Ovatie voor „Viktor de verschrikkelijke" I Moser door zege in Lombardije 38 mille rijker Positie Cierc blijft kwetsbaar Wereldkampioene schaken: tiener en fenomeen DEMONSTRATIE VAN VECHTSCHAAK DOOR VERBETEN UITDAGER SPORTTRIBUIME Sterkzelfverzekerd en eenvoudig" LEIDSE COURANT BAGUIO Uitdager Kortsjnoj heeft zijn bij naam „Vlktor de verschrikkelijke" eens te meer inhoud gegeven. Koortsig en met de mond half open, omdat een verstopte neus de normale ademhaling belemmerde, loodste hij zaterdag en gisteren in de 29e partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap in Baguio de witte stukken drie keer op het nippertje langs de tijdcontroles om uiteindelijk na negen uur spelen loon naar werken te kri|gen, toen Karpov op de 79ste zet zijn koning omlegde. De verbetenheid, waarmee de 47-jarige uitdager te werk ging, wordt geïllustreerd door de situatie van zaterdagavond toen hij na 38 minuten bedenktijd zijn 41ste zet onder couvert had afgegeven. Remise, was de algemene opinie van de aanwezige grootmeesters FIDE- president dr. Max Euwe incluis. Kortsjnoj's eigen helpers waren minder zeker. De stelling bood nog mogelijkheden. „Voor wie?", vroeg hoofdsecondant Keene zich af. „Voor mij natuurlijk" antwoordde Kortsjnoj. Hij was vrij wel de enige, die er zo over dacht. Zijn gelijk bewees hij een dag later. Karpov, die de fout maakte snel te spelen op de momenten dat zijn tegenstander in tijdnood verkeerde, ging uiteindelijk ten onder aan de zwakte van zijn c-pion. Een situatie, die vijftig zetten eerder al was gecreëerd. Het was opmerkelijk dat Kortsjnoj voor deze onvervalste demonstratie van vechtschaak te ruggreep op een uiterst verouderde variant van het Engels, die zich ogenschijnlijk in het geheel niet leende voor wilde avonturen. Karpov na zijn nederlaag in de 28e partij gewoontege trouw gestoken in een nieuw kosuum wist niet goed raad met de variant en besteedde meer dan een half uur aan zijn achtste en negende zet. Kortsjnoj was echter niet te overtuigen. Hij besteedde de nacht en vroege ochtend aan het analyseren van zijn mogelijkheden. Het afspelen zelf vergde het uiterste van hem. De gecompliceerde manoeuvre om zijn laatste stukken te hergroeperen kostte hem veel tijd. Voor de zetten 65 t/m 72 had hij nog slechts twee minuten over. Hij haalde het. Zeven zetten later had Karpov te kiezen uit verlies van toren of paard, of promotie van de vijandelijke a-pion.' Die keuze had geen zin meer. Hij capituleerde. „Hoe ik het deed, weet ik niet meer. Maar ik deed het", bracht Kortsjnoj uit, toen hij doodmoe onder een staande ovatie de zaal verliet. In de tweede zitting was hij alsnog afgeweken van het plan dat hij met zijn secondanten in de nachtelijke uren had opge zet. „Een mirakel", juichte zijn hoofdsecondant Raymond Keene. Later, bij het diner, vertelde de uitdager dat hij tevreden was met de wijze waarop hij had gespeeld, maar dat hij de overwinning meer te danken had gehad aan fouten van Karpov dan aan zijn eigen ingevin gen. langste Twee overwinningen scheiden hem nu nog van de titel en de vette hoofdprijs. Karpov kan nog steeds met één overwinning volstaan. „Het is geloof ik de eerste keer in Karpov's schaakcarrière, dat hl] twee partijen achter elkaar heeft verloren", aldus Kortsjnoj. De dertigste partij staat gepland voor morgen. De tweekamp is dan 83 dagen aan de gang en hard op weg één van de langste uit de geschiedenis te worden. Dat record wordt gehouden door Capablanca en Aljechln, die in 1927 elkaar 34 partijen lang bestreden. Wit: Kortsjnoj. Zwart: Karpov. 1. c2 - c4 pg8 - f6, 2. Pb1 - c3 e7 - e6. 3. e2 - e4 c7 - c5, 4. e4 - e5 Pf6 - g8. 5. d2 - d4 c5 x d4. 6. Dd1 x d4 Pb8 - c6, 7. Dd4 - e4 d7 - d6. 