anden Boeynants informateur Belgische kabinetscrisis Lekgestoten Griekse tanker wordt leeggepompt Geen Daderonderzoek financiële handelingen van KLM New York wumt leerkrachten demonstreren 'gen onderwijsplan-Pais NBLUVEN HUIDIGE COALITIE VERWACHT ragua in steek okker luidt inieuw de lodklok lenvanden Heuvel treedt af als voorzitter PvdA Democratisering in 1 het onderwijs Amerikaans vredesvoorstel op Midden-Oostenconferentie Liberalen vormen minderheidsregering in Zweden üNENLAND BUITENLAND," LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 pagina 7 BRUSSEL (ANP) - Koning Boudewijn van België heeft gisteravond de 59-jari- ge Brusselaar Paul vanden Boeynants tot informateur benoemd. Deze heeft die opdracht aanvaard. Vanden Boey nants was minister van defensie in het huidige demissionaire Belgische kabi net, waarvan premier Leo Tindemans woensdag het ontslag aanbood. Hij is lid van ae PSC, de Franstalige chris ten-democratische partij in België. De gisteren benoemde informateur heeft een lange politieke loopbaan achter de rug. Vanden Boeynants is al sinds 1949, dus bijna 30 jaar, lid van het Belgische parlement. Vanden Boeynants kondigde aan dat hij onmid dellijk met zijn politieke consultaties zou begin nen. Hij verklaarde verder de hoop te hebben maandagochtend al een eerste rapport bij de koning te kunnen uitbrengen. Vanden Boeynants heeft het zogeheten „Egmont Pact", het akkoord over de Belgische staatsher vorming, waarover de regering Tindemans woensdag viel, al eens „het slechte akkoord genoemd. Partijleiders van de huidige coalitie, (christen-democraten, socialisten en twee taaipar tijen: de Vlaamse volksunie en het Franstalige democratisch front van Franssprekenden), heb ben om strijd verklaard dat die coalitie moet blijven bestaan. Naar de opvatting van de grootste partij, de christelijke volkspartij (CVP) moet zij opnieuw de premier leveren. In dat verband worden de namen van partijleider Wilfried Martens en die van de huidige verkeersminister, Jos Chabert genoemd. Leo Tindemans, de met ontslag vertrokken eerste minister, heeft in een vraaggesprek met de Luxemburgse televisie nog eens herhaald dat België „een ware crisis van de instellingen beleeft". De regering was de laatste tijd een soort „schaduwkabinet". Het waren anderen die de touwtjes in handen hadden, aldus Tindemans, doelend op de betrekkelijk grote macht van de Belgische partijvoorzitters, die verder verklaarde zich beslist niet uit de politiek terug te trekken. ABON De Nicara- nst priester-dichter Ernes- ardenal heeft tijdens een iraak in Lissabon het Vati- verweten het regiem So- in Nicaragua te onder- ten en zijn buitenlandse tiek „opportunistisch en heiachtig" genoemd. Johannes Paulus heeft eenmaal een enkel woord gunste van het volk van ragua gesproken, zo zei enal. Sterker nog: toen de Leon werd gebombar- d, was de nuntius aan het en met Somoza op een imatiek feestje in diens er. ins de vele jaren van dicta- in Nicaragua hebben alle ii de familie Somoza onder- id, zoals ook de vertegen- digers van het Vaticaan in re Latijnse landen hebben an ten opzichte van de ituren daar. In Cuba echter ntde nuntius de Cubaanse >Me, wat duidelijk laat a, dat „de politiek van Jiet kaan opportunistisch en ichtig is", aldus Carde- IPHOL (ANP) De top- ng van Fokker-VFW heeft irmiddag opnieuw de nood- geluid: als Nederland niet uit tot aanschaffing van de ïse Dassault-Brequet „At- ic" in nieuwste uitvoering, is het met de zelfstandige erlandse vliegtuigindustrie >ed als zeker gedaan. Daar m de boodschap op neer die oorzitter van de Raad van uur van VFW-Fokker, de F. Swarttouw, in de Fok- abriek op Schiphol mee- de. de