eiderdorpers vrezen iromfietsgeweld met omst van asfaltpad lit jaar geen beslissing over bouwen in Leidschendam-Oost ,eidschendam trekt lim vier ton uit voor iieuwe voorzieningen egstgeester brug-conflict ij Raad van State uiteengezet Wassenaar hoeft belastingen niet te verhogen in 1979 AG" 'AD/REGIO M. Vrolijk tijdens werkbezoek: 3 leen bezwaren tegen komst studentenroeiersmaar ?1 C/ Het Rendez-vous: Een lovenswaardig {Urn-initiatief MAANDAG AL UITSPRAAK I Vrachtwagen tegen boom LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 PAGINA 3 ERA jPSCHENDAM Een beslissing over. al dan niet bouwen in Leidschendam- 11 akil december to ondenkbaar en uitge- Nws W Dat heeft mr-M- Vrolijk, commissa- 20 (S) «er koningin, de Leidschendamse ge- iteraad tijdens zijn werkbezoek giste- Belgi#an deze gemeente onomwonden ver- 5Nws!L Tier vertegenwoordigers van raadsfracties, CDA, WD, PvdA en Gemeentebelangen, hadden in de bijzondere raadsvergadering die het bezoek afsloot de heer Vrolijk van hun angsten en twijfels over de door alle fracties afgewezen bouwlocatie nog weer eens deelgenoot gemaakt Het ging hierbij volgens de heer C. H. de Ruijter van het CDA voornamelijk om geruchten en verkla ringen die in Leidschendam ongerustheid hebben verwekt. Zo zou gecommitteerde, Borghols van het Gewest 's-Gravenhage op 1 oktober hebben verklaard dat er binnen de provincie en het gewest een studie over de bouwlokatie aan de gang is en dat „in december knopen zouden worden doorge hakt". Die verklaring zou later zijn ontkend maar de provincie zou daarna weer moei lijkheden hebben gehad over de benadering van de belanghebbende gemeenten. Mr. Vrolijk zei dat onzekerheid en onrust over de bouwlocatie door hem niet zouden kun nen worden weggenomen maar dat deze door bepaalde uitlatingen ook niet moeten worden vergroot Hij noemde het gelukkig dat het begrip in Leidschendam voor de noodzaak van het bouwen van woningen is gebleven. „Aan de orde is", aldus de commissaris, „dat de provincie het voor touw moet nemen over een beslissing". Het is de bedoeling dat de kwestie op alle aspecten zo objectief mogelijk wordt beke ken. „Dat moet dan leiden tot een nadere beoordeling in de bestuurlijke sfeer". Burgemeester E. J. M. Kolfschoten zei in antwoord hierop te hebben begrepen dat van de provincie een nader verzoek tot_ overleg zal worden gedaan, een omschrij ving die door de heer Vrolijk niet werd tegengesproken. DAi (SJ Vr 5ERDORP - Bewoners -j woningen aan of in de 30 (Srt van de Dwars watering- in Leiderdorp hebben errt- i bezwaren tegen de plan- [2401 van de gemeente om een falteerd pad aan te leggen Ie Dwarswateringdijk. Zij en dat door de aanleg van pad de recreatieve functie irweg de dijk verloren zal gaan, ?rpra jat ook bromfietsers van 3) Kg P2"* gebruik zullen gaan 15 w,! en. Zij menen dan ook dat e wei ust die nu rond de dijk 12 0 st ernstig zal worden aan- Mr9„e „Veel mensen denken nu gelijk dat wij die aktie ondernemen omdat we geen lieden voor onze deur willen zien. Dat is helemaal niet zo. Nu lopen er ook vaak mensen op de dijk en zien we spelende kinderen, vissers, zon nebaders en pleziervoertuigen die even aanleggen. Daar heb ben we echt geen bezwaar te gen. Dat is juist leuk. Nee, ons bezwaar is dat met de komst van een (brom)fietspad deze re creanten zullen verdwijnen door de drukte. Er zitten hier soms vissers uit Amsterdam omdat ze dit zo'n heerlijk rustig stekkie vinden. Die mensen bij voorbeeld jaag je met een asfalt pad weg", aldus één van de aktievoerders de heer Honijk, die vanuit zijn woning een riant