(Boma/nt Verkeervoor jongerende belangrijkste doodsoorzaak CDA wil wijzigingen Be stek'81 afdwingen Regering schuldig aan economische malaise Bromfietshelm redt veel levens Opnieuw massale straat gevechten verwacht in Schiedam Niet meer dan zes rijstroken in Brienenoordtunnel PLEYN'68 10JAAR - ,rt Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas- L ef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging tel 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - lonnementen: ikwartaal 41,75: jaar 155,50: losse nummers: 55 cent Woensdag 11 oktober 1978,69e jaargang no. 21168 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zwitserland - Nederland Rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Zwitserland - Nederland op Ned.I om 20.10 uur. Ned.II om 19.25 uur Kenmerk over Vietnamees bezoek om 20.32 uur popprogramma „Countdown" en om 22.00 uur Info over C-status. Op rnieuw warm Droog weer met af en toe zon. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuid. Middagtempe- raturen ongeveer 20 graden. Morgen zon op: 06.59, zon onder: 17.54. Hoogwater: 11.42. Laag- water: 7.16 en 19.34. \Bette Midler toch op televisie DEN HAAG - Na lang onderhandelen en op aandrang van de VARA heeft Paul Acket in overleg met Bette Midler toch toestemming gegeven om van het optre den in het Ned. Congresgebouw in Den Haag van deze show-artieste tv-opnamen 'temaken. opnamen zullen op een nader be- I te maken datum uitgezonden wor den. Het besluit voor een tv-uitzending jwerd genomen, omdat tienduizenden >en kaart hebben kunnen bemachtigen jor deze shows in ons land. MEERDERHEID MEENT INENQUETE (van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Van de Nederlandse be volking vindt 15 procent de economi sche situatie zeer zorgwekkend, 40 pro cent gewoon zorgwekkend en 28 procent enigszins zorgwekkend. Maar 14 procent vindt deze situatie niet zo zorgwekkend als men doet voorkomen. Opmerkelijk is dat vrouwen de economische situatie duidelijk somberder beoordelen dan de dit doen. Dit is een van de uitkomsten van een vorige maand gehouden, representatief voor de bevolking genoemd onderzoek onder 600 Nederlanders boven de 18 jaar, verricht door de Nederlandse Stich ting voor Statistiek in opdracht van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO). Volgens de ondervraagden wordt er te veel zwart gewerkt, er wordt te veel on eigenlijk gebruik van de sociale uitkerin gen gemaakt, we zijn te duur geworden ten opzichte van het buitenland, het le ven is te duur geworden, er zijn te veel mensen die sociale uitkeringen krijgen en de mensen willen niet meer werken. Vijfenveertig procent vindt de regering verantwoordelijk voor de huidige proble men, 22 procent de vakbonden en 13 procent het bedrijfsleven. Voor wat de regering betreft worden de oorzaken van de problemen vooral toegeschreven aan geen of te weinig controle op de sociale uitkeringen, aan de grote inkomensver schillen en aan het feit dat de regering te weinig doet en dat de zaak niet goed is aangepakt. Voor wat de vakbonden aangaat worden de problemen vooral toegeschreven aan te hoge looneisen en in mindere mate aan het feit dat de vak bonden te veel macht hebben en dat zij zich overal mee bemoeien. Het bedrijsle ven wordt verweten dat het te weinig heeft geinvesteerd, werkloosheidsbestrij ding heeft nagelaten, overheidsgelden heeft misbruikt en te veel heeft gedaan aan automatisering. De belangrijkste bijdrage aan het herstel van de economische situatie wordt door 54 procent verwacht van de regering, 19 procent van het bedrijfsleven en 17 pro cent van de vakbonden. Uitgaande van de stelling dat bedrijven voor het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen geld nodig hebben, vindt 66 procent van de ondervraagden dat het