JOEGOSLAVIË WERELD KAMPIOEN BASKETBAL Kortsjnoj onde Manfred Schildt verrast zsmszü ■sident Tito: 'Historische zege' olsink -erkste in toss miert Jonge ijshockeyers op derde plaats Cor Vriend onbedreigd Monique Bosga ernstig gewond rk bridgen rchhoff en tomens KARPOV VRAAGT OM UITSTEL Gushiken verdedigt bokstitel met succes Ongelukken bij veldritten Fred Eefting slaagt niet LEIDSE COURANT ILLA D® Internationale sportpers, nlge wetten op de Phlllppljnen het ooi om het werelckamploonschap |(t>al heeft gevolgd had voor de aan- ran de finale geen betere uitspraak A doen. Na afloop van een enquête de Joegoslavische speler Dragen iglc tot de meest waardevolle speler *t toernooi gekozen. Enige uren Dalipaglc dat de mening van de Internationale sportpers |uist was, want hij was het cfie Joegoslavië aan het slot van oen enerverende verlenging In de finale tegen Rusland aan de wereldtitel hielp. ■Rusland, dat met nog een halve minuut te spelen een voorsprong van 81—78 had. zag zich In die laatste seconden aisnog gepas seerd door Joegoslavië. Eerst gelukte het Kicanovic de stand op 81—80 te brengen en enige seconden voor het eindsignaal was 'Gefeliciteerd met deze zege. Deze is van het Dalipagic die de Russen ontluisterde, historische waarde'. 81. Brazilië heeft de derde plaats veroverd in Toen het nieuws in Belgrado doordrong het toernooi. De Brazilianen versloegen in stroomden vele duizenden mensen de stra- <je wedstrijd om de derde en vierde plaats ten op. Luid toeterend bewoog men zich Italië met épn punt verschil: 86—85. in auto's door de straten en de Joegoslavi sche vlag werd uitgestoken. Zelfs president p© eindstand Tito deelde in de feestvreugde. Hij stuurde 1. Joegoslavië; 2. Rusland; 3. Brazilië; 4. Italië: een telegram naar Manilla met de tekst: 5. Amerika; 6. Canada; 7. Australië; 8. Philippijnen. De gezichten staan somber, zelfs dat van de winnende Joegoslavische aanvoerder Cosic. reffer e' ;RTGerrit Wolsink is giste- e' i de cross van Gemert het fm!ü!,0 0eb,el<en 'n d® halve-liter- lma" Wolsink won de eerste en verzekerde zich van sta plaats in het klassement in de tweede rit als tweede hefygen. idstand over de twee man- 1. Gerrit Wolsink (Suzuki), i van der Ven (Maico), 3. Rond (Yamaha), 4. Peter i (Maico), 5. Ad Verstegen edstrijd in de 250 cc-klasse jewonnen door Marcel Dei met Maico, tweede en 1- werden respectievelijk Henk •sloqMierlo en Martin Schalkwijk ïtand nop Kawasaki. BILLINGHAM Jong Oranje is dit weekeinde In Bllflngham (Engeland) derde geworden In een vler-landentoemool. Nederland behaalde zijn enige overwinning op Spanje, maar verloor van Schotland en Engeland. Nederland had in zijn laatste wedstrijd, tegen Engeland, tot in de derde periode een voorsprong (5-4), maar zag daarna de Engelsen weglopen tot 7-5. Voor Nederland scoorden Burgers (2), Meijer. Van Ooyen en Van Heumen. Mede door de uitslag van Schotland- Spanje (4-3), werd de eindstand: 1 Schotland 6 pnt., 2 Engeland 4 pnt., 3 Jong Oranje 2 pnt., 4 Spanje 0 pnt. Gerrit Wolsink (nummer een) heeft onmiddellijk de leiding genomen. MAASTRICHT Cor Vriend (HAC) heeft de marathon van Maastricht onbedreigd gewonnen. De Brabantse onderwijzer liep de 42 kilometer en 195 meter In 2 uur, 22 minuten en 35 seconden. Vriend arriveerde aan de eindstreep met bijna vier minuten voor sprong op zijn clubgenoot Henk van de Hoek, die als tweede finishte. In totaal bleven vijf van de ruim vijfhonderd deelnemers binnen de grens van twee uur en dertig minuten. De uitslag is: 1 Cor Vriend (HAC) 2.22.35, 2 Henk van de Hoek (HAC) 2.26.09. 3 Cees Verhoef (VAV) 2.26.11. 4 Henk Nugteren (AAC) 2.27.38. 