uitzicht heeft op de Dwarswate ringdijk. Studenten De aktiegroep zegt in wezen geen bezwaar te hebben tegen de door de gemeente gedane toezegging voor een coachpad voor de studentenroeiverenigin gen. Wel menen zij dat de des tijds gedane toezegging weinig democratisch tot stand is geko men. „Over veel dingen in de buurt werden vergaderingen georganiseerd door de gemeen te. Hoe de woonerven moesten, worden ingedeeld, waar groen voorzieningen moesten komen en waar speelplaatsjes, werd op die vergaderingen besproken. Hiervoor moet ik de gemeente prijzen in het beleid, maar waarom er toch helemaal niet over de aanleg van een fietspad is gesproken blijf ik vreemd vinden. Achteraf blijkt dat al lang een toezegging is gedaan bij de roeiverenigingen. Maar Omwonenden van de Dwarswateringdijk vrezen dat met de komst van een asfaltpad de landelijke rust rond deze dijk voorgoed zal verdwijnen. toch tegen een coachpad heb ben wij geen bezwaar. Wij vra gen ons alleen af of misschien een pad aan de overkant van de Dwarswatering, dus aan de kant van Bloemerd, niet meer voor de hand ligt. Nu zou het noodzakelijk zijn om een brug aan te leggen om doorgang te geven aan andere fietspaden, terwijl als een pad aan de over kant zou worden aangelegd de ze direct op het fietspad naar Hoogmade aansluit", zegt de heer Honijk. In het college van b en w is inmiddels druk gediscussieerd over de functie van het aan te leggen pad. Enerzijds burge meester en wethouders voor een voetpad annex rijwielpad (brommers toegestaan) en an derzijds is er een stroming die liever aan het pad de bestem ming „wandelpad" wil geven. Zij willen voorkomen dat er vanaf de Persant-Snoepweg richting Leiden een (brom)fiet- spad ontstaat Ook zij zien in dat de geplande brug, om door gang te geven op het fietspaden plan moet komen te vervallen. Hetgeen echter weer in strijd is met de aan de studentenroei verenigingen in het verleden gedane toezegging over de aan leg van een coachpad. De commissie ruimtelijke orde ning en openbare werken die op maandag vergadert, zal zich ook uitgebreid over dit onder werp lenigen. De milieu-aktie- groep heeft ook een uitnodiging ontvangen de overigens openba re vergadering bij te wonen. Voorzitter van deze commissie, wethouder C. Gordijn, ziet per soonlijk ook de aansluiting op het regionale fietspadenplan als de beste oplossing. Ook hij meent dat misbruik door brom fietsers zal ontstaan. Wel vindt hij dat er best een fietspad kan komen dat niet op de overige fietspaden wordt aangesloten. Hierdoor moeten mensen moei te doen om het fietspad op de dijk te bereiken. Het fietspad zou dan binnen de wijk blijven en ook een recreatieve functie bieden voor alleen mensen uit de wijk. Daarbij meent hij dat bromfietsers moeten worden geweerd en dat op misbruik scherp toegezien moet worden. De wethouder gelooft dat hier door geen ernstige aantasting van het milieu zal ontstaan. Dat zowel wandelaars, fietsers, vis sers en andere recreanten in de toekomst alsnog van de landelij ke omgeving kunnen genieten. ORGANISATIES SOLIDAIR MET SD-BEZETTERS LEIDEN Een aantal organi saties in Leiden heeft een soli- dariteitscomité gevormd ter ondersteuning van de eisen van de ex-bezetters van het Sociolo gisch Instituut Leiden. In een open brief aan het college van bestuur van de Leidse Universi teit heeft het comité ernstige bezwaren gemaakt tegen de ge volgde procedure bij de voor dracht van een nieuwe lector in de macrosociologie. De stu denten vonden dat de procedu re met betrekking tot de aan stelling van D. Lapple met op zet vertraagd is