Bibliotheek geeft historische plek weer een functie m EO-jongerendag trok meer dan achtduizend bezoekers Hartverwarmen de barokmuziek in Lokhorstkerk ZIN OF ONZIN IN LEIDSE GROENOORDHALLEN HART VAN LEIDEN WORDT ONTMOETINGSCENTRUM Veel gelukwensen bij lustrum „De Overbrugging" LEIDSE COURANT MAANDAG 9 OKTOBER 1978 PAGINA A (Van een onzer verslaggevers) Leiden Onder het motto „Zin of Onzin" hebben 8.000 jongeren zaterdag deelgenomen aan de jongerendag die de Evangelische Omroep hield in de Leidse Groenoordhallen. Dat waren er 2.000 meer dan vorig jaar in Hilversum naar de jongerendag togen. Zin of Onzin was als thema gekozen omdat zich de laatste tijd volgens de organisatoren steeds meer onzin aan „dient als onmisbaar voor het leven. Daar staat dan tegenover dat allerlei principes en normen, die vroe ger als waardevol golden, nu als zinloos aan de kant worden geschoven, aldus de organisato ren van deze vierde EO-jonge- rendag. De Groenoordhallen konden de 10 jongeren nauwelijks ber- i. Voor het grote podium, waar tal van sprekers het Woord voerden en regelmatig zang groepen geestelijke liederen ten gehore brachten, waren maar 6.000 stoelen geplaatst. De rest van de jongeren bewoog zich door de hallen, waar een uitge breide informatiemarkt was op gesteld door allerlei groeperin gen op christelijk gebied, of brachten wat uurtjes op het zonovergoten plein voor de hal door. Een van de belangrijkste spre kers die de vraag wat nu zin en wat nu onzin betekent voor het leven aan de orde stelde was de uit Oeganda gevluchte bis schop van de AngÜkaanse kerk, Festo Kivengere. Hij is de schrijver van het opzienbarende boekje „Ik hou van Idi Amin", dat aan alle bezoekers van de EO-jongerendag werd uitge reikt Tijdens een persgesprek gaf bis schop Kivengere een uiteenzet ting van de beweegredenen die hem tot het schrijven van dit werkje had gebracht. „Als ik Idi Amin zou haten zou ik net zo slecht zijn als hij. Gods liefdes gebod eist van ieder christen ook voor hem te bidden. Ook Amin is iemand die kan veran deren met Gods hulp", aldus de gevluchte Oegandese bisschop. Hij moest zelf de wijk nemen uit zijn vaderland na de moord op aartsbisschop Janani Loe- woen, waarvan officieel verteld werd dat deze bij een autoonge luk om het leven zou zijn geko men, maar die in werkelijkheid net als duizenden anderen door dictator Amin werd vermoord. Op de vraag of het dan niet meer voor de hand zou liggen Amins dood te wensen dan van hem te houden, antwoordde de gevluchte Anglikaanse bisschop dat doden geen oplossing is, noch voor de moordenaar noch voor zijn slachtoffers. ,Jk be grijp dat mijn redenering voor velen onbegrijpelijk is, maar vanuit mijn christen-zijn kan ik eenvoudig niet anders. Als ik in de jaren 40-45 geleefd zou hebben zou ik ook van Hitier gehouden hebben", aldus de au teur van het boekjeJk hou van Idi Amin". De EO-jongerendag werd 's middags afgesloten met een massale verspreiding van het „Marcus Magazine", het Marcus evangelie in huis-tuin-en-keu ken-Nederlands dat door de deelnemers aan de manifestatie huis-aan-huis werd bezorgd. Za terdagavond hielden de EO-or- ganisatoren in de Groenoord hallen nog een al evenzeer druk bezochte kennismakingsbijeen komst voor een breed publiek, waaraan diverse EO-radio en t v-bekendheden meewerkten. Het interieur moet nog helemaal worden „aangekleed". Het Heerenlogement: nu nog in de steigers. Een door kijkje naar de patio. Leiden Vlammen laaien hoog op boven de huizen van de Nieuwstraat. Het is eind zomer 1976. Het Heerenlogement aan de voet van de Burcht staat in de vlammen. De in juni begonnen restauratiewerkzaamheden lijken aanzienlijke vertraging op te lopen door de brand. De oude stadsherberg, die na jarenlan ge verwaarlozing gerestaureerd wordt om als bibliotheek dienst te gaan doen, lijkt onher stelbaar vernietigd. Een week later kan de brandweer nogmaals opdraven, nu voor de Burchtzalen. Door de krachtige wind loopt ook de omngeving gevaar, gelukkig is het nacht en kan de brandweer zich snel meester maken van het vuur. Wanhoop bekruipt alle betrokkenen. Niet alleen komt het restauratie schema in de war, bovendien ziet het ernaar uit dat de kosten aanzienlijk hóger zullen worden. Het Heerenlogement is zo neemt men aan ontworpen door