8. Pg1 - f3 d6 x e5. 9. Pf3 x e5 pg8 - f6. 10. Pe5 x c6 Dd8 - b6, 11. De4 - f3 b7 x c6. 12. Lf1 - e2 Lc8 - b7, 13. 0 - 0 c6 - c5. 14. De3 - h3 Lf8 - e7, 15. Le2 - f3 0 - 0. 16. b2 - b3 Tf8 - d8, 17. Lc1 - e3 Lb7 - c6, 18. Pc3 - a4 Db6 - c7, 19. Lf3 x c6 Dc7 x c6, 20. Ta1 - d1 Ta8 - c8. 21. Dh3 - g3 Le7 - d6, 22. Dg3 - h4 Ld6 - e7, 23. f2 - f3 Kg8 - f8. 24. Db4 - f2 Td8 x dl. 25. Tf1 x d1 Dc6 - c7, 26. Df2 - g3 Dc7 x g3, 27. h2 x g3 h7 - h5, 28. Kg1 - f2 Kf8 - e8, 29. Kf2 - e2 g7 - g6. 30. Pa4 - c3 a7 - a6. 31. Pc3 - a4 Tc8 - c6, 32. Td1 - h1 Le7 - d6. 33. Le3 - f2 Pf6 - d7. 34. h5 x g4. 35. Th1 - h8 Ke8 - e7. 36. f3 g6 - g5. 37. Lf2 - e3 f7 - f6, 38. Pa4 - c3 K f7. 39. Th8 - h7 Kf7 - e8. 40. Pc3 - - e7. 41. Th7 - h6 Ke8 - f7. 42. Th6 - h7 - f8. 43. Th7 - h8 Kf8 - f7. 44. Le3 - c - f8. 45. Th8 - h1 Kf7 - g6. 46. Th1 - d1 f6 47. Pe4 - f2 Le7 - d6. 48. Ld2 - c3 Pf8 - g4 x f5 e6 x f5, 50. g2 - g4 Pd7 - b6. 51.1 - f3 Ld6 - e7, 52. Lc3 - a5 Tc6 - f6. 53. Kf3 1 f5 x g4, 54. Pf2 x g4 Tf6 - a6. 55. Kg2 - f' - f6. 56. Pg4 x f6 Te6 x f6 57. Kf3 - g - c8, 58. La5 - d8 Tf3 - f4 59. Kg4 - 5 - 15. 60. a2 - a4 Kg6 - f7. 61. Td1 - d3 Tf5 62. Kg3 - g4 Kf7 - g6. 63. a4 - a5 Te5 - e41 64. Kg4 - f3 Te4 - f4 65. Kf3 - e3 Tf4 J 66. Td3 - d5 Th4 - h3 67. Ke3 - d2 Th3 J 68. Td5 x c5 Tb3 - b1, 69. Tc5 - c6 Kg6J 70. Tc6 x a6 g5 - g4. 71. Ta6 - f6 Kf5 - 72. Ld8 - c7 Tb1 - b2 73. Kd2 - c3 Tb2 74. Lc7 - h2 Tb7 - h7. 75. Lh2 - b8 Th7 - t Lb8 - g3 Tb7 - b1. 77. Tf6 - f4 Ke4 - Tf4 - f8 Pc8 - el, 79. a5 - af Finish van de Ronde van Lombardije. Moser gaat als eerste over de finish Johansson is verslagen evenals Hi- nault. Como In de laatste klassieker van het seizoen, de Ronde van Lombardije, heeft Francesco Mo ser iets teruggekregen voor de regenboogtrui, die hij op de Nur- burgring aan Gerrie Knetemann verloor. Moser won de eindsprint in de „ronde van de vallende bladeren" van een acht man ster ke kopgroep. Hij verdrong daar mee Tour de France-winnaar Ber nard Hinault van de eerste plaats in het klassement om de trofee super prestige. De eerste positie in deze rang schikking der regelmatigheid over een heel seizoen levert Francesco Moser ongeveer 38.000 gulden op. Moser heeft met het behalen van wat door velen als het officieuse wereldkampioenschap wordt be schouwd, iets terruggehaald van de faam, die hij dit jaar voor een deel had moeten afstaan aan Kne temann en Hinault. Hij heeft zich echter tevens de woede van Hinault 'op zijn hals gehaald. De Breton wilde een geweldig seizoen afsluiten met de eerste plaats in het klassement om de super prestige. In Blois-Month- lery, vorige week, liet hij het wiel van Moser niet los en behield De Ronde van Lombardije onderweg. Johansson ligt, waar Bernard Hinault blijft. inspannend, op kop. Francesco Moser kijkt achterom g daardoor zijn voorsprong van twaalf punten. Hij had hetzelfde plan voor de rit tussen Seveso (bij Milaan) en Como opgesteld. Het plan werkte tot vlak bij de eind streep. Toen vond Hinault vijf Ita lianen en een Zweed in Italiaanse dienst tegenover zich. Hij kwam niet verder dan de derde plaats en dat was niet voldoende. Moser overigens was een groot winnaar van een pakkende race, die onder ideale omstandigheden plaats vond. Hij zat als enige van zijn ploeg in de kopgroep en is bepaald niet in een leunstoel naar de overwinning gedragen, al heeft de coalitie van de Italianen, die toch liever een concurrent-landge noot zagen winnen dan een Frans man, tegen Hinault, hem natuurlijk geen kwaad gedaan. Aan de ande re kant is het zo klaar als een klontje dat Hinault niet eens aan de eindsprint in de eerste groep zou zijn toegekomen, als Joop Zoetemelk in de slotfase het veld niet weer bij elkaar had gebracht. Joop