Winst AZ door cteur Ressel cordwijk oudt aarlem ook p conditie John Eelman: „Ploeg moet nu wel nuchter blijven. Heldenrol voor doelman Dick Dortmundt RAFSCHOPPEN BRENGEN ATEURS RONDE VERDER COMPETITIE NOG ALTIJD NUMMER ÉÉN VOOR NOORDWIJK: MAANDAG 16 OKTOBER 1978 TTERDAM Bekerhouder AZ'67, dat vorig zoen via de „dubbel" tegen Excelsior de dstrijd bereikte, Is een ronde verder gekomen ar wat de Alkmaardere met al hun dure spelers Woudensteln hebben laten zien, leek nergens Het tempoloze AZ had de grootste moeite de muur van verdedigers, die Excelsior voor en doel optrok, te doorbreken. f67 had de twee doelpunten in feite te danken s acteertalenten van Peter Ressel. Hij liet /eemaal zeer theatraal vallen en beide keren scheidsrechter Oetelmans er in. Pattinama ;2jaagde Ressel inderdaad op de raad van het ^♦schopgebied. De sierlijke val van Ressel deed Imans besluiten de bal op de stip te leggen, ^od schoot raak. De Alkmaarse verdediger kon h daarmee revancheren voor de fouten die in -"teerste dertig seconden werden gemaakt in de verdediging van AZ. Waslander. goed gelanceerd door Van Tour, liep moeiteloos door en Metgod haalde hem onderuit Ernst maakte geen fout met de strafschop. Na de gelijkmaker van Metgod was de aardigheid er af. Het peil zakte nog meer nadat Nijgaard na een vrije trap van Peters had gescoord. Pas ver in de tweede helft, toen Excelsior door kreeg dat het van dit AZ niet behoefde te verliezen, werd het weer even aardig. Excelsior, met Rogge veen in de spits, kreeg enkele mogelijkheden maar benutte die niet. Ook AZ'67 kreeg kansen, o.a. een hele fraaie toen drie spelers tegenover een Rotterdamse verdediger kwamen te staan.. Peters wist echter niets beters te doen dan de bal in de handen van doelman Vermunt te schuiven. Scoreverloop: 1. Ernst 1—0 (strafschop), 18. Metgod 1—1 (strafschop), 45. Nyaaard 1—z. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 5000. B9HHB5 i| HEM Dick Dorlmundt moest het duel toch Mten". Op aandringen van scheidsrechter Klint ndetedoelman van Noordwijk zich op te maken rde vijfde, door hem te nemen strafschop. Een Itlertrap die van geen enkele betekenis meer .Dortmundt had immers de zegetocht op de Kuders al achter de rug. Juichend nam de (man, die vorig jaar nog bij Haarlem in dienst zijn aanloop, collega Rob Boersma ongecon- reerd in staat stellend tenminste die strafschop le stoppen. Dortmundt begreep de handelwijze Klint „ook niet zo best", maar wilde daar niet bij stilstaan. „Als die man de wedstrijd nog af vond, is dat zijn goed recht. Dan wil ik «I nog wel een keer op mijn wreef nemen. nundt genoot met volle teugen. Spelend tegen ïude club, gemotiveerd „tot op het bot" had uitstekende prestatie geleverd. Niet alleen beslissende reeks strafschoppen (zowel Piet n Berg als Martin Haar zagen hun toch harde en gestopt), maar ook tijdens de noodzakelijk rden verlenging van een half uur. Met geheel Iwijk leek ook Dortmundt juist op die laatste minuten te hebben gewacht. Tot die fase rs had Noordwijk zich slechts met ontzettend werken overeind kunnen houden. In de verlen- echter had Noordwijk, steeds rustiger tikkend, ntrole over de wedstrijd meer en meer verkregen as het Dortmundt geweest die de 2—2 meer overtuigend had verdedigd op de momenten DEN HAAG Tien bekerduels van de zestien in de achtste finales hadden niet zodanig van de mist te lijden dat zij moesten worden