Bestek '81 bleef overeind, maar veel is nog onduidelijk Angl icaans weekblad vraag paus voor alle christenen" „Het lied van de wolf": warm bloedige vertelling m "nai i kerk wereld Kerkrade had zijn wereldpremière „OPEN KERK" OVER STRATEGIE VOOR MENSELIJKE BEVRIJDING CONCLUSIE NA EERSTE RONDE: KORTWEG Zilveren Roos voor Dr. Jan Hulsker Sanctiewet wordt niet ingetrokken Korte metten LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1978 PAGINA li |DEN HAAG Tijdens de 'anmiddag begonnen tweede inde van de algemene be bouwingen over de rijksbe- iting en de behandeling van ombuigingsoperatie Bestek II kan het tot een forse con- intatie tussen de regering en (een deel van) de Tweede Kamer komen. Van de grote fracties toonde alleen die van de WD zich dinsdagavond na het urenlange antwoord van de kant van de regering tame lijk tevreden. fractie van de PvdA was :onder boos, met name om- jat minister Andriessen (Fi- inciën) in feite de hele „te- genbegroting" van de PvdA had afgewezen, en de fractie van het CDA beklaagde zich over de talrijke onduidelijkhe- LEIDERDORP De initiatief- gfoep in Leiderdorp, die zich k ten doel stelt ontmoetings-en I ontspanningsmiddagen te orga niseren voor mensen die voor korte of langere tijd buiten het arbeidsproces zijn komen te staan, begint op donderdag 12 oktober weer te draaien. Deze I ontmoetingsmiddagen worden dan verder wekelijks gehouden op donderdagmiddag van 2 tot t uur in gebouw „Sjelter", 'ïemraadlaan 67 in Leider dorp. De toegang is vrij voor •dereen die zin heeft in een :ellige middag. Eventuele ver- are inlichtingen zijn te verkrij- a op telefoonnummer 893135. ÏGSTGEEST Onder het otto „Plezier met operette" lat de Oegstgeester Operette- freniging „De Troubadours" iterdag 14 oktober in het ge- mtecentrum aan de Lijtweg Oegstgeest een concert geven Duitse en Franse operette- )dieën. Ten gehore worden icht selecties uit o.a. „Der Bettelstudent" en „De Parelvis sers". Als gasten treden op de sopraan Auri Bodar en de tenor Koos Kiens. „De Troubadours" worden muzikaal begeleid door dé pianiste Meta Reynhoudt. ïvang van het concert: 20.00 GSTGEEST De burger- m avond die op 2 november gehou- n zou worden in de aula van het Rijnlandse Lyceum is in erband met het drukke rooster &n de gemeenteraad uitgesteld othet voorjaar van 1979. [SSE Met een drietal uitvoe- ogen zal een kerngroep van Ie toneelvereniging Het Geest- rondtheater het stuk „Een naan voor misdeelden" over J,"J iet voetlicht brengen, een stuk SS "Esproten aan de pen van Eu- ene O'Neill. lp zaterdag 20 oktober is de remière in de Meerkoet in Lis- serbroek en vervolgens speelt men op 27 en op 28 oktober in gebouw 't Trefpunt aan de Schoolstraat te Lisse. De toe gang is bepaald voor personen die ouder zijn dan 15 jaar en de voorstellingen beginnen alle om 20.00 uur. VOORHOUT De Jaarlijkse kledingactie van de Stichting Mensen in Nood wordt deze maand gehouden. Gebruikte kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen kunnen tot en met zaterdag 28 oktober worden afgegeven bij mevrouw C. Heemskerk-Siemerink, Jacoba van Beier en weg 5. SASSENHELM De officiële opening van de gemoderniseer de en vergrote Rabobank aan de Sassenheimse Goeverneur- laan vindt plaats op dinsdag 17 oktober. Om iedereen de gele genheid te geven vrijblijvend een kijkje te komen nemen in het bankgebouw, wordt er „open huis" gehouden. De Sas senheimse bevolking wordt door middel van een kleur- en raadwedstrijd bij de feestelijke heropening betrokken. II Carrozzone, een italiaanse groep die kan worden gerang schikt bij het minimal thea tre, treedt op dinsdag 17 okto ber op in het HOT met 'Studi. per ambiente'. De voorstelling (lett.: Onderzoek der omge ving) wordt bepaald door de omgeving waar ze wordt ge bracht. Het uitgangspunt is het blootleggen van de funda menten van het theater. Het Nederlands Eurythmie Ensemble o.l.v. Werner Bar- fod geeft op maandag 16 ok tober een voorstelling in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. den in het naar voren ge brachte beleid. Vele uren hadden premier Van Agt en de ministers An driessen, Wiegel, Albeda en Van Aardenne nodig om de talloze afgelopen donderdag door de Kamerfracties gestel de vragen en gemaakte op merkingen te beantwoorden. De minister van Financiën was het duidelijkst in zijn be toog: er kan geen sprake zijn van afkalving van het voor ziene ombuigingsbedrag van tien miljard, punt uit. Aanzienlijk tegemoetkomen der ten aanzien van de Ka mer stelde minister Albeda (Sociale Zaken) zich op. Op vallend was dat hij de moge lijkheid opperde van bijstel ling van de regeringsvoorstellen als de vakbeweging bereid is tot een extra matiging, waardoor en kele reële alternatieven ont staan. Veel verwees Albeda naar het komende arbeids voorwaardenoverleg in de Stichting van de Arbeid. Daar kan ook gesproken worden over zaken als aftopping van de prijscompensatie voor de hogere inkomens. Over de hoofden van de Kamerleden heen deed hij een dringend beroep op de organisaties van werknemers en werkgevers om uiterste redelijkheid te be trachten. Wie de betogen van de vijf bewindslieden tracht te analy seren komt tot de conclusie dat de regering van haar in Bestek '81 neergelegde plan nen in deze fase van het ka merdebat nauwelijks iets wil prijsgeven. Premier Van Agt maakte duidelijk dat het be leid van het kabinet haaks staat op dat van de oppositie. Veel meer dan tot dusver profileerde het kabinet-Van Agt zich dinsdag ten opzichte van het vorige kabinet. Daar zit'm de moeilijkheid voor de CDA-fractie, die alle mogelij ke moeite doet om zich niet te zeer van de oppositie te verwijderen. Niet dat de be windslieden zich onvriendelijk over de suggesties en voor stellen van de CDA-fractie uitten; veel meer was er spra ke van een minzaam probe ren tegemoet te komen aan die suggesties, maar dat riep nogal eens onduidelijkheden op. Allerlei idseeën van Lub- Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Nederlandse Bio scoopbond werd gisteren de Zil veren Roos een onderscheiding die in 1960 werd ingesteld voor bijzondere verdiensten op filmcul tuur gebied uitgereikt aan Dr. Jan Hulsker. De heer Hulsker was tot zijn pen sionering in 1972 Directeur-Gene raal voor Culturele Zaken van het ministerie van CRM en was een van de initiatiefnemers tot de op richting van het Productiefonds voor Nederlandse Films in 1956. Hij maakte tot 1977 deel uit van het bestuur, de laatste tien jaar als voorzitter. De heer Hulsker ontving de onderscheiding, die vóór hem aan Charles Chaplin, Bert Haanstra, Ingmar Bergman, Fons Rademakers en cameraman Gerard van den Berg ten deel was gevallen, uit handen van de heer Nijland van de Nederlandse Bio scoopbond. Componisten nemen het niet langer van CRM DEN HAAG - Het Genoot- schap van Nederlandse Com ponisten (Geneco) heeft zijn advocaat opdracht gegeven op te treden tegen het ministerie van CRM. Het Geneco drong een maand geleden bij de mi nister aan op spoedige beta ling van honoraria aan com ponisten voor opdrachten die zij al bijna een jaar geleden hebben uitgevoerd. Deze brief werd nog niet door de minis ter beantwoord. De door het kamerlid Voogd (PvdA) hierover gestelde vra gen zijn inmiddels wèl door de minister beantwoord: de nieuwe computer van CRM zou de boosdoener zijn. Het bestuur van het Geneco heeft nu besloten de wanprestatie van CRM niet meer te