ondscoach Vonlanthen wil zo mogelijk spelen Karpov mist kans op k beëindiging tweekamp Geen overtuiging bij Jong Oranje m Basketbalteam Joegoslavië imponeert Alleen dan is Nederland te verslaan" ïersma KftRPOV Alle veldspelers mogen verdedigen ij iPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1978 PAGINA 13 >0 fan onze verslaggever) ERN Bondscoach Jan Zwartkruis heeft zoals hij dat zelf zegt, puntjes op de „i" gezet. Een dag lang heeft hij met de selectie in het Nederlands elftal gewerkt aan de motivatie voor de interland inavond in het Wankdorf-stadion tegen Zwitserland. Zwartkruis: laandag bij het vertrek aan Zwitserland leefde die wedstrijd nog Jemaal niet. Nu wel. En dat is maar goed ook, want het wordt n belangrijk duel. Er staat tenslotte kwalificatie voor de eindronde D het Europees 1 andenkampioenschap op het spel". BREDA Jong Oranje heeft ook zijn tweede oefenwedstrijd voor het treffen met Oost-Duits- land voor het toernooi om de Europese titel voor landenteams van spelers onder de 21 jaar in winst omgezet. In Breda werd gisteravond NAC met 32 verslagen. Overtuigend was het spel van de Nederlandse jeugd, die op 14 november in Rostock de Oostduitsers ontmoet, echter aller minst. Voor de rust zetten de Breda- naars hun tegenstander her haaldelijk onder druk. Het lag vooral aan de voortreffe- Jan Zwartkruis vanavond een stap iter bij die kwalificatie wil komen is altijd onduidelijke, want om onbegrij- ike redenen heeft de bondscoach van inje nog altijd niet de formatie prijs even die vanavond op het veld komt. artkruis: „Geen onwil van mij, maar zoon een kwestie van gebrek aan tijd. iu toe ben ik steeds met de hele groep geweest. Ik heb nog geen gelegenheid iad om met de spelers individueel te ten. Daarom nog geen opstelling, want kan ik moeilijk gaan vertellen op een ment dat de spelers zelf nog van niets tactische bedoelingen heeft Jan Zwart- s wel vast omlijnd. Zonder daar verder n te willen gaan gaf Zwartkruis toe n zijn hoofd te hebben op welke manier de Zwitsers wil verslaan. „Dat is trou- ook al met aanvoerder Ruud Krol «•gesproken", verzekerde Zwartkruis, ij is de enige die weet welke plannen heb". n de hand van de twee trainingen die artkruis gisteren met de groep leidde jverigens toch al enigszins af te meten ke kant Oranje vanavond opgaat. Vast at dat het Nederlands elftal met drie en zal spelen, waarbij het er veel van heeft dat Dick Nanninga buiten de iég blijft, waardoor het front wordt ge- md door Ling, Geels en Rensenbrink. rartkruis grootste problemen liggen ech- de defensie, want hij aarzelt nog of Hugo Hovenkamp al fit genoeg in de basisformatie terug te keren. „Hovenkamp heeft me zater dagavond in het duel tegen NAC verrast, maar als coach blijf je toch twijfelen. Ik mag niet het risico nemen om Hovenkamp al te vroeg weer in de ploeg op te nemen". Indien Zwartkruis besluit Hovenkamp (de AZ-speler zelf: „Natuurlijk speel ik graag, maar ik maak er geen punt van als ik reserve ben. Ik ben al blij dat ik er weer bij ben") op de bank te houden dan is het waarschijnlijk dat de bondscoach Adri van Kraay van PSV in de ploeg haalt als laatste man. Ajacied Ruud Krol komt dan op de plaats van linkervleugelverdediger terecht, een positie die hij al jarenlang bezet heeft. Jan Zwartkruis realiseert zich dat Zwitser land een moeilijke tegenstander kan wor den. „Vooral hier