w erbod gebruik biologische wapens Sportvissers verdwaald in mistig avontuur iegel op glad ijs in brieven collegevorming Belangstelling voor rijbewijs blijft stijgen Cabines bouwkranen zijn ondingen innenland PvdA- voorzitter Meier is beste tola biedt een ;ulden voor Gero 1INISTER IS GEEN SCHEIDSRECHTER Alcoholisme is geen ongeneeslijke ziekte LEIDSE COURANT' MAANDAG 16 OKTOBER 1978 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie JJ HAAG Er komt een wet tot verbod biologische wapens, waarmee uitvoering rdt gegeven aan een internationaal ver- H betreffende biologische wapens. De mi- lerraad heeft daartoe een wetsontwerp itgesteld. Het wetsvoorstel geeft een zo nauwkeurig mo gelijke omschrijving van de stoffen waar het om gaat Dat zijn: - levende organismen die zich in mens, dier of plant kunnen vermenigvuldigen; - uit die organismen verkregen infectieuze be standdelen die zich in mens, dier of plant kunnen vermenigvuldigen; - stoffen die door levende organismen worden geproduceerd, voor zover die organismen, be standdelen of stoffen ziekte of dood kunnen veroorzaken bij mens, dier of plant. De moeilijkheid is dat deze stoffen evengoed voor legitieme doeleinden gebruikt kunnen worden. Men kan dus niet het ontwikkelen er van, de produktie enz. zonder meer strafbaar stellen. Het wetsvoorstel zoekt de oplossing in het'volgende: het ontwikkelen, produceren, in voorraad hebben, op andere wijze verwerven of onder zich hebben is strafbaar als de da der weet of redelijkerwijs moet vermoeden dat de stoffen de bestemming als strijdmiddel krijgen. De strafbaarheid hangt dus af van de wetenschap of het vermoeden van de dader. inder onijnen oodgeknuppeld i] maïsoogst XTEL (ANP) - Het laat b aanzien dat er dit jaar de maïsoogst in Zuidoost kant aanzienlijk minder nijnen worden doodgeknup- d dan voorgaande jaren geval was. dus een woordvoerder van velddetachement van de kspolitie in Boxtel. het machinaal oogsten maïs worden jaarlijks duizenden konijnen uit schuilplaats verdreven. In niek rennen zij het maïs- uit waar ze door zowel wassenen als kinderen irden opgewacht om met len en stokken te worden idgeknuppeld. taf vorig jaar ging het Idetachement strenger op- len en verbaliseerde de rtreders onverbiddelijk, dboetes van 350 gulden en er waren geen uitzonde- Dit en de vele kritische ilicaties hebben kennelijk deze afname geleid, meent Rijkspolitie. Iruut optreden tegen )uitenlandse werknemers" RECHT (ANP) Het irtcomité van het Jansveld Utrecht heeft de plaatselij- politie beschuldigd van nt optreden tegenover een M buitenlandse werkne- ro|fens een woordvoerder w het comité verschaften orige week in de nacht van mderdag op vrijdag zeven llitiemannen zich toegang I het pension waarin onge- Rr zestig Marokkanen zijn huisvest. Daarbij werd een versplinterd. Enkele be- iners van het pension zou- in handboeien zijn gesla- terwijl de politie het lid doorzocht. Uiteindelijk rden, volgens het buurtco- lé, zeven Marokkanen naar politiebureau afgevoerd »der de gelegenheid te krij- i zich aan te kleden of per- nlijke bezittingen mee te nen. De politie zal na bin- ikomst van de klacht een lerzoek instellen. DEN HAAG De potdichte mist heeft tal van sportvissers in ons land afgelopen zaterdag in ernstige moeilijkheden ge bracht Zonder acht te slaan op de gevaren voeren ze in minuscule bootjes en zonder navigatie-apparatuur vaak ver het water op en slaagden er dan niet meer in de weg terug te vinden. Onder hen de Rotterdammers H. Paans (41) en G. Miltenburg (42) die zich zelfs genoodzaakt zagen de nacht van zaterdag op zondag