Leidse begroting 1979 toont gat van 16 miljoen Horecanota krijgt opnieuw een onvoldoende Kamervragen over conflict bij Rosenburch m REGERING MOET OPNIEUW BIJSPRINGEN Bewoners Ververstraat willen inspraak in nieuwe bestemming Vlinders99 willen verkeers drempels Woningbouw Koppelstein eind november van start Jasperina: meer show dan cabaret STAD, LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1978 PAGINA 3 Res (Van een onzer verslaggevers) Wh4 LEIDEN Zestien miljoen zeshonderdduizend gulden 16.600.000,-) is het tekort op de begroting van de stad Lei den voor 1979. Dat is een stij ging van 4,75 miljoen gulden vergeleken met het lopende jaar. Wanneer Leiden het bij de wet voorgeschreven deel van de eigen financiële reser ves van het tekort aftrekt blijft er altijd nog een bedrag van ruim 10 miljoen gulden dat door de rijksoverheid moet worden bijgepast: net als nu het geval is zal de Sleutelstad daardoor ook in 1979 nog on der streng financieel toezicht van de rijksoverheid staan. Eén en ander blijkt uit de begroting voor het volgend jaar die gisteren door de gemeente Leiden voor publicatie is vrijgegeven. In de vier dikke boeken met cijfers en plannen van Leiden komt naar voren dat evenals de laatste vier jaar steeds het geval was ook volgend jaar weer slechts twee miljoen gulden beschikbaar is om wat extra's te doen. Daarvan gaat één miljoen gulden op aan het aantrekken van extra personeel, voor het overgrote deel (zeven ton) in de sector van de volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. De onderwijssector eist in de sfeer van de materiële voorzieningen voor een kleine 3,5 ton aan deze extra's op, de sport, het welzijn en de bestuurs- sector (brandweer) komen aan een 110.000 gulden. Nog eens zeven ton gaat weg aan allerlei extra subsidies en bijdragen, en de sector wonen eist dan de rest van de twee miljoen in de materiële sfeer weer voor zich op. ;en en tarieven Op basis van ongewijzigd beleid zul len de tarieven van gas, licht en water volgend jaar worden verhoogd met 10%. De gemeentelijke diensten aan derden gaan met 8,8% omhoog. Ook de onroerend goed-belasting zal weer worden verhoogd en wel met 5%. De opbrengst van deze enige gemeentelij ke belasting wordt geraamd op 15,75 miljoen. De wettelijk toegestane ma ximale heffing voor huiseigenaren wordt dan voor 97,76% benut, die voor huurders slechts voor 36,21%. Meer personeel Om het toenemend aantal taken het hoofd te kunnen bieden zal de gemeen te ook volgend jaar weer meer ambte naren in dienst moeten nemen. Een belangrijk deel van het extra geld dat Leiden ieder jaar wil uittrekken wordt daar ook voor gebruikt. Ook hier voert de sector wonen (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) weer de boven toon. Verder zijn steeds meer uitbrei dingen noodzakelijk bij de sociale dienst en bij de afdeling hinderwetza ken en milieu. Ook de regionalisatie van de brandweer heeft geleid tot een taakverzwaring waardoor meer men sen moeten worden aangenomen. Ten slotte heeft ook het toenemend aantal beroepsprocedures en de gegroeide inspraak meer ambtenaren noodzake lijk gemaakt. Sl'i; LEIDEN - Het actiecomité Ververstraat omgeving heeft bij de Leidse gemeente raad protest aangetekend tegen de plannen die zijn ontwikkeld met betrekking tot de Ververshof. De eigenaar van de woningen, woningbouwvereniging Werkmanswonin gen, heeft plannen ontwikkeld om te ko men tot renovatie van de woningen in de Ververshof. De bewoners van de Ververstraat en omge ving vinden deze