de architect Arent van 's Gravensande in opdracht van het stadsbestuur. In 1652 begint het gebouw dienst te doen als stadsherberg. Door de poort komen de gasten met hun koetsen op het burchtplein om zich in het fraaie gebouw te laven en te rusten. Zeven jaar later wordt het koetshuis gebouwd waar paarden en koetsen worden verzorgd. Zo vormde dit complex schitterende bouwwer ken een centraal punt in de stad Leiden waar men zich met genoegen ophield. Dan volgt er een periode van leegstand en verval. De Burcht zalen worden nog wel gebruikt, maar echt gezellig is het er niet meer. In het begin van de jaren '70 ontstaat er bij het bestuur van de stad een nieuw bewustzijn over het belang dat oude monumenten voor de stad hebben. Leiden is een van de steden in Nederland die gezegend is met een groot aantal historische bolwerken. Maar bijna alle in deplorabele toestand. Omdat de stad ook een van de armste is in Nederland ziet het er niet naar uit dat zij in staat zal zijn haar schatten te herstellen. Dank zij financiële hulp van de staat en monumentenzorg echter wordt het stadsbestuur toch in staat gesteld om bij stukjes en beetjes aan het gigantische karwei van de restauratie van de oude stad te begin nen. In '76 is dan de beurt aan het Burchtcom plex; Het Heerenlogement, het Koetshuis en de poort met de quasi middeleeuwse torens en de leeuw die ooit door Rombout Verhulst werd gebeeldhouwd. Dan komt de vraag wat voor bestemming er aan het geheel gegeven moet worden. Men komt op het idee om er de bibliotheek in te huisvesten. De bibliotheek heeft dringend andere ruimte nodig, maar vooral een grotere ruimte. Het Heerenlogement kan er ook samen met het koetshuis de ruimtenood niet lenigen. Men vindt een oplossing als de gemeente het aangrenzende Van der Heide complex kan kepen. Het zijn een aantal woonhuizen en een grote binnenplaats met enige opstallen, oude pakhuizen. Al deze ruimte bij elkaar kan de bibliotheek een uitbreiding geven van 250- naar 1400 vierkante meter oppervlakte. Aan het begin van de zomer van 1976 gaat men na lang overleg tot de beslissing over om het hele complex voor de vestiging Van de bibliotheek gereed te maken. De huizen aan de Nieuwstraat blijven hun woonfunctie behou den en op de binnenplaats komt nieuwbouw om als uitleenruimte te gaan dienen. Het koetshuis krijgt een horeca-bestemming. De onlangs overleden Leiderdorpse architect Piet van der Sterre neemt de taak op zich om van het hart van de stad weer een plaats te maken die de comfortabele sfeer van de rijke 17e eeuw ademt. De heer Van der Sterre was een grote bekend heid op het gebied van restauratiewerken. Hij heeft talloze kerken in Leiden in hun oude luister hersteld waaronder ook de Hooglandse kerk. Hij geeft het project tussen Hooglandse kerk en de Burcht de naam: „Burchthof". Hij noemt het vooral een uitdaging om de nieuw bouw op de binnenplaats zo in te passen tussen de omringende monumenten dat het er een geheel mee vormt. De bibliotheek zal door de vestiging in het Heerenlogement en het Van der Heidecomplex het „Burchthof" de oude functie van ontmoe tingscentrum teruggeven. Zij wil naast infor matiecentrum ook een plaats worden waar de Leidse bevolking een genoegelijk uurtje kan doorbrengen. Een groot gedeelte van het Heer enlogement is bestemd voor het personeel als werkruimte. Maar naast de patio met de langs lopende wandelgalerij kunnen de lezers straks in de koffiekamer onder het nuttigen van een kopje koffie hun krant lezen. De centrale ingang is in de Nieuwstraat in pand no. 4. De Jugendstil pui blijft gehand haafd en in de hal zullen vitrines als tentoon stellingsruimte dienen. In de hal komt een ingewikkeld veiligheidssysteem. De heer T. de Caluwé, de nieuwe directeur van de Openbare Bibliotheek zegt daarover: „We vinden het jammer dat dit veiligheidssysteem nodig is. Maar er worden zoveel boeken gestolen dat we er wel toe gedwongen zijn. Als de mensen eenmaal binnen zijn geven we ze zoveel moge lijk de vrijheid. We laten het binnen aan de lezers over om de ruimte zelf in te vullen". Binnen stelt de bibiotheek al haar materiaal voor het publiek beschikbaar. Er komen twee studiezalen met een verscheidenheid aan kran ten, tijdschriften en naslagwerken zoals ency clopedieën, consumentengidsen