Nieuwe vinding in strijd tegen verzilting water GROENTE FRfHT EMEN BALLEN DOOR TWENTSE PROFESSOREN: Nog dit jaar ruim nieuwe leden voor NTS DUITSE VROUW VOORAL GESTELD OP „GROTE BOS" SNIJBLOEMEN w Hand en tuinbouw Onderzoek bloemkwekers en -handelaren KOMKOMMERPRUS TROK AAN RUW NAJAAR HAVENDE DE BUITENBLOEMEN ZELFDISCIPLINE LELIEVEREDELAARS NODIG LEIDSE COURANT MAANDAG 9 OKTOBER 1978 PAGINA 9 ENSCHEDE Aan de Technische Hogeschool in Twente, wordt mo menteel gewerkt aan een procédé om water te zuiveren op een manier die veel een voudiger en veel goed koper is dan de tot nu toe gebruikte metho den. Het Westland zou van deze vinding van de professoren Smol ders en Bantjes kun nen profiteren om de problemen, die ont staan door de verzil ting van het grond- en oppervlaktewater te bestrijden. De voor verzilting uitermate gevoelige tuinbouw, zou met deze goedko pe manier van water zuivering enorm gehol pen kunnen worden. Om de vervuilende delen uit het water te halen, maakt men tot nu toe gebruik van de energie verslindende in- dampmethode. Hierbij wordt het water verdampt en blij ven de vuildeeltjes over, waarna de condens weer wordt opgevangen. De me thode die nu is ontwikkeld, berust op de gedeeltelijk doorlaatbaarheid van poly meerfilters. Eenvoudig ge zegd komt het hierop neer: het water, met daarin de op geloste vuildeeltjes, zoals zout, wordt onder meer of minder grote druk door een membraanfilter geperst. Dit filter heeft de eigenschap wel water door te laten, maar, en dit weer afhanke lijk van de structuur van het filter, geen zout of bij voorbeeld eiwitten. De stof die op het filter achterblijft, kan, als dat lonend is, weer worden terug gewonnen. Het Nederlands Instituut voor Zuivel Onderzoek, denkt op deze manier zo'n vijf mil joen ton eiwitten terüg te kunnen winnen. Een hoe veelheid die zeker invloed heeft op de wereldvoedselsi tuatie. De toepasbaarheid van de methode is groot. Niet alleen de tuinbouw zou geholpen worden, ook de industrieën, die afvalwater lozen, kunnen tegen tamenlijk geringe on kosten de vervuiling helpen bestrijden, door dit afvalwa ter ook door de polymeerfli- ters te persen. Een andere toepassing, waar vooral in de Arabische wereld nogal veel belangstelling bestaat, is de winning van drinkwater uit zeewater. De Technische Hogeschool in Twente denkt, vooral door de vele gebieden waarop de methode toege past kan worden, dat in de jaren tachtig door het op grote schaal in productie ne men van de filterinstallaties, enkele honderden arbeids plaatsen zullen ontstaan. Grote expansie tuinbouwstudiegroepen DEN HAAG De nieuwe brochure van de groentesectie van de Vereniging van Nederlandse Tuinbouwstudie groepen (NTS) geeft een goed beeld van de veel omvattende, praktijk gerichte taak van de NTS. Door de jaren heen groeide de NTS uit tot een vrijwel landelijke vereniging. Zoals bekend opereert men met een sectie „groente" en een sectie „bloemen". Momenteel omvat de organisatie 6000 leden, afkomstig van 36 studieclubs. De NTS-opbouw bestaat voorts uit de landelijke gewas- sencommissies „groente" (twaalf gewassen), de groen testudiegroepen (zestien plaat sen), de algemene landelijke commissies (techniek, bedrijf seconomie, open-dagen en energie-besparing), de bloe men studiegroepen (zestien 'plaatsen), de landelijke gewas- sencommissie „bloemen" (ne gentien gewassen), en tenslotte de gezamenlijke bloemen- en groentestudiegroepen (vijf plaatsen). De gedachten gaan uit naar de oprichting van een sektie vollegrondsgroenten. Men kent al gewassencommis- sies voor witlof, spruitkool en aardbeien. Binnenkort is de oprichting van de kleine ge- wassencommissie in de volle grond te verwachten. Boven dien bestaat er de mogelijk heid dat de potplantenteelt de vierde sektie wordt binnen de NTS. ERKENNING De voorzitter van het land bouwschap, de heer