J MINISTER BENADRUKT VAN RUILVERKAVELINGEN Wkgeningse ingenieur vindt methode om bonen bestand te maken tegen ziekte lÉMEN B#LLEIM •^and en tuinbouwLEIDSE COURAN Record graanoogst in EEG verwacht PAPRIKA-PRIJZEN STELDEN TUINDER TELEUR OVERVLOED VAN BLOEMEN DOOR WARMER WEER STRAKS DAHLIA'S ALS POTPLANT Üastfï Holland (A DEN HAAG Hoewel uit Bestek'81 blijkt, dat de regering voornemens is in 1981 twintig mil joen gulden minder be schikbaar te stellen voor structuurverbete- rende maatregelen in de landbouw, heeft on langs minister mr. A. van der Stee (Land bouw en Visserij) juist het belang van ruilver kavelingen benadrukt. „Alleen door ruilverka velingen kan de conti nuïteit van de land bouw op lange termijn worden gewaarborgd en kunnen agrarische bedrijven in die gebie den ook in de toekomst voortdurend sterker wordende concurrentie binnen de EEG het hoofd bieden". Minister van der Stee omschreef deze bezuini ging van twintig miljoen gulden met „een forse ingreep". Wel stelde hij dat reeds in de begro ting voor 1979 van zijn ministerie enkele be leidsombuigingen wor den verwezenlijkt. „Maar gezien het grote belang, dat het ministe rie van Landbouw hecht aan de landinrichting, zal het beleid er de ko mende jaren op gericht blijven, dat het ruilver kavelingsvolume van gemiddeld 40.000 hecta ren per jaar wordt ge handhaafd". De minister haalde niet alleen het belang van de ruilverkavelingen voor de toekomst van de landbouw naar voren, hij wees ook op het be lang van het land schapsbehoud. „Het vaak schitterende land schap en de druk van de mens op de waarde volle natuurlijke ele menten zijn facetten, die bij geen enkele ruilver kaveling uit het oog mo gen worden verloren". De bewindsman was er van overtuigd dat land bouw- en landschapsbe- langen samen kunnen gaan. LUXEMBURG De graan oogst van de negen landen die zijn verenigd in de Europese Economische Gemeenschap, bereikt dit jaar de recordom- vang van 115 miljoen ton ver geleken met 103,5 miljoen ton vorig jaar en het vorige record van 108 miljoen ton in 1974. Dit heeft het Bureau voor de Statistiek van de Europese Gemeenschappen in Luxem burg meegedeeld. Het jongste cijfer overtreft de raming van de afgelopen week met niet minder dan vier mil joen ton. Het Bureau voor de Statistiek merkt in dit verband op dat de Franse oogst nu veel groter wordt geraamd dan vo rige week. De tarwe-oogst zal dit jaar naar wordt verwacht uitkomen op 46,5 miljoen ton vergeleken met 38,5 miljoen ton in 1977. Aan gerst wordt 39,9 miljoen ton van het land gehaald tegen 37,5 miljoen ton vorig jaar en de mais-oogst wordt geschat op 16,2 miljoen ton vergeleken met 15,6 mil joen ton in 1977. Het bureau geeft geen produktiecijfers voor de landen van de EEG afzonderlijk en laat tevens we ten dat verdere wijzigingen in de ramingen mogen worden verwacht. Het Britse ministerie van land bouw heeft zijn maandelijkse rapport gepubliceerd waarin de graanoogst in Engeland en Wales dit jaar op een recor- domvang van iets minder dan 15,5 miljoen ton wordt geschat vergeleken met het vorige re cord van 14,3 miljoen ton in 1977. De prognose is gebaseerd op de cijfers die in juni van dit jaar zijn verkregen. Voor Schotland zijn de gegevens nog niet binnen, maar de slechte weersomstandigheden geven aanleiding tot de veron derstelling dat daar de oogst kleiner zal uitvallen dan vorig jaar, zo merkt het ministerie op. Een woordvoerder van de Schotse nationale boerenbond bevestigde dit vermoeden. De van het ministerie van land bouw in Londen afkomstige raming van 17,5 miljoen ton voor het gehele Britse gebied zal naar de