in Bern is de ploeg erg sterk", meent Zwartkruis. „Trouwens, wan neer je de resultaten van de laatste jaren erbij pakt kom je al snel tot de conclusie dat Nederland het altijd moeilijk heeft met de Zwitsers, want we verliezen hier meer dan we winnen. Gelukkig ben ik wel goed geïnformeerd over het Zwitserse spel. Mijn assistent Rob Baan en de hier al jaren vertoevende Bert Theunissen hebben mij optimaal ingelicht, waardoor ik denk volle dig op de hoogte te zijn van de Zwitserse mogelijkheden". Wijzer Net zoals zijn collega van Zwart kruis heeft ook de Zwitserse bondscoach Von- lanthen het nog niet nodig gevonden om zijn opstelling al wereldkundig te maken. „Dat doe ik pas kort voor de wedstrijd", stelde Vonlanthen gisterne in het Zwitserse trainingskamp even buiten Bern. „Waarom zou ik jullie wijzer maken dan jullie al zijn". Opmerkelijk was wel de toezegging van Vonlant hen dat Zwitserland Oranje met offensieve midde len tegemoet zal treden. De Zwitserse bondscoach: „Net zoals iedereen in de wereld ken ik het Nederlandse voetbad. Ben er trouwens een groot liefhebber van. Volgens mij kan nederland alleen Normaal gesproken hebben wij meer kwaliteit, maar verslagen worden door een offensief inge- Die moet stelde ploeg. Daarom is het mijn bedoeling zo komen", aanvallend mogelijk te spelen". Jan Zwartkruis ROB HARTOG als reactie daarop: „De Zwitsers doen maar. De vermoedelijke opstelling van Zwitserland is: lijk spelende minddenvelder Josip Mohorovic dat NAC daartoe niet in staat was. Met wisselend succes streed hij met de Go Aheadspeler Woudsma om het bezit van het middenveld. Toen Mohorovic, direkt na rust gelijk maakte en meer de aanval zocht, kreeg Jong Oranje pas mogelijkheden om door het centrum gevaar lijke aanvallen op te zetten. De verrichtingen van de ge selecteerden waren wissel vallig. Slechts een enkeling leverde de gehele wedstrijd een goede prestatie. Degens, aanvankelijk gevaarlijk op komend, viel later terug. Dat zelfde gold voor Metgod. De aanvaller van Beveren Waas was een constante be dreiging voor de verdediging van NAC. Scoreverloop: 17. Woudsma 0—1. Mohorovic 1—1,58. Met god 1—2 (strafschop), 72. Pe ters 13, 82. Neeskens 23. Piet Schrijver, Ruud Krol, Ernie Brands en Arie Haan tijdens de training gisteren in het stadion van Bern. bach; midden: Tanner, Barberis en Schnyder; «onr- Elsener, Sulser en Botteron. CO Harm Wiersma heeft [loten toch zijn wereldtitel te verdedigen, In de liaanse stad Arco, waar het ltoernooi wordt gehouden, rd Wiersma gistermorgen fens de loting voor de finale- de voor de eerste ronde ge- ipeld aan Rob Clerc. Van de e overige Nederlandse spe- in de twaalf man sterke degroep speelt Johan Bas- innet tegen de Kongolees nbi en Frank Drost tegen de lees n'Diaye. de algemene vergadering de werelddambond is drs. I Roozenburg gisteren in Ar- benoemd tot voorzitter van organisatie, Willem Jurg, kandidaat gesteld was voor post van secretaris, kreeg functie toebedeeld. De we- Idambond besloot verder, bij een eventuele prolonga- van de titel door Harm Wiers nummer twee het recht van laging verkrijgt. Voor atsbepaling van deze tweek- zal in navolging van de aakwereld een open inschrij- I gehouden worden. ranse jockey ■arresteerd i|5 De Franse trainer-rij- Pierre-Desire Allaire, die lende week dinsdag te Hil- suzn met twee paarden zou rten in de prijs der Giganten