Bi :werk niet meer aan bijscholen kunnen het Geslaagde reünie jubilerend K&G atheater maakt 'irdig anti-theater tot langer dan een jaar Zelfs de grotere autorijscholen in Leiden kampen al met een enorme toeloop van aspirant-autobestuurders, waardoor wachtlijsten voor nieuwe leerlingen moeten worden aangelegd. groot dat er geen kruit tegen gewassen is. Zowel Roelofarendsveen als de gemeente Al phen melden enorme wachtlijsten met nieu we leerlingen die in sommige gevallen al langer zijn dan een jaar. Daar doet het er ook helemaal niet meer toe of men nu over dag of in de avonduren rijles wil nemen:al- les zit even vol. Rijschool Ger van der Meer uit Roelofarend sveen: "Ondanks werktijden van 's morgens half acht tot 's avonds half tien en op de za terdag nog eens tot 3 uur 's middags, kan ik er geen leerling meer bij hebben. Er staan nog 80 gegadigden op de lijst, en die wordt alleen maar langer". Bij zijn collega en plaatsgenoot Bakker hetzelfde verhaal: meer dan honderd mensen op de wachtlijst en ze ker een jaar wachten voor u aan de beurt bent. Een wagenpark van vier auto's en een vrachtwagen kunnen daar geen verandering in brengen. Uitwijken naar Alphen heeft voor de inwo ners van de gemeente Alkemade ook niet zo veel zin, want de situatie bij de rijschoolhou ders in Alphen is al niet veel anders. Rijn land zit met zijn negen wagens voor rijlessen in de avonduren en op zaterdag al tot het einde van dit jaar vol en neemt ook geen nieuwe leerlingen meer aan. Kandidaten die het geluk hebben om overdag te kunnen les sen moeten een week of tien op hun beurt wachten. Collega-rijschoolhouder Kontrast vertelt dat bij hem kandidaten voor de avonduren zeker een jaar moeten wachten en dagkandidaten een maand of drie, vier. De situatie bij de rijschoolhouders in de Bol lenstreek is niet veel anders. Hoomes in Kat wijk aan Zee is gedwongen zijn leerlingen een half jaar te laten wachten. Plaatsgenoot De Jong heeft een evenlange lijst thuis bij de telefoon liggen die elke dag toeneemt met vijf tot zes namen. Exameneisen Als belangrijkste oorzaak voor de onaandoen lijke hoeveelheid werk noemen de meeste rij schoolhouders de sterk verzwaarde eisen die gesteld worden aan de rijinstructeur. "Vroe ger kon je makkelijk allerlei mensen vinden die bereid waren in de avonduren bijvoor beeld lessen te geven om wat bij te verdie nen. Sinds de nieuwe eisen van kracht zijn geworden is het voor hen uit met de pret. We moeten nu allemaal een diploma hebben en voor je dat binnen hebt moet je heel wat geld op tafel leggen en zweetdruppeltjes la ten", merkt een van de rijinstructeurs op. Die nieuwe diplomaregeling werd vorig jaar zomer van kracht en heeft tot doel de beun- Poolse films De landelijke filmhuizen staan in de maand oktober in het teken van de Poolse film. Ook de Leidse filmhuizen draaien in oktober Poolse films. Het Leids Vrijetijdscen trum vertoont op donderdag 19 oktober de film „familiesi tuaties" van Krysztoff Zanussi uit 1971. De film behandelt de poging van een gezin om een uithuizig gezinslid, de talentvolle ontwerper Wit weer aan huis te binden. Zijn alcboholische vader, zure tante en mooie, cynische zusje Bella slagen echter niet in deze opzet. Aanvang 21.00 uur. Toegang 4.—, 3.— voor LVC-leden. Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden vertoont op maan dag 23 oktober een film van de Poolse regisseur Walerian Borowczyck. Het gaat om de Franse film La Béte uit 1975, waarin een jong meisje wordt belaagd door een harig beest. Aanvang20.00uur, toegangf 4.—.leden 2.—. Jongerendag De Christelijke werkende jongeren organisatie Werkende Jeugd C.N.V. houdt op 4 november een jongerendag voor jongeren dit geheel Zuid-Holland. Op het programma staan: Een continu voorstelling van een voorlichtingsfilm over partiële leerplicht, getiteld „Als ik zo'n kop had", informatie over de werkgelegenheid in de visserij, maatschappelijke, culturele en recreatieve activiteiten, een forumdiscussie over het onderwijs aan werkende jongeren en er wordt een onderscheiding uitgereikt aan een politicus die zich verdienst elijk heeft gemaakt voor de werkende jongeren. Aanvang tien uur 's morgens. Belangstellenden kunnen contact opne men met Werkende jeugd-C.N.V., Huygenstraat 5 in Den Haag, tel. 070-884702. Schaatsen Onder het motto „Schaatsen is plezier voor twee" wordt in de Menken Ijshal aan de Vondellaan elke woensdagavond van zeven tot acht uur een ijsdanscursus gegeven. De cursus duurt tot en met april 1979. Er wordt gedanst op allerlei soorten muziek. Er is geen leeftijdsgrens voor de cursisten. Het is evenwel wel aan te bevelen dat paren zich opgeven. Inlichtingen zijn te krijgen bij de IJsbal, tel. 769344. De Voorpagina (Jules Royaards). De Haagse komedie brengt op dinsdag 17 oktober het blijspel „De Voorpagina" in de Leidse Schouwburg. De schrijvers van het stuk, Ben Hecht en Charles MacArthur situeerden „De Voorpagina" in het turbulente Chicago van de late jaren twintig, het legendarische broeinest van misdaad en corruptie. Het stuk speelt tijdens een verkie zingscampagne. De zittende politici hebben er alle belang bij dat op korte termijn het doodvonnis wordt voltrokken aan de schlemielige moordenaar van een zwarte politieman, alleen dan zijn zij verzekerd van de belangrijke negerstem men. Als de veroordeelde vlak voor zijn executie blijkt te zijn ontsnapt breken voor het journalistenvolk hoogst enerverende uren aan, vooral als één hunner, de hondsbruta le Hildy Johnson, het voor de gedoodverfde moordenaar opneemt. Aanvang 20.15 uur. Vrouwengespreksgroep Ook dit jaar starten er bij de Leidse Volksuniversiteit K&O een aantal vrouwengespreksgroepen die zich gaan bezighou den met onderwerpen uit onze samenleving en specifieke vrouwen belangen. Groep I heeft de ondertitel „Zicht op onze samenleving" meegekregen. Het gaat om 12 dinsdagochten den. De bijeenkomsten worden gehouden in het K&O-ge- bouw (kinderopvang aanwezig) en beginnen op 24 oktober. De leiding berust bij mevrouw Lydia Gerth van Wijk. Gespreksoderwerpen worden ingeleid door deskundigen. Óp het programma staan onder meer de onderwerpen kinderbe scherming, erfrecht, huwelijkswetgeving, Amnesty Interna tional, de vrouw in de wereld, onderwijsmogelijkheden en meer zaken, ook nog vast te stellen in overleg. Cursusprijs isj 50.-. Groep II is een vrouwenpraat/denkgroep die zich over vraagstukken buigt als „hangt onze levensvreugde voor een groot deel van onze levenspartner en onze kinderen af". „Komen we wel genoeg voor ons zelf op", „Hoe belangrijk zijn onze eigen verlangens en wensten ten opzichte van onze omgeving". Door het uitwisselen van ervaringen en belevin gen wordt getracht een beter zicht te krijgen op de eigen situatie. De groep is bedoeld voor getrouwde en ongetrouwde vrouwen, met of zonder kinderen. De leiding is wederom in handen van mevrouw Geryh van Wijk en de cursusprijs is ookf 50.