Maak zwembad Wasbeek met ballontent geschikt voor gebruik in winter Voorschotense bedrijven overwegen beroep tegen besluit Provincie i Sassenheimse raad zag „borrel" bedreigd Krisistheater in Zoeterwoude Geen bronwater voor inbreker BESLISSING LEGT GROEI AAN BANDEN Stevige verhoging reinigingsrechten in Oegstgeest Kloof dreigt tussen basis- en voortgezet onderwijs REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1978 PAGINA TA Sassenheims raadslid Van Biezen: fiijjjfrijiViiff--- SASSENHEIM Een doodse stilte viel gister avond in de Sassenheimse raadszaal na een voorstel van het raadslid Drenth (Prog. Sass.) aangaande het schenken van alcoholhoudende dranken bij officiële gelegenheden. Aan de orde was een binnengekomen brief van me vrouw Hondes-Oberman waarin deze wees op de gevaren die het gebruik van alcohol en drugs met zich meebrengen. Het college had voorge steld om deze brief voor kennisgeving aan te nemen, maar Drenth wilde er graag wat meer mee doen. Hij stelde dan ook voor de gebruike lijke door de raadsleden genuttigde borrel na de raadsvergaderingen te schrappen en ook het schenken van alcoholhoudende dranken op officiële bijeenkomsten zoveel mogelijk te beperken. Hierna trad de eerder vermelde stilte in. Bezorgde gezichten van raadsleden en het college. Burgemeester Kret sprak uiteindelijk het verlossende woord door te stellen dat de raad zich na afloop van de vergaderingen niet staat te bedrinken, maar dat er gewoon voor de gezelligheid een borreltje wordt gedronken. Verder stelde hij zich wel twee keer te zullen bedenken voordat hij het voorstel van Drenth zou steunen. De raad dacht hier kennelijk ook zo over want bijzonder snel werd aan het volgende agendapunt begonnen. Recycling Bij de ingezonden stukken lag ook een brief van de vereniging milieudefensie aangaanc het gebruik van het zogenaamde kringloopj pier. Van Biezen (CDA) zei het een zeer sympathieke brief te vinden en hij zou het dan ook ten zeerste toejuichen als in Sassei heim voor de gemeentelijke stukken gebi zou wórden gemaakt van kringlooppapier. Hij. refereerde in dit verband aan een onderzoel dat in Noordwijk had plaatsgevonden en waar uit bleek dat het gebruik van dit soort papier helemaal niet zoveel duurder hoeft te zijn als gewoon papier. In Noordwijk krijgen instellin- gen die oud papier ophalen vier cent per kilo, maar anderzijds wordt weer zes centen per kilo bespaard doordat nu geen oud papier, afgeleverd hoeft te worden bij het vuilafvoerbe- drijf Duin en Bollenstreek. Ook het kersverse raadslid mevrouw Van der Brugge (Prog. Sass.) zei veel voor recycling papier te voelen en ze wees erop dat bij de departementen van CRM en volksgezondheid al op grote schaal van dit soort papier gebruik wordt gemaakt. Burgemeester Kret zegde toe de mogelijkheden te zullen onderzoeken. Wel wees hij erop dat dit papier niet gebruikt kan worden voor bepaalde druktechnieken en dat het gebruik van recycling papier daarom toch wel extra kosten met zich mee zou kunnen brengen. De raadsstukken worden bijvoorbeeld gefotoko pieerd en recycling papier kan niet worden gebruikt voor het maken van fotokopieën. Het zwembad Wasbeek, door de koude ongebruikt SASSENHEIM „Ik wil graag weer eens wijzen op de warmte- isolatie van wonin gen en gebouwen die in handen van de gemeente zijn. In de gemeente Gasselte is een onderzoek naar deze warmte-isolatie uitgevoerd en het blijkt dat de huurverho ging die mensen met een geïsoleerd huis moeten betalen, geheel gecompenseerd wordt door de mindere stookkosten. De mensen gaan er dus financieel niet op achteruit, terwijl er veel minder brandstof wordt gebruikt. Zou het daarom in Sassen- heim niet lonend zijn om ook de gemeente woningen te gaan isoleren?" Deze vraag stelde het raadslid Van Biezen gisteren tijdens de Sassenheimse raadsver gadering aan het begin van de rondvraag. Wethouder Westerbeek antwoordde dat hij het een goed idee vond en hij beloofde zich op de hoogte te zullen stellen van de onderzoekingen