„Dit mag men de vakbeweging niet aandoen Heks van Amersfoort: gezellig ouderwets Botsing tussen Aantjes en Van Agt over Zuid-Afrika nnenland Coekoek zegt teun kabinet op aVoor Pasen volgende nota over ombuiging DEN UYL HAALT UIT NAAR CDA Spektakel in Kamer over huurverhoging 09e oliogeval Gezondheidszorg steeds arbeidsintensiever Residentie-Orkest kampt met Praagse problemen In Duivenvoorde mocht publiek ,de paarden aaien9 IN! LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG— CDA-fractieleider intjes en premier Van Agt zijn relopen nacht enrstig met elkaar botsing gekomen over een door intjes ingediende motie over id-Afrika. de motie Werd gesteld dat, als in ernationaal kader zou zijn vast- steld dat er geen wijziging in het apartheidsbeleid komt, de regering gepaste maatregelen zal nemen. Premier Van Agt reageerde er op vallend negatief op. Hij gaf te ken nen dat de regering het betreurt dat de motie-Aantjes in feite dezelf de bewoordingen bevat als de pas sage over Zuid-Afrika in het re- geer-akkoord PvdA-CDA-D'66 van september 1977. Aantjes rende naar de interruptie microfoon en verzekerde dat hij de motie bepaald niet met die achter grond had geschreven. „Ik heb .haar uit het hoofd opgesteld", zei hij, daaraan toevoegend dat de mo tie óók veel gelijkenis vertoont met de bewoordingen van de regerings verklaring van het kabinet-Van Agt. Aantjes vroeg woedend om een schorsing, „voor fractieberaad". AantjeS nam het de premier zeer kwalijk dat hij op deze wijze pu bliekelijk op de motie had gerea geerd. Na de schorsing nam Aantjes op nieuw het woord. Hij deelde mee de reactie van Van Agt politiek als „enigszins grievend" te hebben er varen. „Ik heb zojuist geconstateerd dat mijn fractie dit gevoelen deelt- .Van Agt antwoordde daareop geen kwade trouw bij Aantjes te hebben verondersteld. Daarmee was het incident officieel gesloten. Opvallend was echter dat Aantjes direct na afloop van de vergadering niet, zoals de meeste andere Kamerleden (onder wie de oppositieleider) naar de regeringsta fel liep om de bewindslieden te feli citeren. De motie-Aantjes werd aangeno men, mede gesteund door de PvdA en enkele ander linkse partijen. landen schuddend en kusjes weggevend hebben anmorgen rond vijf uur Tweede Kamer en regering Ikaar weer gevonden na afloop van de scherpe ebatten over Bestek '81. (Van onze parlementaire redactie) )EN BLAAG De Boerenpartij heeft don- erdagnacht de steun aan de regering opge- egd. Partijleider Koekoek zei ernstig te- eurgesteld te zijn in hetgeen dit „rechtse" abinet in de tien maanden dat het bestaat eeft gedaan. lu de Boerenpartij heeft afgehaakt, heeft iet Kabinet nog de steun van 82 Tweede- Lamerleden. Naast CDA en WD hebben iok de SGP (3 zetels), GPV (1) en DS'70 (1) vertrouwen in het kabinet-Van Agt. (Van onze parlementaire redactie) IEN HAAG - De Tweede Kamer krijgt óór Pasen 1979 een nota van minister An- Iriessen (Financiën) over de gang van za ten bij de uitvoering van de ombuigingsno ta Bestek'81. Daarna zal de Kamer een debit aan deze nota wijden. De bewindsman beloofde de nota gisteren in Kamerdebat over Bestek'81 op aandrang de PvdA-er Dolman, die zei graag de" vinger aan de pols te houden bij de yitvoe- nngvan Bestek'81. minister kwam aan het verzoek van iLubbers (CDA) om de Kamer er direct bij betrekken als het financieringstekort be langrijk onder of boven de 6 procent zou dreigen te komen slechts gedeeltelijk tege moet. Als het tekort er boven komt wordt eerst de veelbesproken noodremprocedure in werking gesteld, daarna kan de Kamer er een oordeel over geven. Lubbers had de vol gorde liever anders gezien Het ziet ernaar uit dat het volgende maand jlaatsvindende Kamerdebat over het dek ringsplan voor 1979 het volgende belangrij ke en mogelijk spannende treffen over het inanciële beleid tussen regering en Kamer vordt. Andriessen verschoof donderdag no- jal wat discussies naar dat tijdstip, vooral iver de vraag hoe het gat in Bestek '81 ge topt moet worden nadat de Tweede Kamer daar vannacht enkele onderdelen uit schrap te. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Oppositieleider den Uyl meent dat de uitkomst van het debat over het ombuigingsplan Bestek'81 de vakbewe ging „in een onmogelijke positie" heeft ge plaatst. Dit omdat de regering en de par tijen, die haar beleid steunen, naar zijn mening de vakbonden verantwoordelijk hebben gesteld voor het al dan niet door gaan van een korting op de sociale uitke ringen per 1 januari a.s. „Dat is iets wat men de vakbeweging niet mag aandoen", aldus een duidelijk geëmoti oneerde den Uyl, afgelopen nacht omstreeks vijf uur in zijn slotwoord tijdens de Alge mene Beschouwingen. De PvdA-voorman doelde erop dat de rege ring het resultaat van het komende overleg over de arbeidsvoorwaarden als criterium heeft genomen voor haar beleid met betrek king tot de genoemde korting. Alleen als de werknemers bereid zijn tot een extra loon matiging, blijft de ombuiging van de uitke ringen achterwege. In zijn conclusies haalde den Uyl fel uit naar de CDA-fractie. „Het CDA is voor honderd procent verantwoordelijk voor dit beleid". Ondanks het grote aantal concessies van het kabinet, is Bestek'81 overeind geble ven, aldus den Uyl, wat volgens hem bete kent dat de Jasten onrechtvaardig worden verdeeld". De leider van de sociaal-democra ten ontzegde het CDA voortaan zelfs elke schijn van progressiviteit. CDA-fractieleider Aantjes vond het niet no dig uitvoerig op de woorden van den Uyl in te gaan. Hij volstond met te zeggen: „Ik wijs volstrekt af dat dit een juiste weergave is van de houding van de CDA-fractie. Wij zijn heel duidelijk geweest in wat we wel, wat we voorwaardelijk hebben aanvaard". GEROFFEL OPBANKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het debat in de Tweede-Kamer over de huurverho ging voor volgend jaar heeft don derdagnacht een enorm spektakel opgeleverd. PvdA-kamerlid van Dam nam het niet, dat premier Van Agt voor de derde keer wei gerde uit te leggen, waarom de re gering had besloten tot een verho ging met zes procent. Hij wees erop dat staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) een aantal weken geleden in een circulaire aan de gemeentebésturen geschreven had dat een percentage van vijf mogelijk was. Van Dam eiste op steeds woedender toon dat de minister-president een verklaring zou geven over deze verandering in beleid.Van Agt verwees Van Dam naar de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting. De PvdA'er hield echter voet bij stuk. Mi nister Wiegel kwam tussenbeide: „We heb ben wel wat beters te doen dan antwoord te geven op onjuiste opmerkingen". Marcel van Dam: „Ik constateer dat de minister-presi dent niet weet wat hij moet zeggen, omdat de staatssecretaris niet weet wat hij schrijft". Het spektakel eindigde toen de leden van CDA en WD boos op hun tafeltjes begon nen te slaan. PvdA-leider Den Uyl, die net in debat was geraakt met zijn collega van het CDA: „Ik hoor het geklepper op de bankjes. U hebt hier de meerderheid, meneer Aantjes. Ik stop". Salarissen ambtenaren per 1 januari „gekort" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wat er in de tussentijd ook gebeurt, per 1 januari a.s. zullen de ambte naren een stukje inkomensverhoging moe ten inleveren. Dit heeft minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) donderdag tijdens dq Algemene Beschouwingen verklaard. Op de vraag van de PvdA'er Dolman of daardoor het overleg met de centrales van de ambtenarenbonden niet zinloos is gewor den antwoordde Wiegel, dat de in te