ïffect iuurdere nark beperkt Mist vertraagt herfstvakanties Folkerts wil zijn uitlevering niet tegenhouden OOK DIER HEEFT NU OFHCIEEL Z'N RECHTEN Ingelaste beker strijd op 25 oktober Barry Hughes nijdig Duur toernooi Prestatie Belgen mop 2cidóc (Somcwit Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur-J J Hallewas - •redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - mententen: ikwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 16 oktober 1978,69e jaargang no. 21172 DAGBLAD VÖOR ZüiD-HOLLAND Platenpanel „Platenpanel", show waarin nieuw singles worden bespro ken op Ned.I om 19.30 uur. Om 20.40 uur „Terugkeer van de Saint". Ned.II om 20.27 uur „De fa milie Bellamy" en om 21.20 uur „Showroom" in Vlaande- Meer wind Enkele opklaringen maar eerst nog plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot vrij krach tige westelijke wind. Max. tem peraturen ongeveer 14 gr. Mor gen zon op: 07.07, zon onder 17.43. Hoogwater: 3.28 en 15.47. Laagwater: 11.33 en 23.55. Van onze financiële en economische redactie ;N HAAG Het economische effect van het sluit om de Duitse mark ten opzichte van de lden met 2 pet. op te waarderen, is door het jerlandse ministerie van financiën „beperkt" noemd. „De Duitse mark zat de laatste dagen boven in de slang en de Nederlandse gulden ergens iderin. De maximale marge was allang bereikt; er het besluit van de ministers van financiën de presidenten van de centrale banken van de nden van het Europese wisselkoerssysteem (de ang"-landen) is de spanning afgenomen", aldus i woordvoerder. t besluit om de wisselkoersen met ingaan van vandaag n te passen is gisteren in Luxemburg gevallen in een it aangekondigde bijeenkomst van de ministers en esidenten van de centrale banken van de betrokken iden. De aanpassing komt hierop neer, dat de mark i opzichte van de gulden 2 pet. duurder wordt en dat Deense en Noorse kroon met 2 pet. in waarde vermin- ird worden. De mark is dus ten opzichte van gulden, xemburgse en Belgische frank 2 pet. duurder geworden 4 pet. duurder ten opzichte van de Deense en Noorse Don. Minister Andriessen van financiën zal het Neder- ïdse parlement morgen per brief nader over deze sselkoersen informeren. Hij heeft het overleg in Luxem- rg bijgewoond en het is nog niet bekend wanneer hij Nederland terugkeert. ij het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond noemde men jwtiorgen het besluip van de ministers van Financiën „ook achiöl wel logisch", gezien onder meer de betalingsbalansontwik- keta|en. Het besluit kan volgens een woordvoerder van het NCW eidentot een binnenlandse prijsstijging. Voor zover de verande ring van de onderlinge verhouding tussen de gulden en de DM en prijsstijging effectueert kunnen de gevolgen ervan op de ederlandse bedrijven worden afgewenteld via prijscompensatie. Men dient te bedenken dat ongeveer éénderde van de Nederlandse nport uit de Bondsrepubliek afkomstig is", aldus de woordvoer- st is nog onzeker of de Nederlandse export door het besluit, n positieverbetering ondergaat. „We moeten afwachten of ons arktaandeel daardoor gaat toenemen". Multiple choice Kettingbotsingen op de weg vliegverkeer lamgelegd DEN HAAG I SCHIPHOL - Duizenden Nederlanders die de herfst hadden uitgekozen voor een snelle-vakantie-tussendoor zijn door de mist van afgelo pen zaterdag ernstig gedupeerd. Het vliegverkeer van en naar Schiphol was vrijwel volledig lamgelegd, terwijl vakantiegan gers die de auto als voertuig hadden gekozen gedwongen wa ren zich te beperken tot een slakkegangetje. Dan nog liepen ze het risico betrokken te ra ken bij één van de tientallen grote en kleine kettingbotsin gen. Het binnenkomende vliegverkeer op Schiphol lag zaterdag volledig stil. Van de 238 uitgaande vluchten die gepland waren, werden er niet meer dan 38 uit- gevoerd.Gisteren was het wèl goed vliegweer, maar toen moest er een zo grote achterstand worden ingehaald, dat zich opnieuw grote vertragingen voordeden. Een en ander betekende voor passagiers die