Actie voor betere huisvesting Streekmuziekschool Rijnakkoord" Noordwij kse keker Lindhout maakt furore met nieuwe dahlia-soortei Bazar in Warmond druk bezocht ,Dag van de Chemie trok ook in Leiden veel belangstelling MUZIEKVERENIGING WK EIGEN ONDERKOMEN Veiling „Arti" brengt ruim twaalf mille op BEKER NEDERLANDSE DAHLIA VERENIGING NIEUWSTE TROFEE Zilker Ad Ulijn wint Bloemenloop Bondsbureau geopend STAD/REGIOLEIDSE COURANT MAANDAG 9 OKTOBER 1978 pagina 4 Zes maanden voor bedreiging pleegouders DEN HAAG/TER AAR - De Haagse rechtbank heeft een 22- jarige jongeman uit Ter Aar veroordeeld tot voorwaardelijk zes maanden gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar met psychiatrisch toezicht. De jon geman stond terecht wegens het besteiep en bedreigen van zijn pleegouders. De pleegouders, die de jonge man sinds zijn kinderjaren heb ben verzorgd, hebben al heel wat narigheid met hem onder vonden. Enkele malen moest de jongen in een inrichting worden verpleegd. Tijdens de rechtzit ting werd gesteld dat de jonge man erg door zijn pleegouders is verwend. De officier van jus titie eiste tegen de jongeman twaalf maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een verdere psychiatrische behan deling. WARMOND Tientallen kin deren hebben ook dit jaar weer de gelegenheid aangegrepen om hun huisdier te laten keuren. Ieder jaar rond Dierendag wordt een dergelijke dierenkeu- ring op het pleintje rond dp Pomp gehouden. Er wordt niet zozeer gelet op raszuiverheid, maar meer op het contact tus sen kind en dier. Alle beoordeel de dieren maakten zaterdag een goed verzorgde indruk. De hon- i den vormden de grootste groep gekeurde dieren. LISSE De ren- en tourvereni ging De Bollenstreek besloot gisteren het wegseizoen met een rit waaraan alle groeperingen van de rennersafdelingen deel namen. In totaal namen 28 ren ners deel. Vlak voor het einde brak een groepje uit, dat een knappe voorsprong wist op te bouwen. De eerste plaats was voor Ton van Eijk. Tweede werd Sjaak van der Meer en derde Herman Janssen. KATWIJK De vrijwillige Welfare van het Nederlands Ro de Kruis afdeling Katwijk/Val kenburg houdt morgenmiddag van twee tot vijf uur een ver kooptentoonstelling in huize "Salem" aan de Duindoornlaan. Te koop worden de door de medewerkers van de Welfare vervaardigde artikelen aange boden WOUBRUGGE - De PvdA-af- deling Woubrugge houdt van avond vanaf acht uur een dis cussie in het gebouw Jeugdland 2 aan de Van Hoogstratenlaan. Het thema van de bijeenkomst is "Hoe functioneert de gemeen te". Discussieleiders zijn de he ren G. Hendriks, organisatie deskundige bij de gemeente Alphen aan den Rijn, en Theu- nissen, advocaat in Den Haag. LEIDSCHENDAM - De Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde houdt morgen vanaf acht uur 'in de Kruisheuvelkerk aan de Burgemeester Roeringstraat in Leidschendam een bijeenkom st, waarin de heer W. M. Grim- me, tuinarchitect in Lisse, een lezing zal houden over "een liefhebberstuin waarin wordt aangetoond dat een kleine tuin toch veel kan bieden". De heer Van Schaal bespreekt de "plant Het huidige on derkomen van „Rijnakkoord" aan de Hoofd straat. LEIDEN/DEN HAAG - Ruim 26.000 Nederlanders hebbei gebruik gemaakt van hun vrije zaterdag om een bezoek te brengei aan een chemisch laboratorium of de chemische industrie ii ons land. Zij waren hiertoe in de gelegenheid gesteld in verbani met het dubbel jubileum van de vereniging van de Nederlands! chemische industrie en de Koninklijke Nederlandse Chemischi vereniging. De eerste viert dit jaar haar zestig-jarig jubileum de ander bestaat vijfenzeventig jaar. In totaal zeventig laborato ria en chemische ondernemingen hebben meegedaan aan dez< open dag, die bedoeld was om het publiek de gelegenheid t geven nader kennis te maken met de chemische industrie. De meeste bezoekers gingen naar de Shell-fabrieken in Moerdijk