kant van het bedrijf wil druk uitoefenen op de na- onderhandelingen die mi- ^Jr Van Aardenne van Eco- öaaTiische Zaken en Staatssecre- Van Eekelen van Defensie ende week in Frankrijk zul- roeren. „Wij zien de stappen wij moeten nemen in een antic"-zaak en in een „Air- •zaak helemaal tegen het or van het voortbestaan van ker als vliegtuigbouwer. Wij en met al deze stappen ui- delijk terecht komen bij een .pipatie van Frankrijk in nieuwe project", aldus de Swarttouw. Voorwaarde het voortbestaan voor de or Fokker-VFW van het be- in de civiele vliegtuigbouw 'articipatie in het nieuwe eet F-29. (van onze parlementaire redactie) UTRECHT Mevrouw Ien van den Heuvel treedt volgend jaar april af als voorzitter van de Partij van de Arbeid. Zij kondigde gisteravond haar aftreden aan in een vergade ring van de partijraad van de PvdA in Utrecht. Ook partij secretaris Gerard Heijne den Bak vertrekt in april. Zowel Mevrouw Van den Heuvel als Heijne den Bak voeren per soonlijke redenen aan voor hun besluit. Na respectievelijk 4,5 en 6 jaar als voorzitter en secretaris gefunctioneerd te hebben vinden ze het beter als deze centrale functies nu eens door anderen vervuld worden. Voor het voorzitterschap van de PvdA worden in de wan delgangen vier kandidaten genoemd, namelijk oud-staatsse cretaris Wim Meijer, het Tweede Kamerlid Jaap van den Doef, de Groningse oud-wethouder Max van den Berg en de landdrost van de zuidelijke IJselmeerpolders Han Lam- Mevrouw Ien van den Heuvel De Amerikaanse cabaretière Bette Midler is gistermiddag op Schiphol aangekomen. De Amerikaanse die vooral be kendheid verwierf door een aantal gedurfde shows die ook door de Nederlandse tele visie werden uitgezonden, treedt vanavond op in het Amsterdamse Carrètheater. Theoloog Gutierrez eredoctor Nijmegen Nijmegen Op de 55ste ver jaardag van haar oprichting heeft de katholieke universiteit van Nijmegen gistermiddag het eredoctoraat in de theologie verleend aan de Zuidameri- kaanse bevrijdingstheoloog Gutierrez Merino. Andere eredoctoraten werden verleend aan mevr. mr. J. C. Hudig, Nederlandse rechtsge leerde, aan de Amerikaanse fi losoof dr. P. Suppes en aan de Nederlandse planoloog mr. J. Vink. Prof. dr. E. Schillebeeckx, hoog leraar in de theologie aan de Nijmeegse universiteit, hield de dies-rede, waarin hij uitvoerig inging op de theologische ont wikkelingen in Zuid-Amerika onder de titel „Bevrijdingstheo- logieën tussen MedeHin en Pue- bla". De democratisering in het onderwijs speelt al geruime tijd een belangrijke rol binnen de schoolbesturen, de oudercommissies, de docentenraden en de leerlingenve renigingen. Zij is in zoverre al gevorderd dat enkele van de genoemde organisaties juist ontstaan zijn uit deze democratiseringsfendenzen. De ontwikkeling naar de democratisering is echter ook in het onderwiis niet altijd zonder slag of stoot gegaan. Toch zijn werkelijke conflicten tot heden sporadisch voorgekomen, die ech ter wel schade aan de opleiding van ae leerlingen heeft toegebracht. De onderwijsorg anisaties hebben de ontwikkelingen nauwkeurig gevolgd, zelfs duidelijk geinspireerd. Met bovendien een waakzaam oog op mogelijke ontsporin- ëen, die ook zij niet altijd hebben kunnen voorkomen. »e duidelijke interesse van de organisaties in dit demo cratiseringsproces blijkt opnieuw uit een dezer dagen verschenen nota van de katholieke lerarenvereniging Sint Bonaventura. De vereniging, als sectie georgani seerd bij het Nederlands Genootschap van Leraren, wijdt in deze nota "Medezeggenschap m het katholiek voortgezet onderwiis"een aantal zeer nuttige beschouwi- fen aan de ontwikkeling van de democratisering binnen et