—. Groep II komt bijeen op 12 maandagmiddagen vanaf 23 oktober. Deelname is mogelijk door opgave en gelijktijdige betaling aan het bureau van K&O, Oude Vest 45, tel. 141141, dagelijks geopend van 9.00 tot 15.00 uur, op zaterdag ook van 9.00 tot 12.00 uur. Cursus krant De Leidse Volksuniversiteit K&O organiseert op de dinsda gen 17 en 24 oktober een korte cursus over de krant, onder de titel „De Krant stuift op U af". Aan bod komen zaken als hoe de krant wordt gemaakt, hoe de verhoudingen op een krant liggen, wat er schuil gaat achter woorden als deadline, embargo en vele andere dingen. Inleider is de journalist Ruud Paauw. De cursusprijs is f 7.—. Opgeven bij K&O, Oude Vest 45, gelijktijdig betalen. In het gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoorsteeg 17, wordt op woensdag 18 oktober de tweede avond gehouden van de lezingen-cyclus „De Magie der Getallen". Op deze avond zal de esoterische betekenis worden behandeld van de cijfers vijf tot en met negen. De lezing wordt gegeven door Mia Leene van de esoterische gemeenschap Sivas. Aanvang 20.00 uur. Toegang drie gulden; leden gratis. LEIDSE COURANT MAANDAG 16 OKTOBER 1978 PAGINA nder w (rijen. 1 iger lung i (Van een onzer verslaggevers) iEN Aspirant-autobestuur- die hun rijbewijs willen halen en in toenemende mate gecon- teerd met ellenlange wachtlijs- 948). bij de verschillende autorijscho- Met name in de gemeenten in Rijn-en Veenstreek is de lijst i aanvragen voor het krijgen van iS Iprijies bij sommige rijscholen al ger dan een jaar. In de Bollen- ry. nek moeten aspirant-autobe- eiaarjrders ongeveer een half jaar ioen.thten tot ze naast hun rijinstruc- 18 4i kunnen kruipen. En zelfs in de 0 Leiden is er bij verscheidene cholen al een wachtlijst van en- t maanden of zelfs van een stop lieuwe kandidaten. 'as m| 2 de grootste rijschool van de Sleutelstad, jgen Veilig Van Rooden, kan een nieuwe leer- ♦stral die uitsluitend overdag rijlessen wil ne- nog wel vrij snel terecht. Geeft men er de voorkeur aan de avonduren en de Je /dag, dan moet al rekening gehouden 'S Ben met een wachttijd van twee tot drie iden alvorens men met de lessen kan be- Dat ondanks het feit dat Van Rooden een wagenpark beschikt van 28 auto's instructeur, allstjde kleinere rijscholen in Leiden lopen de de laatste maanden steeds verder Conlr0 rijschool Fleur, met 5 auto's op SD 'peg, voor de klanten die 's avonds of op J? zaterdag autorijles willen krijgen een htlijst van een half jaar. Als men overdag tijd heeft moet een nieuwe klant altijd 1e 5 een maand of drie, drieënhalf wachten. :'in bVan Egmond hetzelfde verhaal: zeker een ind of vier op de wachtlijst. IS $>og kleinere- en éénmansbedrijfjes heb- in sommige gevallen maar een -voorlo- EHBC permanente leerlingenstop ingesteld. jstructeur Mieremet bijvoorbeeld is maar wachtlijstsysteem afgestapt omdat in aPra-khjk blijkt dat een aantal gegadigden moet wachten ten lange leste toch wel el- 1 onderdak komt. Door de grote toeloop kt hij inmiddels volgens het principe wie eerst komt, die het eerst maalt. Ook rijin- hteur J. van de Capellen zit tot over zijn in het werk en kan geen enkele nieuwe meer aannemen. Hij bespeurt zelfs in lende mate een toevloed van klanten wijde omgeving van Leiden, die in hun