per Martinair vlo gen dat zij in sommige gevallen 24 uur moesten wachten voor ze wegkonden. Transavia liet haar vliegtuigen zaterdag grotendeels van Brussel en Keulen ver trekken. Dat resulteerde in vertragingen die opliepen tot acht uur. KLM-passa- giers moesten eveneens urenlang -soms 24 uur- geduld oefenen. De vertrekhal len van Schiphol waren vooral zondag overbevolkt, terwijl de duizenden passa giers die telefonisch om informatie vroegen, de telefonisten hoorndol maak ten. Kettingbotsingen op de weg deden zich ondermeer voor op Rijksweg 4 nabij Leidschendam en Rijksweg 1 tussen Diemen en Muiden. Nabij Leidschen dam reden zo' n 20 auto' s op elkaar, waarbij enkele voertuigen in brand raakten.Meerdere inzittenden raakten licht gewond. Het aantal dodelijke slachtoffers in het wegverkeer bleef be perkt tot drie. Wessor in liefde fan een onzer corresponden ten) 10NINGEN Een aantal Identes heeft bij het colle- van bestuur van de Gro- igse universiteit op maa- gelen aangedrongen tegen d hoogleraar. oor in te gaan op de avan- van de hoogleraar zouden studentes worden beloond et een goed cijfer voor hun ntamen of scriptie. De be- )kken hoogleraar is voorlo- een verbod opgelegd ten- mens en riptiebesprekingen bij hem nis te houden. "Rampenshow" Om de „rampenshow" van het Rode Kruis te openen moest Prinses Margriet zaterdag in de Ahoy-hal in Rotterdam aan een touw trekken, waarna elf provincievlaggen zich in de nok van de hal hadden moeten ontvouwen. Tot grote hilariteit kwam één van de vlaggen, de Rode Kruisvlag, verder naar beneden dan in de bedoeling lag en trof een Rode Kruis functionaris bijna op het hoofd. De prinses schoot toe en ving de vlag op. Bouw brug Oegstgeest gaat door OEGSTGEEST/DEN HAAG De bouw van een brug over het Oegstgeester Kanaal gaat gewoon door. De Raad van State heeft vanmorgen het verzoek van de Milieu groep Oegstgeest om de bouwvergunning te schorsen, afgewezen. De Milieugroep Oegstgeest te kende bezwaar aan tegen de bouw van de brug, die een belangrijke verbinding ,moet gaan vormn tussen de nieuw bouwwijk Haaswijk en de rest van Oegstgeest omdat het bestemmingsplan Haaswijk nog niet is goedgekeurd bij de Kroon. De Milieugroep Oegstgeest heeft tegen dit be stemmingsplan beroep aange tekend. Zij vindt dat met de aanleg van de brug de nog lopende beroepsprocedure wordt genegeerd. ■T" KORT GEDING ONWAARSCHIJNLIJK AMSTERDAM(ANP)De advocaten van de enige nog m Ne derland gevangen zittende RAF-terrorist Knut Folkerts achten het vrijwel uitgesloten dat nog via een kort geding geprobeerd zal worden het verblijf van de terrorist in Nederland te rek ken. De Amsterdamse advocaat mr. Van Bennekom deelde gistera vond mee dat hij het het meest waarschijnlijk acht dat zijn cliënt zich solidair verklaart met de vorige week vrijdag aan West-Duitsland uitgeleverde twee mede-terroristen, en dus niet persoonlijk juridisch zal willen profiteren van communicaties toornissen die er volgens zijn advocaat weer zijn ontstaan. Volgens Van Bennekom staan er juridisch verscheidene wegen voor Folkerts open. Zo kan hij een kort geding aanspannen, maar kan ook aan de afdeling rechtsspraak van de Raad van State worden gevraagd om het beroep tegen de beslissing van staatssecretaris Haars tot uitlevering aan West-Duitsland, schorsende werking te geven. De Raad van State behandelt morgen dat beroep in de Maastrichtse gevangenis. Folkerts is inmiddels zaterdagmiddag in de gevangenis in hon gerstaking gegaan, zo heeft het ministerie van justitie beves tigd. Op een manifestatie in Amsterdam zaterdagmiddag, „te gen uitlevering en isolatie" sprak Folkerts via een bandopname de aanwezigen toe. Parijs (AFP) - Dertig jaar na de afkondiging van de verklaring van de rechten van de mens is gisteren in Parijs door een aantal topgeleerden, onder wie de Franse Nobel prijswinnaar voor natuurkunde Alfred Kast- Ier, de universele verklaring van de rechten van het dier afgekondigd. Dit gebeurde aan het slot van een zitting van