drs. J. Schouten, vergeleek onlangs de NTS met een trekpaard. „De NTS pakt de vaktechniek van de groente- en bloemen teelt zeer grondig aan. In de studieclubs heerst een klimaat dat bij uitstek gunstig is voor het verder brengen van ont wikkelingen". Zij zijn hierdoor trekpaard voor een dynami sche bedrijfstak en op die namier tevens een voortreffe lijk instrument om de konkur- rentiekracht van onze tuin bouw mede op peil te houden". Ir. W. van Soest, directeur Akkerbouw en Tuinbouw bij het Ministerie van landbouw, zei zeer recentelijk over de NTS: „In het kader van onder zoek en voorlichting kunnen de studieclubs worden be schouwd als de grote drijfveer in de verrassend snelle ontwik keling die de tuinbouw door maakt. In het onderzoek en de voorlichting kan de NTS der halve een waardevolle inbreng leveren". Deze uitspraken karakterise ren de erkenning van de NTS op het landelijke organisatie niveau. En dat is een ontwik- Nieuwe produkten staan altijd in de aandacht van de NTS. keling waarvan men vijf jaar ning gemaakt. De NTS werd geleden nog maar droomde, toen eveneens als de teelttech- Het is een prestatie van de nische werkzaamheden van de eerste orde die voor een groot stadsorganisaties gebundeld worden in de NTS. De stand sorganisaties waren ook be reid het adviseurschap binnen de NTS op zich te nemen, alsmede hun leden te advise ren lid te worden van de NTS. Ook wil men ons met raad en daad bijstaan om deze lande lijke teelttechnische organisa tie te verwezenlijken". Zoals bekend startte de NTS de bestaande organisaties zei in september een grote leden- deel toe te schrijven is aan het werk van NTS-voorzitter J. G. J. van der Hoeven, een man die heel veel moeilijke paden in georganiseerd agrarisch Ne derland voor de NTS wist te effenen. SAMENSPEL Over de taakafbakening met Discussies over verpakking gaat de NTS graag aan. de NTS-voorzitter bij de pre sentatie van de nieuwe NTS- brochure groentesectie het volgende. „De verhouding met onze afzetorganisaties is uit stekend. Wanneer er nieuwe mogelijkheden zijn bij sorte ring, kwaliteit of verpakking is men altijd bereid tot overleg. Sedert het voorjaar 1977 groeien we versneld toe naar een landelijke teelttechnische organisatie. Toen er tijdens een gesprek met de drie voor zitters van de standsorganisa ties en het dagelijks bestuur van de NTS een taakafbake- werfaktie. Het is echter al vrijwel zeker dat het ledenaan tal nog dit jaar met een dikke 2000 man zal toenemen. Het Tuinbouwvakorgaan in Ut recht is al toegetreden en de toetreding van de in Brabant opererende Tuinbouwvak- bond NCB blijkt al in een vergevorderd stadium te ver keren. Kortom, er zit meer dan schot in de NTS-zaak. De tuin ders die nog afwachtend langs de kant staan, doen er goed aan meteen 01740-27241 op te bellen. Een brochure plus fol der liggen klaar. DEN HAAG In West-Duits- land bezitten totaal 12,7 mil joen huishoudingen een eigen tuin of tuintje en per jaar komen er daar ongeveer 200.000 bij. Per 4,75 inwoners is er op die manier één tuin beschikbaar. In Denemarken ligt het nog iets gunstiger, met een tuin op de 4,2 inwoners. In beide landen wordt per jaar van 350 tot 400 gulden per tuin besteed hetgeen in West-Duits- land neerkomt op een totaal van twee miljard DM voor zaden, planten en bollen. Zijn Planten de Duitsers erg op bloemen gesteld en om welke reden? In het rapport worden veel liefelijke namen genoemd, me de om de fijne nuances van vrouwelijke keuzen weer te geven. Van rozen wordt ge zegd dat daarop prijs wordt gesteld als uitdrukking van "verleidelijkheid, gevoelig heid, reinheid en ingetogen heid." Gesteld wordt dat degene die niet van bloemen houdt moet worden gezien als zuinig, streng, resoluut, knorrig, mop perig en vereenzaamd. Blijkens een onlangs gehou den enquête zijn de vrouwen in Duitsland bijzonder gesteld ■op een