leveren bedragen nog niet tot „achter de komma vaststaan". De bewindsman voegde daar echter aan toe dat de marges erg smal zijn. In wat voor vorm de salarissen van het overheidspersoneel worden „gekort" staat volgens de minister niet vast. In elk geval wil Wiegel bereiken dat na 1 januari de ambtenaren, die volgens de regering sterk bevoordeeld zijn (betere rechtspositie, pensi oen, e.d.) wat hun netto inkomen betreft een gelijke trend zullen volgen als de werkne mers in het particuliere bedrijfsleven. Pleidooi voor kerkmarokkanen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - PPR en CPN hebben donder dag tijdens de Algemene Beschouwingen een beroep op de regering gedaan de 182 „kerk-Marokkanen" zo snel mogelijk een verblijfsvergunning te geven. Mevrouw Beckers en communist Bakker vroegen het Kabinet staatssecretaris Haars (Justitie) daarvoor de nodige ruimte te bie den, zodat de Marokkanen een nieuwe „lij densweg" wordt bespaard. De Raad van State sprak donderdag uit dat de omstandigheden in Marokko wellicht zo danig gewijzigd zijn, dat zij op grond daar van opnieuw een verblijfsvergunning kun nen vragen. rbitterd ezier adden wel plezier, grote getale op- imen, witbejaste, (nemers van Uni toen zij gisteren HlBotterdam voor het dgebouw van het cern demonstreer- tegen de sluiting Unilever-nederzet- |en in oost-Neder- Maar noch hun ier, noch de losge- n vredesduiven "den de verbittering r de aanslag op de •(gelegenheid ver- X^ RECHT (ANP) - Met po- als voorlopige diagnose is. 129-jarige vrouw uit Waar- Jburg (gemeente Heerijnen) teren in het Academisch tsenhuis in Utrecht opge- -J,vrouw bleek niet tegen j, Merverlamming te zijn in- ent. Het totaal aantal polio- vaüen is hiermee op 109 ge- 'nien. i in DEN HAAG (ANP) - „Als er in het ziekenhuiswezen ar beidstijdvermindering komt, betekent dit een kostenstij ging, die tussen de anderhalf en twee miljard gulden zou kunnen bedragen." Deze woorden sprak Dr. J. van Mansvelt vanmiddag in het Nederlands Congresge bouw jn Den Haag tijdens het zilveren jubileum van het Nutsziektekostenverzekering. Dr. Van Mansveld is voorzit ter van het College voor Zie kenhuisvoorzieningen. Hij wees op de totaal ver schillende situaties tussen het ziekenhuiswezen en het indus triële bedrijfsleven. In de ge zondheidszorg zijn, in tegen stelling tot het bedrijfsleven, weinig mogelijkheden tot me chanisering of automatisering. Integendeel, de arbeid wordt in de gezondheidszorg met de dag personeelsintensiever, al dus de heer Van Mansvelt. Starfighter stort neer: piloot gedood DEN HAAG (ANP) Een Starfighter van de Koninklij ke Luchtmacht is gistermid dag omstreeks kwart voor vijf ter hoogte van het Noordbrabantse Erp neerge stort. De 26-jarige ongehuwde piloot J. C. Vleesch Dubois kwam daarbij om het leven. De Starfighter was na een oe- fenvlucht op weg naar de thuisbasis, toen het op onge veer tien kilometer afstand van het vliegveld Volkel in een maïsveld neerstortte. Naar de oorzaak van het on geluk wordt een onderzoek ingesteld. Reclamebedrijf in Beek door brand verwoest BEEK (ANP) - Een felle brand heeft gisterenavond voor zeker een miljoen gulden schade aangericht aan een re clame-bedrijf in het Zuid-lim- burgse Beek. Het hele bedrijf' waar grote hoeveelheden re clamemateriaal in opgeslagen lag, moet als verloren worden beschouwd. Het vuur werd bestreden door de brandweer korpsen van Beek, Geleen en Sittard. De brand ging met grote rookontwikkeling ge paard, waardoor de bewoners uit de omgeving van Beek dachten dat het om een ex plosie bij één van de chemi sche bedrijven van de DSM gipg- DEN HAAG Het Residentie- Orkest, dat op zijn oost-euro- pese tournee ook Tsjechoslo- wakije heeft opgenomen, heeft moeten ondervinden dat de stemming in Praag nog steeds