gov Schuiten sterkste in Barrachittrofee 'o van Gisteren uitstekend Dieter Müller onaantastbaar Toernooizege Tom Okker TWEEDE PLAATS CHRIST VAN DER SMISSEN MM LEIDSE COURANT aki" it IK BERGEME Roy Schul- dan ten heeft zaterdag met de Noor Knut Knudsen de Barrachittrofee, een wie lerkoers over 110 kilometer I gewonnen. Het Nederland- I s/Noorse duo had een voorsprong van 24 secon den op de Nederlandse )uir 9.2 Dieter Müller werd in Bochum wereldkampioen anker kader 71/2. BOCHUM Wereldkampioen worden in Bochum kon Christ van der Smissen eenvoudig niet. Daarvoor speelde de Westduitse titelverdediger Dieter Miiller in het negentiende toernooi om het we reldkampioenschap anker kader 71/2 te sterk. De Berlijner is op het ogenblik in dit spelsoort onaantastbaar. Van der Smissen eindigde op de tweede plaats. Daarmee deed hi| het veel beter dan verwacht werd na de nationale titelstrijd in Wijchen, waar hij met het gemiddelde van eenentwintig zevende en voorlaatste werd. Tot het weekeinde had Van der Smissen de kansen in eigen hand. Na vier ronden was hij zelfs eerste in het klassement met acht punten. Müller verloor in de derde ronde een winstpunt tegen Schrauwen, maar bleef op zijn „dubbele" moyenne heel gevaar lijk. Van der Smissen moest daarom blijven winnen. Dat was te moeilijk in een toernooi waarin een wereldtitel te veroveren viel. De biljartsport kent een grote verscheidenheid aan wereldkampioenschappen maar titeldrager worden is bijzonder zwaar. Müller bijvoorbeeld speelde al tien jaar op topniveau voor hij voer het eerst wereldkampioen werd. Eenmaal over die drempel heen vlotte het beter. In het tijdsbestek van de laatste twee jaar pakte hij vier wereldtitels: tweemaal vijfkamp, twee keer 71/2. Waar hij vrijdag het geluk had de Argentijn Berardi vrij gemakkelijk te verslaan, omdat die nog niet warm was gedraaid, strandde hij zaterdagmiddag op de plotseling ontspannen plaatselijke favoriet Klaus Hose. De komiek uit Bochum trainde zich voor dit kampioenschap helemaal suf, faalde hopeloos in de eerste vier ronden, maar hervond, eenmaal uitgescha keld, de finesse in zijn spel. Geïnspireerd door het idee landgenoot Müller de helpende hand te kunnen toesteken. In vijf beurten was Hose uit. Op de andere tafel droogde Müller de eveneens nog ongeslagen Connesson (zeven beurten) af en kwam daardoor opnieuw aan kop. In feite was het kampioenschap beslist. Van der Smissen had weliswaar nog kans, maar dan moest hij zowel van Connesson als Müller op papier betere en vooral ervarener kadristen, verslaan. De klap van Hose was nog voelbaar in partij tegen Connesson, die zelf ook een aangeslagen indruk maakte. Van der Smissen startte redelijk met 33 en 68, maar halverwege ging het mis. In de slechte partij kreeg Connesson zoveel (10) kansen, dat hij de partij uit kon maken. In de nabeurt maakte Van der Smissen weer indruk. Hij moest er 93 maken en deed dat in vlot tempo. ,,lk dacht aan Heeswijk vorig jaar", zei Van der Smissen. „Connesson hield me daar van de Europese titel 47/1 af door een samenspel met Cc^in. Dit was een soort wraak". neusje verschil. Op de derde plaats kwam Boxberger Zon met Kevin Davies. Ruim tienduizend gulden „fietste" Van Gis teren met groot vertoon van overmacht bij elkaar in de klassieke Cambridgeshire. King bracht hij als eerste over de eindstreep, voor Charlie Brown en Great Hero. De derde ren van de middag kwam op naam van Felicia met mej. Beuker. Zij mocht de Hoefslag-wisselbeker in ontvangst nemen, een beker die wel nooit definitief in iemands bezit zal komen. Het bekertje moet drie keer in totaal of twee keer achtereen door dezelfde rijd(st)er gewonnen worden. Bij de dravers stond de „Prijs der driejarige stayers" op het programma. Er was erg veel gezet op favorie Ramzes, maar deze kon niet verder komen dan een vierde plaats in handen van Manus Bouwhuis. In een prachtige kilometertijd van 1.22.5 zegevierde pikeur Ano de Wrede met Riesta voor Reindert en Rieka Hanover. Het internationaal hoofdnummer kreeg een verrassende winnaar in Kabbes du Bois die winnend maar liefst 63.70 bracht voor elke gulden. Maar