Kabinet loodst Bestek '81 door Kamer "Meer gebrek aan werknemers dan aan ammoetorder \it China Straffen veerlieden aagpont herzien Mijnenveger redt verdwaald drietal olitie slaat otograaf ïersenschudding NA TEGEMOETKOMINGEN AAN CDA JU JACHT MET TRAANGAS EN EXPLOSIEVEN IN HANNOVER OP ,,RAF-LEDEN" Apotheker 2% duurder Ongeval op Terweeweg Dodelijk ongeval op Vijfmeilaan jnJ pldóc Qoma/ni 1 Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - nnementen: ikwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 13 oktober 1978,69e jaargang no. 21170 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Sonja's Goed Nieuws Show Eerste nieuwe „Sonja's Goed Nieuws Show" op Ned.I om 20.35 uur. Om 22.25 uur „Ge orge en Mildred". Ned.II om 21.30 uur „Pagnol serie" om 22.22 uur Brand punt over Bestek '81 en om 22.57 uur hoogtepunten uit Gerard Cox' laatste theaters how. droog en vrij zonnig Droog en vrij zonnig. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Minimum temperaturen van 10 tot 5 gra den. Maximum temperaturen rond 19 graden. Morgen zon op 07.02, zon onder 17.49. Hoogwater: 1.13 en 13.41. Laagwater: 9.16 en 21.37. eer rellen in Schiedam (Van onze Darlementaire redactie) Het drie dagen durende debat over Be- Het plan tot bevriezing van de inva- keringen niet tot en met 1981 elk half --Ai# iamnr/Hmrrafrniriran jaar met een half procent behoeft te (Van een onzer verslaggevers) thiedam Vrijwel het hele Schiedamse en dingse politiekorps, versterkt door leden in de Mobiele Eenheid en politie uit omlig- inde plaatsen zijn gisteravond tot laat in de id in de weer geweest in het gebied tus- «n Vlaardingen en Schiedam waar ruim 300 ngeren opnieuw voor ernstige ongeregeldhe- tn zorgden. e jongelui wierpen met stenen, beschadigden uto's en pleegden allerlei soorten vemielin- en. De politie slaagde erin een tiental van de raddraaiers te arresteren. Het is de bedoeling dat zij ch via snelrecht op korte termijn voor de rechter moeten Antwoorden. lit de wijde omgeving waren nieuwsgierigen naar Schiedam pkomen, waardoor het optreden van de politie werd bemoei- jkt. ïjdens de rellen heeft de politie ook hard ingeslagen op de anwezige pers. Een fotograaf liep een hersenschudding op. olgens journalisten hebben vier mannen van de Mobiele Een- eid, tegen de met de politie gemaakte afspraak in, de „stek,, an de pers met de wapenstok ontruimd. Volgens ooggetuigen oorkwamen te hulp geschoten agenten dat de leden van de lobiele Eenheid door bleven slaan op de pers. De Schiedamse lommissaris van politie heeft toegezegd een onderzoek naar •Mjebeuren te zullen laten instellen. DEN HAAG Met een aantal tegemoetkomingen aan het CDA heeft het kabinet-Van Agt de bezuinigingsnota Bestek '81 door de Tweede Kamer we ten te loodsen. De grootste re geringsfractie, die van het CDA, heeft er echter wel een aantal belangrijke wijzigingen in aangebracht. De totale uit gavenbeperking die de regering voor ogen had, namelijk 10 miljard in drie jaar, zal toch hoe dan ook worden uitge voerd, benadrukte minister An- driessen van financiën van nacht. stek '81, dat vanmorgen om vijf uur eindigde, leverde de volgende toezeggin gen van het kabinet op: De huurverhoging wordt volgend jaar zes inplaats van zeven procent. Er zullen waarschijnlijk meer wonin gen in de sociale sector worden ge bouwd. De bewoners van dure eigen huizen moeten meer belasting voor hun1 huis gaan betalen. Het plan om een eigen risico van liditeitsaftrek wordt ingetrokken. Het kabinet zal proberen de vakbe- worden beperkt, weging warm te krijgen voor verminde- Wel houdt het kabinet