vaak geen controle iWel i betalen, Eerste resultaten renovatie Lusthoflaan/Qs en Paardenlaan in „De Vlietschans99 ÏNERGEEBEDRIJF RIJNLAND KENT TAL VAN 'SLORDIGE' INSTALLATEURS AD, LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 PAGINA 3 Radiodebuut raad, mr. J. Peters, maakt vanavond zijn radiodebuut. In bet NOS-programma „Praten met de ministerdat van avond vanaf tien over half acbt via Hilversum 2 wordt uitgezonden, gaat Jit Peters in de clinch met minister K Wiegel van Binnenlandse Zaken over lokaal bestuur. Behal ve met de Leidse fractievoorzitter zal Wiegel in discussie gaan met een vertegenwoordiger van de politiebond over bet door hem gevoerde politiebeleid en met een vertegen woordiger van de Groningse Universiteit over het beleid dat moet worden gevoerd met betrekking tot de benoeming van burgemeester. Tekenfilms De tekenfilm staat centraal tijdens een open avond, in het gebouw van studentenvereniging „Augustinus" aan de Bree- straat 125. Er worden vijf korte tekenfilms en een lange gedraaid die alle in het teken van geweld, oorlog, bewapening en agressie staan. Na de vertoning van de films is er een disco. De open avond is zaterdag 14 oktober. De filmvoorstel lingen beginnen om half negen. Promotie De heer J. G. Prins, chirurg aan het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de rijksuniversiteit Leiden. Het proefschrift van de beer Prins handelde over een onderzoek van 298 patiënten met gebreken aan de enkel. Herfstvakantie Buurthuis Groenoord houdt voor de schooljeugd weer een aantal herfstvakantie-activiteiten. Maandag 16 oktober is er voor iedereen uit de wijk open huis vanaf negen uur 's morgens, 's Middags wordt er vanaf twee uur een ruilmarkt gehouden. Dinsdag 17 oktober wordt vanaf half tien een uitstapje naar DuinreJl gemaakt, 's Avonds vanaf zeven uur gaan de tieners naar de Bowling in Noordwijk. Woensdag avond 18 oktober is er vanaf half acht een spelavond voor tieners in het clubhuis. Donderdagochtend vanaf half tien wordt er een speurtocht uitgezet. Vrijdag vanaf negen uur is er weer open huis en 's middags wordt er vanaf twee uur een film vertoond voor kinderen van twee tot twaalf jaar. Zaterdagavond wordt een film vertoond voor de jeugd van twaalf jaar en ouder vanaf zeven uur. Gastarbeid De vereniging Oud-Leiden houdt dinsdag 17 oktober een bijeenkomst over gastarbeid in vroegere eeuwen in bet stedelijk museum De Lakenhal. Mejuffrouw G. van Asselt zal vanaf kwart over acht over dit onderwerp spreken. Zaterdagmorgen 28 oktober vertrekt de vereniging om tien uur naar Den Haag. Er wordt een bezoek aan bet gebouw van de Tweede Kamer en de Ridderzaal gebracht. Onder leiding van de heer De Boer kunnen de deelnemers daarna tot half een een wandeling maken langs de Vijverberg en het Voorhout. De gasgeyser wordt nagezien (Van een onzer verslaggevers) >EN Sporthal „De Vlietschans" aan de \olaan in Leiden staat zaterdag 21 oktober l het teken van de sjoelsport. De sjoelclub Plan ird houdt daar onder auspiciën van de ene Nederlandse Sjoelbond (ANS) d$ Ne- b "'trlandse Jeugdkampioenschappen sjoelen 1978. cracks onder de jeugdige sjoelers komen heinde en verre naar Leiden om zich daar te meten met de besten van de grootste jeugdafde ling sjoelen die Nederland kent, te weten die van Plan-Noord. Johan Teske, Petra Schlagwein en Hans van As uit Leiden zullen de strijd aanbinden met Harm Zoutman (Groningen) Ellen Zuiderduin (Lisse) en Warier Karamat (Nijme gen). Dat rijn dan de voornaamste kandidaten voor het kampioenschap in de A-klasse. Behalve deze klasse rijn er ook nog B-, C- en D-klassen voor gemiddelden van 113-122, 103-112 en bene den de 102 punten. Voor alle 80 finalisten is er een diploma. Hoewel de dag in De Vlietschans uitsluitend voor jongeren wordt georganiseerd kunnen ook de oudere sjoelers aan hun trekken komen. Er staan zogenaamde vrije bakken waar iedereen rijn beste steentjes voor kan zetten. Deelnemerskaar ten rijn 2,50 gulden verkrijgbaar bij Boek- en Speelgoedhandel „Centrum", Kennedylaan 5 in Zuid-West, en bij het bestuur van de sjoelclub Plan-Noord, Van Hoogendorpstraat 36a en 54 