Rode Brigade ontfutselde \loro vele geheimen Egypte met ontwerp- vredesverdrag naar Washington CHOLERA TEISTERT OVERSTROOMD INDIA ,,Plan Smith racistisch" Broos bestand Beiroet nog steeds gerespecteerd Gijzeling in New York voorbij Meerderheid en oppositie zijn aan woelingen onderhevig /Volgens ..la republica": Onlusten in j Iran houden aan opvolging johannes paulus Keuze van niet-Italiaan openlijk besproken Gewond RAF-lid overleden BUITENLAND LEIDSE COURANT LI MAANDAG 9 OKTOBER 1978 PAGINA 7 ra, to- !Z«(Van onze correspondent Piet Tummers) tejtOME Wat al direkt na de ontvoering van Aldo Moro in maart jl werd gevreesd, |k, gchijnt waar te zijn: De Rode Brigade heef! an|le vermoorde leider van de Italiaanse -n- christen-demokraten tijdens zijn gevangen- ?el schap een aantal geheimen ontfutseld die as desastreus kunnen zijn voor de interne de politieke verhoudingen in het land. Minis- ijk ter van binnenlandse zaken Rognoni ont- en kent dit evenwel. jdens de grootscheepse actie van verleden in Milaan waarbij een aantal kopstuk- van de Rode Brigade werd gepakt en jchuflplaatsen werden gevonden schijnt de itie zeventig getypte vellen in beslag te iben genomen met de tekst van op n- geluidsband opgenomen „verhoren" van de je toliticus die sinds de tweede wereldoorlog s- Ie eerste viool heeft gespeeld in de Italiaan- Je politiek. Het dagblad „La Republica" zegt in'jen samenvatting van deze zeventig vellen te hebben gekregen. Op zichzelf is Ie lat niet zo vreemd waar ook de communi- in piés van de Rode Brigade en brieven van voortdurend in handen van de pers werden gespeeld, die deze trouw heeft gepubliceerd. Tijdens de verhoren door een „volksrecht- bank" zou Moro zich niet alleen bitter hebben uitgelaten over de partijtop van de christen-democraten, maar ook over partij en waar deze mee samenwerkt. Hij zou felle kritiek hebben geleverd op het verleden en heden van eerste minister Andreotti, die enkele jaren terug in het geheim een opposi tiegroep binnen de partij zou hebben ge vormd tegen de toenmalige christendemo- kratische leider Alchide de Gasperi. Ook zou Moro hebben gezegd, dat de premier en andere ministers die bevriend zijn of waren met notoire corrupte figuren die gewikkeld zijn in het in Italië nog altijd niet afgedane Lockheedschandaal of schan dalen rond de speculatie in onroerend goed. Moro zou aan de Rode Brigade achtergrond informatie hebben verstrekt over de rol die de Italiaanse geheime diensten hebben ge speeld bij de aanslag van negen jaar geleden op een bank aan de Piazza Fontana in Rome, waarbij negentien doden en meer dan honderd gewonden vielen. De provoce rende aanslag is uitgegroeid tot een slangen kuil vol schandalen, waarbij getuigen ver dwenen of „zelfmoord" pleegden, een ballet danser na drie jaar onschuldige gevangen schap werd vrijgelaten en een echte, van neo-fascistische activiteiten beschuldigde verdachte verleden week de benen kon nemen. Moro zou de Rode Brigade ook mededelingen hebben gedaan over de akti- viteiten van buitenlandse geheime diensten, zoals die van de Verenigde Staten, West- Duitsland en Israël op Italiaans grondge bied. Volgens persberichten sympathiseerd de weduwe van de ontvoerde christendemo- kratische leider, mevrouw Eleonora Moro thans met de socialisten, wier partijsecreta ris Craxi steeds heeft aangedrongen op onderhandelingen tussen regering en de Rode Brigade over vrijlating van Moro in ruil voor gevangen terroristen. Mede op grond van het dreigement van de politie, dat ze in staking zou gaan als dit zou gebeuren, heeft de regering steeds gewei gerd te onderhandelen. Thans wordt dit door sommigen