onderwijs. Daarin valt op, dat over de identiteit van het voortgezet onderwijs een veel duidelijk stand punt is ingenomen, dan emge jaren geleden, toen ook het bijzonder onderwijs aan de zogenaamde identiteits crisis leed. SlNT Bonaventura probeert thans de sporen die be doelde crisis in het bijzonder onderwijs hebben nagela ten te verleggen naar een hernieuwde bezinning op het be- staansrecht van dit onderwijs. De sectie en met haar velen, die bij dit onderwijs betrokken zijn, zoeken naar een nieuwe levensstijl" ook voor dit onderwijs. Waarschijnlijk is dat ook de reden, waarom staatssecre taris De Jong van onderwijs dezer dagen in Rijswijk het bijzonder onderwijs opriep de identiteit van hun school nadrukkelijk aan de orde ts stellen en vast te leggen. De nota van Sint Bonaventura is een uitstekend stuk werk, maar bij de bespreking ervan binnen het voort gezet onderwijs (deze bespreking verdient de nota ten volle) zal men zeker stuiten op de notitie, dat voor de leerlmgen geen plaats is in de schoolbesturen. De leer lingen worden volgens de nota beschouwd als "juri disch onvolwassen om aansprakelijk te kunnen wor den gesteld voor "dermate veel verantwoordelijkheids besef vergende zaken." Dit standpunt is wel te verkla ren, met een klein beetje goede wil en inzicht zelfs be grijpelijk. Maar het is m de groei, die de democratise ring binnen het onderwijs al doorgemaakt heeft, nauwelijks meer vol te houden. Al is men over de mate, waarin leerlingen bij het voortgezet onderwijs medezeggenschap moeten dragen, voorlopig nog niet uitgepraat. Ook Sint Bonaventura weet echter, aat de groei naar democratie niet zonder pijn gaat: derhalve ook niet binnen het voortgezet onderwijs. (van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, vrijdag - De Griekse BP-tanker „Christos Betos" (58000 ton), die donder dag lek gestoten was op de rotsachtige omgeving van -kleine eilanden ter hoogte van de kust van Wales, maakt nu zwaar slagzij op 16 kilometer van Ierland. Het gevaar dat de tanker naar de zeebodem zal gaan met nog ongeveer 13000 ton ruwe olie aan boord, schijnt nu geweken. De „Christos Betos" verliest momenteel geen olie meer. Wat kort na het ongeval uit de tanker ontsnapt is, heeft een olie vlek veroorzaakt van 16 kilometer lengte en ongeveer 9 kilometer breedte. Gisteravond kwam een andere tanker langszij de „Christos Betos" om een deel van de vracht die zich aèn boord bevindt, over te nemen en het beschadigde schip lichter te maken. Men hoopt de lading van de „Christos Be tos" voldoende te kunnen verlichten om het beschadigde schip veilig naar een na burige haven te kunnen slepen. Waarne mers zijn van oordeel, dat de „Christos Betos", die van Rotterdam op weg was naar Belfast, zich veel te dicht bij de ge vaarlijke kust van Wales gewaagd heeft. De Griekse BP-tanker nam als het ware een binnenweg, die hem fataal werd bij laag tij. Later maakte de zee het lekgesto ten schip opnieuw vlot en kon het verder sukkelen in de richting van Ierland. Dankzij de gunstige weersomstandigheden vormt de olievlek op 12 kilometer van de Welse kust nog geen bedreiging voor de stranden en het natuurpark van Pembro keshire. Den Haag (ANP) Staats secretaris Smit-Kroes van Verkeer en waterstaat vindt het niet nodig dat er een verdergaand onderzoek wordt gedaan naar de finan ciële gang van zaken bij het bijkantoor van de KLM in New York. Dit blijkt uit het antwoord dat de staatssecretaris heeft gege ven op vragen van het PvdA- Tweede Kamerlid H. Rienks over deze zaak. Hij had de bewindsvrouwe om een snel en onafhankelijk onderzoek ge vraagd na gesprekken met de ex-accountant van de KLM, De Wit, die met deze