jCARTER HEEFT GEEN TIJD VOOR SMITH Indonesië poogt moeizaam corruptie uit te roeien straffe leidraad naar Washington Vanille vla hele liter tijdelijk Egyptische delegatie met Toestand in Groot-Brittannïé neemt Vietnamese vluchtelingen op Libanon blijft wankel Daniël Moi president van Kenia Discriminatie in Rhodesië officiéél ten einde RECHTER IN ROME VERMOORD ROME (AP) Een vooraan staande Romeinse rechter is' gisteren op de binnenplaats van het flatgebouw, waarin hij woonde, door een jonge man doodgeschoten. De verantwoor delijkheid voor de aanslag werd later in een telefoontje opgeëist door de „Rode Briga den". De 65-jarige Girolamo Tartag- lione werd aangevallen toen hij naar zijn woning terugkeerde om daar te lunchen. De rechter werd door twee kogels in de nek getroffen en overleed ter plek ke, aldus de politie De dader wist te ontkomen in een auto, die door een mede plichtige werd bestuurd. In Napels is vanmorgen een medicus vermoord die ver bonden was aan een gevange nis in Napels. De moord, ge pleegd door twee mannen,wordt opgeëist door de beweging Prima Linea, die verwant is aan de Rode Bri gades. Incident op Pietersplein VATICAANSTAD (Rtr) - Een Vaticaanse veilig heidsbeambte heeft giste ren ingegrepen toen een Franse traditionalistische priester op het Sint Pieters plein een voor-conciliare Latijnse mis wilde opdra gen. Abbé Louis Coache had bij de klokketoren van de basi liek een altaartafel neerge zet en was begonnen met het opdragen van de mis. Toen de veiligheidsbeamb te hem opdracht gaf te ver trekken, spoot een van de twintig aanwezigen de beambte een spray in het gezicht. Veiligheidsbeambten hadd- den Coache al eerder ver hinderd een mis op te dra gen in de crypte van de Sint Pietersbasiliek, bij het graf van paus Johannes Paulus 1. Coache en twee volgelin gen waren toen gedurende enkele uren vastgehouden. NAIROBI Daniël Arap Moi is benoemd tot president van Kenia. Hij volgt daarmee de overleden Jomo Kenyatta op, die vanaf de onafhankelijkheid van 1963 president was. Moi was de enige kandidaat voor de functie. Moi, elf jaar vice-president on der Kenyatta, zal vermoedelijk zaterdag worden beëdigd. Burgemeester van Peking ontslagen PEKING (AFP) De burge meester van Peking, Woe Teh, is sinds kort van zijn funktie ontheven. Uit betrouwbare Chi nese bron is vernomen dat Woe Teh, eerste secretaris van de partij in de Chinese hoofdstad en als zodanig ook een van de belangrijkste leiders in de volksrepubliek „met een stu die-opdracht" buiten Peking is gestuurd. Er zijn nog geen aanwijzingen dat Woe ook zijn positie heeft verloren binnen het centrale comité van de Chinese commu nistische partij. Woe Teh was de afgelopen jaren ook vele malen in muurkranten aangevallen wegens zijn rol in het Tien An Men-incident in april 1976 toen bloedige gevech ten op het grote centrale plein van Peking uitbraken nadat kransen ter herdenking van wij len premier Tsjoe En-Lai 's nachts door onbekenden wa ren weggehaald. Discotheek in brand gestoken: 22 doden CARACAS (AFP) Bij een brand in een discotheek in de Venezolaanse hoofdstad Cara cas zijn gisteren 22 personen om het leven gekomen. De noo duitgang was geblokkeerd door kisten met flessen. Er is een soldaat aangehouden ter ondervraging, kort nadat ooggetuigen hadden verklaard dat ze iemand het lokaal in brand hadden zien steken. De soldaat, Pedro Redondo, zou het trappenhuis van de club met benzine hebben overgoten en in brand gestoken, na een woor denwisseling met een gast vrouw. Het personeel van een naburig pompstation heeft verteld dat de soldaat hen onder bedreiging met een vuurwapen had ge dwongen hem enkele liters ben zine te geven. imÊUITENLAND leidse courant/.dinsdag iq oktober 1978 pagina 7 pagina IT A P T A I PrtPfwéla o.kl 4n4 l». W. «....A L:: J J DJAKARTA (Reuter) Corruptie schijnt in Indonesië toe te nemen, alle pogingen van de regering dit verschijnsel uit te roeien ten spijt. In het twaalfjarig bewind van president Soeharto is nu de tiende regeringscampagne ter bestrijding van de corruptie begonnen. Vele Indonesiërs vra gen zich echter af of deze meer vruchten af zal werpen dan de vorige. Het „poengli", het Indonesische woord voor illegale belastingen, vinden ambtenaren, zakenlieden en arbeiders in Indonesië heel gewoon. Er