afgelast of na enige tijd gestaakt. Maar ook in die bijna gehalveerde ronde bleven de sensaties niet uit. De zaterdagaclub Noordwijk schreef historie door op vreemd terrein de betaalde ploeg van Haarlem uit te schakelen, waar mee zoals destijds o.a. ook IJsselmeervogels deed weer eens werd bewezen dat topvoet bal op zaterdag niet onderdoet voor zwakke ploegen in het betaalde voetbal. Volendam haalde weer eens uit maar had de steun nodig van een suppor ter van Feyenoord die zich mis droeg op het moment dat zijn ploeg op een voorsprong zou zijn gekomen, zijn „ingreep" schakelde Feyenoord uit voor een kans op het financieel broodnodige Europese voetbal. De andere amateurclub in de achtste finales, Rheden, werd met grote moeite verslagen door eerste divisieploeg Fortuna SC, zodat alleen Noordwijk het ama teurvaandel omhoog kan blijven steken. In de confrontatie tussen ere- en eerste divisieclubs legden de lager spelende ploegen het loodje, op De Graafschap na dat in de streekderby Vitesse de pas afsneed. De prestatie van Eind hoven, dat een in laag tempo spelend Ajax moeilijkheden be zorgde, mag evenmin onvermeld blijven terwijl PSV, gehandicapt door het ontbreken van vele geblesseerden, het verschil tus sen de top in het betaald voetbal en een middelmatige eerste divi sieploeg nadrukkelijk onder streepte met de monsterscore van het weekeinde: 11—1. DEN HAAG De volgende wedstrijden in de achtste finales van het toernooi om de KNVB-beker werden afgelast of gestaakt: FC Twente—Veendam afgelast FC Den Haag—NEC gestaakt. Sparta—FC VVV gestaakt. NAC—Go Ahead afgelast. FC Utrecht—Heerenveen afgelast. PECZwolle-MVV afgelast. >~Vv Ruud Bröring (midden) legt aan voor de tweede treffer tegen Haarlem. Doelman Boersma, George (12), Ma- sefield (2) en de half zicht bare, glijdende Huyg figure ren nog slechts. Dick Dortmundt, de held van Noordwijk. dat kramp en andere vermoeidheidsverschijnselen aan Noordwijk-zijde Haarlem kansen boden. Piet van den Berg en Martin Haar zagen inzetten van dichtbij gestopt, zoals hetzelfde tweetal kort daarop ook hun strafschoppen bij Dortmundt zagen eindigen. Als oud-doelman van Haarlem had hij tijdens die serie strafschoppen vanzelfsprekend voordelen. „Je weet ongeveer waar die ballen gaan komen, je kent die jongens. En wat nog belangrijker is, de Haarlem mers kennen mij. Maar we moeten wel eerlijk blijven. Bij het stoppen van die ballen heb je een hoop geluk nodig. Via been Geluk had Noordwijk overigens al in de achtste minuut van het schimmenspel. De vrije schop van de soms weer ongrijpbare Jan Willem Bogers was snel uitgevoerd, maar de inzet van rechtsachter Hans Plaatzer toch niet nauwkeurig. Via het been van Keith Masefield caramboleerde de bal echter wel achter de kansloze Boersma: 0—1. Een voorsprong die ruim een half uur op het electronische scorebord zou blijven. Steunend op een grote inzet en een bepaald niet amateuristisch ogende buitenspelval. hield Noordwijk stand tegen de zeker niet imponerende eredivisie-formatie van Barry Hughes. Totdat Dortmundt zich acht minuten voor de rust verkeek op een hoge, uit de dichte mist neerdalende voorzet van Masefield. De slechts half door de Noordwijkse doelman geraakte bal kwam voor de voeten van Martin Haar en de 1—1 was een feit. Een treffer die tevens een erg moeilijke periode voor de amateurs inluidde. Plaatzer (voor de rust) en Ruud Bröring (erna) mochten dan nog wel wat plaagstoten uitdelen, Haarlem heerste en zag spits Piet van den Berg ook tweemaal in scoringspositie komen. De eerste maal, in de zevende minuut van de tweede- helft, liet hij zich evenwel door Dortmundt in een moeilijke hoek sturen (een hoekschop was het resultaat) en de tweede maal bood scheidsrechter Klint de helpende hand. De treffer van Van den Berg vond, vreemd genoeg, wegens aanvallen van de doelman geen doorgang. Het in die periode ver teruggedrongen Noordwijk moest zich noodgedwongen tot countervoetbal bepa len. En had daar, in de 65ste minuut, ook nog succes mee. John van Dijk en Bogers zetten de combinatie op, Bröring bracht Rob Suttorp in stelling. Een opzet die volledig mislukte, maar in alle mistige verwarring Bröring een schietkans bood. Over de glijdende Piet Huyg en de vallende Rob Boersma belandde de bal in het doel. Lang bleef die 1—2 niet gehandhaafd. Voorstopper Chris Verkaik bracht de bal weer eens hoog voor en dit keer mocht Van den Berg op de rand van buitenspel wel inkoppen: 2—2. Verwarring Juist na dat doelpunt sloop grote machteloosheid de Haarlemse elf binnen. Terwijl Noordwijk stug doorging (Boot, Van Dijk en Bröring bleven gaan, laatste man Gerard Tio bleef „groeien") raakte Haarlem in verwarring. Nog aangewakkerd door het wisselen van de aange slagen Huyg (geblesseerd na een actie van Bröring) kwam de verlenging in zicht. Noordwijk zag die extra-tijd wel zitten en „rekte" zich naar dat voorlopi ge eind. In de extra-speeltijd manifesteerde Noordwijk zich. tegen alle verwachtingen in, sterk. Van een betere conditie van Haarlem werd maar weinig zichtbaar en tegenover de mogelijkheden van Van den Berg en Haar kon ook Noordwijk doelrijpe kansen stellen. De door Boot weggestuurde Jaap van Kesteren bijvoorbeeld noopte Boersma tot een knappe redding en, nadat Bröring onder applaus het veld had verlaten voor Jos Smits, een kopbal van dezelfde linkervleugel verdediger kon slechts met moeite door De Kip van de doellijn worden gehaald. Strafschoppen bleken noodzakelijk. Boersma was kansloos bij Rob Suttorp, John van Dijk, Gerard Tio en Sjoerd Boot, Dortmundt was degelijk aanwezig bij de eerste strafschop van Piet van den Berg en de vijfde van Martin Haar. De zegetocht kon beginnen. En leed nauwelijks onder het door Klint verplicht gestelde extra-nummer van Dick Dortmundt. GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 12. Plaatzer 0—1, 37. Haar 1—1, 65. Bröring 1—2,70. Van den Berg 2—2. Scheidsrechter: Klint. Toeschou wers: 1600. (Van onze sportredactie) HAARLEM Hij hoorde het zelf niet, de persoon in kwestie. Barry Hughes, Haarlem-trainer van professie hield zich ver van de plek waar een select groepje Noordwijkers het feest van de overwin ning vierde. En en passant de Engelse oefenmeester op een overbekende melo die aan „tra-anen in de o-ogen" hielp. Een behuild gelaat dat „Bè-èrrie" overi gens ook niet had. Hughes was alleen maar nijdig, ontzettend kwaad zelfs. Verweet zijn spelers niet alleen een gebrek aan intelligentie, maar ging zelfs zover te stellen dat er tussen hun oren nauwelijks iets aan grijze massa te vinden was. „Niets is er goed gegaan vandaag", beet Hughes de belangstel lenden op geheel eigen wijze toe. „En dat is toevallig nu eens niet de schuld van de trainer, de schuld van zondebok Hughes. Maar wel van de spelers. Als je zo stom speelt, zo