de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur, die aan deze kwestie was gewijd. Verscheide ne sprekers- deden een beroep op de diverse landen en hun regeringen om met spoed de verklaring toe te passen teneinde „d&jnens en andere levende schepselen met elkaar te ver zoenen". Wanneer de uit veertien punten be staande verklaring daadwerkelijk zou worden toegepast, zouden alle medische experimenten met dieren, alle circussen en alle slecht inge richte dierentuinen worden verboden, evenals alle mensonterende mestmethoden. Iedere vrij heidsberoving van dieren, zelfs om opvoed kundige redenen, wordt veroordeeld. Geen en kel dier mag volgens de verklaring worden gebrui <t tot vermaak van de mens. Tegel jk met de afkondiging van het nieuwe handvest werd de oprichting bekend gemaakt van het interparlementaire genootschap voor de rechten van het dier. De Belgische senator Gillet werd gekozen voorzitter. ZEIST - De beker wedstrijden die het afgelopen week einde moesten wor den afgelast of ge staakt zullen op woensdag 25 okto ber worden ge speeld. Dan staat de inhaalwedstrijd FC Utrecht-NEC op het programma, maar omdat de Nij- megenaars tegen FC Den Haag moeten spelen, is het duel met Utrecht verschoven naar 8 november. Den Bosch-De Graafschap ook in te halen gaat wel door op 25 oktober. De loting voor de kwartfinales, op 18 en 19 november, had het volgende resultaat: PSV-FC Den Bosch; Sparta of FC VVV-PEC Zwolle of MVV; NAC of Go Ahead-FC Utrecht of Heerenveen; Noordwijk-Volendam; AZ'67-Wage- ningen; Ajax-Roda JC; FC Den Haag of NEC-FC Twente of Veendam; Fortuna SC-De Graafschap. onder meer Volendam Feye- noord. dat met de hulp van de Rotterdamse aanhang door de thuisclub werd gewonnen. HAARLEM Barry Hughes was zaterdag weer erg nijdig en dat was niet ten onrechte. Zijn Haarlem leverde in de bekerstrijd tegen Noordwjk eerste klasser zaterdag een prestatie, een eredivisieploeg onwaardig. Haarlem werd uitgeschakeld na het nemen van strafschoppen. Hughes schreeuwde zijn selectie dan ook een extra-zware trainings- week toe. John Eelman, de oefenmeester van Noordwijk, zei te hopen dat zijn jongens nuchter genoeg zouden zijn om te begrijpen dat de competitie'nog altijd belangrijker is. Hij zou best „als beloning" PSV hebben willen loten. Het werd Volendam. Zal Noordwijk toch nog een keer moeten stunten om de kans te behouden toch nog PSV te treffen. MEXICO CITY Uruguay had het idee gelanceerd een wereldtoemooi te organiseren waaraan alle landen, die ooit kampioen zijn geworden, hadden moeten deelnemen. Het plan stuitte af omdat de voetbalbond bij nader inzien geen kans zag de financiën op te brengen. Mexico heeft hierop ingehaakt en is doende te onderzoeken of een dergelijk groots opgezet toernooi in en om de Olympische accommo daties kan worden georganiseerd. Aan de houding van de doelman van Eindhoven, Adjanski, is af te lezen dat hij zich wezenloos tuurt om de mist te doorgronden. Toch was AjaxEindhoven een van de tien bekerduels die het afgelopen weekeinde doorgang konden vinden. Kun je nagaan hoe het was bij de overige zes, die afgelast of gestaakt moesten worden. MAASTRICHT Door een ongeval werd oud-langeafstand- loper Jef Goessen invalide. De Limburger mosst zich van een rolstoel bedienen, waarin hij gisteren een bijzondere prestatie leverde. Hij nam deel aan de Marathon van Maastricht en legde de 42 kilometer en 195 meter af in 3 uur 29 minuten en 5 seconden. VOORBURG De or ganisatoren van de handbalinterland Duijvestein/W Her mes-Sporting Neer- pelt waren zaterdag hevig teleurgesteld toen de televisie ploeg van de NOS zonder enige kennis geving wegbleef. Wel kwamen halver wege de strijd twee met opnameappara tuur omhangen colle ga's van de BRT bin nen, die wèl door de NOS verwittigd waren. Boze tongen beweer den na afloop dat de NOS verstek liet gaan, omdat een monsterze ge van Hermes werd venvacht. Velen be schouwden dit echter als een amusante Bel genmop.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1