wordt vaak gezegd dat je zonder „poengli" nooit iets gedaan kan krijgen. En de voormalige burgemeester van Noord- Djakarta, Mohammad Hatta (niet te verwar ren met de voormalige vice-president), heeft ooit verklaard dat corruptie deel lijkt te zijn gaan uitmaken van de Indonesische cultuur. Woorden, die hem door de Indone sische regering niet in dank zijn afgenomen. De man die belast is met de bestrijding van corruptie is admiraal Soedomo. On langs moest hij toegeven dat er aanwijzin gen zijn dat corruptiepraktijken weer toene men. Oorzaak hiervan is, aldus Soedomo, dat de ambtenaren die het omkopen moeten bestrijden, het allemaal niet zo serieus nemen. De afgelopen vijf jaar zijn er 1.700 omkoop zaken behandeld, waarmee 520 miljoen gulden gemoeid was. Slechts twintig pro cent van dit bedrag is teruggevonden. Ter wijl aanvankelijk werd geklaagd dat alleen betrekkelijk lage functionarissen wegens het aannemen van steekpenningen voor het gerecht gedaagd werden, zijn de afgelopen maanden ook een aantal hooggeplaatste personen gearresteerd. Bij een proces, dat veel belangstelling trok, was het voormalig plaatsvervangend hoofd van de politie betrokken, generaal Siswadji. Hij werd beschuldigd van omkooppraktij ken, waarmee 25 miljoen gulden gemoeid Wil de regering geloofwaardig overkomen in haar campagne de corruptie uit te roeien, dan zal ze in de eerste plaats regeringsamb tenaren en officieren van leger en politie moeten aanpakken. Een van de oorzaken van de wijdverbreide corruptie is de lage lonen van ambtenaren en legerofficieren. Om hun inkomen aan te vullen, gaan ze over tot „poengli". Leraren vullen hun salaris aan met het ophalen van illegaal schoolgeld; gemeen teambtenaren verhogen de prijs van woon vergunningen. Admiraal Soedomo heeft vaak persoonlijk aan het hoofd gestaan van invallen in regeringsgebouwen en staatsbedrijven om corrupte functionarissen op heterdaad te betrappen. De admiraal heeft misschien wel de moeilijkste taak in Indonesië. Hijzelf gelooft dat het nog wel tien jaar kan duren voor hij zijn doel, het totaal uitroeien van iedere vorm van corruptie, bereikt heeft De voormalige president van Libanon, Camille Chamoun maakt, omringd door gewapende lijfwachten, een ronde door de zwaar beschadigde christelijke wijk van Beiroet. Zondag vredesberaad in Beiroet Overigens zijn de Verenigde Staten gisteren door de Veiligheidsraad be rispt voor het toelaten van Smith. Elf landen stemden voor een desbetreffen de resolutie, vier westerse landen ont- delden zich van stemming. V WASHINGTON President Carter heeft de Rhodesische premier Ian Smith, momenteel toegelaten in de Verenigde Staten, laten zeggen dat hij geen tijd voor hem heeft. Vergezeld door de zwarte leiders Muzorewa, Si- thole en Chirau, die samen met hem de uitvoerende raad van de overgang sregering vormen, had Smith maan dag bij minister Vance de mogelijk heid van een ontmoeting met Carter :sneden. aange: In de hoofdstad Salisbury heeft de Rhodesische regering gisteren bekend gemaakt dat de officiële rassendiscri minatie is afgeschaft. De besluiten tre den overigens pas in werking als ze door het parlement zijn goedgekeurd en deels zijn opgenomen in de grond wet van de meerderheidsregering, die moet worden goedgekeurd door de blanke minderheid van het land. Het zwarte bevolkingsdeel betreurt boven dien dat de discriminatie niet meteen verboden is en strafbaar gesteld. De maatregel betekent dat de blanke woongebieden voortaan opengaan voor alle andere rassen en dat een onder wijssysteem ontstaat dat in theorie ie der in staat zal stellen hetzelfde on derwijs te genieten. Bepaalde onderwijsinstituten blijven echter voorbehouden aan blanken of niet- blanken, en rijksscholen kunnen alleen worden bezocht door studenten uit de wijk waarin de school staat. De regering is ook niet zover gegaan het weigeren van woonruimte op grond van de huidskleur te verbieden. Blanke woonwijken zullen voor niet- blanken opengaan, vooropgesteld dat het karakter van die wijk niet veran dert, d.w.z. dat geëist kan worden dat een huis alleen betrokken wordt door het gezin, bestaande uit vader, moeder en kinderen, zonder verdere familiele den. Ook zijn gelijke onderwijskansen voor de zwarten niet verplicht gesteld. Voor de gezondheidszorg