5 Paul Luyckx (Bel) 2.27.52. SJ que Bosga UTRECHT Na eerst thans bekend ia gewor den is de zwemlustzwem- ster Monique Bosga dins dag bij een ongeluk ern stig gewond. De rugslag- zwemster werd bij een stoplicht aangereden door een autobus door tot nu toe onopgehelderde oorzaak. Zij werd tegen de grond gereden en brak daarbij een arm en liep een ernsti ge hersenschudding op. Pas zaterdagmorgen kwam zij weer enigszins bij kennis. Tijdens het der de toernooi om de werelti- tels zwemmen eindigde Monique Bosga als vierde op de 100 meter en verbe terde daarbij het nationale record. Monique Bosga wordt in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht ver pleegd. 'ERDAM Het Nederlandse Woi in de Europa Cup compe- 978/79 voor bridgeparen is nnen door de Amsterdam- Eric Kirchhoff en Kees Tam pen de leiding na 72 van spellen en stonden deze niet af Zij hadden daarbij het 1 dat in de eindfase hun slanders in een groot slam fle winnende speelwijze von ten knappe verdediging van jjioff in het voorlaatste spel tenslotte de overwinning gemiddelde van 4116 waren «tevijf: «chholf/Tammens (Amsterdam) Krukowski/Wagrodski (Polen) *Jlund/Gottfriedsen (Den) 4704. «er/Kramer (Utrecht) 4670. 5. M'Pol (Amsterdam) 4653 Stand europa Cup klassement na zes uen ronden: 1/2 Balmann en f {beiden WDI) 48 pnt., 3. Kirch- LEEUWARDEN De „Grand Prix" waarmee de twaalfde editiè van het internationale indoor concours hippique „indoor Friesland" rond de klok van half één werd afgesloten, heeft een verrassende overwinning opgeleverd voor de 29-jarige Westduitse ruiter Manfred Schildt uit Bremen, die met de achtjarige bruine ruin Stanley in de tweede barrage, die op tijd werd verreden, als enige foutloos bleef. De Friese ruiter Franke Sloothaak uit Rosterhaule, die met een Duitse licentie rijdt als leerling van olympisch kampioen Alwin Schockemöhle, liet met de in Nederland gefokte Rex the Robber wel een snellere tijd aantekenen, maar de laatste hindernis (een stijlsprong) die iets te zwaar werd getoucheerd door de veertienjarige ruin, liet de veelbelovende Friese ruiter naar de tweede plaats verhuizen. Als pleister op de wonde greep hij voor de kleine vierduizend belangstellenden wel de gouden hindernis, die jaarlijks door de gemeente Leeuwarden beschikbaar wordt gesteld voor de beste firestatie, die de internationale cracks hebben geleverd. De Belgische amazone Veronique Deems Vastapane, die met Le Kid op de voorlaatste hindernis een pechfoutje incasseerde, sleepte, de derde prijs in de wacht. In de bijprogramma's lag er nog een tweede plaats te wachten od JobanH - voor Willv van der Hcmr BAGUIO Viktor Kortsjnoj, wiens sensationele comeback In de tweekamp om de wereldtitel de schaakwereld op zijn kop zet, heeft gisteren zelfs op zijn hoofd gestaan. Hij deed dat ten behoeve van de fotografen, die al wekenlang ver geefs hebben geprobeerd om de uitdager in deze yoga-houding te vereeuwigen. Kortsjnoj had daar voor ruimschoots de tijd, omdat Karpov na zijn nederlaag in de eenendertigste partij uitstel aan vroeg en op zijn beurt de benen nam naar Manilla. Wat de wereld kampioen daar aanschouwde, zal weinig hebben bijgedragen tot herstel van zijn geprangde gemoe drust. Hij was er namelijk getuige van hoe in de finale van het wereldkampioenschap basketbal de Sowjet Unie de titel verspeelde aan Joegoslavië. Inmiddels vrezen insiders dat Kortsjnoj's goedbedoelde demon stratie van zijn meditatieve en fysieke kwaliteiten de voortgang van de tweekamp in gevaar brengt. Juist nu deze bij de stand 55 in eerv beslissend stadium is geko men. Degenen, die de deuren van Kortsjnoj's afgelegen villa voor de pers openden, waren namelijk Ste ven Michael Dwyer