Henk Schippers aan dood ontsnapt Borg kan nederlaag Zweden niet voorkomen Europese titel Jan Lammers aan zijden draadje Basketbalteam Amerika kansloos voor wereldtitel emenië slotdag op zandvoort «ft ivolg- ter van ladia jomaneci ihanHeins melux- impioen [NAU raakt jlweer rainer kwijt TBA weert luid-Afrika in Rhodesië Geen verrassingen op Duindigt SPORTTRIBUNE FINALE DANISBEKER: AWMERIKA-ENGELAND Wil Hartog snel in landenprijs ZIJDELINGS lossloegen die voor een vonkenregen zorgden. De wagen vloog in brand, Schippers die bij de botsing ongedeerd was gebleven, kon zelf, na enige mislukte pogingen, zijn veiligheidsgordel loskrijgen en uit de vlammenzee ontsnappen. Slechts zijn renlaars brandde. Pogingen van buitenaf om de coureur te bevrijden waren aanvankelijk tot misluk ken gedoemd. De ter plaatse aanwezige is: 9 R Veertien dagen voor het n van de wereldkampioen- ippen turnen in Straatsburg t Roemenië in Lahr de Inter- wedstrijd tegen de dames West-Duftsland met een ver- I van bijna acht punten ge nen: 375,65-383,60. Ondanks de k«Srote versc'1" turnde Roeme- Nurr, dat in Montreal als tweede immefgde achter de ploeg van 3 nt and, nog niet voluit 235 8fwerd duidelijk dat Roemenië opvolgster voor Nadia Coma- de Olympische kampioene kamp van Montreal, heeft rstaan met Emilia Eberle. De irige Roemeense, die onlangs tilaan bij de Europese jeugd- pioenschappen drie titels ver- de, won de achtkamp met een il van 78,15 punten. Zij maakte ahr grote indruk met haar lichte brugoefening (9,90) en vrije uitvoering op de even- itsbalk, waar zij het maximale van tien punten voor kreeg. LEIDSE COURANT MAANDAG 9 OKTOBER 1978 PAGINA 13 HendlIAKEN Johan Heins heeft de \^erde uitgave van de Benelux- -ïingjipioenschappen die afgelo- moet weekend op de terreinen stbalpigersheide" in het Belgische je Njaken werden gehouden op iburgnaam geschreven. De Euro- ig. Tie kampioen won drie van de Ie artonderdelen die verreden wor- De met het paard PandurZ. rachfwas er verantwoordelijk voor om ide laatste dag van de Benelux- ire glpioenschappen tot in de slot kas boeiend en spannend bleef, dan at de ruiter zaterdagmorgen ns de eerste manche met dur een foutloos parkoers had die gereden, behoefde de Neder- 'ing, er in het tweede gedeelte ema|hts hetzelfde huzarenstukje uit est Ijoeren, maar vier hindernissen iten r het einde gooide Pandur Z wo balk naar beneden. Dat bete- le dat er een barrage nodig om de uiteindelijke winnaar Ite wijzen. HAAG Servee Wijsen, die iet trainingsplan van de Konin- te Nederlandse Atletiek Unie IAU) optrad als vakgroeptrai- r springen, zal eind oktober zijn irkzaamheden beëindigen, jsen heeft dat besluit genomen idat hij in de trainingsopzet voor j komende jaar niet meer als fjrdinator van de onderdelen nngen zou optreden doch uit- iitend bemoeienis zou krijgen It de onderdelen hoog- en pols- jkhoogspringen. Wijsen was het H It deze opzet niet eens en be- lot eind oktober zijn werkzaam- pente beëindigen, it het vertrek van Wijsen is de (AU in een tijdsbestek van dfie anden drie vakgroeptrainers geraakt. Tijdens de nationale s %tiekkampioenschappen, die r nlbin augustus in Groningen wer- 'enm gehouden, onthief het KNAU- J"8 ituurToinevandeGoolberg van 1 'n 11 functie als vakgroeptrainer Bersrint. Zijn collega Sjef Swinkels, r9e99 het werpen onder zijn hoede d, verklaarde zich solidair en lakte nadat de Nederlandse toBeg voor de Europese kampioen- ip vtiappen was samengesteld, zijn koarkzaamheden. itenf ;hedf iniANILLA De Internationale 'ugJweur-basketbalfederatie (Fl int!) heeft besloten Zuid-Afrika en /enndesië te weren van alle offi- We competities. I beslissing werd genomen tij- "is een bijeenkomst van het t ituur van de FIBA in Manilla, èsc'^r op het ogenblik het toernooi het wereldkampioenschap rtt gehouden. Rhodesië en "•Afrika mogen ook niet deel- 3n aan congressen of be- irszittingen van de wereld- id. De leden van de FIBA mogen iter nog wel vriendschappelijke