geldt dat ook zwarten voortaan van de zieken huisvoorzieningen kunnen genieten die nu voor de blanken gelden, mits ze deze kunnen betalen. Volgens de zwarte bisschop Muzorewa is door de nieuwe maatregel een be langrijke oorzaak van de oorlog in Rhodesië weggenomen. Maar op straat reageerden veel zwarten dat de ras sendiscriminatie als officiéél instituut in veel opzichten is vervangen door economische grenzen. „Als er niet meer geld voor het volk beschikbaar is, kan het zijn huidige plaats niet verlaten en is er dus niets veranderd. Alleen de sociaal sterken zullen er van profiteren". Van hoofd tot knieën ingekapseld Om haar te laten herstellen van een ruggegraatsverkromming hebbën artsen de 14-jarige Cathy Szuakalski uit San Jose van hoofd tot knieën ingekapseld. Om haar toch nog wat mobiel te houden is zij geplaatst in een rijdende constructie van hoepels, pennen en ankers. Als de drie maanden oude inkapseling eerstdaags verwijderd wordt, wordt de behandeling voortgezet in een kleinere vorm, namelijk van heupen tot nek. TEHERAN (DPA) Bij het vergaan van een schip in de Perzische Golf zijn tachtig per jonen verdronken. Slechts vier opvarenden, onder wie de kapi tein, konden door een vracht vaarder uit Koeweit gered wor den. Het vermoeden bestaat dat het schip, dat op reis tussen Zuid- Iran en Koeweit op een klip liep. Paul Warake treedt af WASHINGTON (UPI/DPA) De Amerikaanse .hoofdonder handelaar bij het ontwape- ningsoverleg met de Sowjet- Unie, Paul Warnke, legt na de volgende ronde in het SALT- overleg over beperking van de strategische bewapening, zijn ambt neer en keert terug naar het particuliere bedrijfsleven. President Jimmy Carter heeft Warnkes ontslagaanvraag „met veel spijt" ingewilligd. Het ont slag gaat in na de Russisch- Amerikaanse ontwapeningsbe sprekingen van 22 en 23 oktober in Moskou. Conservatieve leden van het Amerikaanse Congres verwij ten Warnke al geruime tijd dat hij een te welwillende opstelling tegenover de Russen heeft. CAIRO/AMMAN (UPI/Reuter) De Egyptische delegatie naar de vredesbesprekingen in Was hington is gisteren uit Cairo vertrokken met de opdracht van president Sadat om naar huis terug te keren zodra de andere partij zou proberen Egyptisch land of de Egypti sche soevereiniteit aan te tas ten. President Sadat vertelde dit op een bijeenkomst van Egyptische rechters. Volgens hem kan er in Washington over alles wor den onderhandeld, behalve over land en soevereiniteit van Egyp te. „Wij willen onze tijd en moeite niet verdoen met onder handelingen. Ik denk trouwens dat Israël bereid is vrede met ons te sluiten overeenkomstig het kader waarover wij het in Camp David zijn eens gewor den". Sadat zei dat Egypte niet met Israël zal onderhandelen over details betreffende de Palestijn se en de Syrische kwestie. „Na mens het Egyptische volk heb ik (in Camp David) mijn plicht gedaan ten aanzien van de be ginselen inzake de Palestijnse kwestie en de (Syrische) heuvels van Golan. Wat de details be treft, daar moeten zij zelf over gaan onderhandelen. Ik zou het wel hebben willen doen namens hen, maar hun ondankbaarheid en scheldpartijen zijn alle per ken te buiten gegaan. Ik heb er genoeg van. Laat ieder voor taan maar voor zichzelf zor gen". De Egyptische leider was er van overtuigd dat Israël op de dag van de parafering van een vre desverdrag met Egypte het mili taire bestuur over het bezette westelijke deel van Jordanië en de strook van Gaza zal ophef fen. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteravond verklaard, dat Egypte en Israël naar zijn me ning zullen doorwerken in de richting van een afzonderlijke vrede tussen de twee landen, ook al zou er geen vooruitgang worden bereikt in het overleg over de toekomst van de door Israël bezet gehouden westelij ke Jordaanoever en andere'Ara bische gebieden. Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. LONDEN (AP) - De Britse regering heeft tegen alle regels in uit menselijke overwegingen 346 Vietnamese vluchtelingen, die vorige week door een Schots vrachtschip van een zin kende boot in de Zuidchinese zee werden opgepikt, toestem ming gegeven zich in Groot- Brittannië te vestigen, zo heeft het Britse ministerie van bin nenlandse zaken meegedeeld. Een woordvoerder van het mi nisterie verklaarde dat alle vluchtelingen, waaronder 156 kinderen in de komende dagen per vliegtuig van Taiwan naar Groot-Brittannië worden over gebracht. De toestemming van het Britse ministerie komt na dat in de gehele wereld veront waardigde kritiek werd gele verd op die landen die weiger den „bootmensen" op te nemen nadat dezen door schepen on der hun vlag opgepikt waren. De vluchtelingen die nu een nieuw leven in Groot-Brittannië tegemoet gaan, werd vorige week de toegang tot Taiwan geweigerd, toen zij daar door het Schotse vrachtschip „well- park" dat hen in volle zee van een 18 meter lange lekkende boot oppikte, naar toe waren gebracht. Volgens de woordvoerder van het Britse ministerie besloot de Britse regering daarop „alle verordeningen overboord te zet ten uit menselijke overwegin gen." De vluchtelingen zullen in mili taire barakken in de wijk Ken sington in Londen worden ge huisvest, tot er banen en huizen voor hen zijn gevonden; ze ver blijven thans nog aan boord van de „Wellpark" in de haven van Kaohsing op Taiwan. Sinds de beëindiging van de Vietnamoorlog zijn vermoede lijk tienduizenden vluchtelingen met boten uit Vietnam gevlucht. Naar schatting duizenden daar van zijn op zee omgekomen. Het is bekend dat schepen doelbe wust de boten met vluchtelingen vermijden, om geen moeilijkhe den met de buitenlandse autori teiten te krijgen. De vorige week opgepikte Viet- namezen vertrokken vorige maand in drie wrakke boten uit Vietnam. Zij slaagden erin de patrouilleboten in de Mekong Delta te passeren en de Zuidchi nese zee te bereiken. Twee van hun boten zonken, zodat alle vluchtelingen op de enige over blijvende boot moesten over stappen. De overlevenden ver klaarden dat de boot zonk toen zij werden gered. Ze zeiden dat ze hun laatste noodsein op 2 oktober hadden afgevuurd. Ze hadden geen drinkwater meer en nog maar heel weinig voed sel. BEIROET (DPA, AFP) De onzekerheid over de bestendig heid van het bestand in de Libanese hoofdstad en omge ving is ook gisteren blijven be staan. Volgens de rechtse Fan- langistische radio werd het nu drie dagen oude bestand giste ren geschonden door het vuur van zware machinegeweren en door schoten met tussenpozen van artillerie op Christelijke wijken van Beiroet en de omlig gende bergen. Veertien mensen zouden in Beiroet door Syrische militairen zijn gedood sinds het bestand zaterdagavond inginf.v Daarentegen heeft de stem van Arabisch Libanon, een links ra diostation, de rechtse milities beschuldigde van verhevigde beschieting van Syrische stellin gen en toenemende aanvallen van christelijke sluipschutters. Overigens is het volgens de berichten aan alle andere fron ten in Libanon rustig geweest, terwijl president Sarkis zijn be zoek aan Arabische landen voortzet, met het doel steun te winnen voor zijn vredespogin gen. Sarkis ging van Damascus naar Saoedi-Arabië en gisteren bezocht hij Aboe Dhabi, Quatar en Koeweit. Later zal hij de besprekingen met president As sad van Syrië voortzetten. Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en Soedan hebben kleine eenheden in de Arabische afschrikkingsmacht, terwijl Quatar en Koeweit fi nanciële steun verlenen. Sarkis zei gisteren dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van deze landen zondag in Liba non bijeen zullen komen voor een bespreking van de crisis in Libanon. Uit welingelichte Israëlische kringen in Jeruzalem werd ge meld dat alle Syrische en Russi sche diplomaten gisteren uit de Libanese hoofdstad geeva- cueerd waren. Verder zouden sterke Syrische artillerie-eenhe den en andere versterkingen op weg naar Beiroet zijn. De Russische ambassade in Bei roet heeft gisteren tegengespro- i ken, dat Sovjet-diplomaten en hun gezinnen in de Libanese hoofdstad worden geëvacueerd. Massale inenting tegen cholera Het stroomgebied van de Ganges in India wordt niet alleen geteisterd door waterover last, maar ook door de cholera. In de omgeving van Calcutta zijn maatregelen ge nomen om de be volking massaal tegen deze ge vreesde ziekte in te enten. Vorster als president beedigd John Vorster, de voormalige premier van Zuid-Afrika is hier op weg naar zijn beëdiging als president. Links naast hem de tegenwoordige premier Pieter Willem Botha

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7