Gebruik stakingsrecht kan onschuldigen duperen Stage voor aspirant-agent geeft kijk op werkelijkheid NCOV ziet nieuwe kansen voor middenstand Nederland telt nog altijd 400.000 analfabeten NAVO is ons lijfsbehoud,, Oud-minister De Gaay Fortman: ,,20.000 hennen per bedrijf is het maximum" STREMMING OP LIJN ROTTERDAM-GOUDA Spoedige keuze energiebeleid noodzakelijk Kettingbotsing SCHOOLTHEORIE SLECHTS BEGIN VAN LOOPBAAN BINNENLAND leidse Courant maandag 9 oktober 1978 PAGINA 5 SPECIALE CURSUSSEN NOODZAKELIJK (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG - Naar schatting 100.000 tot 400.000 volwassen Nederlanders kunnen niet of slechts zeer gebrekking lezen en schrijven. Datzelfde geldt voor ongeveer 200.000 in ons land wonende buitenlan ders. Dit analfabetis me en semi-analfabe- tisme moet zo snel mogelijk grondig worden aangepakt. Twee adviescommis sies op onderwijsge bied hebben hiervoor vandaag een plan aangeboden aan de ministers Pais (On derwijs), Gardeniers (CRM) en Albeda (Sociale Zaken). Tot nu toe worden in ons land diverse cur sussen in lezen en schrijven gegeven door vrijwilligers, zoals maatschappelijk werkers, vorming swerkers, clubhuis werkers of reclasse- ringsambtenaren. In die cursussen zit ech ter nauwelijks een gemeenschappelijke lijn. Bovendien is er geen goed lesmateri aal voorhanden, ter wijl er ook geen sprake is van subsi diëring van dit vrij willigerswerk De adviescommissies stellen aan de be windslieden voor om deskundigen aan te stellen die in ons land een netwerk van „alfabetiseringscur- susssen" gaan opzet ten en begeleiden. Radio en t.v. zullen hierbij een ondersteu nende taak moeten krijgen. Ook moet de opsporing van analfa betisme verbeterd worden en het taboe dat op het analfabe tisme rust zal geheel moeten verdwijnen. De genoemde cursus sen zullen moeten uitgroeien tot basis scholen voor volwas senen, gekoppeld aan reeds bestaande dag- of avondmavo's voor volwassenen. De vrij willigers die het basi sonderwijs gaan ge ven zullen daarvoor uiteraard ook betaald moeten worden. Wapenvondst in sloopauto EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepolitie heeft in een sloopauto op het plaatselijk woonwagenkamp een flobertgeweer, een gela den FN-pistool, zeventig pa tronen en drie provisorisch uitgevoerde bivakmutsen ge vonden. De politie hpoudt er rekening mee dat het wapen tuig plus de mutsen gebruikt zijn bij een overval. In de auto werd ook een par tij rookartikelen waarde 8000 gulden) aangetroffen, af komstig van een inbraak in Oirschot. De sloopauto werd toevallig ontdekt, toen de po litie in het kamp een gestolen auto in beslag kwam nemen. Geen enkele kampbewoner kon de politie vertellen van wie de auto's waren. Twee broers dood bij botsing GRONINGEN (ANP) Twee broers (19 en 21 jaar) uit Winschoten zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij een botsing om het leven ge komen. Bij het verkeersongeluk, dat zich op de provinciale weg tussen Nieuwe-Pekela en Al te- veer in dichte mist voltrok, waren drie personenauto's be trokken. Twee inzittenden van een an dere wagen werden met ver wondingen naar een zieken huis in Winschoten overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Tijdens het zaterdag ge houden referaat voor de leden van het Christelijk Voortgezet Hoger On derwijs (CVHO) in Zwolle heeft oud minister W.F. de Gaay Fortman (CDA) het onderwijzend personeel er nstig gewaarschuwd tegen het ge bruik van het stakingsrecht. In het onderwijs duperen de docenten met een staking in vrijwel alle gevallen de leerlingen. De heer De Gaay Fortman noemde het onderwijs een van de minst ge schikte sectoren voor staking. Dat geldt ook voor andere sectoren, zoals de voedsel- en energievoorziening, de politie en de brandweer. Het CDA-Kamerlid zei moeite te heb ben met het verlenen van het staking srecht aan overheids- en onderwijzend personeel. Het gebruik daarvan is, ze ker voor hen die met een staking on schuldigen duperen, het laatste mid-, del. In het onderwijs is hiertoe geen aanleiding. Ook de reakties van de ambtenarenor- ganisaties op Bestek '81, vond de heer De Gaay Fortman buitensporig. „We Veteranen Het Veteranen Legi oen Nederland, da1 het afgelopen wee keinde een bijeen komst hield in de legerplaats Crailo kreeg zaterdag be zoek van Prins Be- rnhard. De Prins onderhield zich uit voerig met de oud