Klokken- dieven krijgen straks geen kans meer De Betuwe blijft bloeien, maar vraag niet hoe! NIJVERDAL Uniek voor Nederland wordt het beveiligingssysteem om diefstal van antie ke klokken tegen te gaan, dat is uitgedokterd door Herman Bossink uit Nijverdal, en waar mee iedere particulier zijn voordeel kan doen. Bossink is bezeten \ran oude en antieke klok ken. Het is zijn hobby en levenswerk. Van daar dat hij alle antieke klokken met speciale zorg wil omringen Behalve het reeds genoem de beveiligingssysteem is hij op het ogenblik bezig met de inrichting van een klokkenkluis achter zijn woning. Een speciaal beveiligd ge bouwtje, waar op de zolder 534 klokken zon derrisico opgeborgen kunnen worden Het zal volgens hem een dief nooit gelukken op deze zolder te komen Nergens is een in gang te vinden. Overigens is het toch de vraag of ongewenste bezoekers ooit het ge bouw zullen kunnen binnendringen. Het is niet alleen moeilijk door een speciaal alarmsy steem, maar in het pand bevindt zich boven dien nog een speciaal afgerichte pohtiehond. .Het is een prima hond. Hij volgt alle bevelen op. Maar in wedstrijden loopt hij altijd straf- punten op bij het pakken. Hij blijft namelijk bijten", aldus zijn baas Herman Bossink. Klokken die Herman Bossink van een beveili ging voorziet zet hij op de foto. Niet alleen de buitenkant, maar ook de onderdelen en de wijzerplaat komen er op. Alle klokken worden door hem op speciale wijze geregistreerd. In code. Al meer dan vijfhonderd klokken heeft hij in zijn boeken opgenomen. Hier, kijk hier heb ik een boek met foto's van klokken. Hier heb je het codeboekje. Noem maar het nummer en ik zeg wat voor klok het is en wie de eigenaar is. Ik ken ze allemaal uit mijn hoofd. Ik heb wat dat betreft een foto grafisch geheugen". Het is verbazingwekkend. Welk getal ook ge noemd wordt, Herman Bossink somt de naam en alle andere gege vens op. .Mijn hele registra tiesysteem bestaat uit codes. Een dief zal er niets aan hebben. Het systeem zit zodanig in elkaar, dat ik op mijn beveiligingssysteem niet eens patent hoef aan te vragen. Boven dien heb ik meer dan één beveiligingssys teem. Het mooiste is, dat het systeem on zichtbaar is. Er zijn vele variaties, maar je ziet het niet. Ik ben nu bezig om de bevei liging zodanig voor te bereiden, dat ook de mensen het zelf kun nen aanbrengen". .Mensen wier klok ge stolen is, kunnen dat bij mij opgeven. Ik heb al een hele admi nistratie van gestolen klokken. Verscheidene zijn door mijn toedoen weer opgespoord. Mensen die een antie ke klok krijgen aange boden, kunnen bij mij informeren of het wel goed zit Mijn systeem is erop gericht om de klokkendiefstal in te dammen". Zijn klokkenkluis is zeer waarschijnlijk de enige in Nederland. Voor mensen met an tieke klokken, die met vakantie willen, zou het een uitkomst kun nen zijn. Zoals men een hond voor de va kantie naar een die- renpension brengt, zo kan men zijn waarde volle klok of klokken naar de klokkenkluis brengen.„Er is ruimte genoeg. Ik kan ook andere antieke en waardevolle stukken, zoals kostbare schilde rijen opbergen. Het zal niet veel kosten. Ik zie het niet alleen als mijn werk maar ook als mijn hobby". Herman Bossink heeft in zijn klokkenbestaan al heel wat oude uur werken in handen ge had. „Aan alle klok ken zit een hele geschiedenis vast. Bo vendien had iedere klokkenmaker zijn ei genaardigheden. Ik heb hier erg zeldzame klokken gehad, waar van er maar twee of drie exemplaren in omloop zijn". Het moet de mensen met kostbare klokken een veilig gevoel ge ven, dat zij hun kost baar uurwerk nu spe ciaal kunnen laten beveiligen, zodat die ven de klok niet van de wand krijgen. Maar hoe zit het met brand? „Geen nood", legt Herman Bossink uit. ,Het beveili gingssysteem is dusda nig dat de eigenaar de klok binnen tien se conden van de muur kan halen". „Ik ben nu bezig om de registratie ook on der te