds voort. Zegslieden van de Britse marine waren gisteren van mening, dat de inspannin gen om te voorkomen dat het schip naar de kelder zou gaan, een goede kans maakten om met succes bekroond te worden.De reddingso peratie kan echter nog verscheidene dagen duren. Het belangrijkste is dat het weer rus tig blijft. Stormwind zou de operatie aanzien lijk bemoeilijken. Uit het zwaar gehavende Griekse schip wordt zoveel mogelijk olie overgepompt in andere tankers, die langszij komen liggen. De „Chris tos Bitas" had zaterdag nog ongeveer 30.000 ton ruwe olie aan boord. Omdat de pompkamer van de Griekse tanker onderwater stond, werden uit Nederland twee zware pompen aangebracht; sinds zij in ge bruik zijn heeft het logge gevaarte, dat sedert vrijdag zwaar slagzij maakte, zich al een flink stuik opgericht Al sinds vrijdagmiddag loopt er geen olie meer in zee. Op 16 kilometer afstand van de kust van Wales bevindt zich nog steeds een olievlek die onafgebroken besproeid wordt Er is nog geen olie aangespoeld op de kust. De verlamde Griekse tanker ligt 30 kilometer verwijderd van de olievlek. In Dublin is men boos, omdat de Britten het lekke schip zo dicht bij Ierland gesleept hebben. VATICAANSTAD „E nera"— Hij is zwart Dat was, na hernieuwde onzekerheid over de kleur van de rook, die uit de schoorsteen van de Sixtijnse Kapel omhoog kwam, de uitein delijke conclusie van de meer dan honderdduizend Romeinen, die gisteren op het Sint-Pietersplein bijeen waren om het resultaat af te wachten van de verkiezing van een nieuwe paus door de honderdelf kardinalen, die in de kapel bijeen waren. Na aanvankelijke opwinding bracht de mededeling uit de draagbare radio's, dat de rook inderdaad zwart was hen weer tot rust. De Vaticaanse radio verduidelijkte, dat alleen de eerste minuut van belang is. Dan wordt—via fakkels geleverd door het Italiaanse leger—een chemische stof verbrand die ondubbelzinnig zwarte of witte rook moet opleveren. Vervol gens worden de stembriefjes verbrand en dan kan verwarring ontstaan. Ondanks het feit, dat de snelle verkiezing van paus Johannes Paulus dus niet is geëvenaard, verwachten waarnemers in het Vaticaan, dat het conclaaf spoedig geëindigd zal zijn, al was het maar op grond van de overweging, dat in deze eeuw geen j enkel conclaaf langer dan vier dagen heeft geduurd. Het uitblijven van een keuze heeft de Italiaanse pers en ande- ren gelegenheid gegeven voort te gaan met het speculeren over kanshebbers, een bijna genante bezigheid voor degenen, die nog niet zijn genoemd, want zij vormen maar een handvol. De geschorste traditionalistische aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft zijn hoop gesteld op de keuze van de behoudende kardi naal Siri van Genua of de kardinaal van Florence, Benelli.De l laatste kent hij goed van vroeger. Hij rekent erop, dat hij hem I als paus gemakkelijk zou kunnen ontmoeten en met hem tot een akkoord zou komen. I Polisario onderhandelt met Mauretanié ALGIERS/RABAT (AFP—D- PA) Het bevrijdingsfront voor het gebied West-Sahara, Polisario, heeft zaterdagavond in Algiers bevestigd, dat het front onderhandelt met Maure tanië, het land dat samen met Marokko het vroeger Spaanse gebied van West-Sahara heeft opgedeeld. Het maakte namelijk in Algiers, voor het eerst bekend, dat „de onderhandelingen binnenkort zullen worden hervat in de hoofdstad van een Afrikaans land". Eerste contacten waren er al in september in Libië geweest. Van der Klaauw voert een trommelshow op Minister Van der Klaauw bracht gisteren een bezoek aan de Jushima Tenjin-tempel in Tokio, waar hij verwelkomd werd met de traditionele trommelshow. Voor de minister een aanleiding om ook de trommelstokken eens ter hand te nemen. Officieel in Moskou BRASILIA (Rtr/AFP) Generaal Joao Baptista Figueiredo is de nieuwe president van Brazilië. Zijn verkiezing was geen verrassing: Figueiredo was de officiële kandidaat van de re geringspartij ARENA (Alliantie voor de nationale vernieu- wig), die over een meerderheid in het college van kiesmannen beschikt. Figueiredo kreeg 355 stemmen tegen 226 stemmen voor generaal Euler Bentes, de kandidaat voor de oppositio nele MDB (Braziliaanse democratische beweging). Figueiredo volgt de huidige president Geisel op 15 maart op. Figueiredo wordt beschouwd als een gematigde politieke fi guur, maar hij is nauw verbonden met de militaire leiders die sinds 1964 aan de macht zijn. De nieuwe president nam als kolonel deel aan de coup die in dat jaar een eind maakte aan het bewind van de laatste burgerpresident, Joao Goulart, Later trad Figueiredo op als de belangrijkste militaire raadge ver van president Medici, toen het militaire bewind harde maatregelen nam tegen de linkse oppositie. Toen generaal Gei sel in 1974 president werd, kreeg Figueiredo het commando over de geheime dienst, in welke functie hij zijn macht nog kon versterken. ALGIERS (AP/AFP) - De verblijfplaats, en daarmee het lot van de Algerijnse president Boumedienne, die al bijna een maand lang niet in het openbaar is verschenen, hebben het afgelopen weekeinde tot allerlei geruch ten geleid. Algerije