Zoetemelk is eindwinnaar geworden van dwars door Lausan ne. De Nederlander won beiden onderdelen. Hij won de tijdrit over 5,15 kilometer. Hij had daarin een voorsprong van ruim 20 seconden op nummer twee, Tour de France winnaar Bernard Hinault. De Fransman werd ook tweede in de eindstand, 34 seconden achter Zoetemelk, die voor zijn tweede achtereenvolgende zege in deze wedstrijd een recordtijd van 22 minuten 9,2 seconden nodig had. Jan van Katwijk, de oudste van de drie broers die de kost verdie nen met wielrennen, heeft gisteron in Leende zijn laatste wedstrijd als profesional gewonnen. Hij zege vierde in een omnium voor wereld kampioen Gerrie Knetemann. Het was de laatste keer dat de renner Leo van Vliet is de enige bert renner die is opgenomen Nederlandse ploeg die deeli aan de Ster der Beloften, zesdaagse wielerkoers die staat voor profs en amateurs, renners gaan morgen van star Bethune (Fra) met een individu tijdrit over4,7 kilometer. Naast' Vliet bestaat de Nederlandse plo uit de amateurs Jos Lammertii Ton ter Harmsel, Toon van Steen, Frank Moons, Hans Boo en Jan van Elburg. PiTSOENDA Met haar zeven tien jaar la Maja Tsjiboerdanidze de jongste wereldkampioene schaken uit de geschiedenis. De medische studente aan de univer siteit van Tlflls veroverde de titel door in de Tweekamp door we reldkampioene en streekgenote Nona Gaprlndasjvlll In vijftien par tijen op een onoverbrugbare ach terstand van 8 1/2 tegen 6 1/2 te spelen. Een even onverwachte als opzienbarende gebeurtenis, want vooraf twijfelden kenners geen moment aan de prolongatie van de titel door de 37-jarige Gaprindasjvill, het Idool en de mentor van haar teenager-uit daagster. De opmars van de jeugdige Russi sche schaakster naar de tweekamp om het wereldkampioenschap was er een. die met verbijstering werd gadegeslagen. De Georgische spotte met de reputaties van haar tegenstandsters. In de kwartfinales van het kandidatentoernooi, in juli 1977 op zestienjarige leeftijd, ver sloeg zij tot ieders grote verrassing haar landgenote Aleksandria (5 1/2-4 1/2). Nota bene de speel ster die twee jaar eerder met Gaprindasjvih om de wereldtitel streed en verloor. Drie maanden later volgde de spectaculaire over winning in de halve finales. Elini Achmilovskaja moest het tegen haar afleggen: 5 1/2-6 1/2. In de eindstrijd van het kandidatentoer nooi werd Alia Stein-Koesjnir haar tegenstandster. Een tweekamp met een politiek tintje, want Alla had Rusland opgegeven voor Is raël. Het duel in de Duitse bad plaat5' Bad Kissingen verliep dan ook in het eerste kwartaal van dit jaar vrij koel. al bleven incidenten, zoals die op dit moment wekelijks uit Baguio gerapporteerd worden waar de heren-tweekamp plaats vindt, uit. In Pitsoenda aan de Zwarte Zee werd op 18 augustus een begin gemaakt met het Russische duel om de wereldtitel. Hoewel de nieuwsvoorziening uit deze bad plaats zeer schaars was, kon toch wel uit de nieuwsdruppels gecon cludeerd worden dat er zich een sensatie ging voltrekken. De favo riete, titelhoudster Gaprindasjvili, moest na drie remises de eerste nederlaag incasseren en keek na tien partijen tegen een verschil van twee punten (6-4) aan. Onverstoorbaar en zeer geconcen treerd ging Tsjiboerdanidze stap voor stap verder naar haar eind doel: de jongste wereldkampioene in de schaakhistorie te worden. Maja Tsjiboerdanidze: zeventien jaar en al wereldkampioene. Grootmeester Geiler omschreef haar spel in Pitsoenda als sterk, zelfverzekerd en eenvoudig, de voorwaarden voor een perfecte graad van logisch en consequent handelen". Na een terugval halverwege de tweekamp, waardoor de titelhoud ster de score recht kon trekken tot 6-6, sloeg de uitdaagster in de dertiende en