en reisgidsen. De lezer kan gebruik maken van 600 stuks verschillende tijdschriften en periodieken. Het aantal zitplaatsen is uitgebreid van 45 nu op de centrale op de Breestraat naar 150 straks op het Burchthof. „We denken dat vooral de patio en de koffiekamer erg in trek zullen zijn bij de lezers", zegt de heer de Caluwé. „We zetten daar de standaards neer met kranten en de mensen kunnen ook buiten zitten als de zon schijnt. Ik zie het al voor mij dat ze zelf de stoelen en de krantenstandaards buiten zetten. Maar ook in de nieuwbouw die de uitleenruimte wordt, is een zitgelegenheid ge creëerd en wel op een plateau met uitzicht op de Hooglandse kerk". De centrale van de Openbare Bibliotheek is niet de enige die met zijn 40.000 boeken naar het Burchthof zal verhuizen. Ook de jeugdbi bliotheek en de vestiging aan de Steenschuur zullen hun schreden naar het oude stukje stad richten, dat dan een onderkomen zal zijn voor 80.000 boeken. „Het zal voor onze kleine lezer tjes wel een overgang zijn", meent De Caluwé, Het hele project dat de „Burchthof' gaat worden moet eind 1980 klaar zijn. Ondanks de tegenslagen van de branden ziet het ernaa- ruit dat de streefdatum wordt gehaald, want de restauratie vordert goed. Tonny Oudshoorn (Van een onzer verslaggevers) Leiden Het feit dat de jonge rengroep van de Hartebrugpa- rochie dit weekend vijf jaar bestond is voor velen uit Lei den aanleiding geweest de jon geren hiermee op een speciale receptie geluk te wensen. Alle groepen uit de parochie waren vertegenwoordigd op de feeste lijke bijeenkomst na de Eucha ristieviering gistermiddag, waarin behalve pater Demmers ook pastoor Schlattman, de de ken van Leiden en pater Van van TJccelt voorgingen. Zowel pater Demmers als pas toor Schlattman spraken de ju bilerende Overbrugging na afloop in de Romanuszaal toe. Ook de vertegenwoordigers van andere jeugdkoren (Lord Folks en het koor van de Petrakerk) kwamen handjes schudden. Na mens de „volwassen koren" werd de hoop uitgesproken dat er vanuit de Overbrugging naar de andere parochiekoren ook sprake zal zijn van een werkelij ke doorstroming. Deze vorm van overbruggen werd door de voorzitter van de jongerengroep ovorippns ni^t 7.0 vanzelfsnre- kend geacht, omdat de Over brugging in de vijf jaar van haar bestaan meer is gebleken te zijn dan een jeugdkoor: het is ook nog een gezelligheidsver eniging met een sterke onderlin ge band. Overigens kregen de feestvie rende jongeren van het koor in het kader van die gezelligheid van hun collega-zangers en zan geressen de financiële middelen voor de aanschaf van een nieuw koffiezetapparaat, waardoor het knusse karakter van de jongerengroep nog eens werd Het jeugdkoor „De Overbrugging" Nieuwe cursussen Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk start dinsdag 10 en vrijdag 13 oktober met de nieuwe cursussen „klussen in huis" en „metselen" van half twee tot half vier. De cursussen zijn voor personen die zonder werk zijn, voor vrouwen en voor personen die overdag veel vrije tijd hebben. De cursus kost vijfendertig gulden voor tien middagen. Belangstellenden kunnen zich melden bij het Leidse Volks huis elke middag van twee tot vijf uur, tel. 125736. Go-kampioen Amsterdammer Henk de Vries, lid van de Leidse Go-club, heeft het afgelopen weekeinde het Nederlands Go-kam pioenschap gewonnen. Aan het kampioenschap namen 30 Go-spelers deel. Het kampioenschap werd gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Leidse vereni ging. Het eigenlijke feest ter gelegenheid van het bereiken van het tweede lustrum wordt op donderdagavond 12 oktober gehouden vanaf half acht in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat in Leiden. Voor inlichtingen Theo v?n Es, 071-146335. Judokampioenschappen Paul Pieterse van judoclub „Eendracht" is gisteren tijdens de Zuidhollandse judokampioenschappen in Rotterdam kam pioen geworden in de zwaargewichtklasse. Zijn clubgenoot Laurens Honsbeek werd in de klasse tot 71 kilo tweede. De twee Eendrachtsleden zullen Zuid-Holland vertegenwoor digen bij de Nederlandse kampioenschappen die zondag 22 oktober in Groningen worden gehouden. Viswedstrijden Het viscollege D.A.S.E. hield dit weekeinde weer een viswed strijd in de Rijn. De vangst was matig. Eerste