en Johan W. Frisostraat 10 in Leiden. De sjoelclubs uit Lisse, Lisserbroek, Alphen aan den Rijn en Den Haag reserveren plaatsen voor dit kampioen schap voor deelnemers uit de omgeving. Men behoeft daarvoor geen lid te rijn van een club. :)pj Carrozzone: tfoneel e' 1/ beeldende Ballet Espagnol Het Ballet Espagnol brengt op maandag 16 oktober een voorstelling in de Leidse Schouwburg. Het ballet is echt Spaans, een voortzetting van de traditie van de beroemde Spaanse balletavonden met la Argentina, Vicente Escudero, Mariemma en anderen. Meer dan 20 dansers en danseressen, een flamencozanger en een gitaarspeler brengen een breed scala van Spaanse dansen en liederen. De jota's uit Valencia, Asturië en Aragon, de ingetogen beweging uit Salamanca of Santiago de Compostella, de liefderijke dansen uit Extramadura, alleen komen aan bod. Tevens een uitvoering van het dramatische ballet El Amor Brujo met muziek van Manuel deFalla. Aanvang20.15 uur. Catena-bestuur Studentenvereniging „Catena" heeft een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter is Monica Pieterse, vice-voorzitter Odette Debets, secretaris Armemarie Vink, penningmeester is Wiebe Brouwer, penningmeester van de sociëteit is Jean Horbach en tot bestuursleden rijn Ruud de Boo en Henri Woelders gekozen. Zieke kinderen Wethouder D. Tesselaar van onderwijs opent woensdag 25 oktober de School voor zieke kinderen officieel. Een en ander heeft vanaf vier uur plaats in de burgerzaal van het Stadhuis. De School voor zieke kinderen is in de drie Leidse ziekenhuizen werkzaam om onderricht te geven aan kinderen die langdurig in een ziekenhuis moeten verblijven. Viswedstrijd Café De Pelikaan aan de Middelstegracht 155 en de heer Van Eek organiseren op zondag 22 oktober een viswedstrijd. Gevist wordt op de Kaasmarkt en de Herengracht De wedstrijd begint om 10.00 uur. Collecte De jaarlijkse collecte van het Prinses Beatrix Fonds heeft in de gemeente leiden f 2455,36 opgebracht. De collecte werd eind september in Leiden gehouden. Anthroposofie Het studiecentrum voor anthroposofie houdt een serie van drie lezingen in de Rudolph Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9. Mr. P. Veltman spreekt woensdag 25 oktober, 1 november en 8 november over het „tijdperk van Aristoteles". De leringen beginnen alle drie om acht uur. net* L,flfelDEN Het was gister- Jond in het LAK-theater weer eKeb zeer minimaal toneel- 'ondje. De Italiaanse groep II ^jrrozzone speelde minimaal eater onder de titel (vertaald) ^todies voor een environ ment". Minimaal in zo'n voor telling is het gesproken woord, beweging, de emoties, de beurtenis. Maximaal is het van techniek zoals !ht en geluid (elektronisch); worden dia's geprojecteerd, ïximaal gebruikt wordt de 6f(mte en maximale aandacht iltuier voor een enkele beweging n an het menselijk lichaam. Ma- se tinaal was de verveling en in liinimaal de publieke belang- I- tiling. zekere zin bleek de voorstel- jg van II Carrozzone een heel ^^"lijke vorm van minimaal to- Jl. In „Studies voor een envi- ment" werd geen beroep ge- n op effecten (behalve 'dan het voorlaatste of laatste ler), werd niet gestreefd estetische schoonheid, ipositionele ideeën kregen tnszins de overhand, van inning werd geen gebruik ikakt, er was in het geheel Q\r4~"i sprake van emoties, niet de spelers onderling en tussen spelers en publiek, zijn juist die laatste ele- inten (waaraan toegevoegd overbrengen van een me- ig of boodschap) mijns in de fundamenten van het iter en het toneel. Niet ech- jr voor II Carrozzone, die wel zoek zijn naar de fundamen- van het theater, maar deze per zoeken in licht, geluid, ite en menselijk lichaam it dat betreft komt de voor spelling nauwkeurig overeen ^"iet wat men pretendeert). Voor Vj zijn die vier niet de basisge- ïvens van het theater, maar ter gegevens voor beeldende u komt het idee van environ- :ntal theatre voor een deel A>k uit de hoek van de beelden- |e kunst. Op zich dus niets aan i hand. Behalve dan, dat ik teravond zeer sterk het ge lei kreeg, dat D Carrozzone i onderzoek deed naar de i van het theater (als dat •uwens al zinvol is), maar