offer van het niet meer verhogen van de koopkracht van de lonen gebracht zou moeten worden. Dat de koopkracht van de lonen verlaagd zou moeten worden vindt slechts 16 procent. CD A-kop- stukken pleiten voor Kerk- A Marokkanen Hans de Boer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Drie vooraanstaande CDA-leden, onder wie het Tweede Ka merlid Hans de Boer, voorzitter van de ARP, vinden dat de regering de 182 „kerk-Marokkanen" zonder uitstel een verblijfsvergunning moet geven. De an dere twee zijn D.Corporaal en P.Maats, resp.secretaris en penningmeester van de ARP. Hun namen komen voor op een lijst van in totaal duizend mensen, die woensdag door middel van een paginagrote adver tentie in een aantal kranten een beroep doen op de regering. ue (Van een onzer verslaggevers) DELFT Voor jongeren van 15 tot 24 jaar is het onveilig ver keer de belangrijkste doodsoor zaak. Veertig procent van alle sterfgevallen in die leeftijds groep vindt plaats als gevolg van een verkeersongeval. Onge veer vijf procent sterft door een ongeluk in of om het huis, en twee procent door een arbeid- ongeval. Aldus ir. E.Asmussen, directeur van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid op het Veiligheids-symposium in Delft. Hij deelde ook mee dat de invoering van de helm voor bromfietsers in de jaren 1975 tot en met 1977 tussen de 850 en 950 levens heeft gespaard. Het verplicht stellen van de autogor- del redde in die periode tussen de 1200 en 1500 levens. Vrouwen zijn veel minder bij onge vallen betrokken dan mannen. Maar daaruit mag men volgens ir. Asmus- sen niet concluderen dat vrouwen voorzichtiger zijn, of beter rijden in het verkeer. Vrouwen maken veelal gebruik van veiliger vervoermiddel, zoals tram, trein en bus. In de auto rijden ze vaak op minder riskante routes en niet tijdens de spitsuren. In het bedrijf vervullen ze vaak minder riskante functies dan de man. Ir. Asmussen stelde dat de veilig heid het meest gebaat is met maa tregelen die erop gericht zijn de om geving aan te passen aan de mogelijkheden en de beperkingen van de mens. Niet alleen voor wat betreft zijn incasseringsvermogen, maar ook ten aanzien van zijn mo- gelkijkheden tot waarnemen, beslis sen en handelen. De jongeren verzamelden zich rond zeven uur op de grens van Vlaardingen en Schiedam. Tegen half elf werden ze door de politie uiteengedreven. De Schiedamse politie kreeg versterking van de mobiele eenheden van Rotterdam en Vlaardingen. SCHIEDAM De politie korpsen van Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam houden tientallen manschap pen en een flink aantal hon den in gereedheid voor het geval er vanavond andermaal massale straatgevechten drei gen op de Brederoweg Euro paboulevard. Gisteravond hadden hier (op de grens van Vlaardingen en Schiedam) naar schatting 150 met stokken en fietskettingen bewapende jongeren voorbe reidingen getroffen voor een veldslag die een niet geheel duidelijke duidelijke vete moest beslechten. Door zich tussen de strijdende partijen in te posteren slaagden de circa 60 ingeschakelde politie mannen er evenwel in het ontbranden van de strijd te voorkomen. De vete komt vol gens de politie voort uit een vechtpartij maandagavond, tussen een knaap uit Schie dam en één uit Vlaardingen. Dezen beloofden elkaar aan het einde van de knokpartij de volgende avond terug te keren, maar dan geassisteerd door aanhang. De Vlaardingse groep is afkomstig uit de wijk Holy, de Schiedamse uit Zuidhoek. De leeftijd van de jongeren varieert van 16 tot 22 jaar. Volgens de politie is er gisteravond slechts éénm 'jongeman licht gewond ge raakt en valt de aangerichte schade erg mee. Rond half elf werden de groepen uiteenge dreven. De politie wilde van morgen stappen ondernemen om een verzoening tussen de twee