het uitspansel is de toekomst „Astrologie is een kwestie van twee keer twee is vier. Daar komt geen poespas en tovenarij aan te pas". De sterren kunnen de Gieles nog veel Reken maar van yes. zijn crisiscentrum aan de Haagse fan Meerdervoort 944 (met e mini-computer en hijgende n, allemaal net echt) udt hij een rechtstreekse hot- alle planeten, die op van zijn bed door de stille t universum drijven.Mars, chtige, de onheilszwangere i, die burgers met geeuwende voortdurend op lijke ideeën brengt, is voor ;n een opengeslagen lder van de B.B. En ger Venus, de petemoei van Mercurius, de inspiratiebron alisten en overige kletsmeiers aars („graag gedaan", meldt ebben voor hem ook al geruime geen geheimen meer. ha V Semard kent ze als zijn broekzak; j nen zon zijn gabbers, waarmee hij fên schrijven kan, stralende tekens lehemelwand, die hem exact ellen, wat de toekomst voor zijn gel Idhieuwsgierige medemensen in !'s 1 (heeft. Hij hoeft daarvoor slechts *PP lêhandelingen te verrichten, die de tof aehtig toekijkende leek als aP Irekt nutteloos voorkomen. W tdurend ventileert hij ook da! nnen, waarvan hij alleen de diepere tenis kent. Dan roept hij d lorbeeld: „Aspecten op de cusp van lerde huis (het Imum Coeli) enyaak op verhuizingen (niet D Wat denk je nu, als hij zo'n edeling met een blijmoedige eka '-blik heeft verstrekt? Toch J..ZO mag ik je horen, Gieles. Je gi de spijker op zijn kop". En ook „Jan Bernard durft zeg. Die maakt zijn hart geen moordkuil". Nee, s van dat alles: je staart hem wat zelig aan enf vraagt je vruchteloos R 'atde Meester nu weer bezig houdt. zit er dik in, dat hij vanmorgen ld is door een bevriende makelaar, iem een geinig pandje aan de i lijk als veilige belegging heeft 1 geboden. Deze veronderstelling itechter gelijk op de tocht te staan, ïieles even later met sombere liek onthult, dat het aftappen van de ij tenhem tot nog toe niet meer dan rhalve gulden per uur heeft leverd. Verhuizing naar een vierde I lijkt voor hem dan ook verder weg le&rote Beer en de Poolster. on Dw Jj entte ster re ihijmoet wel gelijk worden i etekend, dat Jan Bernard Gieles 19 tokszijn schamel tractement wel I lijk een snel rijzende ster temidden lemelbestormers is. De I urrenten beschouwen hem weliswaar Ie en catastrofale zónsverduistering, to dat is de kift. Dat is ordinaire dnijd en afgunst om de feilloze 1 jjSievwaarmee Gieles zijn lu 'gevulde blikken in de toekomst id Pt. e« lijn beurt laat Gieles zich trouwens io niet onbetuigd en kwalificeert hij >1 jros van zijn collega's als luldbare zeurpieten, die baarlijke ens verkopen". „Het is een lelijke zaak", stelt hij glimlachend „dat er m onze kring veel •nazerij is. Het gaat de meesten jas orft'de poen; ze willen binnen de keren binnen lopen en halen rvoor een hoop overbodige wekul uit de kast. Dat is yammer, want door al die >mzinnigheid is de astrologie "natisch in de verdachte hoek iwd, waar somnabules toverspreuken Velen boven glazen bollen en fleloze griezels tafels laten dansen. nmer- jammer, want astrologie is in de zon vierkant te lopen met Saturnus, die zijn macht aanzienlijk beperkte. Dag Hans, je komt er wel uit hè? In het zojuist verschenen oktobernummer van „Sagitarius" tapt Gieles ook weer onvervaard uit het toekomstvat. Over China schrijft hij bezorgd: „Op dit moment loopt de maan in het nerveuze en gespannen teken van de Waterman. Men is gëirriteerd en explosief. Dit begon zich