de mooiste winnaar viel zater dag bij de totalisator. In de ABY-prijs ging Prelude met Jan Duin als eerste over de eindstreep. Daarachter kwam Radja als tweede uit de mist te voorschijn. Winnend bracht het paard maar liefst ƒ109,780 op. ARTHUR VAN RIJSWIJK TEL AVIV Tom Okker heeft aan zijn laatste bekende totaalverdienst en dit jaar van een bedrag van ongeveer 230 duizend gulden gisteren weer een aardige som toegevoegd. In het tamelijk zwak bezette toernooi van Tel Aviv greep Okker de hoofdprijs in de met 25 duizend dollar gedoteerde finale door de Oostenrijker Peter Feigl met 6—7, 4,6—2 te verslaan. In de halve finale had de op dit moment op de 50e plaats op de wereldranglijst staande Okker gewonnen van de Israëliër Sjlomo Glickstein met 6—2, 63. Feigl (72e op de ATP-lijst) versloeg in de semi-finales de Zuidafrikaan David Schneider mei 6—1, 64. In de finale dubbelspel verloor Okker, die met de Amerikaan Mike Fishbach speelde, met 6—3, 6—7, 63 van Feigl en diens landgenoot Eric Friedler. De Hongaar Baldsz Taroczy heeft de titel van het toernooi in Barcelona op zijn naam gebracht. De open Nederlandse kampioen won in de eindstrijd met 1—6, 75, 4—6. 6—4, 64 van llie Nastase, die zijn eerste Grand Prix-toernooi speelde na zijn schorsing van twee maanden. Taroczy had in de halve finale van de Tsjech Ivan Lendl gewonnen, terwijl Nastase de Italiaan Bertolucci had uitgeschakeld. op de winnende formatie. De Zwitsers Mutter/Eherensperger hebben in Bergamo de trophee valco, en koers voor amateurs gewonnen die vooraf gaat aan de wedstrijd om de Barracchitrofee. Het duo had een voorsprong van 31 seconden op de Nederlandse combinatie Oosterbosch/Van Hou- welingen. Daniel Gisiger hoeft de Ster der Beloften gewonnen. De Zwitser had in het eindklassement zeven seconden voorsprong op zijn ploeggenoot Fedor den Hertog, die de afsluitende tijdrit het snelst aflegde. Den Hertog reed de 27 kilometer in 36 minuten en 12 seconden (gemiddelde 44,751 km/u) en was daarmee elf secon den sneller dan de nationale amateurkampioen op de weg Jos Lammertink. De Ier Sean Kelly zegevierde in het eerste gedeelte van de vijfde en laatste etappe. Hij won na 115 kilometer vanuit Berck in Auchel de eindsprint van een kopgroepje van vier man. Leo van Vliet was de beste Nederlander. Hij finishte als zevende in een groep van vijf achtervolgers die met een achter stand van dertien seconden bin nenkwamen en van wie de Frans man Duclos-Lasalle de spurt won. De Nederlandse amateur Frits Pi- rard is zaterdag tweede geworden- in de vierde etappe. Als eerste finishte de Belg Alfons de Bal. De etappe die ging van Mouscron (België) naar Berck en een afstand had van 178 kilometer had een saai verloop. Het voltallige peloton stormde op de finsish af. Uit dat peloton sprong de Belg als eerste weg. Gaby Minneboo die in de jaren '75 tot en met '77 wereldkampioen was bij de amateurstayers is gisteren winnaar geworden van stayerwedstrijden in het sportpaleis in Dortmund. In de eerste manche moest Minneboo de huidige we reldkampioen Rainer Pod- lesch nog voor zich dulden, maar de oud-wereldkam pioen kwam in de tweede serie zo sterk terug dat Podlesch volledig gede- klasseerd werd. Zelfs Pronk kon profiteren van de terug val van de Westduitser en werd in het eindklassement tweede. De koppels Huveneers/Van Eg- mond en De Jong/Geserick heb ben gisteren in het sportpaleis Ahoy' respectievelijk de eerste en de tweede serie gewonnen van de kwalificaties voor het Nederlands kampioenschap koppel koers voor amateurs. Beide series gingen over een afstand van 20 kilometer. De finale wordt op zondag 29 oktober eveneens in Rotterdam gehouden. Koersen of niet koersen, mogelijk. Voorts gingen twee leden van het was de vraag waar het draverij- en comité mee in de volgwagen. Klaas Clay, zich zaterdag voor de meeting na de toch geslaagde meeting: „Een voor- lindigt eerst mee moest bezighouden, deel is er voor het comité. Het publiek geeft de mist was er niet veel te zien. geen commentaar ais je een paard uitscha- het publiek, de paarden, de pikeurs kelt of niet", jockeys stonden klaar