en bezetten het instituut. Het solidariteitscomité stelt in de open brief dat het de eisen van de voormalige bezetters van het SIR ondersteunt. Het comité wil zich in de toekomst sterk maken voor wat het noemt „ver dergaande democratisering en tegen iedere vorm van politieke censuur", aldus het comité. Het comité houdt dinsdag 17 oktober een vergadering waarin de eisen van de studenten no- geens zullen worden onder- scheept. icnra 0 0 '„.Jj 'SCHENDAM - De Leid- 20 indamse gemeentebegro- En voor 1979 toont een bedrag )e 440 duizend 700 gulden reen aantal nieuwe voorzie- gen. Het aanvangstekort be- eg 420 duizend gulden zodat een dekkingstekort van 860 pop lend 700 gulden moet wor- a lpj yoorzien. Opei jemeester en wethouders i Cc: en in meerderheid voor het ag voor nieuwe voorzienin- Vit de saldi-reserve te put- Het aanvangstekort zou ten worden gedekt door loging van de tarieven van [emeentelijke heffingen die p.n moet opbrengen. Verder U/tiflen een aantal inkomsten geraamd en uitgaven la- waaruit 120 duizend gulden orschijn moet komen. De usti« blijvende 100 duizend gul- tua"Cr wil het college via een re winstuitkering van het in de gemeentelijke kas zien vloeien. Binnen hetv college is over het dekkingsplan in zoverre verschil van mening dat één lid nog 129 duizend gulden meer uit de saldi-reserve wil nemen, een ander lid ruim 32 duizend gulden. Het lijstje van elf nieuwe voor zieningen vermeldt aanstelling van twee beroepskrachten bij de brandweer en uitbreiding van het personeel gasbedrijf i.v.m. controle op huishoudelij ke apparaten, aankoop grond voor stedelijke reconstructie, stichting van een jeugdgebouw en van een dependance buurtr huis in Leidschendam-zuid en voorbereidingskosten voor een nieuwe centrale bibliotheek. De tweede sporthal bij het complex „de Fluit" is met 167 duizend 500 gulden de grootste post Verder staat reconstructie van de Venestraat/Jagerstraat en vernieuwing van de riolering in de Schoorlaan op het program ma, uitbreiding vakonderwijs lichamelijke oefening en een bedrag voor scholing van de leden medezeggenschapscom missie gemeentepersoneel. De 2 ton die de burgerij meer moet opbrengen wil de meer derheid van het college verkrij gen via aanpassing van de reini- gings- en rioolrechten met 6.5% de overige retributies met 3.5% en de gemeentelijke belastingen met 5%. De hondenbelasting zou hiervan echter moeten worden uitgezonderd. Eén lid wil de onroerend goedbelasting alleen voor gebruikers met 3.5% verho gen evenals de markt'gelden, de huisvuilrechten en de rioolrech ten. Hierdoor wordt evenwel slechts 71 duizend gulden ver kregen. Een ander Lid van het college wil alleen alle retributies en belastingen met 3.5% verho gen. De opbrengst is dan ruim 167 duizend gulden. Het hoofdkantoor van de Leidse Duinwa ter Maatschappij is sinds gisteren voor zien van een fraai mozaïek, gelegd in het trottoir voor het kantoor op de hoek van de Hooigracht/Ir. Driessengracht. Het mozaïek, een afbeelding van het „golvende" wapen van de duinwater maatschappij is een geschenk van de gemeente Leiden vanwege het 100-jarig bestaan van de LDM. In het mozaïek zijn dan ook de cijfers 1878-1978 ver werkt. Het werk is in drie dagen uitge voerd door leerlingen van de Stichting Vakopleiding Stratemakers. LEIDEN Het gebeurt niet zo vaak in Leiden, dat een theater een beetje zindert van' prémiè re-spanning. Gisteravond in het LAK-theater was dat nu eens wel het geval: de film „Het rendez-vous" van de filmwerk- groep Efoc werd voor het eerst aan den volke vertoond. Efoc presenteert met „Het ren