NAC geen verweer tegen A2'S7 lijvers; „Voor zo'n wedstrijd moesten beide >lo§qen twee punten kunnen krijgen" De ijdele hoop van trainer Wullems VVV treft alleen de lat Doel treffende m AJAX WACHT DRIEËENVIJFTIG MINUTEN, MAANDAG 9 OKTOBER 1978 VENLO FC VW, dat voor de wedstrijd tegen Feyenoord slechts vier keer had gescoord, was legen Feyenoord dicht bij twee doelpunten. In ie eerste helft stond de lat tot twee keer toe de begeerde treffer in de weg. Pe Rotterdammers waren dan ook enigszins verheugd toen scheidsrechter Geurds voor de rust floot. De bezoekers, die in de eerste minuut van de vrij harde wedstrijd al Van de Korput door een grove charge van Van der Weide het veld zagen verlaten, moesten snel van concept wisselen. Dat leidde tot diverse gevaarlijke situaties voor het doel van Treytel. FC VW kon daarvan, ondanks een sterk veldoverwicht, niet jrofiteren. -eyenoord kwam goed weg toen Pala hard tegen de lat schoot, waarop ook een kopbal van Hilkes afstuitte. Ia de rust kreeg VW het moeilijk. Een schot van Mansveld ging net naast en Sobczak keerde met een goede redding een inzet van Budding. Het initiatief bleef bij Feyenoord, maar de aanval, vanaf de tribune bekeken door de nieuwe IJslandse aanwinst Petursson, slaagde er niet in te scoren. Hilkes (VW) kreeg de gele kaart. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 11.000. FC VW: Sobczak. Nijssen, Advocaat. Rettkowski, Van Rosmalen, Pala, Van der Weide. Bothmer. Kurcinac, Henk Janssen (Jovanovic). Hilkes. Feyenoord: Treytel, Wijnstekers. Mansveld, Van de Korput (Melis), Brard, Stafleu, Notten, Van Tili, Budding, Houtman, Van Deinsen. VENLO De belhamels van Feyenoord hebben weer toegeslagen. Op weg naar Venlo werden in twee wagons vernie lingen aangericht. Om dat het een extra-trein betrof, werden de wa gons losgekoppeld en in Eindhoven achtergela ten. Aan de ingang van het veld van VW werden alle Rotterdammers, die het stadion wel hadden be reikt, gefouilleerd. Een had een wapenstok bij zich. een ander een stilet to. Tegen hen werd pro- ces-verbaal opgemaakt. ALKMAAR Twee belangrijke facto ren lagen ten grondslag aan de ruime overwinning die AZ op NAC behaalde: Metgod kweet zich beter van zijn taak als laatste man en coordinator van de achterhoede, en het uitstekende spel van Van Hanegem en Jan Peters op het middenveld. Dat NAC het nog achttien minuten ongeschonden volhield, moet mede worden toegeschreven aan' de geluksfactor, want De Graaf en Kist lieten al in de eerste minuten mogelijkheden ongebruikt. Daarna dreigde het bekende, maar verfoeilijke, breedtespel van AZ weer op het veld te worden gelegd. De angst van de toeschouwers werd echter geen werkelijkheid, want Nygaard kopte raak uit een hoekschop van De Graaf. Na die treffer moest NAC meer naar voren en daarvan profiteerde AZ onmiddellijk. Binnen acht minuten was de stand opgelopen tot 3—0 door treffers van Ressel en Kist. Heel NAC was van mening dat het derde doelpunt in buitenspelpositie was gemaakt maar scheidsrechter Draaisma, die zijn dag niet had, gaf zijn fiat eraan. De veilige voorsprong werd kort voor de rust aangetast, door Martin Vreijsen. Mohorovic had onmiddellijk na de rust NAC nog dichterbij kunnen brengen. Hij deed het niet en daardoor bleef het mogelijke breekpunt in de wedstrijd uit. Uitblinker Peters verruimde de marge weer tot drie treffers en Kees Kist solliciteerde opnieuw naar een hoge plaats op de topscorerslijst: 5—1. Het positief spelende NAC kon er in feite weinig aan doen. Nygaard kreeg een waarschuwing wegens spelbe derf en Ressel werd opgeschreven wegens het beledigen van de scheidsrechter. Scoreverloop: 18. Nygaard 1 —0,22. Ressel 2—0,26. Kist 3—0.42. Vreijsen 3—1, 60 Peters 4—1, 77. Kist 5—1. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 8000. AZ'67: Meskovic, Arntz, Spelbos, Metgod. Hovenkamp, Peters, Van Hanegem, Nygaard, Ressel, Kist, De Graaf. NAC: De Jong. Krijnen, Bakker. Budisic, Joore, Neeskens, Mohorovic, Damen (Storm), Vreijsen, Quaars, Goodlass. - QeidwOounant IDHOVEN Het „hoofd van Dick nninga" heeft meer functies dan trachten er oen treffer mee te iduceren. Dat meerdere buit Roda 's trainer Bert Jacobs effectief uit nt terwijl elke verdediger doende de ogen hemelwaarts te richten ar het hoofd van Roda's spits wijlt, kunnen anderen profiteren die concentratie op zijn persoon, deed Theo de Jong zaterdag- end tegen PSV, een duel van ntmachten waartoe Roda JC dit rzoen gerekend moet worden, ar de Limburgers gingen in het nvolle Eindhovense stadion dlt- tal toch het schip in op een wel er onfortuinlijke manier. Kees Rij- rs, weer spraakzaam als vanouds, oest het volmondig toegeven: „Voor zo'n wedstrijd moesten eigen lijk beide ploegen twee punten kun- krijgen. Wij zijn de gelukkigste meest want voor hetzelfde geld ld Roda gewonnen", n puntgave conclusie na deze wedstrijd die en drinken was voor het publiek, dat in s contreien - zowel Brabant als Limburg :h verlekkert aan het Duitse „Sturm- und ingvoetbal" en op eenzelfde produkt werd Iracteerd. De schoonheidsprijs kon dit duel verwerven maar als het publiek ooit op zijn wenken bediend werd, was het bij PSV RodaJC. De spanning was te snijden tot en met de laatste minuten waarin een wankelmoedige beslissing van de scheidsrechter Jonker de uitslag ten gunste van PSV deed ontstaan. Theo de Jong, eens bij Feyenoord verdwenen als een uitgebluste speler maar weer helemaal terug, werd door Van Kraay tegen de vlakte gewerkt in het strafschopgebied. Jonker floot en dan is een strafschop het logische gevolg. Maar hij legde de bal buiten het gebied. Terecht zei Bert Jacobs: „Als trainer mag ik dat eigenlijk niet zeggen maar als het een strafschop is, moet die ook gegeven worden. PSV en wij hebben voor een geweldig schouwspel gezorgd maar de scheidsrechter werkte daaraan niet mee. Die gele kaart voor' Ziegler paste ook niet in het spel beeld". Niettemin was Jacobs, die zijn ploeg, steunend op een aantal technisch uiterst bekwame spelers en een onwaarschijnlijke conditie, naar grote hoogte heeft gestuwd, zo reëel te stellen dat zijn team teveel kansen had laten liggen. Want die waren er volop geweest. PSV - en dat ligt niet alleen aan de geblesseerden - moest door de knieën voor het fanatisme waarmee Roda JC speelde. De Limburgers bepaalden het hoge tempo en dwongen PSV, de week tevoren tegen Feye noord een „doffe" ploeg, tot opperste activiteit. Zo ontstond een duel tussen twee keihard werkende, aanvallend ingestelde, ploegen waarnaar het publiek likkebaardend keek. Het ging er voor PSV om zich staande te houden. De fel op bal en man zittende Limbur gers verleidden PSV dikwijls tot te snelle acties, waarvan vooral Willy van de Kerkhof last had. Zijn foutieve pass, gemist door Van Kraay, betekende het eerste tumultueuze moment. Van Kraay moet ten koste van een overtreding Nanninga afstoppen. In het prille begin van het duel kon Jonker nog doen of zijn neus bloedde. Roda