en Victoria Shepperd. Beter bekend als de tot zeventien jaar gevangenisstraf ver oordeelde aanhangers van de Ananda Marga-sekte, die in af wachting van de behandeling van hun zaak in hoger beroep op vrije voeten zijn en Kortsjnoj van advies dienen in meditatieve zaken. Dit tot grote ergenis van organisator Florencio Campomanes, die vindt dat het tweetal de schaaksport in diskrediet brengt. „Wij willen niet, dat de jeugd de indruk krijgt, dat schaakgroothe den zich afgeven met veroordeelde misdadigers", aldus de voorzitter van de Philippijnse schaakbond. Een dag eerder had hij politie-op- treden aangekondigd, als de twee yogi's hun verschijnen in het open baar niet zouden inperken. Hij eiste en verkreeg van lawyer een getekende verklaring, waarin deze beloofde dat hij en zijn secte-geno- te uit de buurt zouden blijven van het hotel, waarin de delegatie van Kortsjnoj is ondergebracht. Cam pomanes. die tevens vice-presi dent van de internationale schaak bond is. verklaarde openlijk, dat hij denkt dat Petra Leeuwerik, de persoonlijke manager van Kortsj- nni hpt twnot"»! h^oft nr^pop^rflrht met de speciale bedoeling om hem Campomanes wel eens drastisch dwars te zitten. zou kunnen reageren op Kortsjno- Tot degenen, die vreesden dat j's hoogstandje, behoorden FIDE- president dr. Max Euwe en Ray mond Keene. de hoofdsecondant van de uitdager. Zie hier het geheim van de wonderbaarlijke wederopstanding van Viktor Kortsjnoj in de tweekamp tenen Anatoli Karpov: yoqa. TOKIO De japanner Yoko Gus hiken heeft in Tokio voor 12.000 toeschouwers zijn wereldtitel boksen In het llcht-vlieggewicht (tot 46 kg) volgens de versie van de World Boxing Association (WBA) met succes verdedigd. De 23-jarige Japanner, die in zijn zestiende gevecht ongeslagen bleef, won door knock-out in de vijfde ronde van zijn Zuidkoreaan- se uitdager Sang II Sung. Het was de zesde keer dat Gushiken zijn titel met succes verdedigde. ZWOLLE De veldritten van gisteren in Hattemmerbroek heb ben een viertal tamell|k ernstige ongelukken opgeleverd. Als gevolg van valpartijen liepen Gerrit Borst (Woerden, liefhebber) en Martin Windt (Schagen, junior) een gebroken sleutelbeen op, Frans Moll (Helmond, amateur) moest met een heupfractuur naar een ziekenhuis worden gebracht en Theo Bakker (Heerenveen. nieuweling) heeft (vermoedelijk), een knieschijf gebroken. SPIJKENISSE - Fred Eefting (Zwemlust/Den Hommel) is er za terdagmorgen niet in geslaagd zijn Nederlandse record op de 200 meter wisselslag te verbeteren. kwam Eefting in het 25-n tot een tijd van 2 minuten en 10.03 seconden. Zijn record staat sedert maart van dit jaar (Schagen) op 2.09.33. Carbin Europees kampioen karate kyo-kushinkai LONDEN De Nederlander Lu- cien Carbin is ti|dens de Europe se kampioenschappen karate kyo-kushinkai in het Wembleysta- dion in Londen Europees kam pioen geworden in de gewichts klasse tot 70 kilo. De overige Nederlandse deelne mers, Edward Thomas (evenals Carbin uitkomend in de lichtge wicht-klasse). Roel Wildeboer en Koen Scharrenberg (beiden zwaar gewicht) werden in de voorronden uitgeschakeld. In de categorie bo ven de 70 kilo werd de Brit Howard Collins Europees kampioen Van der Weijden wint in Barendrecht BARENDRECHT - Ko van der Weijden is zaterdag in Barend recht winnaar geworden van de tien Engelse mijlen. Hij realiseer de een tijd van 48 minuten en 31.2 seconden en had een ruim voorsprong op Johan Kijne van Metro, die een tijd van 49.44,8 liet afdrukken. Piet van Alphen van AAC was de eerste veteraan met een tijd van 50.29,9 waarmee hij in het totaal klassement een vierde positie be-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19