door te brengen in een open motorboot die ze hadden vastgebonden aan een boei in de monding van de maas. De heren Paans en Miltenburg waren zaterdagochtend om zes uur in de Maasvlakte van wal gestoken met de bedoeling om zes uur s' avonds weer thuis terug te keren. Toen de vissers er om tien uur nog niet waren sloegen hun huisgenoten alarm. Een grootscheepse zoekactie, waarbij ondermeer de ri vierpolitie en de reddingboot Koningin Juliana betrokken wa ren, leverde echter niets op. Zondagochtend om acht uur wer den de verkleumde vissers uiteindelijk bij toeval gevonden door een loodsboot. Zij bevonden zich vier en een halve mijl uit de kust en hadden hun vaartuigje vast gemaakt aan de boei „Maas oost". De Brabanders A. Stoutjesdijk (32) en J. van de Kastel Kas- teele (30) beleefden hün mistavontuur op de Oosterschelde. Ze waren op de schorren nabij Stavenisse aan het pierensteken, toen ze door de mist en het opkomend water werden overval len en niet meer naar de dijken terugkonden. De twee man nen, die niet konden zwemmen, waren op de riek gaan staan die ze bij het pierensteken gebruikten en hielden zich overeind aan een afbakeningsstaak. Een wachtmeester van de rijkspoli tie voer met een motorbootje naar het tweetal toe en bevrijd de de ongelukkigen. Maar toen begonnen de moeilijkheden pas goed. De potdichte mist maakte het onmogelijk de wal terug te vinden. Vijf uur lang dreven de drie mannen op de Ooster schelde rond voor ze opgepikt werdén. MEDE KANDIDAAT VAN DERDOEF: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Vice-voorzitter van de Partij van de Arbeid Van der Doef vindt dat van de kandidaten die thans in de wandelgangen genoemd worden voor de opvolging van len van den Heuvel als voorzitter van de PvdA oud-staatssecreta ris Wim Meijer de meest geschikte is. Van der Doef zei dit zaterdag in het VARA-radioprogramma „In de Rooie Haan". Hij wil geerf tegenkandidaat van Meier zijn, wel van andere kanshebbers als de ex-wethouder van Groningen Max van der Berg. In april 1979 wordt op het partijcongres van de PvdA de nieuwe voorzitter gekozen. len van den Heuvel stelt zich om persoonlijke redenen niet meer als voorzitter van de PvdA beschikbaar. ist - Voor het symbolische bedrag van één gulden wil Sola Zeist (bestek en tafelzilver) de in nood verkerende concur- nt Gero overnemen. Zo heeft Sola-directeur A. Gerritsen ministerie van Economische1 Zaken in een brief laten' iten. bod komt na het bericht van zaterdag dat Gero 40 van de werknemers in de periode tot volgend jaar mei zal moeten tslaan. Gerritsen heeft toegezegd na de overname de werk- legenheid van alle Gero-werknemers te zullen garanderen- oor de overname zou ook de overheid geen geld meer in de demloze Gero-put hoeven te stoppen,- zo zegt Gerritsen.Na- t het bankroet van Gero dreigde, heeft de regering de meer- rheid van het aandelenpakket van Gero in haar bezit. Schoolpers Unie gelikwideerd AMSTERDAM De stichting Nederlandse Schoolpers Unie is na een bestaan van twintig jaar opgeheven. Het bestuur kwam tot dit besluit onder andere door het chronisch ge brek aan mankracht en finan ciële armslag. Door de passie ve tegenwerking van zowel de overheid, het ministerie van Onderwijs, als de schoolkran- tredak-ties is men er niet in geslaagd om de schoolpers uit zijn rechteloze en amateuristi sche sfeer te halen. De trieste resten van het gebou wencomplex van de Scholenge meenschap Woert- sel in Eindhoven, dat in de nacht van zaterdag op zondag voor een groot gedeelte uit brandde. De helft van de zestig lo kalen zijn door de brand geheel ver