JAZZ MI": POP PLATm 9 Een deel van de jazzfanl beeft weer wat te lezen De nieuwste uitvinding van de platenmaat schappijen is de picture disc. Platen kopers betalen gigantische prijzen voor elpees, die ze waarschijn lijk nooit zullen draaien Nadat het gekleurde vinyl geïntroduceerd weird en enthousiast ontvangen door de platenkoper, ziet het ernaar uit dat de platen industrie bezig is een nieuwe rage te ontketenenDe picture disc. t Amerikaanse uitvoeringen van onder meer Boston op CBS, zijn in Ne derland te koop. Je betaalt er echter wel een bedrag voor dat ligt tussen de 70 en 100 gulden. De geluids kwaliteit van die picture disc laat veel te wensen over en is zelfs vaak zeer slecht te noe men. David Bowie De uitge breide tournee van David Bowie eerder dit jaar door Europa en Amerika heeft een vervolg gekregen in het dubbel-album „Stage". Deze live-elpee bevat een groot aantal nummers van het op treden, dat Bowie ook in het Rotterdamse Ahoy gaf. En zo magistraal als hij toen op het podium bezig was, zo meesterlijk is ook deze plaat geworden. Goed, je mist op „Stage" de sub tiele lichtshow, die op ge raffineerde wijze het geluid aanvulde en ook ontbreekt uiteraard de uitstraling van de zanger zelf, maar zonder dat alles blijft er nog erg veel over om als rocklief hebber van te watertanden Neem alleen al de wijze waarop Bowie het aloude „Fame" op sublieme wijze nieuw leven inblaast, of het zeer heavy uitgevoerde „Station to station" met gi tarist Andrew Belew in een glansrol. Echt leuk wordt het echter op kant drie en vier, wanneer de elpees „Low" en „Heroes" de re- <vue- passeren. ,J3reaking Glass", „Speed' of Life", Warszawa 'T' en „Beauty and the Beast", om er maar een paar te noemen, krijgen, net als in ftóttgrdam duide lijk herkenbare vertólkifi- gen, maar klinken 'cTóbr kleine subtiele wijzigingen (tempo veranderingen, ande re arrangementen) toch net weer anders dan op de stu dioplaten. Als geheel klinkt het allemaal wat opgewek ter, zonder dat de muziek daardoor echter ook maar iets aan spanning heeft in geboet. Op kant één tenslot te Bowie's terugblik op de door hem afgesloten Ziggy Stardust-periode, met onder meer Jiang on to Your self', „Ziggy Stardust" en „Soul Love". Alles bij el kaar een fascinerende weer gave van een fascinerend concert. (RCA/Inelco). Livin' Blues Livin' Blues, de legendarische Haagse blues-formatie, heeft de tien jaar dat zij nu ac tief is, herdacht met het uit brengen van een verzamel- elpee. Van alle elpees die de heren hebben uitge bracht, zijn een of twee stukken gehaald en op deze 'Livin' Blues 1969 - 1978' ge zet, waarbij de twee hits die de groep had, 'Wang Dang Doodle' en 'Boogie Woogie Womannatuurlijk niet ontbreken. Men krijgt hierdoor een vrij goed over zicht hoe de groep zich in de loop\der jaren heeft ont wikkeld err. ^dat is aardig voor mensen die de band niet, of niet goed kennen. Met ~\rizondering van het eerste- hurrifher van kant één, dat hooit eerder op dé plaat verscheen en dus ook vdbr kenners interessant is, bevat de plaat alleeh oud werk. In de tien jaar heeft de groep zijn rauwe geluid langzaam aan wat gepolijst Omdat de stukken in chro nologische volgorde zijn ge rangschikt hoor je als de groep het ware per nummer veranderen. En dat is toch wel het leuke van zo'n plaat. Uiteindelijk belandt men dan bij twee stukken van Blue Breeze, de laatste 'gewone' elpee van de groep. (Ariola). Colin Blunstone Het is goed te zien dat Colin Blun stone na een valse start bij zijn