verschrikkelijk dom alleen maar hoge ballen voor de goal kan trappen, dan verdien je geen over winning. Dan verdien je niets. En dat hebben ze vandaag ook gekregen. Te recht". Een fel, toch triest aandoend betoog van een teleurgestelde Brit, die in Albert Spaanderman een medestander vond. Lange Spaanderman, in het bekertreffen met Haarlem vooral verdedi gend sterk, over die speelwijze, een eredivisio- nist onwaardig: „Eigenlijk sloeg het nergens op wat Haarlem allemaal deed. Alle aanvallen werden door het centrum opgezet, alle combi naties eindigden met een hoge bal voor de pot. Ideaal om je als verdediging op in te stellen." Voorstopper Frans van der Veen aansluitend: „In feite was het voor ons achter helemaal niet zo'n lastige wedstrijd. Zelf ben ik bijvoorbeeld niet eens echt moe, dat is toch wel tekenend." Jan Willem Bogers, regelmatig ook voor Haar lem ongrijpbaar, zag echter nog wel een negatief punt. „Tegen deze ploeg had Noord wijk zelf beter moeten voetballen. De bal meer in de ploeg moeten houden, rustiger moeten spelen. Dan zou het allemaal waarschijnlijk nog gemakkelijker zijn verlopen. Want laten we wel zijn: dit Haarlem was vandaag gewoon erg slecht". Ruud Bröring, Noordwijks enige echte stoor zender in de frontlinie, was zaterdag overigens wel erg moe. De tijdens de verlenging wegens een blessure in de knieholte vervangen rossige spits zat echter niet met die vermoeidheid. Nagenietend: „Grappig hè, dat tweede doel punt. Ik richtte bewust wat hoger, dat had ik van Geels gezien. ."En trots: „De 21ste goal na m'n dertigste verjaardag. Geloof maar dat ik juist met dit doelpunt erg blij ben". Een opmerking van de nu 31-jarige spits die bij oefenmeester John Eelman direct gehoor vond. „Logisch, zoiets blijft hangen. Over tien jaar leeft deze wedstrijd nog steeds bij de spelers, bij de mensen om het team heen. Dit blijft nu eenmaal langer hangen dan bijvoor beeld een overwinning op Oranje Nassau. En vervolgens, een beroep doend op de nuchterheid van het elftal: „Deze wedstrijd mag best als een hoogtepunt in een carrière worden gezien, maar zaterdag wacht ON Almelo. Een elftal dat minder aanspreekt dan Haarlem, maar wel een team waarvan moet worden gewonnen. De competitie blijft bij ons nu eenmaal nummer één. Dat bekervoetbal moet een aardigheidje blijven. Het is niet zo nodig om daarin weer een ronde verder te komen". De zienswijze van Eelman (ooit „samenwer kend" met Hughes bij Go Ahead en Haarlem) werd moeiteloos gedeeld door Spaanderman en Van der Veen: „Nu PSV uit. Dat moet het absolute einde zijn". En in koor: „Als we maar niet tegen Ajax loten, die ploeg kennen we al te goed van die vriendschappelijke wedstrij den. „Ajax liever niet. Eelman zou het best wel eens erg moeilijk kunnen gaan krijgen met het motiveren van zijn team voor het zaterdagse duel tegen ON. Maar dat de Haarlem-selectie het aanzienlijk zwaarder zal krijgen dan de Noordwijk-oefenmeester, staat nu al wel vast. Hughes, nog altijd niet met „tra-anen in de o-ogen", nagrommend: „Zo'n terugval binnen zeven dagen na die wedstrijd tegen Twente, dat kan gewoon niet. De jongenszullenhetdezeweekwelmerken. is een ronde verder. Plaatzer, Spaanderman, Van Kesteren, Karstens, Westgeest, Gerlof, Boot, Van der 1 en Van der Veen begroeten de door Dordtmundt gestopte strafschop meer dan gepast.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15