luchtvaart maatschappij in een proces is gewikkeld. Aan de hand van gegevens die met medewerking van de KLM en andere betrokken partijen beschikbaar zijn gesteld, is de staatssecretaris nagegaan in hoeverre bij de KLM-vesting in New York dingen zijn gebeurd die een optreden van de over heid nodig zouden maken. In alle onderzochte gevallen zag mevrouw Smit-Kroes geen aan leiding tot een nader onderzoek. Het enige waar zij bij haar onderzoek wel wat op aan te merken had was de zaak met general manager Kielman van de KLM. Hij had in 1972-73 samen met andere particuliere investeerders een hotel op Bo naire overgenomen, dat de schijn heeft opgewekt dat de KLM hier ook financieel belang bij had. De KLM heeft echter steeds gesteld geen enkele inte resse in het betreffende hotel te hebben. HAAG Om het onderwijsbeleid het kabinet-Van Agt aan de kaak te hebben de onderwijsvakorgani- ^oor de komende weken zes de- ratieve bijeen-komsten georgani- *®e bijeenkomsten vinden plaats ^oktober in Groningen, op 25 okto- Amsterdam, op 31 oktober in ey laoorn, op 2 november in Rotter- 1J op 8 november in Eindhoven en °6 (november in Utrecht. Nederlandse Federatie van Onder- Vakorganisaties (FNO) treed hierbij r net eerst op als overkoepelend ©r- n van zeven onderwijsvakorganisaties belang van de situatie te bena- iWKken. Er moet volgens de FNO een beter beleid komen ter bestrijding van de werkloos-heid en voor de verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. De FNÖ heeft weinig vertrouwen in het Ak- tie-plan van minister Pais, dat volgens de vakorganisaties een eenmalige maa tregel is en geen structurele veranderin gen teweeg zal brengen. Bovendien twij felt men aan het effect van de maatregel, het actie plan zal nog geen zevenhonderd arbeidsplaatsen ter bestrijd ding van de werkloosheid opleveren. Het arbeidsplaatsenplan van de FNO is nauwelijks besproken, de minister is vijf maanden lang elke discussie daarover uit de weg gegaan, er werd pas met de mi nister over gesproken nè zijn eigen Ak- tieplan, nè Bestek '81 en na de onder wijsbegroting 1979, aldus FNO-voorzitter Jan Huisman. In de regeringsverklaring staat dat het onderwijs hoeksteen van het beleid is en in de inleiding van de begroting 1979 wordt dat nog eens her haald, laat men dat dan eens vertalen in extra geld voor het onderwijs, in plaats van bezuinigingen, die schadelijk zijn èn voor het onderwijs zelf èn voor de werk zoekenden in het onderwijs. Wij werken er niet aan mee om een beleid, dat bui ten ons om is vastgesteld, uitgevoerd te krijgen. Een massale opkomst moet de minister duidelijk maken dat het de bon den ernst is als zij voorrang vragen voor het onderwijs. De onderhandelaars op de vredesconferentie in Blair House, Washington. Van links naar rechts de Israëlische minister van Defensie Weizman. de Egyptische minister van van Buitenlandse Zaken Boutros Ghali, de Amerikaanse minister Vance, Defensieminister Kamel Hassan Ali van Egypte en Mosje Dayan, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten heeft een ontwerp voor een vredesverdrag voor gelegd aan Israël en Egypte dat kan dienen „als leidraad bij de onderhandelingen". Dit heeft de woordvoerder bij de onderhandelingen, George Sherman, gisteren gezegd. „Het ontwerp bevat dezelfde lijnen als die in Camp David zijn uitgestippeld", aldus de woordvoerder. Sherman gaf geen nadere bijzonderheden over het plan dat aan de Israëlische en Egyptische onderhandelingen is voorgelegd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Cyrus Vance is tegelijkertijd bezig met de delegaties een tweede plan te bespreken dat handelt over de toekomst van westelijke Jordaan- over.. Vance