reeds duidelijk af te tekenen rond maart, toen de maan over de Ascendant ging. Dan gaat men zich vanaf die tijd wat openlijker met zaken bemoeien. Men heeft geen pardon met Rusland. Eind december, begin 1979 wordt China agressiever. Drie maanden later zou men wel eens andere wapens kunnen gaan gebruiken. Dit zijn dan geen conventionele wapens. April 1979 ongeveer wijst op een zekere oorlog. De vooruitgeschoven Ascendant staat in oppositie met Saturnus, wat een chaotische zaak aangeeft in dat land. Wij moeten er voor oppassen om China niet te irriteren, want ik zeg u, dat China geen angsten meer kent zoals enige tijd terug. Iedereen is te laat om de snelle ontwikkeling van de Chinezen tegen te houden. De Schorpioen is wraakzuchtig. China wil evenals Hitier de wereldhegemonie. Het schijnt, dat vele Amerikaanse Chinezen (Mercurius als Heerser van 5 in samenstand met Neptunus) voor grof geld geheime zaken overbrengen naar China. Men behoeft geen angst te hebben voor Rusland, want Amerika en Rusland kunnen astrologisch gezien niet in oorlog met elkaar komen. Maar dat heb ik al eerder geschreven". De wereld is dus hierbij door Gieles gewaarschuwd en kan de borst vast nat maken. Veel steun van de Amerikaanse president Jimmy Carter valt ook niet te verwachten, want de sterren wijzen duidelijk uit, dat deze lachende pindaboer zo zoetjesaan is uitgepeld. „Zijn onttroning", noteert Gieles, „is nog slechts een kwestie van tijd. December is voor hem een gevaarlijke tijd. Zijn buitenlands beleid faalt. Neptunus geeft een „schijn van vriendelijkheid" aan; Venus' oppositie met Mars vertelt ons echter andere dingen. Maar hierover later. Het Midden-Oosten is het kruitvat, dat Carter de kop zal kosten" Vol verraad Nu Gieles toch zo lekker bezig is, wil hij in één moeite door ook graag de Rhodesische premier Ian Smith scheren: „Men moet niet vergeten", schrijft hij, „dat de levensader (progressieve Ascendant) een sterke oppositie gaat maken met de maan, die in dit geval de buitenlandse betrekkingen aangeeft. De maan (Regent 12e Huis) zit vol verraad en heeft hier met dood en verderf te doen (Regent van het 8e Huis). Smith moet capituleren of hij wil of niet. We moeten ook de huidige maanpositie bezien en die is niet goed. In de 10e Sector staan zijn naam, faam en reputatie op het spel. Zeven maanden geleden was het eigenlijk al gedaan met Rhodesië. Rond 1 december is er veel wapengeweld en dan begint „the struggle for life", de verdediging van „have en goed". Een zekere aftocht is dan te bespeuren. Maar de oorlogsgod, de „brandende" Mars, staat in oppositie met zijn Ascendant. Als zijn Ascendant ongeveer 9 Boogschutter is, kan men verwachten, dathijïfetal&stische dingen I kan doen. Maar daarmee verminkt hij zichzelf. Januari of iets eerder geeft eei)s escalatie te zien van de mqeilijkhedeti or sc. en dan zal hij moeten capituleren". T rs Een leek, die zuike zinnen onder ogen krijgt, kan er met de beste wil van de wereld geen chocola van maken. Maar niettemin wordt het hem overduidelijk, dat Smith maar beter zijn biezen kan pakken. De sterren hebben immers gesproken en het vonnis geveld. Vaarwel Ian. En vergeet het licht niet uit te doen, als je weggaat. Vorsters val Voor het oktobernummer van „Sagitarius" had Gieles ook al een bladzijde gereserveerd om de val van de Zuid-Afrikaanse premier Vorster aan te kondigen. Hij had de tekst al uitgetikt en persklaar