nieuwe platenmaat schappij Rocket Records op zijn nieuwe elpee „Never even thought" goed voor de dag komt. Waren de compo sities op „Planes" uit 1977 bijna allemaal cover-versies, voor zijn nieuwe plaat heeft hij er samen met Phillips lustig op los gecomponeerd en is te voorschijn gekomen met een 7-tal uitstekende nummers. Colin blijft ro mantische nummers zin gen, die goed passen bij zijn hese stemgeluid. Een prima band ondersteunt zijn zang en toont zich vooral op de meezinger Who's that knocking", met een ritmische bas en drum op zijn best De plaat werd geproduceerd door Billy Schnee (Rocket Records/-. EMI) We zaten dus opeens zonder jazzblad in Nederland. Een erg onaardige zaak, juist nu het de laatste jaren een beetje goed leek te gaan met de jazz in Nederland. Ik zeg met moedwil een beetje goea, want er zijn onmiddellijk Neder landse jazz-musici om me op mijn vingers te tikken. Saxofo nist Peter Bennink: „Er zijn toch veel te weinig middelen om de jazz volwassen te laten worden. Het is zo'n ontzettend Breuker: CRM heeft toch al zo weinig kaas gegeten van de jazz. Ze weten het verschil niet tussen Pim Jacobs en Kees Hazevoet. Daarom zijn de indi viduele subsidies ook een puinbak geworden. Sommige groepen krijgen nog elk jaar geld, terwijl ze bijna niets meer doen en andere groepen hebben artistiek weinig meer te betekenen". Niet zó aardig dus, al vertelde Hans Dulfer tegen het Amsterdamse Pa rool ook dat er wel „honderd maal zoveel gebeurt als vroe ger". Dat betreft dus de Neder landse moderne jazz. Maar in het algemeen kan je rustig stellen dat de opleving in de belangstelling voor jazz geble ven is. Commercie of niet, moeilijk of makkelijker zijn steeds meer concerten geko men, steeds meer bezoekers en wijlen Jazz Press draaide dan Alleen had de oprichter geen fut meer in z'n eentje alle verantwoordelijkheid, extra en onbezoldigd werk te dra gen. Er was zelfs nog geld in de kas van de abonnees, en met hun toestemming is dat naar te hopen is rijkehjk overgeheveld naar een van de vroegere Jazz Press-redak- teuren, Jan Rensep, die in Tilburg een nieuw blad beloof de op te zetten. Rensen en z'n mensen hebben met dat plan haast gemaakt. Net in jazz maand oktober is nummer één van Jazz Nu uit. Een „maand blad voor aktuele geïmprovi seerde muziek", een bewuste versmalling wat de aandacht van de artikelen betreft (de revival-jazz is er heleméél uit), maar dat kan ook best positief uitwerken: Aandacht waar die het meeste nodig is. Jazz Nu 1 ziet er nog wat bleekjes uit, maar dat wist iedereen in Til burg waar de teksten met een electrische schrijfmachine ge zet werden van te voren: Als er maar éérst een blad was. Je kan Jazz Nu dus rustig hei voordeel van de twijfel gun nen; de inhoud van het blad, dat los drieënhalve gulden, per jaar zesendertig gulden gaat kosten, bevestigt dat. Jazz Nu telt een goed interview met bassist Maarten van Reg- teren Altena, met een paar kernachtige uitspraken: „Het is nog steeds te gek dat een land met 14 miljoen inwoners ruim twintig symfonie-orkes ten heeft. Als je dan bekijkt, dat het totale geld dat er naar de geïmproviseerde muziek gaat, nog niet eens een middel matig provinciaal symfonie orkest omvat, dan is dat echt een angstaanjagende kortzich tigheid". En: „Er zal wreed ingegrepen moeten worden ten gunste van de geïmprovi seerde muziek". Van Regteren Altena zegt verder heel zinnige dingen over zijn zeer vrije muziek, over de geprefabri ceerde gebondenheid waarin Willem Breuker