boeket, waarbij vooral een „grote bos" aantrekkings kracht uitoefent met speciale lievelingsbloemen. De Duitse organisatie van bloemenkwekers en handela ren hebben onder 160 kopers en koopsters van bloemen het onderzoek gehouden aan de hand waarvan aanbevelingen ten dienste van de handel wor den gedaan. Psychologen verleenden aan het onderzoek medewerking. Liefhebbers(sters) van planten komen er slecht af bij het onderzoek, zij heten weliswaar gemoedelijk en moederlijk, maar ook „huisbakken, ouwe lijk, met weinig geld, veel tijd, gebrek aan sociale contacten die door de planten moet wor den opgevuld". Waar zij het dus mee kunnen doen! Een man die bij zijn thuis komst een bos bloemen in de kamer ziet staan, mag zich afvragen of hij zijn vrouw niet verwaarloost. Mogelijk dienen bloemen echter dan als ver vangers van de ware liefde. Het rapport moge dan lieflijk zijn in bepaalde opzichten, maar geeft ook aanwijzingen ten dienste van de kwekers en de handel. Veel bloemen blijken voor ko pers en koopsters een symboli sche waarde te bezitten. Welis waar verslijt dat beeld op den duur wel wat. Met de anjers is het al zo ver gesteld. Dat was vroeger een representatie ve bloem, thans noemt men haar „conventioneel" en „con servatief'. Jubilea Het is een soort gelegenheids geschenk, geschikt voor oude ren die zich er nog aan vastk lampen. Bij „anomieme" gele genheden zoals bij jubilea en- begrafenissen is de anjer een geijkt geschenk zegt het rap port De Duitse vrouwen blij ken erg gevoelig te zijn voor grote bossen bloemen. Dat wil zeggen van één soort bloemen, rozen in de zomer, narcissen in het voorjaar. Iedereen heeft een lievelingsbloem. Wanneer die duur zijn neemt men veelal genoegen met minder bloe men. Toch wekt het kopen van bloe men bij veel vrouwen een soort van schuldgevoelens op, omdat het kopen ervan als een luxe wordt beschouwd. Geconstateerd wordt dat door middel van het voeren van reclame die gevoelens wegge werkt dienen te worden. Even zo geldt dat voor de mening dat bloemen in een slaapka mer ongezond zijn. Een onjuis te derde van het aantal onder vraagden gaf de voorkeur aan bloemen van één bepaald soort, al mogen die wel ver schillen van kleur. Een derde verkoos twee soorten bloemen in een bos. Zo zijn er meer wisselende meningen te con stateren. Oneven aantal bloe men in een bos hebben de voorkeur. Velen wensen zelf een boeket samen te stellen, eventueel op advies van de bloemist Men veronderstelt daar creatief mee bezig te zijn. Voor een boeket „voor eigen gebruik" wordt in het alge meen 3 tot 8 mark besteed. Niet erg geliefde bloemen zijn onder meer anjers, margrie ten, chrysanten en spinnen. Mannen blijken niet erg van kleine bloemen, zoals viooltjes en lelietjes, te houden. Er zul len in de toekomst meer exoti sche bloemen worden ge vraagd aldus de voorspelling. Het onderzoek is wel leerzaam voor kwekers en handelaren. Eind vorige week liepen de prijzen voor komkommers flink op. Een ldeinere aan voer heeft hier zonder meer een rol ge speeld. Op donderdag 5 oktober varieerde de gemiddelde prijs voor de sorteringen van 41 tot en met 76 van 57 tot 98 cent per stuk. De week ervoor lag de gemiddelde prijs tussen de 35 en 57 cent per stuk-. Men moet echter voorzichtig zijn om de hele marktsituatie aan deze prijzen op te hangen, omdat er slechts sprake is van een momen topname. Tot op heden is Nederland nog steeds de grootste komkommerleverancier van West-Duitsland, de concurrentie heeft een beperkte omvang. Verwacht wordt, dat Roemenië spoedig meer komkommers naar West-Duitsland zal exporteren. Voor de Hollandse marktsituatie is het op het ogen blik gunstig dat de Engelse en Franse markt een grotere belangstelling hebben voor de komkommer uit Nederland omdat hun ei gen aanvoer beperkt is. Het is niet uitgeslo ten dat de hoge prijzen de komende week op de