dstrijden tegen de twee naties ilen. ZANDVOORT Henk Schippers is giste ren tijdens de laatste meters van de slotrace om de Nederlandse kampioen schappen op het Circuit van Zandvoort bij een ernstig ongeluk ternauwernood aan de dood ontsnapt. Toen de finishlijn op topsnelheid werd genaderd, raakten zijn wielen de bolide van Bob Schippers Jr. De wagen van Henk Schippers raakte tegen de vangrail waardoor enkele delen brandweerman richtte met een handblus ser amper iets uit. De reddingswagen van de Oka had ook de nodige tijd nodig om het brandende wrak te bereiken omdat de achterop op topsnelheid rijdende ren- wagens een voortdurend gevaar oplever den. Ook de brandweerwagen, die naar de vuurzee werd gedirigeerd, had in de chaos die was ontstaan vele tientallen seconden nodig om de plek van het onheil te naderen. De sportcommissie besliste de voorlaatste doorkomst als eindklassement aan te merken. Sportief gezien had dat geen consequenties. Hugo de Groot, die van start tot finish leidde, mocht zich de kampioen noemen. Canada De Canadese formule l-coureur Gilles Villeneuve heeft gisteren de grote prijs van Canada gewonnen, welke werd gere den op het nieuwe lie Notre Dame-circuii bij Montreal. Villeneuve reed in zijn Ferrari bijna vijftig ronden op de tweede plaats voordat de leidende Jean-Pierre Jarier motorische problemen met zijn Lotus kreeg en de strijd moest staken. Op de tweede plaats eindigde de Zuidafri kaan Jody Scheckter, gevolgd door Carlos Reutemann uit Argentinië en de Italiaan Ricardo Patrese. Vallelunga De Nederlandse autocoureur Jan Lammers Is gisteren in Vallelunga (It) Eu ropees kampioen in de formu le 3-klasse geworden. Lammers die in het begin van alle hoop op de titel verloren, deze laatste wedstrijd om het kampioenschap door een bot- De Noor Anders Olofsson, die sing met de Italiaan Siegfried tweede in het algemeen klas- Storr werd uitgeschakeld, had sement stond, behoefde slechts op een vijfde plaats te op meer dan vijftien seconden finishen om Lammers in het achterstand op de winnaar, de eindklassement te passeren. Maar de Noor slaagde daar Italiaan Fabi. niet in. Hij finishte als zevende Het eindklassement: 1 en Eu ropees - kampioen Jan Lam mers (Ned) 72 punten; 2 An ders Olofsson (Noor) 71 pun ten; 3 Patrick Gaillard (Fr) 49 punten. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Een snelle auto bracht zaterdagmiddag de Nederlandse kampioenspikeur Jan Wagenaar van Zestienho ven naar Duindigt, waar hij een half uur later plaats kon nemen op de sulky achter Marjon Hess. Wagenaar was net terug van het Europees kampioenschap der vijfjarige dravers in Rome waar hij In de troostdraverlj met Orma Prlde niet verder was gekomen dan een vijfde plaats. Ook met Marjon Hess moest hij op de piste van Duindigt genoegen nemen met een plaats in de achterhoede. De laatste draverij won hij echter wel. De man uit Otterlo bracht de zevenjarige hengst Micky voor de achtste achtereenvolgende keer als winnaar over de eindstreep voor de verrassende tweede, Kinglet O. Het was overigens een rustige meeting, zonder grote verrassin gen. Gerd Bier zegevierde in de eerste ren met Chamade, voor Maximiliaan en Balanpoire. Marianne Ooms won de tweede ren met Chinese Royal, voor Out of Date en Merry. In de laatste ren kwam de driejarige merrie Don't Let Go voor het eerst op Nederlandse bodem uit. De Ierse merrie had tegen redelijke klasse in Ierland ongeplaatst gelopen. Sally Breen greep de overwinning. Don't Let Go werd tweede met zeer gering verschil. Zelden bezoekt „Kees Verkerk" de kleine baan van Alkmaar maar gisteren was hij er dan eens. Met Gerard van Eykelenborg op de sulky won „Keessie" de langste koers van Nederland, de viereneenhalve kilometer van Alkmaar, voor Le Pinson met Cees Imming (rechts). LONDEN/GOTHENBURG Engeland en de Verenig de Staten hebben zich ge- Elaatst voor de finale van et tennistoernooi om de Davisbeker. In Londen wa ren de Britten na