met zijn men sen volgens hem vastraakt, over bopmusici („Ik draai nooit Parker of zo. Dat gaat toch meer over virtuositeit, dat is toch meer 19e eeuw: Hoe ga je fantastisch met je instru ment om", en „Het leuke van Monk vind ik, dat het niet over virtuozendom gaat, het gaat over vorm") en over zijn eigen produktie „Willem de Zwij ger". Dan is er een stuk over het Duitse label Circle Re cords (loft-liefhebbers opgelet: Daar staat zo'n beetje de hele Saxofonist Willem Breuker; „CRM weet geen vers &C tussen Pim Jacobs en Kees Hazevoet" vg valt er weer wat aardig horen dit nieuwe jazz-seü i«l En dan heeft Jazz Nu nog! r Vu ijsje, jazz-scribent: stonden we, nog geen meter van elkaar, drum Art Taylor en ik, op de ft h" dag van het North F~' ,,scene"op), een artikel over de onderschatte grijze pianist-ar rangeur-bandleider Gil Evans in oktober op diverse plaat sen in Nederland op bezoek - diverse platenpagina's, con certbesprekingen, en een tech nisch stuk over de mij nog onbekende Jeemeel Mondoc's .Festival. Achter de schei Mutu Ensemble. Saxofonist Hans Dulfer mag het blad cynisch raillerend, openen met zijn eigen kolom. Over jazzmaand oktober: „Ou de vetes worden vergeten en het wordt opeens iedereen weer duidelijk, dat de eerste stap van de grote aanloop naar het Holland Festival '79, het volgende North Sea Festival, en de Nieuwste NOS-Laren- editie weer gezet moet worden. Nieuwe grappen zullen be dacht moeten worden door Willen Breuker, Gijs Hendrix kijkt al naar andere gastsolis- ten, Kees Hazevoet koopt nieu we piano's, Han Bennink stu deert tenorsax, de Boventoon kiest nieuwe leiders, Frits La- ferwerff (recensent, red) leert laveskribo, Loek Dikker schrijft brieven, een boot met Amerikanen is onderweg, Bur ton Greene studeert Neder lands en Boy Edgar is bezig met een nieuwe big band". Voor wie niet alle namen kent! Het is een soort cynisch „de winden blijven om de rotsen waaien en eeuwig draaien de seizoenen" van de Nederland se jazzwereld. Helemaal te recht of niet, als Hans Dulfer blijft blazen zoals-ie schrijft van de Carrouselzaal kt we toe hoe Sonny Rollings toegift besloot en haastig: ting kleedkamer beende. Ier hield hem staande. Sonny, (ik vertaal het es m maar even) ik wil je een ei plaar van mijn boek gev „Bedankt, man" antwoo; :ai Rollins. Hij pakte het boei ^re en wilde doorlopen, mafL^j stond er ook nog. lins", zei ik, „een paaimfa,} geleden heb ik een intwj^' met u gemaakt, dat ni eerste hoofdstuk is vai boek". i ji,!)! „Krijg ik het van je?" Rollins aarzelend, also! bang was dat ik dired rekening zou presenteren. e) ..j natuurlijk", zei ik. Rd j$j knikte en zonder nog ^n. woord tegen Taylor of mi zeggen verdween hij dooi deur waar alleen muzikai in mochten". Aldus Vuil ijjj( Een tekenend voorval. Tl nend voor de twee boe! jfa voor de verhouding mus fa jazzjournalist, voor biani ,fa zwart in de jazz, voor del ~- ■ding van twee schrijversr jazz. Op beide boeken terug. BERT JAN! ff Bassist Maarten van Regteren Altena: „Wreed ingrj ten gunste van geïmproviseerde muziek" Zaterdag 14 oktober AI Dimeola treedt op in de Doelen in Rotterdam. Aanvang 20.15 uur. Zondag 15 oktober Optreden van de Franse zanger Gilbert Bécaud in het Haag se Congresgebouw. Aanvang20.15 uur. Het Amerikaanse „showwijf' Bette Midler is in het Amsterdamse Concertgebouw te zien voor haar eerste van vijf concerten. Maandag 16 oktober Barry (Copacabana) Manilow is in het Concertgebouw in Am sterdam te vinden. Aanvang 20.15 uur. De Amerikaanse