woest, terwijl de resterende lokalen waterschade oplie pen. De gemeen tepolitie is er vrij wel zeker van dat de brand, die op drie plaatsen te gelijk uitbrak, aangestoken is. Er zijn sporen van braak gevonden en op straat ston den spullen uit het schoolgebouw die daar waren neergezet om te worden meegeno- ENQUETE BOUW- EN HOUTBONDEN: UTRECHT (ANP) - Onder de machinisten van bouwkranen in ons land blijken veel klachten te bestaan over de cabines, waa rin zij hun werk moeten ver richten. Een enquête, die door de Federatie Bouw-en Houtbonden FNV onder 250 kraanbestuurders is gehouden, heeft aan getoond dat de meeste klachten betref fen: ruimtegebrek, tocht, kou en hitte, slecht zicht en geluidsoverlast. De stoel staat veelal te ver van het be dieningspaneel af, waardoor de kraan drijver zijn werk de hele dag voorover gebogen moet verrichten. Soms blijkt een stoel geheel te ontbreken. Andere klachten betreffen het uitzicht. In plaats van glas wordt soms perspex gebruikt. Dit materiaal verliest bij het ouder wor den zijn helderheid. Bij regen ziet de be stuurder niet veel meer. De Federatie Bouw- en Houtbonden vraagt de over heid erop toe te zien dat de construc teurs van bouwkranen meer rekening houden met de wensen van de man die het gevaarte moet bedienen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Op stoom Opsteller CDA-program Alternatieven inkomensmatiging dringend gewenst DEN HAAG Het kabinet moet in het komende overleg met de werknemers- eu werkgeversorganisaties met een aan tal „draaiboeken" komen die passen bij verschillende mates van inkomensmati ging. Daarbij moet ingespeeld worden op de duidelijke bereidheid tot matiging die ook bij de vakbeweging aanwezig is. Het kabinet moet dus niet zonder méér de bal naar de sociale partners toespe len. Een van de alternatieve mogelijkhe den zou het plan-Den Uyl kunnen zijn. Dit zei prof.dr.B.Goudzwaard, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteiten opsteller van het CDA-program, zaterdag voor de VARA-radio. Prof.Goudzw- aard toonde zich enigszins te leurgesteld over de afloop van het Kamerdebat over Be stek '81.Hij had het „appèl'" van het CDA-program, dat bij Lubbers en Aantjes wèl door klonk, bij het kabinet gemist. In Den Bosch is wederom de stra- tentocht voor stoomautomobie- len gehouden. De tocht van zeven tien auto's, waa ronder veel Engel se, ging van Den Bosch naar Dru- nen. Alvorens aan het traject te mo gen beginnen moesten de deel nemers een han dicapcriterium af leggen, waarbij zo veel stoom ont snapte dat de St. Jan gedeeltelijk aan het oog ont trokken werd. lillllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuwe voorzitter Voormalig Verzet ROTTERDAM (ANP) Tij dens de zaterdagmiddag in de Van Ghent marinierskazerne gehouden jaarvergadering van de Nationale Federatie Raad van het Voormalig Verzet Ne derland (NFR-VVN) heeft de heer C.C. van den Heuvel de voorzittershamer na dertien jaar overgedragen aan de 63- jarige Jelke Lucas Bosch uit Hengelo, luitenant-generaal buiten dienst van de Konink lijke Luchtmacht. De heer Bosch was ondere andere commandant van de vliegba sis Leeuwarden en plaatsver vangend chef van de luch tmachtstaf. vllJN EN HAAG Het komt heel zelden voor t een minister van Binnenlandse Zaken chtstreeks bij de verkiezing van wethou- *s in een gemeente betrokken wordt of er zelf bij betrekt. Gemeenteraden tonen zelf beslissen hoe zij hun wethou- rs kiezen en wie daarvoor in aanmer- tog komen; daar moet een minister niet issen komen. 