ade tweede heat met Hillion Üouard, in de tweede met du Vivier wordt sinds aodagavond te Parijs in ar agehouden, wordt verhoord door recher- rs van de speciale brigade het koerswezen en de kans- in verband met een door brigade ingesteld onder- 1 naar zwendelpraktijken koersen in het zuid-oosten Frankrijk, te weten in Mar ie en op verschillende banen de Cote d'Azur. De gang zaken was als volgt: met aantal rijders werd in een to contact gezocht en onder hoging of tegen een som a werd hun gevraagd hun Wen in te houden. Het be- hierbij altijd favorieten, ordat degenen, die in het nplot zaten bij de toto op rl ^dere paarden forse bedra- uizetten, kwam dat bedrag Ü1 De afgebroken stelling BAGUIO Anatoli Karpov heeft gisteren in Baguio Stad in de dertigste partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken de kans gemist zijn zesde en voor titelpro- longatie beslissende overwinning binnen te halen. Op de 18e set had de wereldkam pioen volgens de aanwezige grootmeesters (onder wie Tal en Euwe) f2-f4 moeten spelen, waarna hij de partij en de tweek amp winnend had kunnen beëindigen. In plaats daarvan koos Karpov, die door twee opeenvolgende overwinningen van uit dager Kortsjnoi zijn voorsprong zag slinken tot 5—4, voor een verdere ontwikkeling van zijn stukken. De 30e partij werd na de 41e zet afgebroken. De deskundigen karakteri seerden de stelling als remise. Engelse opening van zijn tegenstander. Kortsjnoi koos voor de Grünfeld verdedi ging. Deze speeltrant werd voor het eerst in 1920 toegepast in Wenen, toen Ernst Grünfeld de latere wereldkampioen Alje- chin versloeg. Na de openingsfase kreeg Karpov aanvalsmogelijkheden. Over de 18e zet dacht hij achttien minuten na voordat hij zijn toren terugplaatste naar het een zet eerder verlaten bl. Op dat moment verlieten Victor Batoerinsky, de delegatie leider en vice-president van de Russische schaakbond, en Aleksander Rochal, de offi ciële correspondent van het Russische pers bureau Tass, de zaal. Na dit voor Kortsjnoi zeer kritieke moment wikkelde de 47-jarige uitdager af naar een gelijkwaardige stelling. Op de 34e zet bood hij remise aan via hoofdarbiter Miroslav Filip. Karpov weigerde hierop in te gaan. Een tweede poging van Kortsjnoi om een onbeslist te bewerkstelligen, nu door herha ling van zetten, werd eveneens door de wereldkampioen ontweken. Het verloop: Wit Karpov, zwart Kortsjnoi. 1. c2-c4 Pg8-f6; 2. Pbl-c3 d7-d5; 3. c4xd5 Pf6xd5; 4 g2-g3 g7-g6; 5. Lfl-g2 Pd5xc3; 6. b2xc3 Lf8-g7; 7. Pgl-f3 0-0; 8. 0-0 c7-c5; 9. Tal-bl Pb8-c6; 10. Ddl-a4 Pc6-a5; 11. d2-d3 b7-b6; 12. Da4-h4 Lc8-b7; 13. Lcl-h6 Lg7xh6; 14. Dh4xh6 Lb7xf3; 15. Lg2xf3 Ta8-c8; 16. Lf3-g2 Dd8-d7; 17. Tbl-el b6-b5; 18. Tel-bl Tc8-b8; 19. Dh6-e3 Dd7-d6; 20. Tfl-dl a7-a6; 21. Tdl-d2 Tf8-c8; 22. Td2-b2 Pa5-c6; 23. De3-d2 Pc6-e5; 24. Dd2-f4 Pe5-d7. 25. Df4xd6 e7xd6; 26. Lg2-h3 Tc8-d8; 27. a2-a4 b5xa4; 28. Lh3xd7 Tb8xb2; 29. Tblxb2 Td8xd7; 30. Tb2-a2 Kg8-f8; 31. Ta2xa4 Td7-a7; 32. Kgl-fl Kf8-e7; 33. Kfl-el Ke7-d7; 34 Kel-d2 h7-h5; 35. Kd2-c2 Ta7-a8, 36. Ta4-f4 Kd7-e6; 37 h2-h4 Ta8-b8; 38. Tf4-e4t Ke6-d7; 39. Te4-a4 Tb8-a8; 40. Ta4-f4 Kd7-e6; 41. tf4-c4 Ta8-a7. De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden draverijen zijn: Nolivier Bonni prijs (2000 m): 1. Ros Performer (Q. Joosen) 1.25.4, 2. Racing Devil, 3. Perene Majo. winn 6,40, 2,30, 1,60, 4,20 kopp 20.10 trio 