om met de rsmiddag te beginnen. Gisteren was alles uitstekend te volgen op de „grote dag van Mario van Gisteren". De Klaas Clay: „We laten eerst de Haagse jockey, die dit jaar voor het eerst rijden en dan kijken wij geen leerling meer is, zegevierde in beide is of niet". De beslissing hoofdnummers. In de Troostprijs bracht hij koersen. De comitèleden verlieten hun Sir Romeo als eerste over de eindstreep, plaats bij de rechterstoel en gingen De foto moest echter de beslissing in het bij de eindstreep staan om de aankomst voordeel van Van Gisteren brengen. Hij kunnen zien. Fotofinish was ook niet versloeg Maris met Erik Bloem met een combinatie Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk. De Ita liaan Giambatista Baron- chelli en de Zweed Bernt Johansson, een van de winnaars van vorig jaar, eindigden als derde met een achterstand van twee minuten en vier seconden nsn van de ren om de Cambridgeshire-prijs. Van rechts naar links: King, Charlie Brown en Great Hero. Schuiten en Knut Knudsen op weg naar hun overwinning in de strijd om de PAGINA 17 Nood Felle reacties ontketende de gedachte van Herman Choufoer, lid van het sec- tiebestuur betaald voet bal, die heeft geponeerd veel meer voetbal op het tv-scherm te brengen, daarvoor de kijker een tientje extra te laten beta len aan luister- en kijk geld en degene die dan toch nog zelf een wed strijd wil zien voor een luttel bedrag toegang te verlenen. Een ondoor dacht plan omdat het ten eerste onmogelijk is de kijker te laten betalen voor een bepaald doel tv is merendeels afhanke lijk van de overheid die geen precedenten kan scheppen en ten twee de de publieke belang stelling zal zo dalen dat de wedstrijden net zo goed „schriftelijk" afge daan kunnen worden. Wonderlijk dat zoiets ontspruit aan het brein van iemand die altijd goed gefundeerd en wel overwogen zijn mening uitdraagt. Maar het ty peert wel de barre nood waarin het betaald voet bal verkeert, dat zich in allerlei bochten wringt om de helpende hand van de overheid te ontlo pen. De angst om niet meer geheel zelfstandig te zijn, wint het van het verstand. Reclame De shirtreclame is daar van ook een voorbeeld. In een land waar de om zet van rookartikelen, on danks allerlei acties, nog steeds toeneemt, ligt het voor de hand dat „rook- giganten" hun naam op het shirt willen hebben. Daar is de Stichting Volksgezondheid en Ro ken sterk tegen en dat mag geen verwondering wekken. Hetzelfde kan gelden voor shirtreclame voor alcoholhoudende dranken, wellicht ook voor benzine, want er zijn altijd wel groepen die tegen het drinken en de auto zijn. De vraag is of het mogelijk zai zijn dit soort reclame te verbie den. En als dat kan, zal er beslist wel een groep zijn die vindt dat de voet ballers in hun persoonlij ke vrijheid worden be knot. Vergeten Een maand voor de Olympische Spelen van Moskou 1980 zullen in Arnhem en Veenendaal (zwemmen) de Spelen voor gehandicapten wor den gehouden, waarvoor Nederland zich aanmeld de en de organisatie kreeg toegewezen. Die Spelen trekken minder deelnemers en minder bezoekers dan de, laten we het noemen, „grote Spelen". Niettemin kampt de organisatie met het probleem van de huisvesting. Voor de pa- ra-Olympics wordt geen Olympisch dorp ge bouwd zodat de deelne mers in bestaande ac commodaties moeten worden ondergebracht die veelal niet zijn aange past aan de speciale ei sen geen drempels, aangepast sanitair e.d. die gesteld moeten wor den. Voorts zijn om streeks juni, als de para- Olympics worden gehou den, de hotels bezet met vakantiegangers en het lijkt financieel moeilijk dit „af te kopen" voor eenzelfde pensionprijs. Problemen derhalve alom. Ze zullen wel opge lost worden maar het mag een vingerwijzing zijn voor het aantrekken met welke gedachte Nederland, wel of niet samen met België, speelt van de „grote Spelen" die vele malen meer deel nemers en bezoekers trekken. Als daar geen honderden miljoenen voor accommodaties, verbetering van aanvoer- wegen en vervoer voor beschikbaar zijn. kan men het nu al beter ge heel vergeten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17