gemaakt, maar Vorster wenste niet te wachten op de verschijning van het maandblad en trok voortijdig aan zijn stutten. „Erg jammer hoor", roept Gieles, „want daardoor heb ik weer eens voor niks gewerkt. Ik kan toch onmogelijk achteraf aankomen met een voorspelling, die al is uitgekomen. Dan gooi ik mijn eigen glazen in en roept iedereen honend: „Ja, zo kan ik het ook. Dingen voorspellen, die al gebeurd zijn. Gieles kan me nog meer vertellen". ,Maar dan vergeten ze wel, dat ik die tekst al half augustus klaar had. Hier, je kunt het zelf lezen. Het staat er toch maar: „Ongeveer zeseneenhalve maand na zijn verjaardag snakt Vorster naar vrijheid, omdat zijn ademhalingsorganen problemen opleveren". Hallo, dat is toch niet niks hè? En ik geef ook de reden aan: „De maan gaat een vierkant maken (ongunstig) en ik vermoed, dat hij er over denkt om op aanraden van zijn specialisten afstand te doen". Is dat nou niet frappant? Dat schrijf ik in augustus. Maar hoe maak ik dat mijn lezers wijs? Toch staat het er: „Vanaf september, oktober krijgt Vorster maan vierkant maan". Jongen, dat is voor je gezondheid het slechtste, wat je maar kunt denken" Gek op Pluto Net wat je zegt. Jan Bernard: in de astrologie is een koutje gauw gevat. Hij kijkt me met onversneden blijdschap aan en zegt na enig herkauwen: „Ik ben gek op Pluto. Pluto is voor mij verreweg favoriet" Bijna bega ik nu de fout te denken, dat hij onverhoeds de genegenheid voor zijn lievelingshond te berde heeft gebracht. Maar gelukkig corrigeert hij die misvatting onverbiddelijk door er aan toe te voegen: „Pluto is de planeet van de degeneratie, maar ook van de regeneratie. Alles wat te maken heeft met catastrofe, met ellende en narigheid zit in die planeet. Nee, ik ben gek op Pluto". Hoogste tijd derhalve om dit brok hooggestemde afbraak nader te leren kennen. Pluto is in het uitspansel de kleinste planeet, hij meet 5500 kilometer in diameter en is ontdekt in 1930. In dat jaar werden ook plutonium en uranium gescheiden en was de vernietiging van de aardbol nog slechts een fluitje van een cent. „Pluto", legt Gieles gulzig uit, „regeert alles onder de aarde. Steenkool dus, en olie en gas. Pluto is ook de grote vervuiler, de vernieler. Onder dat teken staan de grote oliemaatschappijen". Hij zwijgt voor enkele ogenblikken en mompelt dan hoofdschuddend: weet je wat nou zo vervelend is? Dat Pluto tot 1980 in het teken van de Weegschaal staat. En de Weegschaal is het symbool van de Vrede. Maar met Pluto op je nek kun jé die vrede wel vergeten. Daarom voorspel ik ook, dat de oorlog .jnuq r uitgerekendgeboreozftl worden in het ,o gebouwyan.de Verenigde Naties. In het Huis van de Vrede. Ja, dat zijn feiten, die een mens er niet vrplijker op v no maken". „s'c p ïk knik en hefc danig met hem te doen. Het is Gieles namelijk aan te zien, dat zijn vrienden, de sterren, hem niet altijd een lichtend voorbeeld geven. Ik ben bang, dat hij nog een lange, moeizame melkweg te gaan heeft LEO THURING feite een kwestie van twee keer twee is vier. Daar komt geen poespas en geen tovenarij aan te pas. De beroemde psycholoog C.G. Jung zei het al: „Astrologie is de kunst om het leven zelf te interpreteren". En je kunt toch niet zeggen, dat Jung een kleine jongen was, die van zijn gezond niet af wist. Mijn eigen zoon John van 31 is ook psycholoog en die is het gloeiend met Jung eens: „Vader", heeft ie vaak gezegd, „dat vak van