woonplaats bij de plaatselijke rijschool- ir de eerste maanden niet terecht kun- r„o ffehand v do Verschil lende regiogemeenten loopt bet d mtersonderwijs intussen aardig uit de e- L Met name de animo in de Rijn- en Weistreek het rijbewijs te gaan halen en 5.55 een auto aan te schaffen is dermate IN Het gedrag van 1 tpubliek is weinig voor- ar. Zaterdagavond was AK-theater zo goed als kocht bij het Katheater en toneel-adaptatie van H!1 Marquezfilmscript ogelofelijke en droevige 'denis van de onscbuldi- idira en baar harteloze weder". PsJi?1 ^et Leidse Publiek het Jter kennen, want hun ,MOJ drie producties waren Hen ihet LAK te zien: „Heho- „Rose" en het succes- ndertoneelstuk „Pinok- bvendien heeft dit Ka- een geheel eigen karak- ank.|dat men weet wat men (S)hvachten. ouni.een ^oeP die uitmunt fictief decor-gebruik. Hoe eur. pen met één requisiet kan jdes te beter. Zaterdag- ?q?5 bl.eek dat uitgelopen op pr^Jniet bewust effectbejag: finiek beheerste de voor- baseert het Katheater zich op mime. Beweging is pri mair; tekst komt pas op de tweede plaats. De tekstbehande ling is doorgaans niet sterk, maar wordt gecompenseerd door de fraaie mimiek. In het Marquez-stuk evenwel was de beweging onderworpen aan de techniek en werd daardoor overschaduwd. Tenslotte moeten effectief de cor-gebruik en fraaie beweging leiden tot een vooral visueel schouwspel. Dat was „De on-, schuldige Eréndira" dan ook. Met die consequentie dat het verhaal van Marquez naar de achtergrond verdween. Ik kon tenminste in de voorstelling niet meer zien dan een aardige vorm van anti-theater, waarin ironie de boventoon voerde. Vanuit die invalshoek gezien leverde „Eréndira" een heel aardige avond op. Maar wie een getrou we weerspiegeling van Marquez verhaal had verwacht, kwam bedrogen uit. PAUL VAN DER PLANK KINDERBOEKENWEEK IN UW WARENHUIS Eén boekje, tweemaal bekroond!!! Met een gouden griffel en een gouden pen seel. WIELE WIELE STAP Komt U eens kennis maken met de schijf ster MIEP DIEKMAN en de illustrator THE TJONG KHING Zij zijn in ons warenhuis aanwezig op dinsdag 17 oktober van 2 tot 4 uur. Op de boekenafdeling. toOM DREESMANN zin hazerij in de rijschoolwereld effectief te be strijden. Alle rijinstructeurs moesten examen doen en dat dit maar niet zo maar een peule schilletje is bewijzen wel de slagingspercenta ges. Van alle instructeurs die met de nieuwe opleiding begonnen en die tot het einde toe wisten voort te zetten slaagt toch maar een kleine 10%. Bovendien is het een uiterst kost bare aangelegenheid: de aan het examen voorafgaande opleiding voor rijinstucteur, die allen moeten volgen, kost ook nog eens een 10.000 gulden. Niet voor niets hebben sinds deze regeling van kracht werd al heel wat, vooral kleinere, rijscholen het loodje gelegd. Daardoor is een flink tekort aan rijscholen en rijinstructeurs ontstaan, wat het verschijn sel van de leerlingenstops en wachtlijsten in de hand heeft gewerkt. Dat legt weer een zwaardere druk op de overblijvende instruc teurs, en dat laat zich dan weer voelen in een groot ziekteverzuim. De situatie is zelfs zo erg geworden dat nog jonge instructeurs al het slachtoffer zijn geworden van hartin farcten omdat ze niet meer tegen het werk waren opgewassen. LEIDEN Ruim 500 oud-trommelaars en -blazers waren zaterdagmiddag vertegen woordigd op het mistige Doelenterrein om met een reünie het 50-jarige bestaan