J Geweld- instructies" politie ;edeeltelijk ^openbaar a, Handige hulpmiddelen voor gehandicapten Albeda neigt naar oppositie en CDA Minder kernwapens blijft beleidsdoel £eidóc6ou4a/nt 295 mnH< Spaarrentetot NMB twenst DE ra VNO meent: Kamer denkt te zeer op korte termijn Pieterman: giftig en smakelijk! Breder draagvlak voor ombuiging \foor de vrouw van nu. NNENLAND LEIDSE COURANT nks (PvdA): HAAG (ANP) - Het lerlid voor de Hessel Rienks heeft in een brief aan xetaris Smit-Kroes de vaste kamercom- voor Verkeer en Wa it gevraagd snel een "lelijk onderzoek in te naar de financiële ma- laties van de KLM in pYork. deed dat na gesprekken de ex-accountant van de J, De Wit, die met zijn >gere werkgever in een jces is gewikkeld. Volgens Wit bestaat er buiten de ciële boekhouding van de I een geldcircuit van een miljard gulden. Boven- zouden gratis vliegtickets 'verstrekt aan politici en ire gezagdragers, aldus ks in zijn brief. ïorm tekort <s|n vangenis- rsoneel HAAG Er is in ons nog steeds een enorm ort aan gevangenisperso- Ondanks een intensief vingsbeleid van het mi- erie van Justitie lukt het ar niet om het personeel- ort (op dit moment zijn 300 mensen nodig) op te komt, zo schrijft minister Ruiter (Justitie) aan de ;ede Kamer, omdat er een ewoon hoog personeelsver- in het gevangeniswezen Ter illustratie hiervan rijft de minister dat er in eerste negen maanden van jaar 315 nieuwe bewaar- s, bewaarsters en andere soneelsleden in dienst zijn omen, maar dat er in die fde periode 203 personeel- len vertrokken. Het posi- saldo is dus uiteindelijk tAs 112 nieuwe personeel- eden. HAAG In het alge- Uin belang zullen bepaalde eelten uit het instructie- Is voor de politie, het zo- ieten „blauwe boek", over handelwijze tegenover ge- Vlijke personen, openbaar a gen gemaakt. Verklaarden gisteren de V tólers Wiegel en De Ruiter ^afloop van een vertrouwe- overleg met de Kamer- imissies voor Binnenlandse ten en Justitie. Beide be- dslieden zeggen met na- k dat er niets geheimzin- i is aan het „blauwe k". Het bevat alleen een omming van reeds be- ande technieken en proce- es die bij juiste toepassing politieman in gevaarlijke aties een betere bescher- kan bieden. Minister gel vertelde dat de „gewel- itructies" al sedert 1976 ftaan om het hoofd te kun- bieden aan het toenemen- bezit van vuurwapens en snellere gebruik hiervan. edetineerden 161 Oostereiland" erwekelijks iekeindverlof N HAAG Minister De ter (Justitie) wil het vier- elijks weekeindverlof 'gedetineerden, dat sinds ember vorig jaar geldt ,r de inrichting Banken- •ch in Veenhuizen, ook an instellen in „Oosterei- id" te Hoorn. regeling zal gaan gelden r gedetineerden met een ^d vonnis van meer dan weken. Ook voor de uwengevangenis te Am- Mam zal het vierwekelijks ■keindverlof worden inge- AMSTERDAM Een korte, felle, uitslaande brand heeft gisteravond de tweede etage en de zolderverdie ping van een pand in de Haarlemmerstraat verwoest. De bewoners konden op tijd de woning verlaten. DEN HAAG Den Haag krijgt bij wijze van experiment een andere aanpak van het verkeersonderwijs. In deze aan pak zal het accent niet zozeer komen te liggen op het aanleren van verkeersregels en dergelij ke maar op het aankweken van goed verkeersgedrag. Vanuit de gedachte, dat er wel licht landelijk profijt getrokken kan worden van de ervaringen met dit Haagse initiatief, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat zich bereid getoond Den Haag krijgt experimenteel verkeersonderwijs een bijdrage in de kosten te verlenen, mits er gezorgd wordt voor een goede wetenschappe lijke onderbouwing en begelei ding. De Haagse gemeenteraad zal binnenkort voorgesteld wor den om hierover met het Rijk een overeenkomst aan te gaan. LISSE Er zijn in Nederland ruim 1 miljoen gehandicapten die, vreemd genoeg, nauwelijks op de hoogte zijn met wat er allemaal is om hen het leven te veraangenamen. Die informa tie is er ten overvloede, maar op een of andere reden komt het bij het grootste aantal invaliden niet aan. Reden genoeg voor het Nationaal Rheumafonds om in samenwerking met de Nederlandse Drogistenorgani satie een folder „Handige hulpmidde len" uit te geven. Vanaf vandaag ligt de folder bij bijna 4.000 drogisten in de winkel. Informatie wordt gegeven over overwegend kleine huishoudelijke appara ten die de zelfstandigheid en creativiteit