maakte later een voorlo pig einde aan dc speculaties, door officieel te melden dat Boumedienne voor een werkbe zoek in Moskou verblijft, maar het maakte niet bekend wanneer Boumedienne vertrok ken is en evenmin hoelang hij daar zal blij ven. In Algerije circuleerde al enkele weken het gerucht dat Boumedienne ziek zou zijn, maar overheidsfunctionarissen lieten informeel laten weten dat de president in goede gezondheid verkeert. Irak gaf aanleiding tot de geruchten door te verklaren dat een vergadering van Arabische ministers van buitenlandse zaken zaterdag moest worden uitgesteld „in verband met de gebeurtenissen in Algerije". De geruchten hiel den in dat Boumedienne gewond zou zijn ge raakt bij een aanslag, ofwel ziek zou zijn of in afzondering om een nieuwe politiek uit te stippelen. Het conservatieve Parijse dagblad l'Aürore, dat zich steeds anti-Boumedienne heeft uitgelaten, schreef dat Boumedienne mo gelijk gevangen zou zitten in de kelders van het presidentiële paleis, waar hij zijn voorgan ger Ben Bella opsloot na de staatsgreep van 1965. Maar een coup tegen Boumedienne zou zijn mislukt, aldus l'Aürore, omdat de samenz weerders niet de steun kregen van het westen waarop zij gehoopt hadden. Aanleiding tot de coup zou zijn de politiek van de Algerijnse president om alle privé landbezit en kleine on dernemingen te nationaliseren. Tegenstanders van Boumedienne verklaren dat zijn politiek „de economie van het land naar een bankroet leidt, dat het land diep in de schulden zit, de landbouw wordt vernietigd en er een onverdraaglijke soberheid wordt op gelegd aan het volk." Boumedienne (53 jaar) geldt als een van de meest militante anti-imperialistische leiders van de Derde Wereld. Hij stond aan het hoofd van de guerrillatroepen tijdens de onafhanke lijkheidsoorlog, werd minister varf defensie na de onafhankelijkheid in 1962 en greep in 1965 de macht. Generaal Figueiredo heeft zich tijdens zijn campagne wel eens een democraat van het midden genoemd. Hij heeft toegezegd 1 de voorzichtige politieke hervormingen van Geisel uit te voe- i ren en de democratie in Brazilië te herstellen. Aanhangers van i de harde lijn in het land waren tegen zijn verkiezing gekant. De nieuwe president stamt uit een militair geslacht. Zijn va- der, generaal Euclides Figueiredo, werd in de jaren '30 gevan- gen genomen en verbannen in verband met een samenzwering, j Ook twee broers van de nieuwe president zijn generaal. I Vice-president is Aureliano Chaves, een ingenieur die in 1960 j in de politiek ging. Hij is minister geweest in zijn geboortes- I taat Minas Gerais en ook gouverneur van die staat Frans-Duitse expeditie op top Mnt. Everest KATHMANDOE (DPA) Dit weekeind hebben drie West duitsers, twee Fransen en een Oostenrijker de 8.848 meter ho ge top van de Mount Everest, de hoogste ter wereld, bereikt. De alpinisten maakten deel uit van een Westduitse en een Fran se ploeg die samen een vergun ning van de Nepalese autoritei ten hadden gekregen, maar die afzonderlijk opereerden. Vol gens het Nepalese ministerie van toerisme kwamen zaterdag middag de Westduitsers Hubert Hillmaier, Josef Mack en Hans Engl op het hoogste punt aan. De volgende dag volgden hen de Oostenrijker Kurt Diember- ger en de Franse berggidsen Nicolas Jaeger en Jean Afanas- sief. Op de vlucht voor kernoorlog SYDNEY (AP) Zeventig men sen hebben de vlucht genomen naar een afgelegen deel van Nieuw Zuid-Wales in Australië omdat zij menen dat de Sovjet- Unie nog deze maand een ker noorlog zal ontketenen. Ze hebben een „stad van het laatste oordeel" gebouwd, com pleet met ondergrondse bun kers en een voedselvoorraad die voor een jaar toereikend is. De groep staat onder leiding van de 41-jarige John Strong, een zakenman uit Melbourne die zijn voorspellingen baseert op bijbelteksten. Onder de vlucht enden zijn onderwijzers, bouw vakkers en apothekers. Velen zijn getrouwd en hebben hun kinderen bij zich. Het project wordt met strenge veiligheids maatregelen omgeven. Het dorp ligt op 120 kilometer van Bour- ke in de Australische woestenij. Bezoekers worden al op zes kilometer van de nederzetting tegengehouden. Carter wil Hoessein bij vredesoverleg WASHINGTON (AP/Rtr) - I President Carter is opnieuw j begonnen koning Hoessein van Jordanië te trachten j over te halen deel te nemen aan het vredesoverleg voor het Midden-Oosten te Was- I hington. Onderminister Haold Saunders is daartoe naar Amman vertrokken. Hij heeft I brieven voor de koning bij zich waarin antwoorden staan op een groot aantal vragen van de koning over de akkoorden van Camp Da vid. Het is mogelijk dat j Saunders ook Jeruzalem, de bezette Jordaanoever en an- dere plaatsen bezoekt om de I Palestijnen, Syrië en andere machten in het Midden-Oos- ten te raadplegen. Gisteren hebben de delegaties van Israël en Egypte hun be sprekingen voortgezet. Enkele artikelen zouden al zijn vol tooid, maar op andere punten bestaat nog verschil van me ning. tanker Esso York ligt langszij de Christos Bitas om een deel van de olielan- ng over te nemen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9