van de Leidse muziekvereniging (of pijp- en trompetterkorps) Kunst en Genoegen te vieren. Onder de deelnemers aan deze muzikale vereniging waren mensen die reeds voor de oorlog hun toontje meeblie- zen (of het stokje hieven) in het jubilerende K&G. Ook nu in het buitenland wonende oud-le den hadden de moeite genomen om de hereniging bij te wonen, uit de mist opdoe mend vanuit België, Duitsland en zelfs Australië. Het sterkste vertegenwoordigd waren de oud-leden uit het jaar 1966, toen K&G haar hoogtepunt bereikte met het behalen van het wereldkampioenschap in Kerkrade. De veteranen uit dat roemruchte jaar verzorgden ook een onverwacht optre den; na een show van de senioren en junioren van twintig minuten op het exerci- tieterrein naast de kazerne doken deze lieden plotseling vanachter een vallend gordijn op en lieten even horen dat zij in 12 jaar nog maar weinig van hun oude allure verloren hebben Onder het genot van een koud buffet konden de oud-leden de hele middag herin neringen ophalen en vriendschappen her nieuwen.'s Avonds gingen de reünisten naar de Stadsgehoorzaal waar ze kennis konden maken met de huidige kern van K&G, zodat er een ongedwongen samenzijn van 800 personen ontstond. Door de aanwezigheid van de Big Band van K&G, boerenkapellen en een dansorkest werd gelegenheid gescha pen om wat danspassen te wagen, waarvan driftig gebruikt werd gemaakt, ook al waren veel reünisten nog lang niet met elkaar uitgepraat en was hun geroezemoes tot laat in de avond in alle uithoeken van de Stadsgehoorzaal te horen. Grotere toeloop Het mes snijdt echter van twee kanten, want naast de zwaardere eisen die gesteld worden aan de rijinstructeur, kan ook van de leerling niet gezegd worden dat men hem of haar zo maar even laat slagen. De nog steeds toene mende verkeersintensiteit werkt deze eisen- verzwaring uiteraard in de hand, maar dit heeft wel tot gevolg gehad dat onder de leer lingen van de rijschoolhouders een groot deel recidivisten zit dat de plaats van een nieuwe leerling bezet, zodat deze nog wat langer op de lijst moet staan. Een steeds groter aanbod van aspirant-autobestuurders dus tegenover een steeds slinkend aanbod van deskundigen die hen tot een goed automobilist kunnen op leiden. Volgens de rijschoolhouders neemt het aantal mensen dat een rijbewijs wil halen de laatste jaren zeer sterk toe: "Het is echt onbegrijpe lijk. Autorijden wordt steeds duurder en steeds moeilijker, zeker in de randstad. Toch zien we vrijwel dagelijks een toename van het aantal mensen dat een rijbewijs wil gaan halen en ook nog eens vast van plan is een auto aan te schaffen. Bij ons melden zich al jongelui die pas medio 1979 18 jaar worden. Iedereen wil tegenwoordig zodra hij die leef tijd heeft bereikt kunnen rijden. Het rijbewijs is een wezenlijk onderdeel van de opvoeding geworden: het hoort er tegenwoordig gewoon bij", aldus een van de overbelaste rijschool houders. Intussen moeten de leerling-automobilisten wel heel wat geduld opbrengen voor ze hun rijbewijs op zak hebben. Eerst een tijdje op de wachtlijst bij de autorijschool, dan met de nodige moeite het verkeer in, eindeloos wach ten op een oproep van het CBR of Rijkswa terstaat en tenslotte dan nog de kans om weer eens van voren af aan te moeten begin nen. Maar ze hebben het er kennelijk alle maal voor over... ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3