dez-vous" een film te hebben vervaardigd over de eenzaam heid van de student in een steeds massaler en onpersoon lijkere studentenwereld. Dit uit gangspunt heeft het „Rendez- vous" een beetje tweeslachtig gemaakt. Ondanks de opzet een speelfilm te willen maken begint rendez- vous" als documentaire: een spreekstem spreekt een gewich tige tekst, die begeleid wordt door allerhande beelden uit de wereld van de student. Vervol gens ontwikkelt zich een thril- ler-achtig verhaal waarin de werkelijke thematiek van een zaamheid in en vervreemding van de gemassificeerde studen tenmaatschappij te zeer naar een verre achtergrond ver dwijnt. Heel simpel geconsta teerd: de oorzaak van de tame lijk onverwachte verdwijning van de hoofdfiguur uit het mi lieu is niet binnen hemzelf gege ven of binnen de wereld waarin hij leeft, maar komt van buite naf. Daardoor alleen al zegt „Het rendez-vous" juist heel weinig over de problemen van een studentenleven. Ik besef dat het maken van een film geen sinecure is. Om een kleine anderhalf uur film te schieten en in elkaar te plakken moeten bergen werk worden verzet De organisatie van zo'n project dient op zich bewonder ing en waardering bij de toe schouwers te wekken. Beter een film die niet aan alle eisen voldoet dan helemaal geen film. Desalniettemin is het jammer dat de makers van „Het rendez- vous" zich niet hebben kunnen beperken (ook niet in de hoe veelheid opnamen en het soort shots) en uiteindelijk niet duide lijk hebben gekozen tussen do cumentaire of speelfilm, tussen een werkelijke poging tot analy se van een situatie van een student en gewoon een span nend verhaal. Ondanks dat blijft „Het rendez-vous" een lo venswaardig initiatief. PAUL VAN DER PLANK 173 >gral o HAAG/OEGST- pra EST - De strijd tussen 1 milieugroep en de ge- r-jnte Oegstgeest over de 'ns W Van "e "rUg 0Ver ke* stgeester Kanaal voor da{ 'insluiting van het plan swijk is gisteren bij de 4 van State weer voort- et. De milieugroep is g dat met de bouw van 'rug het begin van Haas- k is gerealiseerd. Tegen Plan Haaswijk, waar 440 lingen gebouwd zullen tb^den, heeft de Milieu- Jep Oegstgeest bij de erprotest aangetekend. Het is daardoor voor de gemeente onmogelijk om vast te beginnen met bou wen door toepassing van artikel 19. Ook nu weer werd de plaats waar de brug gebouwd gaat worden en de noodzaak ervan inzet van de strijd. De milieu groep zag liever een brug nabij de Almondeweg om het verkeer in de Dorpsstraat te ontlasten. Burgemeeseter Van Eysinga, die als woordvoerder voor de gemeente optrad noemde het idee van de Almondebrug een luchtkasteel. „De gemeente was destijds een groot voorstander van een brug nabij de Almonde weg. Helaas kreeg zij hiervoor geen subsidie van het Rijk, zo dat realisatie veel te duur zou uitvallen. De totale kosten voor de aanleg belopen zo'n zes mil joen gulden en dat is natuurlijk een onverantwoorde uitgave. De nieuwe brug over het Oegst- geester Kanaal heeft echter de zelfde functie, het ontlasten van verkeersdrukte in de Dorps straat en zal aanzienlijk minder kosten met zich brengen", aldus de heer Van Eysinga. Ook de vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur, de heer Holtrop, meende dat de brug niet alleen gezien moest worden als schakel naar Haaswijk doch ook als doorgangsroute naar de Haarlemmerstraatweg waar door een groot deel van de verkeersdrukte in de Dorps straat zou worden ontlast. Het bezwaar van de Milieugroep dat door de aanleg van de brug in het verlengde van de Irislaan, een racebaan zou ontstaan werd door de heer Holtrop van de hand