brengen bij de plaatselijke politiebu reaus. Ik werk al met de politie samen, maar het is natuurlijk veel gemakkelijker als de po litie ook alle gegevens heeft Zij hebben er geen rompslomp van en ze kunnen enorm veel tijd besparen. Het komt de opsporing al leen maar ten goede". .Mensen kunnen er enorm mee in zitten, als hun klok gestolen wordt Vooral als het een erfstuk betreft Zo'n klok heeft dan tevens een emotionele waarde". De manier waarop Herman Bossink ons aller lei klokken toont foto's van klokken en boe ken over klokken, laat zien hoe emotioneel hij bij elke klok betrokken is. Een klok is voor hem een levend ding, dat hij als het ware aan zijn borst koestert en met warmte en veilig heid omringt. Hij heeft erg ctrük mee, méaf niettemin vindt hij nog tijd om twee boeken over klokken te schrijven. quo Doop, zijn klokkenkluis en de doof hem uitge dokterde speciale beveiliging zit er voor de klckkendieven straks geen droog brood meer in. En dat is ook de bedoeling van Herman Bossink. „Het moet maar eens afgelopen zijn met de klokkendiefstallen zegt hij. JAN KRAAK i absolute zin is de appelconsumptie in ons land gedaald. Ook al geen opwekkend gegeven. andere zal zijn dan die van vroeger. De hoog- st ambo omgaarden zijn grotendeels verdwenen en hebben plaats gemaakt voor struikbomen van hooguit twee meter, die echter garant staan voor hoge kilo-opbrengsten. Dat betekent dat het ka rakter van de Betuwse bloei is veranderd. Was bovendien in het verleden een boomgaard pas na vijfentwintig jaar „op kracht" met daarna nog eens een produktieleeftijd van vijftig jaar, de mo derne boomgaard is na drie jaar reeds produk- tief, maar gaat niet langer mee dan vijftien tot twintig jaar. De boompjes zijn in strenge rijen geplant en afgeschermd door een dichte windsin- gel, want de teler wil zo weinig mogelijk aan het toeval overlaten, al heeft hij afgezien van de tra ditionele hagelverzekering. „Veel te duur", vindt Piet van Veldhoven. „Ik heb zeventien hectaren fruit, wat zo'n vijfhonderd ton produkt zal op brengen. Zo'n verzekering komt mij op vijftien tot twintigduizend gulden. Dat kan er al lang niet meer af. Vrijwel niemand is meer tegen hagel verzekerd". Het is duidelijk: in de Nederlandse fruitteelt wordt efficiency met hoofdletters geschreven en er is geen plaats meer voor romantiek of nostal gische gevoelens. Kostprijsvergelijkingen laten zien dat de Nederlandse teler in een slechte con currentiepositie verkeert ten opzichte van zijn Franse en Italiaanse collega's. Bedroegen de pro- duktie- en afleveringskosten per honderd kilo ap pels in 1976 in Nederland 87.-, in Frankrijk kwam men uit op 61,80 en in het Italiaanse Zuid-Tirol op 56,50. Het beeld wordt voor de Nederlandse telers nog somberder wanneer Span je, Portugal en Griekenland toetreden tot de EEG, omdat de produktiekosten in die landen nog lager liggen. Voeg bij dit vooruitzicht de stel lige verwachting dat landen als Chili en Argenti nië nog meer hardfruit (appels) in de noordelijke lidstaten van de EEG zullen gaan afzetten, dan is het duidelijk dat Piet van Veldhovens sombere kijk op de toekomst niet zonder reden is. Ook een onlangs uitgebracht rapport over de concur rentiepositie van de Nederlandse fruitteelt bevatte een uiterst sombere conclusie. In deze studie heette het, dat ons land moet blijven telen op kwaliteit (grootte, smaak en kleur) en zijn af- zetsysteem dient aan te passen aan de inmiddels gewijzigde marktomstandigheden. Dat houdt in dat het tientallen jaren gekoesterde veilingsys teem op de helling moet. Een operatie, waar heel veel fruittelers voor terugschrikken, want het zou er wel eens op neer kunnen komen dat men (voor een deel althans) niet langer baas is over zijn eigen produkten. „Dat nooit", zegt Van Veld hoven Jr. vastbesloten. „Als het een kwestie wordt van je spullen afgeven en later maar eens zien wat je er voor