het dub belspel aizeker van de overwinning op Australië' John Lloyd en Buster Mottream hadden vrijdag al voor en voor sprong van 2-0 gezorgd door te winnen van respectievelijk John Alexander en Tony Roche. Lloyd had drie sets nodig (7-5, 6-2, 6-2) en Mottram .besliste de partij tegen Roche in vier sets: 8-6, 3-6, 7-5, 6-4. Mark Cox en David Lloyd maakten zaterdag het winnende punt voor de Britten door Ross Case en Geoff Masters in vier sets te verslaan: 8-6, 3-6, 6-4, 6-3. Gisteren redde Tony Roche de eer van de Australiërs al was zijn overwinning op John Lloyd van geen belang meer. De cijfers wa ren 6*3,6-3,6-2. In Gothenburg had het Amerikaan se team meer moeite mer Zweden. Na de eerste dag was de stand 1-1. De drievoudige Wimbledon- kampioen Björn Borg versloeg ve teraan Arthur Ashe met 6-4, 7-5, 6-3, maar Vitas Gerulaitis bracht Arthur Ashe in actie tegen Kjell Johansson (voorgrond) tijdens het Davis Cupduel Zweden-Verenigde Staten. de stand in evenwicht door een gemakkelijke zege op Zwedens nummer twee. Kjell Johansson: 6-2, 6-1, 6-4. Het dubbelspel lever de pas na vijf sets een overwinning op voor het Amerikaanse duo Bob Lutz/Stan Smith. Borg, die speelde met Ove Bengtsson, kon de neder laag niet voorkomen, hoewel de Zweden na drie sets en een voor sprong van 4-2 in de vierde vlak bij de zege waren. Lutz en Smith krabbelden terug en zegevierden uiteindelijk met 2-6, 6-2, 3-6, 7-5 6-3. Arthur Ashe maakte zijn nederlaag tegen Borg goed door gisteren gemakkelijk te winnen van Kjell Johansson, de zwakke schakel in' het Zweedse team. De cijfers wa ren 6-2, 6-0,7-5 en daarmee bracht Ashe de stand op 3-1In het laatste duel tussen de giganten Borg en Gerulaitis gaf de ongenaakbare Zweed de eindstand voor het gast land een enigszins dragelijker aan zien. Borg won met 6-3,6-1 De Spanjaard José Higueras heeft het internationale tennistoernooi van Madrid gewonnen. In de finale versloeg Higueras de Tsjech Tho mas Smid met 6-7, 6-3, 6-3, 6-4. De als vierde geplaatste Spanjaard verdiende met zijn overwinning een bedrag van 28.000 gulden. Imola Wil Hartog hoeft het «fgelopen weekeinde In het Ita liaanse Imola tijdens de grote landenprijs één overwinning be haald. Hartog, die debuteerde in het team van „de rest van de wereld", won de wedstrijd tegen Frankrijk, voor Johnny Cecotto uit Venezuela, zijn teamgenoot Zaterdag was duidelijk de beste dag voor de Nederlander. Drie keer bracht hij de snelste ronde op zijn naam, bij de wedstrijd tegen Fran krijk (1-55.8). tegen Italië (1 58.5) en tegen Engeland (1.55.6,153.955 km/uur). De klapper was gisteren de wed strijd om de eerste plaats tussen de Verenigde Staten en de rest van de wereld. Mike Baldwin (VSt) won, voor Gregg Hansford (Aus) en de Amerikanen Skip Askland en Randy Mamaola. Hartog werd op zijn Suzuki 650 tiende. De Verenigde Staten werd winnaar van de grote landenprijs. hetgeen voornamelijk te danken was aan het formidabele rijden van Kenny Roberts, die zaterdag alle vier de races, waarin hij uitkwam, won Gisteren gelukte hem dat niet. In de tweede ontmoeting in de finale- groep tegen Engeland kwam hij in de laatste ronde ten val, zonder ernstige gevolgen. Vijf andere coureurs raakten wel gewond. Het ergste is de Frans man Michel Rougerie er aan toe, die met zware hoofdverwondingen in een ziekenhuis in Bologna is opgenomen. Ook de Engelsman Barry Ditchburn, de Japanner Sa- tao Asami en de Italianen Gianfran- co Bonera en Graziano Rossi lie pen verwondingen op. Joego-Slavië is nog ongeslagen in de finalegroep van het wereldtoernooi basketbal. Italië moest er zaterdag aan geloven. Lorenzo Carraro (It) doet een vergeefse poging tot scoren. De Joegoslaven Jerkov en Radovanovic (half zichtbaar) verhinderen dat. Manilla De Verenigde Staten, Olympisch basketbal kampioen, heeft zijn kansen op de wereldtitel, waar om in Manilla op de Filippijnen wordt gestreden, verspeeld. Gisteren verloren de Amerikanen hun tweede wedstrijd