563,30. Posthuma K-prijs (2400 m): 1. Rea van de Lente (J. Duiven voorden) .1.26.6, Robijn N, 3. Ricardo. winn 5,70, pl. 2,20, KOERSEN HILVERSUM 1,50 kopp 4,20. Niet gestart: Pele (no. 4) en Pechulie (no. 6). Nozem D-prijs (2000 m): 1. Paro- li Vitesse (J. Scheffer) 1.23.0, 2. Pennsylvania, 3. Rainmaker winn 2,80 pl 1,60, 1,60, 2,90 kopp 7,00 trio 68,40. Max Record-prijs (2440 m): 1. Nina (mw. R. Pools) 3.18.5, 2. Lena Axkit 2, 3. Otrian G. winn ƒ3,90 pl. ƒ1,30, ƒ1,40, ƒ1,20 kopp 7,90. Nero Bond-prijs (2000 m): 1. Paulien Laren (C. Disselkoen) 1.23.3, 2. Olympiade, 3. Pretta Kandia, winn 7,90 pl. ƒ3,50, 2,60, 1,80 kopp 25,90 trio 358,30. Niet gestart Peggy Du ke (no. 6). Mama Mia-prijs (2000 m): 1. Parodie (P. van Klaveren) 1.22.0, 2. Rosella W, 3. Olex Kandia, winn ƒ4,40 pl. ƒ1,70, ƒ1,80, 2,40 kopp 8,40. Pichaelle-prijs (2920 m): 1. Op- py Fortuna (J. Anema) 1.25.6, 2. Menno Surprise, 3. Oglala Mendel, winn ƒ6,00 (stal.), pl. 2,20, 3,20, 2,00 kopp 39,0«J trio 195,30. Platina-prijs (2000 m): 1. Korry Buitenzorg (W. Gerritsen) 1.22.7, 2. Myrly Terraise, 3. Larens Roem. winn 4,40 pl. 1,50, ƒ3,90,/ 1,90 kopp 23,50. Natalie Hanover-prijs (1600 m): 1. Nesquita (D. Suykerbuyk) 1.19.3, 2. Lukie B, 3. O. Mores, winn ƒ12,60 pl. ƒ4,00, ƒ2,20, 5,00 kopp 30,70 trio 622,50. Niet gestart Juno Buitenzorg (no. 4). Liefhebbers-prijs (2000 m): 1. Rianne N (M. van Leeuwen) 1.25.6, 2. Raphaela D, 3. Ramses Laren, winn 5,40 pl. 3,60, 6,80,/3,50 kopp 80,00. Totale omzet: 388.502,00. MANILLA Joegoslavië en Brazilië hebben zich gisteren in Quezon City, een voorstadje van Manilla, aangediend als voor naamste kandidaten voor de achtste wereldtitel basketbal. Vooral Europees kampioen Joegoslavië wordt beschouwd als de favoriet bij uitstek. Zeker gezien de imponerende wijze waarop het team van coach Aleksander Nikolic titelhouder Rusland kansloos liet: 105-92. Brazilië handhaafde het ongeslagen record door in de laatste minuut de toch al gereduceerde aanspraken van de Verenigde Staten op een hoge eindklassering definitief te vernietigen: 92-90. Op de achtergrond bevindt zich Italië, dat naar de derde plaats klom door een moeiteloze overwinning op het te zwakke Filippijnse team: 112-75. De Italianen hebben nog een kans zich te mengen in de strijd om een van de drie medailles. Dat kan niet gezegd worden van Canada en Australië, die beide definitief uitgeschakeld zijn. Hun onderlinge duel was dan ook van weinig belang. Canada won met 91-79. Lammers gehuldigd Europees kampioen formule III, Jan Lammers, arriveerde gisteren op Schiphol en werd verwelkomd door Rob Slotemaker, vriendin Annemiek Piers en manager Gerard van der Storm. Hierna toog het gezelschap naar de woonplaats van Lammers, Zandvoort, waar drieduizend supporters hem bejubelden tijdens een zegetocht. Van vrienden ontving de kersverse kampioen een envelop met inhoud, terwijl hij voorts werd overladen met bloemen. Jan Lammers vond het allemaal Van onze sportredaktie LEIDEN De Algemene Vergadering Zaalvoetbal van de Afdeling Leiden heeft zich gisteravond op het standpunt gesteld dat „zaalvoetbal inderdaad zaalvoetbal" dient te blijven. Daarom werd in het UVS-clubhuis ook een voorstel verworpen waarin was opgenomen dat het verdedigende team slechts met drie veldspelers op de eigen helft mag vertoeven. Een „minivoetbalregel" ter bevordering van aanvallend voetbal, die