kwam trouwens toch aan de verdiende treffer. Hoofd Terry Lees, de lepe, vakbekwame Brit, bracht de bal uit een vrije trap voor het doel en terwijl iedereen het hoofd van Nanninga In de gaten hield, toucheerde Theo de Jong met zijn hoofd de bal net genoeg om de weer uitstekende Ton van Engelen te kunnen pas seren. Rijvers: „Krijgh stond op De Jong maar die scoorde wel. Anderen hadden dan natuurlijk kunnen en moeten ingrijpen". Dat deed nie mand, geobsedeerd als ze waren door het hoofd van Nanninga, vooral Ernie Brandts die save dwongen toen hij de bal van de voeten van Koster moest grissen. Een inzet van Lees kon hij slechts „in tweeën" de baas blijven. Fraai De „teruggekomen" Theo de Jong heeft ervan geprofiteerd dat de defensie van PSV zijn aandacht richtte op Dick Nanninga. Roda op 1—0. vele duels in de lucht leverde met de Limburgse spits. Het leek dat hij overwinnaar was maar Nanninga laat consequent ballen lopen waar mee hij toch niets kan aanvangen, zodat Brandts bedriegelijk op punten won. Het middenveld van Roda, gesteund door een sterke defensie met Ziegler in de hoofdrol, en met twee snelle vleugelspitsen. Vermeulen en Koster, overschaduwde dat van PSV. Theo de Jong was dicht bij een tweede doelpunt maar Van Kraay kon de bal van de lijn werken. En toen werd Jan Jongbloed, en Roda, het slachtoffer van zijn altijd weer opstellen voor zijn doel. Gerrie Deijkers kon aanleggen, deed van voren de altijd aandacht eisende Nanninga dat met veel effect en via de voet van Degens zonk de bal „haaks" over en achter Jongbloed. Met die ruststand 1—1 kon echter een ieder nog genoegen nemen, hoewel Roda een veld overwicht had gehad maar dat niet in (meer) doelpunten had kunnen omzetten. Met dezelfde energie en speelvreugde ontke tende Roda ook na de rust meestentijds offensieven, die Van Engelen tweemaal tot een PSV onderscheidde zich met razendsnelle uitvallen, waarvan er een succes had. De pass van Willy van de Kerkhof werd doorgekopt door Deijkers en Harry Lubse prikte met de punt van zijn schoen de bal achter Jongbloed: een bijzonder fraaie actie. Het tekent de „breedte" van Roda dat trainer Jacobs een doordrukker als Jens Kolding tot bijna een half uur na de rust op de bank kon laten voor hem de bij een kopduel geblesseerde Vermeulen te laten vervangen. Het tekent ook zijn streven naar het hoogst mogelijke door later spitsspeler Toonstra te wisselen voor middenvelder Lees. Het mocht allemaal niet baten. Degens moest zelfs op het laatste nippertje zijn voet tegen de bal zetten omdat Lubse boze plannen had. En nogmaals had PSV de zege wat uitgebreider kunnen laten uitvallen. Na de ten onrechte niet toegekende strafschop brak PSV razendsnel uit. Postuma kreeg een vrij veld en Ziegler die zelden of nooit een overtreding begaat, haalde hem onderuit. Onmiddellijk wapperde Jonker met de gele kaart, die Jacobs terecht aanvocht want dat had dan al veel eerder kunnen gebeuren in situaties die kansrijker waren dan die van Postuma die nog een lange weg naar het doel te gaan had. Roda nam alle risico's wat nog eens leidde tot een situatie van drie tegen een (Rodaspeler) waaruit Deijkers, aan het eind van zijn krachten - wie niet na dit meeslepende, energie verslindende duel? - ver naast mikte. De gelukkigste had inderdaad gewon nen. Jacobs: „We hadden er 2—2 uit moeten halen". Rijvers: „Ik praat niet over geflatteerde winst. Dat zou ik ook niet gedaan hebben als Roda had gewonnen en dat had net zo goed