uitgelegd als het bewust in de dood drijven van Moro. Lopen op het water, maar wel met een rollende boomstam onder de voeten...een oude Japanse techniek CALCUTTA (Reuter-UPI) Terwijl het water in de noordelijke Indiase staat West-Bengalen nog altijd stijgt, is het aantal slachtoffers als gevolg van de uitgebroken cholera-epidemie gekomen op 200. Als gevolg van de overstromingen van de laatste tien dagen zijn volgens officiële cijfers 617 mensen overleden. De autoriteiten vrezen echter dat het cijfer zal stijgen tot 2.000. De regering van de deelstaat West-Bengalen heeft een beroep gedaan op de Verenigde Naties anti-cholera-vac- cin te sturen om de epidemie een halt toe te roepen. Duizenden mensen zouden al door de gevreesde cholera-ziekte besmet zin. De regering in New Delhi heeft vaccin en medicijnen naar West-Ben galen laten brengen maar het plaatselijke vervoer levert grote problemen op. Het zat de parachutist Danny Matthews uit Dallas (Texas) bepaald niet mee, toen hij, na een sprong uit het vliegtuig, met zijn valscherm terecht kwam op de top van een hoogspanningsmast, waarop maar even 138.000 volt op stond. Na een uur kon hij eindelijk uit zijn benarde posi- lie bevrijd worden en hij moest in vrij redelijke staat, zij het met brandwonden aan zijn handen en voeten in een ziekenhuis opgenomen wor den. Danny Matthews laat er, aan zijn gezicht te zien, geen twijfel over bestaan, hoe be nard zijn positie eigenlijk wel Driemaal nieuw hart STANFORD (AFP)- Een 43- jarige Amerikaan, Jerome Young, beeft nu driemaal een nieuw hart gekregen, waarbij de twee laatste operaties bin nen vier dagen zijn verricht, zo beeft een chirurg van de uni versiteit van Stanford in Cali fornia meegedeeld. Het is de eerste maal dat zoiets is gebeurd. Young kreeg zijn eerste hart transplantatie op 12 mei 1976. Omdat de hart- en bloedsom loopklachten, die aanleiding waren voor de eerste operatie weer terug kwamen werd hij dinsdag opnieuw geopereerd. Vrijdag werd de derde trans plantatie nodig geacht en ver richt omdat het hart te zwak klopte. AMBASSADEUR YOUNG: TEHERAN (DPA-UPI) - De politieke situatie in Iran werd het afgelopen weekeinde op nieuw gekenschetst door bloe- dige demonstraties en stakin- gen. In de stad Amol, ongeveer 180 kilometer ten noorden van de hoofdstad Teheran, zijn ver scheidene mensen om het leven gekomen toen de politie het vuur opende op demonstranten. Tienduizenden ambtenaren en fabrieksarbeiders hebben het werk neergelegd om hogere sa larissen te eisen. Zaterdag werd m Amol een vrouw door de politie doodge schoten bij demonstraties. Gis teren braken er bij betogingen opnieuw ongeregeldheden uit en de politie schoot wederom met scherp. Daarbij vielen tien tallen gewonden en vermoede lijk ook enkele doden. De de monstranten schreeuwden „God is groot". Dit duidt erop dat militante moslems achter de demonstraties zitten. Zij zijn gekant tegen de „westerse ideeën" van de sjan. MONTCLAIR (UPD - De Ame rikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, heeft gisteren gezegd dat het plan van de Rhodesi- sche premier Smith voor een meerderheidsregering een voortzetting van het racisme betekent. In een toespraak op de Montclair Universiteit zei Young dat het plan zo op het oog wel tot een meerderheids- bewind leidt, maar in feite gewoon een voortzetting van de huidige gang van zaken bete kent. „De blanken krijgen volgens het plan minimaal 28 procent van de zetels in het nieuwe parle ment", aldus Young. „Ook hou den blanken de leiding over de politie, het leger en de ambtena rij, terwijl zij de eerste 10 jaar 50 procent van heel Rhodesië voor zich mogen