beurt, dan kap ik er mee Ik wil ondernemer blijven!" Verdienen fruit beschikken, die tegen dagprijzen wordt af gezet Een omstandigheid, waartegen met name het grootwinkelbedrijf gretig „ja" heeft gezegd, omdat men op deze manier verzekerd is van een geregelde aanvoer en een vrij constant prijsnive au. „Ons veilingsysteem functioneerde goed zo lang er geen sprake was van buitenlandse con currentie", zegt De Bijl. Nog steeds bestaat er in de gemeenschappelijke EEG-markt een produktie-overschot, dat zeker tot m het begin van de tachtiger jaren zal blijven voortbestaan. In de Betuwe worden trouwens van de oogst 1978 ook al partijen doorgedraaid. De overschotmarkt in fruit binnen de EEG is on der meer het gevolg van het feit dat de massale fruitrooi, die in het begin van de zestiger jaren in de EEG-lidstaten werd ingezet, niet het resul taat heeft opgeleverd dat men er van verwachtte. In ons land had het werken met rooipremies tot gevolg dat er van het fruitareaal, dat in 1956 nog 37.250 ha. besloeg, in 1977 nog maar 26.400 ha. Ons land zal zijn afzetsysteem dienen aan te passen aan de inmiddels gewijzigde marktomstandigheden. Dat houdt in, dat het reeds tientallen jaren gekoesterde vei lingsysteem op de helling zal moeten over was. En deze oppervlakte kalft steeds ver der af, al is het tempo, waarin zich dit proces voltrekt wel aanzienlijk gedaald. Om de concurrentie slagvaardiger dan thans het hoofd te kunnen bieden, wordt in Nederlandse te lerskringen sterk gepleit voor andere rassen dan Golden Delicious. Die liggen echter niet voor het oprapen en het is zeer de vraag of Elstar, Lom bard en Jona Gold het samen met de Goudreinet en de Cox Oranje Pippin zullen kunnen opnemen tegen de Golden Delicious. Bovendien is nieuw inplanten van fruitbomen een uiterst kostbare zaak (zo'n 25.000 gulden per ha.) waarbij de teler ook nog eens een aantal jaren moet wachten voordat de boompjes in produktie zijn. Een bij komende zaak is verder dat in ons land in abso lute zin de appelconsumptie is gedaald. Al met al geen opwekkend beeld. Profiteren Wat Piet van Veldhoven Jr. vooral dwars zit is het feit dat met name van het zuidelijk halfrond appels ons land binnenkomen, waarop allerlei chemische bestrijdingsmiddelen zijn gespoten, die in Nederland reeds zijn verboden: DDT, gechlo reerde koolwaterstoffen en kwikhoudende insecti ciden. „Op ons fruit wordt practisch geen residu meer gevonden", zegt hij. „Qua ziektebestrijding en keuringseisen is Nederland het meest moderne land ter wereld". Ook wat beplantingstechnieken en inrichting van boomgaarden betreft voert Ne derland dankzij o.a. de Landbouwhogeschool in Wageningen de boventoon. Niet alleen onze vaderlandse fruittelers profiteren van deze kennis, ook het buitenland komt graag kijken. Op dit ogenblik zijn veel Fransen in ons land omdat de boomgaarden, die zij na het Alge rijnse drama hebben geplant, aan het „verslijten" zijn. Via o.m. de Nederlandse kennis over rassen- teelt, bedrijfsinrichting en ziektebestrijding hopen de telers van „La douce France" hun voordeel te doen bij de herinplant van hun boomgaarden. Om op deze manier na een x-aantal jaren ö.a. de Nederlandse markt in een nog grotere mate dan thans reeds het geval is te overstromen met ap pels en peren. •Golden Delicious is het meest populaire appelras in ons land, ook bij telers De Nederlandse fruittelers zijn op dit ogenblik volop bezig de oogst binnen te halen. De verwachtingen daaromtrent zijn vrij goed, d.w.z. dat er goede kilo opbrengsten verwacht worden, die echter tegen matige prijzen zullen worden hoog, want de weg, die een appel aflegt (van teler naar consument) is geplaveid met prijsverhogingen. Een en ander betekent, dat de consumentenprijs zeker twee tot drie maal zo hoog is als de veilingprijs. De Nederlandse fruitteler ondervindt de laatste jaren in steeds heviger mate concurrentie van andere