de mogelijkheid ring van prijscompensaties in de hogere open om per 1 januari aanstaande zo'n inkomens. half-procents-stapje te doen. Dat gebe- Bij de vakbeweging zal het kabinet urt echter alleen als de vakbonden niet tevens pleiten voor een vermindering bereid zijn tot een extra loonmatiging, van de prijscompensatie voor iedereen Den Uyl was daar fel tegen. Hij diende (ongeveer een half procent minder) een motie in, waarin stond dat de kor- waardoor er een fonds kan ontstaan ting op de sociale uitkeringen per 1 ja- voor werkloosheidsbestrijding (met mo- nuari in het geheel niet door mag gaan. gelijk een regeling voor vervroegde uit- De motie werd echter verworpen met 75 tegen 72 stemmen. Alle linkse par- 100 per jaar in te voeren voor zieken- treding), fondsverzekerden gaat niet door, maar Het systeem voor de koppeling van tijen en vijf CD A-leden (Boersma, Fa- er zal wel naar een alternatief worden de laagste sociale uitkeringen aan de ber, Van Houwelingen, Scholten en hoogte van het minimumloon wordt vol- Borgman) stemden voor de motie. gezocht. De eigen bijdrage van een tientje gend jaar in een wet vastgelegd. Hier- per dag voor alleenstaande ziekenfonds verzekerden bij opname in een zieken huis of verpleeginrichting gaat wel door, maar het aantal „betaaldagen" wordt beperkt. ow De CDA-fractie stemde ook verdeeld door worden bestaande onzuiverheden bij de motie van D'66 om de maximum- in de koppeling (de sociale minima zijn prijscompensatie volgend jaar op 450 momenteel iets hoger dan het netto-mi- gulden per procent te stellen: 73 kamer- nimumloon) in één keer weggewerkt, leden stemden ervoor, 74 ertegen. Het waardoor de stijging van de sociale uit- CD A stemde verdeeld. Nobel prijzen medicijnen de Amerikanen Dan Nathan en Hamilton Smith (van boven naar beneden) is de Nobelprijs 1978 voor medicijnen toegekend. De drie geleerden hebben hun sporen verdiend op het terrein van de erfelijk heidsleer, en met name het onderzoek naar het zg. restric- tie-enzyme. een middel waarmee de chromoso men van de mens (de dra gers van de er- felijke eigen schappen) in stukjes kunnen worden gebro ken om die afzonderlijk aan stu die te onderwerpen. Met behulp hiervan is het mogelijk synthe tisch hormonen te maken en bijv. insuline die suikerpatiënten een natuurlijker middel verschaft dan de insuline die afkomstig is van dieren. Men hoopt dat het in de toekomst mogelijk zal zijn een drager van een erfelijke ziekte te kunnen vervangen. IN HAAG Een groep Werlandse bedrijven is er rijwel zeker in geslaagd uit !hina een mammoetorder in Ie wacht te slepen voor de anleg van water bouwkundi- t werken. De waarde van it project wordt geschat op wee d drie miljard gulden, bedoeling is dat deze ik wordt aangevangen met afrondende besprekingen. '1 Ie order bestaat uit twee ele- iten. De aanleg van een •zeehaven 700 km ten irden van Sjanghai. En de van waterbouwkun- !e werken in de Jang-tse- ang. De belangrijkste be- ijven dit bij dit karwei be- ";en zullen worden zijn de ters Koninklijke Bos Kalis Westminster Groep, Hol landse Beton Groep, Adriaan Volker en Stevin. Daarnaast EHC-Holland (baggermaterieel) en Nedeco (studies en ontwer pen). De ondernemingen zul len met elkaar samenwerken in een zogenaamd consortium dat onder leiding komt te staan van de heer J. H. Wijs man van de China Kamer van het Nederlands Centrum voor Handelsbetrekkingen. Deze vertrekt aanstaande dinsdag naar China in de hoop terug te keren met een definitief contract Overigens zijn ook Duitse be drijven actief op de Chinese markt.Zij zouden mikken op de bouw van