nemen. KERKRADE - Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft Zuid Limburg de wereldpre mière van een speelfilm ge had. Dat gebeurde in het met genodigden gevulde Wijn gracht-theater in Kerkrade waar René van Nie zijn jong ste film „Doodzonde" ten doop hield. Voor deze gelegenheid had het verhuurkantoor Gofilex tal van medewerkers onder wie Willeke van Ammelrooy, Josee Ruyter, Renée Souten- dijk en vertegenwoordigers van de nationale filmpers overgevlogen en zorgde de burgemeester en wethouders in de burgerzaal van het stad huis voor een officiële ont- dirigent Serly overleden LONDEN - De amerikaanse componist-dirigent Tibor Serly is op 76-jarige leeftijd in Londen overleden na op straat te zijn aangereden door een auto. Serly, die uit Hongarije af komstig was, verwierf grote bekendheid door het voltooien van de laatste twee werken van Bela Bartok het Derde pianoconcert en het Vioolcon cert. Hij zou volgende week naar Hongarije doorreizen om daar als gast van het Bartok- instituut een aantal concerten te geven en lezingen te hou den. vangst. Waarom dit alles in het uiterste zuiden van het land moest plaatsvinden? Van Nie's film speelt zich daar ge heel af en werd ook daar op genomen. Coen van Rijn is daarin een acteur, die wor stelt met jeugddromen en trauma's als hij gedwongen wordt de werkelijkheid te spelen. Aangezien hij opgroei de in een mijnwerkersmilieu houdt de film zich in zwart wit flashback enigszins bezig met de problemen van de mijnstreek anno 1935, maar nog veel meer met de gevol gen van een streng katholieke opvoeding. Er was na afloop dan ook een beleefd maar toch wel enigszins verbijsterd applaus en men verschilde nogal van mening wat Renée van Nie nu wel bedoeld had. Maar er waren bloemen voor de medespelenden en later op de avond werd de Belgische acteur Jan Decleir nog een oorkonde aangeboden voor zijn rol als mijnwerker. Over de film zelf, die donderdag in dertien steden in Nederland in première zal gaan komen wij later nog wel uitgebreid terug. De omslag van het jeugdboek „Het lied van de wolf" is al een heel verhaal: twee wolven met waakse ogen op pad. Waar naartoe? Wat beleven ze? Het heeft kennelijk ge sneeuwd. De omslag belooft een spannend natuurverhaal en schrijver George Stone stelt niet te leur, In tegendeel. Zijn vertelling, over een wolf die het wolvelled als een vergeten gebruik In ere wil herstellen, zit vol warme humor en als men wil, milde wijsheid. In elk geval krijgt de lezer te ma ken met een warm kloppend wolvehart, geëmotioneerd en vechtend voor het bestaan in de barre Rocky Mountains. Slechts één punt uit het verhaal van Stone is voor discussie vatbaar. Zijn hoofdpersonen denken, reageren en handelen als mensen. Stone gaat zelfs zover, dat hij zijn wolf in uren laat denken en juist omdat het hele boek zo'n schitterend natuur verhaal is, valt dit des te sterker op. Daar staat tegenover, dat door de verteltrant van Stone de dieren uit dit boek ster ke karakters krijgen en hun schijnbaar instinctieve handelin gen van een logische verklaring worden voorzien. Het verhaal zelf is eenvoudig, maar origineel en goed voor de overweging of wat Stone met zijn wolven voor heeft, ook niet voor de mens telt. Hoofdfiguur Wolf is een uitgestotene; hij zingt en dat is in de ogen van zijn medewolven hoogst laak baar. Echte wolven zingen niet; het gejammer laat men over aan de nogal minderwaardige prairiewolf. Wolf echter is van mening dat zijn zingen in oertijden nor maal moet zijn geweest, de natuurlijke aanleg van een wolf om zich vrij te kunnen uiten. En hij vertikt het om zich bij het verbod van zijn medewolven neer te leggen. Dit houdt in. dat hij zijn eigen weg