Dienstencentrum Leiden Noord: vijf jaar een lichtend baken TAD/REGIO WERKLOOSHEID IETS GEDAALD 5 Snelle boten op Braassem iiog verder teruggedrongen 'Zaalvoetbal- oernooi in nieuwe I porthal Leidse speelfilm over problemen in studentenwereld LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1978 PAGINA 5 van de Van Hogen- dorpstraat (Van Ho- gendorp, als één van de drie vooraanstaan de Noord-Nederlan ders die na de ineen storting van Napoleons rijk het Koninkrijk der Nederlanden in luidden en zo ongeveer Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het is nog lang geen eerbiedwaardige leef tijd, maar niettemin mag ik verkondigen, dat het Dienstencen trum van Leiden Noord dezer dagen vijf jaar draait en derhalve bestaat. Het centrum functioneert m SP r- -woKS* j&tx/SSha.nHÉr^ „Ome Joop" Vervoorn temidden van zijn gasten in het dienstencentrum zeiden: „Oranje zal herrijzen"). In elk geval herrees in Lei den-Noord niet, maar wel werden in de laatste vijf jaar bijdra gen geleverd aan een menswaardige ont plooiing van bejaarden en hulpbehoevenden. Het heeft heel lang geduurd voordat „men" erachter kwam, dat je je als bejaarde tot in lengte van dagen kunt ontplooien, als je daartoe de kans wordt geboden. En hulpbehoevenden zijn over het algemeen mannen en vrouwen die, op zichzelf staand, het niet meer hele maal alleen kunnen redden. In onze tijd horen die maatschappijgenoten er nog helemaal bij. Daar zijn „voorzieningen" voor getrof fen. Ook in Leiden-Noord. Daar ontstond een levendig bedrijf, dat zich gisteren bijvoorbeeld manifesteerde in een (wekelijkse) bijeen komst van de bejaarden van de „Koningskerk", onderdeel van het kerkewerk van de Ned. Herv. kerk, dat tot voor enige tijd zijn toevlucht had in de Koningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan die nu onderdak biedt aan een begrafenisonderneming. Hun lokaliteit ging verloren, maar men kwam bij het D. C. Noord weer best aan z'n trekken wat die bejaarden- activiteitern betreft. Er wordt gesjoeld, gekaart, er worden liedjes gezongen, „kortom, het is een heel vroom gezelschap", meent Joop Vervoorn, in Leiden- Noord en tot ver daarbuiten bekend staand als Ome Joop (Wat zijn er toch veel ome Joops), die als „gast heer" een functie vervult aan de Van Hogendorp- straat, als de mannen en vrouwen van „De Konings kerk" er hun wekelijkse toevlucht komen zoeken. De leider van het diensten centrum is Paul Imhof. Ook al sinds vijf jaar. Hij maakt een tamelijk gejaagde indruk, maar er wordt ook heel wat van hem gevergd. In wezen, eigenlijk „de facto" staat hij er alleen voor. En zoiets kan zwaar wegen. Want die kwasie vrome bezigheden van De Koningskerk vormen slecht een onderdeel van de milde regenbui die steeds op de meest gevoelige gemeen schap van Noord neerdaalt. Elke dag, behalve de woens dag- en vrijdagochtend, is het gebouw bezet: het is steeds verwisselen van activiteiten. Het begon allemaal met een wijkcomité, dat een half jaar lang een gebouw huur de dat eigenlijk nog geen gebouw was. Joop Vervoorn, lurkend aan een stompje sigaar: „dat comité wilde Wel de zaak ontplooien, ook al was er nog geen sprake van subsidie. Het destijds derde dienstencentrum van Leiden, na de binnenstad en de Mors, startte hier maat schappelijke zorg voor vereenzaamden en hulpbe hoevenden. Niet lang daarna werd de Westwinkel erbij gehaald en ook de sociale raadsvrouw. Van Lieverlee kwamen er kinderclubs meedoen, er werden verga deringen belegd. Zo lang zaam aan werd het gebouw aan de Van Hogendorp- straat een centrum waar een hele wijk zo'n beetje op steunt. Op het ogenblik is het een trefpunt van nauwe