veertiende partij defi nitief toe. Beide partijen werden afgebroken en beide partijen, de dertiende in de tweede voortzet ting na meer dan honderd zetten, werden op één dag door haar gewonnen. De stand werd daar door 8-6 en Tsiiboerdanidze was nog maar een half punt verwijderd van de titel. Donderdag veroverde zij het benodigde halfje door remi se overeen te komen na 94 zetten: schaakfenomeen Maja Tsjiboerda nidze was wereldkampioene, 17 jaar oud Ingepakt Tien laar voor deze gebeurtenis werd haar Interesse voor het schaakspel opgewekt In haar ge boortestad Koetalsl In Georgië. Haar talent kwam al vrij snel tot ontplooiing en op achtjarige leef tijd behaalde zij het scholieren- kampioenschap van Georgië. Twaalf jaar oud werd zij uitgeno digd voor het Russische dames team voor een meerkamp tegen Joegoslavië. Het resultaat sprak boekdelen, de Joegoslavische kampioene Vlasta Kahlbrenner werd met 4-0 kansloos Ingepakt De aanwezige grootmeester Gligo- ric, kandidaat voor de opvolging van Euwe als president van de Fide, voorspelde toen al dat zij binnen enkele jaren de wereldtitel zou veroveren. Op dertienjarige leeftijd werd zij de jongste meester (bij de dames) van de wereld. Verleden jaar schreef zij de Russi sche titel op haar naam voor alle andere coryfeeën. In dit voor haar zo succesvolle jaar beëindigde zij haar studie aan de middelbare school en liet zij zich inschrijven aan de medische faculteit van de universiteit van Tiflis, waar haar vader als landbouwhuishoudkun- dige werkt en haar moeder kinde ren onderwijst in de Russische taal en literatuur. Nu het einddoel bereikt is, zal Tsjiboerdanidze zich voorlopig een halfjaar rust gunnen alvorens weer achter het schaakbord plaats te nemen. UB ARCO Na de in het afgelopen weekeinde gespeeld tija zevende en achtste ronde in de selectiewedstrijden in h mid toernooi om het wereldkampioenschap dammen 1978, zl aide voor Rob Cierc de vooruitzichten op een plaats in de eindstrl reel bepaald niet gunstiger geworden. Voor Gerrlt Boom zijn mogelijkheden wel haast verkeken. De Almeloër liet zaterdi goed spel zien tegen concurrent Hisard en miste zelfs ei keer de winst, maar kwam toch niet verder dan remise. 'te dat VUU] Gisteren verloor de man uit Twente echter, onder het toeziend oq ever van wereldkampioen Harm Wiersma, die 's nachts in Arco waigem gearriveerd, van de Senegalees Diaw. De Nederlander zag in een pogio j om in een gunstig eindspel tot winst te komen een eenvoudig combinatie van Diaw over het hoofd, hetgeen hem de partij kostts ,twe< Voor Boom lijkt de finaleplaats nu bijna onbereikbaar. De Israi Gendlaerman miste de overwinning op Lepsic, de Joegoslavisdi «too kampioen. Lepsic speelde vermoedelijk de beste partij in het toerntx en hield de Israëliër op een gelijkwaardige remise. Gendlerman kwa hierdoor ook niet verder en aangezien Verpoest ook al niet m* dan twee remises kon scoren, staan er nu vier spelers op de uiter tiers belangrijke vijfde plaats met acht punten. Hisard staat er slechts éi punt boven. Veel zal dan ook afhangen van de vandaag te spelt slotronde, waarin een aantal belangrijke partijen op het program^ ^chi staan. kra nou In groep B is Cierc met zijn twee' remises niet veel opgeschote Zelf dacht hij aan twee puntendelingen voldoende te hebben vO een plaats in de eindstrijd, maar zijn positie in het klassement W toch kwetsbaar. Tegen N' Daye heeft de Nederlander een sW voorgestaan, maar de bijna zekere winst kon hij niet realiseren. De Amerikaan Smith dreigt hier uit de boot te vallen ten voorde van Nimbi, die gisteren de Italiaan Simonelli versloeg. Prograntf van de ook hier belangrijke slotronde luidt:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20