gekund". Beiden: „Een geweldige wedstrijd voor het publiek". HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 16. De Jong 0—1, 40. Deijkers 1—1' 64. Lubse 2—1. Scheidsrechter: Jonker. Toeschou wers: 28.000 (uitverkocht). PSV: Van Engeleen; Stevens. Van Kraay, Brandts, Poortvliet; Willy van de Kerkhof. Krijgh. Van der Kuylen; Posthuma, Deijkers, Lubse. Roda JC: Jongbloed; De Wit; Pfeiffer. Ziegler, Degens; Lees (Toonstra), De Jong, Broecks; Koster. Nanninga, Vermeulen (Kolding). AMSTERDAM Precies drieëenvijftig minuten leef de de hoop bij Vitesse's trainer Henk Wullems dat hij met zijn team misschien een puntenverdeling bij Ajax kon bereiken. Toen spleet een messcherpe combinatie tussen Lerby en Amesen de versterkte defensie van Vitesse open. Zelfs doelman Nijhuis, die in de eerste helft op zo'n voortreffelijke wijze zijn ploeg voor een achter stand had behoed. Ajax voegde er nog drie treffers aan toe. Henk Wullems dacht met zijn ver dedigend spelplan de loopwonder tjes van Ajax al op voorhand in te tomen. Een opzet die jammerlijk mislukte omdat Bosveld tegen een topteam meer dan snelheid tekort komt en de rest van zijn team te weinig persoonlijkheid heeft om een klasseploeg als Ajax te ontre gelen. Toch kwam Vitesse de eerste helft ongeschonden door. Ajax beukte wel, maar vond, omdat het te gehaast opereerde, niet de juiste openingen. Bovendien was Nijhuis een te grote sta-in-de-weg. Vitesse schiep zelfs in de eerste helft nog twee mogelijkheden. De eenzame spitsen Gerdsen en Hendriks slaagden erin om Piet Schrijvers tweemaal in actie te brengen. De aanvalskracht van de Arnhemmers was echter te gering om een voortdurend offensief van Ajax te stuiten. Vakkundig Ajax speelt momenteel het beate voetbal van Nederland. Do ploeg Is door Cor Brom vakkundig in elkaar gezet Lerby als linksach ter Is een vondsL Zoals Lerby nu speelt is hl) een niet meer weg te djferen schakel In het concept van Brom. Zowel aanval lend (hij bereidde het eerste doel punt voor en scoorde zelf nummer twee), als verdedigend ia de Jeug dige Deen een uitschieter. „Toch zie Ik hem nog liever op het middenveld", meende Cor Brom. „Dan komt zijn loopvermogen er nog meer uit" Loopvermogen is langzamerhand een gevleugeld woord bij Ajax èn bij de trainers in de eredivisie. Ajax bezit een aantal spelers dat een actieradius heeft die niet in kilome ters valt te omvatten. Vanuit het. middenveld jaagt Ajax op zijn prooi. En ook Vitesse, zelfs met veel spelers in het hart van het veld gegroepeerd, werd er dizzy van. Dat die speelwijze risico's inhoudt, calculeert Brom in. „Ik blijf erbij dat we onze klanten iets moeten laten zien. Dat het niet tweemaal drie kwartier lukt. kan me niks schelen. Als je pressie blijft uitoefenen, krijg je de over hand, zeker met deze groep". Scoreverloop: 53. Amesen 1—0, 59. Lerby 2—0, 72. Clarke 3—0. 89 Meijer 40. Scheidsrechter: Gans, Toeschou wers: 14.000. Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Van Dord (Zwamborn), Lerby; Erkens. Ame sen. Tahamata; Ling. Clarke. Meijer. VHsaae: Nijhuis; Zaayer, Heezen, MuF derij. Meilaard; Das. Veenstra, Bosveld (Bursac); Gerdsen (Bleijenberg), Boeve. - rfJW l« vierde tegen Vitesse een jubileum. Sedert de invoering van het betaald voetbal scoorde Ajax (meer dan) (eeduizend keer. Die tweeduizendste treffer kwam op naam van Lerby (foto) en toen het duel voorbij was. had l« het totaal op 2002 gebracht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11