gewezen. Hij meende dat de gemeente over voldoende verkeersmaatregelen beschikt om een „racebaan" tegen te gaan. Een definitieve uitspraak in het conflict wordt maandag al ver wacht. BEGIN BOUW ZWEMBAD IN VOORSCHOTEN Wethouder L. Marselis van Voorschoten heeft giste- een kleine 7 miljoen gulden. Verwacht wordt dat ren op de grens van de wijken Adegeest en Noord-Ho- het zwembad volgend jaar om deze tijd officieel fland de eerste paal voor een zwembad geslagen, in gebruik kan worden genomen. Bezoekers zullen dan naar schatting tussen de 2,50 en 3 gulden voor De kosten van het overdekte zwembad bedragen- een kaartje moeten betalen. ALPHEN AAN DEN RIJN Een vrachtwagen met brandba re stoffen in vaten is gistermor gen omstreeks kwart voor acht op de Steekterweg in Alphen aan den Rijn tegen een boom opgereden. De auto die eigen dom was van een Alphens tran sportbedrijf, werd totaal ver nield. De schade bedraagt 80.000 gulden. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur niet tijdig kon stop pen voor een stilstaande perso nenwagen. Bij de uitwijkma noeuvre raakte hij de macht over het stuur kwijt en botste tegen de boom. De chauffeur, afkomstig uit Amsterdam, bleef ongedeerd. Ten gevolge van de botsing barstten enkele vaten open. De brandweer bestreed de vrijko mende chemische vloeistof met absorbtiemateriaal. Ook werd de inhoud van enkele vaten overgepompt. 3" SSENAAR De gemeente Wassenaar at er financieel erg goed voor. Doordat e, door de regering in „Bestek 81" aange- irfl KÜgde bezuinigingsmaatregelen voor de leenten niet van toepassing zijn op Meenten als Wassenaar (een groot groad- «vlak en een niet zo dichte bebouwing), 63 de financiële situatie van Wassenaar en m vergelijking met voorgaande jaren zelfs nog iets beter op. Hierdoor worden het komende jaar alleen de betalingen voor door de gemeente bewezen diensten ver hoogd (reinigingsrecht met 15, en rioolrecht met 3,5 procent), de gemeentelijke belastin gen blijven op het peil van 1978. De in Wassenaar zo omstreden saldi-reserves stij gen naar een totaal van vijftien miljoen gulden. Dit schrijven B en W van Wassenaar in de verschenen begroting voor het dienst jaar 1979. Uitgangspunt van het financiële beleid van de gemeente Wassenaar, is te komen tot een sluitende begroting en daar aan gekoppeld een reserve voor tegenval lers die ongeveer tien procent van het begrotingstotaal moet bedragen. Voor 1979 is dat een reserve van ongeveer vijf miljoen gulden. Omdat de saldi-reserves op 1 januari 1979 volgens de verwachtingen ruim vijftien miljoen bedragen, heeft het college de gemeenteraad toegezegd om met voorstellen te komen om die reserves te besteden. In november moet de raad een prioriteitenlijst van investeringen opstellen, waarna in december over een besteding van het geld wordt besloten. Volgens de verwachting wordt dan op de eerste plaats een besluit genomen over de- uitbreiding van het raadhuis. Een aanzien lijk deel van de saldi-reserves zou hiervoor kunnen worden gebruikt. Verder kan de gemeenteraad dan besluiten om het geld te besteden aan sociale en culturele voorzie ningen. Het college schrijft in de begroting dat naarmate die investeringen verder gaan. er geen grote toevoegingen aan de saldi-re serves meerworden verwacht Omdat de Wassenaarse begroting voor vol gend jaar reëel sluitend is, dat wil zeggen sluitend zonder uit de reserves te putten, is een verhoging van de gemeentelijke belastingen niet nodig. Het college stelt de raad alleen voor om de restributies te verhogen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3