r elementen van de beelden- i kunst. Niets erg; alleen wel n anders dan een fijne avond ineel. PAUL VAN DER PLANK ,y ^LEIDEN „Bedankt voor die 25 gul den en tot ziens." Steeds vaker komt het in de Sleutelstad voor, dat „erken de" gas-, water- en electriciteitsin- sgqstallateurs „slapende" hun geld ver dienen. Voor zo'n 20 of 25 gulden zetten een aantal installateurs in de stad een handtekening met stempel onder een formulier, waarmee een bewoner van een pas betrokken per- "'Weel naar het streekenergiebedrijf 'j feijnland stapt in de hoop, dat zijn '05 !woning spoedig op de nodige energie- petten wordt aangesloten. Dat stem- ^a(peltje (de controle dat alle in het huis ,n aangesloten installaties door het oog eegvan de vakman zijn goedgekeurd) wordt tegenwoordig maar al te vaak Crledoor de malafide installateurs tegen n (betaling weggegeven, zonder dat de laaicontrole plaats heeft gehad. „En Rijn- Keiland moet dan maar geloven,/dat de kerJbetreffende installateur wel aan huis is geweest, want het wordt een gekke zaak als wij erkende installateurs ook nog eens moeten gaan controleren. Daar hebben wij geen mensen voor. Het is jammer, maar er zijn nu eenmaal figuren in de stad die hun naam duur willen verkopen, terwijl zij er geen bal voor doen", aldus een woordvoerder van het Streekenergie bedrijf Rijnland. Vooral huizen in nieuwe woonwijken, zoals de Merenwijk, lijken steeds min der op de route voor te komen van een aantal Leidse „erkende" maar malafide installateurs. Wel als de jon ge bezitter van een koopwoning, als koning-klant, een winkel binnen komt stappen, dan wil dit soort installateurs nog wel eens zijn werkkleding aan trekken, maar dan altijd als er veel geld te verdienen valt. Het betreft dan meestal de aanschaf van een luxe bakoven of een automatische wasma chine. Voor het overige werk houdt hij enkel en alleen zijn hand op en deelt een controle-stempel uit. De Leidse Merenwijk, zo redeneert hij, is uiteindelijk nog maar net gebouwd, dus er valt hier voor mij nauwelijks enige nazorg te besteden aan leidingen of electronische apparaten. Voor diegenen, die naar een dergelijke wijk verhuizen geldt niettemin het gebod van het Streekenergiebedrijf Rijnland, dat of het nu nieuw- of oudbouw is, de gas- en electriciteitslei- dingen grondig nagekeken dienen te worden alvorens men het huis betrekt. Voor de controle van de waterleidin gen is er een andere bepaling, waarbij de installateur in ieder geval niet stempelend van pas komt. Wel treedt hij voor de Leidse Duinwater Maat schappij als tussenschakel op, maar de controle ligt bij de LDM zelf. Lijst Energiebedrijf Rijnland heeft van alle installateurs uit Leiden en omgeving een lijst met namen aangelegd. In beginsel zijn dit allemaal bonafide, dus erkende installateurs. In princi petoch zijn niet alle installateurs op deze lijst zo betrouwbaar als zij willen doen voorkomen. „Inderdaad", zegt de woordvoerder van het energie bedrijf Rijnland, „er zitten heel wat zwakke broeders onder. Mensen die er met hun pet naar gooien. Het is namelijk zo, dat wij er van uit gaan, dat zij betrouwbare informatie aan ons vertrekken. Zonder bijvoorbeeld dat stempeltje geven wij geen toestem ming om een woning van gas of licht te voorzien. Op het betreffende formulier staat dat de installaties in een huis „zijn" of „zullen" worden aangesloten. In het laatste geval (bij zullen) is het zaak, dat de installateur zijn werk gedaan heeft, voordat de technische ploeg van Rijnland arriveert om de woning op het energienet aan te sluiten. En met dat laatste wordt ontzettend vaak de hand gelicht. Kijk, wij hebben hier natuurlijk niet genoeg mensen wer ken, die het hele huis van iemand gaan nalopen of alles wel goed beveiligd is. We hebben een soort van gentle- man-agreement met de Leidse instal lateurs, dat zij dat werk grondig zullen verrichten. Onze zogenaamde verhuis- diensten controleren de boel heel vluchtig en daarmee is voor hen de kous af." Rotte appels Waarom dan niet de rotte appels van het lijstje dat u erop nahoudt afvoe ren? „Dat is inderdaad een mogelijk heid. Maar het punt is, dat je dan genoeg