legde het eerste plan voor tijdens de openingszittingen waar beide partijen bij aanwe zig waren. Door dit initiatief te nemen lijkt de Verenigde Staten zijn woord na te komen „een volledige partner" bij de onderhandelingen te willen zijn. Vance zei tijdens een pauze tussen de gesprekken: „Wij hebben vrijdag verdere vooruitgang geboekt". De Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dayan stemde hiermee in en zei dat de onderhandelingen „goed" verliepen. ■Stockholm - De leider van de Zweedse Liberale partij, Ola Ullsten, is gisteren door het parlement aangenomen als de nieuwe eerste minister. Voor Ullsten stemden alleen de 39 leden van zijn eigen partij, 66 parlementsleden stemden te gen en 215 onthielden zich van stemming. De communisten en de conservatieven stemden te gen, waarmëe Ullsten een van de smalste minderheidskabi netten van Europa zal leiden. Volgens de grondwet wordt een premier aanvaard als niet meer dan de helft van het parlement tegen hem stemt. Hiermee is een einde gekomen aan de regeringscrisis die vorige week ontstond toen het kabinet van de conservatieve Thorbjorn Falldin zijn ontslag aanbood als gevolg van een kwestie over kernenergie. Het liberale min derheidskabinet zal de Zweedse zaken regelen tot september 1979, als er nieuwe parlements-, verkiezingen worden gehouden. Het kabinet van Ullsten, waarin waarschijnlijk een aantal tech nocraten wordt opgenomen, staat voor moeilijke opgaven. De energiepolitiek is nog altijd het hete hangijzer in Zweden. Ullsten heeft al laten weten voor een langzame uitbreiding van .kerncentrales te rijn, zij het onder strenge vèiligh eidsvoor- Schriften. De sociaal-democrafTsche oppo- sitië leider Olaf Palme probeert waarschijnlijk met zijn gedo gende houding tegenover de li beralen een goede uitgangsposi tie te bewerkstelligen voor de verkiezingen van volgend iaar BVA fuseert met Unie BLHP (Van onze sociaal-economsiche redactie) ZEIST - De BVA, vakbond van werknemers in het bank en verzekeringsbedrijf en in administratieve kantoren, heeft gisteren tijdens een leden vergadering besloten per 1 ja nuari a.s. een fusie aan te gaan met de Unie BLHP, eveneens een beambtenbond. De nieuwe organisatie zal de naam van de Unie dragen, de dan voormalige BVA wordt daarin een hoofd bedrijfsgroep met een grote mate van zelfstandigheid. Zowel de BVA (10.000 leden) als de Unie BLHP (30.000 leden) waren destijds aangesloten bij de katholieke vakcentrale NKV. Zij traden uit dat verbond om dat zij niet wilden medewerken aan een zware federatie met het NW, die in hun ogen ook nog eens zou leiden tot een fusie. Beide bonden maken thans deel uit van de Raad van Overleg voor het Middelbaar en Hoger Personeel, die wil uitgroeien tot een nieuwe vakcentrale. De BVA heeft zich bereid ver klaard op te gaan in de Unie, heowel het een krachtige en nog steeds groeiende bond is, omdat men altijd, ook in de NK-tijd, één grote beambtenbond heeft voorgestaan en omdat men van een bundeling van krach en een sterkere positie verwacht. Sterke stank in Rijnmond ROTTERDAM (ANP) De milieudienst van Rijn mond heeft gisteravond co de 3 in laten gaan. Dit houdt in dat de industrieën in het Rijnmondgebied ho ge stankverwekkende bronnen moeten beperken. De beslissing om code 3 af te kondigen - dit gebeurde voor het laatst in augustus vorig jaar - is genomen in verband met het grote aan tal klachten over stank. Uit hriunoordelijk water- bmnertgiëKöfnen. Dit is vol gens de voorlichting van Rijnmond vijfmaal zoveel als normaal op een dag. Code 3 blijft van kracht zolang het vrijwel windstil le weer aanhoudt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7