tocht komen te staan. Een sterk prijsverval wordt echter niet verwacht. Tomaten Ook de tomatenprijs trok flink aan en kwam voor de A-I-export op gemiddeld 1,46 per kilo te liggen. In de laatste week van september werd er 574 ton door concur rerende landen op de West-Duitse markt afgezet. De belangrijkste concurrenten wa ren Spanje en België. Vooral van Spanje en Roemenië wordt er de komende tijd meer concurrentie verwacht. De Hollandse aan voer zal geleidelijk verder afnemen, hier door zullen de prijzen minder in gevaar komen. Verwacht wordt dat de prijs zich op hetzelfde niveau zal handhaven. Prei doet het goed (500 ton), Roemenië (160 ton), Hongarije (110 ton) en Turkije (110 ton). Voor de komende week wordt er op de Hollandse markt op afnemende aanvoeren van rood en groen gerekend. De prijs kan zich als gevolg hiervan in gunstige zin ontwikkelen. Papriki as Aubergine Er zat vorige week weer muziek in de prijsontwikkeling van de rode paprika's. De gemiddelde prijs kwam op een redelijk peil terecht. Er werd voor een kilo rood gemid deld 2,80 betaald. Vooral het kleinere aanbod heeft zijn uitwerking op de prijsont wikkeling niet gemist. Voor de groene sorteringen veranderde de gemiddelde prijs niet veel, deze lag nl. op 1,50 per kilo. De aanvoer van groen was dan ook nog steeds groot. De concurrentie op de West- Duitse markt is indrukwekkend, want in de periode van 26 t/m 28 september impor teerde dit land maar liefst 3300 ton papri ka's. Het Hollandse aandeel hiervan was zeer bescheiden en bedroeg slechts een kleine 200 ton. De paprika's worden uit een groot aantal landen ingevoerd. De belangrijkste uit de lijst zijn; Italië (900 ton), Griekenland (840 ton), Bulgarije (500 ton), Joegoslavië Na een aantal weken van topaanvoeren en slechte prijzen lijkt het er dan eindelijk op dat de situatie zich begint te wijzigen. Het werd tijd want prijsverschillen van 2,30 per kilo in vergelijking met vorig seizoen, vallen zo maar niet weg te cijferen. Zoals reeds eerder gezegd speelde de aan voer een belangrijke rol in deze slechte prijsontwikkeling. Het maakt natuurlijk wel verschil of er 80 ton per week aangevoerd wordt of zoals dit seizoen 215 ton. Eind vorige week schommelde de gemiddelde prijs voor de sorteringen van 225 t/m 400 tussen de 2,75 en 2,54 per kilo. De week ervoor lag de gemiddelde prijs op slechts 1,90 per kilo. Bij een verder afnemend aanbod zal de prijs gelijk blijven of nog iets oplopen. Overige gewassen De aanvoer van bloemkool is sterk toegeno men, er viel daarom niet aan lagere prijzen te ontkomen. De hele maand oktober is meestal een maand waarin het aanbod van bloemkool groot is. De prijzen zullen daar om de komende weken niet al te hoog liggen. Afgelopen week brachten de „zessen" ge middeld 75 cent per stuk op. Veel verande ring wordt er in de prijsontwikkeling niet verwacht. Andijvie lijkt eindelijk aan de prijsdruk te ontkomen. De aanvoer neemt de laatste weken geleidelijk af en de prijs loopt langzaam op. Afgelopen week bracht andijvie 35 cent per kilo op. Als hoogste prijs werd er 31 cent voor de. kassla betaald, de gemiddelde prijs lag op. 20 cent. Prei veranderde niet veel in prijs, nl. 70 cent per kilo. Ook voor de komende week lijkt er weinig te veranderen. Het afnemende aanbod van sperziebonen heeft ertoe bijgedragen dat de gemiddelde prijs opliep van 1,85 naar 2,75. De prijs zal verder oplopen. De snijbonenaanvoer komt snel aan zijn eind. Er worden daarom ook hogere prijzen betaald. Gemiddeld bracht een kilo drie gulden op. De prijs zal verder oplopen. De aanvoer van koolrabi schommelt de laatste weken sterk. De prijs ligt op 19 cent per knolletje, er wordt weinig verandering in goede zin verwacht. Voor radijs werd er 54 cent per bosje betaald. Het cijfermateriaal van de CCWS over de maand september geeft een niet onbevredi gende indruk