plannen ongewenst omdat ze te duur zijn. De bewoners willen liever de woningen, die in zeer slechte staat ncnj verkeren, worden afgebroken en dat nieuw bouw op het terrein plaats heeft. Voorts wensen de bewoners inspraak te krijgen in de bestemming dat het terrein op de hoek van de Ververstraat en de Oude Herengracht krijgt, wanneer de fabrieksge bouwen van Clos en Leembruggen zijn gesloopt. üe renovatie van de Ververstraat en omge- ring wordt voorbereid door de projectgroep Kooipark. Hierover is het actie-comité Ver verstraat weinig te spreken. Het comité acht het ongewenst dat bewoners van de Kooi zeggenschap hebben over de toekomstige bestemming van een terrein dat in een andere wijk, namelijk Havenwijk-Noord, ligt. De Ververstraat, liever nieuwbouw dan renovatie. LEIDEN - Bewoners van de Donsvlinder en de Parel moervlinder hebben een ernstig beroep gedaan op de gemeenteraad om verkeers drempels te leggen in deze straten in de Merenwijk. In een brief aan de gemeente raad stellen de bewoners dat de verkeerssituatie zo langzamerhand onhoud baar wordt. Automobilisten plegen, volgens de bewoners, op onverantwoor delijke harde manier door de straten te rijden. Hierdoor lopen met name jonge kinderen groot gevaar. „Dit heeft dan ook al tot een aantal ongelukken en bijna-ongelukken geleid", aldus de bewoners. Een en ander wordt volgens de bewoners veroorzaakt door de constructie van de straten, die uitnodigt tot te hard rijden. De bewoners stellen dat er op zeer korte termijn verkeersdrempels moeten worden aangelegd te meer daar de Heivlinder, een straat met dezelfde gevaarlijke situatie, al reeds lange tijd ver keersdrempels heeft. „Een lan ger uitstel is niet meer te accep teren", aldus de bewoners van de Donsvlinder en de Parel moervlinder. ADVERTENTIE Fleurop voor..... LEIDEN Opnieuw heeft de horecanota en het gemeentelijk beleidsplan ten aan zien van drank- en horecainstellingen van de leden van de commissie voor bestuurlij ke aangelegenheden een onvoldoende ge kregen. Evenals twee jaar geleden bij de behandeling van de vorige versie van dit plan het geval was, kwamen de leden van deze juridische raadscommissie met tal van vragen en bezwaren. Het algemene gevoelen was dat de nota te weinig details bespreekt, onvoldoende informatie geeft, slechts is onderbouwd en weinig nieuws biedt. Horecaspecialist Driessen (CDA) miste het hanteren van de muziekvergunning als be leidsinstrument, had geen opmerkingen over de verkeersoverlast aangetroffen en wilde ook meer weten over de bouwkundige eisen die aan horecainstellingen worden gesteld. Hij achtte de nota veel te summier. Ook informatie vanuit de economische ge zichtshoek was hij naar zijn zeggen te weinig tegengekomen. Peters (PvdA) wees de nota als onvoldoende gemotiveerd van de hand. Met name net punt van de onmogelijkheid van een horeca- concentratie rond de Lammermarkt, een idee dat door de PvdA is gelanceerd, achtte Peters volstrekt onvoldoende onderbouwd. De opmerking van politiezijde dat concen tratie van het uitgaansleven in deze omge ving verhogend zou werken op de criminali teit, achtte het PvdA-raadslid onvoldoende. De politie herhaalde dat argument gisteren nog eens en beweerde zdfs dat een dergelij ke concentratie zou leiden tot een conglome raat van onderwereldzaken, waar geen greep op te houden is. Peters vond verder het handhaven van de bestaande situatie ten aanzien van de slui tingstijden niet terecht. Hij hield een plei dooi voor het mogelijk maken van een aantal nachtcafé's