strijders. moeten niet doen alsof we vermoord worden. Het spektakel dat de genoem de organisaties maken, is niet in orde. Binnen de sfeer van de overheid is een uitstekend stelsel van georgani seerd overleg. Overigens ben ik nog niet overtuigd van de extra voorrech ten die ambtenaren zouden hebben boven anderen". ARNHEM (ANP) Het aantal leghennen per bedrijf zou niet meer dan twintigduizend mogen zijn, als de boer er dan maar niet in zijn inkomen op achteruit gaat. Aldus van de heer W. v. d. Brink, voorzitter van het Nederlands Agrarisch Jonge- renkontakt, tijdens een zaterdag in Arnhem gehouden mani- i festatie van de actiegroep „Lekker Dier". I Van den Brink, zelf boer, gaf toe dat in de bio-industrie hier en daar de normen zijn overschreden. 450.000 Kippen op één bedrijf, zoals in Limburg is voorgekomen, kan niet Maar veel boeren moet de zaak wel grootsachalig aanpakken, willen zij het bedrijf rendabel houden. Hij vond dat het Nederlandse landbouwbeleid gericht moet zijn op middelgrote bedrijven. De boeren moeten dan wel, waar nodig worden geholpen. „Meer 1 ruimte voor het dier, dan ook meer armslag voor de boer", aldus Van den Brink. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Toen het Ne derlands Christelijk Onderne mers Verbond in 1918 werd opgericht stond Nederland nog aan het begin van het industriële tijdperk. Nu, zes tig jaar later, zijn we alweer onderweg naar een post-in- dustriële maatschappij met minder groei. Minder groei behoeft echter geen ramp te zijn. Hopelijk betekent het van het NCOV. minder stress, meer stabili teit en minder slachtoffers, die de ontwikkeling niet kun nen bijhouden. In de post-in- dustriële maatschappij krijgt het midden- en kleinbedrijf nieuwe kansen". Voorzitter D. Zuidhof voorzag dit vandaag in de openingsre de voor het jubileumcongres Die kansen kunnen volgens Zuidhof worden benut, als de detailhandel, de consumenten- verzorgende ambachten, de horeca en het vervoer goed inspelen op het voorzieningen niveau, dat bij de diensten maatschappij past. Ook zal een aantal belemmeringen moeten worden opgeruimd, die nog stammen uit het in- - Voor de loonvorming zal niet meer de industrie maat gevend moeten zijn; Voor de sociale verzekeringen zal een andere heffingsgrond slag moeten gaan gelden; Onderhoud, reparatie en Het mededingingsbeleid moet worden aangepast om corrige rend en waar nodig bescher mend op te kunnen treden. Volgens Zuidhof zullen we in de toekomst niet ontkomen aan een fundamentele discus sie over het vraagstuk van eventuele overcapaciteit. In het industriële tijdperk ston den de dingen centraal en kwam de mens op de tweede plaats. In het post-industriële tijdperk zal het minder gaan om de dingen en meer om de mens. In zijn rede zei Zuidhof ook, dat in de afgelopen jaren het te krappe prijsbeleid van de overheid heeft geleid tot on voldoende doorberekening smogelijkheden, met name van gestegen loonkosten. Mede daardoor is het inko men van zelfstandigen uitge hold. Hij pleitte voor afschaf fing van het prijsbeleid. Zuidhof wees ook op de grote achterstand, die ondernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben op het gebied van de sociale verzekering ten op zichte van werknemers en ambtenaren. RIDDER WILLY Ter gelegenheid van zijn 40-jgrig artiestenjubileum is de zanger Willy Alberti onderscheiden met versierselen behorende bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau.De onderscheiding werd hem het afgelopen weekeinde door burgemeester Polak van Amsterdam uitgereikt tijdens een feest in theater Carré. Op de foto bekijken zoon Tonny, vrouw Ria en dochter Willeke het ere-metaal. Buschauffeurs weigerden te rijden AMSTERDAM (ANP) - Het afgelopen weekeinde hebben chauffeurs van de Noord-hol- landse busmaatschappij de laatste ritten op zaterdaga vond tussen Monnickendam en Amsterdam niet gereden. De chauffeurs besloten vrij dag tot deze actie, omdat re gelmatig in de weekeinden moeilijkheden onstaan tussen jeugdige passagiers, bestuur ders en controleurs. De districtsbestuurder van de vervoersfèderatie van het NW-NKV, de heer Ketting, heeft verklaard dat zijn bond achter de actie staat. De chauffeurs willen deze week overleg voeren met de be drijfsleiding en de bonden over de onstane problemen. Gisterochtend hebben suppor ters van Feijenoord in de trein op weg naar Venlo zich zó misdragen