verwachting van de Schot niet worden verwe zenlijkt. Nieuwe doos voor geribde tomaten Voor grote vleestomaten is. bij de Neder landse veilin gen een nieu we doos ingevoerd, waarbij gebruik 9emaakt is van een soort ho- ningraatsys- 'eem. Iedere fleribde tomaat beeft zo zijn e'9en hokje, waardoor de kans op be schadigingen tot een mini mum worden I beperkt Een verpakking dus. waarin de zo- I genaamde BBB-tomaten *ich tijdens het transport onge- .twijfdeld thuis 'tullen voelen. MAANDAG 16 OKTOBER 1978 PAGINA 13 De prijsvorming bij de paprika's stelde vorige week duidelijk teleur. Zelfs de gele sorteringen duikelden een heel stuk in prijs. Vooral bij de groene sorteringen waren de resultaten heel mager, een gemiddelde prijs van 1,32 blijft ver achter bij het resultaat van vorig jaar. De gemiddelde prijs lag toen op 2,07. Voor de rode sorteringen bleef het prijsherstel van de afgelopen weken doorwerken, er werd een gemiddelde prijs van 3,10 per kilo betaald. Ook deze prijs steekt ongunstig af bij die van vorig seizoen, toen lag de prijs op 4,24. De oorzaak van deze teleurstellende resultaten kan niet zo maar in de schoenen van een grote aanvoer geschoven worden. Zoals vorige week reeds gemeld, worden er grote hoeveelheden pa prika's door de concurrenten aan West- Duitsland geleverd. In vergelijking met het Hollandse aandeel is er sprake van een vloedgolf van paprika's. In de periode van 3 tot en met 9 oktober werd er maar liefst 3600 ton ingevoerd door dit land. De belang rijkste koplopers waren; Italië met maar liefst 1200 ton, Griekenland met 800 ton, Bulgarije met 500 ton en Joegoslavië met 400 ton. Deze situatie geeft dus wel duidelijk aan dat er met moeite een plaatsje voor het Hollandse produkt valt te veroveren. In deze concurrentiestrijd zal Nederland het vooral van een goed kwaliteitsprodukt moe ten hebben. Voor de komende week wordt er op een herstel van de prijs voor de groene sorteringen gerekend, dit herstel zal wel van beperkte omvang zijn. Voor de rode sorteringen kan de prijs wat vlotter oplo pen. De hoge tomatenprijs van 2 weken geleden heeft zich afgelopen week, ondanks een kleiner aanbod, niet kunnen handhaven. Als belangrijke oorzaak valt de toegenomen concurrentie aan te wijzen. Vooral van de kant van Spanje en Roemenië. In de eerste week van oktober waren deze twee landen goed voor een export van 1200 ton naar West-Duitsland. De export van deze landen kan nog verder toenemen. Er moet daarom wel met de nodige prijsdruk rekening ge houden worden en het is de vraag of het kleiner wordende aanbod een garantie is voor gelijkblijvende prijzen. Afgelopen week lag de prijs voor de A-I-export op 97 cent per kilo. Stabiel De komkommermarkt gaf de afgelopen week geen krimp, de prijs bleef stabiel. De lichtere sorteringen liepen zelfs nog wat op in prijs. De Hollandse aanvoer zal verder afnemen, waardoor de prijs niet in gevaar komt, wat hogere noteringen zijn zelfs niet uitgesloten, mede dankzij een beperkte concurrentie. Deze concurrentie, vooral van de kant van Kreta en Roemenië zal eind oktober waarschijnlijk sterker voelbaar worden. Zoals het er nu naar uitziet is er voor komende week nog geen vuiltje aan de lucht. Overige gewassen Bij de aubergines was er sprake van een bevriezen van de prijs er veranderde weinig in vergelijking met de week ervoor; nl. een gemiddelde prijs van 2,70 per kilo. Voor de komende week wordt er weer wat meer beweging in gunstige zin verwacht. Op Veiling Westland Zuid wist men goed weg met de aangevoerde radijs want ze ging op woensdag 11 oktober voor een gemiddel de prijs van 64 cent per