Philips-Duphar in Weesp, Servo in Delden, de laboratoria vai de Leidse Universiteit en de keuringsdienst van waren in Nijmegen De belangstelling voor de open dag was zo groot, dat op vee plaatsen bezoekers moesten worden teleurgesteld, omdat men wa „volgeboekt". Op andere plaatsen breidde men te elfder ure di organisatie zo veel als mogelijk was uit om zoveel mogelijl bezoekers ter wille te kunnen zijn. Schoolgroepen, die zich haddei aangemeld, werden buiten het zaterdagprogramma geleid om d< drukte te ontlasten. Ze werden vrijdag al rondgeleid of komei een andere dag aan de beurt. Een aantal bedrijven zal de opei J dag binnenkort herhalen om het aantal aanvragen te kunnei afhandelen. LEIDERDORP Docenten vap de streekmu ziekschool „Rijnakkoord" zijn een actie begon nen voor betere huisvesting van de muziek school. De docenten F. Cohen, H. v.d. Louw- Ouendag en A. E. M. Verveen-v.d. Laar hebben aan de ouders van de leerlingen een brief geschreven met het verzoek de actie te onder steunen. Zij vinden dat de huidige huisvesting in het gebouw aan de Hoofdstraat 103, waarin voorheen de sportschool Van Houdt gevestigd was, onhoudbaar is en dat op zeer korte termijn een aan alle eisen voldoende muziekschool gebouwd moet worden. „Hoe lang wij nog in dit oude aftandse gebouw moeten blijven zitten is momenteel niet te zeggen. En dat terwijl de toestand waarin het gebouw verkeert alleen maar verslechtert" zo staat in de brief aan de ouders te lezen. In de streekmuziekschool „Rijnakkoord" partici peren de gemeenten Leiderdorp, Alkemade, Ha- zerswoude en Koudekerk a/d Rijn door middel van een gemeenschappelijke regeling. Het be stuur van de school heeft de plannen voor nieuwbouw al klaar liggen. Als plaats voor de nieuwe school heeft men een terrein in de wijk Voorhof op de hoek van de Gallaslaan en Voorhof laan uitgekozen. Gebrek aan financiën aan de kant van de gemeente Leiderdorp staat een spoedige realisering in de weg. De docenten willen zich hierbij niet neerleggen en verwijten het gemeentebestuur laksheid. „Wij hebben het gevoel, dat de gemeente Leiderdorp onvoldoende beseft in welke onwerkbare situatie wij dagelijks les moeten geven en bovenal kennelijk niet beseft welke - naar onze mening grote - betekenis de muziekschool onder het culturele leven van Leiderdorp heeft", stellen de docenten kritisch. Zij willen binnenkort een en ander zeer dringend in de aandacht van het gemeentebestuur brengen en vragen daarvoor de steun van de ouders van de leerlingen. Honderden bezoekers open dag Mariënhaven WARMOND Het open-huis van het pas gerestaureerdè Marien- haven heeft honderden bezoekers getrokken. Het voormalige Groot Seminarie is de laatste paar jaar verbouwd to verzorgings huis en kloosterbejaardenoord. De belangstelling was zo groot dat enkele medewerkers van Mariënhaven, Mariëngaerde en Marienweide zich bezorgd afvroe gen of alles wel goed zou verlopen. De geheel gerestaureerde kapel vormde de grootste trekpleister. Het enorme altaar van houtsnijwerk is dan ook een bezienswaardigheid. Bovendien heeft de kapel een prachtige mozaïekvloer. LANGERAAR De Lange- raarse muziekvereniging „Arti et Religioni" organiseerde za terdagavond voor de zesde maal een veiling in het Paro chiehuis. Opbrengst: 12.900.-. Dat was méér dan de grootste optimist had durven hopen. „Met hoogstens tienduizend gulden waren we al dubbel en dwars tevreden geweest", zei een enthousiaste heer C. van der Vlugt, de secretaris van de Langeraarse muziekvereni ging. Ongeveer driehonderd „num mers" werden aan de man ge bracht. Dat gebeurde o.a. door de medewerking van de popu laire televisiefiguur Malle Pie tje, die ook de grote drie prijzen uitreikte. Die prijzen, een rei- scheque, een fonduestel en een krentenbrood van één meter, gingen alle naar Langeraarse ingezetenen, resp. de heer L. Het parochiehuis was zaterdag tot de laatste stoel bezet van lot, mevrouw v.d. Vlugt- Kouwenhoven en mevrouw v.d. Pijl-v.d. Hoorn. „Het was opvallend om te zien hoe bepaalde artikelen voor soms erg hoge prijzen verkocht werden. Zo ging er een kaas de deur uit voor 290.