samen werking van onder andere de Zevensprong, de Onder- wijswinkel, de cursus Ouder op Herhaling (als een lande lijk voorbeeld), het wijkco mité, de vier buurtcomité's en de vier buurt commissies van de buurten in de directe omgeving. Ook „Groenoord" komt hier buurten, maar die heeft z'n eigen opzet. Paul Imhof begon hier vijf jaar terug met z'n opgave. ,Jk denk, dat hier iets is ge groeid onder de mensen. Maar ook kwam er een visie en beleid tot stand van onze Stichting Dienstencentrum voor gecoördineerd Bejaar- denwerk Leiden, gevestigd aan de Hooglandsekerk- gracht. In de loop der jaren zijn er toen wegen gevonden om het beleid te verleggen naar de basis toe, naar de gebruikers. De dienst wordt nu mede uitgemaakt door die belanghebbenden. Het is tot ons doorgedrongen, dat je niet instanties en instellin gen zomaar kunt laten beslissen over volwassen mensen die gemakkelijk kunnen meepraten en meebeslissen. Ook op wij kniveau. Die ontwikkeling is nu duidelijk gaande". Aan de Van Hogendorp- straat begint de week met een creatieve handenar- beidsclub. In de loop van de volgende dagen zijn er kaartclubs, een gymnastiek club („bewegen voor de bejaarden"), een zangclub (die bijna veertig leden telt), een pedicure - ook speciaal voor bejaarden - een kinder bibliotheek op de woensdag middagen, een koffiesoos, tevens spreekuur voor de wijkadviesraad, een naai club en zo meer. Dat is het globale weekpatroon, dat steeds een aanvulling krijgt. Dat heeft Paul Imhof alle maal te verwerken, al is het met vrijwillige asstistentie van „gastheren en gastvrou wen". Het eerste lustrum wordt sober gevierd op 18 oktober met een receptie. De dag daarvóór is er een feest avond in de Vestestraat met medewerking van de mu ziekgroep van De Leidse Sleutels, de inmiddels befaamd geworden „band" van gehandicapten die steeds weer op verscheiden optredens van zich doet spreken. Daarna gaat men aan de Van Hogendorp- straat het tweede vijftal jaren tegemoet met een verdere uitbouw van het werk. Maar voorop blijft bij dit alles staan, wat de stichting DGB (Dienstencen trum Gecoördineerd Bejaar- denwerk) zich heeft voorge nomen te doen: dat bejaar den en hulpbehoevenden zolang mogelijk zelfstandig in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen. Daarbij vraagt het diensten centrum zich af: „misschien zou er wat hulp moeten komen". In overleg met elkaar kom je dan al een heel eind, in een doolhof van regels en instanties. In de Van Hogendorpstraat wordt geluisterd naar iede reen die er alleen niet helemaal meer uitkomt. LEIDEN De werkloosheid in het district van het gewestelijk arbeidsbureau Leiden is in september iets afgenomen. Bij mannen met 39 en bij de vrouwen met 41. Deze daling is vrijwel geheel toe te schrijven aan de vermindering van het aanbod van jeugdige arbeidskrachten. In de navolgende beroepsgroepen bij de mannen gingen meer ingeschrevenen aan het werk dan er werkloos werden: me taal-33, bouw-13 en overige beroepsgroepen-43. In de laatste categorie bevonden zich 35 vissers. In de sectoren horeca (plm. 19) en onderwijs (plm. 13) kwamen er meer ingeschrevenen bij dan er afgingen. In de sector handel gingen er 12 en in de sector sociaal- en geneeskundig personeel gingen er 16 vrouwen meer aan het werk dan er werkloos werden. Het niveau van de werkloosheid onder de jeugdigen blijft hoger dan vorig jaar. Eind september 1977 waren er 421 werkzoekende mannen t/m 22 jaar bij het arbeidsbureau ingeschreven. Eind september dit jaar waren het er 477. Bij de vrouwen zijn deze cijfers 420 in 1977 en 501 eind september dit jaar. De vermeerdering is toe te schrijven aan de