bosje van de hand. Voor sperziebonen trokken de prijzen ver der aan en kwamen op 3,65 per kilo terecht. Veel verandering wordt er in de prijs niet verwacht. Het restant van de snij bonenteelt behaalde noteringen van 3,80 per kilo, deze prijs kan verder oplo pen. Het grote aanbod van bloemkool drukt op de prijzen, de „zessen" brachten 80 cent per stuk op, de „achten" 60 cent. Het aanbod zal ruim blijven en de prijs zal weinig veranderen. Spruiten worden in steeds rui mere mate aangevoerd, met als gevolg lagere prijzen, voor de komende week wordt er een prijs verwacht, die beneden 'n gulden per kilo zal liggen. Koolrabi werd de afgelo pen week vlot verkocht, want er werd gemiddeld 43 cent per stuk betaald. Voor een goede kwaliteit andijvie werd er een betere prijs betaald, nl. 50 cent per kilo. Omdat de kwaliteit nogal eens te wensen overlaat, liggen de noteringen over het algemeen lager. Van prei is er een flink aanbod, de gemiddelde prijs bedroeg 60 cent per kilo. Voor de komende week is het niet uitgesloten dat de prijs verder daalt Er kan voor de bloemenhandel in de afgelo pen week worden gesproken van redelijk tot goede prijzen en dat klinkt dus niet slecht. Met de cijfers zou men zich wel wat kunnen vergissen want de totale omzet aan de CCWS beliep afgelopen week 11.555.272,46 tegen 8.682.910,39 in dezelf de week van het vorige jaar doch die rond drie miljoen méér was niet zozeer te danken aan hogere prijzen doch aan de ruimere aanvoer. Deze bedroeg 30.643.838 bos of stuks tegen de 24.599.035 vorig jaar dus zes miljoen bos of stuks méér. Waarmee niet wordt gezegd dat er echt reden tot klagen is. In grote lijnen lagen de gemiddelde prijzen van de meeste bloemen hoger met zelfs zeer goede uitzonderingen zoals voor Amerikaanse anjers met ruim het dubbele." Er was dus een overvloed van bloemen in de afgelopen week dankzij het warme weer. Bijzonder trosanjers en jaarrondchrysan- ten vulden de veilinghallen en gaven een kleurig herfstbeeld. Tot het eind van de afgelopen week waren de prijzen bevredi gend hoewel in de laatste dagen toch wel enige teruggang moest worden vastgesteld. De andere kant van het warmer weer was wel dat door het groter aanbod voor sommi ge bloemen zojtfs de rozen, de prijzen aanzienlijk daalden. De kwekers van anjers zullen meer tevreden zijn. De aanvoer van Amerikaanse anjers lag ongeveer op gelijk niveau van vorig jaar met ruim twee mil joen, maar van trosanjers kwamen er ruim zes miljoen, hetgeen twee miljoen meer is dan vorig jaar. Ondanks dat was de gemid delde prijs voor laatstgenoemden met 31 cent toch iets hoger. Toch gaven de topprij- zen minder grote verschillen te zien. De totale aanvoer van snijbloemen bedroeg ruim 30 miljoen bos of stuks tegen 24 miljoen in dezelfde week van het vorig jaar. Met de buitenlandse bloemen gaat het rustig aan, ruim 40.000 stuks hetgeen de helft is van het vorig jaar ook wat betreft het omzetbedrag van ruim 30.000. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 30 (27) trosan jers 31 (28) anthurium 1.18 (1,24) snijgroen 17 (14) troschrysanten 47 (52) idem geplozen 70 (64) troschrysanten nb. 1, 56 (1,52) freesia 20 (17) gerbera 41 (42) gladiolen ov. 16 (10) irissen 34 (11) met aantekening dat de aanvoer nog geen 500.000 bedroeg tegen bijna anderhalf miljoen vorig jaar, leliekelk 44 (61) lelietak 52 (33) cymbidium groot 1,02 (1,09) idem klein 39 (38) grote rozen 38 (33) idem klein 24 (21) sonia 32 (28) belinda 21 (19) en red garnette 15 (14). Wat de potplan ten betreft, die waren er meer dan vorig jaar met prijzen die iets gunstiger lagen dan voorgaande