moet zien te vinden. Wolf doet dit met bezwaard gemoed, tot hij de oude wolf Elder ontmoet, die aanvankelijk niet begrijpt waarom de nog jeugdige, krachtige Wolf zo onderdanig doet; hij is immers oud en gemakkelijk in een gevecht te verslaan. Wat Elder later begrijpt: Wolf heeft in de eerste plaats een geestverwant nodig, althans een wolf die naar hem wil luiste ren. Elder moet wel. Zijn begrip is slechts matig, maar vol doende om Wolf op het spoor te zetten van een vrouwtje. Wolf vindt na vele barre dagen reizen verder deze Vrouwtjes- wolf die hij meeneemt, nadat hij haar vertrouwen heeft ge wonnen, al waren er problemen. Weer terug, kunnen Elder, Wolf en Vrouwtjeswolf beginnen aan de vorming van een nieuwe groep. Maar wel een groep die zingt en groter wordt. Want Wolf heeft het goed gezien: zijn welpjes blijken een na tuurlijke (oer)aanleg tot zingen te hebben en niemand die het hen verbiedt. Nogal plotseling begrijpt Wolf, dat hij zijn levensdoel heeft bereikt, maar het duurt nog jaren, voor hij zijn hardhandige, natuurlijke dood sterft. Overigens in een waardig slot. wan neer Stone zijn boeiende verhaal heeft verteld en daar niets meer aan heeft toe te voegen. George Stone: „Het lied van de wolf". Uitg. Holland. Prijs 17,90. bers, de tweede woordvoerder van de CDA-fractie, werden „bespreekbaar" genoemd, maar erg concreet gingen de ministers er niet op in. Aan de reacties van CDA-fractiele- den kon men dinsdagmiddag merken dat er nogal wat irri tatie was. De „kilheid" van het regeringsbeleid kwam vooral tot uiting in het bijna twee uur durende betoog van minister Andriessen' vond men. In de wandelgangen werd dinsdagavond opnieuw de verwachting uitgesproken dat het niet tot een crisis zal ko men. Wel zal de regering don derdag een aantal zaken con creter moeten aanduiden. De CDA-fractie zal vandaag de „aangevertjes" moeten leveren waardoor het effect van Be stek '81 voor de minder be deelde groepen in de samenle ving wat verzacht kan worden. Onder druk van de CDA-fractie zal de regering, zo werd dinsdagavond ver wacht, mogelijk bereid zijn tot enige concessies: al zal de essentie van Bestek '81 beslist niet aangetast worden. HEET HANGIJZER IN COALITIE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering is niet van plan de ontwerp-Sanctiewet in te trekken. Premier Van Agt deelde dinsdag in zijn antwoord op de algemene beschouwing van de Tweede Ka mer mee dat op korte termijn de memorie van antwoord over dit wetsontwerp bij de Eerste Kamer zal worden ingediend. Dit betekent dat er binnen het kabinet nu waarschijnlijk overeenstemming is bereikt over dit hete hangijzer tussen de coalitiepart ners CDA en WD. De ontwerp-Sanctiewet is afkomstig van het kabinet-Den Uyl. In de Tweede Kamer werd het ontwerp met een flinke meerderheid aangenomen. In de Eerste Kamer stuitte het echter dit voorjaar op forse weerstanden van de kant van WD (die ook in de Tweede Kamer al ernstige bezwaren had geuit) én CDA. CD A-fractievoorzitter Aantjes liet enige tijd geleden al weten met groot ongeduld op het antwoord van de bewindslieden aan de Eerste' Kamer te wachten.De sanctiewet maakt het wettelijk mogelijk bedrijven die een afgekon digde boycot van landen ontduiken, aan pak ken. Het anglicaanse oecumenische weekblad „Christian World" in Londen heeft de hoop uitge sproken, dat het conclaaf in de komende week een man zal kiezen, die een paus voor alle christenen kan worden. „Wan neer de paus niet meer was dan de bestuurder van de Rooms-Katholieke kerk dan zou het eigengereid van ons zijn suggesties te doen voor wat een man de nieuwe paus moet zijn. Maar wanneer hij de potentiële vader in God is van alle christenen, waarnaar