een staalfabriek die de grootste ter wereld moet worden. (Van een onzer verslaggevers) EIDENDEN HAAG De straffen van de acht wegens ver duistering veroordeelde veerlieden van de veerpont tussen wt Kaageiland en de Buitenkaag zijn door het Gerechtshof 1 Den Haag herzienHet Hof veroordeelde vijf van de acht uochtend tot lichtere straffen dan de rechtbank in eerdere intie had gedaan. Drie verdachten weiden vrijgesproke- q meer dan voor de rechtbank veerlieden werden ervan verdacht in de periode tussen 1973 1976 hun werkgever, de gemeente Alkemade, voor enkele enden guldens te hebben opgelicht,door te weinig veergel- af te dragen.Toen de zaak aan het licht kwam werden zij de gemeente ontslagen. Tegen deze beslissing zijn zij in :p gegaan. •ok voor de strafrechter moesten zij zich voor hun gedrag antwoorden. De Haagse rechtbank veroordeelde hen in eer instantie tot voorwaardelijke gevangenisstraffenjn de mees- gevallen van 10 dagen.Twee van hen werden vrijgesproken- •Tegen de vonnissen van de rechtbank werd echter hoger beroep aangetekend. Twee weken geleden eiste de procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof aanzienlijk zwaardere straffen tegen de veerlieden van de Kaagpont:500 gulden boete en een maand voorwaardelijkHet vonnis van het Gerechtshof was echter aanzienlijk milder. Drie van de acht verdachten werden vrijgesproken, de andere kregen een voorwaardelijke geldboete van 100 gulden. Fotoapparatuur gestolen LEIDEN Voor 8000 gulden gepleegd door het'inwerpen van aan foto-apparatuur is in de de etalageruit met een baksteen, nacht van woensdag op donder- waarna de vitrine werd leegge- {jag gestolen uit een winkel aan haald. v°t Levendaal De diefstal werd Niet alleen India, maar ook andere landen in het Ver re Oosten hebben te kampen met wateroverlast. Leerkrachten van een school in Ta- guig. een voorstad van Manilla (Filip pijnen) proberen kasten en andere zaken in veiligheid te brengen nadat als gevolg van de wervelstorm Nina, het schoolgebouw door hoog water getroffen was. Hannover (AP). Een met behulp van explosieven en traangas uitgevoerde arrestatie in een flat te Hannover van twee vermeen de RAF-leden door de Westduitse politie blijkt een vergissing te zijn: het tweetal had met de RAF niets van doen. De politie drong woensdag de woning binnen omdat zij vermoed den dat zich daar het RAF-lid Elisabeth van Dijck schuil hield. Eerst had de politie geprobeerd de deur met explosieven te forceren, maar toen dat niet onmiddellijk gelukte werd traangas gebruikt omdat „het gevaar bestond dat de vermoedelijke terroris- te zou schieten", aldus de politie. Zij trof overigens geen vrouw aan, maar wel een man, die gearresteerd werd. Even later verscheen de huurster van het appartement, die na een korte achtervolging gepakt werd. Zij bleken beiden niets met terrorisme te maken te hebben. De Westduitse pers heeft een iets andere lezing: de stomverbaasde bewoner zou gepoogd hebben het traangas te ontvluchten door op het dak te klimmen. Ook in belendende percelen zou t (Van onze sociaal-economische re dactie) DEN HAAG „Ik ben tot de wat merkwaardige conclusie gekomen, dat er niet zozeer gebrek aan werk is als wel gebrek aan werknemers, die geschikt en bereid zijn het be schikbare werk te verrichten. In ons land zijn alleen al 150.000 bui tenlandse arbeiders werkzaam, en zeker niet alleen in ongeschoolde, onaangename en laag gekwalifi ceerde functies. Dat zowel legaal als illegaal nog steeds een beroep op buitenlanders moet worden ge daan, is een illustratie van de krapte op de arbeidsmarkt." Dit zei