over de gang van zaken in de bloementeelt Weliswar heeft een ruimer aanvoer gedurdende die maand voor een uiteindelijk toch wel hoger omzetbedrag moeten zorgen, maar er kan niet worden gezegd dat het slecht ging. Opvallend is wel dat het voor een belangrijk deel is te danken aan een ruimer aanbod van potplanten dat het omzetcijfer over september ruim 22 miljoen gulden oftewel ruim 6 procent hoger lag dan dezelfde maand van het vorig jaar. De snijbloemen konden het tot nog geen miljoen gulden of ruim 2 procent méér brengen, ondanks de groter aanvoer. De omzet aan snijbloemen bedroeg in de afgelopen maand 31.619.398,14 tegen 30.790.712,27 vorig jaar, méér dus 828.685,87. De potplanten deden het beter met een omzetbedrag van 3. 431.131,81 tegen vorig jaar 2.318.495,19, een hoger omzet van 1.112.636,62, dus dichtbij een verdubbe ling. Het aanbod van anjers en freesia heeft sterke invloed uitgeoefend op de gang van zaken in snijbloemen. Hoewel de aanvoer van snijbloemen in deze eerste week van oktober verminderde, mocht deze er in aantallen nog wel zijn en bijna zes miljoen bos of stuks méér dan vorige week. Dat zat vooral in de anjers, trosanjers, chrysan ten en freesia. De prijzen trokken afgelopen week toch weer aardig aan, vermoedelijk een gevolg van de nogal koele najaarsdagen, waardoor de buitenbloemen het zwaar te verduren kregen en niet alles aan de veiling kon worden gebracht. Men verwacht voor de komende weken een matiging in de aanvoer van rozen, freesia en trosanjers maar dat die van de chrysan ten in het eind van de maand gaat toenemen vooral van de normaalcultuur. De aanvoer aan de CCWS in de afgelopen week bedroeg 27.899.542 bos of stuks en een opbrengst van 9.785.046,06 tegen 22.309.001 bos of stuks in dezelfde week van het vorig jaar voor 8.089.961,08. De betekenis van de potplanten blijkt uit de aanvoer van 463.891 stuks en een op brengst van 732.011,21 tegen 282.420 pot planten voor 485.341,54 vorig jaar. Dé perkplanten blijven nog aardig vasthouden in vergelijking met vorig jaar. Van de gemiddelde prijzen vallen de volgen de cijfers te vermelden met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar Ameri kaanse anjers 61 (60) trosanjers 66 (30) dit ondanks de bijna zes miljoen tegen bijna vier miljoen vorig jaar. Snijgroen 17 (11) anthuriume 1,35 (1,21) snijgroen 17 (11) troschrysanten jaarrond 45 (48) idem geplo zen 63 (66) troschrysanten normaal 1,25 (1,24) freesia 16 (18) gerbera 41 (40) gladiolen 15 (9) leliekelken 43 (62) lelietak 48 (31) grote cymbydia 98 (1,20) idem klein 44 (47) grote rozen 42 (34) idem klein 40 (20). Jan de Graaff, telg uit een befaamd Leids bollenkwekersgeslacht dat destijds enorme narcissencultures had in Oegstgeest en Sas- senheim, heeft nog altijd geen standbeeld. Maar hij heeft zo'n gedenkteken ongetwij- veld verdiend! Hij was namelijk de man die enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog op zijn kwekerij in Oregon (USA) de inter nationale sierteeltwereld verbaasde met zijn fraaie nieuwe lelies. Hij creëerde totaal nieuwe vormen en bracht kleuren die tot dan toe in het lelie-assortiment volkomen onbekend waren. Daar kwam nog bij dat de bloemkwekers al snel ontdekten dat een deel van de nieuwe lelies zich uitstekend leende om de kassen vervroegd en verlaat te worden. De intro ductie van die nieuwe aanwinsten heeft de lelieteelt in het algemeen en die in Neder land in het bijzonder een geweldige impuls gegeven. Tot dan toe was de lelieteelt in Holland een onbeduidende cultuur. Zelfs in 1958 stonden hier niet meer dan 70 ha van dit bolgewas. Toen de voortreffelijke eigenschappen van de diverse De Graaff-le- lies meer bekend werden, ontvlamde de kwekerslust. Tien jaar later was de opper vlakte al verdubbeld, in 1974 werd reeds ruim 500 ha geteeld en dit jaar telde men een areaal van 1100 ha. voor