mij stelt eigenlijk weinig voor. Dat heb je binnen drie maanden onder de knie als je maar een gezond stel hersens hebt. Daarom hebben de wetenschappers zo'n hekel aan je, begrijp je vader? Je bent in hun ogèn een te gevaarlijke concurrent". Bekentenis Op dit punt gekomen wenst Gieles een eerlijke bekentenis te lozen: ook hij heeft het gehannes met sterren en kometen nooit serieus genomen en gemakshalve heeft hij astrologen dan ook altijd op één hoop gegooid met waarzeggers, orakels en zwaarlijvige bolkijksters op de kermis. „Wat kun je anders verwachten van een jongen uit het katholieke Brabant?", meent hij, „mij hebben ze altijd geleerd, dat een mens met twee benen op de grond moet blijven staan. En daar hield ik me konsekwent aan. Ik zal het je nog sterker vertellen: hier vóór je zit de vleesgeworden nuchterheid. Ik ben er typisch zo één van „aan mijn lijf geen polonaise". Ik heb mijn leven lang aan sport gedaan, ik heb in Antwerpen tegen de grote keien gebokst en geleefd als een Spartaan. Ik bedoel maar". In de vaderlandse astrologie moet hij dan ook worden beschouwd als een late roeping. Pas in 1961 hij was toen al 43 jaar onderweg ontdekte Bill Vasmer bij toeval Gieles' verborgen kwaliteiten. Bill - zelf toch al gauw goed voor vier sterren met stip in de astrologische Guide Michelin - had zijn peillood laten zakken in de horoscoop van Gieles en was na enig plussen en minnen tot de conclusie gekomen, dat deze alles in huis en hart had om een astroloog van wereldklasse te worden. Hij liet enige boekwerken achter en verdween vervolgens met de Noorderzon Of met het Zuiderkruis. Daar wil Gieles van af zijn. Foto boven: In zijn innig^ contact met de sterren maakt Gieles („Ik ben een astroloog zonder hokus pokus en poespas") ook gebruik van een minicom puter. Het gemak dient nu eenmaal het hemelli chaam. Jan Bernard Gieles: „Toon mij uw horoscoop en ik zal zeggen, wie gij straks zult zijn". Full-prof En zo is het gekomen, dat J an Bernard Gieles zijn werkzaamheden in de horecasector inruilde voor een pendeldienst tussen hemel en aarde. Na een studie van ruim vier jaar vestigde hij zich als full-prof astroloog en begon hij aan een reeks voorspellingen, waarmee hij vriend en vijand verbijsterde. En die voorspellingen logen er voorwaar niet om. In zijn maandblad „Sagitarius", dat inmiddels aan de vijfde jaargang toe is, kijkt hij telkens over de verre horizon en noemt hij man en paard: lang vóór de smadelijke afgang van Richard Nixon voorspelde hij diens val tot op de dag nauwkeurig. Datzelfde lot ondergingen Kissinger, Willy Brandt en de Belgische minister De Clerq. Terwijl deze mannen zich nog vast in het zadel waanden en meenden, dat ze het eeuwige leven hadden, waren ze door Gieles al het bos ingestuurd. Zo kan hij nog wel even doorgaan. In januari 1978 schreef Gieles, dat Cruyff beslist niet naar het wereldkampioenschap voetballen in Argentinië zou gaan. De TROS was op dat moment nog volop in de etherslag om het volk te mobiliseren voor een massale hersenspoeling van het frêle fenomeen. Maai- Gieles achtte het verspilde moeite. Terecht, zoals achteraf bleek. En van Hans Wiegel, de Pinocchio ir de vaderlandse politiek, wist Gieles vorig jaar al te melden, dat diens ster gaandeweg in de zee van de scepsis zou zakken. En waarachtig: al gauw na zijn beklimming van de ministerszetel begon

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19