disco-zangeres Celi Bee, die zojuist met een nieuwe elpee is versche el nen, treedt op in de Brakke Grond te'P1 sterdam. Dinsdag 17 oktober Bette Midler. maal in het Haagse Congresgebouw. P] vang 20.15 uur. Woensdag 18 oktober Ex-Dr Feel; Wilko Johnson in de Eksit in Rotterdam, t Donderdag 19 oktober Steve HacktI w het Congresgebouw in Den Haag. Optreden van de Engelse formatie 4 Straits in de Schouwburg in Rotterdam, a: Zaterdag 21 oktober De Engelse pi wave groep The Clash geven hun Wfjs concert in het Amsterdamse Paradiso. De fabrikant is wel zo vriendelijk om voor die geluidskwaliteit te waarschuwen. Op de Amerikaanse persingen van het Beatles album „Sgt Peppers Lonely Hearts Club Bandstaat „Sound quality may not be comparable to conventional editi ons" ofwel „De geluidskwaliteit laat te wensen over".Op de boes wordt verder vermeld dat de elpee niet ge ruild kan worden of teruggezonden naar de platenmaatschappij. Het leu ke van zo'n picture disc is, dat maar weinig mensen een exemplaar hebben omdat de oplage meestal be perkt is. Het lijkt er nu op dat vooral de En gelse platenmaatschappijen er brood in zien. De eerste op grote schaal geperste plaat, die in Engeland te koop zal zijn, is een zeven inch sing le van The Cars op het Elektra la bel. Vanaf volgende week zijn er ook Engelse „Sgt Peppers" te koop, die overigens in Duitsland geperst worden. Op de A-zijde van die plaat komt een afbeelding van de origine le Beatles-hoes terwijl de B-zijde zal bestaan uit het Sgt Peppers-em bleem. De prijs in Nederland zal volgens Jan Gaasterland, hoofd ver koop van EMI, ongeveer 35 gulden zijn. De vraag is alleen of er elpees naar het vaste land verscheept wor den omdat de plaat maar in een be perkte oplage wordt geperst. Een andere vraag is natuurlijk of de pla- tenhandelaren dat bedrag rekenen en de prijs niet optrekken van 70 tot 100 gulden zoals bij de Ameri kaanse persing. Er zal ongetwijfeld grote vraag zijn zo vlak voor Sin terklaas en Kerstmis. Jan Gaasterland van EMI gelooft dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. „De vraag naar gekleurd vinyl is in Amerika al weer aan het afnemen, terwijl iedereen er eerst erg enthousiast over was.Zoiets is leuk als het exclusief is, maar wordt het een massa-product dan is het plotseling veel minder interes sant. De picture disc is een mode grill, die vooral door de slechte kwaliteit van de platen snel voorbij zal zijn. Engeland beweert wel dat ze een betere kwaliteitsplaat zal le veren, maar daar geloof ik niet zo in- Het is namelijk niet eenvoudig om een goede picture disc te maken. Het is een erg duur proces waardoor ook de prijs erg hoog is- Ben jij be reid om S gulden meer te betalen voor een elpee, alleen maar omdat een foto do hele plaat beslaat Een normale elpee wordt in min der dan 30 seconden geperst terwijl men over een picture disc ongeveer een kwartier doét De prijs wordt ook nog opgedreven doordat er maar vijf fabrieken in de hele we reld zijn waar een picture disc ge maakt kan worden. Er moeten speci ale machines voor worden aangeschaft De fabriekanten verdie nen momenteel goud geld aan de productie ervan. Voordat de plaat als massa-product te koopzal zijn moet eerst de levensduur bewezen Zwol, de nieuwe Amerikaanse zanger. Een vierkante single om in de belangstelling te komen. De picture disc is een soort sand wich. De hoesontwerpen, vaak aan twee kanten dezelfde afbeelding, worden op speciaal geprepareerd pa pier gedrukt - om luchtbellen in de