schoolverlaters. Bij de mannen stonden in vergelijking met vorig jaar 64 en bij de vrouwen 78 meer schoolverlaters ingeschreven. Wegens het ontbreken van voldoende vraag verloopt vooral de bemiddeling van jeugdigen in de sector handel, kantoor en sociale beroepen minder vlot. Dit zijn ook de sectoren waarin de bemiddeling van vrouwen moeilijkheden geeft. In genoemde sectoren stonden eind vorige maand de volgende aantallen vrouwelijke werkzoekenden ingeschreven: handel: 87 (jeugd tot en met 22 jaar), kantoor: 188 (jeugd tot en met 22 jaar) en sociaal geneeskundig personeel: 75 (jeugd tot en met 22 jaar). De werkloosheid in de regio was als volgt over de verschillende gemeenten verdeeld. Tussen haakjes de cijfers van vorige maand: Mannen, Vrouwen. Alkemade 54 57) 33 36) Katwijk 256 281) 84 82) Leiden 1561 (1583) 643 676) Leiderdorp 109 107) 59 68) Oegstgeest 79 78) 45 39) Rijnsburg 35 29) 15 16) Valkenburg 8 10) 6 7) Voorschoten 100 100) 52 54) Warmond 19 18) 13 11) Zoeterwoude 30 26) 16 16) Overigen 16 (17) 6 8) Totaal 2267 (2306) 972 (1013) Alphen het arbeidsbureau is het aantal werkloze mannen betrekkelijk De werkloosheid bij mannen is laag te noemen. De werkloos- in het gewest Alphen aan den heid van vrouwen neemt even- Rijn iets gedaald. De werkloos- wel gestaag toe. heid bij vrouwen is gestegen. De vraag naar mannen daalde De vraag naar mannen en vrou- de afgelopen maand van 786 wen daalde eveneens in de naar 714. Bij de jeugd van 226 maand september. Volgens de naar 222. Ook de vraag naar gegevens van het Gewestelijk vrouwen daalde, en wel van 65 Arbeidsbureau stonden er eind naar 58. De vraag naar jeugdige september nog 480 mannen als vrouwen steeg met 1. Van 17 werkloos ingeschreven. In au- naar 18. Volgens het arbeidsbu- gustus waren er dat 491. Het reau is het aantal vrouwen dat aantal werkloze jongeren be- zich voor een part-time baan droeg eind september 49. In heeft laten inschrijven de afge- augustus waren er dat nog 52. lopen maand opnieuw gestegen. Het aantal werkloze vrouwen „Hun aantal bedraagt momen- steeg van 318 naar 342. Bij de teel 119", aldus het Gewestelijk jeugdige vrouwen nam het aan- arbeidsbureau Alphen aan den tal toe van 95 naar 103. Volgens Riin.f Oegstgeest In de pakjesbus in de zelfbedieningsruimte van het bijpostk&ntoor Oegstgeest-Lange Voort is zondag 8 oktober omstreeks 21.00 uur brand gesticht De inhoud van de bus is gedeeltelijk verbrand De nog herkenbare poststukken zijn met een toelichting aan de afzenders terruggegeven of door-verzonden. Een gedeelte is totaal verbrand Dit betreft correspondentie, die na de lichting van vrijdagavond 23.00 uur ter post is bezorgd OELOFARENDSVEEN Het uitstervingssys- em dat begin dit jaar voor wat betreft de elle motorvaart op de Braassemermeer werd festeld, zal ook komend jaar het aantal snelle Jotorboten verder terugbrengen. Werden in 1977 :en ^0 vergunningen afgegeven, komend jaar Uen niet meer dan 100 vergunningen worden gereikt. voortgaande uitstervingsproces voor de snel- motorvaart zal naar verwachting nog wel enige IJ doorgaan. Ondanks een verminderde uitgifte het aantal vergunningen kwamen ook afgelo- zomer weer veel klachten over snelvaarders bij de gemeente binnen. Wel is het zo dat de klachten aanmerkelijk lager in getal waren dan het jaar daarvoor. Volgens het college van b.» en w. is dit met name te danken aan de verplichte invoering van het vaarbewijs. Tot hoever het college wil doorgaan met het terugdringen van de snelle motorvaart op de Braassem staat nog niet vast. Dat aantal zou best eens hoger kunnen uitvallen dan aanvanke lijk verwacht, omdat de rijkspolitie te