-. Er was ook een poster van een spaar zaam geklede dame, die aanvan kelijk maar moeilijk wegging. De eerste koper kocht de prent voor vier tientjes, maar besloot hem toch maar niet mee naar huis te nemen. Nadat nog enkele kopers de plaat kortstondig in bezit hadden, ging de poster uiteindelijk voor 170.- weg", aldus Van der Vlugt. Eigen gebouw De opbrengst van de veiling wordt besteed aan een eigen onderkomen voor „Arti". „Ik vind dat een vereniging als de onze daar wel aan toe is. We zitten nu nog verspreid over verschillende gebouwtjes en meer tijd dan we nu hebben, kunnen we in het Parochiehuis ook al niet krijgen. Als we eenmalig een keer bijv. 50.000.- subsidie van de ge meente zouden krijgen, zetten we onze schouders er direct onder en bouwen we zo'n ruimte graag zelf. Gelukkig krijgt Arti bij de gemeente altijd een gewil lig oor en ik weet haast zeker dat burgemeester Verhoef hele maal achter dit idee staat en er zeker alles aan zal doen dat ideaal te helpen verwezenlij ken", zegt bestuurslid Van der Vlugt. „De opbrengst van deze veiling is tevens bedoeld voor extra uitgaven. We krijgen een ge meentelijke subsidie van 7000.- per jaar en daar klagen we niet over. Maar de mensen realiseren zich vaak niet wat een vereniging als de onze kost. Instrumenten, uniformen enz., het kost werkelijk duizenden" NOORDWIJK De Noordwijkse kweker Peter Lindhout is bekerwinnaar geworden op de jubileumtentoonstelling van de Ne derlandse Dahlia Vereniging, die in de Flevohof haar zestigste verjaardag vierde. Lindhout-Ornata, zo heet z'n bedrijf offi cieel, legde daar beslag op de trofee met de prachtige, signaalrode „Forrestal". Het is een zelf gewonnen nieuwigheid in het gTootbloemige genre. Bij dit ene succes bleef het niet. Een andere, eveneens zelf gekweekte novum, de purperen „Gander" kreeg van de jury het predicaat „beste pompon/bal dahlia", terwijl aan Lindhout- Ornata bovendien nog de grote gouden medaille en de PSV-beker werd toegekend in de afdeling beroepskwekers. Tenslotte kreeg het bedrijf nog een onderscheiding voor de beste vakinzending. Alles bijeen een respectabele hoeveelheid lauweren, die aanleiding waren voor wat nadere informatie. „Mijn vader is voor de oorlog met dit bedrijf begonnen", vertelt Peter (31). „Behalve dah lia's kweekte hij toen ook bollen en in het voorjaar verkocht hij bloemen van het veld". In de loop van de jaren blijkt er wel het een en ander in het bedrijf te zijn veranderd. Na de Middelbare Tuinbouw school liep Peter enige tijd stage in verschil lende bedrijven om ervaring op te doen. Daarna kwam hij in vader's bedrijf. „Vader wist mij enthousiast te maken voor het winnen van nieuwigheden, zoals zij dit in het vak noemen". Dit is voor mij gewoon een hobby geworden. Ik ben daarmee al sinds het einde van de zestiger jaren bezig. Het kruisen en verder opkweken uit zaad is een werk van veel geduld en volhouden. Eerst na jaren izet men de resultaten. Deze resultaten liegen er intussen niet om. Steeds meer kwam sinds 1970 in vakversla gen en keuringsrapporten de naam Lind hout-Ornata voor. Aanvankelijk waren het nog bescheiden en soms ook wel grotere successen. Tegenslagen waren er ook, want bij het winnen van novums gaat het padj niet altijd over rozen, in casu dahlia's. Uitbreiding en verbetering van het dahlia sortiment is en blijft broodnodig, maar van de andere kant is het winnen van nieuwighe den over het algemeen niet zo'n bijster lucratieve zaak. Tegenover de bestede tij< en moeite staat niet altijd een overeenkom stige beloning, verneemt men in de kwekers wereld. Alleen zij die dit werk als liefhebbe rij doen, houden het