anti-nederlands is. Dit als gevolg van de be moeiingen van minister Van der Stoel inzake de onderte kenaars van Charta 11, ge volgd door de vermeende on heuse behandeling van twee kinderen van Tsjechische af komst door de politie van Ridderkerk, medio vorig jaar. Vertragingen en om. een bij na lege zaal waren er het ge volg van. Het orkest, dat de hele reis in autobussen maakt, heeft aan de grens van de DDR en Tsjechoslowakije maar liefst vier en een half uur moeten wachten vordat het verder kon rijden. Hierdoor arriveer den de musici zó laat in Praag, dat het concert daar vijf kwartier te laat begon. De orkestleden hadden niet eens de tijd om zich te ver kleden, dus zaten rij in reis- costuum op het podium. Daar kwam nog bij dat de zaal in Praag niet erg gevuld was omdat de organisatoren van het concert hadden nage laten het publiek duidelijk op de hoogte te stellen van het feit dat het Haagse orkest in een andere zaal zou optreden. De aanvankelijk geplande zaal, de Zofin-zaal, was enke le dagen tevoren plotseling gesloten „omdat er een stuk muur naar beneden was ko men vallen". Na Praag heeft het Residen tie-Orkest geconcerteerd te Ostrawa en Bratislawa. In de laatste stad werden twee con certen gegeven, waarvan het laatste voor de Tsjechische tv. js opgenomen. STUDENT LEVENSGEVAARLIJK GEWOND NA GASEXPLOSIE EINDHOVEN(ANP) Een 23-jarige student uit Tricht is gis teravond levensgevaarlijk gewond geraakt bij een gasexplosie' op zijn kamer in Eindhoven. Hij is opgenomen in het St. Josephziekenhuis in Eindhoven. Na de explosie raakten de kleren van de jongeman in brand. •Al brandend is hij van het aan zijn kamer grenzende balkon op de derde verdieping gesprongen of gevallen. De politie stelt eejj onderzoek in naar dp oorzaak vaqjjJe pvr»loc?o. Schrijven is leuk als je het kan, leuk voor de auteur met een goed plotje en leuk voor de lezer, als het goed is. Maar er zit aan schrijven ook een minder leuke kant die met „huiswerk maken" kan worden samengevat. Annet van Battum had alles om een goed boek te maken: een Interes sant gegeven, een getrainde pen en jeugdige lezers die op een nieuw boek van haar zitten te wachten. Maar gerouti neerd en wel heeft Annet voor haar laatste boek „De heks van Amersfoort" vergeten haar huiswerk te maken. Het verhaal is erg goed. Brugklaskinderen besluiten de historie van Amersfoort op te rakelen, met hekserij als middelpunt. Wreed als kinderen kunnen zijn, betrek ken zij een roodharig klasge nootje in deze hekserij, om dat zij zich best eens als heks zou kunnen gedragen. Haar moeder werkt, de vader is dood en erg gemakkelijk is zij niet. Gedeeltelijk tegen de zin in van de meeste leerlingen, wordt het roodharige meisje mikpunt, tot heks verklaard en als zodanig gemeden. Een grapje dat nogal uit de hand loopt. Alleen het meisje zelf. Lisa, doorziet de grap pas la ter, als de leerlingen hun heksenspel hebben voltooid. Natuurlijk komt alles best in orde en kan het lezende kind met tevreden gevoel het boek wegleggen. Op het gegeven is niets aan te merken en het is goed en logisch uitgewerkt. Maar wanneer bijvoorbeeld haar uitgever het huiswerk van Annet had nagekeken, had de schrijfster op verscheide ne fouten gecorrigeerd moe ten worden. Deze fouten, die Annet van Battum achteraf best begrepen moet hebben, praat zij goed in een voor woord, waarin zij de lezer er voor waarschuwt, dat alles speelt in een verleden tijd, toen de Mavo nog Mulo heette. „Het is al heel wat ja ren geleden gebeurd", legt Annet uit. Maar dat mag geen reden zijn om ook het taalgebruik uit die tijd over te nemen, uit de jaren dertig en die bovendien te vermen gen met hedendaagse woor den. die Annet vermoedelijk nog juist heeft opgevangen. Dat een jongen, de hoofdper soon, Jan-Karei heet, wordt na