in Gasselte. Van Biezen wilde verder nog weten of het mogelijk is het zwembad Wasbeek ook in de winter bruikbaar te maken, door het spannen van een grote luchtballontent over het bad. Voor deze suggestie voelde wethouder Mazee niet zo erg veel, omdat men in Boskoop al eens zoiets geprobeerd had en bij de eerste de beste storm de hele tent was weggewaaid. Desondanks zegde hij toch toe met de nodige voorzichtigheid te zullen bestuderen welke mogelijkheden er liggen. Ciggaar (WD) wilde weten welk toewij zingsbeleid de gemeente eigenlijk had ge volg bij het aanwijzen van bewoners voor de negen onlangs gereed gekomen schakel woningen. Hij zei dat voor deze woningen ook mensen met een huurwoning in het plan Teijlingen in aanmerking hadden wil len komen, maar dat zulks niet is gebeurd. Met name noemde hij een gezin dat met vier kinderen in een huurwoning in Teijlin gen woont en dat bovendien op medische indicatie een ander huis moet betrekken. Dat dit gezin geen schakelwoning had gekregen verbaasde hem temeer omdat wel een kinderloos gezin en een gezin met één kind een schakelwomng hadden gekregen. Wethouder Mazee stelde in zijn. antwoord dat er twee criteria waren geweest bij het toewijzen van de schakel woningen. De men sen die in zo'n huis wilden gaan wonen moesten nog op zoek zijn naar passende woonruimte en bovendien zou door hun vertrek naar de schakelwoningen een goed kope huurwoning vrij moeten komen. Ma zee zei dat de woningen in Teijlingen onmogelijk als goedkope h lurwoningen ge kwalificeerd kunnen worden en dat daarom niemand in Teijlingen voor een schakelwo ning in aanmerking was gekomen. Horstman (WD) wilde in de rondvraag graag weten wanneer de overgebleven delen van de Kagerdreef eindelijk zullen worden herbestraat. „Enkele maanden geleden heb ben de bewoners een brief van de gemeente gekregen dat spoedig met de herbestratings- werkzaamheden zou worden aangevangen. Er is echter op de beide bij de Kagerdreeg behorende ventwegen nog niets gebeurd. Vorig jaar werd door het college gesteld dat herbestrating niet in de winter kan plaatsvinden. Betekent dit dat de mensen nog een aantal maanden moeten wachten? Als dat zo is, dan vind ik een briefje van de gemeente waarin precies wordt gesteld wanneer er met herbestrating wordt begon nen wel op zijn plaats. Tevens mag dan wel het voornaamste ongemak worden op geruimd, want als het heeft geregend staan er nu vele plassen van enkele vierkante meters", aldus Horstman. In zijn antwoord zei wethouder Westerbeek dat door moeilijkheden met de bewoners aangaande de kosten van de aansluiting op het rioleringsnet de zaak wat was ver] traagd. Hij zei geen idee te hebben hoelana het zou gaan duren, maar mocht hem blijken dat dat erg lang zou zijn, dan zou er een tweede brief naar de bewonen! worden verzonden. Horstman stelde ook nog vragen over d door de gemeente beheerde garages in d Kagerplein flats. Volgens hem worden I van deze garages gebruikt door mensen dit niet in de flats wonen en voor anden doeleinden dan waarvoor ze bestemd zijn Eén garage zou zelfs worden benut voa de distributie van een ochtendblad. Wester beek antwoordde dat de zaak de aandacb van het college heeft en dat er al overlq is geweest met mensen uit de flat zelf. ZOETERWOUDE Dankzij werkgroep "Wouw' zal er van avond een theatergroep in Zoe terwoude te bewonderen zijn. Rose T. in Lokaliteit Varié, een Krisistheaterproduktie, is een show barstensvol muziek, zang en dans. Lars Boom, één van de medespelers en schrijver van de show, noemt het zelf „een soort cabaret" met een vaste lijn. En met cabaret wordt dan niet bedoeld dames en heren stemmig gekleed rustig zingend voor de microfoon, maar het vroegere buitenlandse cabaret met de dansmeisjes, de leading lady en de entertainer. Boven staande beschrijving is dan ook helemaal van toepassing op Lo kaliteit Varié. Lokaliteit Varié is een in verga ne glorie verkerend café-theater waar de haat- en nijd-verhou- ding tussen de dansmeisjes en de