vol. Zo'n hobbyist is Peter Lindhout. Met zijn dahlia-aanwinsten gaf hij acte de présence op tal van exposities in binnen- en buiten land (onder meer in Wenen, Southport, Harrogate en Stuttgart). Een van z'n parade- paardjes was bijvoorbeeld de donkerrode semi-cactus bloemige „Jaguar" Andere pro minenten waren „Danham Royal". „Noable Noble", „Garden Wonder",,Love Parade", en tal van andere klein- en grootbloemige variëteiten. Niet zelden was de keuring een nek-aan-nek-race met andere mededingers. Niet minder dan 850 deelnemers meldden zich gisteren aan de start van de „Bloemenloop", die jaar lijks rond de Braassemmeer wordt gehouden. De halve marathon werd een overwinning voor Ad Ulijn uit De Zilk. Hij legde de afstand af in 1 uur 15 min. en 15 sec. Peter Romijn uit Leiden legde beslag op de tweede plaats in 1 uur 16 min. 40 sec. De overige afstanden werden gewonnen door Paul Oomen uit Nieuwe Wetering (5 km. jongens), J. van Strein uit IJmuiden (5 km. meisjes), Ben Kerkvliet uit Roelofarendsveen (5 km. heren), A. van Tol uit Leiden (9 km. heren), Karin Kerkvliet uit Roelofarendsveen (9 km. dames) en W. Noren uit Leiden (halve marathon dames) in 1 uur 45 min. De bazar die op zaterdag werd gehouden ten bate van de Her vormde Kerk in Warmond is een nog groter succes geworden dan de voorgaande jaren. Een bijzon der groot aantal bezoekers pro beerde in de verschillende kraampjes iets van haar gading te vinden en dat dat vaak zeer goed lukte, bleek uit de bepakt en beladen voetgangers rond het Trefpunt. Zaterdagavond deden veel Warmonders zich tegoed aan kaas, wijn en stokbrood. De op brengst is ruim 9.000. Dit bedrag wordt besteed aan het opknappen van de consistorie. van de maand". LEIDSCHENDAM - De Unie van Vrijwilligers organiseert woensdag 11 en donderdag 12 oktober weer een winterkle- 'dingbeurs in de Andreaskerk aan de Gruttolaan in Leidschem dam. Kleding en sportartikelen voor de leeftijd van 1 tot 16 jaar kan ingeleverd worden op woensdagavond van 7 tot 9 uur en donderdagmorgen van half 9 tot 11 uur. Verkoop donder dagmiddag van 2 tot half 5, afrekenen 's avonds van 8 tot 9 uur. WASSENAAR De onlangs in Wassenaar gehouden collecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft aan contante bedragen een resultaat opgeleverd van 10.569,97 gulden. Dit bedrag wordt nog aangevuld met giros tortingen rechtstreeks aan het fonds. Het vorig jaar leverde de huis-aan-huiscollecte 11.408,28 gulden op. Twee maanden voor Alphense inbreker DEN RAAG/LEIDEN - De Haagse politierechter heeft een 20-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn tot twee maanden veroordeeld. Evenals de offi cier van justitie was de rechter van mening dat er niet volstaan kon worden met alleen een geldboete. De Alphenaar stond terecht we gens een inbraak in een winkel van woninginrichting aan de Manderslootstraat. Hier stal hij ruim 2.500 gulden. De Alphe naar verschafte zich toegang tot de winkel door het vernielen van een ruit in de zijdeur. VOORSCHOTEN De Koninklijke Bond van Christelijke Zang en Oratoriumverenigingen heeft het bondsbureau verplaatst naar Voorschoten. De behuizing in Den Haag werd te krap en in Voorschoten werd ruimte gevonden door de aankoop van het pand Kon. Wilhelminalaan 2, waar tot voor kort de RABO-bank een vestiging bezat. Burgemeester J. van der Haar verichtte zaterdagmiddag de officiële opening, hij noemde de Bond zowel letterlijk als figuurlijk toonaangevend in de landelijke christelijke zangerswereld. Hij wenste de bond toe dat de nieuwe huisvesting van de 90-jarige i bond een nieuwe stimulans zal betekenen van een vereniging die het de laatste jaren steeds crescendo gaat. Het bondsbureau heeft drie medewerkers met een volledige dagtaak. Op de receptie, welke volgde na de officiële opening, boden zeer velen hun gelukwensen aan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4