in Leiden. Daar werd positief op ingehaakt door de beide woord voerders van het CDA, mr. Driessen en Walenkamp. De scheve verhouding tussen studenten, die hun eigen sociëteiten niet zien aangetast en andere Leidenaars die om één respectievelijke twee uur 's nachts naar huis moeten, omdat de kroeg dicht gaat, was beide heren een doorn in het oog. Ook Glaubitz (D'66) betreurde het dat burge meester Vis vooralsnog niets voelt voor een aanpassing van de sluitingsuren. De burgemeester stelde zich gesteund door de politie op het standpunt dat d'è sociëtei ten in feite ongemoeid gelaten kunnen worden omdat de overlast die zij bieden door het late sluitingsuur geringer zou zijn. De bezoekers zouden daardoor veel gesprei- der naar huis gaan. In feite dus juist een pleidooi voor het invoeren van variabele sluitingstijden of inrichtingen met een nachtvergunning, maar geen der raadsle den vatte gisteren naar aanleiding van deze stelling de koe bij de horens. De horecanota zal op een aantal punten nu eerst worden aangepast en uitgebreid. Later deze maand komt hij nog in andere commissies aan de orde, waarna een tweede behandeling in de juridische commissie zal plaatsvinden. Eind dit jaar zal de voltallige raad een uitspraak over het drank- en horecabeleid moeten doen. LEIDEN Met de bouw van de woningen in Koppel stein kan eind november worden begonnen. De stich ting „Onder Eigen Dak" houdt donderdag 19 oktober in de Stadsgehoorzaal een voorlichtingsbijeenkomst voor de kandidaten die na selectie zijn overgebleven. Voor de pauze zullen archi tect, bouwer en bestuur een algemene toelichting geven. Na de pauze kunnen er vra gen worden gesteld. Vanaf vandaag zijn de platte gronden van de woningen bij het bureau Voorlichting van het Stadhuis te bezichtigen van ne gen tot twaalf uur en van half twee tot vijf uur en donderdag avond ook van half zeven tot half negen. LEIDEN De fractie voorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, me vrouw R. Bekkers-de Bruyn heeft staatssecre taris van Cultuur, Re creatie en Maatschappe lijk Werk Wallis de Vries gevraagd te bemiddelen in het conflict dat is ont staan tussen de bewoners en het stichtingsbestuur van het woonoord voor bejaarden „Rosenburch" in Leiden. Al gedurende enige tijd voeren enkele burch" actie tegen de ho ge huren en het gebrek aan inspraak in het woonoord. Het conflict tussen bewoners en stichtingsbestuur kwam een week geleden tot een uitbarsting toen het stichtingsbestuur de uitspraak van de huuradvies commissie inzake de hoogte van de huren naast zich neerlegde. Op aanraden van de burger- raadsman F. Quadekker zijn de bewoners nu naar de kanton rechter gestapt, die binnenkort een uitspraak doet. ^Volgens de^ huuradviescommis- oord niet hoger zijn dan 480 gulden voor de woningen die in de eerste fase zijn gebouwd en 626 gulden per maand voor de woningen van de tweede fase. Het aanzienlijke prijsverschil is acceptabel omdat de overheid voor de bouw in de tweede fase minder subsidie kon uittrekken. Thans zijn de huren in „Rosen burch" evenwel gesteld op 709 en 713 gulden per maand. In deze prijzen zijn de servicekos ten inbegrepen. En het zijn juist deze kosten die de bewoners onaanvaardbaar hoog vinden. Al meer dan een jaar trachten de bewoners tot een overleg met het be stuur van de stichting „Adelaar", die het woon oord voor bejaarden be heert, te komen. Welis waar is er een bewoners commissie, maar die wordt volgens de bewo ners door het stichtings bestuur samengesteld. Volgens de