een schotel linzensoep willen verko pen. Integendeel: men heeft er respect voor als men voor een goed produkt ook een goede prijs durft te vragen. Maar als de kwekers zelf gaan zorgen voor een overpro- duktie, dan is het vanzelfsprekend dat de prijzen in de goot komen. Zelfdiscipline Geen export Het overgrote deel van de geproduceerde leliebollen werd niet geëxporteerd, maar kwam terecht bij de bloemkwekers in het Westland, Rijnsburg en Aalsmeer. Dankzij Jan de Graaf f werd de lelie in de vaderland se bloemisterij een miljoenenartikel. In 1977 werden bijvoorbeeld in Nederland in totaal 144.480.000 takken lelies geveild. En het is stellig niet overdreven te stellen dat ruim 80 van die taklelies uit Enchantment bestond: een lelie die door Jan de Graaff werd gewonnen. Van die taklelies werd 41% aangevoerd bij de CCWS in Honselersdijk, 26% bij de VBA in Aalsmeer en 22% bij Flora in Rijnsburg. Nemen we de trompetlelies, dan schieten de cijfers van de CCWS er nog veel sterker uit. Niet minder dan 82% van het landelijk aanbod van kelklelies in hoofdzaak L.longiflorum wordt in Honselersdijk voor de klok gereden. In 1977 werden totaal Jan de Graaft, verdient een stand beeld 25.300.000 leliekelken geveild. De taklelie is dus veruit favoriet, ook al is het aanbod de laatste paar jaar veel te eenzijdig geweest: het was vrijwel uitslui tend Enchantment wat de klok wenste te slaan. Zo kon het gebeuren dat Enchant ment vaak maar matige prijzen opbracht, terwijl andere kleuren taklelies de gele Connecticut King ondermeer voor hoge prijzen van de hand gingen. Onlangs was de heer De Graaff in Holland en bracht toen ondermeer een bezoek aan het secretariaat van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in Hillegom. Tijdens een gesprek dat we in Hillegom met hem hadden, bleek dat de heer De Graaff volle dig op de hoogte was van het prijzendébacle dat zich in de lelieteelt heeft voltrokken. Het verbaasde hem niet Als kwekers zulke grote arealen van één ras gaan telen, dan vréégt men gewoon om problemen. Laat men echter goed bedenken dat er niet één afnemer in binnen- of buitenland is, die er om vraagt of de kwekers hun produkten De heer De Graaff was verder van mening dat sommige lelieveredelaars wel eens wat meer zelfdiscipline aan de dag mogen gaan leggen. Zeer veel nieuwe lelies worden veel te snel op de markt gebracht Een zekere ijdelheid is niemand vreemd, maar het is wel gevaarlijk als een veredelaar gaat menen dat al zijn zaailingen, zonder meer verbeteringen van het bestaande assorti ment betekenen. Nieuwe rassen moeten naar de mening van de heer De Graaff eerst grondig worden getest op hun eigen schappen alvorens men ze mag introduce ren. Dat dit niet altijd gebeurt, is mede een gevolg van het feit dat er kennelijk altijd kopers te vinden zijn die bereid zijn veel geld in èen nieuw ras te steken dat ze niet voldoende kennen. Men ggiat die lelies dan bovendien ook nog snel vermenigvuldigen door middel van weefselteelt. En als die rassen dan op wat grotere schaal in de praktijk worden beproefd, blijken er vaak grote gebreken aan te kleven. Dan valt zo'n nieuw ras, waarin men veel geld heeft gestoken, zo maar uit de boot. Boekje In Amerika is onlangs een boekje versche nen met de namen van de nieuwe lelies die de laatste tien jaar zijn géintroduceerd. Van het merendeel geldt nu al het Bijbel woord: „Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer". Die zijn gewoon geruisloos verdwenen, maar nooit wordt er bij verteld hoeveel geld daaraan is verloren. Het is een feit, dat meer kwekers in Holland, die zwaarbewierookte nieuwe lelies uit Amerika hebben geïmporteerd enorm te leurgesteld waren in hetgeen ze in huis hadden gehaald. Voorzichtigheid is nog altijd de moeder van de porseleinkast Oók in de leliecultuur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9