leading lady te proeven is en waar de entertainer probeert zijn act's wat op te frissen. Een verdwaalde heroïnespuiter die het artiestentoilet bezet houdt en een gastarbeider die aanwe zig is om de boel schoon te maken, houden de sfeer heden daags. De aanvang is om 20.15 uur in het Don Boscohuis, de entree bedraagt 5,- voor leden en 6,-voor niet-leden. DEN HAAG/SASSENHEIM De president van de Haagse rechtbank wilde niet kijken op tien inbraken meer of minder maar raamde het aantal inbraken en diefstallen door een 20-jarige leer ling-kok uit Sassenheim gepleegd toch wel op rond de veertig. Voor die verzameling eiste de officier in totaal vijftien maanden gevangenis straf waarvan vijf maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De officier had zo hier en daar in de activiteiten op misdadig gebied door verdachte gepleegd een greep gedaan en ook wat de plaatsen betreft. Want zowel in Sassenheim als Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, en Leiden had ver dachte zich laten gelden. Soms vergezeld van een vriend, soms alleen. Maar vrijwel altijd „vergezeld" van forse hoeveel heden bier, want zoiets van twintig glazen bier op een avond bleek normaal te zijn. Bovendien heeft verdachte reeds eerder terecht gestaan wegens inbraken en diefstallen. Verdachte had toen verklaard over te zullen gaan op bronwater maar dat bleef kennelijk bij voornemens. „Dat water smaakt niet zo lekker", gaf verdachte te kennen. Vrijwel alle inbraken betroffen kantines, garages, scholen en dergelijken met kleine buit. Ook bromfietsen waren van zijn gading. Vonnis over 14 dagen. VOORSCHOTEN - Een aantal Voorschotense bedrijven die met de komst van het op 27 mei 1977 vastgestelde bestem mingsplan „Buitengebied en Natuurgebieden" hun uitbrei dingsplannen zag gedwars boomd, heeft ook in hoger be roep bij de Provincie geen ge willig oor gevonden. Een aantal reclamanten waaronder het jachthavencomplex Klaassen aan de Kniplaan, overweegt tegen deze uitspraak van Gede puteerde Staten in beroep te gaan bij de Kroon. Met het Voorschotense bestem mingsplan „Buitengebied en Natuurgebieden" wil de ge meente om de bebouwde kom heen een groenstrook houden. De groenstrook betreft de gebie den tussen Wassenaar en Voor schoten (achter Duivenvoorde), Ter Horst, de Kniplaan eri Ter Wadding (het gebied tussen Noord-Hofland en de oude Leidseweg). Door de vaststel ling van dit bestemmingsplan is het voor de bedrijven in dit gebied onmogelijk om uit te breiden. Jachtwerf Klaassen die de grote hoeveelheid jachten haast niet meer kan verwerken, wil op de grond die hij zes jaar geleden aankocht nabij de werf aan de Kniplaan nieuwe loodsen bou wen. De uitbreiding van het' bedrijf zou aan twintig mensen werk bieden. De gemeente meent echter dat uitbreiding van het bedrijf aan de Kniplaan ongewenst is omdat de dan te verwachten toename van ver keer „niet verenigbaar is met de recreatieve fietsfunctie van de Kniplaan". In het besluit van de Provincie wordt met het standpunt van de gemeente in gestemd. Ook zij achten uitbrei ding van het bedrijf aan de Kniplaan niet gewenst gezien de landschappelijke en natuurwe tenschappelijke waarde van het plangebied. Een andere reclamant was de stichting Duivenvoorde die zich verzette tegen de aanduiding „natuurgebieden" voor de tuin van het kasteel Duivenvoorde. De Stichting meent dat de aan duiding monument, gegeven aan het terrein voor de „Oranje rie" moet worden gewijzigd in voor- of zijtuin, omdat het vol gens de Stichting om een sier- tuin gaat. De Provincie geeft in het besluit burgemeester en wethouders gelijk en meent ook dat de bestemming Natuurge bied van toepassing is voor het voor de Oranjerie gelegen ter rein. Omwonenden van restaurant „De Gouden Leeuw" aan de Veurseweg in Voorschoten die bij de Provincie beroep aante kenden tegen de uitbreidings plannen van het restaurant met een motel, zijn ook door de Provincie in het ongelijk ge steld. De Provincie geeft het college van Voorschoten gelijk en