In de finalegroep van Joegoslavië: 100—93 (48—41). Een „herhaling van de finale van Montreal. Met vier punten achterstand op de leider Joegoslavië staat de Verenigde Staten vijfde. Europees kampioen Joegoslavië heeft vier wedstrijden gewonnen. Dit weekeinde werd ook Italië (108—76) verslagen. Ook titelverdediger Rusland blijft kanshebber voor de gouden medaille. Twee keer werd gewonnen, tegen de Filippijnen (110—63) en Canada (107—85). Brazilië is eveneens nog ongeslagen. De uitslagen in de finalegroep zijn: Rusland - Canada 107—85 (63—36), Joegoslavië - Verenigde Staten 100—93 (48—41). Italië—Australië 87-69 (44—35). De stand is: 1. Joegoslavië 8 punten, 2. Rusland 6, 3. Brazilië 6, 4. Italië 6, 5. Verenigde Staten 4,6. Australië 4,7. Canada 3,8. Filippijnen 2. REDMIDDEL De werkgevers in het be taald voetbal, verenigd in de Federatie Betaald Voetbalorganisaties (FBO), zijn volledig over stag gegaan. Veel eerder al werd, op voorstel van (toen nog niet in het bestuur zittende) Herman Choufoer tijdens een al gemene vergadering be taald voetbal shirtrecla me opgevoerd maar zon der meer van tafel ge veegd. Men wilde er niet aan. Nu wel, unaniem zelfs. Destijds was o.a. PSV tegen, dat er niets voor voelde om te spelen tegen een ploeg die een concurrerend merk op de shirts zou dragen. Er werd ook gesteld, en niet ten onrechte, dat de be kendste ploegen de kapi taalkrachtigste sponsors zouden aantrekken. Zij immers hebben veelal het meeste publiek, maar komen ook het meest frequent op het tv- scherm en dat is aantrek kelijk voor een sponsor. Juist in een tijd waarin gepraat wordt over terug dringen van „gratis recla me" in dagbladen en in omroepland, heeft de FBO (de clubs derhalve) gegrepen naar het red middel van de reclame op shirts. De nood moet wel hoog gestegen zijn. HAKEN EN OGEN Het is voorts de vraag hoe de externe geldge vers, genoemd in het be faamde rapport „Gezon der betaald voetbal" (ge meente, Stichting Natio nale Sporttotalisator en CRM) er tegenover staan. Shirtreclame is in het rapport buiten beschou wing gelaten omdat de clubs er toentertijd niets voor voelden. Ver der moet worden afge wacht wat de televisie zal doen. En het is voorts niet ondenkbaar dat de clubs in eigen boezem op moeilijkheden stuiten, al zijn de woordvoerders het zaterdag eens gewor den. Hoe komt een laag geklasseerde en dus on aantrekkelijke eerste-di- visieploeg aan een rede lijk geldschuivende sponsor? Wat gebeurt er als het aantal bezoekers van een eredivisieclub zo laag is of wordt dat een sponsor het na een jaar voor gezien houdt? Toestanden als bij bijv. basketbal waar clubs zijn die per jaar van naam (moeten) veranderen? De sponsor zou bij voetbal clubs ook best eens naamswijziging (FC Was- tora voor AZ, Philips voor PSV) kunnen voorstellen of zelfs eisen. VOORDELIGST Met dat al ziet het emaar uit dat de FBO streeft naar zelfstandig blijven. Met andere woorden: geen inmenging van de overheid die een subsi diebuidel klaar heeft lig gen mits het betaald voetbal voldoet aan voor waarden die in het rap port „Gezonder betaald voetbal" zijn gesteld en waarvan de CAO, die nog lang niet rond is en waar over FBO en WCS het moeilijk eens blijken te kunnen worden, een van de voornaamste is. Heeft drs. Corvan Rijn, een van de financiële experts in het betaald voetbal, niet al eens uitgeroepen in een vergadering betaald voetbal waarin het rap port ter sprake kwam: „Moeten we onze onaf hankelijkheid prijs geven voor nog geen tien mil joen?", het bedrag dat naar zijn berekening wer kelijk aan subsidie zou worden verleend, de „verworven rechten" van de in het vooruitzicht ge stelde eenendertig mil joen afgetrokken. Hoe wel shirtreclame in ver scheidene landen al in geburgerd is, mag een diepgaande studie na het besluit van zaterdag niet uitblijven. Zeker niet als een of meer externe geld gevers zich daardoor zouden terugtrekken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13