statuten mo gen de bewoners niet in het stichtingsbestuur van de „Adelaar" zitting heb- LEIDEN Van de Jasperina de Jong van het moment moet men geen hemelbestormende programma's verwachten. Zij is meer show-vrouw dan cabaretière. In die context moet men haar nieuwe show „Thuis best" dan ook bezien. Jasperina en haar mensen hebben de afgelopen twee dagen de Leienaars in de Schouwburg een zo plezierig mogelijke avond proberen te bezorgen zonder het venijn helemaal te schuwen. Wie show wil, moet concessies doen. De muziek mag niet al te opdringerig zijn en neigt derhalve naar het karakterloze. De moeilijkheidsgraad van de teksten moet binnen de perken blijven en vooral de gesproken tussenteksten mogen niet al te veel aandacht vergen. Woordspelingen blijven simpel. Al te grote lachbuien worden niet opgewekt; het is vooral genoegelijk. Daarmee is direct aangegeven dat de titel „Thuis best" uitstekend de lading dekt Aanvankelijk meende ik dat deze titel louter ironisch was bedoeld. Ook de nummers die over het huiselijke leven handden, beoordedde ik aanvankelijk vanuit die mening. Maar wie naar de muziek luisterde en de balletten aandachtig bekeek, kon toch iets van de huiselijkheid van „Thuis best" zonder ironie gdezen terugvinden. Behalvé natuurlijk dat Jasperina's schelle stem en wat uitdagende persoonlijkheid de intimiteit af en toe, gelukkig, wreed verstoort. „Thuis best" is in zijn soort zeker niet de slechtste. Wie van het genre houdt, moet de afgelopen twee avonden in de Schouw burg hebben kunnen genieten. Ik zelf vind zo'n show op zijn tijd best wel aardig. PATTT, VAN DER PLANK Gelukkige dagen Voor degenen die achter bet net visten bij bet proberen te verkrijgen van abonnementsplaatsen voor de stukken „Gelukkige Dagen" van Samuel Beckett en „Counting the Ways" van Edward Albee, bestaat er nog een gelegenheid om beide stukken te gaan zien. K&O brengt beide theater- produkties op zaterdag 14 oktober in de aula van het Rijnlands Lyceum. De voorstelling begint om kwart over acht. In „Gelukkige Dagen" spelen Ank van der Moer en André van den Heuvel. In „Counting the Ways" zien we Kitty Janssen met André van den Heuvel op de planken. Voor nadere inlichtingen en kaartverkoop kan men op het bureau van K&O, Oude Vest 45 te Leiden terecht. Ook zullen de gebruikelijke voorverkoopadressen in Oegstgeest (de firma's Van der Luit en Van Weizen) kaarten verkocht worden. Eventueel zijn op de avond van de voorstelling nog toegangskaarten aan de kassa in bet Rijnlands Lyceum verkrijgbaar. Volksdansinstuif Het Leidse Vrijetijdscentrum houdt zaterdag 14 oktober weer een volksdansihstuif voor dansers uit Leiden en omgeving. Het programma bevat een keur van nationale en internatio nale volksdansen onder meer uit Griekenland, Turkije. Israël en Joegoslavië. De instuif begint om acht uur, de toegang sprijs is f 2,50. Melos-strijkkwartet Het Melos-strijkkwartet opent dit seizoen met een serie ondagmiddagconcertenin het Groene Kerkje te Oegst- geest. Het ensemble houdt zijn eerste concert op zondag 15 oktober om 14.00 uur. Het Melos-kwartet bestaat uit de violisten Wilhelm Melcher en Gerard Voss, de altviolist Hermann Voss en de celhst Peter Buck. Deze vier instrumen talisten zullen voor de pauze drie stukken voor strijkkwartet van Igor Strawinsky en het Strijkkwartet in B grote terts, K.V. 589 van Mozart uitvoeren. Na de pauze staat het Strijkkwartet in F grote terts van Maurice Ravel op bet programma. Sinds het Melos-kwartet in 1965 werd opgericht, heeft het