werd B. van Veen met 27 vissen met een gezamenlijk gewicht van 1875 gram. De tweede plaats ging naar J. Leuring die 19 vissen ving van totaal 1350 gram. J. Solleveld kreeg de derde prijs. Hij sloeg tien vissen met een gezamenlijk gewicht van 775 gram aan de haak. Ook het viscollege HVS was actief en wel in de Heimans-Wetering. Hier werd K. Laterveer eerste. Hij ving 20 vissen van in totaal 2205 gram. G. de Bruin werd tweede met 18 vissen van 1875 gram. De derde prijs ging naar P. Bontje, die 7 vissen met een gezamenlijk gewicht van 735gram aan de haak sloeg. Auto te water Een 21-jarige inwoonster van Oogstfeest kreeg zaterdagmor gen de schrik van baar leven toe baar auto plotseling bet water van de Steensebuur in reed. De Oegstgeestse wilde achteruit baar parkeerplaats uitrijden, maar schakelde baar wagen in de eerste versnelling waardoor deze in bet water belandde. De ongelukkige automobiliste wist zich bijtijds uit baar auto te bevrijden, waardoor zij slechts een nat pak aan haar avontuur overhield. Mishandeling Een 18-jarige Leidenaar is zaterdagnacht rond twee uur op straat mishandeld. De Leidenaar liep op de Breestraat Hij werd door een groep jongeren aangehouden, waarna deze hem zonder enige aanleiding schopten en sloegen. De jongeman wist zich spoedig in veiligheid te stellen. Vrouwenhuis Het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn houdt woensdag 11 oktober een informatie-bijeenkomst Belangstellenden kunnen vanaf acht uur kennismaken met de activiteiten in het Vrouwenhuis. Tevens wordt er een discussie gehou den met als thema „wat is een café zonder mannen?" Thuis Best Jasperina de Jong brengt vanavond en morgenavond haar nieuwe theaterprogramma „Thuis Best" in de Leidse Schouwburg. „Thuis best,. want waar ben je tegenwoor dig nog veilig" is de ondertitel die het programma heeft meegekregen, toegang f 22,50, f 10,- CJP/65+, f 17,50, K &Of 21,50, f 9,25. Ouderenbond De Protestants Christelijke Ouderenbond, afdeling Leiden, houdt op morgenmiddag om drie uur vergadering voor leden en belangstellenden in een vergaderzaal van de Zuiderkerk, Lammenscbansweg 15. Op de vergadering wordt beslist of in Leiden en omgeving een levensvatbare afdeling van de Protestants Christelijke Ouderenbond tot stand zal kunnen komen. Leiden Afgelopen zaterdag was in de Lokhorstkerk het barokensemble „Music for the general peace" in Leiden te gast. Het vond er niet veel, maar wel enthousiast publiek en een meer dan gemiddelde entourage. Als de voortdurende tocht in de kerk weggenomen zou kunnen worden en de akoestiek nog iets „verwarmd", zou er sprake zijn van een ideale ruimte voor dit soort muziek. De programmakeuze was specifiek: Rameau, de la Barre, Héndel, Bach, Telemann en Vivaldi, allen zijn vertegenwoordigers van de late barok. Deze keuze van komponisten heeft een duidelijk voordeel: het biedt uitstekende vergelijkingsmogelijkheden tussen generatiegenoten. Maar er is in dit geval ook een belangrijk nadeel aan te wijzen, omdat een zekere eentonigheid niet te vermijden bleek. Niet in de laatste plaats is dat te wijten aan het clavecymbel', dat in bijna al de gespeelde werken de continuopartij vertolkt De taak van een clavecynist in dit soort concerten met blokfluit, barokviool en viola de gamba is wel erg ondankbaar, maar dat neemt niet weg dat Robert Hill te weinig accenten legde, waardoor zijn konstante ritme niet tot leven kwam. Vooral de violiste Jean Lamon leverde een formidabele bijdrage: haar toon, haar ritme, haar interpretatie waren af. Onmiddellijk na haar verdient de fluitiste Marion Verbruggen genoemd te worden. Ook zij was op momenten excellent. Vooral haar accentueringen resulteerden door hun uitgebalanceerdheid in een prachtige kontrastwerking. Het hele ensemble speelde met kennelijk plezier en inzet en overtuigde mede daardoor vooral in de snellere gedeelten, zoals het „Tambourin I II" van Rameau en in het hele stuk van Vivaldi. Deze komponist laat meer dan andere ruimte voor het eigene van elk instrument, door ze soms in een kleine solo naar voren te laten treden, om ze daarna weer in de harmonie terug te nemen. Het maakte zijn Concerto in F, waarmee het programma besloot tot een hoogtepunt. ARIEDERU.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3