naar wij menen steeds meer mensen verlangen, dan gaat de keuze van de nieuwe paus ons heel veel aan," aldus „Chris tian World". Het blad wijst erop, dat de paus moet worden gezien als de her der van het hele Volk Gods en niet zozeer als de spreekbuis van een curiale bureaucratie. „In wat hij zegt moet hij de geest van heel de kerk presen teren, zoals deze over de hele wereld is verspreid en zich over de eeuwen uitstrekt En dit betekent dat hij open moet staan voor de overtuigingen en gevoelens van alle christenen of zij nu katholiek zijn of niet." De kardinalen hebben volgens „Christian World" in het con claaf allereerst te denken aan het welzijn van hun eigen kerk, maar de oecumenische groei heeft een nieuwe en grotere verantwoordelijkheid op hun schouders gelegd. „Zij hande len ook voör de vele christenen van welke kerk ook, die naar het pausschap willen opzien als een mogelijk centrum van christelijke eenheid - een cen trum dat helemaal katholiek is, omdat het de totaliteit van christelijk geloof en ervaring vertegenwoordigt, zoals het op de meest verscheiden manieren „Christian World" constateert dat christenen van alle overtui gingen verlangen naar een zichbaar en persoonlijk cen trum van eenheid. „En het be wijs lijkt geleverd, dat afgezien van welke theologische of juri dische rechtvaardiging ook, dat centrum slechts in de bis schop van Rome gevonden wordt." In de rij van kandidaten voor het pausschap is nu ook een niet-kardinaal opgedoken. De kanshebber is Anastasio Alber to Ballestrero, aartsbisschop van Turijn, maar voor zijn keuze moet worden gebroken met een vijf eeuwen grote tra ditie, want de laatste maal dat er een niet-kardinaal tot paus werd gekozen is geweest in 1378 toen voor Urbanus VI de vermaarde witte rook uit de schoorsteen van de Sixtijnse Kapel kwam. Volgens waarne mers maakt Ballestrero niette min een goede kans te worden gekozen tot paus. Hij is 65 jaar oud, een Italiaan en hij heeft herderlijke ervaring, opgedaan in een grote stad. Hij is een gerespecteerd theoloog en ie mand met een gave voor diplo matie. Hij stond bovendien op de nominatie om tot kardinaal te worden verheven, maar door de dood van paus Paulus VI is dat er niet van gekomen. Mgr. Ballestrero is in Ttirijn een zeer gezien man. Zijn be trekkingen met de gemeente raad waarvan de meeste leden communisten zijn, met de ar beider-priesters en met brede lagen der bevolking zijn uitste kend. Vaak bezoekt hij zieken, armen en gevangenen en ont vangt hij delegaties van staken de arbeiders. Binnen de hervormde kerk in Rotterdam zijn ernstige moei lijkheden ontstaan over het voortbestaan van het Lauren- spastoraat, de oecumenisch- cryptische gemeente van de Laurenskerk. Oorzaak is een conflict tussen het bestuur van de kerk en de predikant, ds. Hoorn, die na een schor sing van zes maanden nu voor dertig dagen met ongevraagd verlof is gestuurd. De bezwa ren richten zich op de wer kwijze van ds. Hoorn en het feit, dat hij gescheiden is. De activiteiten van het Lauren- spastoraat worden nu voort gezet door een werkgroep, die hoopt, dat de centrale kerke- raad van Rotterdam met een oplossing zal komen. In het Westduitse Maria Laach is het Internationale Instituut voor hymnologische en mu- Hebben burgertheologen en middenklassers met hun ba sisgemeenten wel een strate gie te bieden voor menselijke, bevrijding, die een alternatief kan zijn voor de marxistisch- leninistische? Met deze, niet beantwoorde, vraag eindigde de najaarsbijeenkomst in Rot terdam van de Open Kerk-be- weging Zuid-Holland, waar naar aanleiding van een inlei ding van prof. dr. E. Scbille- beeckx, gediscussieerd werd over de oorzaken van het ker kelijk