dat de NS in Eindhoven twee treinstellen moest afkoppelen. De politie in Venlo hield later op de dag twee Rotterdam mers aan in verband met ver boden wapenbezit. De suppor tersattributen, een wapenstok en een stilletto, werden in be slag genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tussen de stations Rotterdam-Noord en Rot terdam-Centraal is vanmorgen vroeg, juist voor het begin van de ochtendspits, een montagewagen van de NS ontspoord. Twee sporen op de lijn Rotterdam - Gouda, raakten daardoor versperd. Tegen half acht was het treinverkeer weer normaal. UTRECHT (ANP) „Wil de regering ning niet te onderbreken, moeten in dat ernstige moeilijkheden bij de ieder geval tussen 1985 en 1990 kolen- energievoorziening uitblijven, dan centrales worden gebouwd." moet zij zo spoedig mogelijk komen tot een duidelijke keuze tussen kerne nergie en kolen als hoofdbron voor Dit zei de directeur-generaal voor de energiebeleid om tot een keuze tussen de elektriciteitsproduktie. Om de con- energievoorziening van het ministerie kernenergie en kolen te komen. Dat in tinuïteit van de elektriciteitsvoorzie- van economische zaken, drs. W. Tiele- de regeringsverklaring al in principe „De regering wil een open, maatschap pelijke discussie over het toekomstige tot de bouw van drie kerncentrales is besloten, moet worden gezien in het kader van de tijdnood waarin het energiebeleid zich bevindt." Overigens zal, volgens Tieleman, ook bij een keuze vóór kernenergie na 1990 een matige uitbreiding van kolencentrales moeten plaatsvinden. UTRECHT (ANP)— „We hebben zoveel goede waarden in onze vrije democratie te verdedigen dat u mij niet bereid vindt te koketteren met de gedachte de NAVO te verlaten. Het bond genootschappelijk verband is van lijfsbetekenis voor ons land. De NAVO is defensief en niet agressief. De bewapening elders in de wereld en dan vooral in Oost-Europa is evident en de verantwoordelijke mensen in de NAVO staan onder parlementaire controle.Dat alles betekent zoveel dat naar mijn mening Nederland in de NAVO hoort te blijven." Met dit betoog keerde CHU-voorzitter dr. L. van Leeuwen zich zaterdag tijdens de Unieraad-vergadering in Utrecht tegen de j onlangs door de CDA-Tweede Kamervoorzitter mr. W. Aantjes j geopperde gedachte dat Nederland zich wel eens gedwongen zou kunnen zien het lidmaatschap van de NAVO ter discussie j te stellen. Volgens Aantjes kan die situatie zich voordoen als I het bondgenootschap besluit het neutronen-wapen aan te j schaffen. De in CHU-kringen geconstateerde ontevredenheid I over het optreden van mr. Aantjes werd door de Unie-voorzit- j -» /r j i ter onterecht genoemd. Als de Tweede Kamerfractie meent dat VI pfpA hpn TY1 hfp tipprfrpnffvhAM de heer Aantjes een mening niet juist weergeeft is het aan die gUOlUIVUll Bij een kettingbotsing op Rijksweg 12, ter hoogte van Reeuwijk, zijn afgelopen zaterdag zes personen gewond geraakt. In totaal wa ren bij dit ongeluk 40 personenwagens betrokken. Acht hiervan ble ken na afloop total-loss. fractie om haar voorzitter daarover ter verantwoording te roe pen, aldus dr. Van Leeuwen. De kerngroep van de PPR vergaderde gisteren eveneens in Utrecht. Op die bijeenkomst ging de PPR-fractievoorzitter Ria Beckers in op de vorige week in de Kamer gehouden algeme ne beschouwingen. „Dat debat was eigenliojk een schijnge vecht tussen CDA en PvdA", zo oordeelde zij.„Een schijnge vecht omdat beide partijen vanuit hetzelfde uitgangspunt werken een economische groei van 3 procent". Dit uitgang spunt is volgens de PPR zeer aanvechtbaar. ROTTERDAM(ANP) Een 59-jarige beambte van het Rott- terdamse openbaar vervoer is zaterdagavond in de hal van 1 het metrostation bij het Centraal Station met een dolk in zijn linkerzij gstoken. Hij is in het Dijk-zicht ziekenhuis op- 1 genomen. De politie heeft in verband hiermee een 16-jarige Rotterdam- I mer aangehouden. De Metrobeambte had in de hal met de jongen staan praten. Om nog onbekende reden trok deze een mes en stak de beambte daarmee in de zij. Er is al weer een eind gekomen aan het fraaie najaarsweer, dat vooral gisteren in onze omge ving heerste. De oorzaak zijn zwakke storingen die via e^n zuidelijke stroming het weer bij ons een wisselvallig karakter zullen gaan geven. Een dergelij ke storing bevond zich in de nacht van gisteren op vandaag boven Portugal en trekt via Frankrijk