week, vooral voor de bloeiende soorten. Er is mede als gevolg van de vakanties reden om voor deze week minder hooggespannen verwachtingen te koesteren in de bloemenhandel. Anjers en trosanjers zullen waarschijnlijk in aanvoer verminderen, hoewel voor normaalcultuur chrysanten een groter aanbod wordt ver wacht. Van de anjers zal zo zachtjes aan het hoogtepunt wel zijn gepasseerd. Laten we hopen dat het mee zal vallen doch de kans dat het met de prijzen deze week minder goed zal gaan zit er toch wel in. Van de buitenbloemen is na de herfstdagen van voorgaande weken niet zoveel meer over. Zal de dahlia straks een plaats krijgen in de steeds groeiende rij van potplanten? De kans daarop is zeker niet denkbeeldig, maar er zal vermoedelijk nog wel een lange weg te gaan zijn voor alle problemen aan een oplossing zijn geholpen. In het begin heeft het allemaal heel simpel geleken. In 1973 nam dr. August den Her- togh, toen verbonden aan de Michigan State University in Michigan (USA) proeven die direct al hoopgevende resultaten gaven. Hooggroeiende dahlia's hield hij kort door een remstof toe te dienen. Dat men juist in Amerika naar nieuwe wegen zocht, be hoeft geen verwondering te wekken. In de States gaan nl. heel wat gewassen in grote aantallen als potplant over de toonbank, die hier geen schijn van kans zouden maken. Men is daar bijvoorbeeld zeer ge charmeerd van kortstelige tulpen en narcis sen in potten. En ook lelies worden wel als potplant verhandeld. Tussen twee haakjes: door het toedienen van remstoffen heeft men ook kans gezien langstelige tulpen kort te houden. Met name rassen als de Darwinhybriden Parade en Diplomate gaven goede resultaten. Op het spoor Hollandse onderzoekers zetten zich op het spoor van de heer Den Hertogh. Onder meer ging men proeven nemen bij het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Al gauw bleek dat men hier in Holland op problemen stuitte, waar men in Michigan geen last van had. De dahlia's die men hier in februari onder glas ging telen, bleken een zeer grote lichtbehoefte te hebben. In Michigan een landklimaat met veel (licht gevende) sneeuwvelden en helder zonnig vriesweer was dat nauwelijks een punt, maar hier met onze vaak zeer donkere wintermaanden met een dichte bewolking die het zonlicht zeer sterk filtreert, was dat wel degelijk het geval. Het ene ras bleek de donkere dagen beter te kunnen weer staan dan het andere en zo viel er al gauw een reeks cultivars als ongeschikt af. De periode waarin de dahlia's als potplant in bloei komen, is zonder meer erg gunstig: april en mei. Daarin vallen hoogtij-bloemen dagen als Pasen, Moederdag en Pinksteren. Een zwak punt is dat dahlia's in pot veel meer aandacht vragen dan vele andere potplanten. Om te beginen moeten ze in huis een erg lichte plaats hebben en boven dien vragen ze bijzonder veel water. Doet men alles volgens het boekje, dan is de dahlia een dankbare potplant die zeker twee maanden genoegen geeft. Daar komt dan nog bij dat men de dahlia vervolgens met kluit en al in de tuin kan zetten en dan gaat de plant, na een paar weken acclimati- e WAGENINGEN De rle Wageningse onderzoeker ?n ir. E. Drijfhout is erin ge- tid: slaagd bonen bestand te H maken tegen het gevreesde ar rolmozaïek, een ziekte die door een virus wordt ver ts; oorzaakt. Het rolmozalek-virus, dat uitsluitend in bonen voor komt en dat op de bonen bladeren een mozaïek-ach- I tige aantasting veroor- I zaakt, is in staat de bone- noogst grotendeels te doen mislukken. Toepassing van de door de heer Drijfhout ontwikkelde veredelings- methode zou dit praktisch kunnen voorkomen. Voor