0ch is dit in de afgelopen weken een aar keer gebeurd, in het ene geval actief, het andere passief. Minister Wiegel eende de gemeenteraad van Amsterdam de vingers te moeten tikken met een total opmerkingen over de collegevor- 'tog in de hoofdstad. De CDA-gemeente- todsfractie in Rotterdam probeerde de Èvvindsman een uitspraak te ontlokken ver de manier waarop in de Maasstad de 'athouders zijn gekozen. AMSTERDAM Amsterdam betreft reageerde de mi- van de gemeenteraad om een negende we thouder te benoemen. Hoewel het college van gedeputeerde staten van Noord-Hol land daaraan al zijn fiat had gehecht maakte de minister er een aantal pittige, kritische opmerkingen over. Hij draaide het besluit van de Amsterdamse raad niet terug, maar wel liet hij blijken het hele maal niet eens te zijn met een deel van de motivering van de raad, het niet-officiële deel wel te verstaan. De minister mengde zich (terecht) niet in de discussie over de bestuurlijke aspecten (argument van de raad: de negende we thouder is nodig in verband met de toene ming van de werkzaamheden van het Am sterdamse stadsbestuur). Het niet-officiële argument was dat alleen door een negende wethouder te kiezen de PvdA en het CDA het eens konden worden over de samen stelling van het college. Daarover viel de minister en hij liet dat de bestuurders van de hoofdstad in duidelijke termen weten. Die bemoeienis werd hem in Amsterdam genoten toonden begrip); ook in de Tweede Kamer kwamen er kritische vragen over en het muisje zal wel een staartje krijgen bij de köhiende behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken. Met als cen trale vraag: is de brief aan Amsterdam een precedent ROTTERDAM Op precies dezelfde dag als die waarop Wiegel zijn brief aan de raad van Amster dam zond schreef de CDA-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad een brief aan de minister waarin zij zich beklaagde over de wijze waarop het Maasstedelijk college van B. en W. gevormd is. „In het licht van de Grondwet is het drin gend gewenst, zo niet noodzakelijk dat de héle raad betrokken wordt bij de samen stelling van het dagelijks bestuur van de gemeente, „aldus de Rotterdamse CDA- fractie, die zich beklaagde over de omstan digheid dat zij bij de collegevorming hele maal nipt aan rln bak ffoVnmpn is nmHat de PvdA-meerderheid in de Rotterdamse raad alles in haar eentje wilde beredderen. „De ongeschreven regels die het in Neder land geldende staatkundige bestel bepalen zijn hier met voeten getreden". De CDA- fractie vroeg geen vernietiging van het raadsbesluit tot benoeming van de acht PvdA-wethouders, maar wel wilde ze iets horen over .de visie van de minister op de gang van zaken in Rotterdam. In zijn dezer dagen gezonden antwoord hield de minister terecht de boot af. Hij verwees naar de autonomie van de raad in deze zaak en tekende daar mistroostig bij aan dat een vernietiging van het Rotter damse raadsbesluit ook niet doeltreffend zou zijn „in die zin dat de huidige meer derheidsfractie daardoor niet gedwongen zou kunnen worden bij een daarop volgen de collegevorming wél overleg te plegen met de overige raadsfracties". Interessant is dat de minister wel de ge dachte van de Rotterdamse CDA-fractie overnam om de mogelijkheid te laten be studeren van nnstpllino var» tpppIs ten aan zien van de rechten en verplichtingen van raadsleden bij de benoeming van het dage lijks bestuur van de gemeente. Maar daar bleef het bij. Het is duidelijk dat de minister van Binnenlandse Zaken zich op zeer glad ijs beweegt als hij zich op de een of andere wijze bemoeit met de collegevorming in provincies en gemeenten. Wiegel is op dat punt heel wat minder