landen, met name van Frankrijk, Italië, Chili en Argentinië. Dit proces heeft veel fruittelers doen besluiten het bijltje er bij neer te leggen, omdat exportmarkten als de DDR, Perzië en de Canarische Eilanden voor hen geen soelaas meer boden. Ook. in andere landen (Engeland en West-Duitsland) staat het Nederlandse produkt onder zware druk van o.a. Italië. Met als achtergrond de vraag ,31ijft de Betuwe bloeien?" keek een onzer verslaggevers rond in fruit verbouwend Nederland. METEREN Onder de Betuwse fruittelers cir culeert een even navrant als profaan grapje: „Tijdens de Biddag voor het gewas wordt niet langer gevraagd om een overvloedige oogst, maar om mondjesmaat-opbrengsten, omdat in het eerste geval de toevloed van met name bui tenlands fruit (appels) nog groter zou zijn dan reeds het geval is, met alle gevolgen vandien voor de prijs". „Want", zegt Piet van Veldhoven Jr. (27) in Meteren, „wij hier in de Betuwe kun nen alleen nog maar geld verdienen als wij goe de opbrengsten hebben en er elders een misoogst is". Dat zegt een man, die een gunstige uitzonde ring is op de rest van zijn collega's, omdat hij in tegenstelling tot de meesten aan 1977 een uitstekend jaar had: goede opbrengsten en hoge prijzen. Daarom staan er bij de jonge Van Veldhoven nu ook twee nieuwe trekkers op het erf. Toch is ook hij somber over het beeld dat de Nederlandse fruitteelt vertoont, en dan met name wat de lange termijn betreft. „Wij hebben", zegt Piet van Veldhqven, „de laat ste jaren de concurrentie het hoofd geboden door langer en harder te werken. Ook zijn we veel in tensiever gaan telen. De rek is er in dit opzicht thans volledig uit, maar desondanks blijven we terrein verliezen. In ons land gaat men er vanuit, dat de boer wel voort blijft ploegen. De regering weet wel dat ze de boeren nodig heeft, maar ze doet er niks aan. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Frankrijk, onze grootste concurrent op dit ogen blik. Ik durf dan ook de stelling aan, dat er voor wat de importen betreft, gemeten wordt met twee maten. En dan vooral ten aanzien van het fruit, dat uit het zuidelijk halfrond komt, Chili en Ar gentinië. Als er eerlijk gehandeld zou worden met de importen, zouden we de concurrentie wel aan kunnen". Moordkuil Er zijn meer fruittelers in ons land, die er over denken zoals Van Veldhoven Jr. Alleen houden ze de kaken stijf op elkaar, want van je hart geen moordkuil maken is er in de nationale fruitsector niet bij. (Wat dat betreft bestaat er ook geen hel der beeld over het inkomen van de Nederlandse fruitteler; volgens een LEI-publikatie zouden ze allen zo'n beetje in het rood zitten). Het is een feit, dat een van de drie appels die op dit ogen blik in Nederland gegeten wordt, afkomstig is uit -het buitenland. En wat minstens zo opvallend is de Nederlandse detailhandel (de groente- ■man) heeft openlijk uitgesproken dat hij de Gol den Delicious uit Frankrijk liever heeft dan die, welke in Nederland wordt geteeld. (De voorkeur voor het Franse produkt wordt uitgesproken op grond van grootte, houdbaarheid en smaak.) En.... de Golden Delicious is het meest populaire appel ras (ook bij telers) in ons land. Zullen dan na de kersen ook de appels en peren uit de Betuwe verdwijnen? Blijft de Betuwe eigenlijk wel bloeien? Veranderd In Meteren zegt Piet van Veldhoven zonder meer „ja" op die laatste vraag, al tekent hij er nadruk kelijk bij aan, dat de toekomstige bloei een heel Naar de mening van fruitteeltdeskundige D. de Bijl van het tuinbouwconsulentschap in Tiel wil de Nederlandse fruitteler „nog altijd te veel zelf verdienen". („Ze willen niks afstaan".) In Frank rijk brengt de teler zijn produkten naar de coö peratie, die zorgt voor het sorteren, verpakken en afzetten. Op deze wijze kan de coöperatie op elk gewenst ogenblik over elke gewenste hoeveelheid

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15