een bladzijde of wat be hoorlijk irritant; het boek knarst van de Jan-Kareis. De kinderen spreken elkaar aan met „zeg lui", Garen dertig) maar Annet denkt dit weer goed te kunnen maken, door op het storende af vqte dialo gen af te sluiten merhet ei gentijdsere „man" in de trant van „Maar nou hebben we al wat anders, man". Ook ter men als „deed Fred" of „lachte Fred", zijn ruim schoots achterhaald. Wanneer Annet van Batuum heeft geprobeerd een jeugd herinnering op te halen of een gegeven wilde uitwerken dat een jaar of dertig gele den speelde, dan is zij daar niet in geslaagd, door het taalgebruik van die tijd pluks- gewijs over te nemen. Boven dien ontbreekt er elke reden voor, omdat ook in deze tijd klassen van middelbare scho len projecten uitwerken, al dan niet in klasseverband. Wanneer Annet haar huis werk goed had willen maken, had zij het manuscript aan een jongere collega kunnen laten lezen, met een beetje zelfkritiek. En de vraag kun nen stellen: „Die dialogen, kloppen die nog wel met het huidige taalgebruik?" Wan neer Annet een eerlijk ant woord had gekregen, zou zij het hele manuscript hebben overgetypt en er alle „lui's" uit hebben gehaald. En zeker drie kwart van de „man"s hebben geschrapt. En had Jan-Karei of Jan, of Karei ge heten. En het is soms ook heel zinvol dialogen van tie ners van deze tijd aan te ho ren; dit om onredelijke voor woorden te voorkomen. Aan jeugdigen vragen, wat hun specifieke woorden van deze tijd zijn, is weinig zinvol, om dat zij het zelf niet als eigen tijds ervaren. Desgevraagd schudde een meisje van 15 enige tijd geleden het hoofd. Ze zei: „Weet ik veel". Maar geen drie seconden later kaf ferde zij haar iets jongere zusje aan tafel - uit met deze zeer eigentijdse woor den: „Stom wijf, lazer dan gelijk op". Ze zei het heel netjes, want uit een bijzonder goed milieu. Maar over „zeg lui" had zij het niet meer. En dat heeft Annet van Battum, in het overigens lekker ver teld boek „De heks van Amersfoort", heel consequent vergeten. F.J. BROMBERG Annet van Battum: De heks van Amersfoort, uitg. Hol land, prijs 17,90. Voor zijn recital in Kasteel Duivenvoorde bracht Jaap Spigt een virginaal, een clavi chord en een clavecymbel mee. Deze drie zijn enkele „beesten uit mijn stal" en het publiek mocht in de pauze de instru menten nader bekijken en zelfs de toetsen aanraken, of zoals een bezoekster 't uitdrukte „bij wijze van uitzondering mocht men de paarden aaien". Was de pauze dus al ongewoon, het concert was het zeer zeker ook. Zo*n concert van Spigt is eigen lijk een causerie met muziek. Hij vertelt honderduit over Am sterdamse muziekherbergen, over een clavichordklank als „een nest met jonge varkens", over de 68 clavichords van Ko ningin Elisabeth, over compo nist Farheby die met zijn com ponerende tijdgenoten spotte, over fluitspeler Blacheroche die een grote invloed had op compo nist Fro berger en over allerlei 17e en 18e eeuwse programma. Men denkt daarbij niet aan een droog professoraal betoog, Jaap Spigt verstaat de kunst zijn verhaal te larderen met tal van anekdotes. De concertgever is niet alleen een vlot causeur, hij is een meester op zijn instrumenten. Op het „maagdenklavier" zoals men een virginaal ook wel noemt, vertolkte Spigt de Fanta sia Chromaüca van Sweelinck en van de reeds genoemde Far- neby enkele piepkleine werkjes. Ook bekendere componisten als Mozart, Bach en Haydn lever den hun aandeel met resp. het clavichord (volgens Spigt het instrument om weer te leren luisteren) en het clavecymbel Met dit concert kon men zich nauwelijks een meer geslaagde afsluiting denken van een Dui venvoorde-seizoen dat ander maal uitblonk door veel afwis seling, door kwaliteit, door sfeer en intimiteit

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13