ziet de uitbreiding als een logische afronding van het be drijf. De Provincie is verder met de gemeente eens dat de uitbrei ding geen aantasting van het landschap inhoudt. Wel in het gelijk zijn gesteld de verschillende milieugroeperin gen zoals de werkgroep Milie zorg Voorschoten, de Stichtii „Het Zuid-Hollands Lan schap" te Rotterdam en i Stichting Natuur en Milieu 's-Graveland. Zij hadden t zwaar tegen het plan van i gemeente Voorschoten om h tracé van de Leidse Baan al het bestemmingsplan op te r men. Dit vooral omdat het tra ook nog niet in het vooroi werpstreekplan Zuid-Hollan West is opgenomen. Zij vind' verder dat de aanleg van e weg door het gebied in stri is met de doelstelling van 1: plan, namelijk bescherming v het gebied en behoud van 1 landschappelijk schoon. Ook Provincie meent dat de aanl van een weg het landschapi lijk schoon in gevaar brengt. ALS RUK INSTEMT OEGSTGEEST De verhoging van de reinigings rechten was een punt waar de commissieleden van de commissie van financiën gisteravond toch wel een vraagteken achter wensten te plaatsen. Oegst- feest heeft een sluitende begroting ten aanzien van 979, maar daartoe moeten enkele belastingen en heffingen verhoogd worden. Het bedrag van de reinigingsrechten gaat met tien gulden ofwel 11,6% omhoog naar 96 gulden per jaar zo stellen B. en W. aan de raad voor. De Rijksoverheid deelt mee aan tariefverhogingen van niet meer dan 3,5% haar medewerking te willen verlenen. Vandaar toch wel enige terughoudendheid bij de commissieleden „Als Oegstgeest niet zijn zin krijgt de tarieven met 11,6% te verhogen wil ik er nog wel eens over praten", aldus de heer Van der Reyden (CDA). De liberaal Steenkamp behield zijn stem voor en de heer Wuisman (D'66) ging uitgebreid op de materie, in. Hij verklaarde wel mee te kunnen gaan maar er klonk niet veel overtuiging in zijn stem. Men ging ook uitputtend in op de uitbesteding van de incasso bij het Energiebedrijf Rijnland. Per ambtenaar wordt er een bedrag van 55 gulden beschikbaar gesteld voor een kerstgeschenk. Ook hier werd „getild" aan het „ja" of „nee". De heer Van der Reyden (CDA) stelde wethouder Van Belle voor het bedrag in de begroting op te nemen ten behoeve van de personeelsvereniging mét vermelding van de bestemming. De gemeentes krijgen in de toekomst een grote vinger in de pap op het terrein van subsidiebeleid. Met name zullen een aantal subsidiemaatregelen welke door de overheid uitgevoerd worden nu in handen van de gemeenten worden gelegd. De Kaderwet Specifiek Welzijn moet nog verder uitgebouwd worden aan de hand van gemeentelijke ervaringen. Oegstgeest heeft zich in principe bereid verklaard als „ontwikkelingsprojekt" mee te doen. Op 1 november moet de gemeente definitief melden of er meegedaan wordt. „Er is een grote stuurgroep, wij verwachten dat de kosten beperkt blijven,-*naar wat er werkelijk te gebeuren staat, dat weten wij nog niet", verklaarde wethouder Van Belle. Nationale Bloembollen- markt De Nationale Bloembollenmarkt opent zaterdag 21 oktober voor de vijfde maal haar deuren in de Lissese veilinghallen De Bol- lenmarkt is ontstaan uit de wens van vele Nederlanders om wat meer te weten te komen over tuinieren Op de markt bestaat de mogelijkheid om rechtstreeks van de kweker bloembollen te kopen. Ook zijn er veel voorlich tingsstands, onder anderé van de Rijksvoorlichtingsdienst voor Tuinbouw. Het geesteskind van een aantal Lissese bloembollen kwekers, werd vijf jaar geleden in vakkringen niet al te enthou siast ontvangen. De grote publie ke belangstelling bewees echter dat de markt wel degelijk in een behoefte voorziet. Over het alge meen blijkt dat de consument niet veel van bloembollen afweet. Hierdoor laat het resultaat in de voorjaarstuinen te wensen over Met name postorderbedrijven die bloembollen verkopen, leveren praktisch geen informatie. De Nationale Bloembollenmarkt is vrijdagavond 20 oktober al geo pend van 19.00 tot 21.00 uur. 