hebben. „Het gaat er bij mij gewoon niet in dat dat goed kan zijn", aldus Young. Premier Smith is zaterdag in de Verenigde Staten aangekomen om zijn plan te „verkopen" aan de Amerikanen. Hij heeft ont moetingen met Congresleden op zijn programma staan en zal ook diverse toespraken houden. In een vraaggesprek dat hij gisteren met de Amerikaanse televisie had, zei de premier dat zijn plan overeenstemt met een voorstel dat hem eerder was gedaan door de voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissin ger. In plaats van dit plan te aanvaarden, steunt de huidige Amerikaanse regering „marxis tische terroristen" die zijn rege ring omver willen werpen. Deze „terroristen" zijn leden van het Patriottische Front, dat niet deelneemt aan de huidige voor bereidingen in Rhodesië voor een machtsoverdracht. De VS en Engeland zouden graag zien dat zowel dit front als de partij en die Smiths „interne regeling" steunen, om de tafel gaan zitten en gezamenlijk een nieuw plan opstellen. ROME De mogelijkheid, dat de nieuwe paus voor het eerst sinds de zestiende eeuw geen Italiaan zal zijn wordt openlijk besproken onder de kardinalen, die in deze week, waarin het conclaaf begint, anders dan de vorige maal, vrijelijk spreken over het soort man, dat zij graag als opvolger van Johannes Paul us zouden zien. Het ongekend open debat over de ver kiezing van een nieuwe paus heeft geleid tot een scherpe reaktie van de Vaticaanse radio, die sterke kritiek had op de stroom van voorspellingen. Er werd op gewezen, dat de verkiezing een belangrijke daad van grote verantwoor delijkheid is. Onder de kardinalen, die de keus van een niet-Italiaan niet uitsloten was kar dinaal Paulo Arns, aartsbisschop van Sao Paulo in Brazilië, die volgens het Romeinse dagblad „La Republica" zei, dat het nu tijd was nog meer te denken aan de verkiezing van een derde wereld- paus, uit Afrika of Azië. Een andere Braziliaanse kardinaal, Aloisio Lorscheider verwierp sugge sties, dat de nieuwe paus moet komen uit de rijen van kardinalen in de Ro meinse curie. „Alle kardinalen kennen de problemen van de curie, omdat allen wel een tijdje daar hebben gewerkt. Ik geloof dat elke kardinaal voldoende weef hoe de curie werkt", zo zei hij. Beiroet (UPI) Hetbro- ie bestand dat zaterdag- vond op dringend ver- loek van de Veiligheids- bid in Beiroet is in ge- fan, houdt voorlopig Hand. Het communique raarin de Arabische Vredesmacht het staakt- jet-vuren zaterdagavond lekend gemaakte ver beidde dat het bevel was pgegeven op gemeen schappelijk verlangen fan de Libanese presi- lent Sarkis en de Syri- jche president Assad. Daarmee kwam voorlo pig een eind aan de bloe- ligste gevechten sinds de Burgeroorlog twee jaar veleden. faar gisteren werden vluchten- e burgers onder vuur genomen ien zij probeerden de verwoes- 1 christelijke wijken van Bei- 3et te verlaten. Ooggetuigen ■'den dat daarbij zeker twee mensen gedood werden. De Sy- ische leider Assad zei dat elke mogelijkheid werd onderzocht 'm tot werkelijke vrede in Liba- on te komen. Tijdens een on- erbreking van het overleg met resident Sarkis sprak Assad 1et de leider van de Palestijnse jvrijdingsorganisatie PLO, assar Arafat. Of het bestand ehandhaafd zal worden is voor elen de vraag. Rechtse leiders 'eten weten dat elk akkoord dat Uet voorpet in onmiddellijk te ugtrekking van de Syriërs (die 'at leeuwedeel vormen van de Arabische vredesmacht wl,iDa- non) uit hun land onaanvaard- baaris. Hoeveel slachtoffers de recente gevechten hebben geëist is nog niet met zekerheid te zeggen. Rechtse functionarissen schat ten dat er meer dan 800 doden vielen. Maar