zich in korte tijd tot een van 's werelds beste strijkkwartetten weten op te werken. Reeds in 1966 won het kwartet het „Concours International d'Exécution Musicale Genève". Even later won het ensemble het „Internationale Villa-Lobos Strijkkwartet Concours" in Rio de Janeiro. Met het enorme repertoire dat dit beroemde ensemble heeft, reisden de vier leden van het kwartet vrijwel de gehele wereld rond. De plaats voor verkoop vindt plaats op de gebruikelijke verkoop adressen in Oegstgeest en op het K&O-bureau te Leiden. Herfstvakantie Clubbuis Mirt/Honken en speeltuinvereniging Oosterkwar tier organiseren van 16 tot en met 21 oktober activiteiten ter gelegenheid van de herfstvakantie. Maandag 16 oktober staat in het teken van de lampionnenoptocht die van zeven tot negen uur wordt gehouden. Overdag worden er lampion nen gemaakt. Tevens kunnen deelnemertjes aan het songfes tival oefenen in de Alfons Ariënsschool. Dinsdagmiddag 17 oktober houden de deelnemertjes aan de activiteiten een schoonmaakbeurt in de wijk. Woensdag 18 oktober staat een spelmorgen op bet programma in speeltuin Oosterkwar tier. Hier wordt 's middags een film vertoond. Donderdag 19 oktober staat geheel in bet teken van het songfestival in de Alfons Ariënsschool. Vrijdag 20 oktober geeft poppen theater Soereloer een voorstelling in de school en zaterdag 21 oktober wordt er in speeltuin Oosterkwartier een instuif gehouden. Bouwkunst-Excursie De Stichting Nederlandse Bouwkunst organiseert op zater dag 18 november tegen zeer lage vergoeding een excursie die vooral beoogt de deelnemers te wijzen op de schoonheid en interessante aspecten van de bouwkunst in de stad. De belangstelling die voor dergelijke excursies bestaat is erg groot. Honderden belangstellenden hebben onder leiding van ervaren kunsthistorici reeds deelgenomen aan excursies die in vele Nederlandse plaatsen zijn gehouden. De stichting die zich niet tot een bepaald select publiek richt, maar zoveel mogelijk burgers voor de (oude) Nederlandse bouwkunst het monument in haar omgeving probeert te interesseren, is van oordeel dat deze excursies met een educatief en recreatief karakter van belang kunnen zijn voor politici, bouwondernemers en hun werknemers (i.v.m. renovatie/res tauratie), leden van culturele raden, volksuniversiteiten, oudheidkundige verenigingen, ambtenaren, architecten en natuurlijk de geïnteresseerde burger. Meer informatie en een aanmeldingsformuher zijn zowel schriftelijk als telefonisch te verkrijgen bij de Stichting Nederlandse Bouwkunst, Postbus 736, 2300 AS te Leiden. Telefoon: 071-893234. Rijksdaalderconcert De pianist Tibor Yasti von Arth. De pianist Tibor Yusti von Arth opent op woensdag 18 oktober de serie Rijksdaalderconcerten in bet K&O-gebouw. Von Arth werd in 1963 benoemd tot hoofdleraar piano in Oklahoma, Maine en Detroit. Vanaf die tijdgat hij talloze concerten in Noord-Amerika. Het meest bekend werd bij door zijn interpretaties van werken van Mozart, Chopin en Ravel. Op 18 oktober speelt hij voor de pauze de 12 etudes opus 10 van Chopin. Na de pauze worden de Spaanse Rapsodie, de Hongaarse Rapsodie no. 5 en Maxeppa van Franz Liszt uitgevoerd. Plaatskaarten voor de kapelzaal van het K&O-gebouw (120 zitplaatsen) zijn telefonisch te reserveren via tel. no. 141141. Indien nog plaatskaarten voorradig zijn kunnen ze vanaf 19.30 uur in het K&O-gebouw gekocht worden. Toegang sprijs 2,50 inclusief koffie vooraf, programma en gardero be.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3