partijen tot stand te brengen. JPieterman 'T 6AflT~\ OVER VISj omdat zo vele badgasten vergif- 'fffingsverscbijnselen opliepen. ADVERTENTIE NA GERINGE TOEZEGGINGEN KABINET: ALS HET PROJECT ER KOMT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als er een tunnel wordt gebouwd naast de Van Brienenoordbrug, zal die hoogstens tweemaal drie rijs troken krijgen. Dit heeft minister Tuynman (verkeer en wa terstaat) vandaag gezegd tijdens de officiële opening van de nieuwe Moerdijkbrug. Koningin Juliana verrichtte de opening van deze brug. De minister noemde de bewering dat er gedacht wordt aan een tunnel met 19 rijbanen "onzinnig". Het zal nog geruime tijd duren, voordat de beslissing genomen kan worden hoe het knelpunt in de Van Brienenoordcorridor wordt opgelost. Een alternatief voor de tunnel is het verbreden van de brug door het bouwen van één of twee „aanbouwbruggen". Minister Tuynman heeft de gemeenten Rotterdam, Capelle ad IJssel en Openbaar Lichaam Rijnmond gevraagd hun opvattin gen over de verbeteringen bij de Van Brienenoordbrug bekend te maken. Zij zullen dit nog dit jaar dienen te doen. Daarna krijgen de bewoners van deze gemeenten volop de gelegenheid het hunne erover te zeggen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG— De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil op enkele onderdelen vandaag wijzigingen aanbrengen in Bestek'81, het re geringsplan om de overheidsuitgaven in de komende jaren in geringere mate te laten stijgen. Daartoe heeft de CDA-fractie gistera vond besloten. De fractie kwam bijeen na de uitvoerige beto gen van de ministers van het kabinet-Van Agt, gisteren in de Tweede Kamer. De minis ters bleken daar slechts in zeer beperkte mate bereid om in te gaan op de al vorige week door het CDA bepleite wijzigingen in het re geringsplan. Van de ministers maakte alleen Albeda(sociale zaken) een kleine opening door de bereidheid te tonen om later enkele onder delen van Bestek '81 te schrappen als blijkt dat de vakbeweging tot extra loonmatiging be reid is. Premier van Agt en minister Andries- sen(financiën) staken echter niet onder stoelen of banken niets van zo'n extra matiging te verwachten. Het kabinet wees van de hand om de voorge nomen korting van zes maal een half procent op de sociale uitkeringen teniet te doen. Wel wil het kabinet in de loop van volgend jaar de sociale uitkeringen eventueel compenseren als blijkt dat de stapjes van zes maal een half procent toch de koopkracht van de uitkering strekkers hebben aangetast. Het kabinet ging ook niet in op het CDA- voorstel om het vborgestelde eigen risico van honderd gulden in het ziekenfonds te schrap pen. Ook hield premier Van Agt voorlopig cast aan een huurverhoging volgend jaar met zeven procent. Vanavond WD-TV De WD wil: een batterij van maatregelen voor de werkgelegenheid; betere vakopleiding voor jongeren; lastenverlichting voor midden- en kleinbedrijf. Tien voor acht Ned.I ADVERTENTIE Oonderdag 12 oktober Het Lage Landen Cabaret, Groenendijk. Door schoolverlaters stijging werkloosheid DEN HAAG (ANP) Door de schoolverlaters is het aantal werklozen in Zuid-Holland eind september gestegen tot 40.106 (augustus was dit aantal nog 39.573). Aldus drs. E. Luijf, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeids voorziening in Zuid-Holland. Hij verwacht aan het eind van dit jaar een stijging tot 41.000 a 42.000 werklozen. In september hebben zich meer schoolverlaters als werkloze laten inschrijven dan vorig jaar in dezelfde periode het geval was. In Zuid-Holland is 3,8 procent van de mannelijke beroepsbe volking werkloos. Landelijk is dit percentage 4,2. Het aantal werkloze vrouwen in deze provincie neemt nog steeds toe en is nu 13.008.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1