Rode-Kruisfunc- tionarissen achtten dit cijfer overdreven. Een vrouw in de Christelijke wijk van Beiroet durft zich na het bestand weer buiten haar woning te wagen. CAïRO (UPI, DPA) Egypte heeft een ontwerp-vredesver- drag opgesteld waarmee het donderdag naar Washington gaat voor de onderhandelingen met Israël en de Verenigde Staten. Het ontwerp gaat onder meer over de betrekkingen tus sen Egypte en Israël na de ondertekening van het vredes verdrag en over het Israëlische terugtrekkingsschema voor de Sinaï. De nieuwe Egyptische minister van defensie, luite nant-generaal Kamal Hassan Ali zal de Egyptische delegatie in Washington leiden. Deze heeft de verwachting uitge sproken dat er over twee tot drie weken een vredesverdrag kan zijn. Het Egyptische persbureau Me- na verklaarde nog eens nadruk kelijk dat dit vredesverdrag in tegraal deel uitmaakt van een algemene regeling voor het Mid den-Oosten. Delegatieleider Ka- mal Hassan Ali zei dat „ons plan is niet naar Egypte terug te keren zonder een vredesverdrag dat gereed is voor onderteke ning door president Carter tij dens diens komende bezoek aan Egypte". Hij zei dat het overleg in Washington geopend zal wor den door president Carter en hoopte dat de aktieve deelne ming van Amerika zou bijdra gen om het gestelde doel te bereiken. In Jeruzalem heeft de Israëlische regering minister van buitenlandse zaken Moshe Dayan aangewezen als leider van de delegatie naar de vredes onderhandelingen met Egypte. Minister Ezer Weizman van de fensie is vooralsnog het tweede kabinetslid dat deel zal uitma ken van de Israëlische afvaardi ging. Premier Begin nam giste ren nog geen deel aan het kabi netsberaad. Op advies van de dokter rust hij uit van de ver moeienissen van het beraad van Camp David. NEW YORK j (AP) Een T gewapende man, die za terdag in een kledingzaak in New York tien mensen in gijzeling had genomen omdat hij zijn huur niet kon betalen, heeft zichzelf doodgeschoten toen de politie met hem onderhandelde over de vrijlating van zijn laatste gegijzelde, een vrouw in verwachting. De overige negen gijzelaars waren al eerder vrijgelaten door de man, die een pistool en twee messen bij zich had. Een politieman vertelde dat de man na vier uur van onderhandelingen had ingestemd met de vrijlating van de vrouw, die verslaggevers eerder had verteld dat zij vier maanden zwanger was. „Hij rende naar de deur en schoot zich in het hoofd", aldus de politieman. KARLSRUHE (AP) De 27-jarige van terroristische aktiviteiten verdachte Westduitser Michaël Knoll, die op 24 september gewond is geraakt bij een vuurgevecht met de politie, is zaterdag in een ziekenhuis in Dortmund aan zijn verwondingen overleden, aldus is door de Westduitse procureur-generaal bekend gemaakt. Bij de schietpartij in Dortmund kwam een politieagent om het leven en liep een tweede agent verwondingen op. De politie schoot Knoll neer en arresteerde eveneens Angelika Speitel, een van de meest gezochte vrouwelijke terroristen in de Bondsrepubliek. Een derde persoon, die bij de schietpartij betrokken was, kon ontkomen. Gewonden bij ongeregeldheden in Ulster LONDONDERRY (AFP) Bij manifestaties ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden de ongeregeldheden uitbraken in Noord-Ierland zijn 47 politiemannen gewond geraakt. De agenten werden door protestanten bekogeld met stenen en flessen toen zij een oogje in het zeil hielden bij een mars van katholieken. Op 5 oktober 1968 ontaardde een mars van katholie ken om meer burgerrechten in Londonderry in een veldslag met protestanten. Sindsdien zijn in Noord-Ierland bijna 2.000 mensen als gevolg van het politiek geweld