's Zaterdags kan men er terecht van 09 00 tot 21.00 uur STAATSSECRETARIS Bü OPENING ADELBERT COLLEGE: WASSENAAR Tijdens een feestelijke bijeen komst heeft vanmorgen staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, drs. K. de Jong Ozn, het nieuwe schoolgebouw van het Wasse- naarse Sint Adelbert College officieel geopend. De bewindsman wees tijdens zijn rede net als afgelopen maandag bij de opening van de feestweek ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van het Rijswijkse Lodewijk Makeblijde College op de diverse tekortkomingen in het huidige onderwijs, die de Mammoetwet niet heeft kunnen verwerken. Met name waarschuw de hij voor de dreigende kloof tussen het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs. Het voortgezet onderwijs behoort volgens staatsse cretaris De Jong tijdig op de ontwikkelingen in het tegenwoordige nieuwe basisonderwijs in te spelen. Intensieve contacten tussen voortgezet- en basis onderwijs zijn volgens de staatssecretaris juist vandaag de dag „niet alleen verstandig, maar zelfs noodzakelijk". Hij wees erop dat de leerlin gen van de huidige lagere scholen steeds minder hetzelfde eindpatroon van kennis bezitten. „Dit brengt uiteraard zijn problemen mee bij de overgang naar het voortgezet onderwijs", aldus de heer De Jong, die overigens eerlijkheidshalve moest toegeven dat deze problemen niet zijn veroorzaakt door de Mammoetwet. „Een en ander is het gevolg van het feit dat ook in het lager onderwijs ontwikkelingen aan de gang zijn". De staatssecretaris waarschuwde ervoor dat binnen afzienbare tijd lagere schoolverlaters met een ander pakket kennis en vaardigheden zullen doorstromen naar het voortgezet onderwijs. Bo vendien hebben ze vaak ook minder klassikaal gewerkt dan bij het voortgezet onderwijs, aldus de bewindsman^ Positief Een positieve ontwikkeling noemde staatssecre taris De Jong het, dat tegenwoordig steeds meer onderdelen van de algemene vorming van de leerling naar het voortgezet onderwijs wordei verschoven, althans naar het onderwijs na 1 twaalfde jaar. Het heetste hangijzer in dó problematiek, namelijk de vraag of het gramnu tica-onderwijs eveneens uit het basisonderwijs moet worden verwijderd, werd door de heer De Jong slechts terzijde aangeroerd. Een ant- Ut woord op deze vraag zei hij niet te kunnen geven maar wel drong hij aan op een spoedige uit- spraak in deze kwestie. Q De staatssecretaris stond verder uitvoerig stil bij het functioneren van de brugklas, een dired tv voortvloeisel van de Mammoetwet. Met name van het destijds gestelde ideaal van een verkleining van het aantal zittenblijvers door de brugklas oei is volgens De Jong weinig terecht gekomen. „De oetl percentages doublanten van de laatste jaren zal gel' ik u hier onthouden, maar de cijfers loochenen onze goede voornemens van destijds". De selectie in de brugklas wat betreft de doorstroming naar iroi mavo, havo of atheneum verloopt volgens de heer De Jong in veel gevallen wel goed, maar de tnt moeilijkheden ontstaan steeds weer bij de zoge- tbr naamde twijfelgevallen. Voor deze leerlingen is )ez de brugklasperiode eigenlijk te kort geweest, [tij, aldus De Jong. Positief beoordeelde hij dan ook dat steeds meer scholengemeenschappen tegen- erei woordig overgaan tot brugklasperiodes van twee ia], en soms zelfs drie jaar. e i Verlenging van de brugklasperiode heeft vol-$jn gens staatssecretaris De Jong ook nog een anderen voordeel, namelijk dat de leerlingen zo lant aal mogelijk hun eigen leraren houden. Veel leerlin- )e v gen, aldus de bewindsman, hebben grote moeite gen met de overschakeling van de hun vertrouwde aai basisschool naar de massaliteit van een scholen- 'rel gemeenschap met allemaal nieuwe gezichten. N» Dur een éénjarige brugklasperiode volgt voor de mac leerling dan opnieuw een overschakeling natfjDuI nieuwe groepen en leraren. Ook in dat opricU enig zou volgens de heer De Jong een verlenginl stri; van de brugklasperiode dus voordelen kunne* 17.3 hebben. toef

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4