gisteren mr. J. Hollander, directeur van de werkgeversorgani satie VNO, in de Raad voor de Ar beidsmarkt van de Sociaal-Econo mische Raad tijdens een beschouwing over de werkloosheid- sproblematiek. Van de ruim 200.000 werklozen vindt 70 procent binnen zes maanden nieuw werk, terwijl vele bedrijven slechts met moeite, met aanbrengpremies of met be hulp van buitenlanders mensen kunnen krijgen. Het is daarom on juist te stellen, aldus mr. Hollander, dat op de Nederlandse arbeids markt uitsluitend het gebrek aan werkgelegenheid tot grote werkloos heid leidt. Blijkbaar bestaan er te gelijkertijd krappe en ruime deelar- beidsmarkten. Den Haag ANP. De apothekerstarieven mogen maximaal twee procent omhoog. Minister Van Aardenne van Economische Za ken en staatssecetaris mevrouw Veder-Smit van volksgezond heid hebben gisteren hiervoor toestemming gegeven. OEGSTGEEST Een 88-jarige inwoner van Oegstgeest is gis termorgen ernstig gewond ge raakt De man stak rond half negen plotseling de Terweeweg Een 18-jarige bromfietser uit Oegstgeest kon de man niet meer ontwijken en schepte hem. De Oegstgeestenaar is met ern stige verwondingen in het zie kenhuis opgenomen. Kievitsei uit de handel DEN HAAG Met ingang van volgend voorjaar mogen geen kie vitseieren meer verkocht worden. Het besluit hier toe, dat vooruit loopt op een her ziening van de Vogel wet, is thans op het mi nisterie van CRM in bewerking. Minister Garde niers komt hier mee tegemoet aan de wens van de Friese bond van vogelwach ten, die om het verbod gevraagd had. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. 'De lach of ik schiet-show'in Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE - An- dré van Duin heeft het café De Gulle Lach in zijn woon plaats Rijnsaterwoude geko zen als locatie voor de radio- uitzendingen van de 'Lach of ik schiet-show'. Deze show wordt gemaakt door het duo André van Duin en Ferry de Groot, ook bekend als de stemgevers aan Dik Voorme kaar, meneer De Groot, Harry Nak, Ome Joop, Liesje Nak, Beb en Toos De 'Lach of ik schiet-show' wordt elke zaterdagmiddag tussen half twee en twee uur uitgezonden door de NCRV- radio op Hilversum 3. Vaste items van de show zijn onder meer 'Ome Joops verzoek- hoek', 'Ben en Toos klassiek' en het muzikale interview met de minister-president. LEIDEN De 11-jarige Willem Jan Wimmers uit Leiden is gis termorgen rond half elf dodelijk verongelukt De jongen reed met een vriendje op de fiets over de Vijfmeilaan. Het tweetal werd ingehaald door een vrachtwagen bestuurd door een 43-jarige inwoner van Hillegom. De jongen raakte door de passe rende vrachtauto uit balans en viel voor de achterwielen. Het kind werd op slag gedood. (Van een onzer verslaggevers) NOORD WUK De Duitse mijnenveger F. G. S. Fulda heeft gistermorgen voor de Ne derlandse kust twee jongens en een meisje in een rubberboot opgepikt. Het drietal was in de dichte mist de weg op het water kwijtgeraakt. De twee jongens en het meisje waren 's ochtends vanaf het strand in Noordwijk vertrokken voor een vistochtje op zee. Toen de mist hen plotseling omhulde, raakten ze de route kwijt Aan boord van de rubberboot was wel een magnetisch kompas en lagen enkele zeekaarten, maar geen van de drie bleek hiermee overweg te kunnen. De Fulda, die deelneemt aan de NAVO-oefening Sweet Water, heeft zijn activiteiten tijdelijk onderbroken om de drie naar het strapd bij Noordwijk te brengen. In het zicht van het strand werd het drietal weer in de rubberboot gezet, zodat ze niet meer konden verdwalen. JSp.nïP A-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1