overigens ook op praktische gronden nauwelijks uitvoerbaar bleek. Per slot van rekening kampt de Afdeling Leiden al met een gebrek aan scheidsrechters in de zaal en een nog zwaardere belasting van de man in het zwart leek de vergadering niet reëel. Overigens werd diezelfde vergadering gisteravond onder voorzit- terschap van Afdelingsvoorzitter Ad Dusée gehouden. De eerste man van de Leidse zaalvoetbalcommissie, Jos Vlasveld, heeft „om persoonlijke redenen" en „in het belang van de „zaalvoetbalsport" bedankt voor deze functie. De kandidaatstelling voor een nieuwe voorzitter werd dan ook tijdens de vergadering geopend. Alphenaar Van der Meer werd door de vergadering naar voren geschoven om de Afdeling te vertegenwoordigen in de landelijke AZV en tevens werd een voorstel aangenomen om in het kader van de bouw van een nieuw Bondsbureau in Leiderdorp per lid gedurende zes jaar een gulden bij te dragen. De kaartjesverkoop ((een ieder, spelers en coaches inbegrepen dient tegenwoordig entree te betalen) tenslotte, vormde een lang discussiepunt tijdens de vergadering. Omdat „alles nog niet zo be$t loopt" werd besloten dat de zaak „intern" nog eens door Tsslvnpthalrommi^si»» en bestmir rnu worden bezien Ijshockeyers Heerenveen uitgeschakeld GARMISCH IJshockeyclub Heerenveen is gisteravond in Garmisch Partenkirchen uitge schakeld in de tweede ronde van het toernooi om de Europe se beker voor landskampioe nen. Heerenveen verloor de tweede ontmoeting van Ries- sersee met 106. De tussenstan den waren: 22,34 en 50. De eerste ontmoeting was verle den week in Heerenveen in een gelijk spel geeinigd: 3—3. De doelpunten van Heerenveen werden gemaakt door Jansen (2), De Heer, Nota, De Bruin en Koopman. Beugels terug in wielrenunie DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie (KN- WU) heeft besloten het roye ment van Eddie Beugels onge daan te maken. Beugels werd na een langdurig conflict in mei uit de wielerbond gezet. Volgens KNWU-directeur Meeuwse heeft Beugels het hoofdbestuur schriftelijk om een gesprek gevraagd. Dit vond maandagavond plaats. Tijdens het gesprek verklaarde Beugels de publiciteit rond zijn persoon en de KNWU eind vorig jaar en begin dit jaar te betreuren. Het hoofdbestuur besloot daar op het royement van de voorma lige vice-voorzitter van de sport- commissie op te heffen en hem alle rechten van KNWU-lid te rug te geven. Cricketteam ingedeeld LONDEN In Londen is gis teren de loting verricht voor de kwalificatie ronde van het cricket toernooi om de wereld beker, dat volgend jaar in Enge- land plaatsvindt. Nederland is daarbij ondergebracht in groep drie, samen met Israël, Ver enigde Staten, Gibraltar en Sri Lanka. De drie groepswinnaars plus de beste van de ploegen die als tweede eindigen, gaan over naar de halve finale ronde, waaruit de nummers een en twee Zich plaatsen voor het finaletoer- nooi, waarvoor de zes belang rijkste cricketlanden Australië, Engeland, India, Nieuw Zeel and, Pakistan en West-Indië au tomatisch zijn geplaatst De groepswedstrijden zullen wor den gespeeld tussen 22 mei en 4 juni in de Engelse Midlands. De indeling: Groep een: Oost Afrika, Papua-Nieuw Guinea, Argentinië, Singapore en Bermuda; Groep twee; Denemarken, Fiji-eilanden, Malei sië., Canada, Bangla Desh; Groep drie: Israël, Ver. Staten, Nederland.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13