plaat te voorkomen -. De foto's wor den op een dun stuk vinyl geplakt Over de foto's kómt dan een dunne laag doorzichtig vinyl waarin de groeven komen. In een Engels labo ratorium zijn proeven genomen met de picture disc. Het bleek dat wan neer de plaat ongelukkig op de grond terecht komt bij gemakkelijk de bovenste laag vinyl kan verlie- Het idee van de picture disc is niet nieuw. Er zijn in de jaren dertig 78- toeren platen geweest met een foto. Een bekender product is de picture disc-kindergrammofoonplaat, die al zeer lang bestaat. De eerste groep, die in de jaren zeventig gebruik maakte van de picture disc is de Engelse formatie Curved Air.Hun eerste elpee Airconditioningwas zo'n plaat. Het idee kwam van de bands manager Mark Hanau. In Duitsland kwam hij in contact met een vertegenwoordiger, die een goed kope uitvoering van een picture disc als reclame gebruikte. Hanau achter haalde de fabrikant en gaf de op dracht 20.000 exemplaren van de Curved Aire elpee te persen. De plaat was een groot succes en Ha nau kreeg enkele onderscheidingen voor zijn idee. Die plaat van Curved Air was overigens een stuk beter van kwaliteit, dan de Amerikaanse persingen nu. De elpee was ook als draaiend object visueel zeer aantrek kelijk en dat is met de meeste re cente picture discs niet het geval. Een exemplaar van „Airconditio ning" levert nu ongeveer 500 gulden op. Na bet succes met Curved Air produceerde Hanau nog een elpee met de onbekende groep Saturnalia. Het album van die band had een drie dimensionaal label. „De picture disc is leuk te gebrui ken voor promotiedoeleinden" ver telt Jan Gaasterland. „Of een plaat goed verkoopt ligt echter niet aan het uiterlijk. Zoals die 50 vierkante Singles van de Amerikaanse zanger Zwol zijn leuk als promotiemateri aal, maar als die man niet zou kun nen zingen, dan wordt die plaat toch geen hit". De picture disc werd voor het eerst gebruikt om de aandacht te vestigen op een aantal artiesten. In Amerika werden vorig jaar ongeveer 20 pictu re disc elpees uitgebracht. Het werd een succes. De meest begeerde pictu re discs zijn momenteel de uitge brachte Meat Loaf en Elvis Costello, een plaat waarop de A-zijde een kant staat van de elpee „My aim is true" en op de B-zijde een kant van de elpee „This years model". Die platen worden verkocht voor meer dan 450 gulden. De laatste drie maanden zijn onder meer uitge bracht „Magazine" van Heart", „The Rocky Horror Show" en „Sgt Pep pers Lonley Hearts Club Band", De meeste platen worden in een oplage van 5000 stuks geperst In Amerika kwam er in die kleine oplagen on der meer elpees uit van Bruce Springsteen, Elvis Presley, Johnny Mathis en Deniece Williams, Bob Welch en Elvis Costello. De picture disc is ongekend popu lair in Amerika en Engeland, maar schijnt nu ook in N/ederiand door te breken. Jan Gaasterland is er een beetje bang voor die populariteit omdat als de vraag te groot wordt de fabrieken en de winkeliers de vraag niet meer aan kunnen. Dat zou betekenen dat de prijzen nog meer omhoog geschroefd worden en recordbedragen zuilen worden be taald. Momenteel wordt in Engeland geexperim en teerd om een beter pro cédé te vinden voor de picture disc. Als de kwaliteit verbetert, heeft de platenindustrie er een nieuw succes bij, want de plaat is een leuk ob ject. Het is een fleurig gezicht en weer eens iets anders dan zwart vinyl. HansPiët David Bowie in een glansrol tijdens zijn optreden in Rotterdam.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22