van de gehandicapte vergroten. Zo is er een apparaat waarmee een vrouw die een arm mist kan breien, speciaal eetgerei, hulpstukken bij het aankleden, een kaartschud-machine en een „knijpstok" om kleine voorwerpen mee op te rapen. Deze artike len kunnen niet bij de drogisten worden aange schaft. Wel zijn er informatie- en verkoopadres sen beschikbaar. Op het gebied van technische hulp aan gehandi capten staat Nederland overigens bovenaan de wereldladder. Jongste ontwikkeling is deJiandi- writer" van de Lissese firma Petronics. Het apparaat dat ontwikkeld is in samenwerking met de TH in Delft, biedt de mogelijkheid om met een beweging van het oog, te schrijven op het beelscherm van een doodgewone televisie. Men sen die totaal verlamd zijn kunnen door middel van deze vinding communiceren. Als schakelme chanisme dient een druktoets, een bril of een blaaspijpje. Het systeem kan worden uitgebreid tot het aandoen van een lamp, het openen van deuren, een bladzijde van een boek omslaan en zelfs telefoneren. Zo is het mogelijk dat een fabrikant uit Waalwijk na verlamd te zijn ge raakt, weer zijn bedrijf kan leiden. Op het moment wordt de mogelijkheid onderzocht om een verlamde computerprogrammeur via de „handi-writer" zijn werk te kunnen laten doen. ADVERTENTIE A De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 81/2% voor Vaste Termijnspaarrekeningen met een vaste looptijd van 6 jaar. Vraag bij onze kantoren ook eens naar spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7]/*% tot en met 8'/4%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANk BIJ EXTRA LOONMATIGING BESTEK AANPASSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als de vakbeweging bereid is voor volgend jaar een extra loonmatiging te aanvaar den en de prijscompensaties voor de hogere inko mens te verminderen, zullen bepaalde maatregelen uit Bestek '81 niet nodig zijn. Hoewel het kabinet sterk twijfelt aan de haalbaarheid hiervan, kwam minister Albeda (sociale zaken) met deze uitspraak toch een eind tegemoet aan de wens van de oppo sitiepartijen en het CDA*, om via particuliere inko mensmatiging te proberen enkele bezuinigingsvoor stellen terug te draaien. Het zou hierbij dan vooral moeten gaan om de voorgestelde korting op de stijging van de sociale voorzieningen, de honderd gulden eigen risico per jaar voor ziekenfondsverzekerden en de eigen bij drage van een tientje per dag voor alleenstaande ziekenfondspatiënten bij opname in een ziekenhuis. Minister Albeda zei gisteren dat hij de getoonde bereidheid van de vakbonden tot een extra loonma tiging uiterst serieus neemt. Het kabinet zal zeer binnenkort met de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers- en werknemersorganisaties zijn verte genwoordigd, gaan praten over de mogelijkheden tot loonmatiging in 1979, alsmede over de arbeids voorwaarden die de werknemers in ruil daarvoor eisen. Tijdens dat overleg zal ook het CDA-voorstel om te komen tot vorming van een fonds voor ver vroegde pensionering (bekostigd uit de „aftopping" van de prijscompensaties voor de hogere inkomens) aan de orde komen. Tevens zal er gepraat worden over de eventuele invoering van een 7-urige werk dag, maar minister Albeda zei dat daarbij dan wel voorop moet staan, dat bij invoering daarvan de inkomens evenredig moeten verminderen. Minister Albeda wilde overigens niet ingaan op de wens van de PvdA, om voorlopig af te zien van de korting op de sociale uitkeringen en de voorstellen tot eigen bijdragen van ziekenfondsverzekerden, totdat blijkt dat een extra loonmatiging niet haal baar is. ABTENAREN MOETEN INLEVEREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Dit kabinet wil het beleid van vermindering van de afhankelijkheid van de kernwapens onverkort voortzetten. Dat be tekent dat Nederland in de internationale fora met nadruk een dergelijk beleid blijft bepleiten". Dit zei minister-president Van Agt dinsdag in zijrt antwoord op de algemene beschouwingen van de Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1979. De premier bestreed de door CDA fractieleider Aantjes naar voren gebrachte in druk als zou in de kernwapen-nota een te gro te nadruk gelegd zijn op de militair techni sche kant van het probleem. „Nog nooit is zo uitvoerig.en zo open ingegaan op het vraag stuk van de kernbewapening en het Neder landse