water dankzij een nieuwe indeling voor wat betreft de patrouilles tot een efficiënter controle-apparaat is gekomen. lntiekbeurs Voorschoten ÏORSCHOTEN Het Nut- norschoten organiseert voor achtste maal weer een an- ikbeurs in Voorschoten, van tot en met 29 oktober. De urs wordt traditiegetrouw houden in het Cultureel Cen- Wn, aan de Prinses Marijke- an4in Voorschoten, ihalve de stands van de han delaren is er natuurlijk weer de Nutsstand waar antiek en curio sa te koop kan worden aangebo den. Zoals gebruikelijk brengt het Nut hiervoor 10% van de verkoopprijs in rekening voor het vormings- en ontwikkelings werk. Donderdag 26 oktober is de beurs van 19.00-22.30 uur geopend. Vrijdag 27 oktober is de beurs open van 14.00 tot 22.30 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Zondag kan men de beurs nog van 11.00 tot 18.00 uur bezoeken. De toegangsprijs bedraagt 2.25 gulden per per soon, voor CJP en Pas 65+ 1.75 gulden. Voor kinderen is de toegang gratis. „Handel" voor de Nutsstand kan op woensdag 25 oktober van 10.00 tot 22.00 uur ingeleverd worden in het Cultureel Centrum. toelofarendsveen De zaaJ- i Betbalvereniging „De Hane- oei" organiseert zondag 15 ok- :n her het eerste toernooi in de 16 «uwe sporthal „De Twee» II >n>ng" in Roelofarendsveen. oewel nog niet officieel geo- end is de bal al volop in ibntikt. Je zaalvoetballers die voorheen 'hjd hun wedstrijden in Leiden teelden willen met het organi- Ten van deze wedstrijden de lalvoetbalsport wat dichter bij mensen brengen. Daarom in ook voor dit toernooi men- !n uitgenodigd die niet aan tolvoetbal doen. e volgende deelnemende ploe- en zullen om 11 uur van start aan: tafeltennisvereniging reffers, basketbal vereniging "unkin, tennisvereniging Alke- ""je, schaatsvereniging Uleke ki en de organiserende ver eng De Hanepoel. De wed- iden zullen om ongeveer 0 uur zijn afgelopen. De jang is geheel gratis. Leiden De Leidse amateurfilm-werkgroep (EFOC) houdt op vrijdag 13 oktober de première van de Leidse amateurspeelfilm „Het Rendez Vous". De film, gemaakt in samenwerking met allerlei lagen van de Leidse bevolking, handelt over de problemen in de studentenwereld. Jaarlijks stromen duizenden studenten naar de reeds volgepropte studiecentra. Voeg daar de verzwaring van de studiepakketten bij, dan dreigt het gevaar dat de sociale contacten steeds meer verschralen. EFOC heeft de documentaire-vorm laten vallen en dit maal gekozen voor een gedramatiseerde speelfilm, gefilm in de Leidse samenleving en voorzien van de nodige spanning. Het verhaal gaat over de vruchteloze naspeuringen van een jonge studente naai een plotseling verdwenen, stille en teruggetrokken scheikun- de-student. Tijdens het zoeken naar deze student ondervindt ze overal tegenwerking. Uiteindelijk vindt ze hem ver van Leiden en er ontstaat een bijzonder .rendez vous", daarom zo bijzonder omdat een „rendez vous" nooit was voorzien. De film, uitsluitend met amateurs gemaakt, kwam mede tot stand door subsidies van het Leidse Academisch Kunstcentrum, het Leidse Universiteits-fonds en het Centraal orgaan Studentenvoor zieningen. „Het Rendez Vous" gaat vrijdag 1£-oktober om half negen in het LAK-theater, Levendaal 150 in première. o mei deze arbeiders omgesprongen wordt, dat zij fysiek en psychisch uitg raken De regering is verantwoordelijk Hier mag prestige geen rol meer spelen. Wij vr de regering met klem: legaliseer de 162 nu. EEN VERBLIJFSVERGUNNING VOOR DE 182 NU. GEEN VERDER UITSTEL". GIFTEN TER ONDERSTEUNING 182: GIRO 2731470 t.ri.v. A. v.d. Poel o.v.v. „Steun 182". P J van Amersfoort - wet. medewerker RUL. Loes Ankersmit - buurtkomitee