om het leven gekomen. (Van onze correspondent Jan Drummen) Parijs De herfst is niet gunstig voor de Franse politieke partijen; na een verre gende zomer was het najaar ongewoon zonnig en rustig, maar met het opsteken van de herfststormen zijn er in de politieke woningen nogal wat ravages aangericht omdat men de ramen wat laat gesloten had. In de regeringsmeerderheid zijn de spannin gen tussen de UDF (de groeperingen rond president Giscard d'Estaing) en de RPR (de neo-gaullisten onder oud-premier Jacques Chirac) aanzienlijk toegenomen. De gaullis ten beweren (niet ten onrechte) dat het regime méér consideratie aan de dag legt voor de oppositie dan voor de medestan ders. En zij zijn zeer ontevreden over de sociale en economische politiek van premier Barre, terwijl de algemene politieke lijn volgens hen gevaarlijk is: in die zin dat de gaullistische idealen van nationale onaf hankelijkheid en handhaven van de natio nale soevereiniteit verwateren. Met name zijn zij bevreesd dat de verkiezingen voor het Europese parlement tot een gedeeltelijk prijsgeven van de Franse soevereiniteit zullen leiden, en zij willen nu een voorlich tingscampagne te dien aanzien ontketenen. Zij verklaren niet dat zij tegen Europa zijn, maar wel tegen het Europa van de illusies en zij eisen dus waarborgen. En oud-pre mier Michel Debré heeft zelfs gezegd, dat het ogenblik aangebroken is dat de gaullis ten zich moeten afvragen of zij hun steun aan de regering niet moeten terugtrekken en of zij nog verder deel zullen kunnen uitmaken van de meerderheid. Het lijkt niet waarschijnlijk dat zij een dergelijke stap zullen zetten. De tussentijdse verkiezingen hebben aangetoond, dat hun kansen zeker niet beter zijn dan die van een half jaar geleden. En als zij, die immers het grootste afgeronde blok van de meerderheid vor men, zich daaruit zouden terugtrekken, zou het spoedig tot een crisis kunnen komen met de gevolgen van Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen. En, zoals gezegd, deze zouden vermoedelijk niet gunstig voor de gaullisten uitvallen. Tegelijkertijd heeft pre sident Giscard d'Estaing verklaard dat hij geen enkele partij zal toestaan dat de uitvoerende macht verzwakt wordt. De tegenstellingen tussen de partij van Giscard en in groter verband tussen de groeperingen rond hem, de UDF, enerzijds en de neo-gaullistische RPR anderzijds hebben ontegenzeglijk in de laatste dagen toegenomen. Ook al heeft de president een gebaar in de richting van de gaullisten gemaakt door opdracht te geven een zesde atoomduikboot op stapel te zetten, wat deze gaullisten hoogst belangrijk vinden uit hun oogpunt van de onafhankelijke nationale verdediging, een oogpunt dat hetzelfde is als dat van generaal De Gaulle. Maar het lijkt niet waarschijnlijk dat het, ondanks de grote ambities die de Gaullisti sche leider Chirac koestert (hij mikt op het Elyseé), tot een breuk in de meerderheid zal komen. De beslissing daartoe zou prak tisch alleen door de neo-gaullisten genomen kunnen worden. En ondanks „doordrijvers" van het type Debré hebben gematigder elementen (zoals Maurice Couve de Murvil- le) genoeg gewicht om de leden ervan te overtuigen dat zij zich zeker geen politieke zelfmoord kunnen permitteren. In de oppositie is de breuk tussen commu nisten enerzijds en socialisten en radicalen anderzijds sedert een jaar zo mogelijk nog breder geworden. Giscard is erin geslaagd de onlangs afgetreden voorzitter van de radicale partij, Robert Fabre, ervoor te „strikken", om een opdracht te aanvaarden ten einde een studie te maken over het tewerkstellingsprobleem. Dit heeft Fabre veel kritiek bezorgd; voor