te rughoudend dan zijn voorganger; hij wijst voortdurend op zijn voorliefde voor afspie gelingscolleges en heeft een politieke af keer van meerderheidscolleges. Daarover zal hij met name door de PvdA-fractie in de komende begrotingsbehandeling in de Tweede-Kamer stevig aan de tand gevoeld worden. De drie-en-een-half jaar vóór de volgende staten- en raadsverkiezingen kunnen moge lijk wat meer helderheid bieden ten aan zien van de uiterst belangrijke problema tiek van de collegevorming. Wiegels brieven zullen daarbij als een interessant stuk jurisprudentie kunnen fungeren. EVERT MATHIES Den Haag (ANP) In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn 482.085 examenaanvragen voor het auto-rijbewijs bij het Cen traal Bureau Rijvaardigheids bewijzen ingediend. Dat is bij na viereneenhalf procent meer dan in dezelfde periode een jaar geleden. Ruim 52 pet van de aanvragen was ingediend door vrouwen: bijna 4,75 procent meer dan vorig jaar. Bij de mannen was dat 4,15 pet. meer. Van alle aanvragen werden in genoemde periode 439.755 rij examens afgenomen. Daarvan slaagden 148.879 kandidaten, wat neerkomt op 33,85 pet. Totaal slaagden in alle catego rieën na de eerste zeven maan den van dit jaar 35,62 pet, ter wijl dat percentage vorig jaar 32,8 bedroeg. Het steeds groter wordende korps examinatoren in de 58 oproepplaatsen heeft volgens het CBR geleid tot het terug dringen van de looptijden. In vergelijking met vorig jaar was die wachttijd minimaal een hal ve week tot maximaal vijf we ken korter, aldus het CBR. AMSTERDAM (ANP) Is al coholisme wel een ongenee slijke ziekte? Veel mensen hebben getoond dat tegen een lichamelijk gebrek geestelijk wat gedaan kan worden. Zo lang je geestelijk vecht gaat het goed, het spirituele kan de spiritus vervangen, aldus H.J. Krauweel, oud-directeur van de Jellinek kliniek, za terdagmiddag in Amsterdam tijdens het congres van de Anonieme Alcoholisten (AA), die dit jaar zijn dertig jarig bestaan viert In 1948 werd de eerste groep in ons land opgericht, thans zijn er zo'n honderd groepen met ongeveer twaalfhonderd leden. De AA is een gemeen schap van mannen en vrou wen, die gezamelijk hun pro bleem, het alcoholisme, tot een oplossing proberen te brengen en anderen helpen in hun strijd. In het afgelopen weekeinde kwam, met uitzondering van Zuid-Limburg in het hele land langdurig mist en nevel voor. Het weer werd toen nog bepaald door een hogedrukgebied boven Oost-Europa, dat langzaam in kracht afnam. Zwakke zuidwestelijke winden, die vochtige lucht aanvoerden, draaiden in de nacht van giste ren op vandaag, na het voorbij trekken van een front, naar west en noordwest. Achter dit front stroomde wat koudere lucht en drogere lucht ons land binnen en deed rond midder nacht de mist, die toen nog in het oosten van ons land aanwe zig was, verdwijnen. De aanvoer van de koudere lucht is tot stand gekomen tus sen een hogedrukgebied boven het midden van de Atlantische oceaan en een lagedrukgebied ten noorden van IJsland. Het lagedrukgebied verplaatst zich in richting van Skandina- vië, terwijl het hogedrukgebied boven de oceaan vrijwel niet van plaats verandert. Hierdoor zal de noordwestelijke stroming nog in kracht toenemen en gelei delijk nog koudere en onstabie lere lucht aanvoeren. Voor mor gen wordt daarom een wisselen de bewolking met enkele buien en veel wind verwacht. Weerbericht van gisteravond Weer Max. Neer Eindhoven Den Helder Luchth. R'da Aberdeen Athene Barcelona Frankfort Genéve Casablanca Istanboel Las Palmas New York

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7