A. Leiden Noord, G Barendse - socioloog. Laurens Beijen - gem.raadslid PPR, mr J. G Bergmeijer. J P. E. Bergmeijer-Sanders. Prof. dr. C. Bertels - hoogleraar, J. Bloem - voorz. NW Leiden. J M. v.d. Blom-Vijlbrief - oud gem.raadslid, Chrislade Boer - onderwijzeres, drs. C. P Bons - wet. medewerker RUL. K Bouhuys - studentenpastor, Anneke Boot - onderwijsgevende. M Braber-maatsch.werkster. drs. W. Bleijie - gem raadslid CDA. Henk en Jol v. Breukelen - studentenpastor. E. Broersterhuizen -chemikus. Cyp v.d. Butt. Petra v.d. Butt-Verhoecke. Kees Buurman - beeldend kunstenaar. dr. M. Ou Bois-Reymond - lektor onderwijsso- Jos v.d. broek - biochemikus. Annemarie v.d. Broek - leidster bejaardenver- Hanne Groenendijk - socioloog. P Groenewegen - chemikus. Henk Groenewegen-wet medewerker. Emilie Groenewegen-Gülcher - maatsch.werk- Paula Groenendijk -leeri verpleegkundige. Aad Groos - gem raadslid PvdA. Pietje en Walter Goddijn. E. d Haan - secretaris CNV Leiden. Job Habold - beeldend kunstenaar. dr. H. M. Hazevoet- reumatologe. drs. H. Heymerink - socioloog. R. den Hamer - voorz LSB. Hanneke Hemmes - lerares. J Th. Hoekema -gem.raadslid D'66. O. Hoeven - gem.raadslid CPN. Jacques v.d. Hoeven - studentenpastor. H. M. Hollebeek - docent/beeld, kunstenaar. Jenny Hollebeek-Kloos - retoucheuse, P. A. Helle. Frank en Tine van Iren. Paul Jansen Schonhoven - beleidsmedew.. Saskie Janzen - lerares/bestuur NVB. Pol Jong - grafikus. Leondert Jonker - voorz. PvdA Leiden. Oick Juffermans afd. bestuur CPN. B. v.d. Kaaij - kunstschilder. M.E.J. Krispijn-de Wolf apothekersassistente. P Krispijn -maatsch.werkor, Jas Kassen - teer. PvdA Leiden. prol. dr. C. J. Lammers - hoo J. Larvgenbach - predikant. Nellekev.d. L Margriet v. Lil Lydia Luijten Henk Matters seer ABVA, Frans Montens - letterkundige. Bert v. Mounk - student. Herby Niienhuis - beeldend kunsfi Frans v. Nieuwenbura - beeldend Frils v. Oosten - fraktieass. PPR, J. M. v. Ophuysen - wet. ass. RUL. dr. Hans Opschoor - ekonoom, Kees Ouwe)an - folk-zanger. Heieen v. Paassen-Vogt - rooie vrouw/fys»other- Hilda Passchier-gem .raadslid PSP. Kees Pepermans - voorz. NW-bond Mercunus Leiden. Jit Peters - f raktievoorz. PvdA Leiden, Esau du Plessis - koördinator BOA. M.du Plessis-Alblas - arts, Wim v.d. Pluijm best.lid st. huis v. werkende jongeren. Maaike de Rijk-i L. K. J. von Romunde - arts. Peter de Ru - beeldend kunstenaar. Wim de Ru - musikus. Hugo Schalkers - TV-regtsseur, C Smeenk bestuurslid WBV. J. Smeets- beeldend kunstenaar. B. Söh - komponist. Aal Smits - kultureel werker, Leonie Terhal-Wellink - lerares. Piet Terhal - wel. medewerker. Dick Tessa laar - wethouder PvdA Paulien Vsratraaten - vrijgestelde KWJ, Chris Vaillant lid team Leidse stud. Ekklesia. Anneke v. Veen - archivist/bast. NVB, M. S. P. Vendegaal - penningm. NKV Leiden, Hans v.d. Velde-filosoof. Gerard Vistcher. B. J. Verloren v. Themaat - bibliotheken*, A. M. Verloren v. Themaat-Steer, J. A. v.d. Vloet soc. kulL werker. Cokkie Volmer - bestuurslid PPR. mr. W. F. Volmer - ambtenaar. M. Vroegindeweij - psycholoog. J Volkers - afwerker/lid bouwbond NW. drs. K. Vos - wet medewerker RUL. A. J. v.d- Waals - gem.raadslid CDA Wilfred v.d. Wal - opbouww. SBW-Leiden. Kees Walle - welzijnswerker. J. A. A v. Well - r.k. priester, Bart Werk - afd. bestuurslid VARA Clare Wo6selius. Aii Wezel maatsch werkster. Herman Wiersinga - studentenpastor. Th. H de Wilde - voorz. NKV Leiden. Oick Wortel - secr. NW Leiden. Werkgroep Buitl. Arbeiders - Leiden. Rob van 't Zelfde - beeldhouwer. R. Zandvliet - secr. Industriebond NW Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5