naar ons land. Het ziet er naar uit dat het bijbeho rende regengebied ons van avond zal kunnen bereiken. Naar het zich laat aanzien zullen de regenhoeveelheden niet groot zijn. In grote delen van West-Europa was het gisteren eveneens aangenaam weer. In midden-Frankrijk steeg de tem peratuur op enkele plaatsen zelfs tot 27 graden. In Noord- Scandinavië kwamen vanmor gen vroeg temperaturen van ongeveer min 5 graden voor en voor een naderend warmtefront uit viel daar op uitgebreide schaal sneeuw. Vooruitzichten voor woensdag: in het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen, j temperaturen aanhoudend bo- ven normaal. Weersvooruitzichten voor 1 woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 11 gra den" Max. temp.: omstreeks 17 gra den (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN In de politiewereld wordt voortdurend geklaagd over de basisopleiding voor de politieman. Het ene jaar, dat hier voor staat, wordt over het algemeen in die kringen als veel te kort ervaren. Graag zou den de mensen van de politiescholen een jaartje aan deze opleiding vastknopen. Dit om de aspirant-agent meer vertrouwd te ma ken met de in de meeste gevallen harde praktijk. Hierbij wordt gewezen op de negen tienjarige agent, zo fris van school, die men sen moet bekeuren, vermanend moet optreden en onder het kritische oog van de burgers zijn werk doet. De jonge agent wordt als het ware voor de leeuwen geworpen. Om in deze situatie verbe tering te brengen werkt het korps Rijkspolitie sinds een jaar met zogenaamde opvangeenhe- den. Het eerste jaar was experimenteel. Van daar de logische vraag: bevalt het opvangsys teem? Daarover wordt over het algemeen nogal positief gedacht. Sommige oudere bege leiders stellen het zo:"theoretisch zijn ze uitstekend, maar de praktijkervaring ontbreekt natuurlijk." Men noemt dit geen manco van de school maar ge woon een kwestie van tijdgebrek. Het was in juni trouwens al zo ver dat minister van Jus titie De Ruiter, bij zijn bezoek aan de Apel- doornse opleidingsschool, beloofde het oplei dingsvraagstuk onder de loep te nemen. Dit na klemmende verzoeken van de staf van de school. Vorig jaar augustus was het zover dat de proef met de opvangeenheden kon beginnen. Een tiental aspiranten van de Apeldoornse po litieschool werd ingelijfd bij de groep Heerde met als standplaats het iets noordelijker gele gen Hattem. Daar is opperwachtmeester Kla ver belast met de begeleiding van de jonge agenten. „We beginnen de nieuwe mensen tij dens een stoomcursus een op de praktijk ge richte theorie in te pompen. Daarna gaan we „de straat" op Ik wijs de mensen er vooral op dat ze menselijk moeten optreden. Gewoon' op een normale manier moeten communice ren. Niet boven de mensen gaan staan". Het beeld van veel buitenstaanders, dat jonge politiemannen wel eens wat teveel op hun strepen staan, wil deze opperwachtmeester best onderschrijven. „Maar daar komt ook vaak de factor onzekerheid bij. Ik wijs daar op de bijeenkomsten van de groep ook wel op. Maar zoiets slijt in de meeste gevallen wel na een paar jaar". Met de opvangeenheid uit Hattem maakten we tussen Heerde en Wezep een controle mee. Een vrij routinematige controle op papieren en op de toestand van de aangehouden auto's. Met een praatje over het weer en tal van an dere doorgesproken zaken wordt de controle verricht. Wordt er dan inderdaad iets gecon stateerd wat niet door de beugel kan, dan gaat de gecontroleerde Wel op de bon. Opper wachtmeester Klaver: „Het probleem is vaak het vinden van een evenwicht. Het is voor de jonge agenten wel eens moeilijk om iemand met wie ze even daarvoor een gezellig praatje hebben gemaakt te bekeuren. Ik kan me dat zeer goed voorstellen, maar het is wel een as pect waarop ik voortdurend mijn aandacht concentreer". Na hun tijd bij de opvangeenheden vertrek ken de agenten voor zes weken naar de oplei ding voor de Mobiele Eenheid. Daarna komen ze in hun definitieve standplaats. Eén van de jonge agenten tenslotte: „Die drie maanden zijn goud waard. Je weet tenminste enigszins wat je te wachten staat. Ook al omdat je in het korps normale diensten meedraait.' Verder is de begeleiding erg goed". De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Barcelona Berlijn Frankfort Genève Helsinki Luxemburg Madnd Malaga

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5