Giscard is het een (kleine) overwinning in de richting van een toenadering tot een (eveneens klein) deel van de oppositie. Dientengevolge zijn er in de radicale partij, waarin al twee tendensen bestonden (die van Fabre, nu die van Michel Crépeau) verdere scheuringen ontstaan, een kleine groep achter Fabre staat en zijn „samenwerken" met de conser vatieve regering goedkeurt, terwijl het me rendeel van de linkse tak van de beweging daartegen is. Maar de grootste interne partij-problemen liggen bij de socialisten, waar sedert enige tijd een soort achterbakse machtsstrijd ontketend is tussen de drie kopstukken van de beweging: Frangois Mitterrand, Michel Rochard en Pierre Maurois. Deze strijd is sedert enige dagen een tweek amp geworden tussen Mitterrand, de tegen woordige eerste-secretaris, en Michel Ro- card, een briljante jonge politicus die eer tijds de leider van de scherp-linkse PSU was, maar die zich al vóór de maartverkie zingen als realistischer dan de andere.kop stukken ontpopt had en waarschuwde voor lichtvaardige beloften. Hij heeft nu ver- Waard dat het organisatorische-type van de socialistische partij „archaïsch" is en ook Mitterrand, bekend om zijn wat romanti sche opvatting van het socialisme, van „archaïsme" beschuldigt. Dit laatste heeft Rocard weliswaar ontkend, maar het is voor iedereen duidelijk dat hij van oordeel is, dat Mitterrand een „archaïsch" stempel op de beweging drukt. Daarbij wordt hardnek kig gefluisterd dat Rocard zijn kandidatuur voor het presidentschap van de Republiek wil stellen als over iets meer dan twee jaren presidentsverkiezingen gehouden worden. Dit zou zonder instemming en vermoedelijk tegen de wens van Mitterrand gebeuren, althans zoals de zaken nu staan. Maar het is ondenkbaar dat Mitterrand zich daarte gen zou blijven verzetten, omdat dit bijna zeker tot een breuk in de partij zou leiden. De tegenstellingen binnen de socialistische partij zijn nu niet alleen voor de socialisten een onderwerp van bezorgdheid, maar pa radoxaal genoeg evenzeer voor de UDF, de groepering rond president Giscard. De situatie is in Frankrijk momenteel zo, dat meerderheid en oppositie elkander onge veer in evenwicht houden en het fluctueren de groepje centrum-kiezers blijkt beslissend te zijn. Dit groepje wordt op vijf procent geraamd en de tegenwoordige meerderheid zal bij komende verkiezingen meerderheid kunnen blijven als zij deze vijf procent kiezers in de wacht kan slepen. Hun stem men gaan nu eens naar de socialisten, dan weer naar de groep rond piscard. Daarbij komt, dat de verschillen tussen Rocard en Giscard met de dag kleiner lijken te worden en natuurlijkerwijze zouden deze vijf pro cent bij volgende verkiezingen op Rocard kunnen stemmen. Mitterrand zou in 1974 bij de presidentsverkiezingen al hebben kunnen winnen als hij niet op links maar op rechts (matig uiteraard) gewed had, hetgeen hij zeer wel had kunnen doen zonder zijn politieke opties te verloochenen. Voor de meerderheid is het dientengevolge van belang dat Mitterrand zolang mogelijk aan het hoofd van de socialistische partij blijft. Hetgeen de vreemde situatie heeft geschapen, dat de lieden van de tegenwoor dige regeringsmeerderheid „vóór Mitter rand" zijn terwijl diens rivaal binnen de partij, Rocard, veel dichter bij hen staat. Een Rocard overigens, die een veel pragma tischer socialisme nastreeft dan Mitterrand en die een soort hervorming of althans aanpassing aan de realiteiten binnen de partij bepleit. Velen, en met name de meerderheid, hopen dat deze aanpassing met Mitterrand doorgevoerd kan worden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7