op al Latijns-Amerika en w Oost-Afrika, waar de eiwi- ,n trijke bonenzaden (niet de y peulen) als volksvoedsel 5 dienen, zouden daarmee 0R bijzonder gebaat zijn. j, Maar ook voor Nederland- ,n se kwekers zijn Drijfhouts bevindingen van belang, jjjj omdat ons land veel bonen 3 als zaadgoed exporteert. Ongeveer tien jaar geleden is de heer Drijfhout bij het Instituut voor de Verede- ling van Tuinbouwgewas- sen in Wageningen begon- nen met zijn proeven, .j,. Sindsdien heeft hij meer ;r dan een half miljoen bo- jJfl nenplantjes gekweekt. Op ifs woensdag 20 september )n( sluit hij zijn omvangrijke ne onderzoek af; dan promo- |SJ veert hij aan de Land- n~ bouwhogeschool in Wage- j j ningen op een proefschrift over „de erfelijkheids-wis selwerking tussen de gewo- ne boon en het rolmozaïek- virus". Om tot zijn opzienbarende resultaat te komen, moest ir. Drijfhout plantjes van 450 verschillende bonen rassen blootstellen aan 8 Bonen worden bedreigd door het rolmozaïek-virus verschillende virusstam- men. Hij vond uiteindelijk zeven erfelijkheidsdragers (genen) die tegen een of meer virusstammen be stand bleken; slechts twee daarvan konden alle virus- stammen de baas. Intussen is de heer Drijf hout begonnen met het „in bouwen" van deze twee „weerstanden" in een aan tal bonenrassen. Regelma tig reist hij daarvoor naar Latijns-Amerika, waar hij in Colombia in het Interna tionale Centrum voor Tro pische Landbouwkunde zijn veredelingsmethoden kan toepassen in een omge ving waar dat van direct belang is. Omdat het in bouwen van erfelijke weer stand een moeizaam en tij drovend werk is, hoopt ir. Drijfhout dat spoedig meer instituten in Latijns-Ame rika en Afrika zullen inha ken, zodat een snellere voortgang kan worden ge maakt. Volgens ir. Drijfhout is de boon in veel landen even belangrijk als bij ons de aardappel. Opvallend is dat het oppervlak waarop deze beide gewassen wor den geteeld op wereld schaal even groot is: 25- miljoen hectare. Het ver schil is, aldus de heer Drijf hout, dat de opbrengst per hectare van de boon ver beneden de maat blijft. On der gunstige omstandighe den kan een hectare tot 3.000 kilo bonen opleveren, maar het wereldgemiddel de is niet meer dan 500 kilo. De belangrijkste oorzaak daarvan is het gebrek aan kennis van de boon, aldus ir. Drijfhout. Hij hoopt dan ook dat zijn onderzoek een deel van dit kennistekort kan opheffen. seren, gewoon door met groeien en bloeien tot de nachtvorsten er in oktober of novem ber een eind aan maken. Gebleken is intussen wel dat men aan de gezondheid van de knol zeer hoge eisen moet stellen. Planten die door virus zijn aangetast, komen minder goed mee en laten het soms helemaal zitten. Aan de gezond heidstoestand van dahlia's die voor potcul- tuur worden gebruikt zal dus extra zorg geschonken moeten worden. In dit verband is het wellicht interessant te weten dat men op het IPO in Wageningen kans heeft gezien om door middel van meristeemcultuur vi rusvrije dahlia's te verkrijgen. Inmiddels speurt men ook naar goedkopere remstoffen, want die kosten hakken er ook nog al in. Al met al lijken er in de dahlia als potplant wel mogelijkheden te zitten en dat zou de cultuur van de dahliaknollen natuurlijk een injektie geven die zijn uitwerking niet zou missen. Maar als het zo ver komt, is het mensdom wel in het midden der tachtiger jaren beland. Alleen regelrechte wonderen zouden de dahlia als potplant eerder op het podium brengen. Maar de twintigste eeuw is helaas niet zo rijk aan mirake- Dahlia: in toekomst ook potplant? illand

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13