klachten omtrent iemand bin nen gehad moet hebben. Gebruikelijk is het, dat we een installateur die verstek heeft laten gaan altijd nog een kans geven. Het is namelijk zo, dat wij er soms met onze ploeg eerder zijn dan de installateur die beloofd heeft om de installatie ergens te ver zorgen. Zoiets is te begrijpen. En dan sturen wij zo'n man meestal een brief je, dat hij zijn werk nog moet komen doen. Meer zit er voor ons op dat moment niet in. Maar we hopen wel, dat de mensen hun installateur goed in de gaten blijven houden. Er komen hier toch wel erg veel klachten bin nen." PETER VIERING Het bestuur van de Leidse Wo ningstichting heeft voorgesteld na renovatie de huurprijs op gemiddeld 224,55 per maand te stellen. De bewoners zullen in aanmerking kunnen komen voor een renovatiepremie van maximaal/ 3.000,-. De Leidse gemeenteraad zal binnenkort 3.394.845,- be schikbaar stellen voor het ver richten van de renovatiewerk zaamheden. Tevens zal de raad binnenkort 3.403.459,- be schikbaar moeten stellen voor de renovatie van tweeënvijftig woningen van woningbouwver eniging „De Eendracht" in het gebied dat wordt begrensd door de Timor-, de Drift-, de Atjeh- en de Lombokstraat. Hier zal evenals bij de woningen aan de Lusthoflaan en de Os en Paardenlaan de onderhoud- stoestand van dagen, goten, vloeren, kozijnen en deuren worden verbeterd, de riolering wordt vernieuwd en een centra le verwarmingsinstallatie wordt aangebracht. In dit project wor den de dakkapellen aan de voor zijde vergroot en aan de achter zijde krijgen de woningen een „doorgaande dakkapel". De uit gebouwde keukens van de bene denwoningen worden gesloopt. In de plaats daarvan zal een nieuwe uitbouw verrijzen, die bestemd is als slaapkamer. Het dak van de nieuwe uitbouw wordt gebruikt als balkon voor de bovenwoning. Tevens wor den er buitenbergingen ge maakt, die thans niet aanwezig zijn. Voor uitvoering van het plan is het noodzakelijk vier beneden- en vier bovenwonin gen te slopen. Hoewel de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening de kosten van renovatie wat al te hoog vond, heeft hij na ampele overweging toch be sloten rijkssteun aan het plan te geven. Het bestuur van wo ningbouwvereniging „De Een dracht" heeft voorgesteld na novatie de huurprijs op ge- iddeld 212,30 per maand te stellen. LEIDEN De renovatie van vijfenvijftig woningen van de Leidse Woning Stichting aan de Lusthoflaan én de Os en Paar denlaan vordert goed. Eind no vember kan de eerste woning worden opgeleverd. De renova tiewerkzaamheden zijn na de bouwvakvakantie van start ge gaan. Medio 1979 kan de laatste woning in het project worden betrokken. Aan de woningen wordt buiten gewoon onderhoud aan daken, goten, vloeren, kozijnen, deuren en ramen uitgevoerd. De riole ring wordt vernieuwd en de installaties voor gas, water en elektriciteit worden vernieuwd en aangepast. Iedere woning krijgt een centrale verwar mingsinstallatie. De woningen worden beter ingedeeld. Onder meer door het maken van dou che- en toiletruimten, meterkas te^ dakkapellen en balkons. Tevens zullen de door vocht aangetaste uitbouwen worden gesloopt en krijgen de woningen een uitgebouwde schuur, die tegelijk gedeeltelijk keuken is. Op de nieuwe uitbouw zou een balkon worden aangebracht De regio-inspekteur van de di- rektie van de volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland heeft zich in eerste instantie niet met het plan kunnen verenigen door de hoge kosten, die zouden ontstaan door de aanleg van een extra balkon op de uitbouw, het aanbrengen van een tweede toi let in de doucheruimte en de grootte van de doucheruimte in verband met eventuele plaat sing van een wasmachine. Na hernieuwd overleg met de regio- inspekteur is besloten de extra balkons te laten vervallen en te bezuinigen op de te gebruiken materialen. De totale kosten worden, na het doorvoeren van deze bezuinigingen beraamd op 3.421.065,- voor het gehele project, waarvan 26.220,- ten laste komt van het onderhouds- fonds. De onderhanden genomen woningen aan de Lusthoflaan/Os en Paardenlaan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3