aandeel in de nucleaire taken van de NAVO", aldus Van Agt. Hij zei ook dat de re gering er met kracht naar streeft, zo enigszins mogelijk, de invoering van het neutronenwa pen te voorkomen. De werkgroep die bezig is met een studie van de arbeidsvoorwaarden van het overheidsper soneel zal binnen enkele weken met haar rap portage moeten komen. „Het is bepaald geen studieclub die tot Sint Juttemis bezig is", zei minister Wiegel (Binnenlandse Zaken). Volgens Wiegel zijn de ambtenarencentrales („die zich loyaal opstellen") zich bewust van wat de re gering van de ambtenaren vraagt. Hij zei dit in antwoord op een opmerking van oppositie leider Den Uyl of ook de omvang van de om buigingen in de sector van de salarissen van het overheidspersoneel ter discussie staat. De minister weigerde concrete mededelingen te doen over de onderhandelingen met de ambte narencentrales omdat het gesprek nog gaande is. „Over een paar weken zullen we hom of kuit hebben", aldus Wiegel, die duidelijk liet uitko men dat de in Bestek '81 door de regering ge dane voorstellen (met een totaal aan ombui gingen van 1,5 miljard in 1981) nog recht overeind staan. ADVERTENTIE In onze Beierse Worstmaand presenteren wij de originele Obcrbeierse Braadworstjes heerlijk bij bier, borrel en Is al gaar, alleen rondom bruinbakken of grillen. [B^üw Keurslager arom zou u 'i met minder doen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Verhond van Nederlandse ondernemingen is teleurgesteld over het verloop van het debat in de Tweede Kamer over rijksbegroting en Bestek *81. „In de discussie richt men zich te sterk op de vraag, hoe we door 1979 heen komen. En te weinig op een visie voor een beleid op wat langere termijn", zei voorzitter mr. C. van Veen gisteren na afloop van de VNO-bestuursvergadering. Naar aanleiding van berichten, dat de werkgevers thans bereid zouden zijn mee te werken aan aftopping van de prijscompen satie, zei de heer Van Veen, dat zijn organisatie zich in dit opzicht soepeler noch strakker opstelt. „Voor ons is kostenbe heersing het belangrijkste dat moet worden nagestreefd. En ik heb al vaker gesteld, dat in een beleidspakket dat deze doel stelling dient, alles bespreekbaar is. Maar dan wel als een samenhangend geheel". De heer Van Veen van het kamerdebat de indruk overgehou den, dat men nog onvoldoende besef heeft van de ernst van de situatie. En dan niet eens alleen wat betreft de ernst van de huidige werkloosheid, maar ook wat er nog dreigt te gebe- ui^n.. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG Werd vóór het af gelopen weekeinde aan een willekeuri ge Nederlander ge vraagd wat hij on der een pieterman verstond, dan zou het antwoord ver moedelijk zijn ge weest, dat dit iets te maken had met 5 december. Stel je dezelfde vraag daarentegen aan een Fransman, dan word je gecon fronteerd met de talloze bereiding swijzen van deze vis. In de kranten van maandag stond dat sportvissers en pootjesbaders aan onze kust op een bijzonder onaange name wijze met de stekels van de pie terman in aanra king waren geko men. De kleine pieter man (om welke soort het hier gaat) ligt ingegraven in de zanderige kust- bodem. Zijn oogjes, die boven het zand uitsteken, kijken uit naar prooi, de garnaal. Onzich tbaar ligt hij daar en wanneer een garnaal in zijn buurt komt, doet hij een snelle uitval en het beestje is verschalkt. De pie terman graaft zich weer in en wordt weer onzichtbaar. ook voor de argelo ze badgast. Als deze zijn blote voet op de plaats neer zet, die zojuist is ingenomen door de pieterman, komt hij op pijnlijke wijze in aanraking met de stekels. De stekels bevin den zich op de kieuwdeksels en de eerste rugvin. Aan de basis ervan zit ten gifklieren. Bij aanraking is de kans op verwon ding groot en het gif stroomt in de wond. De rode bloedlichaampjes (noodzakelijk voor de toevoer van zuurstof) worden aangetast en de ze nuwen raken ver lamd. Ontstekingen, zwellingen en pij nen zullen veelal het gevolg zijn. Snelle medische be handeling is dan ook geboden. Gamalenvissers vinden de pieter man vaak genoeg in hun netten. Zij hebben echter ge leerd op de juiste manier met het be estje om te gaan. De pieterman komt voor langs de Eu ropese kusten van Noorwegen tot voorbij Marokko. Langs de Middel landse Zeekusten en met name in Frankrijk neemt de „vive" (Frans