wantrouwen ten over staan van maatschappij-be trokken groepen. Volgens prof. Schillebeeckx heeft de kerk zich laten terug dringen tot de boodschap van bevrijding van privé-zonden. Dit wordt weerspiegeld in de voorbereidingsdocumenten voor de Zuidamerikaanse bis schoppen in Puebla, die zei hij door hun spirituele bena dering van de feitelijke proble men de schrijnende armoede van het volk feitelijk ontken nen. Een en ander wordt ver oorzaakt door de identificatie van de kerk met de burgerlijk- kapitalistische maatschappij. In de discussies wees prof. Schillebeeckx de visie af, die sommigen van de beweging, „christenen voor het socialis me" aanhangen. Dat een ver bond met de marxisten (Leni nisten) de enige weg is. Er is volgens hem een pluralisme van christelijke keuze moge lijk. De deelnemers aan de bijeen komst van „Open Kerk" wa' ren vooral leden van basis groepen en kritische gemeen ten. Zij verweten prof. Schille beeckx, dat hij niet meer dan een oriënterende en in wezen theoretische beschouwing had weggegeven. Zij konden in zijn woorden geen strategie ont dekken. Hem werd ook verwe ten, dat hij door een pluralis me te verdedigen, het zoals andere theologen de repressie-*' ve tolerantie van de kerkelijke hiërarchie in de kaart speelt In zijn repliek verklaarde prof. Schillebeeckx dat in Latijns- Amerika het pluralisme in de keuze niet opgaat. Daar is het voor hem duidelijk, dat com munisten en christenen moe ten samengaan. Wat het west en echter betreft is de situatie volgens hem anders. Hij noem de het de tragedie van de westerse theologie, dat zijzelf deel uitmaakt van een burger lijke maatschappij. Politieke theologen als Metz en Moltmann schrijven zo zei hij zonder reële achterban vanachter hun mooie bureaus. Ze verplaatsen zich in een glanzende Mercedes, terwijl Latijns-Amerikaanse theolo gen hun theologie bedrijven met vlak naast zich een machi negeweer. Die schrijven van uit de konkrete ervaring, aldus Schillebeeckx. De zaal vroeg zich af of dit voor Europa dan geen capitu latie betekent en of voor de middenstandskerk van Neder land het dan niet noodzakelijk zou zijn, dat zij ervaringen opdoet met de onderdrukten hier te lande. Met name de theologieopleidingen zouden daarmee geconfronteerd moe ten worden. ziek-ethnologische studies in gewijd, in aanwezigheid vat) kerkelijke vertegenwoordi gers en van het International^ Genootschap voor kerkmuzie- k(CIMS). Het is de bedoeling, dat het nieuwe instituut een' wereldomvattend coördinatie punt van de kerk wordt voor muziek-ethnologisch onder zoek. Volgens de president van het CIMS, mgr. prof. dr. Jo hannes Overath uit Keulen moet het instituut bronnenon derzoek doen in landen met een 'Europese volkscultuur, voorts onderzoek stimuleren naar buiten-Europese culturen en relaties proberen te leggen tussen inheemse muziek en de alle volken omvattende chris telijke muziekcultuur. Van 14 tot 18 oktober zal in Majadahonda bij Madrid de vierde Europese conferentie van „Justitia et Pax" (Gerech tigheid en Vrede) worden ge houden. Onder meer wil men komen tot het coördineren van gemeenschappelijke ta ken en zoeken naar wegen om de samenwerking tussen de landelijke Europese commis sies te versterken op het stuk van mensenrechten, ontwik keling en vrede. De vorige Europese conferenties werden gehouden in Aken (1971), Os- tende (1972) en Londen (1975). Tijdens zijn bezoek van tien dagen aan Polen heeft de Amerikaanse evangelist Billy Graham voor het eerst ge preekt in een rooms-kathohe- ke kerk. Hij deed het voor tweeduizend gelovigen in de universiteitskapel van de pa ters dominicanen in Poznan in West-Polen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11