voor pieterman) een eer volle plaats in op het menu. De vis wordt gewaardeerd om zijn droge vlees en bijzonder goede smaak. Paneren, bakken,' stoven of roken maakt de pieterman tot een zeer. geschikte con- sumptievis. In de bouillabaise (vis soep) is de pieter man een onmisbaar ingrediënt. Door het aanhoudend zachte weer blijven badgasten gewaarschuwd voor de aanwezigheid van de kleine pieterman. MET kracht van argumenten hebben de ministers van het kabinet-Van Agt gisteren bij de voortzetting van het begrotingsdebat in de Tweede Kamer de moeilijke eco nomische situatie waarin ons land verkeert, beschreven. Voor de door het kabinet voorgestelde geringere stij ging van de overheidsuitgaven werden vele overtuigen de motieven op tafel gelegd, vooral voor de minimale omvang van de bezuiniging tot 1981 van tenminste tien miliarcTgulden. Nederland verkeert nu immers al een lange reeks van jaren in een diep economisch dal. In tegenstelling tot de landen om ons heen schijnt hier nog steeds het dieptepunt niet bereikt te zijn. De conclusie dat in die ongewisse situatie een uiterst voorzichtig beleid moet worden gevoerd, ook een voorzichtig ombuigingsbeleid, ligt voor de hand. Vanwege de onvoorspelbaarheid van de economische situatie kunnen al te forse breuken in het beleid nu niet worden aangebracht. Vooralsnog is het dan ook juist dat premier Van Agt gisteren de Maar eveneens vanwege die onvoorspelbaarheid moet het kabinet kost wat kost zien te voorkomen dat de uit voering van de ombuigingsoperatie straks wordt belem merd of afgeremd door onwillige sociale partners. Om daar bereidwilligheid te kweken heeft het kabinet giste ren nog geen duidelijke stap gezet. De pogingen van met name de CDA-fractie om uit Bestek '8f de angels te verwijderen, bleken door het kabinet nog niet te zijn overgenomen. De korting op de sociale uitkeringen, ae zeven procent huurverhoging en de honderd gulden ei- fen risico voor ziekenfondsverzekerden, het kabinet ield dat alles vooralsnog overeind. Pas als de vakbe weging tot extra loonmatiging bereid is, kan over het schrappen van onderdelen van het Bestek worden ge praat, zei minister Albeda. De betere weg in deze tijd lijkt die van de CDA-frac tie te zijn. Laat de overheid ter verbetering van het maatschappelijk klimaat zélf eerst met enkele aanpas singen van het Bestek komen. CNV-voorzitter Van der Meulen heeft het CDA gisteren al opgeroepen om voet bij stuk te houden, en niet om politieke redenen door de knieën te gaan. Het is inderdaad in het belang van de ombuiging dat het CDA vanavond volop inspringt op de geringe openingen die de ministers in hun rede- vperingen hebben gelaten. Of de knieëen daarbij tot het uiterste recht dienen te blijven, moet bliiken uit de wij ze waarop het kabinet morgen in de slotfase van het debat uiteindelijk aan de kamervoorstellen tegemoet wil komen. ADVERTENTIE Mantel in flannel met modieuze ruitgamering. Verkrijg baar in zwart, donker bruin en raf. Maten 40t/m 51\^C\ u gaat chique gekleed in deze fraaie mantel van konijne bont met suède bindceintuur. De kleur is warm bruin. Verkrijg baar in de maten 36 t/m 48. Leidei): Haarlemmerstraat (donderdag-koopavond) Leideenhage: Jasmijnhof 8 donde rd ag-koopavond) erstraat 163a Meer dan 50 vestigingen. Een gebied met hoge barome terstanden boven midden Euro pa, dat ons rustig nazomerweer brengt, is in het afgelopen et maal nog iets in betekenis toege nomen. Boven de Golf van Bis- caje en het zeegebied ten westen van Portugal blijft de luchtdruk laag. Tussen beide systemen handhaaft zich boven onze om geving een zuidelijke stroming, waarmee warme lucht wordt aangevoerd. Voor de Franse westkust ligt een zwak front, dat zich vrijwel niet naar het oosten verplaatst. Voor morgen wordt dan ook weer vrij zonnig en warm weer verwacht, maar in de nacht en ochtend nemen de mistkansen weer toe. Vooruitzichten voor vrijdag: rustig weer met af en toe zon. Weinig verandering in temperan tuur. Weersvooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7, min. temp. omstreeks 12 gra den, max. temp. omstreeks 19 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Weerbericht van gisteravond 8 uur Weer Max. Neer- temp. slag |elde Barcelona Madrid"1'9 Malaga Casablanca motregen 18 onbew. 22 niet ontvangen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9